Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη και οι δυο έχουν αρκετα μικρο αισθητηρα (ουτε καν μιας ιντσας) δεν προκειται να δεις σημαντικη διαφορα στην νικον....Κι εγω την panasonic θα επαιρνα !!...ειδικα αν καποτε χρειαστεις σερβις....

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπερα...Με ενδιαφερει η αγορα μια compact μηχανης η οποια να τραβαει αξιολογες φωτο,να εχει wifi η android λογισμικο για ευκολη μεταφορα των αρχειων και αν γινεται να ειναι κ αδιαβροχη....εχετε καποια προταση>>??

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Με ενδιαφερει η αγορα μια compact μηχανης η οποια να τραβαει αξιολογες φωτο,να εχει wifi η android λογισμικο για ευκολη μεταφορα των αρχειων και αν γινεται να ειναι κ αδιαβροχη....εχετε καποια προταση>>??

 

Νομίζω οι φωτογραφικές που έχουν Android είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Με βάση αυτά που ζητάς ίσως να σε βόλευε μία Go Pro?

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Με ενδιαφερει η αγορα μια compact μηχανης η οποια να τραβαει αξιολογες φωτο,να εχει wifi η android λογισμικο για ευκολη μεταφορα των αρχειων και αν γινεται να ειναι κ αδιαβροχη....εχετε καποια προταση>>??
Όλα αυτά τα κάνει η Canon G3X. Κατηγορίας expert compact με 1" αισθητήρα, 25x οπτικό ζουμ, WiFi/NFC, οθόνη αφής και είναι επίσης και weather sealed με σωμα από μαγνήσιο. Στα 600 ευρώ από Αγγλία. Δεν γνωρίζω για άλλο μοντέλο με τα χαρακτηριστικά που ζητάς.

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, θα ηθελα την βοηθεια σας ειμαι σε διλημμα,

 

Να αγορασω αυτην την φωτογραφικη μηχανη http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Nikon-Digital-Camera-L340-Black-1303060.htm η το κινητο huawei p10 LITE? Αυτο που κυριως θελω ειναι να βγαζω φωτογραφιες σε HD.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, θα ηθελα την βοηθεια σας ειμαι σε διλημμα,

 

Να αγορασω αυτην την φωτογραφικη μηχανη http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Nikon-Digital-Camera-L340-Black-1303060.htm η το κινητο huawei p10 LITE? Αυτο που κυριως θελω ειναι να βγαζω φωτογραφιες σε HD.

Κανένα κινητό δεν μπορεί να συναγωνιστεί μια φωτογραφική μηχανή

Επίσης δεν υπάρχουν HD φωτογραφίες μόνο HD video. Οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας ότι θέλεις να βγάζεις φωτογραφίες σε HD.

 

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

Edited by Bezbozny
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα...Με ενδιαφερει η αγορα μια compact μηχανης η οποια να τραβαει αξιολογες φωτο,να εχει wifi η android λογισμικο για ευκολη μεταφορα των αρχειων και αν γινεται να ειναι κ αδιαβροχη....εχετε καποια προταση>>??
Με ενδιαφέρει κάτι αντίστοιχο, εκτός από το ότι δεν με νοιάζει τι λογισμικό θα έχει.

 

Ξέρω ότι υπάρχουν κινεζικές action κάμερες με την GoPro.

Με τις compact τι γίνεται;

Υπάρχουν κινεζικές καλές;

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα και καλή χρονιά, ετοιμαζόμαστε να δεχτούμε το 1ο μέλος της οικογένειας και σκέφτομαι μήπως αντί για το κινητό καταγράψουμε τις εικόνες του με φωτογραφική μηχανή. Σκεφτόμαστε τη sony dsc rx100, ναι την 1ης γενιάς λόγω τιμής. τι λέτε αξίζει και λόγω παλαιότητας ή να πάμε σε κάτι άλλο ή στην τελική να μείνουμε στο κινητό (iphone 6s). Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά, ετοιμαζόμαστε να δεχτούμε το 1ο μέλος της οικογένειας και σκέφτομαι μήπως αντί για το κινητό καταγράψουμε τις εικόνες του με φωτογραφική μηχανή. Σκεφτόμαστε τη sony dsc rx100, ναι την 1ης γενιάς λόγω τιμής. τι λέτε αξίζει και λόγω παλαιότητας ή να πάμε σε κάτι άλλο ή στην τελική να μείνουμε στο κινητό (iphone 6s). Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

Εξαιρετικη επιλογη η RX100 !!

Tην ειχα 3 χρονια και εχω βγαλει εκμεταλλευομενος τον εξαιρετικα φωτεινο φακο της και τον 1''αισθητηρα της μερικες απο τις καλυτερες φωτο στα παιδια μου που ηταν τοτε 3 ετων....

 

Μην εχεις αμφιβολια πως θα ειναι παρα πολυ καλυτερη κι απο το καλυτερο σημερινο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικη επιλογη η RX100 !!

Tην ειχα 3 χρονια και εχω βγαλει εκμεταλλευομενος τον εξαιρετικα φωτεινο φακο της και τον 1''αισθητηρα της μερικες απο τις καλυτερες φωτο στα παιδια μου που ηταν τοτε 3 ετων....

 

Μην εχεις αμφιβολια πως θα ειναι παρα πολυ καλυτερη κι απο το καλυτερο σημερινο κινητο

Τώρα ποια έχεις φίλε;

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και περίπου δύο χρόνια έχω την SONY A6000.

Δεν έχει την ίδια φορητοτητα δυστυχώς αλλά έχει APS-C format αισθητήρα, EVF και ταχύτατης εστίασης που ειναι απίθανη εμπειρία....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά, ετοιμαζόμαστε να δεχτούμε το 1ο μέλος της οικογένειας και σκέφτομαι μήπως αντί για το κινητό καταγράψουμε τις εικόνες του με φωτογραφική μηχανή. Σκεφτόμαστε τη sony dsc rx100, ναι την 1ης γενιάς λόγω τιμής. τι λέτε αξίζει και λόγω παλαιότητας ή να πάμε σε κάτι άλλο ή στην τελική να μείνουμε στο κινητό (iphone 6s). Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

 

σας έχω στείλει, προσωπικό μήνυμα.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά, ετοιμαζόμαστε να δεχτούμε το 1ο μέλος της οικογένειας και σκέφτομαι μήπως αντί για το κινητό καταγράψουμε τις εικόνες του με φωτογραφική μηχανή. Σκεφτόμαστε τη sony dsc rx100, ναι την 1ης γενιάς λόγω τιμής. τι λέτε αξίζει και λόγω παλαιότητας ή να πάμε σε κάτι άλλο ή στην τελική να μείνουμε στο κινητό (iphone 6s). Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Πανάθεμα την Sony και την ονοματοδοσία της, νόμιζα στην αρχή ότι πήγαινες για σύγκριση iPhone με την RX10, οπότε τράβαγα τα μαλλιά μου. :lol: Σε κάθε περίπτωση πάντως, δεν νομίζω ότι χωράει σύγκριση καλής φωτογραφικής (όπως η RΧ100 ή η Olympus Stylus 1 που έχω πάρει εγώ) με κινητό και αξίζει τον κόπο να πάρεις κάποιες φωτογραφίες ή/και βίντεο των παιδιών σου που δεν θα τις έπαιρνες με τίποτα με φακό κινητού. Εμένα τώρα είναι 3 παρά κάτι ετών ο μεγάλος και 6 μηνών η μικρή και νομίζω ότι χρειαζόταν η φωτογραφική, κυρίως όσον αφορά την φωτεινότητα του φακού και το χωρίς απώλειες zoom.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψήνομαι τώρα τελευταία για την YI M1 Mirrorless,την έχει κάποιος η έστω να την έχει δουλέψει να μου πει την άποψη του?

Δεν θέλω να ξοδέψω περισσότερα χρήματα και αναρωτιέμαι αν είναι όντως vfm κάτω από 300 που παίζει μαζί με φακό,επίσης η συσκευή μου βγάζει εξαιρετικές φώτο μέρα-νύχτα και δεν ξέρω αν όντως θα κάνει διάφορα αν και σε διάφορα δείγματα ήταν σε καλά επίπεδα,με κάθε αναβάθμιση διορθώνονται διάφορα κάθε φορά.

Edited by tollisth
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σωστή επιλογή.....Ιστορία κι εμπειρία πολλών δεκαετιών κουβαλάει η NIKON στην φωτογραφία και σίγουρα η xiaomi έχει πολύ δρόμο ακόμη...δεν υπάρχει λόγος να γίνεις ο beta tester της.....
Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα θετικά σχόλια για το συγκεκριμένο μοντέλο και με πολύ καλά αποτελέσματα από ότι είδα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
γεια σας, ψάχνω και εγω μια compact φωτογραφική μηχανή για να βγάζω τις καθημερινές μας δραστηριότητες με τα παιδιά επειδή μέχρι τώρα βγάζουμε με τα κινητά μας. Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε αυτές Panasonic Lumix DC-TZ90 VS Sony Cyber-shot HX90 χωρίς βέβαια να είμαι έμπειρος χρήστης και γνώστης του θέματος. Το budget μου είναι μέχρι 350€ και αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βγάζει καλές φωτογραφίες σχετικά εύκολα και γρήγορα (γρήγορο focus). Μαλλον είμαι πιο κοντά στην Lumix TZ90 αλλά κάθε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη και χρήσιμη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...