Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Gear 360 κάμερα της Samsung έχει πέσει στα 199€. Έχω και μια δωροεπιταγή 50€ και σκέφτομαι να την αγοράσω. Έχει κάποιος εμπειρία χρήσης της; Αξίζει η αγορά της; (Έστω ως γκατζετάκι...)

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπερα,

 

 

Ποια mirorless θα προτεινατε μεχρι 500€-550€ ? Με ενδιαφερουν πολυ η φωτογραφιες χαμηλου φωτισμου.

Γενικοτερα εχω τα τελευταια 5+ χρονια μια canon powershot sx200is , την οποια την εχω "σκισει" και ειπα να αναβαθμιστω οσο μπορω περισσοτερο και καλυτερα!!

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

 

Ποια mirorless θα προτεινατε μεχρι 500€-550€ ? Με ενδιαφερουν πολυ η φωτογραφιες χαμηλου φωτισμου.

Γενικοτερα εχω τα τελευταια 5+ χρονια μια canon powershot sx200is , την οποια την εχω "σκισει" και ειπα να αναβαθμιστω οσο μπορω περισσοτερο και καλυτερα!!

 

Ευχαριστω πολυ.

 

ο κανόνας είναι, όσο μικρότερο νούμερο στο διάφραγμα, τόσο πιο φωτεινός ο φακός.

επίσης εξίσου σημαντικό είναι το μέγεθος του αισθητήρα, που όσο μεγαλύτερος είναι τόσο καλύτερα.

και βέβαια εξίσου σημαντικά είναι τα κρύσταλλα του φακού, ο επεξεργαστής και το πρόγραμμα της κάμερας.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα να ψάχνεις ποιοι φακοί έχουν τα χαρακτηριστικά που θέλεις, πόσο κοστίζουν, και τότε θα προσανατολιστείς στο πιο σώμα θα αγοράσεις.

Οι mirrorless & DSLR είναι απλά βάσεις για τους φακούς που θέλεις.

 

Sent from my SM-G900FD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

 

Ποια mirorless θα προτεινατε μεχρι 500€-550€ ? Με ενδιαφερουν πολυ η φωτογραφιες χαμηλου φωτισμου.

Γενικοτερα εχω τα τελευταια 5+ χρονια μια canon powershot sx200is , την οποια την εχω "σκισει" και ειπα να αναβαθμιστω οσο μπορω περισσοτερο και καλυτερα!!

 

Ευχαριστω πολυ.

 

550 ευρω στο συνολο ή μονο το σωμα χωρις φακο? Γενικα οπως σωστα λενε και οι υπολοιποι εδω ειναι θεμα γκαμας φακων που χρειαζεσαι....Παντως σε διαφορα φωτογραφικα ελληνικα sites (http://www.dpgr.gr) μπορει να βρεις αγγελιες σε κατι ελαφρως μεταχειρισμενο ωστε να δεις πως συμπεριφερεται η μηχανη σε χαμηλο φωτισμο κλπ χωρςι να δωσεςι απ την αρχη πολλα χρηματα......Ειδικα σε Panasonic kai olympus υπαρχουν πολλες αγγελιες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Οι μπαταρίες αυτές ή αυτές ειναι κατάλληλες για αυτήν την φωτογραφική μηχανή ; Σίγουρα ταιριαζουν, αλλα ρωταω αν αξιζουν τον κοπο να τις παραγγείλω
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες αυτές ή αυτές ειναι κατάλληλες για αυτήν την φωτογραφική μηχανή ; Σίγουρα ταιριαζουν, αλλα ρωταω αν αξιζουν τον κοπο να τις παραγγείλω

 

κάνουν, όμως είναι μπαταρίες νικελίου, που σημαίνει ότι θα αδειάζουν εντελώς, σε μικρό διάστημα ακόμη και δίχως χρήση.

και αν τις ξεχνάς μετά από 3-4 πλήρης εκφορτίσεις θα είναι άχρηστες.

καλύτερα είναι να βρεις μπαταρίες λιθίου, οι οποίες κρατούν τα ρεύμα μέχρι και ένα χρόνο με απώλεια μικρότερη του 10-20%.

και έχουν τάση 1,5 volt, αντί για 1,2.

η διαφορά είναι τεράστια, με τις λιθίου θα βγάζεις πολύ περισσότερες φωτογραφίες.

ρίξε μια ματιά στο σύνδεσμο που έχω παρακάτω να πάρεις μια ιδέα.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XAA+battery+iithium+Rechargeable+.TRS0&_nkw=AA+battery+iithium+Rechargeable+&_sacat=0

εδώ θα δεις τις διαφορές των μπαταριών νικελίου σε σχέση με τις λιθίου.

http://www.ebay.com/itm/4-pcs-KENTLI-3000MWH-liPo-lithium-AA-rechargeable-batteries-with-AA-AAA-charger-/252221648845?hash=item3ab994efcd:g:OXYAAOSwa~BYZm2x

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

κάνουν, όμως είναι μπαταρίες νικελίου, που σημαίνει ότι θα αδειάζουν εντελώς, σε μικρό διάστημα ακόμη και δίχως χρήση.

και αν τις ξεχνάς μετά από 3-4 πλήρης εκφορτίσεις θα είναι άχρηστες.

καλύτερα είναι να βρεις μπαταρίες λιθίου, οι οποίες κρατούν τα ρεύμα μέχρι και ένα χρόνο με απώλεια μικρότερη του 10-20%.

και έχουν τάση 1,5 volt, αντί για 1,2.

η διαφορά είναι τεράστια, με τις λιθίου θα βγάζεις πολύ περισσότερες φωτογραφίες.

ρίξε μια ματιά στο σύνδεσμο που έχω παρακάτω να πάρεις μια ιδέα.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XAA+battery+iithium+Rechargeable+.TRS0&_nkw=AA+battery+iithium+Rechargeable+&_sacat=0

εδώ θα δεις τις διαφορές των μπαταριών νικελίου σε σχέση με τις λιθίου.

http://www.ebay.com/itm/4-pcs-KENTLI-3000MWH-liPo-lithium-AA-rechargeable-batteries-with-AA-AAA-charger-/252221648845?hash=item3ab994efcd:g:OXYAAOSwa~BYZm2x

 

Ευχαριστω πολυ. Ηταν η ενημερωση ακριβως που χρειαζόμουν

 

Αυτες εδω, που ειναι λιθιου αλλα ειναι 3,7 V, τι διαφορά εχουν και ειναι τοσο φθηνες;

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Ηταν η ενημερωση ακριβως που χρειαζόμουν

 

Αυτες εδω, που ειναι λιθιου αλλα ειναι 3,7 V, τι διαφορά εχουν και ειναι τοσο φθηνες;

 

για εσένα δεν κάνουν.

είναι για συσκευές που χρησιμοποιούν HI POWER LED. π.χ. δυνατοί φακοί.

η τιμή καθορίζεται εκτός από την παραγωγή, από την ποιότητα της μπαταρίας και από την χωρητικότητα ρεύματος.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα.

Αγόρασα προχθες τον sigma 17-50 και αφού έβγαλα καμιά σαρανταρια φωτογραφίες και πήγα να κλείσω τη μηχανή, διαπιστωσα ότι ακούγεται ένα κλακ στον φακό. Σα να σταματάει να δουλεύει το μοτερ του και κάθεται κάπου. Κάθε φορά που κλείνω τη μηχανή κάνει το ίδιο. Αν τον κουνήσεις ακούγεται λες και κουνιεται μεσα το μοτερ του. Τον πήγα στο κατάστημα που τον πήρα και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Τον έχει κα΄ποιος απο εσάς για να μου πει αν του κάνει τα ίδια;

Ευχαριστώ

Edited by ponemeno
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σκέφτομαι την αγορά της Rollei sportsline 85. Θα την χρησιμοποιώ το καλοκαίρι μόνο για υποβρύχιες φωτογραφίες. Την έχει κάποιος να που πει εντυπώσεις?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλημέρα.

Αγόρασα προχθες τον sigma 17-50 και αφού έβγαλα καμιά σαρανταρια φωτογραφίες και πήγα να κλείσω τη μηχανή, διαπιστωσα ότι ακούγεται ένα κλακ στον φακό. Σα να σταματάει να δουλεύει το μοτερ του και κάθεται κάπου. Κάθε φορά που κλείνω τη μηχανή κάνει το ίδιο. Αν τον κουνήσεις ακούγεται λες και κουνιεται μεσα το μοτερ του. Τον πήγα στο κατάστημα που τον πήρα και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Τον έχει κα΄ποιος απο εσάς για να μου πει αν του κάνει τα ίδια;

Ευχαριστώ

φυσιολογικο ειναι, το OS ειναι, το κανει και μενα. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

Αγόρασα προχθες τον sigma 17-50 και αφού έβγαλα καμιά σαρανταρια φωτογραφίες και πήγα να κλείσω τη μηχανή, διαπιστωσα ότι ακούγεται ένα κλακ στον φακό. Σα να σταματάει να δουλεύει το μοτερ του και κάθεται κάπου. Κάθε φορά που κλείνω τη μηχανή κάνει το ίδιο. Αν τον κουνήσεις ακούγεται λες και κουνιεται μεσα το μοτερ του. Τον πήγα στο κατάστημα που τον πήρα και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Τον έχει κα΄ποιος απο εσάς για να μου πει αν του κάνει τα ίδια;

Ευχαριστώ

 

Και σ εμενα το κανει και δεν ηξερα τι ηταν !,!,,

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά αν έχει κάποιος αδιάβροχη φωτογραφική μηχανή θα ήθελα τη βοήθεια του. Εχω την aw 120 περίπου 3 χρόνια θα ορκίζομουν ότι όταν ήταν καινούργια ο φακός της ήταν υδροφοβικος βάζοντας τη και βγάζοντας την από τη θάλασσα δεν εμένα καμία σταγόνα πάνω της. Ενώ τώρα μένουν λέτε να ήταν ιδέα μου? Αν όχι υπάρχει κάτι που μπορώ να περάσω το φακό από πάνω για να επανέλθει ?

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά αυτού του τύπου οι μηχανές πρέπει να μπαίνουν ~ βυθίζονται σε γλυκό νερό για 5 έως 10 λεπτά μετά την χρήση τους σε θάλασσα και αλμυρό νερό.... Πιθανώς αν δεν το έκανες και την άφηνες να στεγνώσει όπως την έβγαζες από την θάλασσα να είχε μια επίπτωση κι αυτό στον φακό...
Link to comment
Share on other sites

Πάντα όταν επεστρεφα τη βύθιζα σε νερό για κανένα τέταρτο και μετά τη ξέπλενα.

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Πήρα αλλά είναι γενική αντιπροσωπία για ψηφιακές και ο υπάλληλος δε πολύ κατάλαβε τι του έλεγα μου είπε να τη πάω από εκεί αλλά ποιος βρίσκει χρόνο ...

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Φανταζόμουν πως είναι το υγρό για τις μάσκες θαλάσσης που τις ψεκάζεις και δε θολώνουν κάτι αντίστοιχο. Που να δημιουργεί φιλμ εκτός αν είναι φυσιολογική φθορά ή είναι ιδέα μου ότι στην αρχή δεν έμενε νερό πάνω.

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Φανταζόμουν πως είναι το υγρό για τις μάσκες θαλάσσης που τις ψεκάζεις και δε θολώνουν κάτι αντίστοιχο. Που να δημιουργεί φιλμ εκτός αν είναι φυσιολογική φθορά ή είναι ιδέα μου ότι στην αρχή δεν έμενε νερό πάνω.

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να σου πω την αληθεια δεν εχω ακουσει να ψεκαζεται η μηχανη με τετοιο υγρο και δεν ξερω τι επιπτωσεις θα εχει στον φακο....Δεν χανεις να το δοκιμασεις αλλα εξετασε και την πιθανοτητα να ειναι η ιδεα σου πως στην αρχη δεν εμενε νερο επανω.....Εχω μια FUJI XP70 αδιαβροχη και δεν ειχε ο φακος της ποτε τετοιες ιδιοτητες.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ψάχνω για μια φωτογραφική με μεγάλο zoom και είμαι ανάμεσα στη Panasonic lumix fz82 και την Nikon coolpix b700. Με λίγο ψάξιμο που έριξα καταλήγω στην Panasonic αλλά θα ήθελα και την άποψη κάποιου πιο σχετικού. Τη θέλω για all around χρήση δηλαδή από φωτογραφίες προσώπων σε κλειστό χώρο ως φωτογραφίες τοπίων κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις λαθος οποια κι απ τις δυο αν παρεις. H panasonic ειναι πάντως πιο καλη σε θεμα βιντεο αλλα σε φωτογραφία η νικον εχει καλυτερη διαχείριση θορυβου σε μεγάλα iso....
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις λαθος οποια κι απ τις δυο αν παρεις. H panasonic ειναι πάντως πιο καλη σε θεμα βιντεο αλλα σε φωτογραφία η νικον εχει καλυτερη διαχείριση θορυβου σε μεγάλα iso....

 

Ευχαριστώ :)

Η αλήθεια είναι ότι κατά κύριο λόγο με ενδιαφέρουν οι φωτογραφίες. Αν είναι μικρή η διαφορά στην απόδοση όμως μάλλον θα επιμείνω στη Panasonic γιατί έχει μερικά πράγματα που διευκολύνουν τη ζωή όπως το usb charging και την οθόνη αφής. Αν βγάζει πολύ καλύτερες όμως η nikon τότε φαντάζομαι είναι καλύτερα να πάω σε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και οι δυο έχουν αρκετα μικρο αισθητηρα (ουτε καν μιας ιντσας) δεν προκειται να δεις σημαντικη διαφορα στην νικον....Κι εγω την panasonic θα επαιρνα !!...ειδικα αν καποτε χρειαστεις σερβις....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...