Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια, για τις Hewlett Packard τι γνωμη εχετε?σχετικα φτηνες ειναι, και δεν εχω ακουσει κατι κακό...και αλλωστε εχει καλο ονομα γενικα η εταιρια
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

φίλε ταξιδιώτη thanks για τις πληροφορίες...:)

απ'ότι κατάλαβα η μηχανή είναι πολύ καλή και σίγουρα αξίζει τα λεφτά της...340 στο pixmania...:)

αν κάποιος έχει να αντιπροτείνει κάτι άλλο,θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα...σε ομορφιά πάντως είναι σούπερ...:O

thanks all in advance..;)

Link to comment
Share on other sites

φίλε ταξιδιώτη thanks για τις πληροφορίες...:)

απ'ότι κατάλαβα η μηχανή είναι πολύ καλή και σίγουρα αξίζει τα λεφτά της...340 στο pixmania...:)

αν κάποιος έχει να αντιπροτείνει κάτι άλλο,θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα...σε ομορφιά πάντως είναι σούπερ...:O

thanks all in advance..;)

 

φιλε, εμενα με εχει πριζωσει ο ταξιδιωτης 22 και για την Coolpix 7900, στα ιδια λεφτα ειναι(350)...τι λετε και οι δυο?

Link to comment
Share on other sites

και η μονη διαφορα που εχουν ειναι, απο οσο μπορω να δω, στις διαθεσιμες θεσεις iso, το οποιο δεν ξερω τι σημαινει και θα χαρω πολυ να μου εξηγησει καποιος καλος ανθρωπος.και στη διαμετρο της οθονης εχουν διαφορα, η s1 εχει 2.5'', ενω η 7900 2.0''. Αλλες σημαντικες διαφορες δεν διακρινω με τις λιγες γνωσεις που εχω...
Link to comment
Share on other sites

loooool...τώρα σώθηκες...:Ο

το μόνο σίγουρο είναι ότι η s1 είναι piece of art...:)

για τα υπόλοιπα ας μας πουν οι extreme users...;)

Link to comment
Share on other sites

loooool...τώρα σώθηκες...:Ο

το μόνο σίγουρο είναι ότι η s1 είναι piece of art...:)

για τα υπόλοιπα ας μας πουν οι extreme users...;)

φιλε μου ισως και να απαγορευεται να δωσω site αλλα στο δινω ωστε να δεις κι απο κει την s-1

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=21_23_31&products_id=646

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

loooool...τώρα σώθηκες...:Ο

το μόνο σίγουρο είναι ότι η s1 είναι piece of art...:)

για τα υπόλοιπα ας μας πουν οι extreme users...;)

φιλε μου αν και δεν ειμαι extreme user,απλα μου αρεσει πολυ να φωτογραφιζω θα σου πω αυτο που εχω ακουσει,η s-1 τραβαει καθαροτερες φωτογραφιες σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου ειναι απο τις λιγες πραγματικα μικρες ψηφιακες που διακρινοντε για την πολυ καλη τους ποιοτητα :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

...ξεχασα βεβαιως και τα εικονοστοιχεια(megapixel στα ελληνικα). 5.1 η s1, 7.1 h 7900

φιλε μου ισως και να ηταν υπερβολικο που πηρα ψηφιακη με 7mp αλλα την πηρα επειδη ετσι μου ηρθε και με μια στα 5mp ας πουμε την s-1 θα εκανα μια χαρουλα την δουλεια μου :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

loooool...τώρα σώθηκες...:Ο

το μόνο σίγουρο είναι ότι η s1 είναι piece of art...:)

για τα υπόλοιπα ας μας πουν οι extreme users...;)

Piece of art? :confused: Εξαρταται τα γουστα του καθενος... ;) εμενα,που ειμαι της...παλιας,κλασικης σχολης,δε μ'αρεσει να βλεπω φωτογραφικες μηχανες με φακο-κουμποτρυπα,οσο ελαφρια κι αν ειναι...τι φωτογραφιες θα βγαλετε ρε παιδια μ'αυτην?Ενας φιλος μου ειχε τη Σονυ Τ-3 & ηταν απογοητευμενος...ναι μεν ηταν μικρη,αλλα περαν τουτου...ουδεν!Πιο καλες εβγαζε μια παλια αναλογικη Κοντακ που ειχε...

 

Γι'αυτο,αν θες,πριν παρεις μηχανη,εξετασε κυριως το "μεσα" & ασε τελευταιο το "εξω"...καλο βεβαια ειναι να υπαρχουν & τα 2,αλλα οταν δεν τα εχουμε,τι κανουμε?Κρινουμε αποκλειστικα & μονο απ'την εμφανιση?Και κατι τελευταιο...η 7900 μαλλον ειναι καλυτερη... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις τι ειναι οι διαθεσιμες θεσεις ISO να μας πει?Βλεπω πχ οτι η NIKON S1 εχει διαθεσιμες θεσεις iso απο 50 εως 400, ενω η 7900 απο 50-200...
Link to comment
Share on other sites

Εγω ρωταω, εγω απανταω...!!!Θα σας κανω μαγκες λοιπον..:το iso ειναι η ευαισθησια του εργαλειου.Οσο μικροτερη η ευαισθησια, τοσο πιο πολυ φως χρειαζεται για να τραβηξουμε φωτογραφια, και ειναι καλο για εξωτερικους χωρους.Σε συνθηκες ομως χαμηλου φωτισμου, δεν εχουμε πολυ φως, αρα χρειαζομαστε περισσοτερη ευαισθησια.Το iso λοιπον δηλωνει την ευαισθησια της καμερας στο φως.Αυξανοντας την ευαισθησια, χρειαζομαστε λιγοτερο φως, αυξανουμε ομως και τον λεγομενο "θορυβο".Τοτε ειναι που παρατηρουνται διαφορες κουκιδες στις φωτογραφιες, οι οποιεσ καμια φορα εχουν εκταση αρκετων πιξελίων.Περιπου δηλαδη οπως οταν ανεβαζουμε την ενταση του ραδιοφωνου οταν δεν εχει καλη ληψη και κανει παρασιτα...Οποτε φανταζομαι οτι οσο μεγαλυτερο το ευρος του iso, τοσο πιο ευπροσαρμοστη θα ειναι η μηχανη στις διαφορες συνθηκες φωτισμου.Τα ρεστα μου
Link to comment
Share on other sites

Piece of art? :confused: Εξαρταται τα γουστα του καθενος... ;) εμενα,που ειμαι της...παλιας,κλασικης σχολης,δε μ'αρεσει να βλεπω φωτογραφικες μηχανες με φακο-κουμποτρυπα,οσο ελαφρια κι αν ειναι...τι φωτογραφιες θα βγαλετε ρε παιδια μ'αυτην?Ενας φιλος μου ειχε τη Σονυ Τ-3 & ηταν απογοητευμενος...ναι μεν ηταν μικρη,αλλα περαν τουτου...ουδεν!Πιο καλες εβγαζε μια παλια αναλογικη Κοντακ που ειχε...

 

Γι'αυτο,αν θες,πριν παρεις μηχανη,εξετασε κυριως το "μεσα" & ασε τελευταιο το "εξω"...καλο βεβαια ειναι να υπαρχουν & τα 2,αλλα οταν δεν τα εχουμε,τι κανουμε?Κρινουμε αποκλειστικα & μονο απ'την εμφανιση?Και κατι τελευταιο...η 7900 μαλλον ειναι καλυτερη... ;)

 

το θέμα της ομορφιάς όπως είπες, είναι προσωπικό...δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί πάντως που τους απογοητεύει στο σημείο αυτό η συγκεκριμένη...

το σίγουρο είναι ότι δεν κρίνουμε αποκλειστικά και μόνο από την εμφάνιση....αν μη τι άλλο, πρόκειται για μια εξαιρετική φωτ.μηχανή...μέσα και έξω..

Link to comment
Share on other sites

unforgiven η s-1 εχει κυκλοφορησει φιλαρακο μου επισημα κι αν θες παω και την τραβαω φωτο σε οποια σταση εσυ θες και ειναι και φοβερη και καλυτερα να μην συγκρινουμε την sony με την Nikon,η sony ειναι καλη στις τηλεορασεις η nikon στις φωτογραφικες μηχανες οπου και μονον εκει ειναι ο χωρος της.

 

το καλο με τις nikon ειναι οτι δεν ειναι μονο στα χαρτια καλες,ειναι και στο χερι. :)

Λάθος μου, έχει κυκλοφορήσει η S1, αλλά δεν βρήκα πουθενά έγγυρο review.

Όσο για τα περί Sony-Nikon, θα πρέπει να ξέρεις ότι οι μηχανές αυτής της κατηγορίας είναι 80% ηλεκτρονικά+ένα αστείο φακουδάκι. Οπότε η Sony παίζει στο γήπεδό της. Δεν θα εκπλαγώ αν οι δύο μηχανές έχουν παρόμοια απόδοση, με όλα τα (πολλά) μειονεκτήματα της κατηγορίας. Προσωπικά δεν θα αγόραζα τη Nikon, γιατί, απ' ό,τι είδα δεν έχει αντιστάθμιση έκθεσης... :worry:

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις τι ειναι οι διαθεσιμες θεσεις ISO να μας πει?Βλεπω πχ οτι η NIKON S1 εχει διαθεσιμες θεσεις iso απο 50 εως 400, ενω η 7900 απο 50-200...

αν δεν εχεις δει απο κοντα τοτε καλυτερα να μην λες,απο την 5200 κι επειτα ολες οι nikon εχουν iso-400 και φυσικα και η 7900 :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος απο τους γνώστες να μου πεί τη γνώμη του για την Nikon D50 αξίζει τα λεφτά της?αν όχι τι υπάρχει-έχεται να προτίνεται σε αυτήν την κατηγορία (και μηχανής και χρημάτων) :)

 

Ευχαριστώ.

Παραθέτω και ένα preview http://www.dpreview.com/articles/nikond50/

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος απο τους γνώστες να μου πεί τη γνώμη του για την Nikon D50 αξίζει τα λεφτά της?αν όχι τι υπάρχει-έχεται να προτίνεται σε αυτήν την κατηγορία (και μηχανής και χρημάτων) :)

 

Ευχαριστώ.

Παραθέτω και ένα preview http://www.dpreview.com/articles/nikond50/

Καλύτερα να περιμένεις να κυκλοφορήσει πρώτα και να εμφανιστούν τα πρώτα αξιόπιστα reviews. Ο ανταγωνισμός έχει ανάψει για τα καλά στην κατηγορία (Nikon D50, Canon 350D, Olympus E300...)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις δει απο κοντα τοτε καλυτερα να μην λες,απο την 5200 κι επειτα ολες οι nikon εχουν iso-400 και φυσικα και η 7900 :)

Στο pixmania παντως λεει απο 50-200...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο...μηπως λετε ειναι καλυτερο αντι να παρω μια μηχανη 7MP(π.χ.nikon 7900), να παρω μια στα 5 ΜΡ,στα ιδια λεφτα ομως(γυρω στα 350 ευρά), που να εχει πανω ολα τα συγχρονα παπατζιλικια?Δηλαδη, κατα ποσο μια μηχανη 7ΜΡ ειναι καλυτερη απο μια 5ΜΡ στα ιδια λεφτα?Γιατι δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσον αξιζει να ξοδεψω χρηματα στα μεγκαπιξέλια, ή να κοιταξω αλλες παραμετρους, κρατωντας παντα σταθερο το μπατζετ.Μερσι...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο...μηπως λετε ειναι καλυτερο αντι να παρω μια μηχανη 7MP(π.χ.nikon 7900), να παρω μια στα 5 ΜΡ,στα ιδια λεφτα ομως(γυρω στα 350 ευρά), που να εχει πανω ολα τα συγχρονα παπατζιλικια?Δηλαδη, κατα ποσο μια μηχανη 7ΜΡ ειναι καλυτερη απο μια 5ΜΡ στα ιδια λεφτα?Γιατι δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσον αξιζει να ξοδεψω χρηματα στα μεγκαπιξέλια, ή να κοιταξω αλλες παραμετρους, κρατωντας παντα σταθερο το μπατζετ.Μερσι...
Ημουν κι εγω στο ιδιο διλημμα με σενα,αναμεσα στα πολλα μεγκαπιξελς & στον καλυτερο φακο,ποιοτητα κλπ...Τελικα επελεξα το δευτερο(πηρα μια Πανασονικ FZ20 5mp αντι για μια Ολυμπους C-70 7mp)& ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...τα πολλα πιξελς χρειαζονται μονο αν θες να βγαζεις τεραστιες εκτυπωσεις τις φωτο σου,διαφορετικα αναμεσα στα 5 & τα 7 δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες(για να μη σου πω αναμεσα στα 3 & τα 5...).Γι'αυτο λοιπον ψαξτο καλυτερα & κοιτα πολυ παραπερα απο τα εικονοστοιχεια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Στο pixmania παντως λεει απο 50-200...

καλα να διαβαζετε εσεις τις μ..........ς του pixmania :mad:

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο...μηπως λετε ειναι καλυτερο αντι να παρω μια μηχανη 7MP(π.χ.nikon 7900), να παρω μια στα 5 ΜΡ,στα ιδια λεφτα ομως(γυρω στα 350 ευρά), που να εχει πανω ολα τα συγχρονα παπατζιλικια?Δηλαδη, κατα ποσο μια μηχανη 7ΜΡ ειναι καλυτερη απο μια 5ΜΡ στα ιδια λεφτα?Γιατι δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσον αξιζει να ξοδεψω χρηματα στα μεγκαπιξέλια, ή να κοιταξω αλλες παραμετρους, κρατωντας παντα σταθερο το μπατζετ.Μερσι...

φιλε μου κι εγω ετσι το σκεφτομουν αλλα μετα σκεφτηκα οτι αφου εχουν σχεδον τις ιδιες τιμες οι 5αρες με τις 7αρες γιατι να παρω 5αρα ενω με τα ιδια περιπου χρηματα θα παρω την 7αρα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να περιμένεις να κυκλοφορήσει πρώτα και να εμφανιστούν τα πρώτα αξιόπιστα reviews. Ο ανταγωνισμός έχει ανάψει για τα καλά στην κατηγορία (Nikon D50, Canon 350D, Olympus E300...)

Ευχαριστώ για την απάντηση δείχνει πολλά υποσχόμενη αυτή η μηχανή και το λέω αυτό για κάτι αυτοματισμούς που έχουν προσθέση για την ευκολία του ερασιτέχνη κυρίως χρήστη. :O

Link to comment
Share on other sites

Ημουν κι εγω στο ιδιο διλημμα με σενα,αναμεσα στα πολλα μεγκαπιξελς & στον καλυτερο φακο,ποιοτητα κλπ...Τελικα επελεξα το δευτερο(πηρα μια Πανασονικ FZ20 5mp αντι για μια Ολυμπους C-70 7mp)& ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...τα πολλα πιξελς χρειαζονται μονο αν θες να βγαζεις τεραστιες εκτυπωσεις τις φωτο σου,διαφορετικα αναμεσα στα 5 & τα 7 δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες(για να μη σου πω αναμεσα στα 3 & τα 5...).Γι'αυτο λοιπον ψαξτο καλυτερα & κοιτα πολυ παραπερα απο τα εικονοστοιχεια... ;)

Dimitris79 Αν είναι δυνατόν μπορείς να γράψεις εντυπώσεις απο την μηχανή σου?

Link to comment
Share on other sites

Dimitris79 Αν είναι δυνατόν μπορείς να γράψεις εντυπώσεις απο την μηχανή σου?

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απ'την fz20... :) Τελειος φακος Leica,εκπληκτικο ζουμ(12Χ)με σταθεροποιητη εικονας(πολυ σημαντικο αυτο),ικανοποιητικο φλας,ζωντανα χρωματα,ευκολια χειρισμου παρα το γεγονος πως εχει & φουλ manual ρυθμισεις,manual focus,υποδοχη για εξωτερικο φλας,πολυ καλη & γερη κατασκευη...με μια λεξη αψογη!Ειδικα αν φωτογραφιζεις συνηθως σε εξωτερικο χωρο,θα παρεις παρα πολυ καλα αποτελεσματα...εχει καποιο θορυβο στο 400iso,αλλα εμενα προσωπικα δε μ'ενοχλει καθολου... ;)

 

Η τιμη της ειναι γυρω στα 500 ευρω απ'το πιξμανια,αλλα μιας & ειδα οτι διαθετεις 350,σου προτεινω & τη νεα(πριν 1 μηνα βγηκε)fz5,που εχει ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με την fz20,με μικρες διαφορες(ειναι πιο ελαφρια & μικρη,ενω δεν εχει manual focus).

 

Για οποιαδηποτε αλλη απορια,εδω ειμαστε... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...