Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ μπορούμε να μαζέψουμε πληροφορίες και φυσικά τις απορίες μας για τον εντυπωσικό κόσμο της ψηφιακής φωτογραφίας.
http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η μέγιστη ανάληση που ποιάνουν οι ψηφιακές μηχανές στα video όταν γράφουν είναι σε όλες 640 x 480 ή έχουν βγει με περισσότερο?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Spyros86

 

Η μέγιστη ανάληση που ποιάνουν οι ψηφιακές μηχανές στα video όταν γράφουν είναι σε όλες 640 x 480 ή έχουν βγει με περισσότερο?

 

 

Αυτή είναι η μέγιστη... Παίζουν ρόλο όμως και τα fps... ;)

all-time favorites: Alcatel OT-701, Siemens SL45i, Ericsson T39m, Nokia N-Gage, Samsung D500, Nokia N78, Sony Ericsson Xperia Play, Motorola Moto G, One Plus X
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φανεί ηλίθια ερώτηση, αλλά τι είναι τα megapixels; Ποσά απο 'δαύτα πρέπει να έχει μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή ώστε να θεωρείται μέτρια; Σκέφτομαι να πάρω μια αλλά δεν έχω ιδέα πάνω στο θέμα. :asxetos:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gkr41

 

Μπορεί να φανεί ηλίθια ερώτηση, αλλά τι είναι τα megapixels; Ποσά απο 'δαύτα πρέπει να έχει μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή ώστε να θεωρείται μέτρια; Σκέφτομαι να πάρω μια αλλά δεν έχω ιδέα πάνω στο θέμα. :asxetos:

 

 

Δεν τίθεται θέμα. :) Τα pixels είναι το εικονίδια μιας φοτογραφίας ή ενώς video. Αυτό είναι η ανάληση. Όταν Υπάρχουν λίγα pixels τότε σε μια φωτογραφία φένονται κουτάγια(δεν έχει καλή ευκρίνια). Όσο περισότερα είναι, τόσο ποιο καλά φένεται η λεπτομέρια. Από 3 MegaPixels και πάνω είναι πολύ καλές. Εγώ έχω μία που φτάνει μέχρη 3 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Βεβαια μερικές που είναι πάνφθηνες δεν έχουν καλά χρώματα οπότε υπάρχει άλο πρόβλημα.(Βάθος χρώματος)

Τώρα επειδή τα pixels παίζουν ρόλο και στα videos γι' αυτό ρώτησα. Το ίδιο πρόβλημα θα υπάρχει ακριβός αν είναι λίγο. Αλλά όλες οι μηχανές έχουν προστοπαρόν το ίδιο(οι κανονικές και όχι οι πανφθινες :) ) Όσο για τις τιμές... εγώ την πήρα φτινά. 178 ευρώ πρίν το Πάσχα. Με οθόνη και τα λιπά. Το μόνο μιονέκτιμα είναι ότι στα videos δεν παίρνει ήχο.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω τον Σπύρο...

Τα Megapixels είναι η ανάλυση του CCD (δηλαδή της συσκευής που καταγράφει την εικόνα στις ψηφιακές μηχανές-κάτι αντίστοιχο με το film δηλαδή), κάτι ανάλογο δηλαδή με τις αναλύσεις των οθονών.

'Εστω ότι μία μηχανή έχει ανάλυση 2592x1944. Τότε συνολικά η εικόνα δημιουργείται από 2592x1944=5038848 pixels ή περίπου 5 εκατομμύρια pixels. Αυτή η μηχανή λέμε ότι δίνει 5 Megapixels (ή διαφορετικά 1 Megapixel=1 εκατομμύριο pixels).

Όσο πιο μεγάλη η ανάλυση της μηχανής, τόσο πιο μεγάλο το μέγεθος της εκτύπωσης που μπορούμε να επιτύχουμε. Με 3Mpixels και πάνω, είσαι μια χαρά για ερασιτεχνική χρήση (αρκεί να μην τυπώνεις αφίσες! :))

Τα megapixels δεν αποτελούν κριτήριο ούτε για την ευκρίνεια όυτε για την ποιότητα της μηχανής. Αρκεί να σου πω ότι υπάρχουν μηχανές 3Megapixel με τιμή πάνω από 3000€, χωρίς φακό, και μη-επώνυμες μηχανές στα 4 Megapixel και τιμή 200€.

 

Στο video τώρα...

Γενικά οι ψηφιακές μηχανές "τραβάνε" 320Χ240 ή 640X480 μέγιστο. Άλλες τραβάνε περιορισμένης διάρκειας (πχ 30 sec) και άλλες όσο χωράει η κάρτα τους. Άλλες γράφουν και ήχο και άλλες όχι. Άλλες επιτρέπουν το zoom όση ώρα γράφει video και άλλες όχι... Γενικά όμως είναι λάθος να αγοράζεις ψηφιακή μηχανή κοιτώντας πρώτα τι βίντεο τραβάει (ή αντίστροφα, είναι λάθος να αγοράζεις βιντεοκάμερα κρίνοντας τις φωτογραφίες που βγάζει)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αφτό κι αν είναι εξίγηση. Μετά από αυτά ελπίζω να καλήψαμε αρκαιτές απορίες. Αλλά αυτό που θέλω να πώ είναι ότι για εμένα είναι από τα πρότα πο κειτάω το pixels κια τα χρώματα. Παίζει ρόλο μέχρι τα 3. Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει πολύ ακριβή μηχανή κάτω από 3. Πάνω από 3 μπορεί γιατί πλέον σε καλήπτει. Εκεί πληρώνεισ μετά ποιότητα χρωμάτων, κατασκευαστικά ηλικά για να μην χτηπιεται(εμένα ήταν ασιμένια από βαμένο πλαστικό και έχει αρχίσει και ψιλοσκεβάφει στις γωνίες) ,ενσωματομένες μπαταρίες λιθίου, διάρκια ζωής δυνατότητες και πολλά άλλα.

 

Αλλά να πω επίσης ότι μετά από κάποια χρόνια στις φοτογραφίες που τραβάς υπάρχουν κάποιες περιοχές που μαυρίζουν(μικρες κουκιδίκες) Οι ποιο εξελιγμένες μηχανές έχουν κάποια ενσωματομένα προγράμματα που τα εξαλίφουν και είναι οκ. Αυτό βέβαια θα το έχουν αρκαιτές φαντάζομαι τώρα.

 

Πάντος αξίζουν. Αλλά να ξέρει κάθε νέος αγωραστής ότι για να εμφανίσεις φωτογραφίες από ψηφιακή μηχανή σου στηχίζει ποιο ακριβά απ' ότι με μία με film. (Εγώ προσοπικά τις τιπώνω στον εκτιποτή μου μιας και είναι πολύ καλός και δεν έχω πρόβλημα)

 

Αυτά τα λίγα. lol ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Για να μην δημιουργουνται παρεξηγησεις...αν εχω καταλαβει καλα τα mp χρειαζονται να ειναι "πολλα" μονο οταν θα εκτυπωσεις την φωτογραφια σε σχετικα μεγαλο μεγεθος.Αν οι εκτυπωσεις γινουν σε 10χ16 οπως ειναι οι κλασσικες φωτογραφιες του φιλμ τοτε και με 2 mp το αποτελεσμα θα ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Spyros86

Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει πολύ ακριβή μηχανή κάτω από 3.

H Nikon D1H (2.7 Mpixels) έχει γύρω στα 5000€, χωρίς φακό.

Αλλά, όπως πολύ σωστά είπες, μιλάμε για άλλη απόδοση, για άλλα υλικά και άλλη ποιότητα κατασκευής...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Βασίλης

 

Αν οι εκτυπωσεις γινουν σε 10χ16 οπως ειναι οι κλασσικες φωτογραφιες του φιλμ τοτε και με 2 mp το αποτελεσμα θα ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικο.

 

Βάλε 3 Mpixels για να είσαι εντάξει... Γιατί καμμία φορά χρειάζεται να κόψεις λίγο από τη φωτογραφία σου, να κάνεις κάποια περιστροφή...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Βάλε 3 Mpixels για να είσαι εντάξει... Γιατί καμμία φορά χρειάζεται να κόψεις λίγο από τη φωτογραφία σου, να κάνεις κάποια περιστροφή...

 

 

Με 3mp συμφωνω και γω.

Ας κανουμε ενα μικρο τεστακι,ριξτε μια ματια στις φωτογραφιες που εχω ανεβασει και πειτε μου την γνωμη σας,ειναι ολες τραβηγμενες με την ιδια ψηφιακη. :)

 

Υ.Γ.Το dpgr τι απεγινε τελικα; :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Βασίλης

 

Υ.Γ.Το dpgr τι απεγινε τελικα; :(

 

 

Kai aytoi gia anabathmish server pane :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Βασίλης

Υ.Γ.Το dpgr τι απεγινε τελικα; :(

Λόγω αυξημένου bandwidth μετακομίζει. Κοντά μας πάλι σε λίγες ημέρες (άντε για τι μου λείπει! :))

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Asxeto, alla xeromai poy belpo ta ellhnika site na exoyn ay3hmenh kinhsh :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Asxeto, alla xeromai poy belpo ta ellhnika site na exoyn ay3hmenh kinhsh :)

 

Εγώ χαίρομαι όταν βλέπω sites τόσο υψηλού επιπέδου, με τόσες πληροφορίες και με τόσο πάθος γι' αυτό με το οποίο ασχολούνται. :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάς είναι σχετικό...

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι με 3 mpixels σε εκτύπωση 10Χ15 σε φωτογραφείο πάρα πολύ δύσκολα καταλαβαίνεις τη διαφορά με το αναλογικό φιλμ.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

για ενα επαγελματια φοτογραφο υποτιθεται ειναι τα 20 ΜΡ. Ετσι λενε οι γνωστες.

 

Στη πραξη ομως μετα τα 3 ΜΡ απο μια καλη μηχανη οι φωτο σου θα ειναι τελειες και δε θα μπορεις να τις ξεχωρησεις απο μια "κανονικη" ουτε οταν τυπωθουν....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η ερώτηση από μόνη της δεν έχει νόημα...

Τι εννοούμε όταν λέμε "ανάλυση του Film"; Σε τι ανάλυση σκανάρουν τα minilabs; Σε ποιά ανάλυση η ποιότητα της ψηφιακής φωτογραφίας είναι ίδια με της αναλογικής; Μα αυτό έχει να κάνει με το μέγεθος εκτύπωσης.

Αυτή η ερώτηση δεν σηκώνει ως απάντηση ένα ξερό νούμερο.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα παίζουν ρόλο... Φακός, ανάλυση, ηλεκτρονικά, software...
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψει και ο καθένας πιά μηχανή έχει.

Εγώ διαθέτω μια Sony DSC-P9 με 4 Μ.P

Kάνω την δουλεία μου μια χαρά :)

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία Sony 717 (προς το παρόν) η οποία είναι εξοπλισμένη μέχρι τα αυτιά... Λεπτομέρειες δεν νομίζω να ενδιαφέρουν και πολύ :)
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια μακρόχρονη συμβίωση με μια Photosmart C30 (μην γελάτε πληγώνομαι), αγόρασα πριν από λίγες μέρες μία Canon Powershot A70. Και είδα την φωτογραφία με άλλα μάτια. Και καθώς παραμένω ακόμη άσχετος με την φωτογραφία, βρήκα σημαντική βοήθεια στα:

http://www.dpgr.gr

http://www.dpreview.com

http://www.megapixel.net

http://www.imaging-resource.com

 

Ειδικά τα "δικά μας"παιδιά του dpgr έχουν εξαιρετικά άρθρα για όποιον ξεκινάει.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Έχω μία Sony 717 (προς το παρόν) η οποία είναι εξοπλισμένη μέχρι τα αυτιά... Λεπτομέρειες δεν νομίζω να ενδιαφέρουν και πολύ :)

 

Τρελό εργαλείο :confused:

Αλλά μέγεθος η φορητότητα?

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...