Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos

 

Για την Sony V1 τί έχετε να πείτε? Τα λεφτά της αν τα αξίζει τα δίνω...

 

 

Αν τα αξίζει λέει.............Ααααααααχχχχχχχχχχχχχ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αρχικό Μήνυμα από τον Steeve_Mary

 

Αν τα αξίζει λέει.............Ααααααααχχχχχχχχχχχχχ ;)

 

 

Την εχετε??? Ποσο αντεχει η μπαταρια???

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Την εχετε??? Ποσο αντεχει η μπαταρια???

 

 

Αμ δεν την έχουμε μακάρι να την είχαμε. Από μπαταρία τι να λέμε όλες οι sony σκίζουν χασέδες, ξεχνάνε να αδειάσουν!!!!!!!!!!!! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Steeve_Mary

 

Αμ δεν την έχουμε μακάρι να την είχαμε. Από μπαταρία τι να λέμε όλες οι sony σκίζουν χασέδες, ξεχνάνε να αδειάσουν!!!!!!!!!!!! :D :D :D

 

 

Ego pali γιατι εχω ακουσει το αντιθετο??? Οτι αν εχεις Σονυ πρεπει να εχεις και δευτερη μπαταρια???

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που μιλάνε για δεύτερη μπαταρία, μάλλον δεν έχουν Sony :)

Οι Infolithium είναι απίθανες... Το μόνο τους μειονέκτημα είναι ότι επειδή δεν έχω καθόλου άγχος για τη μπαταρία, καμμιά φορά την αφήνω αφόρτιστη... :D

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Ego pali γιατι εχω ακουσει το αντιθετο??? Οτι αν εχεις Σονυ πρεπει να εχεις και δευτερη μπαταρια???

 

 

Ο πα πα πα πα πα. Αν κρίνω από εμάς που έχουμε τη mavica fd-85 και την cybershot f-707 πίστεψε με δεν αδειάζουν εύκολα. Και να την αφήσεις για μήνες στο ντουλάπι ακόμα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Αυτοί που μιλάνε για δεύτερη μπαταρία, μάλλον δεν έχουν Sony :)

Οι Infolithium είναι απίθανες... Το μόνο τους μειονέκτημα είναι ότι επειδή δεν έχω καθόλου άγχος για τη μπαταρία, καμμιά φορά την αφήνω αφόρτιστη... :D

 

 

Re unforgiven θα με τρελανεις??? :p

 

Στη DPGR opoy ypologizεται κοστος μηχανης Sony δε γραφετε, + τοσα για εξωτερικο φορτιστη + τοσα για μπαταρια???? :worry:

 

Επειδη μαζευω για τη V1 de me χαλαει καθολου αν τελικα χρειαζομαι μικροτερο bujet παντως! :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Φορτιστή και εξτρά μπαταρίες χρειάζονται όσες παίρνουν ΑΑ και δεν έχουν στο κουτί...

Η V1, έχει και Infolithium μπαταρίες και φορτιστή/μετασχηματιστή οπότε, για φυσιολογική χρήση είναι εντάξει.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

H V1 exei metria autonomia. mia deuteri einai xriazoumeni gia party, gamous ktl. To kalo (kai kako) me tin A70 einai oti oi 4xAA tis briskeis sta periptera stin anagki (exeis asfalws epanafortizomenes pou omws epibarinesai esy na agoraseis).

 

I V1 exei akriba flash sticks (pro stick) ta opoia stixizoun ta dipla twn antagwnistwn. Kata ta alla i mixani einai super. Kaliteri apo canon G5, makran (plin oti den exei spasti o8oni). Einai kai mikroteri kai ftinoteri kai exei mikrotero 8oribo stis fotografies gia ola a ASA.

 

Gia tin 5400Nikon... ax monaxa na eixe autofocus assistance... Kata ta alla exei poly euxristo fako 28-114mm (isodinamo 35mm) enw oi alles V1, G5 exoun 34mm kai panw (diladi oxi ikanopoiitiko eurigwnio).

 

den mporeis na ta exeis ola.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Η V1 έχει αυτονομία 270 φωτογραφιών, όπως προκύπτει μετά από τη διαδικασία:

"Take 4 shots without flash

Wait 2 minutes (50% of the time powering the camera off)

Take 1 shot with flash

Wait 1 minute

Repeat"

(σύμφωνα με το Dpreview.com)

Προσωπικά τη βρίσκω αρκετή...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Χμ, διαφορές V1 με 717? Ειδικά αν κάποιος τις έχει δεί και τις δύο ? (Εν περιλήψει, το ξέρω ότι είναι πολλές .... )

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos

 

Χμ, διαφορές V1 με 717? Ειδικά αν κάποιος τις έχει δεί και τις δύο ? (Εν περιλήψει, το ξέρω ότι είναι πολλές .... )

 

 

Με μια φραση? "Αγαπη μου συρικνωσα την 717!" :D

 

Π.Σ. Ειναι κλεμενο απο καποιο review :p

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Η P10 έχει γύρω στα 600?... η 12 δεν εισάγεται.

 

 

Αφου σου λέω την είδα στο παγκράτι. Στην βητρίνα. Τες πάντων. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Spyros86

 

Αφου σου λέω την είδα στο παγκράτι. Στην βητρίνα. Τες πάντων. :)

 

Το ότι την έχει φέρει κάποιο μαγαζί, δεν πάει να πει και ότι εισάγονται επίσημα!

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos

 

Χμ, διαφορές V1 με 717? Ειδικά αν κάποιος τις έχει δεί και τις δύο ? (Εν περιλήψει, το ξέρω ότι είναι πολλές .... )

 

 

Εκτός από το μέγεθος (η v1 είναι μικρούλα) καμία απολύτως λειτουργική διαφορά δεν έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Steeve_Mary

 

Εκτός από το μέγεθος (η v1 είναι μικρούλα) καμία απολύτως λειτουργική διαφορά δεν έχουν.

 

???

Δηλαδή η V1 είναι καλύτερη από την 717;;;

Διαφορές:

-Η 717 έχει φακό με μεγαλύτερο zoom: 5Χ έναντι 4Χ

-Η 717 έχει φωτεινότερο φακό: F2.0 - F2.4 / F8.0 έναντι F2.8 - F4.0 / F8.0

-Η 717 έχει καλύτερο macro 2 cm έναντι 10 cm

-Η 717 έχει δυνατότερο flash, GN 5 έναντι 3.5

-Η 717 έχει πολύ μεγαλύτερη αυτονομία αυτονομία.

-Η V1 κάνει TTL φλασομέτρηση με το εξωτερικό flash F32X (τιμή στην Ελλάδα 300?+)

-H V1 έχει 3fps έναντι 2fps σε συνεχόμενη λήψη

-Η V1 έχει 5 WB presets έναντι 3 της 717

-H V1 τραβάει video 640X480 έναντι 320Χ240

 

Γενικά η 717 είναι πολύ πιο "μηχανή" από την V1... Έχει πολύ καλύτερο φακό, με λιγότερες παραμορφώσεις και χρωματικές εκτροπές, με πιο μεγάλο zoom και πολύ πιο γρήγορο. Δεν έχει τα προβλήματα που έχει το auto white balance της V1

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Πληρέστατη απάντηση, ευχαριστώ unforgiven!

:)

 

Το μέγεθος είναι λίγο που με ψιλοχαλάει, εκείνος ο τηλεσκοπικός φακός... αλλά μάλλον συνηθίζεται

 

[asxetos]

Ποιά τα πλεονεκτήματα του "μόνιμα" μεγάλου φακού της 717 από τον "κινούμενο" της V1?

[/asxetos]

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos

 

Πληρέστατη απάντηση, ευχαριστώ unforgiven!

:)

 

Το μέγεθος είναι λίγο που με ψιλοχαλάει, εκείνος ο τηλεσκοπικός φακός... αλλά μάλλον συνηθίζεται

 

[asxetos]

Ποιά τα πλεονεκτήματα του "μόνιμα" μεγάλου φακού της 717 από τον "κινούμενο" της V1?

[/asxetos]

 

Ο φακός της 717 είναι φωτεινότερος, με μεγαλύτερη διάμετρο, περισσότερα στοιχεία και μεγαλύτερο zoom... Ε, όλα αυτά κάπου πρέπει να χωράνε! :)

Αν καρατήσεις μια 717 στα χέρια σου θα δει ότι το σχήμα της βολεύει, ιδίως αν έχεις πιάσει στα χέρια κάποια SLR. Είναι ατσούμπαλη, δεν λέω, δυσκολεύει στο κουβάλημα, αλλά έχει άλλες χάρες! :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Το σχήμα βολεύει.. το μέγεθος όχι... ;)

Γιατί να μην είναι και μικρή? Εσύ θα την κουβαλάς. Τώρα για μισό και 1 στοπ στον φακό... Πιο σημαντικό είναι το συνολικό μέγεθος - βάρος. H 717 είναι άκομψη και ογκώδης και πιο παλιά...

 

Ασε με την V1 εχεις video 640-480 (unlimited size video up to memory size) είναι σαν να έχεις και βιντεοκάμερα (ή mini dv δεν έχει πιο πολλές από 500 γραμμές μόνο που έχει πιο καλό fps). Με ένα ή μισό GB stick είσαι και με βιντεοκάμερα ουσιαστικά. Αν και τα prostick είναι πολύ ακριβά! :(

 

V-1 λοιπόν. :whistle:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

???

Δηλαδή η V1 είναι καλύτερη από την 717;;;

Διαφορές:

-Η 717 έχει φακό με μεγαλύτερο zoom: 5Χ έναντι 4Χ

-Η 717 έχει φωτεινότερο φακό: F2.0 - F2.4 / F8.0 έναντι F2.8 - F4.0 / F8.0

-Η 717 έχει καλύτερο macro 2 cm έναντι 10 cm

-Η 717 έχει δυνατότερο flash, GN 5 έναντι 3.5

-Η 717 έχει πολύ μεγαλύτερη αυτονομία αυτονομία.

-Η V1 κάνει TTL φλασομέτρηση με το εξωτερικό flash F32X (τιμή στην Ελλάδα 300?+)

-H V1 έχει 3fps έναντι 2fps σε συνεχόμενη λήψη

-Η V1 έχει 5 WB presets έναντι 3 της 717

-H V1 τραβάει video 640X480 έναντι 320Χ240

 

Γενικά η 717 είναι πολύ πιο "μηχανή" από την V1... Έχει πολύ καλύτερο φακό, με λιγότερες παραμορφώσεις και χρωματικές εκτροπές, με πιο μεγάλο zoom και πολύ πιο γρήγορο. Δεν έχει τα προβλήματα που έχει το auto white balance της V1

 

 

Ναι δίκιο έχεις δεν είχα κάτσει να δω τις διαφορές λεπτομερώς. :o Για δείτε παιδιά και to thread που άνοιξα με θέμα την DARK ANGEL SONY F-828 :D :D :D :D :D :D :D

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=3711

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Ο φακός της 717 είναι φωτεινότερος, με μεγαλύτερη διάμετρο, περισσότερα στοιχεία και μεγαλύτερο zoom... Ε, όλα αυτά κάπου πρέπει να χωράνε! :)

Αν καρατήσεις μια 717 στα χέρια σου θα δει ότι το σχήμα της βολεύει, ιδίως αν έχεις πιάσει στα χέρια κάποια SLR. Είναι ατσούμπαλη, δεν λέω, δυσκολεύει στο κουβάλημα, αλλά έχει άλλες χάρες! :)

 

Άσχετο βέβαια..Αλλά για πε μου ρε Ανφοργκίβεν :p

Αξίζει να δώσω την P-9 για την V-1?? :)

Σε ευχαριστώ..

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω... Η V1 έχει το μεγάλο υπέρ των manual ρυθμίσεων (+προτεραιότητα διαφράγματος, +ταχύτητας). Αν σου λείπουν, κάνε το βήμα. Αλλά αν είναι να αναβαθμιστείς πάρε το απόφαση και βουρ για την 717. Εκτός αν θέλεις οπωσδήποτε μια μικρή, οπότε προτίμησε την V1...
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

@Global moderator

 

Εγω δεν νομίζω οτι αξίζει..... Θα χάσεις λεφτά έτσι κι αλλιώς. Αν θές κάτι καλύτερο πήγαινε στην 717 που σου λέει και ο Unforgiven

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

Αυτοί που μιλάνε για δεύτερη μπαταρία, μάλλον δεν έχουν Sony :)

Οι Infolithium είναι απίθανες... Το μόνο τους μειονέκτημα είναι ότι επειδή δεν έχω καθόλου άγχος για τη μπαταρία, καμμιά φορά την αφήνω αφόρτιστη... :D

 

 

Η αυτονομία των Px/V1/P10/P12 δεν έχει καμία σχέση με των Mavica και Fxxx που προαναφέρθηκαν. Υπάρχουν πολλών ειδών infolithium, μικρές και μεγάλες σε μέγεθος οπότε αντίστοιχα πάει και η αυτονομία.

Στις Px πάντως, η μπαταρία κρατάει 80 λεπτά (και θεωρείται λίγο σε σχέση με 717 κτλ)...

all-time favorites: Alcatel OT-701, Siemens SL45i, Ericsson T39m, Nokia N-Gage, Samsung D500, Nokia N78, Sony Ericsson Xperia Play, Motorola Moto G, One Plus X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον orka

 

@Global moderator

 

Εγω δεν νομίζω οτι αξίζει..... Θα χάσεις λεφτά έτσι κι αλλιώς. Αν θές κάτι καλύτερο πήγαινε στην 717 που σου λέει και ο Unforgiven

 

Θέλω κάτι καλύτερο αλλά όχι γκουμούτσα ρε γμτ..Κακά τα ψέματα για εμένα τουλάχιστον το μικρό μέγεθος μετράει..

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...