Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει μια προσφορά το what's up της cosmote για 15 μερες απεριόριστο ίντερνετ για 15 μερες με 6.9

Λεει ενεργοποίηση εως 2 φορες μεχρι τέλους αυτου του μηνα. Το ενεργοποίησα τώρα για 1η φορά.

Επειδή ήθελα να το ενεργοποιησω και μια 2η, αν το ενεργοποίησω τώρα τι θα συμβεί? Θα ισχυει μόλις ληξει το προηγούμενο (αρα θα εχω απεριόριστα για 1 μηνα συνολικά) ή ουσιαστικά θα πληρώσω τσάμπα 2η φορα? Ξέρει κανείς?

Το λογικό ειναι να περιμένω να ληξει αυτο που ηδη πληρωσα και μετά να το ξαναενεργοποιησω, αλλά τοτε δε θα ισχύει πλεον οποτε αυτό δε γίνεται..

Κατεβαζω κατι τεράστιο σε μέγεθος και με εχει βολεψει.

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 28/3 είναι αν δεν πάρει άλλη παράταση. Δυστυχώς δεν το διευκρινιζει αλλά το λογικό είναι να πάει +15 ημέρες η λήξη του από την ημέρα ενεργοποίησης της 2ης φοράς οπότε αν το βάλεις 28/3 θα ισχύει μέχρι 12/4 και επίσης γράφει ότι προτεραιότητα στα mb έχουν αυτα που λήγουν πρώτα οπότε αν πχ στις 10/4 σου λήγουν τα κανονικά mb σου από πακέτο ή reloadit θα φάει από αυτά αντί των απεριόριστων Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ναι δεν το διευκρινίζει δυστυχώς.. Πάντως είναι πολύ καλό. Το σταθερο μου ίντερνετ κατεβάζει με 5Mb και το κινητό 20-30 με κάποιες φορές τα βράδια να φτάνει και τα 50. Εχω κατεβασει 1ΤΒ σε λιγες μέρες.. Αλλα συνολικά θέλω να κατεβασω καπου 7ΤΒ :lol: ποιος θα το ελεγε οτι κάποτε θα ανοιγουμε το κινητό για να κατεβάσουμε γιατί το σταθερο σέρνεται..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Εδώ και ένα μήνα έχω διαπιστώαει ότι στο λογότυπο των κλήσεών μου κυρίως όταν είμαι σπίτι υπάρχει το σήμα wifi.

Με το τηλέφωνο σε λειτουργία πτήσης και ενεργό το wifi μπορώ να κάνω τηλεφωνικές κλήσεις...

 

https://files.fm/u/rvyb4t8rr

 

Μπορείτε να μου πείτε τι σημαίνει?

 

Το τηλέφωνο τραβάει σήμα από το wifi - access point μου γιατί royter στο χώρο δεν έχω...

Link to comment
Share on other sites

με απλά λόγια

1, μόνο οταν εισαι στο wifi μπορείς να κάνεις κλήσεις

2, όταν δεν είσαι στο wifi δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις

 

τώρα ερωτήσεις

1, ποια συσκευη εχεις

2, σου το κάνει με ολα τα wifi (δλδ οπου και να είσαι μονο με wifi μπορείς να κανεις κλήσεις?)

3, ποιον παροχο εχεις

Link to comment
Share on other sites

με απλά λόγια

1, μόνο οταν εισαι στο wifi μπορείς να κάνεις κλήσεις

2, όταν δεν είσαι στο wifi δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις

 

τώρα ερωτήσεις

1, ποια συσκευη εχεις

2, σου το κάνει με ολα τα wifi (δλδ οπου και να είσαι μονο με wifi μπορείς να κανεις κλήσεις?)

3, ποιον παροχο εχεις

 

Samsung S9

Οταν είμαι σπίτι μου το έχω παρατηρήσει προς το παρόν

Cosmote σπίτι και στο κινητό frog

Link to comment
Share on other sites

Samsung S9

Οταν είμαι σπίτι μου το έχω παρατηρήσει προς το παρόν

Cosmote σπίτι και στο κινητό frog

 

Έχει ενεργοποιηθεί το WiFi calling και volte. Για το WiFi calling μπορείς να κάνεις και να δέχεσαι κλήσεις όταν έχεις συνδεθεί σε WiFi ακόμη και αν είσαι σε λειτουργία πτήσης και έχεις ενεργό το wifi, επίσης δεν είναι δωρεάν, είναι σαν κανονική κλήση και χρεώνεται ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Samsung S9

Οταν είμαι σπίτι μου το έχω παρατηρήσει προς το παρόν

Cosmote σπίτι και στο κινητό frog

 

ένα απλο wifi call εχεις ενεργό τπτ λιγοτερο τπτ περισσότερο αν θέλεις μπορείς να το κάνεις disable

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει αυτό ?

Το έχει κλειστό η υπάρχουν και άλλες πιθανότητες ?

ΥΓ. Στην φραγή (προς εμένα) δεν θα έλεγε κατηλειμενο ?

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει αυτό ?

Το έχει κλειστό η υπάρχουν και άλλες πιθανότητες ?

ΥΓ. Στην φραγή (προς εμένα) δεν θα έλεγε κατηλειμενο ?

 

Το έχει κλειστό ή είναι σε σημείο που δεν έχει σήμα.

Αν θες να δεις πότε θα το ανοίξει στείλε μήνυμα και βάλε να σου έρθει αναφορά παράδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Οτι σύντομα θα πρέπει να απευθυνθεί κάποιος στο φως στο τούνελ.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ενεργοποιήσει φραγή σε εσένα (αποκλεισμό κλήσης δηλαδή), κάθε φορά που καλείς το κινητό του παραλήπτη, σου το κλείνει.

Το μήνυμα που ακούς είναι μήνυμα κατειλλημένου και πιθανότατα ο παραλήπτης έχει Vodafone, η οποία δίνει τη δυνατότητα να λέει πως το τηλέφωνο είναι πιθανόν απενεργοποιημένο, αντί για κατειλημμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ενεργοποιήσει φραγή σε εσένα (αποκλεισμό κλήσης δηλαδή), κάθε φορά που καλείς το κινητό του παραλήπτη, σου το κλείνει.

Το μήνυμα που ακούς είναι μήνυμα κατειλλημένου και πιθανότατα ο παραλήπτης έχει Vodafone, η οποία δίνει τη δυνατότητα να λέει πως το τηλέφωνο είναι πιθανόν απενεργοποιημένο, αντί για κατειλημμένο.

Σε Vodafone λέει το δεύτερο. Ή κατευθείαν ή μετά τον πρώτο ήχο.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με κλήση στο 1285 μπορείς να διαλέξεις αν θέλεις να ακούγεται το απενεργοποιημένο ή το κατειλημμένο ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω 1 sim whats up και μια gigamax με 20 gb / μήνα. Επειδή θέλω να ελευθερώσω την 1 υποδοχή sim απο την συσκευή μου, πως θα μπορούσα να συνδυάσω τον αριθμό μου με το gigamax? To ίντερνετ είναι αυτο που με νοιάζει περισσότερο και όχι η ομιλία. Θα μπορούσε να γίνει κάποιο συμβόλαιο που να τα συνδυάζει? Απο κόστος τώρα είμαι 12 κάρτα και 13 το gigamax και είμαι διατεθημένος να ανέβω μέχρι τα 40 αλλά να έχω ΣΙΓΟΥΡΑ τα 20 gb απο το πακέτο και τον ίδιο αριθμό.
Link to comment
Share on other sites

Με τιμές τιμοκαταλόγου https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/gigamax_unlimited.html για 20gb συν 300 προς ολους πας στα 37€ συμβόλαιο με την προϋπόθεση ότι έχεις και cosmote one. Δε ξέρω αν μπορείς να πάρεις καλύτερη προσφορά αν κάνεις μετατροπή του καρτοκινητού σου σε συμβόλαιο ή αν δεν έχεις cosmote one.

Αν επιλέξεις να κρατήσεις το καρτοκινητό σου και να βάλεις σε αυτό gb τότε υπάρχουν πχ τα εβδομαδιαία πακέτα που δίνουν 3gb με 4€ οπότε πρακτικά βάζοντας 20€ κάρτα (πέραν των 12€ για το 10€ πακέτο ομιλίας) μπορείς να παίρνεις με 32€ σύνολο χρημάτων

1. Combo πακέτο ομιλίας (εφόσον χρειάζεσαι 300 προς όλους γιατί αν θες πχ 100 προς όλους θα σου έλεγα πήγαινε diy γιατί δίνει περισσότερα mb) και 400mb και κόστος 10€

 

2.1,2gb reloadit για ένα μήνα απο την πρώτη 12αρα κάρτα

3.2gb reloadit για μια εβδομάδα απο μια 10αρα κάρτα που θα προστεθούν στα 1,2gb της 12αρας και θα έχεις 3,2gb για ένα μήνα

4..2gb reloadit για μια εβδομάδα απο μια 2η 10αρα κάρτα που θα προστεθούν στα 1 και 2 reloadit και θα έχεις σύνολο 5,4gb για ένα μήνα

Μέχρι εδώ λοιπόν απο τις 3 κάρτες έχεις πάρει ομιλία και κάποια mb και σου έχουν περισσέψει 18,56€

Με αυτά αγοράζεις ανάλογα και τις ανάγκες σου 4 εβδομαδιαία πακέτα που δίνουν 12gb με κόστος 16€ και θα έχεις σύνολο κοντά στα 17,8gb το μήνα

Η μπορείς ανάλογα και πάλι τις ανάγκες σου στο νετ, να πάρεις πχ 3 εβδομαδιαία (ανάλογα πότε θα το χρειαστείς παραπάνω) και ένα βραδινό after dark που δίνει 10gb με 5€ για 2200-0800 αν χρησιμοποιείς περισσότερο τέτοια ώρα το νετ

 

Η να πάρεις με 10€ ένα diy αν χρησιμοποιείς κάποια δεδομένα για youtube/social media που εδώ θα έχεις 1gb γενικής χρήσης και έτσι μαζί με τα reloadit συν combo πας στα 6,8gb γενικής χρήσης και μπορεις να επιλέξεις πχ 5gb για video streaming και άλλα 5gb για social και σου περισσεύουν 8,56€ με τα οποία μπορείς να αγοράσεις κατά το δοκούν εβδομαδιαία πακέτα.

Γενικά μπορείς να δοκιμάσεις συνδυασμούς και να κρίνεις ανάλογα τι σε συμφέρει

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Με τιμές τιμοκαταλόγου https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/gigamax_unlimited.html για 20gb συν 300 προς ολους πας στα 37€ συμβόλαιο με την προϋπόθεση ότι έχεις και cosmote one. Δε ξέρω αν μπορείς να πάρεις καλύτερη προσφορά αν κάνεις μετατροπή του καρτοκινητού σου σε συμβόλαιο ή αν δεν έχεις cosmote one.

Αν επιλέξεις να κρατήσεις το καρτοκινητό σου και να βάλεις σε αυτό gb τότε υπάρχουν πχ τα εβδομαδιαία πακέτα που δίνουν 3gb με 4€ οπότε πρακτικά βάζοντας 20€ κάρτα (πέραν των 12€ για το 10€ πακέτο ομιλίας) μπορείς να παίρνεις με 32€ σύνολο χρημάτων

1. Combo πακέτο ομιλίας (εφόσον χρειάζεσαι 300 προς όλους γιατί αν θες πχ 100 προς όλους θα σου έλεγα πήγαινε diy γιατί δίνει περισσότερα mb) και 400mb και κόστος 10€

 

2.1,2gb reloadit για ένα μήνα απο την πρώτη 12αρα κάρτα

3.2gb reloadit για μια εβδομάδα απο μια 10αρα κάρτα που θα προστεθούν στα 1,2gb της 12αρας και θα έχεις 3,2gb για ένα μήνα

4..2gb reloadit για μια εβδομάδα απο μια 2η 10αρα κάρτα που θα προστεθούν στα 1 και 2 reloadit και θα έχεις σύνολο 5,4gb για ένα μήνα

Μέχρι εδώ λοιπόν απο τις 3 κάρτες έχεις πάρει ομιλία και κάποια mb και σου έχουν περισσέψει 18,56€

Με αυτά αγοράζεις ανάλογα και τις ανάγκες σου 4 εβδομαδιαία πακέτα που δίνουν 12gb με κόστος 16€ και θα έχεις σύνολο κοντά στα 17,8gb το μήνα

Η μπορείς ανάλογα και πάλι τις ανάγκες σου στο νετ, να πάρεις πχ 3 εβδομαδιαία (ανάλογα πότε θα το χρειαστείς παραπάνω) και ένα βραδινό after dark που δίνει 10gb με 5€ για 2200-0800 αν χρησιμοποιείς περισσότερο τέτοια ώρα το νετ

 

Η να πάρεις με 10€ ένα diy αν χρησιμοποιείς κάποια δεδομένα για youtube/social media που εδώ θα έχεις 1gb γενικής χρήσης και έτσι μαζί με τα reloadit συν combo πας στα 6,8gb γενικής χρήσης και μπορεις να επιλέξεις πχ 5gb για video streaming και άλλα 5gb για social και σου περισσεύουν 8,56€ με τα οποία μπορείς να αγοράσεις κατά το δοκούν εβδομαδιαία πακέτα.

Γενικά μπορείς να δοκιμάσεις συνδυασμούς και να κρίνεις ανάλογα τι σε συμφέρει

 

Το πρώτο που αναφέρεις θα με ενδιέφερε αρκετά. Ωστόσο μπαίνοντας στο link με πετάει στα προγράμματα με απεριόριστα data και το πρώτο έχει 55€, κάνω κάτι λάθος?

 

edit. Είμαι τέρμα μπούφος, για κάποιο λόγο δεν έκανα σκρολ την σελίδα. Σε ευχαριστώ για την πρόταση, θα κάνω την συγκεκριμένη μετατροπή και θα είμαι μια χαρά.

Edited by minarokeftes
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χαίρετε, προς ενημέρωση όλων που έχουν σύνδεση συμβολαίου cosmote, σήμερα το πρωί διαπίστωσα ότι υπήρχαν χρεώσεις στο λογαριασμό μου από αριθμό που δεν έχω καλέσει ποτέ όπως θα δείτε στο παρακάτω screenshot. Αφού κάλεσα την εξυπηρέτηση εταιρικών πελατών στο 13818 παραδέχτηκαν ότι είναι λάθος του συστήματος και θα μου σβήσουν αυτές τις χρεώσεις. Αυτό μπορείτε να το διαπιστώσετε βλέποντας την ανάλυση κλήσεων στο λογαριασμό σας ηλεκτρονικά βάζοντας το πεδίο κλήσεις προς cosmote. Το ανακάλυψα πληκτρολογώντας στο ιστορικό κλήσεων της συσκευής μου τον αριθμό αυτό ο οποίος δεν υπήρχε ούτε στις εισερχόμενες ούτε στις εξερχόμενες.Αυτές οι χρεώσεις υπήρχαν και τον προηγούμενο είναι είναι περίπου 2.5 με 3 ευρώ και εμφανίζονται σαν κλήσεις προς το συγκεκριμένο αριθμό που φαίνεται στο screenshot. Από αναζήτηση του αριθμού στο internet φαίνεται ότι την έχουν πατήσει κι άλλοι... Το version 2 κολλάει στο ότι πριν από ένα χρόνο περίπου είχα ανάλογες χρεώσεις προς πενταψήφια που δεν ενεργοποιησα ποτε... Edited by ANTEGEIA
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις χρέωση για αυτές τις κλησεις. Δεν έχεις λεπτά προς Cosmote/προς όλους; Γιατί αν έχεις και σε χρεωνει πάλι (ενώ καλείς ένα απλό κινητό Ελλάδος) είναι ακόμα πιο περίεργο και θα αποδείκνυε ότι η εταιρία έχει κάνει κάτι εσκεμμένα στο billing system της.
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν το διαπιστώσεις πληρώνεις χαράτσι 2 με 3 ευρώ το μήνα έτσι... Γιατί το σύστημα έκανε λάθος. Μα να μην κάνει καμιά φορά λάθος και να δώσει λεφτά?
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν το διαπιστώσεις πληρώνεις χαράτσι 2 με 3 ευρώ το μήνα έτσι... Γιατί το σύστημα έκανε λάθος. Μα να μην κάνει καμιά φορά λάθος και να δώσει λεφτά?
Άλλο σου λέει ο paanos. Γιατί να πληρώσεις για αυτές τις κλήσεις? Δεν έχεις κάποια δωρεάν λεπτά αναλόγως του πακέτου σου?

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στη μία και στην άλλη περίπτωση είναι κλήσεις που δεν έχουν πραγματοποιηθεί και έχουν χρεωθεί παράνομα. Στη δική μου περίπτωση το κινητό είναι εταιρικό και δεν το χρησιμοποιώ για κλήσεις προς τρίτους παρά μόνο για τα εταιρικά που είναι δωρεάν. Για αυτό και διαπίστωσα τη χρέωση. Ελπίζω να σας κάλυψα...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...