Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλέον δεν διατίθεται και σε όσους το είχαν ηδη ενεργο, μέχρι τις 10/1 θα σταματήσει να λειτουργεί.
Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν διατίθεται και σε όσους το είχαν ηδη ενεργο, μέχρι τις 10/1 θα σταματήσει να λειτουργεί.
εγω το εχω μεσα στο κουτι του οποτε το πεταω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω COSMOTE What's Up και χτες που έπαιζα με το καινούργιο μου κινητό παρατήρησα ότι δεν μπορώ να στείλω MMS. Αναρωτιέμαι αν η υπηρεσία MMS είναι ακόμα διαθέσιμη εν έτει 2021 και αν ναι, τι πρέπει να κάνω για να την ενεργοποιήσω. Ξέρω ότι πλέον τα MMS δεν χρησιμοποιούνται σχεδόν καθόλου, αλλά είναι καλό να μπορώ να στείλω (και να λάβω) σε περίπτωση ανθρώπων που δεν είναι εξοικειωμένοι με email και messaging apps όπως το Viber κ.ά. και θέλω να τους στείλω ή να μου στείλουν μια φωτογραφία κτλ.

 

COSMOTE Ιnternet έχω κανονικά και επίσης έλεγξα τις ρυθμίσεις και υπάρχει COSMOTE MMS προφίλ κανονικά στο κινητό με τις ρυθμίσεις που προτείνονται στα διάφορα sites που κοίταξα. Άρα όλα φαίνονται να είναι σεταρισμένα σωστά. Όταν όμως προσπαθώ να στείλω στον εαυτό μου ένα MMS δεν το στέλνει... Δοκίμασα μεγάλο κείμενο, ήχο, εικόνα, αλλά κανένα δεν δούλεψε. Ξέρετε αν χρειάζεται να μιλήσω με την COSMOTE για να ενεργοποιήσω την υπηρεσία MMS ή μήπως έχει πλέον καταργηθεί;

 

Ευχαριστώ για τα φώτα σας και Καλή Χρονιά!

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω COSMOTE What's Up και χτες που έπαιζα με το καινούργιο μου κινητό παρατήρησα ότι δεν μπορώ να στείλω MMS. Αναρωτιέμαι αν η υπηρεσία MMS είναι ακόμα διαθέσιμη εν έτει 2021 και αν ναι, τι πρέπει να κάνω για να την ενεργοποιήσω. Ξέρω ότι πλέον τα MMS δεν χρησιμοποιούνται σχεδόν καθόλου, αλλά είναι καλό να μπορώ να στείλω (και να λάβω) σε περίπτωση ανθρώπων που δεν είναι εξοικειωμένοι με email και messaging apps όπως το Viber κ.ά. και θέλω να τους στείλω ή να μου στείλουν μια φωτογραφία κτλ.

 

COSMOTE Ιnternet έχω κανονικά και επίσης έλεγξα τις ρυθμίσεις και υπάρχει COSMOTE MMS προφίλ κανονικά στο κινητό με τις ρυθμίσεις που προτείνονται στα διάφορα sites που κοίταξα. Άρα όλα φαίνονται να είναι σεταρισμένα σωστά. Όταν όμως προσπαθώ να στείλω στον εαυτό μου ένα MMS δεν το στέλνει... Δοκίμασα μεγάλο κείμενο, ήχο, εικόνα, αλλά κανένα δεν δούλεψε. Ξέρετε αν χρειάζεται να μιλήσω με την COSMOTE για να ενεργοποιήσω την υπηρεσία MMS ή μήπως έχει πλέον καταργηθεί;

 

Ευχαριστώ για τα φώτα σας και Καλή Χρονιά!

Εγώ δεν το έχω καταργήσει για τους λόγους που είπες. Λειτουργεί κανονικά ακόμα. Πρέπει να ενεργοποιηθεί από την Cosmote. Εκτός κι αν έχει στο app της Cosmote κάποια σχετική ρύθμιση.

Ως 10 MMS τον μήνα το είχα. Έχω στείλει τους τελευταίους 2-3 μήνες κάποια MMS κανονικά.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να στείλεις sms με την λέξη mms στο 1333. Επίσης χωρίς χρέωση μπορεις να στέλνεις εικόνες κτλ με το google messages app εφόσον είναι η ενεργοποιημένη και απο τις 2 πλευρές η υπηρεσία rcs
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Τελικά ήταν θέμα ενεργοποίησης. Τους έπαιρνα απ' το πρωί στο τηλ. αλλά δεν έβγαζα γραμμή. Μόλις πριν λίγο πήγα σε κατάστημα COSMOTE και το ενεργοποίησα.

 

Τώρα στέλνονται όλα κανονικά (δοκίμασα ήχο/εικόνα). Βέβαια είναι πανάκριβο και σχεδόν μηδενικής χρησιμότητας σήμερα με τα chat apps, αλλά καλό είναι να υπάρχει ως εναλλακτική...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Τελικά ήταν θέμα ενεργοποίησης. Τους έπαιρνα απ' το πρωί στο τηλ. αλλά δεν έβγαζα γραμμή. Μόλις πριν λίγο πήγα σε κατάστημα COSMOTE και το ενεργοποίησα.

 

Τώρα στέλνονται όλα κανονικά (δοκίμασα ήχο/εικόνα). Βέβαια είναι πανάκριβο και σχεδόν μηδενικής χρησιμότητας σήμερα με τα chat apps, αλλά καλό είναι να υπάρχει ως εναλλακτική...

Καλό είναι να έχεις και τα παραδοσιακά, ειδικά όταν δεν θα έχεις (καλό) ίντερνετ. Όπως MMS και Bluetooth. Αν και πιο αραιά, τα χρησιμοποιώ ακόμη.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για πακέτο κινητής χωρίς δεσμεύσεις που να μου δίνει τουλαχιστον 5GB/μήνα. είχα κατα νου το Vodafone Giga WiFi on the spot το οποίο είναι SUPER από τιμή, αλλά δεν έχω σήμα. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε Cosmote?
Link to comment
Share on other sites

Το internet on the go με κάρτα. Με 80€ έχεις 120GB για 365 ημέρες, δηλαδή 10GB με 6,66€/μήνα. Απλά το προπληρώνεις. Δες όλα τα πακέτα εδώ:

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/epiko_internet.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

αναβαθμίστηκε η γραμμή - για να είμαστε ειλικρινείς από 45 τον μήνα που με χρεώνανε, ποσό ΤΡΕΛΟ για 50αρα, θυμηθήκανε να μου κάνουνε ΔΩΡΟ το cosmote tv.. το δέχτηκα και προχωράμε στο παρασύνθημα..:

 

όλα οκ, σετάρισμα , μέσω cosmote id.. στον υπολογιστή παίζω κανονικά..

από το box.. Με τίποτα..

το αναβάθμισα μπας και ήταν καμιά βλακεία.. αλλά τίποτα..

 

βγάζει ένα "χαζό" μήνημα:

Υπάρχει αίτημα δημιουργίας Cosmote ID σε εκκρεμότητα. Έλεγξε το email σου για να ολοκληρωθεί η διαδικασία"

 

Το λέω 'χαζό', γιατί άν υπήρχε τέτοιο θέμα, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ούτε από web Μέσω pc να συνδεδθώ γιατί δεν θα ήταν έγκυρο το email που χρησιμοποιώ σαν cosmote id...

 

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος?

κάποια λύση?:confused::blink:

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

αναβαθμίστηκε η γραμμή - για να είμαστε ειλικρινείς από 45 τον μήνα που με χρεώνανε, ποσό ΤΡΕΛΟ για 50αρα, θυμηθήκανε να μου κάνουνε ΔΩΡΟ το cosmote tv.. το δέχτηκα και προχωράμε στο παρασύνθημα..:

 

όλα οκ, σετάρισμα , μέσω cosmote id.. στον υπολογιστή παίζω κανονικά..

από το box.. Με τίποτα..

το αναβάθμισα μπας και ήταν καμιά βλακεία.. αλλά τίποτα..

 

βγάζει ένα "χαζό" μήνημα:

Υπάρχει αίτημα δημιουργίας Cosmote ID σε εκκρεμότητα. Έλεγξε το email σου για να ολοκληρωθεί η διαδικασία"

 

Το λέω 'χαζό', γιατί άν υπήρχε τέτοιο θέμα, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ούτε από web Μέσω pc να συνδεδθώ γιατί δεν θα ήταν έγκυρο το email που χρησιμοποιώ σαν cosmote id...

 

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος?

κάποια λύση?:confused::blink:

περιεργη περιπτωση παρε στο 13788 ειναι δωρεαν να σε εξυπηρετησουνε μιας και προκειταο για τεχνικο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Θελει ενεργοποιηση.

Παρε τηλ την Cosmote.

μισό για να καταλάβω:

να ενεργοποιήσω , τί???

το κουτί που δίνουν???

το cosmote id Μου, είναι ενεργό, αφού όπως είπα μπορώ και βλέπω cosmote tv, από διάφορους υπολογιστές..

 

σου έχει τύχει ή το υποθέτεις?

ευχαριστώ apriori

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

μισό για να καταλάβω:

να ενεργοποιήσω , τί???

το κουτί που δίνουν???

το cosmote id Μου, είναι ενεργό, αφού όπως είπα μπορώ και βλέπω cosmote tv, από διάφορους υπολογιστές..

 

σου έχει τύχει ή το υποθέτεις?

ευχαριστώ apriori

Οταν μου εδωσαν το TV box ο λογαριασμος μου ηταν ενεργοποιημενος αλλα για να δω απο το box επρεπε να μιλήσω μαζί τους.

Νομιζω δενουν το box με την υπηρεσια. Με το κουτι εχω παρατηρησει οτι βλεπεις τα παντα ενω μεσω αλλων συσκευων υπαρχουν πραγματα που "δεν ειναι διαθεσιμα"

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Οταν μου εδωσαν το TV box ο λογαριασμος μου ηταν ενεργοποιημενος αλλα για να δω απο το box επρεπε να μιλήσω μαζί τους.

Νομιζω δενουν το box με την υπηρεσια. Με το κουτι εχω παρατηρησει οτι βλεπεις τα παντα ενω μεσω αλλων συσκευων υπαρχουν πραγματα που "δεν ειναι διαθεσιμα"

Okkk ευχαριστώ!

θα το δοκιμάσω κι αυτό!

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μου ειπαν απο το σερβις της realme να αλλαξω τη καρτα του whatsup με καινουργια προεραιτικα

πως μπορω να αποφυγω τη χρεωση αλλαγης της καρτας ?

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν απο το σερβις της realme να αλλαξω τη καρτα του whatsup με καινουργια προεραιτικα

πως μπορω να αποφυγω τη χρεωση αλλαγης της καρτας ?

 

Οι κάρτες έχουν εγγύηση 6 μηνών. Αν έχουν περάσει 6 μήνες, δεν μπορείς να πάρεις νέα κάρτα τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνω τρόπο να αντιγράψω από το On Demand της Cosmote TV κάτι παιδικές σειρές που βλέπω στο Nick+ ότι θα σταματήσουν να είναι διαθέσιμα μετά τις 31/3.

 

Αν απλά τα κάνω αποθήκευση σε εξωτερικό σκληρό φοβάμαι μήπως δεν ανοίγουν Μετά τις 31/3.

 

Καμμια ιδέα- πρόταση κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω τρόπο να αντιγράψω από το On Demand της Cosmote TV κάτι παιδικές σειρές που βλέπω στο Nick+ ότι θα σταματήσουν να είναι διαθέσιμα μετά τις 31/3.

 

Αν απλά τα κάνω αποθήκευση σε εξωτερικό σκληρό φοβάμαι μήπως δεν ανοίγουν Μετά τις 31/3.

 

Καμμια ιδέα- πρόταση κάνεις?

 

Είναι κρυπτογραφημένες, δεν θα βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρυπτογραφημένες, δεν θα βγάλεις άκρη.

 

Αν είναι κάτι που με λίγο ψάξιμο γίνεται θα με ενδιέφερε να το δω γιατί θα ξενερώνουν πολύ τά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είναι κρυπτογραφημένες, δεν θα βγάλεις άκρη.

 

Υπάρχει και η αναλογική αντιγραφή :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

[11,77€ 17% OFF]Grwibeou Aluminum Alloy USB to HDMI 4K HD Video Capture Card with Loop out for Live Streaming Streaming Εγγραφή βίντεο Οικιακός ήχος και βίντεο from καταναλωτικά ηλεκτρονικά on banggood

https://banggood.app.link/SgCIEtWNNeb Υπάρχει κ σε κάτι τέτοιο,ή εγγραφή οθόνης σε κάνα xiaomi - realme!

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...