Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H Εμπειρία μου από την Ε.Ε.Τ.Τ είναι θετική.

Συνήθως οι πάροχοι λύνουν το πρόβλημα μόνο και μόνο για να μην φτάσει η υπόθεση να κριθει από την Ε.Ε.Τ.Τ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στις 27/2/19 έκανα καταγγελία- αίτημα επιστροφής χρημάτων στην Wind ,την επόμενη ημέρα μου έκοψαν την γραμμή και στις 4/3/2019 μου επέστρεψαν 650 περίπου ευρώ στον τραπεζικό λογ/μο μου.Γνωστός που προσπάθησε να πάρει περίπου 20 ευρώ απο το καρτοκινητό του cosmote,παρόλο που εκανε καταγγελια και στην ΕΕΤΤ ,δεν του τα επέστρεψαν ποτέ,και έκλεισαν και την γραμμή του.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Tι του απάντησε η E. E. T. T?

 

Αν θυμαμαι καλα απο οτι μου είχε πεί.......του απάντησαν καθυστερημένα με ασυναρτησίες,για αυτό και ο γνωστός μου τα ΄΄παράτησε΄΄

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

πριν δυο ημερες εβαλα αυτη την υπηρεσια για δεν υπηρχει δυνατοτητα για σταθερο τηλεφωνο.

Η απορια μου ειναι αν γνωριζει καποιος αν μπορω να ελεγχω την καταναλωση του χρονου και των δεδομενων απο την εφαρμογη της κοσμοτε. η ενεργοποιηση εγινε εχθες αλλα στην εφαρμογη στο κινητο μου δειχνει μονο το καρτοκινητο μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μπεις στο my cosmote app > στην αρχική πάνω δεξια το + > να πληκτρολογήσεις τον αριθμό του σταθερού ή το ΑΦΜ σου.

 

Πολύ συχνά δεν εμφανίζονται τα συμβόλαια στο my Cosmote, γιατί το my Cosmote δεν έχει ταυτιστεί με κάποιο ΑΦΜ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μπεις στο my cosmote app > στην αρχική πάνω δεξια το + > να πληκτρολογήσεις τον αριθμό του σταθερού ή το ΑΦΜ σου.

 

Πολύ συχνά δεν εμφανίζονται τα συμβόλαια στο my Cosmote, γιατί το my Cosmote δεν έχει ταυτιστεί με κάποιο ΑΦΜ.

 

ευχαριστω για την απαντηση.

 

μπηκα στην εφαρμογη και δεν μου δειχνει το νουμερο αυτο. μονο την κοσμοκαρτα που εχω κι ενα παλιοτερο νουμερο κινητου που δεν "αγγιξα" καν.

η φαση ειναι οτι μου ηρθε λογαριασμος (δυο μερες μετα την ενεργοποιηση ) για το νουμερο κινητου που δεν το εχω σε χρηση καιρο τωρα. δουλεια δεν εχω να τρεχω ξανα σε καταστημα για ********.

και η απορια μου ειναι πως θα ελεγχο το υπολοιπο χρονου/data στο double play sim οεο ?

 

edit

νομιζω το νουμερο που λεω οτι ειναι παλιο ειναι η σιμ μεσα στο ρουτερ που μου εδωσαν. και η εφαρμογη του κοσμοτε αφου βαζω το αφμ μου στελνει sms στο νουμερο αυτο για να το περασω πισω στην εφαρμογη. μαλαμπιπ να πω. θα το δοκιμασω αυριο βαζωντας τη σιμ σε ενα κινητο.

Edited by npapagri
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα εχω βλαβη στο σταθερό του σπιτιού απο τις 6/10/2020 και δεν εχω ουτε τηλεφωνο ουτε ίντερνετ.Η μόνη ενημέρωση που είχα ηταν οτι θα φτιαχτεί μεχρο τις 12 του μηνός. Ολες αυτες τις μέρες προσπαθω να επικοινωνησω με τις βλάβες της cosmote περιμενω μισή ώρα στην αναμονη μεχρι που κόβεται η γραμμή και αυτο γινεται 3 με 4 φορες την ημέρα. Κοιταξα τους ορους του συμβολαίου και λεει οτι πρέπει να φτιαχνουν μια βλάβη μεσα σε 6 ημερολογιακές ημέρες. Αυτο σημαίνει δηλαδη οτι μπορω να καταγγείλω την σύμβαση την έβδομη ημέρα χωρις να εχω κάποια επιβάρυνση;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω βλαβη στο σταθερό του σπιτιού απο τις 6/10/2020 και δεν εχω ουτε τηλεφωνο ουτε ίντερνετ.Η μόνη ενημέρωση που είχα ηταν οτι θα φτιαχτεί μεχρο τις 12 του μηνός. Ολες αυτες τις μέρες προσπαθω να επικοινωνησω με τις βλάβες της cosmote περιμενω μισή ώρα στην αναμονη μεχρι που κόβεται η γραμμή και αυτο γινεται 3 με 4 φορες την ημέρα. Κοιταξα τους ορους του συμβολαίου και λεει οτι πρέπει να φτιαχνουν μια βλάβη μεσα σε 6 ημερολογιακές ημέρες. Αυτο σημαίνει δηλαδη οτι μπορω να καταγγείλω την σύμβαση την έβδομη ημέρα χωρις να εχω κάποια επιβάρυνση;

 

Καλησπέρα,

 

Λογικά βάση των όρων μπορείς. Προτείνω το εξής.

 

Μπες εδώ https://www.cosmote.gr/fixed/f2r

 

πρόσθεσε τον αριθμό σου και θα σε καλέσουν. Επικαλέσου τους όρους του συμβολαίου και ζήτα επικοινωνία με τεχνικό. Αν και κατά πάσα πιθανότητα θα σε καλέσει το τεχνικό τμήμα.

 

Να σημειώσω ότι το τεχνικό τμήμα είναι πολύ εξυπηρετικό και είμαι σίγουρος ότι θα βρεθεί λύση.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

πρέπει να βγάλω νέο κινητό νούμερο για την κόρη μου και χρειάζομαι βοήθεια για την επιλογή υπηρεσίας και προγράμματος. whatsup,cosmocarta,frog? Είμαι χρόνια τώρα με εταιρικό κινητό και δεν έχω τι συμφέρει/

 

Δεν θέλω συμβόλαιο άρα κάτι σε καρτοκινητό.

Χρειαζόμαστε χρόνο ομιλίας και data.

 

Ποια είναι η καλύτερη λύση που έχετε να προτείνετε με μηνιαίο κόστος μέχρι 10-12€ (αν υπάρχει και χαμηλότερα καλοδεχούμενο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

πρέπει να βγάλω νέο κινητό νούμερο για την κόρη μου και χρειάζομαι βοήθεια για την επιλογή υπηρεσίας και προγράμματος. whatsup,cosmocarta,frog? Είμαι χρόνια τώρα με εταιρικό κινητό και δεν έχω τι συμφέρει/

 

Δεν θέλω συμβόλαιο άρα κάτι σε καρτοκινητό.

Χρειαζόμαστε χρόνο ομιλίας και data.

 

Ποια είναι η καλύτερη λύση που έχετε να προτείνετε με μηνιαίο κόστος μέχρι 10-12€ (αν υπάρχει και χαμηλότερα καλοδεχούμενο)

Αν θελει δεδομένα κυριως και οχι λεπτά frog...

Αν ειναι μικτή χρήση What’s Up

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε whatsup θα παω. Είδα ότι υπάρχουν και κάποια φητοιτικά πακέτα αλλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτά.. αν κάποιος έχει εμπειρία ας μου πει (εστω και με πμ)

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε whatsup θα παω. Είδα ότι υπάρχουν και κάποια φητοιτικά πακέτα αλλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτά.. αν κάποιος έχει εμπειρία ας μου πει (εστω και με πμ)

Σας ευχαριστώ

 

Αν ειναι φοιτητικο...what’s up καθαρα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Μετά από χρόνια, ναι παααρα πολλά χρόνια, σύνδεσης κατάλαβα ότι πλέον δεν με συμφέρει.

Οποτε ήρθε η ώρα να γυρίσω σε κάτι άλλο.

 

Έδινα σε πρόγραμμα 42 ευρώ (με εκπτώσεις από ανανεωσεις) και είχα 2000' λεπτά ομιλίας σε όλους, 2000sms και 5giga. Πάω για ανανέωση και μου λένε για το ίδιο πακέτο πλέον 53 ευρώ.

Θεωρώ κοροϊδία όλο αυτο (ναι τώρα το καταλαβα).

Η χρήση που κάνω συνήθως είναι 500' για όλους 3giga και ούτε 100 sms.

Το κινητό μου είναι 2καρτο (samsung s9 plus).

 

Θέλω τη βοηθεια σας στο τι να κάνω ώστε να έχω το ίδιο νούμερο αλλα και να καλύψω τις ανάγκες μου.

Θεωρώ μπορώ να έχω και 2 κάρτες από διαφορετικούς παροχους που μπορεί ο ένας να με βολεύει σε κλήσεις και ο άλλος σε δεδομένα.

Η βοηθεια σας θα μου ήταν απαραίτητη και αναγκαία γιατί πάντα είχα συμβόλαιο και δεν ξέρω τίποτα από καρτοκινητα, καρτοσυμβολαια.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Μετά από χρόνια, ναι παααρα πολλά χρόνια, σύνδεσης κατάλαβα ότι πλέον δεν με συμφέρει.

Οποτε ήρθε η ώρα να γυρίσω σε κάτι άλλο.

 

Έδινα σε πρόγραμμα 42 ευρώ (με εκπτώσεις από ανανεωσεις) και είχα 2000' λεπτά ομιλίας σε όλους, 2000sms και 5giga. Πάω για ανανέωση και μου λένε για το ίδιο πακέτο πλέον 53 ευρώ.

Θεωρώ κοροϊδία όλο αυτο (ναι τώρα το καταλαβα).

Η χρήση που κάνω συνήθως είναι 500' για όλους 3giga και ούτε 100 sms.

Το κινητό μου είναι 2καρτο (samsung s9 plus).

 

Θέλω τη βοηθεια σας στο τι να κάνω ώστε να έχω το ίδιο νούμερο αλλα και να καλύψω τις ανάγκες μου.

Θεωρώ μπορώ να έχω και 2 κάρτες από διαφορετικούς παροχους που μπορεί ο ένας να με βολεύει σε κλήσεις και ο άλλος σε δεδομένα.

Η βοηθεια σας θα μου ήταν απαραίτητη και αναγκαία γιατί πάντα είχα συμβόλαιο και δεν ξέρω τίποτα από καρτοκινητα, καρτοσυμβολαια.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλησπέρα,

 

Υπάρχουν πακέτα ομιλίας και δεδομένων και στις τρείς εταιρείες, καθώς και λεπτά ομιλίας προς όλους. Τα πακέτα με τα περισσότερα λεπτά προς όλους τα έχει το Vodafone CU.

 

Vodafone CU: https://www.vodafonecu.gr/paketa/

 

What's Up: https://www.whatsup.gr/paketa

 

Wind F2G: https://www.wind.gr/gr/f2g/paketa/#/

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Ήσουν κατατοπιστικοτατος.

 

Τίποτα φίλε μου. Ό,τι απορία σου προκύψει, γράψε εδώ να σε βοηθήσω.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Μετά από χρόνια, ναι παααρα πολλά χρόνια, σύνδεσης κατάλαβα ότι πλέον δεν με συμφέρει.

Οποτε ήρθε η ώρα να γυρίσω σε κάτι άλλο.

 

Έδινα σε πρόγραμμα 42 ευρώ (με εκπτώσεις από ανανεωσεις) και είχα 2000' λεπτά ομιλίας σε όλους, 2000sms και 5giga. Πάω για ανανέωση και μου λένε για το ίδιο πακέτο πλέον 53 ευρώ.

Θεωρώ κοροϊδία όλο αυτο (ναι τώρα το καταλαβα).

Η χρήση που κάνω συνήθως είναι 500' για όλους 3giga και ούτε 100 sms.

Το κινητό μου είναι 2καρτο (samsung s9 plus).

 

Θέλω τη βοηθεια σας στο τι να κάνω ώστε να έχω το ίδιο νούμερο αλλα και να καλύψω τις ανάγκες μου.

Θεωρώ μπορώ να έχω και 2 κάρτες από διαφορετικούς παροχους που μπορεί ο ένας να με βολεύει σε κλήσεις και ο άλλος σε δεδομένα.

Η βοηθεια σας θα μου ήταν απαραίτητη και αναγκαία γιατί πάντα είχα συμβόλαιο και δεν ξέρω τίποτα από καρτοκινητα, καρτοσυμβολαια.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Φοιτητικο καρτοκινητο What’s Up ή Cu

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Μετά από χρόνια, ναι παααρα πολλά χρόνια, σύνδεσης κατάλαβα ότι πλέον δεν με συμφέρει.

Οποτε ήρθε η ώρα να γυρίσω σε κάτι άλλο.

 

Έδινα σε πρόγραμμα 42 ευρώ (με εκπτώσεις από ανανεωσεις) και είχα 2000' λεπτά ομιλίας σε όλους, 2000sms και 5giga. Πάω για ανανέωση και μου λένε για το ίδιο πακέτο πλέον 53 ευρώ.

Θεωρώ κοροϊδία όλο αυτο (ναι τώρα το καταλαβα).

Η χρήση που κάνω συνήθως είναι 500' για όλους 3giga και ούτε 100 sms.

Το κινητό μου είναι 2καρτο (samsung s9 plus).

 

Θέλω τη βοηθεια σας στο τι να κάνω ώστε να έχω το ίδιο νούμερο αλλα και να καλύψω τις ανάγκες μου.

Θεωρώ μπορώ να έχω και 2 κάρτες από διαφορετικούς παροχους που μπορεί ο ένας να με βολεύει σε κλήσεις και ο άλλος σε δεδομένα.

Η βοηθεια σας θα μου ήταν απαραίτητη και αναγκαία γιατί πάντα είχα συμβόλαιο και δεν ξέρω τίποτα από καρτοκινητα, καρτοσυμβολαια.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εφόσον είναι δικαρτο πάρε μια cosmote internet on the go με κάρτα 80€ 120gb για 365 μέρες και παίξε με την βασική κάρτα σου σε λεπτά ομιλίας και μνμ. Αν δεν σε καλύπτει η cosmote έχει η voda 4.95€ τα 10gb ή 9.95€ τα 40gb τον μήνα, πάλι καρτοίντερνετ!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια στην ομάδα, προσπαθω να καταλαβω αν υπαρχουν διαφορες στο πως δουλευει μια τυπικη data sim cosmote με καρτα και μια εξτρα sim πανω σε υπαρχον συμβολαιο (που κανει data sharing δηλαδη). Ο λόγος που ρωταω είναι ο εξής, ενώ με την standalone data sim δεν ειχα ποτέ πρόβλημα σε ένα σύστημα συναγερμού, από οταν έβαλα την extra sim το πεταει ενιοτε εκτός σύνδεσης.

 

Ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Πιο συγκεκριμενα, μηπως εχει να κανει με το οτι η data sharing sim δεν μπορει να χρησιμοποιειται παραλληλα με τη βασικη συνδεση, ο,τι κι αν σημαινει αυτο στο 4g?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό, μπορούν ταυτόχρονα να χρησιμοποιούν data, εφόσον είναι extra SIM.

Προβλήματα υπάρχουν αν κατά λάθος έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία TwinSIM.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επειδη εχω αυτο το ρημαδι που μου ειχαν δωσει πριν κατι χρονια

το τελειο σημα υπαρχει σαν υπηρεσια η το πεταω αυτο το κερατο που εχω εδω της cosmote ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...