Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχουμε οικογενειακό πακέτο σύνδεσης 5 άτομα. Οι 4 θέλουμε να διακόψουμε τη σύνδεση και η Cosmote ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ τον κωδικό για να πάμε σε ένα κατάστημα να κάνουμε τη διακοπή. Η διακοπή πρέπει να γίνει ως αυτή τη βδομάδα για να μην πληρώσουμε το πάγιο του επόμενου μήνα.

 

Πήγαμε το είπαμε σε ένα κατάστημα Cosmote και είπαν πρέπει να πάρετε τους κωδικούς πρώτα.

 

Τί να κάνουμε τώρα; Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

...Life goes on...;)
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε οικογενειακό πακέτο σύνδεσης 5 άτομα. Οι 4 θέλουμε να διακόψουμε τη σύνδεση και η Cosmote ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ τον κωδικό για να πάμε σε ένα κατάστημα να κάνουμε τη διακοπή. Η διακοπή πρέπει να γίνει ως αυτή τη βδομάδα για να μην πληρώσουμε το πάγιο του επόμενου μήνα.

 

Πήγαμε το είπαμε σε ένα κατάστημα Cosmote και είπαν πρέπει να πάρετε τους κωδικούς πρώτα.

 

Τί να κάνουμε τώρα; Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

Αν κάνετε μεταφορά σε καρτοκινητο άλλης εταιρίας, δεν θα πιάσει;

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε οικογενειακό πακέτο σύνδεσης 5 άτομα. Οι 4 θέλουμε να διακόψουμε τη σύνδεση και η Cosmote ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ τον κωδικό για να πάμε σε ένα κατάστημα να κάνουμε τη διακοπή. Η διακοπή πρέπει να γίνει ως αυτή τη βδομάδα για να μην πληρώσουμε το πάγιο του επόμενου μήνα.

 

Πήγαμε το είπαμε σε ένα κατάστημα Cosmote και είπαν πρέπει να πάρετε τους κωδικούς πρώτα.

 

Τί να κάνουμε τώρα; Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

 

Οπως εισαι φορητοτητα σε CU και μετα ξαναγυρνας στην κοσμοτε.Και δεν πληρωνεις λεφτα για φορητοτητα απο συμβολαιο σε καρτοκινητο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λόγος για να μην μπορείς να παρεις τον κωδικό που ούτε αυτο το νομίζω, είναι αν χρωστας πολλά...η αν απλά δεν εισαι ο διαχειριστής του οικογενιακού πακέτου
Huawei P20
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σε ενημέρωσε σωστά. Η ειδοποίηση για την υπηρεσία cost control (δλδ το 80%) πάει στον αριθμό που έχει φτάσει αυτό το οριο και όχι σε κάποιον άλλο . Δλδ το 80% των 300 mb στο κινητό σου και του Internet on the Go στην sim που ανήκει το συγκεκριμένο πρόγραμμα , άσχετα εάν έχεις κάνει κάποιο σχήμα share δλδ έχεις "ρίξει" τα 2gb στο βασικό σου πρόγραμμα. Για να ελέγξεις την χρήση σου το κανεις μέσω του mycosmote ή/και με ένα sms από το κινητό σου στέλνοντας το 1 στο 1256 το οποιο σου απαντα για όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα!

ειμαι συνδρομητης cosmote, εχω το οικογενειακο cosmote 1 μαζι με την γυναικα μου, πληρωνω 69 ευρο κ ειχα 4000λεπτα προσ ολους, τα ιδια μηνυματα κ mb, τα μηνυματα μου ειναι αδιαφορα. ημουν ευχαριστημεος πολυ αλλα τωρα μου κανει ανανεωση κ μου το παει στα 89. μου ειπαν για επιλογεσ καρτας ή καρτοσυμολαιο. δεν ξερω τι να κανω! καταναλωνουμε γυρω στα 2500-3000 καθε μηνα απο τα λεπτα κ τα μβ. δεν με ενδιαφερει ν αλλαξω εταιρεια. οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη! ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

ειμαι συνδρομητης cosmote, εχω το οικογενειακο cosmote 1 μαζι με την γυναικα μου, πληρωνω 69 ευρο κ ειχα 4000λεπτα προσ ολους, τα ιδια μηνυματα κ mb, τα μηνυματα μου ειναι αδιαφορα. ημουν ευχαριστημεος πολυ αλλα τωρα μου κανει ανανεωση κ μου το παει στα 89. μου ειπαν για επιλογεσ καρτας ή καρτοσυμολαιο. δεν ξερω τι να κανω! καταναλωνουμε γυρω στα 2500-3000 καθε μηνα απο τα λεπτα κ τα μβ. δεν με ενδιαφερει ν αλλαξω εταιρεια. οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη! ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Καρτα για σενα δεν συμφερει,παιξε με φορητοτητες μηπως πετυχεις κατι καλυτερο.Προτεινω Vodafone αμα σε ενδιαφερει καλο σημα για κλησεις/ιντερνετ.Αμα θες να εχεις καλυψη παντου,ειδικα για κλησεις προτεινω Wind.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

ειμαι συνδρομητης cosmote, εχω το οικογενειακο cosmote 1 μαζι με την γυναικα μου, πληρωνω 69 ευρο κ ειχα 4000λεπτα προσ ολους, τα ιδια μηνυματα κ mb, τα μηνυματα μου ειναι αδιαφορα. ημουν ευχαριστημεος πολυ αλλα τωρα μου κανει ανανεωση κ μου το παει στα 89. μου ειπαν για επιλογεσ καρτας ή καρτοσυμολαιο. δεν ξερω τι να κανω! καταναλωνουμε γυρω στα 2500-3000 καθε μηνα απο τα λεπτα κ τα μβ. δεν με ενδιαφερει ν αλλαξω εταιρεια. οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη! ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Κοίτα τι σου παρέχει στο καρτοσυμβολαιο και αν σε βολεύει και οικονομικά πήγαινε εκεί.Αλλιως μετά κάρτα. :). https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=HCG&catName=Kartosymvolaio_prs&cat=CostControl_Prs

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ο αριθμός που δεν δουλεύει ειναι καρτοκινητό? Και αν ναι ποσο καιρό έχεις να βάλεις χρήματα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είμαι παλιός χρήστης της υπηρεσίας 2in1 και πρόσφατα άλλαξα συσκευή σε S7.

Μου εμφανίζει κανονικά το εικονίδιο για το μενού της sim αλλά δεν τρέχει. Όταν το πατάω μου βγάζει το μήνυμα "Κανένα διαθέσιμο δίκτυο".

Την καρτα sim την σέταρα σε άλλο κινητό και λειτουργεί στο S7 με τη διαφορά ότι δεν μπορώ να αλλάξω την γραμμή μιας και δεν τρέχει το μενού της sim. Ξέρετε κάποιο άλλο τρόπο να κάνω την εναλλαγή του αριθμού ή πως θα κάνω να τρέξει το μενού?

 

http://imageshack.com/a/img923/9922/fRoOb0.png

Edited by powered
http://www.zacharia.gr/lefteris/files/sigmyphone.gif
Link to comment
Share on other sites

Όχι, κανονικό S7

 

Δεν γνωρίζω ειδικά για την περίπτωσή σου, αλλά το S7 είναι βασικό τηλέφωνο του δικτύου της Cosmote, παίρνει όλες τις υπηρεσίες.

Προτείνω να περάσεις σε ROM Cosmote και να δεις αν δουλεύει. Οι πιθανότητες είναι να παίζει καλά εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ειδικά για την περίπτωσή σου, αλλά το S7 είναι βασικό τηλέφωνο του δικτύου της Cosmote, παίρνει όλες τις υπηρεσίες.

Προτείνω να περάσεις σε ROM Cosmote και να δεις αν δουλεύει. Οι πιθανότητες είναι να παίζει καλά εκεί.

 

Σ'ευχαριστώ αλλά δε θέλω να το πειράξω, στην χειρότερη περίπτωση θα βγάζω την sim και θα αλλάζω γραμμή σε άλλο κινητό :(

http://www.zacharia.gr/lefteris/files/sigmyphone.gif
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ αλλά δε θέλω να το πειράξω, στην χειρότερη περίπτωση θα βγάζω την sim και θα αλλάζω γραμμή σε άλλο κινητό :(

 

Δεν χρειάζεται να το πειράξεις, στο μετατρέπει δωρεάν η Cosmote. Μπες σε ένα κατάστημα Cosmote και πες ότι θες να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία WiFiCalling και θα σου αλλάξουν ROM οι ίδιοι χωρίς να χάσεις την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα. Επειδή με ενδιαφέρει για αν το κάνω και εγώ. Σύμφωνα με την σελίδα του whatsup είναι δωρεάν η προώθηση από το ένα στο άλλο νούμερο. Εγώ έχω 2whatsup και θέλω να τα έχω σε.μια κάρτα. Θα μπορω να κάνω κλήσεις και από τα 2 ή μόνο από το ένα?
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, μόνο ένα είναι ενεργό. Το 2ο είναι εκτός σύνδεσης, και όποιος σε πάρει εκεί θα προωθείται δωρεάν η κλήση στο 1ο. Οπότε για να καλέσεις από αυτό που έχεις ενεργοποιήσει, μάλλον θα πρέπει να εναλλάξεις την κατάστασή τους.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω παρατηρήσει πως ανοίγοντας το wifi ΑΥΤΟΜΑΤΑ και χωρίς να με ειδοποιήσει τραβάει δεδομένα απ την καρτα μου (whats'up) αφου ερχεται το μηνυμα αυτο

 

https://www.datafilehost.com/d/d3f1ddc7

 

Έχω wifi assist off και cellular data off εννοείται. Μάλιστα έκανα και restore @ setup as new αλλά δεν άλλαξε κάτι. Έχει κάποιος με iphone και whats' up κάρτα κάτι αντίστοιχο?

 

(Iphone 6s, 10.3.1)

 

PS Μεχρι και την 10.2.1 (και πριν απο το carrier update της cosmote που έγινε στην 10.3) ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

leo06 το έκανα αλλά εκεί είχα το θέμα ότι κάθε πρωί μου ρχόταν το ίδιο μηνυμα συνεχώς ότι δεν έχω Mb και να μπω στην γνωστη σελίδα αν θελω να αποκτήσω και μου χε σπασει τα νευρα. Δεν ειχα βρει τροπο να απενεργοποιησω το sms οποτε το εβγαλα και αυτο.

 

Αnyway απενεργοποιησα εντελώς και το internet day pass και πλεον τουλάχιστον δεν με χρεώνει (αλλά εννοείται πως δεν έχω ιντερνετ). Άλλο είναι το ερώτημα μου. Σας το κάνει και σας αυτό? Ειναι προβλημα-απατεωνιά της cosmote ή το πρόβλημα ειναι στο τελευταίο ios?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας.. ήμουνα στην cosmote 10 χρόνια με σύνδεση , αποφάσισα πέρυσι να πάω vodafone σε καρτοκινητό. δεν ήμουνα καθολου ευχαριστιμένος με το σήμα και γύρισα cosmocarta τωρα 2 μηνες. τους πηρα χθες τηλεφωνο να το κανω συνδεση και μου ειπαν οτι επειδη ειμαι λιγοτερο απο 3 μηνες σε καρτοκινητο δεν μπορω να κανω συνδεση.. ξερει κανεισ τι γινεται με αυτο το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

εδω κρα κανουν με το ζορι να μετατρεψουν καρτοκινητα σε συμβολαια και εσενα που ΘΕΛΕΙΣ δε σε αφηνουν :lol:

 

σορρυ αλλα κατι δε κανουν καλα εκει στην κοσμοτε

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...