Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σε όλους

πριν απο περίπου ένα μήνα αγόρασα ενα lenovo s898+ απ'εθείας απο κίνα . το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το 3g απο τις ρυθμίσεις των android . εχει τα android 4.4.2. είμαι στο δίκτυο της cosmote , έχω καινούρια sim ,

Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο αυτό δεν είναι συμβατό με το 3g στην Ελλάδα. Μόνο με Κίνα. Δεν υπάρχει τρόπος να το ενεργοποιήσεις.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα συχνοτήτων είναι θέμα πρωτοκόλλου. Εδώ έχουμε WCDMA εκεί έχουν TD.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα τη γνωμη σας

 

Προκειται να ερθω Ελλαδα για 40 μερες.

 

Εχω ενα ipad wifi + cell και ενα win laptop

Εχω και ενα wifi cellular routerακι.

 

Υπολογιζω σε περιπου 25 gb καταναλωση αυτες τις μερες

 

Να βαλω sim στο ipad και να το χρησιμοποιησω σαν internet sharing point η να βαλω sim sto router και να χρησιμοποιησω αυτο? Ο cosmote υποστηριζει το cellular ρουτερακι! Ξερει κανεις?

 

Επισης τι προγραμμα συστηνετε?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα τη γνωμη σας

 

Προκειται να ερθω Ελλαδα για 40 μερες.

 

Εχω ενα ipad wifi + cell και ενα win laptop

Εχω και ενα wifi cellular routerακι.

 

Υπολογιζω σε περιπου 25 gb καταναλωση αυτες τις μερες

 

Να βαλω sim στο ipad και να το χρησιμοποιησω σαν internet sharing point η να βαλω sim sto router και να χρησιμοποιησω αυτο? Ο cosmote υποστηριζει το cellular ρουτερακι! Ξερει κανεις?

 

Επισης τι προγραμμα συστηνετε?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Άμα υπολογίζεις 25gb, υπολόγισε και 25kg χρυσού για το κόστος. Γνώμη μου, καλύτερα βάλτο στο routeraki και να συνδέεις εκεί τις συσκευές σου.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εκει που θα μενω δεν υπαρχει η δυνατοτητα κανονικης dsl συνδεσης. Ο,τι κανω θα πρεπει να ειναι με λθση κινητης τηλεφωνιας. Τετοιο ρουτερακι εννοουσα
Link to comment
Share on other sites

Μετά από φορητότητα από vodafone μου ήρθε μήνυμα αναφέροντας ένα κωδικό για το MYACCOUNTAPP. Γνωρίζει κανείς που χρησιμέυει ?

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβένω τι σχέση μπορεί να έχει αυτό με την Cosmote. :wacko:

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά εδώ

Ήξερες ότι

Το PayPal ψηφίστηκε ως μια από τις χειρότερες 10 επιχειρηματικές ιδέες του 1999.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι γιατί κάθε φορά που ανοίγω την εφαρμογή μου έρχετε και από ένα sms με διαφορετικό κωδικό?

Υπ όψιν δεν έχω κάνει ακόμα εγγραφή..

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου απαντησω ,αλλα ειτε κανε εγγραφη ειτε διεγραψε την να ησυχασεις

Ήξερες ότι

Το PayPal ψηφίστηκε ως μια από τις χειρότερες 10 επιχειρηματικές ιδέες του 1999.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι μια Sim κάρτα(Σύνδεση ή καρτοκινητό) για να συνδεθεί σε συναγερμό και να στέλνει sms αποκλειστικά.

Δεν έχω υπολογίσει ακόμα πόσα sms θα στέλνει περίπου το μήνα.

Θα μου άρεσε να χειρίζομαι το υπόλοιπο και τη λήξη της από την ιστοσελίδα του παρόχου και να μην χρειάζεται να τη συνδέω σε κινητό τηλέφωνο.

Κάποια πρόταση για εταιρία-πακέτο οικονομικό

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην κανεις συνδεση για συναγιαρμο.

Καρτα φυσικα ,δες ποιος εχει το φθηνοτερο sms και ορμα.

Ήξερες ότι

Το PayPal ψηφίστηκε ως μια από τις χειρότερες 10 επιχειρηματικές ιδέες του 1999.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι μια Sim κάρτα(Σύνδεση ή καρτοκινητό) για να συνδεθεί σε συναγερμό και να στέλνει sms αποκλειστικά.

Δεν έχω υπολογίσει ακόμα πόσα sms θα στέλνει περίπου το μήνα.

Θα μου άρεσε να χειρίζομαι το υπόλοιπο και τη λήξη της από την ιστοσελίδα του παρόχου και να μην χρειάζεται να τη συνδέω σε κινητό τηλέφωνο.

Κάποια πρόταση για εταιρία-πακέτο οικονομικό

 

Στην κοσμοτέ μόνο το φρογκ έχει φθηνό sms (0.064E), αλλά η online παρακολούθηση του υπολοίπου μπορεί να μην είναι εφικτή. Κι εγώ θα σου πρότεινα καλύτερα να δεις για άλλη εταιρία... Whatsup & cosmokarta στοιχίζει 0,10Ε το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στην κοσμοτέ μόνο το φρογκ έχει φθηνό sms (0.064E), αλλά η online παρακολούθηση του υπολοίπου μπορεί να μην είναι εφικτή. Κι εγώ θα σου πρότεινα καλύτερα να δεις για άλλη εταιρία... Whatsup & cosmokarta στοιχίζει 0,10Ε το μήνυμα.

 

Ακριβώς το ίδιο έχω και εγώ: Στο συναγερμό έχω βάλει μια COSMOΚΑΡΤΑ αλλά, μια και ο συναγερμός είναι στο εξοχικο (όπου δεν είμαι συνήθως) υπάρχει τρόπος να βλέπω το υπόλοιπο και την ημερομηνία που χρειάζεται να βάλω λεφτά;

 

Και επίσης: Στη συγκεκριμένη εφαρμογή δεν χρειάζεται ούτε χρόνος ομιλίας ούτε Internet. Ποιά είναι η πιό κατάλληλη κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι μια Sim κάρτα(Σύνδεση ή καρτοκινητό) για να συνδεθεί σε συναγερμό και να στέλνει sms αποκλειστικά.

Δεν έχω υπολογίσει ακόμα πόσα sms θα στέλνει περίπου το μήνα.

Θα μου άρεσε να χειρίζομαι το υπόλοιπο και τη λήξη της από την ιστοσελίδα του παρόχου και να μην χρειάζεται να τη συνδέω σε κινητό τηλέφωνο.

Κάποια πρόταση για εταιρία-πακέτο οικονομικό

 

 

Για κοιτα και αυτο πιστευω σε συμφερει αμα εχεις καποιο κινητο με wind η q ( γιατι τα 800 sms ειναι προς wind και q) , το κοστος τους ειναι μονο 2 ευρω το μηνα και μπορεις να τσεκαρεις υπολοιπο και να ανανεωνεις μεσω ιντερνετ...

 

 

https://www.wind.gr/gr/q/paketa/nea-paketa-q/2-sms/

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βλέπεις το υπόλοιπο από myaccount

Η πιο κατάλληλη κάρτα εξαρτάται από το που στέλνει μηνύματα

Τα φτηνπώτερα μηνύματα με δυνατότητα online ενεργοποίησης θεωρώ ότι είναι στο Q και το CU .

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ καρτοκινητό χρησιμοποιούσα για έναν συναγερμό και δεν με βόλεψε καθόλου. Προσωπικά πιστεύω πως το πιο βολικό για συναγερμό είναι να κάνεις ένα συμβόλαιο cosmote με μηδενικό πάγιο. Κουμπώνεις την sim στο συναγερμό και δεν ασχολείσε ξανά. Δεν θα χτυπάει και κάθε μέρα φαντάζομαι για να σε προβληματίζει το κόστος του sms.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω cosmokarta και θελω να ακυρωσω τα 400' που δινονται με καθε ανανεωση ομως εχω καποιες επιφυλαξεις με το ηχητικο μηνυμα. Λεει πως αν θες να το ακυρωσεις και να εχεις 200' με 5 ευρω πατησε το...

Αυτο σημαινει πως ακυρωνονται τα 400' και σου ενεργοποιει αυτοματως τα 200'; Ετσι οπως ειναι ηχογραφημενο αυτη την αισθηση μου δινει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

1. Εκανα φορητότητα απο Wind W σε What's up φοιτητικο χτές.

Το φοιτητικο δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα. Παίρνω δηλάδη στο 1330 και δεν μου βγάζει τα πακέτα τα φοιτητικά.

Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό κάνει?

 

2. Απο οταν ημουν συνδρομητης Cosmote πριν απο 2 χρονια, μου ειχε μείνει ένα ΤΕΛΕΙΟ ΣΗΜΑ. Τωρα που ξαναγύρισα στην Cosmote, το σύνδεσα ξανά. Συνδέεται και γίνεται μπλέ το λαμπάκι (που σημαίνει πώς συνδέθηκε) αλλά το κινητό μου δεν συνδέεται.

Πηρα χτες την Cosmote και μου ειπαν οτι πρεπει να "ξαναβαλουν τον αριθμο του κινητου μου" οταν ενεργοποιηθει πληρως το What's up και γινει active.

Τους παιρνω σημερα τηλεφωνο, και αφου επιβεβαιωνω οτι πια το νουμερο μου εχει γινει active απο preactive που ηταν μεχρι χτες, μου λενε οτι δεν ειναι ενεργοποιημενο το ΤΕΛΕΙΟ ΣΗΜΑ και πρέπει να πάω σε κατάστημα Cosmote. Παιρνω τηλέφωνο στον ΓΕΡΜΑΝΟ που εκανα την φορητοτητα, και δεν ξερουν τιποτα. Πάω στο κατάστημα του ΟΤΕ, στο οποιο η κοπέλα παιρνει τηλέφωνο στην Cosmote και της λένε ότι πρέπει να το πετάξω και να δώσω 140ευρώ να πάρω άλλο.

Επειδή μου φαίνεται εξωπραγματικό το παραπάνω, και δεν τους βλέπω και πολύ ενημερωμένους για το τι γίνεται, γνωρίζει κάποιος να μου πει?

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, αλλά και αυτό απενεργοποιείται (να μπαίνουν αυτόματα τα 200' με 5Ε) πάλι από το 1330.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα χάσεις για πάντα τα 400 λεπτά με κάθε ανανέωση ( και τα 300 δεν υπάρχουν )
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...