Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω σχεδόν ίδιο πρόβλημα..

απο το κινητό μου πήγε μήνυμα σε άλλη επαφή, το οποίο εγώ δεν έστειλα.

αυτό έγινε 2 φορές και το μήνυμα ήτανε ίδιο.

 

με διαφορά ώρας 1 λεπτό.

στο κινητό μου υπάρχει στα απεσταλμένα σαν να το έστειλα πραγματικά εγω.

 

στην αρχή νόμιζα ότι είναι απο τα πλαστά μηνύματα με προγράμματάκια για adroid.

 

αλλά διαπίστωσα ότι αυτά τα προγραμματάκια, εμφανίζουν το μήνυμα και τον αποστολέα αλλά στη πραγματικότητα δεν υπάρχουν στα απεσταλμένα του αποστολέα.

 

εσείς που στείλατε αυτά τα μηνύματα στους άλλους.. τα έχετε στα απεσταλμένα σας???

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή για Android που κάνει αυτή τη δουλειά https://play.google.com/store/apps/details?id=il.azusdex.incognito_sms_2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας. Θέλω να αναβαθμίσω το stick της σύνδεσής μου Internet on the GO σε LTE. Ποιό είναι αυτή τη στιγμή το καλύτερο modem για σύνδεση LTE στο συγκεκριμένο πρόγραμμα που να έχει τη δυνατότητα σύνδεσης με καλό σήμα, σταθερότητα και τις γρηγορότερες δυνατές ταχύτητες; Μάλλον τείνω προς το Huawei Wi-Fi E5776 αλλά αν υπάρχει κάτι καλύτερο/γρηγορότερο θα με ενδιέφερε (πάντα με απόλυτη συμβατότητα με την sim της Cosmote). Επίσης γνωρίζει κανείς αν μπορώ να βρω το συγκεκριμένο modem της Huawei φτηνότερα από ότι το πουλάει η Cosmote; Αν γνωρίσει κανείς κάποιο αξιόπιστο κατάστημα ας παραθέσει κάποιο link. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλά, παίζει και απλά να ισοπεδώσει το ποταπό πλέον Napster σε σύγκριση με το Spotify!

Μπράβο, τέλεια! Ανυπομονώ να αγοράσω premium!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ ΕΠΕΙΓΟΝ, αν κάποιος έχει τον νέο κατάλογο της Cosmote (ΟΧΙ ΓΕΡΜΑΝΟΣ) του Σεπτεμβρίου 2013, ή αν γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να τον βρω σκαναρισμένο για κατέβασμα, παρακαλώ πολύ να με ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΑ. Μη μου πείτε στα καταστήματα, είμαι στη Θεσσαλία και μπορώ να τον έχω σε 2 ώρες, όμως το χρειάζομαι αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by Aristeides Latou

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

έχω σχεδόν ίδιο πρόβλημα..

απο το κινητό μου πήγε μήνυμα σε άλλη επαφή, το οποίο εγώ δεν έστειλα.

αυτό έγινε 2 φορές και το μήνυμα ήτανε ίδιο.

 

με διαφορά ώρας 1 λεπτό.

στο κινητό μου υπάρχει στα απεσταλμένα σαν να το έστειλα πραγματικά εγω.

 

στην αρχή νόμιζα ότι είναι απο τα πλαστά μηνύματα με προγράμματάκια για adroid.

 

αλλά διαπίστωσα ότι αυτά τα προγραμματάκια, εμφανίζουν το μήνυμα και τον αποστολέα αλλά στη πραγματικότητα δεν υπάρχουν στα απεσταλμένα του αποστολέα.

 

εσείς που στείλατε αυτά τα μηνύματα στους άλλους.. τα έχετε στα απεσταλμένα σας???

 

Αυτο που εχεις εσυ δεν εχει σχεση με αλλα κεντρα μηνυματων. Καποιος εχει εγκαταστησει καποιο προγραμμα στο κινητο σου και πραγματι στελνει αυτα τα μηνυματα απο το κινητο σου.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Το Huawei που ειπες δεν ειναι ομως stick. Ειναι σιγουρα καλο αλλα αν δεν εχεις αναγκη μια εξτρα συσκευη που θα δινει προσβαση σε αλλες συσκευες μεσω Wi-Fi δεν υπαρχει λογος να το παρεις. Κοιταξε τα αντιστοιχα usb sticks τα οποια ειναι πολυ πιο οικονομικα οπως το L100 ή το L800 που τα κοιταξα στο ebay και ειναι κοντα στα 60 Ευρω.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα ενεργοποιηθηκε η καρτοσυνδεση της κορης μου , μετα απο μεταφορα της σε whatsup k της βγαζει φραγη εισερχομενων κλησεων. Δεν εχει βαλει ακομη χρονο ομιλιας. Τι πρεπει να κανω για να αρθει η η φραγη;
Link to comment
Share on other sites

Το Huawei που ειπες δεν ειναι ομως stick. Ειναι σιγουρα καλο αλλα αν δεν εχεις αναγκη μια εξτρα συσκευη που θα δινει προσβαση σε αλλες συσκευες μεσω Wi-Fi δεν υπαρχει λογος να το παρεις. Κοιταξε τα αντιστοιχα usb sticks τα οποια ειναι πολυ πιο οικονομικα οπως το L100 ή το L800 που τα κοιταξα στο ebay και ειναι κοντα στα 60 Ευρω.

 

To L800 φαίνεται καλό και καινούργιο προϊόν αλλά δεν είναι ακόμα διαθέσιμο στην Ελλάδα και ποιός ξέρει πότε θα είναι...να το παραγγείλω από ebay δεν είναι σίγουρη επιλογή καθώς μπορεί να προκύψουν ζητήματα συμβατότητας με την Cosmote. Kαταλαβαίνω ότι το Huawei δεν είναι stick αλλά wireless router, όμως θέλω να ξέρω ποιά είναι η απόδοσή του σε σχέση με το Alcatel L100 ή άλλα sticks που χρησιμοποιούνται σε Cosmote Internet on the Go 4G (π.χ. TP-LINK, ZTE, κλπ). Βλέπω ότι το Huawei υποστηρίζει ταχύτητες dl μέχρι και 150mbps που δεν βλέπω να υποστηρίζει κάποιο άλλο stick...To κόστος της συσκευής δεν είναι ζήτημα για μένα, η απόδοση με ενδιαφέρει.

Edited by Spiros_k
Link to comment
Share on other sites

To L800 φαίνεται καλό και καινούργιο προϊόν αλλά δεν είναι ακόμα διαθέσιμο στην Ελλάδα και ποιός ξέρει πότε θα είναι...να το παραγγείλω από ebay δεν είναι σίγουρη επιλογή καθώς μπορεί να προκύψουν ζητήματα συμβατότητας με την Cosmote. Kαταλαβαίνω ότι το Huawei δεν είναι stick αλλά wireless router, όμως θέλω να ξέρω ποιά είναι η απόδοσή του σε σχέση με το Alcatel L100 ή άλλα sticks που χρησιμοποιούνται σε Cosmote Internet on the Go 4G (π.χ. TP-LINK, ZTE, κλπ). Βλέπω ότι το Huawei υποστηρίζει ταχύτητες dl μέχρι και 150mbps που δεν βλέπω να υποστηρίζει κάποιο άλλο stick...To κόστος της συσκευής δεν είναι ζήτημα για μένα, η απόδοση με ενδιαφέρει.

 

1) Προβλημα με την συμβατοτητα δεν εχεις κανενα μιας και το L800 υποστηριζει ολες τις συχνοτητες.

2) Για να μαθεις την αποδοση του σε σχεση με τα αλλα πρεπει να τα εχεις ολα και να τα δοκιμασεις σε ιδιες συνθηκες ή να κατσεις να διαβασεις τα reviews τους και να δεις ποιο σου ικανοποιει τις αναγκες.

3) Η ταχυτητα των 150mbps δεν υποστηριζεται στην Ελλαδα αρα δεν θα δεις διαφορα.

 

Κοιτα πιο σε καλυπτει περισσοτερο στις δικες σου αναγκες γιατι με ολα αυτες τις συσκευες θα εχεις σχεδον την ιδια ταχυτητα με τις ιδιες συνθηκες.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

1) Προβλημα με την συμβατοτητα δεν εχεις κανενα μιας και το L800 υποστηριζει ολες τις συχνοτητες.

2) Για να μαθεις την αποδοση του σε σχεση με τα αλλα πρεπει να τα εχεις ολα και να τα δοκιμασεις σε ιδιες συνθηκες ή να κατσεις να διαβασεις τα reviews τους και να δεις ποιο σου ικανοποιει τις αναγκες.

3) Η ταχυτητα των 150mbps δεν υποστηριζεται στην Ελλαδα αρα δεν θα δεις διαφορα.

 

Κοιτα πιο σε καλυπτει περισσοτερο στις δικες σου αναγκες γιατι με ολα αυτες τις συσκευες θα εχεις σχεδον την ιδια ταχυτητα με τις ιδιες συνθηκες.

 

Οκ, άρχισα να το σκέφτομαι για το L800. Ωστόσο θα ήθeλα να ξέρω αν είναι καλύτερο από το Huawei 3276 (εδώ) ή το τελευταίο κάπως ακριβό stick της ΖΤΕ MF 823 (εδώ) το οποίο υποστηρίζει και IPv6. Στην Ελλάδα δεν βρίσκω κανένα από τα παραπάνω και το φτηνότερο L800 στο ebay είναι αυτό. Έχεις υπόψη σου κάποια χαμηλότερη τιμή; Επίσης είσαι απολύτως σίγουρος ότι με το L800 δεν θα έχω προβλήματα με τις ρυθμίσεις της κάρτας sim (apn, μη αναγνώριση sim κλπ); Τελος γνωρίζεις αν συνδέεται με εξωτερική κεραία (τα άλλα δύο που αναφέρω συνδέονται);

Link to comment
Share on other sites

παλιά υπήρχαν πολλά site που το έκαναν και καλά και σωστά.

ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο ενεργό και να μπορείς να κάνεις register

πχ παλιά θυμάμαι το iguana και το mtn services ή κάπως έτσι....

ωραίες εποχές!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα νεο συμβολαιο για ιντερνετ στο ιπαντ.20gb με 35€. Στο σαιτ της κοσμοτε ειδα μια ανακοινωςη οτι η χρηση 4g θα ναι δωρεαν μεχρι 31/10. Μετα θα ειναι δωρεαν για οσους εχουν συμβολαιο 45€ και πανω. Δηλαδη μετα την παροδο της ημερομηνιας αυτης για χρηση 4g θα χρεωνουν extra;.. :wacko:
6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Οκ, άρχισα να το σκέφτομαι για το L800. Ωστόσο θα ήθeλα να ξέρω αν είναι καλύτερο από το Huawei 3276 (εδώ) ή το τελευταίο κάπως ακριβό stick της ΖΤΕ MF 823 (εδώ) το οποίο υποστηρίζει και IPv6. Στην Ελλάδα δεν βρίσκω κανένα από τα παραπάνω και το φτηνότερο L800 στο ebay είναι αυτό. Έχεις υπόψη σου κάποια χαμηλότερη τιμή; Επίσης είσαι απολύτως σίγουρος ότι με το L800 δεν θα έχω προβλήματα με τις ρυθμίσεις της κάρτας sim (apn, μη αναγνώριση sim κλπ); Τελος γνωρίζεις αν συνδέεται με εξωτερική κεραία (τα άλλα δύο που αναφέρω συνδέονται);

 

Καλυτερο να σου πω ως προς τι; Δεν τα εχω χρησιμοποιησει για να σου πω ποιο ειναι καλυτερο. Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι τωρα στην Ελλαδα που ειμαστε σε αρχικο ακομα σταδιο θα επαιρνα το πιο απλο (φτηνο). Το L800 μου φαινεται η καλυτερη λυση αυτη την στιγμη.

Ολες οι ρυθμισεις τις sim δεν εχουν θεμα με το stick. Το μοναδικο που εχει σχεση με το stick ειναι η συχνοτητα που δουλευει και το συγκεκριμενο δουλευει παντου.

4G Bands: 800/900/1800/2600 MHz

3G Bands: 900/1800/2100 MHz

2G bands: 850/900/1800/1900 MHz

Αρα δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Στο ebay αυτην τη στιγμη θα επαιρνα αυτο ή αυτο.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο να σου πω ως προς τι; Δεν τα εχω χρησιμοποιησει για να σου πω ποιο ειναι καλυτερο. Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι τωρα στην Ελλαδα που ειμαστε σε αρχικο ακομα σταδιο θα επαιρνα το πιο απλο (φτηνο). Το L800 μου φαινεται η καλυτερη λυση αυτη την στιγμη.

Ολες οι ρυθμισεις τις sim δεν εχουν θεμα με το stick. Το μοναδικο που εχει σχεση με το stick ειναι η συχνοτητα που δουλευει και το συγκεκριμενο δουλευει παντου.

 

Αρα δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Στο ebay αυτην τη στιγμη θα επαιρνα αυτο ή αυτο.

 

Τελικά μετά από σκέψη αποφάσισα να παω σε επιλογή φορητού router και συγκεκριμένα στον HUAWEI E589U-12 για τους εξής λόγους:

α) έχει αυτονομία σε μπαταρία 10 ώρες!

β) έχει το καλύτερο ίσως επεξεργαστή αυτή τη στιγμή σε LTE της Qualcomm σειρά Gobi-MDM9200 με ενσωματωμένη GPS!

γ) υπάρχει πληθώρα επιλογών τροποποίησης firmware και ρυθμίσεων σε διάφορα forum για όσους το ψάχνουν.

δ) και όλα αυτά σε λογική τιμή για unlocked version.

Edited by Spiros_k
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από σκέψη αποφάσισα να παω σε επιλογή φορητού router και συγκεκριμένα στον HUAWEI E589U-12 για τους εξής λόγους:

α) έχει αυτονομία σε μπαταρία 10 ώρες!

β) έχει το καλύτερο ίσως επεξεργαστή αυτή τη στιγμή σε LTE της Qualcomm σειρά Gobi-MDM9200 με ενσωματωμένη GPS!

γ) υπάρχει πληθώρα επιλογών τροποποίησης firmware και ρυθμίσεων σε διάφορα forum για όσους το ψάχνουν.

δ) και όλα αυτά σε λογική τιμή για unlocked version.

 

Ωραιος, αν αυτο σε βολευει παρτο. Γραψε ενα review και εδω να μου πεις αν ειναι καλο οταν το παρεις.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω την συσκευή Samsung Galaxy Note 2 (την 3G) και κάνω κλήσεις μέσω skype με GPRS (What's up internet mobile). Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και όταν έχω φούλ σήμα η επικοινωνία δεν είναι σωστή (υπάρχουν διακοπές, δεν ακούω, πέφτει το σήμα κτλ).

 

Σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω το Samsung Galaxy Note 3 (4G).

 

Πιστεύετε ότι με την 4G συσκευή θα μιλάω χωρίς προβλήματα?

 

Όποιος έχει εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει ας την καταθέσει.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα των κλήσεων είναι ανάλογη της ποιότητας του δικτύου, δηλαδή, αν έχεις καλό 3G δεν πιστεύω ότι η αγορά 4G συσκευής είναι απαραίτητη .. Αν πάλι σκεφτείς να αγοράσεις μία, καλό θα 'ταν να δοκιμάσεις την κάλυψη του δικτύου της Cosmote με κάποια άλλη 4G συσκευή (πιθανώς φίλου) ώστε να δεις αν καλύπτονται οι περιοχές στις οποίες μετακινείσαι με το δίκτυο 4ης γενιάς της εταιρείας ..
Link to comment
Share on other sites

Το παγιο που εχεις φιλε ειναι 50€ αλλα με την εκτπωση 15€ πηγαίνει στα 35€ αρα θα έχεις 4G!!!

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Το παγιο που εχεις φιλε ειναι 50€ αλλα με την εκτπωση 15€ πηγαίνει στα 35€ αρα θα έχεις 4G!!!

 

Εισαι σιγουρος οτι ισχυει ετσι ? Δηλαδη κι εγω θα το εχω δωρεαν που εχω το Απεριοριστα65 με €22 ??

Μακαρι να ειναι ετσι....

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Δέν κατάλαβα δηλάδή το 4g θα χρεώνεται σαν συνδρομή έξτρα από την λήξη του και μετά?Τι π@π@ριές είναι αυτές?Δίκτυο ειναι και ειναι σαν το 3g δεν νομίζω να παίξει κάτι τέτοιο.Αν παίξει τέτοιο σενάριο παω δικαστήρια και ας έχω μόλις δύο μέρες ανανεώσει για 18 μήνες με την cosmote στο απεριόριστα 65 (1500' πρός όλους + 1500μυνηματα πρός όλους + 1,5 GB net)

 

Mythozz το ίδιο έχουμε μάλλον και μακάρι να είναι έτσι....:mad:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Τωρα τελευταια,παιρνω καποια μηνυματα,που γραφουν πανω Voice Message Notification και αναφερει χρονικη στιγμη και διαρκεια ομιλιας,ενω απο κατω,εχει ενα μεγαλο πρασινο κουμπι,που γραφει play.

Επειδη ειναι η πρωτη φορα που παιρνω κατι τετοιο,μπορει καποιο καλο παιδι να μου πει τι ειναι,και αν πρεπει να πατησω του κουμπι;

Εγω,εχω συμβολαιο για τα παντα στην Κοσμοτε,οχι καρτες.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...