Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λυπάμαι που θα σας απογοήτευσω αλλά δεν θα πλήρωνα τίποτα!! 800 ευρώ!! Ελεος.. Σε ενημέρωσε κανείς την ίδια στιγμή με SMS ότι ξεπεράσες το όριο; Σε πήρε εκπρόσωπος της cosmote ;

Αν όχι μην πληρώσεις ευρώ! Δεν κατάλαβα τι θα του κάνουν θα τον κλείσουν μέσα;

Τ στικακι στο έκλεψαν μαζι με τον υπολογιστή εάν θέλεις την γνώμη μου.

Συγνώμη που απογοητευω γι ακόμη μια φορά τους ηθικούς της παρέας..

Να δώ τι θα κάνατε εάν ήσασταν στη θέση του φίλου.

Και ναι οι διαφημίσεις είναι παραπλανητικές!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να συνέβαινε κάτι τέτοιο, να καλούσαμε 69χχ αριθμό και να πήγαινε σε 090, αλλά μόνο αν ο αποδέκτης της κλήσης είχε επιλέξει τη προώθηση της κλήσης σε κάτι τέτοιο, άρα αυτός και θα χρεωνόταν την κλήση. Επίσης, δεδομένου ότι ούτε υποχρεωμένοι είμαστε, ούτε έχουμε τη δυνατότητα να γνωρίζουμε αν ένας αριθμός του οποίου το πρόθεμα παραπέμπει σε κινητό τηλέφωνο αποτελεί ειδικό προορισμό, πιστεύω ότι ακόμα και να προέκυπτε μια τέτοια χρέωση, θα μπορούσες άνετα να κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού. Απέφυγε μεν τη κλήση, αλλά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς καθώς αν συμβεί κάτι τέτοιο. Όσο για το μήνυμα που έλαβες ( με τη Τζενάρα την άπιστη ), έχε υπ'όψιν σου ότι σίγουρα προκύπτει χρέωση όταν απαντήσεις, αλλά τουλάχιστον γι'αυτόν τον αριθμό δεν υπάρχει χρέωση για τα μηνύματα που θα σου στείλουν. Βέβαια, πάντα θα πρέπει να καλείς στην εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote σε περίπτωση παραλαβής τέτοιων μηνυμάτων για να ελέγχουν αν είναι χρεώσιμες υπηρεσίες ή μη.

 

και αυτό τί είναι????

 

579675_10151242262392064_39999778_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια Παιδες Εγινα Μελος Στο COSMOTE MY ACCOUNT Εγραψα Ολα Τα Στοιχεια μ Κοπλε Καλα Ολα Κ Μ Στελνουν Το εξης Email:

 

 

Σας ευχαριστούμε για την αίτηση εγγραφής σας στο COSMOTE MY ACCOUNT

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η εγγραφή σας δεν μπορεί να ολοκληρωθεί,καθώς εντοπίστηκε λάθος στα προσωπικά στοιχεία που συμπληρώσατε στην αίτησή σας.

 

Ψαχνω κ Εγω Να Δω Το Λαθος Κ Δεν Βρισκω Πουθενα Το Λογαριασμο μ Πηρα κ Τηλ. Κ Ολο Βγαινει Αυτοματος κ δεν βοηθαει την κατασταση.Μπορω Να Μπω Κανονικα Στο COSMOTE MY ACCOUNT Αλλα Δεν Μπορω Να Δω Τον Λογαριασμο μ Ομως Καρτοσυμβαλαιο Εχω Αν Βοηθαει.Γιατι Ψαχνω Να Βρω Που Εχω Κανει Λαθος Κ Δεν Το Βρισκω Καπου.

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα και... Καλή τύχη... Και στην εξυπηρέτηση από το κινητό σου γίατι από σταθερό χρεώνεται με το λεπτό...

Έγω είχα κάνει λάθος, το διόρθωσα στο κατάστημα κι ακόμα δεν τα βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:καποια ωραια μερα παω να συνδεθω με το ταμπλετ (Αndroid 2.2.1) στο 3G της Cosmote,αλλα δεν δεχοταν το pin (ενω μεχρι εκεινη την μερα το δεχοταν κανονικα).Περασα και ρωτησα σε καταστημα Γερμανος και δοκιμασε o υπαλληλος την sim καρτα σε αλλη συσκευη στην οποια την δεχτηκε κανονικα.Δοκιμασα στο κινητο μου...δουλευει.Δοκιμασα να αλλαξω πιν αλλα τιποτα.Τι μπορει να φταιει;Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:καποια ωραια μερα παω να συνδεθω με το ταμπλετ (Αndroid 2.2.1) στο 3G της Cosmote,αλλα δεν δεχοταν το pin (ενω μεχρι εκεινη την μερα το δεχοταν κανονικα).Περασα και ρωτησα σε καταστημα Γερμανος και δοκιμασε o υπαλληλος την sim καρτα σε αλλη συσκευη στην οποια την δεχτηκε κανονικα.Δοκιμασα στο κινητο μου...δουλευει.Δοκιμασα να αλλαξω πιν αλλα τιποτα.Τι μπορει να φταιει;Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

 

το tablet σου.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Πως κανω disable; Να σημειωσω οτι προσπαθωντας απο τις ρυθμισεις,μου ζητα το pin το οποιο δεν το δεχεται γιατι εχει πληκτρολογηθει 3 φορες και ουτε το puk αναγνωριζει ωστε να την ξεκλειδωσω.
Link to comment
Share on other sites

Το ότι του κλεψαν το στικακι είναι λίγο χαζό σαν δικαιολογία.. Αν σου κλέψουν το κινητό, την πιστωτική και ότι άλλο μπορεί να σε χρεώσει δεν θα πάρεις τηλέφωνο να το ακυρώσεις;

Επίσης η cosmote έχει υπηρεσία που σε ενημερώνει για την καταναλώσει του 80% του πακέτου ομιλίας ή SMS ή internet.. Θα πρότεινα να το ενεργοποιησετε για να μην συμβαίνουν τέτοια πράγματα.. Βέβαια δεν ειδοποιεί στο 100% οπότε και πάλι πρέπει να προσέχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα 2,04 ευρω υπολοιπο.(whats up)

Κανω κληση,απαντα για 3 δευτερολεπτα (τοσο εγραψε το χρονομετρο κλησης)

Ποσο τα χρηματα μετα? 1,67 ευρω.

Δηλαδη 37 λεπτα χρεωση!

1 ευρω τα 10 δευτερα 350 δραχμες (ΤΡΙΑΚΟΣΙΕΣ ΠΕΝΗΝΤΑ ΔΡΑΧΜΕΣ)

Εχει χαθει καθε λογικη και μετρο.Σε εποχη σουπερ κρισης αυτοι μας βλεπουνε καπως παραξενα......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη χρέωση είναι ανά λεπτό ομιλίας ή ανά τρία λεπτά ομιλίας (ανάλογα το πακέτο).

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

1 ευρω τα 10 δευτερα 350 δραχμες (ΤΡΙΑΚΟΣΙΕΣ ΠΕΝΗΝΤΑ ΔΡΑΧΜΕΣ)

 

Ούτε σε ροζ τηλέφωνα να έπαιρνες... :down:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

με βάση τον τιμοκαταλογο του wu(θα τον βρεις εδω)

 

Κλήση από WHAT’S UP πρός Εθνικές Κλήσεις η χρέωση είναι 0,0062 €/δευτ.

επίσης: Χρέωση ανά δευτερόλεπτο ομιλίας. Ελάχιστος χρόνος χρέωσης 60 δευτερόλεπτα.

 

άρα είτε μιλησεις 1 δευτερόλεπτο, είτε 60 θα πληρώσεις: 60*0,0062€=0,372€

 

που είναι το περίεργο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φυσικά ισχύει για τις περισσότερες καρτοκινητές πλην Q (νομίζω).

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

η q έχει ίδια ακριβώς χρέωση αλλά ΧΩΡΙΣ ελάχιστη διάρκεια κλήσης ΚΑΙ χρέωση ΑΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ:rolleyes:

 

ο τιμοκατάλογος της q βρισκεται εδώ

 

οταν λέμε ότι συμφερει η q, κάποιοι λένε ότι όλοι έχουν wu! :worry:

 

τοπικ σταρτερ, εκεί που θα πλήρωνες 0,0186€ για τα 3 δευτερόλεπτα, τώρα έδωσες 0,372€. δε σε παρακινώ να αλλάξεις εταιρία, απλά επισημαίνω τι σε συμφέρει

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, απλά εννοούσα ότι όλες οι υπόλοιπες εταιρίες έχουν ελάχιστο χρόνο χρέωσης (κάποτε ήταν 20 δευτερόλεπτα, πώς κατέληξε στο 1 λεπτό δεν μπορώ να το καταλάβω).

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, μου κάνει εντύπωση που είσαι μέλος 5 χρόνια εδώ μέσα και δεν έχεις ιδέα πώς λειτουργούν οι χρεώσεις. Επίσης, λόγω του ότι έχεις και wu, φαντάζομαι ότι θα ήξερες ότι εκτός πακέτου οι χρεώσεις κάνουν τζιζ... Και γενικώς σε όλα τα καρτοκινητά που λειτουργούν κατά βάση με πακέτα ομιλίας κάνει τζιζ.... Και ναι οι τιμές είναι στο θεό σε όλες τις εταιρείες σε σχέση με εξωτερικό(τουλάχιστον στις βασικές χρεώσεις, στα πακέτα τους δεν ξέρω πώς λειτουργούν).

Από εκεί και πέρα....

Αν σε ενδιαφέρει η χρονοχρέωση και όχι να λειτουργείς με πακέτα, υπάρχει μόνο 1 επιλογή σε κάθε εταιρεία....

 

Frog της Cosmote(η χρέωση με τον διπλασιασμό πέφτει γύρω στα 8,5 ευρώ την ώρα, μιας και η 1η κάρτα του μήνα διπλασιάζεται, αλλά μόνο αυτή..)

Vodafone International 25 ευρώ η ώρα

Q 25 ευρώ η ώρα

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει η χρονοχρέωση και όχι να λειτουργείς με πακέτα, υπάρχει μόνο 1 επιλογή σε κάθε εταιρεία....

 

Frog της Cosmote(η χρέωση με τον διπλασιασμό πέφτει γύρω στα 8,5 ευρώ την ώρα, μιας και η 1η κάρτα του μήνα διπλασιάζεται, αλλά μόνο αυτή..)

Vodafone International 25 ευρώ η ώρα

Q 25 ευρώ η ώρα

 

Δυστυχώς ούτε αυτές οι χρεώσεις καλύπτουν. Π.χ. στο frog το λεπτό κοστίζει 0,17 Ευρώ ή 17 λεπτά μετά το διπλασιασμό. Με τέλη τερματισμού στο 1,3 λεπτό γιατί αυτοί χρεώνουν 17; Στη Γερμανία οι τιμές ξεκινάνε από 7,5 λεπτά. Πακέτα και τέτοια τα οποία είναι μεγάλη απάτη δεν ενδιαφέρουν. Το πακέτο σου λέει δώσε τόσα, ας πούμε 5 Ευρώ και αν τα μιλήσεις έχει καλώς, αν όχι σου τα φάγαμε. Κι έπιαναν τη μάνα μου που δεν ήξερε και της μασούσαν 5 Ευρώ το μήνα, μέχρι που τη δασκάλεψα εγώ και τώρα έμαθε και κάνει αναπάντητες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

'Εχω εγκαταστήσει το modem (Huawei) της cosmote, μαζί με το software που ενσωματώνει σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό, για να δέχεται sms στην οθόνη του υπολογιστή. Όλα λειτουργούν υποδειγματικά και τους βολεύει. Μια λεπτομέρεια που τους δυσκολεύει είναι η ερώτηση υπολοίπου. Πρέπει να βγάλουν την κάρτα, να τη βάλουν σε κινητό και να στείλουν ΥΠ στο 1314. Αν το μήνυμα σταλεί από το πρόγραμμα SMS της εφαρμογής (της cosmote) απαντάει "Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ", μήνυμα που έρχεται από το 1289 (νομίζω). Έβαλα χειροκίνητα το κέντρο μηνυμάτων, το ίδιο. Στέλνει κανονικά μηνύματα και φτάνουν σε όλους.

Κάτι πρέπει να συμβαίνει με το 1314. Δοκίμασα να στείλω YP ή xrisi με λατινικούς χαρακτήρες, το ίδιο... "Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ"...

 

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

'Εχω εγκαταστήσει το modem (Huawei) της cosmote, μαζί με το software που ενσωματώνει σε ένα ραδιοφωνικό σταθμό, για να δέχεται sms στην οθόνη του υπολογιστή. Όλα λειτουργούν υποδειγματικά και τους βολεύει. Μια λεπτομέρεια που τους δυσκολεύει είναι η ερώτηση υπολοίπου. Πρέπει να βγάλουν την κάρτα, να τη βάλουν σε κινητό και να στείλουν ΥΠ στο 1314. Αν το μήνυμα σταλεί από το πρόγραμμα SMS της εφαρμογής (της cosmote) απαντάει "Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ", μήνυμα που έρχεται από το 1289 (νομίζω). Έβαλα χειροκίνητα το κέντρο μηνυμάτων, το ίδιο. Στέλνει κανονικά μηνύματα και φτάνουν σε όλους.

Κάτι πρέπει να συμβαίνει με το 1314. Δοκίμασα να στείλω YP ή xrisi με λατινικούς χαρακτήρες, το ίδιο... "Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ"...

 

Καμία ιδέα;

 

Η λιγότερο τεχνολογική λύση που ξέρω να προτείνω είναι μήπως τους βολεύει να πάρουν μία twin sim, ώστε η 2η σιμ να είναι σε κάποιο κινητό. Αλλά βασική προϋπόθεση είναι να μην είναι ταυτόχρονα ανοικτές και οι δύο συσκευές... Αν το πολυχρησιμοποιούν το υπόλοιπο δεν ξέρω αν βολεύει. Αν είναι 1-2 φορές τη μέρα, ίσως βολέψει....

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T21/xml/Business__service__service_twinsim/section/Additional_services_BUS

Link to comment
Share on other sites

Μπα... δεν είναι λύση αυτό.

Πάντως είναι περίεργο. Το δοκίμασα σήμερα, έβγαλα την κάρτα, την έβαλα στο κινητό μου, αποστολή YP στο 1314 και ήρθε απάντηση.

Από το software πάει λάθος. Λάθος encode στα γράμματα;;; Αφού το στέλνω και με λατινικούς χαρακτήρες...

Link to comment
Share on other sites

Μπα... δεν είναι λύση αυτό.

Πάντως είναι περίεργο. Το δοκίμασα σήμερα, έβγαλα την κάρτα, την έβαλα στο κινητό μου, αποστολή YP στο 1314 και ήρθε απάντηση.

Από το software πάει λάθος. Λάθος encode στα γράμματα;;; Αφού το στέλνω και με λατινικούς χαρακτήρες...

 

Δοκιμασε Υ στο 1330,σε ενα nokia φιλου το ΥΠ ή ΥP δεν επαιζε με την καμμία,το λατινικό Υ στο 1330 δούλεψε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μην τους δώσεις τίποτα φίλε... Αρκετά με τα ψιλά γράμματα, τις μουρλές χρεώσεις του internet και τις <<απεριόριστες>> προσφορές... Άστους να σε παν στα δικαστήρια αν νομίζουν ότι έτσι θα καταφέρουν κάτι (δεν θα καταφέρουν). Αν τώρα χρειάζεσαι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ νούμερο, σου έχω άσχημα νέα...

 

Και δεν καταλαβαίνω τη λογική εσύ φταις, ας πρόσεχες, ας έψαχνες, κτλ ορισμένων εδώ μέσα. Όχι, δεν είναι υποχρεωμένος ο πελάτης να πάει σε συμβολαιογράφο για να πάρει ένα τηλέφωνο, ή να μπει στο internet, ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να προβάλει ένα μύνημα το οποίο να μεταφέρει ξεκάθαρα στον μέσο δέκτη του μυνήματος αυτό ακριβώς που προσφέρει, ειδικά όταν η ζημιά από ένα ενδεχώμενο μπέρδεμα μπορεί να φτάσει εξωφρενικά ποσά.

Favorites : Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson P800, Eten G500+, Sony Ericsson K750i, Nokia N82, LeEco Le 2

Current : Xiaomi Redmi Note 8 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...