Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγγνώμη τότε...

Μπερδεύτηκα γιατί το όνομα data & fax συνήθως υποδηλώνει συνδρομή στην υπηρεσία CSD... Πώς ακριβώς λοιπόν χρεώνει η Cosmote το HSCSD;

 

Κατά τη γνώμη μου βέβαια πάντα αφού υπάρχει το GPRS το HSCSD δεν συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gmmour (18 Ιούν. 2004 , 11:51)

Συγγνώμη τότε...

Μπερδεύτηκα γιατί το όνομα data & fax συνήθως υποδηλώνει συνδρομή στην υπηρεσία CSD... Πώς ακριβώς λοιπόν χρεώνει η Cosmote το HSCSD;

Κατά τη γνώμη μου βέβαια πάντα αφού υπάρχει το GPRS το HSCSD δεν συμφέρει...

 

Και εγώ εκεί καταλήγω!!

Καταρχήν αργό (σε σύγκριση με το Gprs) και ασύμφορο!!

Η λύση είναι το 3G που οι ταχύτητες του φτάνουν τα 384Kbps άλλα πότε θα το έχουμε??

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Αγόρασα σήμερα και εγώ το nec 410i.επειδη τυχαίνει να κάνω δοκιμές ακόμη αυριο θα κοιτάξω να γράψω της εντυπώσεις μου.πάντως από πρωτη αποψη το τηλέφωνο είναι καταπληκτικό.

οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει BILL GATES FEB 21 1981
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην ανοίξεις καινούριο θέμα αλλά να ποστάρεις τις εντυπώσεις σου στο thread που ήδη υπάρχει σχετικά με το i-mode εδώ...
Link to comment
Share on other sites

4:45 το πρωι .

 

Καλω στο τμημα εξυπηρετησης πελατων συμβολαιου της Cosmote και ζητω να ενεργοποιηθει η προσβαση στο i-mode στην γραμμη μου .

Η ευγενικοτατη ειναι αληθεια υπαλληλος μου ζητα να ξανακαλεσω πρωινες ωρες .

Λογικο ως ενα σημειο ,μονο που δεν ξεκαθαριζει απο τι ωρα και μετα θεωρουν στην Cosmote οτι ειναι "πρωινη ωρα"

Αυτο δεν με πειραζει καθολου .

 

Ωρα 7:00 .

 

Καλω το 131 απο το κινητο μου , για να μαθω ποιος ειναι ο αριθμος εξυπηρετησης πελατων για τα καρτοκινητα .

Η απαντηση που ακουσα μου αρεσε παρα πολυ :

"Θα πρεπει να καλεσετε το 1313 για να ενημερωθειτε κυριε"

Καλω και εγω το 1313 και διαπιστωνω (οπως περιμενα) οτι εχω καλεσει το τμημα εξυπηρετησης πελατων .

Ζητω και παλι να γινει η ιδια διαδικασια για μια συνδεση καρτοκινητου που εχω .

Αφου μου ζητουν τα στοιχεια μου (τον κωδικο χρηστη δηλαδη) με ενημερωνουν οτι η ενεργοποιηση θα γινει μετα τις εννια το πρωι , που ανοιγει το αναλογο τμημα .

 

Ωραια λεω και εγω , κατσε να παρω και στο 1212 να ζητησω να γινει η ενεργοποιηση και εκει .

Αφου παιρνω λοιπον τηλεφωνο , εδω μου ζητουν να ξανακαλεσω μετα τις εννια για να ζητησω και παλι να γινει η ενεργοποιηση .

 

Η ωρα τωρα εχει παει 9:20 και αποφασιζω να καλεσω στο 1212 να τελειωνω και με την συνδεση συμβολαιου μου .

(φυσικα στο καρτοκινητο δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα τιποτα...)

 

Το σηκωνει μια ευγενεστατη και παλι υπαλληλος (απο την ευγενεια του προσωπικου δεν ειχα κανενα προβλημα γενικα , αν εκανα και την δουλεια μου χωρις 2 ωρες αναμονη και χωρις να καλεσω 3 φορες θα ηταν ακομα καλυτερα) .

Αυτη την φορα αφου δινω τα απαραιτητα στοιχεια , με βαζει σε αναμονη και μετα απο 1.5 λεπτο μου λεει οτι υπαρχει καποιο προβλημα στο συστημα (ο υπαλληλος δεν εχει τελειωσει ακομα τον καφε του , και καλα κανει , αλλα γιατι να μου πουν οτι εχουν προβλημα? ) και οτι η ενεργοποιηση δεν μπορει να γινει αμμεσα .

Ευτυχως , αυτη την φορα δεν μου ζητουν να ξανακαλεσω απλα μου λενε οτι θα "περαστει" το αιτημα μου και οταν γινει η ενεργοποιηση θα λαβω ενα γραπτο μηνυμα στο κινητο μου .

 

 

2 ερωτησεις εχω τωρα.

 

1. Μηπως θα ηταν καλυτερα τελικα να απευθυνθω σε εναν αντιπροσωπο της Cosmote οπως με ενημερωνουν στο 1288 που μπορω να καλεσω χωρις χρεωση αλλα εχει μονο ηχογραφημενες πληροφοριες?

 

Απαντηση : Μαλλον οχι .

 

 

2.Γιατι το 1313 για τα καρτοκινητα ειναι χωρις χρεωση και το 1212 για τις συνδεσεις συμβολαιου ειναι με χρεωση ?

 

Απαντηση : Δεν εχω ιδεα , και δεν μπορω να το καταλαβω .

 

Αυτα.....

 

 

(btw... το εχω κανει copy paste σε text αρχειο το κειμενο... :cool: )

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτη εξυπηρετηση ομως....

Ακομα περιμενω να ενεργοποιηθει στην συνδεση μου....

 

Παντα μου αρεσε η ταχυτητα εξυπηρετησης της Cosmote...

(Το GPRS περιμενα μια μερα για να το ενεργοποιησουν , αλλα καταφεραν και το εβγαλαν σε 1.5 ωρα οταν ζητησα να σταματησει)

Link to comment
Share on other sites

H υπηρεσία WEB2SMS λειτουργεί πλέον μόνο για συνδρομητές OTEnet μέσα από το cool 4U.

 

http://web2sms.otenet.gr/

 

 

Γνωρίζει κανείς κάποιο άλλο site για αποστολή μηνυμάτων σε ελληνικά κινητά;

Link to comment
Share on other sites

PES TA RE FILE!

tWRA ALITHEIA TI THA GINEI?

PAIZEI KANENA ALLO SITE?

OPOIOS KSEREI AS GRAPSEI GRHGORAAAAAAAAAAAAA!!!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

παντε στο http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?s=&forumid=33 οπου υπαρχει αναλογο θεμα.Παντως της οτενετ μας ειχε σωσει
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωϊ στις 9κ30 μου ηρθε ενα μυνημα απο mycosmos που ελεγε "ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ SIM 626700".Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το σύστημα προσπάθησα να κάνει κάποια ΟΤΑ ανανέωση του περιεχομένου της κάρτας, η οποία απέτυχε. Μάλλον εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα καθώς η διαδικασία είναι αυτόματη. Για καλό και για κακό πάντως ρώτα την εξυπηρέτηση πελατών (το μόνο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί είναι να μην μπορείς να έχεις πρόσβαση στην υπηρεσία της Mycosmos SIM μέσω του SAT για την οποία έγινε απόπειρα ΟΤΑ ανανέωσης...
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνω το λογαριασμό μου χωρίς πιστωτική κάρτα. Ωστόσο, με αυτόν τον τρόπο δεν έχω roaming. Επειδή δε θέλω να δώσω την εγγύηση για το roaming, θα αρχίσω να πληρώνω με πιστωτική κάρτα. Εχω τις εξής απορίες:

 

1. Για να δώσω εντολή πληρωμής με πιστωτική πρέπει να πάω σε κατάστημα ή μπορώ και τηλεφωνικά;

 

2. Μπορεί το roaming να ενεργοποιηθεί αμέσως μετά την εντολή πληρωμής με πιστωτική κάρτα;

 

3. Πώς μπορεί να ακυρωθεί η πληρωμή με πστωτική και να επιστρέψω στον κανονικό τρόπο;

 

4. Αν κάνω το 1, πάω εξωτερικό με το roaming, μετά κάνω το 3 πριν τη χρέωση του λογαριασμού, μπορώ έτσι να μην πληρώσω καθόλου με πιστωτική αλλά απλά να τους τη δώσω στην ουσία για "εγγύηση" όσο είμαι έξω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. Μπορεις να το στειλεις με φαξ στο 210-25κατι που λεει στο πισω μερος των λογαριασμων σου αναγραφοντας το σχετικο αιτημα. Δεν ξερω αν θελει και φωτοτυπια ταυτοτητας μαζι (μπορεις να το ρωτησεις καλωντας την εξυπηρετηση).

 

2. Μπορει ναι αρκει να τους ενημερωσεις αναλογως.

 

3. Ομοιως όπως με την ενεργοποιηση αλλα εκει μαλλον θα χρειαστεις μονο ταυτοτητα και φαξ το αιτημα σου.

 

4. Μπορεις ναι αναλογως αν θα προλαβουν να σου αλλαξουν τον τροπο πληρωμης πριν την εκδοση του λογαριασμου.

 

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι, οταν εισαι ετοιμος για τα παραπανω, να καλεσεις καποιον στην εξ. πελατων και να τους εκθεσεις το ερωτημα σου. Να παρεις το ονομα του υπαλληλου και να στειλεις οτι φαξ θελεις να στειλεις υποψιν του την ιδια ωρα ωστε να το κανει αυτος γρηγορα και σιγουρα. Επισης παιζει να σου επιτρεψουν την περιαγωγη και χωρις πιστωτικη καρτα αρκει να ειναι για λιγες μερες (μεχρι μια εβδομαδα) και να φαινεσαι καλος πελατης προς αυτους.

 

- Καλο ταξίδι!!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

ολες οι εταιριεσ ειναι ετσι..

αυτο για την εξυπηρετηση πελατων καπου διαβαζα ενα αντιστοιχο θεμα και ολοι εμεισ οι συνδρομητες συμβολαιου εχουμε αυτο το παραπονο..

και δεν ειναι μονο οτι πληρωνουμε..τους πληρωνουμε&χρυσα με την εξυπηρετηση γιατι σου λεει αυτος εχει συνδεση, δεν τον νοιαζει , κατσε να τον εχουμε να περιμενει...εκεινοσ πληρωνει!

παντως θα πρεπει να κανουμε μαι μαζικη διαμαρτυρια & να ζητησουμε τουλαχιστον για την εξυπηρετηση πελατων χρηστων συμβολαιου να ειναι χωρισ χρεωση..

οσο φιλε μου για το i mode μην εχεις και πολλες απαιτησεις 4 και 5 η ωρα το πρωι....

μπορει ο καημενοσ ο υπαλληλος να σε εξυπηρετησει πρωτου πιει το καφεδακι του,κανει το τσιγαρακι του,κανει το κουτσομπολακι του,παει στη λαικη,στο φουρνο,στο σουπερ,κτλ??

ε μην ειμαστε&πλεονεκτες!στην ελλαδα ζουμε....

αχ...

αχ....

κουραγιο!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στο ΜyCosmos View και ειδα ξαφνικα τις παρακατω εικονες. Είναι τελικά συμβατό με το p900??? Tι λετε??

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/angel_1979/23878/281083/0/View1.jpg http://briefcase.pathfinder.gr/download/angel_1979/23878/281084/0/View2_full_screen.jpg

 

 

H δευτερη φωτο ειναι σε full screen.

 

Λοιπον???? :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.Τελευταία στον λογαριασμό στην πρώτη σελίδα όπου ταξινομούνται οι χρεώσεις έχει και μια νέα καταχώρηση Ογκοχρέωση WAp advanced και έχει μια χρέωση..Γιατί μου εμφανίστηκε???Εγώ δεν έχω ενεργοποιήσει ούτε gprs ούτε τίποτε extra..Aπλώς μια φορά είχα πάρει την εξυπηρέτηση πελατών να ρωτήσω γιατί δεν δουλεύει το mycosmos μενού ούτε στην εμπλουτισμένη με γραφικά ούτε στην απλή μορφή με sms και μια κοπέλα με ωραία φωνή-υπάλληλος-που την ρώτησα me ρώτησε αν έχω περασμένες τις ρυθμίσεις gprs wap kai wap push..Εγώ τις είχα.Εντωμεταξύ στο mycosmos μενού δεν μπαίνω ακόμα με τίποτε παρά τις πρσπάθειες δεν μου στέλνει ενημέρωση παρά ένα μήνυμα "αποστολή μηνύματος".Εντωμεταξύ στο απλό mycosmos έμπαινα και με το παλιό κινητό και δεν χρεωνόμουν ογκοχρέωση wap advanced και τουλάχιστον δούλευε(Siemens ME45).Τώρα με το Sharp GX10i δεν λειτουργεί ούτε στο απλό mycosmos me sms και χρεώνομαι και ογκοχρέωση wap advanced??Απο τι μπορεί να χρεώθηκα έστω αυτά τα λίγα για wap advanced???Τα φώτα σας.Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

eleos....5 i ora to proi ti tous pires tous anthropous dld re c....

plaka mas kaneis?

as sobareytoume ligo.....

ego pantos pira se logiki ora kai i energopoihsh egine mesa se 1 lepto

kai poli leo...

se ena lepto bgike to simataki

ekana restart

kai ayto itan olo!oso gia to gprs

i diadikasia lei pos kai kala krataei mia ergasimi mera gia na to energopoihsoun ....mpaaaa 15 lepta kanane kai gia to gprs prin poli kairo pou eixa parei...

tora an pernete 4 i ora to proi kai perimene na sas to energopoihsoun se dio lepta ok ti na po....eixate kai sto xorio sas eksipiretisi pelaton 4 i ora to proi?ainte!

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά, από τα διάφορα που δίνει το site του imode αξίζει να κατεβάσετε μόνο το πρώτο και το δεύτερο που έχει τεχνικά χαρακτηριστικά των imode συσκευών. Εγώ το κατέβασα και έκανα ήδη το site μου, απόλυτα επιτυχημένα. Για όσους ξέρουν html παντως θα είναι παιχνίδι η διαδικασία. Όσοι δεν ξέρουν και πάλι δε θα δυσκολευτούν, απλά θέλει λίγο μελέτη το zip που έχει την γλώσσα με τις εντολές.

 

Δοκιμάστε το, αξίζει τον κόπο, πιστέψτε με!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...