Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λογικα το εχεις παρει το δεμα... ξεχασες ομως να πας στις ΕΛΤΑ ταχυμεταφορες! ειναι η πιο φθηνη...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το δέμα. Με SpeedEx τα στέλνουν τελικά.

 

Απλά να ενημερώσω ότι δίνουν κωδικό αποστολής SPxxxxx...xxxx (όπου x είναι ψηφία) και πρέπει να βγάλεις το πρόθεμα SP όταν ψάχνεις το πακέτο σου στο site της SpeedEx.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω θα ηθελα να μαθω πως μπορω να μην δεχομε sms μια εταιρια που αφορα μουσικη με αποτελεσμα να χρεωνομαι στον λογαριασμο μου .Επισης εαν δεν τα ανοιγω τα μηνυματα μηπως δεν χρεωνομε?
Link to comment
Share on other sites

Απο τι στιγμή που σου στέλνουν τα μηνύματα χρεώνεσαι και μην τα διαβάζεις.Θα πρέπει να απευθυνθείς στην Cosmote για να δεις μήπως μπορούν να σου απενεργοποιήσουν την υπηρεσία.:)
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που χρεώνεσαι για τα μηνύματα ( ως απαντητικά μηνύματα ), κάλεσε στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών (1212 για συμβόλαια, 1313 για καρτοκινητή ή 1200 για εταιρικούς ), πες τους τον αριθμό του αποστολέα ( λογικά είναι ένας πενταψήφιος...? ) και είτε θα σου δώσουν ένα αριθμό για να καλέσεις και να απενεργοποιήσουν οι υπεύθυνοι της εταιρίας την υπηρεσία, είτε θα σου πουν τι μήνυμα να στείλεις ( στη περίπτωση που έχεις ενεργοποιήσει κάποια υπηρεσία ενημέρωσης της Cosmote απο τις υπηρεσίες της κάρτας sim σου ). Σε καμία περίπτωση μην σταθείς σε φραγή εισερχομένων μηνυμάτων ή σβήσιμο του κινητού σου, γιατί χρεώνεσαι για την αποστολή των μηνυμάτων σε σένα και όχι για την παράδοσή τους στο κινητό σου.
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως πολλοί είναι αυτή που χρεώνονται για μηνύματα που τους στέλνουν άγνωστες εταιρείες.Τις προάλλες ήταν ένας στο Γερμανό του οποίου του έστελναν μηνύματα απο το Banana Club και χρεωνόταν 8€ τη βδομάδα!!:wacko::blink:
Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ως back up και να πάρεις τις επαφές (ονοματα+αριθμους) που έχεις μέσα. Αφού δεν ανοίγει...
Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ως back up και να πάρεις τις επαφές (ονοματα+αριθμους) που έχεις μέσα. Αφού δεν ανοίγει...

 

Λειτουργεί κανονικά απλώς δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνα και να στείλεις μηνύματα.Μπορείς να την κρατήσεις ως back-up για τηλέφωνα και sms.:)

Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ως back up και να πάρεις τις επαφές (ονοματα+αριθμους) που έχεις μέσα. Αφού δεν ανοίγει...

 

H sim παίζει κανονικά, απλά δεν μπορεί να συνδεθεί με το δίκτυο...

Αλλά οι επαφές που έχει μέσα συνεχίζουν να υπάρχουν!

Αν είναι καρτοκινητό, τότε για να βγάλεις άλλη sim με το ίδιο νούμερο, θα πρέπει απαραιτήτως να έχεις μαζί εκτός από το νούμερο, και τον κωδικό χρήστη (νομίζω πως είναι 5-ψήφιος).

Χωρίς τον κωδικό χρήστη (ο οποίος δεν δίνεται ποτέ ξανα) δεν μπορείς να κάνεις τίποτα!

Τον κωδικό χρήστη θα τον βρείς στην θήκη της καρτούλας συνήθως κάτω από το νούμερο...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

μαι γνωστη μου 4 ευρω την εβδομαδα....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΕΤΤ δεν έχει δικαιοδοσία σε αυτά τα sites? Είναι καθαρά απάτη και αν κάνεις το λάθος να γραφτείς, τότε την έβαψες... Θα έπρεπε να μην τα επιτρέπει κατά την άποψή μου...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Χρήστης και εγω της Cosmote έβαλα μία μέρα την κάρτα Sim σε μία παλιά συσκευή Alcatel για να δω ποιοι με κάλεσαν αφού η άλλη συσκευή μου ξέμεινε από μπαταρία.

Τι το 'θελα? όταν μου ήρθε ένα μήνυμα εκείνη η συσκευή μου το ανέφερε ως μήνυμα τηλεφωνητή! Το καλό της υπόθεσης είναι ότι εγώ δεν έχω ενεργοποιημένο τον τηλεφωνητή! Από εκέινη τη στιγμή έχει περάσει σχεδόν ένα εξάμηνο και η ένδειξη αυτή παραμένει σε όποια συσκευή και αν βάλω την κάρτα μου! Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω? Μου έχει σπάσει τα νεύρα! Πήρα στην Cosmote τηλ και μου είπαν πως δεν είναι δικό τους θέμα, να επικοινωνήσω με την Alcatel αφού το έπαθα με αυτή τη συσκευή! Επικοινώνησα με την Alcatel και μου λένε πως είναι θέμα παρόχου από τη στιγμή που εμφανίζεται σε οποιαδήποτε συσκευή (και μάλλον έχουν δίκιο)! Μπορεί κανείς να μου πεί τι μπορώ να κάνω? αν υπάρχει κάποιος κωδικός που τυο διαγράφει γιατί στην Cosmote όταν ζήτησα να μου στείλουν kill signal γι'αυτή την ένδειξη μου έλεγε πως δεν καταλάβαινε τι εννοούσα!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

σε πειραζει τοσο πολυ η ενδειξη;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

σε πειραζει τοσο πολυ η ενδειξη;

 

Αρκετά! μου τι σπαει! και θέλω να τη σβήσω αν γίνεται!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να παρεις τηλ στο τηλεφωνητη της cosmote ασχετα αν δεν εχεις... 123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με ειδικό προγραμματάκι να συνδέσεις το κινητό σου και να στείλεις μήνυμα διαγραφής της ένδειξης τηλεφωνητή στον εαυτό σου. Είχα (πολύ) παλιά ένα τέτοιο πρόγραμμα για siemens s35!!!

 

Πρέπει να σου στείλει κάποιος (ή η Cosmote ή κάποιος που έχει ανάλογο πρόγραμμα ή εσύ ο ίδιος με κατάλληλο πρόγραμμα) ένα SMS που να διαγράφει την ένδειξη...

 

Κανονικά, κανένα ελληνικό δίκτυο δεν στέλνει μήνυμα για ενεργοποίηση της ένδειξης μηνυμάτων τηλεφωνητή, οπότε δεν καταλαβαίνω πώς έγινε σε εσένα, και σίγουρα η cosmote δεν μπορεί να σου στείλει το αντίστροφο μήνυμα...

 

Πάντως, μία ένδειξη είναι, μην κάνεις έτσι... Αν σου την σπάει τόσο και δεν βρίσκεις το προγραμματάκι για να στείλεις στον εαυτό σου το μήνυμα να τη σβήσεις, άλλαξε κάρτα sim, 15 Ευρώπουλα κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με ειδικό προγραμματάκι να συνδέσεις το κινητό σου και να στείλεις μήνυμα διαγραφής της ένδειξης τηλεφωνητή στον εαυτό σου. Είχα (πολύ) παλιά ένα τέτοιο πρόγραμμα για siemens s35!!!

 

Πρέπει να σου στείλει κάποιος (ή η Cosmote ή κάποιος που έχει ανάλογο πρόγραμμα ή εσύ ο ίδιος με κατάλληλο πρόγραμμα) ένα SMS που να διαγράφει την ένδειξη...

 

Κανονικά, κανένα ελληνικό δίκτυο δεν στέλνει μήνυμα για ενεργοποίηση της ένδειξης μηνυμάτων τηλεφωνητή, οπότε δεν καταλαβαίνω πώς έγινε σε εσένα, και σίγουρα η cosmote δεν μπορεί να σου στείλει το αντίστροφο μήνυμα...

 

Πάντως, μία ένδειξη είναι, μην κάνεις έτσι... Αν σου την σπάει τόσο και δεν βρίσκεις το προγραμματάκι για να στείλεις στον εαυτό σου το μήνυμα να τη σβήσεις, άλλαξε κάρτα sim, 15 Ευρώπουλα κάνει...

 

2 απορίες:

α. Πως λεγόταν το προγραμματάκι αυτό?

β. Αν αντικαταστήσω την κάρτα sim θα φύγει η ένδειξη σίγουρα?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στον προσωπικό τηλεφωνητή της Cosmote (ακόμα και για καρτοκινητά COSMOKAPTA όπως έχω εγώ) μπορούμε να λαμβάνουμε φαξ: αυτά αποθηκεύονται στον προσωπικό τηλεφωνητή. Μέχρι εδώ όλα καλά. Αλλά ... πώς τα παίρνουμε τα φαξ μετά? Πχ: πώς τα στέλνουμε σε ένα άλλο φαξ ή στον Η/Υ μας για να τα δούμε/εκτυπώσουμε?

 

Εγώ έστειλα ένα φαξ στο κινητό μου για δοκιμή (το νούμερο που έκανε την αποστολή του φαξ έκανε κλήση στο κινητό μου, εγώ έκλεισα το τηλέφωνο ώστε η κλήση να προωθηθεί στον τηλεφωνητή και όντως το φαξ αποθηκεύθηκε στον τηλεφωνητή: μου λέει ότι έχω ένα αποθηκευμένο φαξ). Βρήκα μια ρύθμιση για να βάλω τον προσωπικό μου αριθμό φαξ (υποθέτω θέλει ένα σταθερό τηλέφωνο που να μπορεί να προωθηθεί το φαξ από τον τηλεφωνητή) αλλά δεν βρήκα το πώς θα λάβω το φαξ.

 

Φαντάζομαι αυτό θα γίνει:

 

α) με προώθηση του αποθηκευμένου μηνύματος φαξ του τηλεφωνητή στο σταθερό τηλέφωνο που δήλωσα ή σε κάποιο άλλο αριθμό φαξ (?)

 

ή

 

β) με άλλο τρόπο (?)

 

Ξέρει κανείς/καμιά πώς μπορώ να πάρω το φαξ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ΥΓ: Χρόνια Πολλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Στον προσωπικό τηλεφωνητή της Cosmote (ακόμα και για καρτοκινητά COSMOKAPTA όπως έχω εγώ) μπορούμε να λαμβάνουμε φαξ: αυτά αποθηκεύονται στον προσωπικό τηλεφωνητή. Μέχρι εδώ όλα καλά. Αλλά ... πώς τα παίρνουμε τα φαξ μετά? Πχ: πώς τα στέλνουμε σε ένα άλλο φαξ ή στον Η/Υ μας για να τα δούμε/εκτυπώσουμε?

 

Εγώ έστειλα ένα φαξ στο κινητό μου για δοκιμή (το νούμερο που έκανε την αποστολή του φαξ έκανε κλήση στο κινητό μου, εγώ έκλεισα το τηλέφωνο ώστε η κλήση να προωθηθεί στον τηλεφωνητή και όντως το φαξ αποθηκεύθηκε στον τηλεφωνητή: μου λέει ότι έχω ένα αποθηκευμένο φαξ). Βρήκα μια ρύθμιση για να βάλω τον προσωπικό μου αριθμό φαξ (υποθέτω θέλει ένα σταθερό τηλέφωνο που να μπορεί να προωθηθεί το φαξ από τον τηλεφωνητή) αλλά δεν βρήκα το πώς θα λάβω το φαξ.

 

Φαντάζομαι αυτό θα γίνει:

 

α) με προώθηση του αποθηκευμένου μηνύματος φαξ του τηλεφωνητή στο σταθερό τηλέφωνο που δήλωσα ή σε κάποιο άλλο αριθμό φαξ (?)

 

ή

 

β) με άλλο τρόπο (?)

 

Ξέρει κανείς/καμιά πώς μπορώ να πάρω το φαξ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ΥΓ: Χρόνια Πολλά! :)

 

λοιπόν, ψάξε-ψάξε, κάτι βρήκα :p και το παραθέτω εδώ για όσους/όσες έχουν την ίδια απορία:

 

Όταν δεχτούμε μήνυμα φαξ στον τηλεφωνητή, πάμε κανονικά να "ακούσουμε" το μήνυμα φαξ (μας λέει ημερομηνία+ώρα που στάλθηκε, πόσες σελίδες είναι κλπ) και την ώρα που τα λέει αυτά πατάμε: το πλήκτρο 7 (επτά) και μετά δίνουμε τον αριθμό του (αληθινού) φαξ για να το προωθήσει εκεί (λέει οδηγίες) ή 8 (οκτώ) για να το προωθήσει στον αριθμό "αληθινού" φαξ που του έχουμε ορίσει ήδη (προσωπικός αριθμός φαξ, βλέπε το αρχικό μου μήνυμα).

 

Εάν κάποιος(α) έχει να προσθέσει και κάτι άλλο, be my guest(s) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.ait.gr/career-office/companies/COSMOTE_logo1.jpg

To δίκτυο της COSMOTE διεκπεραίωσε με επιτυχία 677 εκατ. λεπτά ομιλίας (+43 %) και 128 εκατ. SMS (+47,4 %) – Ιδιαίτερα σημαντική η κίνηση δεδομένων και mobile broadband.

 

Το κινητό τους τηλέφωνο και την COSMOTE επέλεξαν και φέτος οι Έλληνες για να ανταλλάξουν ευχές τις μέρες των εορτών. Τηλεφωνικές κλήσεις και γραπτά μηνύματα (SMS) κατέγραψαν άλλη μια χρονιά ανόδου, ενώ ιδιαίτερα σημαντική ήταν και η κίνηση σε υπηρεσίες δεδομένων όπως οι βιντεοκλήσεις αλλά και η πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω κινητού ευρυζωνικού δικτύου (mobile broadband).

 

Συγκεκριμένα, από το δίκτυο της COSMOTE πραγματοποιήθηκαν την περίοδο των εορτών (24 Δεκεμβρίου 2008 - 1η Ιανουαρίου 2009), περισσότερες από 497 εκατ. κλήσεις (ενισχυμένες κατά 27% από πέρυσι), ενώ διεκπεραιώθηκαν 677 εκατ. λεπτά ομιλίας, 43% περισσότερα από πέρυσι. Το δίκτυο τρίτης γενιάς (3G) διεκπεραίωσε διπλάσια κίνηση από πέρυσι, με περίπου 74,5 εκατ. λεπτά ομιλίας, καταγράφοντας αύξηση κατά 96%.

 

Τα γραπτά μηνύματα (SMS) που έστειλαν οι συνδρομητές της εταιρίας την ίδια περίοδο ξεπέρασαν τα 128 εκατ., παρουσιάζοντας αύξηση κατά 47,4%. Ο αριθμός των μηνυμάτων την ημέρα των Χριστουγέννων ξεπέρασε τα 16,5 εκατομμύρια (+35,7% από τα Χριστούγεννα του 2007), ενώ την ημέρα της Πρωτοχρονιάς τα μηνύματα ανήλθαν σε περίπου 26,24 εκατ. Και φέτος, για δέκατη συνεχή χρονιά η COSMOTE, θα διαθέσει σημαντικό μέρος των εσόδων της από τα γραπτά μηνύματα της Πρωτοχρονιάς σε κοινωφελείς μη-κερδοσκοπικές οργανώσεις οι οποίες παρέχουν φροντίδα και υποστήριξη στα παιδιά.

 

Οι Έλληνες, πέρα από τις κλήσεις φωνής και τα SMS, αξιοποίησαν φέτος, περισσότερο από κάθε άλλη χρονιά, τις νέες δυνατότητες που παρέχει το κινητό τους τηλέφωνο και το ευρυζωνικό δίκτυο της COSMOTE, κάνοντας χρήση υπηρεσιών δεδομένων. Συγκεκριμένα, την περίοδο των εορτών πραγματοποιήθηκαν 1,25 εκατ. λεπτά βιντεοκλήσεων, δεκαπλάσια σε σχέση με πέρυσι.

 

Ο όγκος της κίνησης δεδομένων, που εικοσαπλασιάστηκε, έφτασε τα 35.432 Gb, κυρίως χάρη στην εντυπωσιακή αύξηση της χρήσης κινητής ευρυζωνικής πρόσβασης στο διαδίκτυο (μέσω δικτύου HSPA).

 

Κλήσεις φωνής, SMS, υπηρεσίες δεδομένων και mobile broadband δημιούργησαν πολύ αυξημένες τηλεπικοινωνιακές ανάγκες, στις οποίες το δίκτυο της COSMOTE ανταποκρίθηκε με απόλυτη επιτυχία. Χάρη στην τεχνική του αρτιότητα και τη συνεχή του αναβάθμιση το δίκτυο της COSMOTE εξασφάλισε για άλλη μια φορά απρόσκοπτη, υψηλής ποιότητας επικοινωνίας σε όλους τους πελάτες της εταιρίας, όπου και αν βρίσκονταν στην Ελλάδα.

 

Δελτίο Τύπου Cosmote

Link to comment
Share on other sites

http://www.ait.gr/career-office/companies/COSMOTE_logo1.jpg

 

Ο όγκος της κίνησης δεδομένων, που εικοσαπλασιάστηκε, έφτασε τα 35.432 Gb, κυρίως χάρη στην εντυπωσιακή αύξηση της χρήσης κινητής ευρυζωνικής πρόσβασης στο διαδίκτυο (μέσω δικτύου HSPA).

 

 

Δελτίο Τύπου Cosmote

 

Μωρέ μπράβο κίνηση όγκου δεδομένων που "σηκώνουν" τα ελληνικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας... :lol: Αυτά ένας τυπικός ISP τα κάνει σε μερικές ώρες...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μετά αναρωτιόμαστε γιατί πληρώνουμε όσα πληρώνουμε ! Ένα μεγάλο μπράβο στους έλληνες καταναλωτές για τη συμπεριφορά τους !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ξεχνάτε οτι σ αυτα τα περάστια ποσοστα αυξησης , μεγάλη ώθηση τόσο στα λεπτά ομιλίας όσο και στα smss' εχουν δώσει τα προγράμματα τύπου call them all 600 , 500 λεπτά στα συμβόλαια κλπ ..

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...