Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις δίκιο .

Σου στέλνω και την σελίδα όπως καταγράφηκε από το archive.org στις 21/09/2013

https://web.archive.org/web/20130902125513/http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__service_easytransfer/section/Postpaid_Packs_Additional_Prs

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο .

Σου στέλνω και την σελίδα όπως καταγράφηκε από το archive.org στις 21/09/2013

https://web.archive.org/web/20130902125513/http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__service_easytransfer/section/Postpaid_Packs_Additional_Prs

 

Ευχαριστώ.

 

Είμαι σε επικοινωνία περιμένοντας να πράξουν το λογικό (να μου αποδόσουν ΑΜΕΣΑ το bonus μου). Στη περίπτωση που αρνηθούν θα δω για τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ τους έστειλα μαιλ με την ηχογραφημένη συνομιλία για την προσφορά που έκαναν

το 22,12 ευρώ τελική τιμή στο απεριόριστα 65!

δεν μπορούν να φερθούν επαγγελματικά στοιχειωδός?

 

έλεος ποια!

 

 

για να δούμε ποιες θα είναι οι επίσημες απαντήσεις/αντιδράσεις τους!

Link to comment
Share on other sites

μήπως είχες κάνει επέκταση υπολοίπου; Σε αυτή την περίπτωση σου κράτησαν 3,40 + 1 για το internet = 4,40 και τέρμα η κάρτα σου .

 

Όχι δεν είχα και σαν να μην φτάνει αυτό μόνο, τα 30ΜΒ πως εξαφανίστηκαν στο 10λεπτο μέσα; :X

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες. έχω ένα αρκετά περίεργο πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας. δεν μπορώ να στείλω sms σε έναν συγκεκριμένο αριθμό. ας πούμε ότι εγώ έχω τον αριθμό A και ο άλλος έχει τον αριθμό B. όταν στέλνω sms από τον A στον B σε εμενα έρχεται κανονικά αναφορά αλλα στο άλλο κινητό δεν φτάνει ποτε το μήνυμα. όταν στέλνω σε άλλους αριθμούς πάει κανονικά. επίσης ο αριθμός B μπορεί να λάβει sms από άλλους αριθμούς εκτος από τον αριθμό A!!!να πω ότι εγώ δέχομαι sms από αυτόν τον αριθμό. δηλαδή από B σε A πάνε κανονικά τα sms. εύχομαι να μην σας μπέρδεψα. χάχα . δοκιμάσαμε με άλλες συσκευές αλλα δεν άλλαξε κάτι... από την κοσμοτέ μας λένε διαφορα του στυλ φταίνε οι συσκευές κτλ. από την άλλη και αυτοί τι να πουν εφόσον το πρόβλημα είναι μεταξύ των 2 αυτων αριθμων μονο... να σημειώσω ότι είναι και οι 2 στην κοσμοτέ. έχει κανεις καμια ιδέα? ψάχνω 2 μέρες... :wacko:

 

Το ότι δεν λαμβάνει τα μηνύματά σου το είδες και μόνος σου ή σου το είπε; Ίσως να σου λέει ψέματα για κάποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχα και σαν να μην φτάνει αυτό μόνο, τα 30ΜΒ πως εξαφανίστηκαν στο 10λεπτο μέσα; :X

 

13838 και ζήτα να σου πουν , Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο . Επίσης δικαιούσαι ανάλυση λογαριασμού από ένα κατάστημα cosmote ή Γερμανός.

Link to comment
Share on other sites

13838 και ζήτα να σου πουν , Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο . Επίσης δικαιούσαι ανάλυση λογαριασμού από ένα κατάστημα cosmote ή Γερμανός.

 

Απο κατάστημα μίλησα τη δεύτερη φορά με εκπρόσωπο και μου είπε αυτό μπορείτε να κάνετε αίτηση η οποία θα πάρει περίπου 10 ημέρες και θα σας αποσταλλεί αναλυτικά χωρίς χρέωση…

Η απογοήτευση σε όλο της το μεγαλείο πάντως, ο λόγος είχα έναν ενδιασμό μήπως λέω μήπως ήταν θέμα της συσκευής και μπήκα στη διαδικασία και αγόρασα ένα νούμερο Q το οποίο τώρα πάνε περίπου 24ώρες που έχω ανοιχτό μόνο το 3G και τα 8+€ από την κάρτα των 10€ είναι ακόμα μέσα!!!

 

Τα συμπεράσματα δικά σας…η απογοήτευση δική μου και τελικώς χάρισμα τους τα 5+5€ που μου "έφαγαν":mad:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλά επιτρέπεται να αλλάξει η προσφορά απροειδοποίητα; Είναι νόμιμο αυτό;

 

Δε νομίζω ότι άλλαξε η προσφορά, απλά δεν είχαν πάρει χαμπάρι τι έγραφε το σάιτ τους και τώρα πάνε να με βγάλουν με το ζόρι τρελό.

 

Αφού λοιπόν με αποκάλεσαν εμμέσως αγράμματο (παραθέτοντας το link που είχε τροποποιηθεί εκ των υστέρων και λέγοντας ότι σύμφωνα με αυτό δε δικαιούμαι μπόνους), τώρα έχουν εξαφανιστεί. Επαγγελματικότατο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

Μια παρεμφερής ερώτηση, σχετικά με διακοπή συμβολαίου, προκειμένου να μην ανοίξω νέο θέμα.

 

Το 2011, η εταιρία που δούλευε ο πατέρας μου έκλεισε και αποφάσισε να κάνει μετατροπή του εταιρικού σε ιδιωτικό συμβόλαιο, με διατήρηση του αριθμού. Η νέα σύμβαση υπεγράφη σε τοπικό κατάστημα της Cosmote, χωρίς καμία συμμετοχή της -χρεοκοπημένης- εταιρίας.

 

Αφού πέρασε ένα διάστημα σχεδόν 1 έτους, αποφάσισε να πάει στη Vodafone. Έκανε αίτηση φορητότητας, όταν και τον ενημέρωσαν από την Cosmote ότι υπάρχει ποινή 147€, λόγω λήψης επιδότησης. Σημειώνεται ότι στο διάστημα αυτό του ενός έτους, δεν έγινε καμία νύξη από την εταιρία. Προκύπτουν 2 θέματα:

 

α) Αφενός η επιδότηση πάρθηκε κεντρικά από την εταιρία (μαζί με καμιά 40αριά ακόμα επιδοτήσεις συμβολαίων) και δε χρησιμοποιήθηκε από τον πατέρα μου προσωπικά και

 

β) αφετέρου όταν συμπληρώθηκε το νέο, ιδιωτικό συμβόλαιο δεν αναφέρθηκε πουθενά (ούτε προφορικά από τον υπάλληλο, ούτε εγγράφως) ότι το νούμερο κουβαλά χρεωστικά βάρη. Μάλιστα, δεν αναφέρεται πουθενά στα αντίστοιχα πεδία του συμβολαίου ούτε λήψη επιδότησης, ούτε ορισμένη διάρκεια συμβολαίου, με αποτέλεσμα να έχει το δικαίωμα ο συνδρομητής (ο πατέρας μου) να αποχωρήσει όποτε το επιθυμεί.

 

Εν τέλει, η μεταφορά στη Vodafone έγινε κανονικά και σχετικά γρήγορα, παρά τη σχετική ενημέρωση της Cosmote για κυρώσεις. Επί 1,5 χρόνο, δεν είχε συμβεί το παραμικρό, έως σήμερα, όταν και ήρθε επιστολή από δικηγορικό γραφείο με τελεσίδικη ημερομηνία πληρωμής (29/11).

 

Διαβάζοντας τους Γενικούς Όρους Παροχής, δε βρήκα ξεκάθαρα σημεία που να καθορίζουν το ζήτημα, αν και σε 2-3 παραγράφους υπάρχουν όροι που μπορούν να ερμηνευτούν κατά το δοκούν, από την κάθε πλευρά.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας επί του θέματος. Να το αγνοήσει και να πάει δικαστικά, εφόσον το επιθυμεί η Cosmote; Να πληρώσει το ποσό, λόγω μη δικαίωσης (αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά - τεχνικός, υπάλληλος εταιρίας κτλ);

 

Ζητώ συγγνώμη για το μέγεθος του κειμένου και ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση!

Edited by angcha
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

Μια παρεμφερής ερώτηση, σχετικά με διακοπή συμβολαίου, προκειμένου να μην ανοίξω νέο θέμα.

 

Το 2011, η εταιρία που δούλευε ο πατέρας μου έκλεισε και αποφάσισε να κάνει μετατροπή του εταιρικού σε ιδιωτικό συμβόλαιο, με διατήρηση του αριθμού. Η νέα σύμβαση υπεγράφη σε τοπικό κατάστημα της Cosmote, χωρίς καμία συμμετοχή της -χρεοκοπημένης- εταιρίας.

 

Αφού πέρασε ένα διάστημα σχεδόν 1 έτους, αποφάσισε να πάει στη Vodafone. Έκανε αίτηση φορητότητας, όταν και τον ενημέρωσαν από την Cosmote ότι υπάρχει ποινή 147€, λόγω λήψης επιδότησης. Σημειώνεται ότι στο διάστημα αυτό του ενός έτους, δεν έγινε καμία νύξη από την εταιρία. Προκύπτουν 2 θέματα:

 

α) Αφενός η επιδότηση πάρθηκε κεντρικά από την εταιρία (μαζί με καμιά 40αριά ακόμα επιδοτήσεις συμβολαίων) και δε χρησιμοποιήθηκε από τον πατέρα μου προσωπικά και

 

β) αφετέρου όταν συμπληρώθηκε το νέο, ιδιωτικό συμβόλαιο δεν αναφέρθηκε πουθενά (ούτε προφορικά από τον υπάλληλο, ούτε εγγράφως) ότι το νούμερο κουβαλά χρεωστικά βάρη. Μάλιστα, δεν αναφέρεται πουθενά στα αντίστοιχα πεδία του συμβολαίου ούτε λήψη επιδότησης, ούτε ορισμένη διάρκεια συμβολαίου, με αποτέλεσμα να έχει το δικαίωμα ο συνδρομητής (ο πατέρας μου) να αποχωρήσει όποτε το επιθυμεί.

 

Εν τέλει, η μεταφορά στη Vodafone έγινε κανονικά και σχετικά γρήγορα, παρά τη σχετική ενημέρωση της Cosmote για κυρώσεις. Επί 1,5 χρόνο, δεν είχε συμβεί το παραμικρό, έως σήμερα, όταν και ήρθε επιστολή από δικηγορικό γραφείο με τελεσίδικη ημερομηνία πληρωμής (29/11).

 

Διαβάζοντας τους Γενικούς Όρους Παροχής, δε βρήκα ξεκάθαρα σημεία που να καθορίζουν το ζήτημα, αν και σε 2-3 παραγράφους υπάρχουν όροι που μπορούν να ερμηνευτούν κατά το δοκούν, από την κάθε πλευρά.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας επί του θέματος. Να το αγνοήσει και να πάει δικαστικά, εφόσον το επιθυμεί η Cosmote; Να πληρώσει το ποσό, λόγω μη δικαίωσης (αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά - τεχνικός, υπάλληλος εταιρίας κτλ);

 

Ζητώ συγγνώμη για το μέγεθος του κειμένου και ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση!

Εάν το συμβόλαιο είναι νέο συμβόλαιο δεν έχεις καμμία υποχρέωση ,

Αν πρόκειται για αλλαγή ιδιοκτήτη , τότε χρωστάς την επιδότηση του προηγούμενου .

Σε κάθε περίπτωση , διάβασε το συμβόλαιο σου τι λέει .

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη sim μιας cosmo κάρτας που δεν χρησιμοποιείται πια και έχει φραγεί κ το νούμερό της, μπορεί να έχει καμια χρήση πλέον ή να την πετάξω;
Link to comment
Share on other sites

Πέταξε την, μιας και 1) δεν επανέρχεται και 2) παίζει ο αριθμός να έχει δοθεί αλλού. Εμένα το 2ο μου έτυχε, κάποιος με καλούσε σε αριθμό που είχα το 2003 (και δεν έχω εδώ και χρόνια) και το σήκωσε άλλος...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια άλλη δοκιμή βάζοντας μια κάρτα απο άλλο πάροχο, (είχα και εγώ υποψίες μην φταίει η συσκευή) για να επιβεβαιώσω αν οι υπάλληλοι μου λένε αρλούμπες. Το αποτέλεσμα ποιό ήταν ότι τελικά ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ τι τους γίνετε. Και επειδή σίγουρα δεν θα κατάφερνα να βγάλω άκρη…δυστυχώς το άφησα έτσι το θέμα αφού ο εκάστοτε υπάλληλος έλεγε πως δεν βλέπει καμμιά περίεργη χρέωση...

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γεγονός, αν έχει τύχει και σε άλλους διαφωτίστε με

 

Η επιδότηση μου βγήκε στις 25/11 και μου είπαν ότι ισχύει έως 15/12. Απ όσο είχα δει στο mycosmote υπήρχε η επιλογή παραμονή στο πρόγραμμα μου (Απεριόριστα 15) για 18 μήνες με επιδότηση 95 € για επιλεγμένες συσκευές. Μέχρι και εχτές 29/11 η επιλογή υπήρχε σίγουρα, αλλά σήμερα ξαφνικά .... εξαφανίστηκε ! Όταν πήρα στο 13838 έκαναν τους Κινέζους, και μου είπαν ότι αποκλείεται να έχει αλλάξει η προσφορά πριν τις 15/12. Τι μπορεί να συνέβη ; :ninja:

Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα μου πριν κάποιους μήνες έκανε φιλίες με κάποιον ο οποίος της είχε δώσει αριθμό κοσμοτέ και μιλούσανε. Κατάφερα και πήρα το περιεχόμενο των εξερχομένων από τη σύνδεση της αλλά ο τύπος έχει εξαφανιστεί.

 

Δεν τρέχει κανένα θέμα απειλής, απάτης, παιδεραστίας, τίποτα παρόμοιο.Αν πω για απειλές, υπάρχει περίπτωση να μου πούνε κάτι;

 

Το κινητό είναι δηλωμένο σε στοιχεία Πακιστανού ή Ινδού. Το μόνο που ξέρουμε είναι ένα όνομα Γιώργος.

 

 

 

Υπάρχει περίπτωση αν πάω στην Εισαγγελεία να βρω κάτι παραπάνω, όπως περιεχόμενο κλήσεων, μηνυμάτων, που σταμάτησε να εκπέμπει κλπ; Είναι 100 ευρώ μου είπανε η διαδικασία, αλλά θα το δεχτούν ώστε να βρω κάτι παραπάνω ή τσάμπα κόπος;

Edited by Papnikos77
Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα μου πριν κάποιους μήνες έκανε φιλίες με κάποιον ο οποίος της είχε δώσει αριθμό κοσμοτέ και μιλούσανε. Κατάφερα και πήρα το περιεχόμενο των εξερχομένων από τη σύνδεση της αλλά ο τύπος έχει εξαφανιστεί.

 

Δεν τρέχει κανένα θέμα απειλής, απάτης, παιδεραστίας, τίποτα παρόμοιο.Αν πω για απειλές, υπάρχει περίπτωση να μου πούνε κάτι;

 

Το κινητό είναι δηλωμένο σε στοιχεία Πακιστανού ή Ινδού. Το μόνο που ξέρουμε είναι ένα όνομα Γιώργος.

 

 

 

 

Υπάρχει περίπτωση αν πάω στην Εισαγγελεία να βρω κάτι παραπάνω, όπως περιεχόμενο κλήσεων, μηνυμάτων, που σταμάτησε να εκπέμπει κλπ; Είναι 100 ευρώ μου είπανε η διαδικασία, αλλά θα το δεχτούν ώστε να βρω κάτι παραπάνω ή τσάμπα κόπος;

Αν πάς στον εισαγγελέα δεν θα κάνεις τίποτα γιατί δεν έχεις έννομο συμφέρον. Η κοπέλα σου πρέπει να πάει .

Το περιεχόμενο των συνδιαλέξεων δεν ηχογραφείτε ώστε να στο δώσουν ( τουλάχιστον επίσημα)

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητηθούν οι ώρες κλήσεις και τυχόν περιεχόμενα από sms;

Είμαι πολύ περίεργος πως είχε κινητό σε άλλο όνομα και το χρησιμοποιούσε, το οποίο εδώ και 20 μέρες είναι κλειστό!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το περιεχόμενο των SMS καταγράφετε.

Για να πάρεις λίστα με τις εξερχόμενες κλήσεις κάποιου πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος και πάλι θα σου πουν ότι ναι αυτές τις ώρες σου τηλεφωνούσε. Δεν θα σου πουν ,όμως που αλλού τηλεφωνούσε . Σίγουρα προϋποθέτει να του έχεις κάνει μήνυση . Δηλαδή δεν είναι τόσο απλό να άρεις το τηλεφωνικό απόρρητο .

Δεν αποτελεί αδίκημα το να χρησιμοποιείς αριθμό που είναι δηλωμένο σε άλλο όνομα.

Αν όμως με την χρήση του συγκεκριμένου αριθμού τελεστεί ποινικό αδίκημα , τεκμαίρεται ότι το χρησιμοποιεί αυτός που το δήλωσε. Αυτά λέει ο νόμος.

Χοντρικά από αυτά που γράφεις μέχρι τώρα ,απλά δηλώνεις μία περιέργεια , και όπως δηλώνεις δεν υπάρχει αδίκημα . Για απλή περιέργεια δεν είναι δυνατόν να αρθεί τηλεφωνικό απόρρητο.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που είπε Γιώργος, δεν μπορώ να κάνω κάτι ώστε να βρω ποιος πραγματικά ήταν πίσω από αυτό;

Παραπλάνηση ας πούμε. Τον ορισμό του ποινικού αδικήματος δεν μπόρεσα να τον βρω.

Υποθέτω ότι είναι αυτό που λένε σε μερικά άρθρα-νόμους αν συντρέχει π.χ έγκλημα, φόνος, παιδεραστία έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...