Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτό το επισημασμένο topic μπορείτε να συζητάτε ότιδήποτε αφορά τη σύνθεση ενός νέου υπολογιστή. Εδώ μπορείτε να κάνετε τις προτάσεις και τις ερωτήσεις σας για επεξεργαστές, μητρικές, σκληρούς δίσκους και όλα τα τμήματα που αποτελούν το νέο μηχάνημα που θέλετε να αγοράσετε.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θελω να αγορασω ενα pc, οσο ποιο οικονομικο γινεται. Το θελω μονο για σερφαρισμα στο net, για γραψιμο κειμενων, και παντως οχι για games. Επειδη εχω και εναν παλιο υπολογιστη σκεφτηκα το εξης: να κρατησω μερικα κομματια του και να παρω τα υπολοιπα.

Αν θελετε ριξτε μια ματια σε αυτην την συνθεση που εχω κανει:

http://www.e-shop.gr/basket.phtml

Σε αυτην την συνθεση θα προσθεσω ενα flopy, ενα dvd, ενα cd-writer, μια gforce 5200, ενα απλο modem και μια οθονη adi 15αρα.

Τι λετε? Επειδη θελω κατι πολυ οικονομικο, αξιζει τον κοπο; Απο αυτα που εχω επιλεξει ειναι κατι που δεν ταιριαζει ή που καλυτερα να βαλω κατι αλλο; Καθε γνωμη δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Στο link που δίνεις δεν φαίνεται η σύνθεση. Γιατί να αγοράσεις και DVD και cd-writer; Αγόρασε ένα DVD-writer και θα μπορείς να γράφεις και τα DVD σου και τα cd σου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας την σύνθεση σου και τι τιμή σου βγαίνει κααι πες μας και πόσα είσαι διτεθιμένος ναν δώσεις για αυτό το pc για να σου απαντήσουμε
Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω ενα pc, οσο ποιο οικονομικο γινεται. Το θελω μονο για σερφαρισμα στο net, για γραψιμο κειμενων, και παντως οχι για games. Επειδη εχω και εναν παλιο υπολογιστη σκεφτηκα το εξης: να κρατησω μερικα κομματια του και να παρω τα υπολοιπα.

Αν θελετε ριξτε μια ματια σε αυτην την συνθεση που εχω κανει:

http://www.e-shop.gr/basket.phtml

Σε αυτην την συνθεση θα προσθεσω ενα flopy, ενα dvd, ενα cd-writer, μια gforce 5200, ενα απλο modem και μια οθονη adi 15αρα.

Τι λετε? Επειδη θελω κατι πολυ οικονομικο, αξιζει τον κοπο; Απο αυτα που εχω επιλεξει ειναι κατι που δεν ταιριαζει ή που καλυτερα να βαλω κατι αλλο; Καθε γνωμη δεκτη!

.....

Αυτα που θα προσθεσω τα εχω απο τον παλιο υπολογιστη...Οσο για τιμη, θελω κατι οσο πιο οικονομικο γινεται...

Link to comment
Share on other sites

κανεις ρε παιδια????????

 

Όπως σου είπαν και παραπάνω το link δε δείχνει τπτ,γιατί το καλάθι εμφανίζεται μόνο σε εσένα καθώς λειτουργεί με cookies..

Link to comment
Share on other sites

ναι παιδια sorry...λοιπον το συστημα εχει ως εξης:

1)innovator midi tower dlx 400w: 54 euro

2) intel celeron prescott 331-2.66 ghz lga 775 533: 50.50 euro

3)arctic cooling alpine 7: 11.5 euro

4)kingston 512mb pc3200 400 mhz: 41.40 euro

5)asus p6vdc-mx: 59.76 euro

6)western digital 80gb wd800jd 7200pm sata: 47.50 euro

Αυτα κοστιζουν απο το eshop 264.66

Εγω θα προσθεσω απο το παλιο pc ενα flopy-modem-dvd-cd writer-fx 5200-πληκτρολογιο-ποντικι-ηχεια-εκτυπωτη-οθονη adi 15αρα

Τι λετε? Na το κανω ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Loipon ego exo na sou protino kati kalitero me liga parapano lefta:

1)Gia koutaki me 65,5euro 480W http://www.pixmania.com/gr/gr/163054/art/advance/eioos-pc-8505b-atrix.html#

ke i thiki mia ependisi pou tha minei

 

2)Stis 24 tou mina i times stis CPU peftoun apo 30% os 60%, idi apo proti Iouliou os tora i AMD epesan 32%,px AMD Athlon Sam2 3500 pou ine ke kenourgios apo 169 pou ixe proti Iouliou stis 11 Iouliou epese sta 114 ke problete na pesi giro sta 80e.

Sto Plaisio mou ipan oti mpori i miosis na ginoun kai prin apo tis 24 tou mina oso gia Intel oso ke gia AMD

 

3)-

 

4)-

 

5)-

 

6)Me 67e pernis sta 120GB

 

Ola mazi bgenoun 30e parapano

Mporis na paris kai mouse apo ta katastimata "Grammi" me 10 euro ftinotera apo oso exoun sta ipolipa magazia

 

Sigkrine tis times me to plaisio giati stin dikia mou sinthesi bgeni akribotero to e-shop alla an ine na glitosis 5-10euro den aksizi to kopo kalitera na pas sto plaisio pou tous blepis kai tous xeris.

Link to comment
Share on other sites

Loipon ego exo na sou protino kati kalitero me liga parapano lefta:

1)Gia koutaki me 65,5euro 480W http://www.pixmania.com/gr/gr/163054/art/advance/eioos-pc-8505b-atrix.html#

ke i thiki mia ependisi pou tha minei

 

2)Stis 24 tou mina i times stis CPU peftoun apo 30% os 60%, idi apo proti Iouliou os tora i AMD epesan 32%,px AMD Athlon Sam2 3500 pou ine ke kenourgios apo 169 pou ixe proti Iouliou stis 11 Iouliou epese sta 114 ke problete na pesi giro sta 80e.

Sto Plaisio mou ipan oti mpori i miosis na ginoun kai prin apo tis 24 tou mina oso gia Intel oso ke gia AMD

 

3)-

 

4)-

 

5)-

 

6)Me 67e pernis sta 120GB

 

Ola mazi bgenoun 30e parapano

Mporis na paris kai mouse apo ta katastimata "Grammi" me 10 euro ftinotera apo oso exoun sta ipolipa magazia

 

Sigkrine tis times me to plaisio giati stin dikia mou sinthesi bgeni akribotero to e-shop alla an ine na glitosis 5-10euro den aksizi to kopo kalitera na pas sto plaisio pou tous blepis kai tous xeris.

 

Λοιπον... καλο το κουτακι αλλα θελω να τα παρω απο καπου ολα μαζι και οχι απο δω και απο κει...Εξαλλου απο το κουτι δεν εχω και ιδιαιτερες απαιτησεις, απλα να αντεξει λιγο το τροφοδοτικο του! Αν οι τιμες πεσουνε οπως λες, πολυ φοβαμαι οτι celeron ουτε με κυαλι δεν θα βρισκω...θα αναγκαστω να βαλω pentium 4 (amd δεν θελω) o oποιος τωρα στα 2.66 εχει καπου 180 ευρω αντε με την πτωση να φτασει ποσο; ο celeron στα 2.66 εχει τωρα 50 ευρω. για την δουλεια που τον θελω ο celeron νομιζω μου φτανει....σκληρο τι να τον κανω 120? Εδω τωρα εχω εναν 120αρη και μετα βιας εχω γεμισει τα 60...Το eshop απο οτι εχω δει ειναι ελαφρα φθηνοτερο, οχι πολυ ομως...Γενικα δεν θελω να μπω στην λογικη να παρω κατι καλυτερο επειδη η τιμη δεν ειναι πολυ ακριβοτερη, θελω να παρω ακριβως αυτο που χρειαζομαι....

Link to comment
Share on other sites

Ego pisteuo pos i CPU pou ine giro sta 50euro tha aposirthoun.

Sosto pantos to skeptiko sou, thimame apo gnostous pou pernan pc kai agorazane printer kai scanner , ta xrisimopiousane 5-6 fores kai meta sapizane kai apla pianane xoro kai otan kapote meta apo xronia ta xriastikane den douleuane.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μαγικό που έκανα και τοποθέτησα με βία αλλά κατά λάθος τις μνήμες ανάποδα :blink: έκαψα την μητρική μου Abit NF7S :cry: και μιας και δεν ξέρω αν έχει καεί και η Cpu (οι μνήμες γλίτωσαν) λέω να κάνω μία αγορά Mboard/Cpu, αλλά δεν έχω ιδέα τη είναι σχετικά καλό τώρα, ειδικά απ'τις μητρικές (extras,δίαυλοι κλπ), και θα ήθελα την γνώμη σας παρακαλώ! Περισότερο το θέλω για Games οπότε μάλλον προς Amd πάο πάλι, σκοπέυω να δώσω γύρω στα 300 με 400 ευρώ, δεν θέλω τίποτα φοβερό μιάς και δεν σκοπέυω να αλάξω παράληλα και κάρτα γραφικών (ATi pro 9800).
Link to comment
Share on other sites

Ego pisteuo pos i CPU pou ine giro sta 50euro tha aposirthoun.

Sosto pantos to skeptiko sou, thimame apo gnostous pou pernan pc kai agorazane printer kai scanner , ta xrisimopiousane 5-6 fores kai meta sapizane kai apla pianane xoro kai otan kapote meta apo xronia ta xriastikane den douleuane.

 

 

ηδη στο πλαισιο λενε πως δεν εχουνε celleron αλλα μονο pentium4...μαλλον θελουνε να τους ξεφορτωθουνε και αυτους γιατι νομιζω πως η intel συντομα βγαζει νεους επεξεργαστες...το θεμα ειμαι να παιρνεις οτι χρειαζεσαι και οχι οτι σου πασαρουνε...Πας δηλ. σε ενα μαγαζι και του λες: θελω εναν υπολογιστη με αυτα τα κομματια και σε αρχιζει: αυτο δεν βγαινει ποια, αυτο δεν το χουμε κ.λ.π. με αποτελεσμα να σου πουλαει κατι καλυτερο μεν απο αυτο που ζητας αλλα που παραλληλα σου ειναι και αχρειαστο! Εγω εχω εδω και 2 χρονια ας πουμε εναν celleron στα 2.4 και κανω μια χαρα την δουλεια μου, γιατι πρεπει σωνει και καλα να παρω pentium4? μηπως για να τον πληρωσω 150 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μαγικό που έκανα και τοποθέτησα με βία αλλά κατά λάθος τις μνήμες ανάποδα :blink: έκαψα την μητρική μου Abit NF7S :cry: και μιας και δεν ξέρω αν έχει καεί και η Cpu (οι μνήμες γλίτωσαν) λέω να κάνω μία αγορά Mboard/Cpu, αλλά δεν έχω ιδέα τη είναι σχετικά καλό τώρα, ειδικά απ'τις μητρικές (extras,δίαυλοι κλπ), και θα ήθελα την γνώμη σας παρακαλώ! Περισότερο το θέλω για Games οπότε μάλλον προς Amd πάο πάλι, σκοπέυω να δώσω γύρω στα 300 με 400 ευρώ, δεν θέλω τίποτα φοβερό μιάς και δεν σκοπέυω να αλάξω παράληλα και κάρτα γραφικών (ATi pro 9800).
Περίμενε να βγουν οι νέοι Intel Core 2 Duo μέχρι τον Αύγουστο περίπου.

Τους σκίζουν όλους τους AMD!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να πάρω τώρα καινούργιο PC με τα παρακάτω:

Case: Thermaltake Soprano

CPU: Athlon64 3800+ X2 AM2

M/B: Asus M2N SLI Deluxe

VGA: Asus 7600GT

PSU: Tagan TG580-U22 580W

HARD DISK: WD 160GB

RAM: 2x512MB DDR2 Kingston

Monitor: LG 1932P-SN 19''

Sound Card : SB Audigy 4

DVD ROM: LG 16X48X

DVD RW: NEC 16X D.L.

Keyboard/Mouse: Microsoft Comfort Curve/ Logitech MX518

SPEAKERS: Logitech X530

PRINTER: HP Photosmart 8050

Floppy: 1.44

Modem: 56K

 

Tελική τιμή: 1660€

 

 

Πώς σας φαίνεται?

Νομίζω για 1660€ είναι καλή επιλογή με μέλλον.

Έχετε μήπως να μου προτείνεται κάτι διαφορετικό?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λιγα χρηματα παραπανω και παρε cpu AMD 4000x2 AM2 παντα! 1GB cache παραπανω αξιζει δε νομιζεις. Και εγω περιπου ιδιο pc εχω μονο διφορετικη καρτα γραφικων.

Αξιζει παρα πολυ!!!

"I am the lizard king,

I can do anything..."

 

http://www.morrisonhotelgallery.com/Merchant2/graphics/00000001/triptychs-jim-morrison-thm.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ερωτησεις σχετικα με desktop:

1)να δωσω περισσοτερη βαρυτητα στην μνημη ή στον επεξεργαστη;

2) να προτιμησω intel ή Amd;

3) προτιματε πολυκαταστηματα ή μικρα μαγαζια για την συνθεση desktop(ή και ετοιμο συστημα);

Link to comment
Share on other sites

2) AMD , bgenoun i kaliteri sta test mexri stigmis ke ine ke fthinoteri

3) Mikra fisika gia kitakse ke ligo apo "Grammi" pisteuo pos exi kaliteres times ke exi ke kali paradosi se auta xronia tora...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και το 2ο δεν ισχυει πλεον ;) Τουλαχιστον οχι με την ελευση των Core 2 Duo της Intel ;)
Link to comment
Share on other sites

2) AMD , bgenoun i kaliteri sta test mexri stigmis ke ine ke fthinoteri

3) Mikra fisika gia kitakse ke ligo apo "Grammi" pisteuo pos exi kaliteres times ke exi ke kali paradosi se auta xronia tora...

Αυτή τη στιγμή καλύτερα να πάει για κάποιον Core 2 Duo. Όσον αφορά τη Γραμμή, έχω κακή εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα και δυστυχώς έχω ακούσει παρόμοια σχόλια και από άλλους.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή καλύτερα να πάει για κάποιον Core 2 Duo. Όσον αφορά τη Γραμμή, έχω κακή εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα και δυστυχώς έχω ακούσει παρόμοια σχόλια και από άλλους.

 

 

Ti idous sxolia? Giati skeftome na paro PC mesa sto Septembrio!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι προτεινετε για καινουριο υπολογιστη μεχρι 450 ευρω? Εχω ψαξει λιγο αλλα με ενδιαφερει και η γνωμη σας. Κουτι μονο, οθονη εχω.

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ενας φιλος μου θελει να παρει pc θελω τα φωτα σας δινει μεχρι 1600 ευρω να εχει και οθονη μεσα.Το θελει για παιχνιδια και για mp3 εχετε να προτεινετε κατι αλλα θελω μονο απο το πλαισιο γιατι εκει μπορει μονο
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω μείνει σχετικά πίσω στις τεχνολογικές εξελήξεις, θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας πάνω στη σύνθεση ενός Η/Υ. Διαθέτω περίπου 1000€ και θα ήθελα να μου προτείνετε δύο συνθέσεις:

 

α) Με CPU: -Intel- Core 2 Duo 6300 (s775 1.866Ghz)

β) Με CPU: -AMD- Athlon 64 (sAM2) 3500 (512 Cache, 2.2Ghz)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά !

Link to comment
Share on other sites

και γιατί όχι Core 2 Duo E6400 (στα 2,13 Ghz) ??

 

Δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή. Εγώ αυτόν θα πάρω πάντως!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...