Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλο build και αυτο αλλα νομιζω πως κατεληξα σε αυτο εγω! Το μονο που δεν ξερω και δεν μπορω να αποφασισω ειναι ποια καρτα γραφικων να βαλω!!!!

 

  • ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ: I5-6600K 3.5GHz
  • ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ: MSI GeForce GTX1070 8GB Gaming X ή Gigabyte GeForce GTX1070 8GB G1 Gaming (GV-N1070G1 GAMING-8GD)
  • ΜΗΤΡΙΚΗ: Gigabyte Z170X-Gaming 7 (rev. 1.0)
  • ΡΑΜ: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2400MHz
  • ΨΥΞΗ: CoolerMaster Hyper 212 EVO
  • SSD: Samsung 850 Evo 500GB
  • ΚΟΥΤΙ: CoolerMaster Storm Stryker
  • ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ: Corsair CS Series 750W Modular 80 PLUS Gold

 

Ποια καρτα γραφικων να διαλεξω και γιατι; ποιες οι διαφορες;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παίδες.Ψάχνομαι για gaming pc το οποίο σκέφτομαι να συναρμολογήσω μόνος μου.Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για συμβατότητα προφανώς, και άμα τα κομμάτια θα δίνουν ένα καλό αποτέλεσμα.

 

CPU: Amd AM3+ FX-8350 Box

M/B: AM3+ Biostar TA970 Ver. 5.3

GPU: XFX RX 460 4GB single fan V1

RAM: DDR3 1600 8GB C11 Corsair VS

P/S: 650W Corsair Vs650 80 Plus

H/D/D: 3,5 1TB Western Digital 7200 64MB AV-GP SATA 3 Bulk

CASE: Aerocool V3X Black edition

 

Από συγκεκριμένο κατάστημα όλα τα παραπάνω κομμάτια βγαίνουν συνολικά στα 591 ευρώ.

Edited by Pantelis_S200
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εχω αυτά

M/B: ASUS CROSSBLADE RANGER RETAIL

http://www.e-shop.gr/mitriki-asus-crossblade-ranger-retail-p-PER.524369

CPU: AMD A10-7870K 3.90GHZ

http://www.e-shop.gr/cpu-amd-a10-7870k-390ghz-box-p-PER.559680

RAM: G.SKILL F3-1600C11D-8GISL 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ AEGIS

http://www.e-shop.gr/ram-gskill-f3-1600c11d-8gisl-8gb-2x4gb-ddr3-1600mhz-aegis-dual-channel-kit-p-PER.557206

Και θέλω καρτα γραφικών μέχρι 235 max

Αυτή μου φαίνεται καλή http://www.e-shop.gr/vga-asus-amd-radeon-rx470-strix-rx470-o4g-gaming-4gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513771

Αλλά θα ήθελα και άλλες προτάσεις από γνωριζοντες…

Edited by SERS1612
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ΡΑΜ βλεπω στο λινκ.....

Κάποιο λάθος κάνεις … μια χαρά φαίνεται.

Πλακα κανω :p … λάθος το είχα βάλει . Τώρα είναι οκ .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Καλησπερα παιδια, επειδη εχω σκουριασει λιγο θελω μια βοηθεια....η μητρικη που εχω ειναι αυτην http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3475#sp μπορω να βαλω καρτα γραφικων αυτην; http://www.skroutz.gr/s/8039816/Sapphire-Radeon-R7-360-2GB-Nitro-11243-05-20G.html εχω μπερδευτει λιγο με τα pci3.0 κι αυτα, επειδη εχω χρονια ν ασχοληθω με υπολογιστες, με κερδισαν τα κινητα :p επισης αν εχετε να προτεινετε καποια αλλη καρτα γραφικων αν αυτην δεν μας κανει μεχρι κανα 100αρι, δε θελω να δωσω υπερβολικο ποσο.. ευχαριστω για τον χρονο σας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, επειδη εχω σκουριασει λιγο θελω μια βοηθεια....η μητρικη που εχω ειναι αυτην http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3475#sp μπορω να βαλω καρτα γραφικων αυτην; http://www.skroutz.gr/s/8039816/Sapphire-Radeon-R7-360-2GB-Nitro-11243-05-20G.html εχω μπερδευτει λιγο με τα pci3.0 κι αυτα, επειδη εχω χρονια ν ασχοληθω με υπολογιστες, με κερδισαν τα κινητα :p επισης αν εχετε να προτεινετε καποια αλλη καρτα γραφικων αν αυτην δεν μας κανει μεχρι κανα 100αρι, δε θελω να δωσω υπερβολικο ποσο.. ευχαριστω για τον χρονο σας

 

Μπορείς. Οι pci 3.0 ταιριάζουν σε pci 2.0 υποδοχές.

Εάν μπορείς να δώσεις 120€, θα σου έλεγα και την rx460.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς. Οι pci 3.0 ταιριάζουν σε pci 2.0 υποδοχές.

Εάν μπορείς να δώσεις 120€, θα σου έλεγα και την rx460.

Θα χει καμία διαφορά που εμένα είναι pci2.0; ξέρω γω να μην τρέχει στο μέγιστο ας πούμε ή κάτι;

 

Sent from my Galaxy s7 gold

Link to comment
Share on other sites

Θα χει καμία διαφορά που εμένα είναι pci2.0; ξέρω γω να μην τρέχει στο μέγιστο ας πούμε ή κάτι;

 

Sent from my Galaxy s7 gold

 

Θεωρητικά δε θα είναι η μέγιστη απόδοση αλλά πρακτικά (απ' ότι έχω ακούσει, δεν το έχω τεστάρει), δεν έχει καμία αξιοσημείωτη διαφορά.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα desktop μιας που το laptop μου παλιώνει (πάει για 5 χρονών) και οι απαιτήσεις μου αυξάνονται. Η χρήση του θα είναι κυρίως για την σχολή, που τελευταία αναγκάζω το laptop να "γκαζώνει" την cpu (4 cores 8 threads)/δίσκο (hdd) και να ανεβάζει θερμοκρασίες... Από gaming λίγα πράγματα, γι αυτό αφήνω απ έξω την GPU. Αν προκύψει κάτι βλέπουμε στο μέλλον.

Μέχρι στιγμής σκέφτομαι πάνω κάτω αυτα:

 

MOBO: MSI B150M PRO-VDH ~100E (επίσης σκέφτομαι την ASROCK H110M-ITX/AC στην ίδια τιμή, επειδή παίζει και wifi αλλά ρίχνω στα ram slots στα 2)

CPU: Intel I5 6500 ~240Ε

PSU: Corsair VS 450 ~45E

RAM: 8GB (1x8 ή 2x4, εξαρτάται αν θα μείνει motherboard με 4 slots) ~80Ε

Case: Zalman Z3 Plus ~45E

Από δίσκους δεν μπορώ να αποφασίσω τι με συφμέρει περισσότερο. Να πάω σε ~500GB SSD, να πάω σε 240 SSD + 1TB HDD; Όπως και αν έχει το υπολογίζω ~200Ε.

Συνολικά βγαίνω γύρω στα 700Ε.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι θα ήθελα να ρίξω το κόστος κάτω από 600Ε (είχα ξεκινήσει με 500Ε στο μυαλό αλλά w/e :P) και δεν με πείθουν οι i3/amd cpus που βασικά κυρίως εκεί βλέπω ότι μπορώ να κόψω. Εκτός και αν αφήσω τον SSD ή τον HDD (δηλαδή να πάω μόνο για 240GB SSD).

Πιστεύετε αξίζει το build; Ειδικά αφήνοντας απ' έξω gpu, dvd και μένω με τον fan της cpu... Έχετε κάποια πρόταση για τα parts για βελτίωση ή να ρίξω το κόστος; Μήπως συμφέρει να περιμένω 2-3 μήνες ακόμα μπας και αλλάξει κάτι στις τιμές (έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να το πάρω σήμερα, λογικά πάει για μέσα Φεβρουαρίου);

Δεν ξέρω. Κάθε σκέψη είναι ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα desktop μιας που το laptop μου παλιώνει (πάει για 5 χρονών) και οι απαιτήσεις μου αυξάνονται. Η χρήση του θα είναι κυρίως για την σχολή, που τελευταία αναγκάζω το laptop να "γκαζώνει" την cpu (4 cores 8 threads)/δίσκο (hdd) και να ανεβάζει θερμοκρασίες... Από gaming λίγα πράγματα, γι αυτό αφήνω απ έξω την GPU. Αν προκύψει κάτι βλέπουμε στο μέλλον.

Μέχρι στιγμής σκέφτομαι πάνω κάτω αυτα:

 

MOBO: MSI B150M PRO-VDH ~100E (επίσης σκέφτομαι την ASROCK H110M-ITX/AC στην ίδια τιμή, επειδή παίζει και wifi αλλά ρίχνω στα ram slots στα 2)

CPU: Intel I5 6500 ~240Ε

PSU: Corsair VS 450 ~45E

RAM: 8GB (1x8 ή 2x4, εξαρτάται αν θα μείνει motherboard με 4 slots) ~80Ε

Case: Zalman Z3 Plus ~45E

Από δίσκους δεν μπορώ να αποφασίσω τι με συφμέρει περισσότερο. Να πάω σε ~500GB SSD, να πάω σε 240 SSD + 1TB HDD; Όπως και αν έχει το υπολογίζω ~200Ε.

Συνολικά βγαίνω γύρω στα 700Ε.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι θα ήθελα να ρίξω το κόστος κάτω από 600Ε (είχα ξεκινήσει με 500Ε στο μυαλό αλλά w/e :P) και δεν με πείθουν οι i3/amd cpus που βασικά κυρίως εκεί βλέπω ότι μπορώ να κόψω. Εκτός και αν αφήσω τον SSD ή τον HDD (δηλαδή να πάω μόνο για 240GB SSD).

Πιστεύετε αξίζει το build; Ειδικά αφήνοντας απ' έξω gpu, dvd και μένω με τον fan της cpu... Έχετε κάποια πρόταση για τα parts για βελτίωση ή να ρίξω το κόστος; Μήπως συμφέρει να περιμένω 2-3 μήνες ακόμα μπας και αλλάξει κάτι στις τιμές (έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να το πάρω σήμερα, λογικά πάει για μέσα Φεβρουαρίου);

Δεν ξέρω. Κάθε σκέψη είναι ευπρόσδεκτη :)

 

Καλή χρονιά.

 

1) Οι μητρικές που παραθέτεις είναι και οι 2 πολύ ακριβές. Σκέψου πως από τα 100€ ξεκινάνε οι τιμές για το z170 chipset που είναι το κορυφαίο της πλατφόρμας (ως τώρα, γιατί σε λίγο έρχονται καινούριοι). Οι Β150 ξεκινάνε από τα 65€ οπότε θα μπορούσες να εξοικονομήσεις λεφτά από εκεί.

2) Υπάρχει ο i5 6400 που κοστίζει 20-25€ λιγότερα από τον 6500 και είναι επίσης δυνατός.

3) Τα 8Gb ram ξεκινάνε από τα 50€ και όχι από τα 80, εκτός κι αν έχεις κάποιες συγκεκριμένες υπ όψιν.

4) Οι ssd 480Gb ξεκινάνε από τα 125€ όχι από τα 200.

 

Γενικά μου μοιάζει πως θες κάτι πολύ συγκεκριμένο από parts, το οποίο δεν αναφέρεις και το όλο σύνολο μοιάζει υπερκοστολογημένο.

Αν έκανα εγώ έναν υπολογισμό για ένα setup με βάση αυτά που θες, θα ήταν κάπως έτσι:

 

ΜΗΤΡΙΚΗ: MSI B150M Bazooka 82,15€

CPU: i5-6500 217,20€

RAM: Corsair Value Select 8GB DDR4-2133MHz 51,10€

SSD: OCZ Trion 150 480GB 125€

Μαζί με το κουτί (45€) και το τροφοδοτικό (45€) εμένα μου βγάζει 565,45€.

 

Περιμένω τη γνώμη σου.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά.

 

1) Οι μητρικές που παραθέτεις είναι και οι 2 πολύ ακριβές. Σκέψου πως από τα 100€ ξεκινάνε οι τιμές για το z170 chipset που είναι το κορυφαίο της πλατφόρμας (ως τώρα, γιατί σε λίγο έρχονται καινούριοι). Οι Β150 ξεκινάνε από τα 65€ οπότε θα μπορούσες να εξοικονομήσεις λεφτά από εκεί.

2) Υπάρχει ο i5 6400 που κοστίζει 20-25€ λιγότερα από τον 6500 και είναι επίσης δυνατός.

3) Τα 8Gb ram ξεκινάνε από τα 50€ και όχι από τα 80, εκτός κι αν έχεις κάποιες συγκεκριμένες υπ όψιν.

4) Οι ssd 480Gb ξεκινάνε από τα 125€ όχι από τα 200.

 

Γενικά μου μοιάζει πως θες κάτι πολύ συγκεκριμένο από parts, το οποίο δεν αναφέρεις και το όλο σύνολο μοιάζει υπερκοστολογημένο.

Αν έκανα εγώ έναν υπολογισμό για ένα setup με βάση αυτά που θες, θα ήταν κάπως έτσι:

 

ΜΗΤΡΙΚΗ: MSI B150M Bazooka 82,15€

CPU: i5-6500 217,20€

RAM: Corsair Value Select 8GB DDR4-2133MHz 51,10€

SSD: OCZ Trion 150 480GB 125€

Μαζί με το κουτί (45€) και το τροφοδοτικό (45€) εμένα μου βγάζει 565,45€.

 

Περιμένω τη γνώμη σου.

 

Καταρχάς ευχαριστώ για το χρόνο σου :)

Γενικά, επειδή κοιτάω κυρίως τα "μεγάλα" καταστήματα υπολογίζω με απαισιόδοξες τιμές (κάνω μικρή στρογγυλοποίηση προς τα πάνω). Ίσως έχεις δίκιο ότι σε κάποια (τώρα που τα ξαναβλέπω) είναι λίγο παραπάνω από απαισιόδοξες :O

Πάντως, γι αυτό έγγραψα εδώ. Με έπιασε η απογοήτευση όταν είδα την αρχική σούμα (με ακριβώς τις τιμές στα καταστήματα) και άρχισα να κατεβαίνω στα parts (πχ αρχικά για cpu υπολόγιζα για τον i5 6600 αλλά έπεσα στον 6500 λόγω τιμής και μικρής διαφοράς).

 

1) Να πω την αλήθεια δεν κοίταξα κάτω από τα 100Ε επειδή ήδη θεώρησα ότι ρίχνω την μητρική. Πάντως και με το Z270 βλέπω παίζουν ήδη στα 119.90Ε+.

2) Δεν ξέρω πόση διαφορά και αν θα έxουν τα 0.5GHZ στην χρήση, αλλά πιστεύω για λίγο παρακάτω στην τιμή δεν νομίζω ότι αξίζει. Αν έπαιζε κοντά στην τιμή των i3 δεν θα το σκεφτουν καν. Επίσης διάβασα ότι περιμένουμε νέους Zen επεξεργαστές από την AMD αν και έχω την εντύπωση ότι δεν θα συμφέρουν (και τρομερά καλοί να βγουν, φαντάζομαι θα είναι overpriced για κάποιους μήνες)...

3) Είχα δει την Corsair Desktop RAM Vengeance 8GB 2400MHz DDR4 στα 69Ε. Με την "στρογγυλοποίηση" την πήγα 80Ε :O

4) Τον OCZ Trion που προτείνεις τον είχα βρει στα "μεγάλα" καταστήματα στα 170E. Κοίταξα κυρίως samsung και wd μιας που αυτούς γνωρίζω από εμπειρία (στην wd ελπίζω ότι οι ssd τους βγαίνουν το ίδιο γεροί με τους hdd) και παίζουν και αυτοί στα ~180Ε. Αντίστοιχα οι συνδυασμοί ssd + hdd που είδα έπαιζαν 160-180Ε

 

Με βάση αυτά, από το build που μου προτείνεις θέλω να κάνω μια μικρή έρευνα για τους δίσκους της OCZ και να δω αν είναι καλύτερα ssd ή ssd + hdd. Από την μία σε σχεδόν ίδια λεφτά βγάινει πάνω από τον διπλάσιο χώρο, από την άλλη μειώνεται το μέγεθος του ssd...

Όπως και να έχει, θα τα ξανακοιτάξω με ψυχραιμία.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και το χρόνο σου ;)

 

ΥΓ: Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο part στο μυαλό που δεν λέω (κόβω από τα άλλα για να χώσω μέσα καμιά gtx 1080 :P). Απλώς είχα δει διάφορα guides τα τελευταία χρόνια για pc με λιγότερα από 500Ε και τις τελευταίες μέρες που άρχισα να τα ψάχνω απογοητεύτικα επειδή σχεδόν όλα παίζουν με amd/i3 για να ρίξουν το κόστος. Προφανώς δεν λέω ότι αυτοί οι επεξεργαστές είναι κακοί (αφού ούτε καν τους έχω δοκιμάσει), αλλά σκέφτομαι "ζορίζεται ο 4-πύρηνος των 2.40GHz, δε θα ζοριστεί ο 2-πύρηνος και ας είναι στα 3.7GHz;".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ υπολόγισα με τιμές σκρουτζ γι αυτό μου φάνηκαν όλα ακριβά.

Εν πάσει περιπτώσει, αν θες να πάρεις κομμάτι-κομμάτι και να το συναρμολογήσεις, συμφέρον είναι να δεις από σκρουτζ. Τα μεγάλα καταστήματα είναι ακριβά.

Και εφόσον δε το βιάζεσαι, ακόμα καλύτερα. Ήδη βγήκαν στην κυκλοφορία οι νέοι επεξεργαστές Kaby lake. Θα έχεις μια εξτρά επιλογή για μητρική και cpu. :)

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις τίποτα ακόμη. Περίμενε ναι κυκλοφορήσουν μαζικά οι νέοι Intel ή ακόμη και οι Ryzen, γιατί οι τιμές θα πέσουν πολύ και στις 2 περιπτώσεις, ό,τι κι αν πάρεις.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Σταύρο

 

Επίσης σε ssd οικονομικό θα κοιτούσα κυρίως τον Crucial Mx300 με μεγαλύτερη χωρητικότητα και ελαφρώς καλύτερες αποδόσεις, στα 140€. Επίσης το skroutz δείχνει τον Munchin Reactor στα 140€. Αν δεν είναι λάθος του καταστήματος, συμφέρει ΑΠΊΣΤΕΥΤΑ, κανονικά έχει ~180€

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους 2 για την συμβουλή ;)

Η απορία μου είναι, θα παίξει και μείωση στις τιμές των skylake της intel τώρα που θα βγουν οι καινούργιοι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας.. θέλω ενα υπολογιστή για τον ανιψιο μου για game το League of Legends συγκεκριμένα:).

τι λέτε για των παρακάτω θα παίζει το παιχνίδι..??

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=106503&pcode=SHOW_PROD106503

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. θέλω ενα υπολογιστή για τον ανιψιο μου για game το League of Legends συγκεκριμένα:).

τι λέτε για των παρακάτω θα παίζει το παιχνίδι..??

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=106503&pcode=SHOW_PROD106503

Όχι αξιοπρεπώς. Εκτός αν βάλεις μια καρτούλα γραφικών μεταχειρισμένη με κάνα 25-30αρι €.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

εδώ και 7-8 χρόνια επειδή έκανα την δουλειά μου με τον imac και ένα laptop έχω σταματήσει να ενημερώνομαι και να παρακολουθώ τις εξελίξεις σχετικά με το hardware των windows_based PC.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας στα εξής:

 

1) Ποιό monitor θεωρείτε value for money στις 21" εως 23"; Το monitor θα χρησιμοποιηθεί και για games

2) Πιστεύετε ότι είναι καλό να κοιτάξω monitor - tv? Τα monitor που έχουν και δέκτη TV υστερούν σημαντικά σε κάποιο τομέα σε σχέση με τα απλά monitor?

3) Ποιός επεξεργαστής την συγκεκριμένη χρονική περίοδο είναι αυτός με την καλύτερη σχέση απόδοσης-τιμής (θυμάμαι παλαιότερα αυτό ήταν το βασικό που κοιτούσαμε κατά την αγορά Η/Υ)

4) Για την ικανοποιητική λειτουργία windows+παιχνιδιών τα 8GB είναι μονόδρομος;

5) μια πρόταση για ένα αθόρυβο τροφοδοτικό..... (έχω καλομάθει με τον imac όπου δεν ακούγεται κυριολεκτικά τίποτα)

6) για καρτούλα γραφικών τι κοιτάω nvidia ή amd ή κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

 

 

οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή.....ευχαριστώ θερμά.

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

εδώ και 7-8 χρόνια επειδή έκανα την δουλειά μου με τον imac και ένα laptop έχω σταματήσει να ενημερώνομαι και να παρακολουθώ τις εξελίξεις σχετικά με το hardware των windows_based PC.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας στα εξής:

 

1) Ποιό monitor θεωρείτε value for money στις 21" εως 23"; Το monitor θα χρησιμοποιηθεί και για games

2) Πιστεύετε ότι είναι καλό να κοιτάξω monitor - tv? Τα monitor που έχουν και δέκτη TV υστερούν σημαντικά σε κάποιο τομέα σε σχέση με τα απλά monitor?

3) Ποιός επεξεργαστής την συγκεκριμένη χρονική περίοδο είναι αυτός με την καλύτερη σχέση απόδοσης-τιμής (θυμάμαι παλαιότερα αυτό ήταν το βασικό που κοιτούσαμε κατά την αγορά Η/Υ)

4) Για την ικανοποιητική λειτουργία windows+παιχνιδιών τα 8GB είναι μονόδρομος;

5) μια πρόταση για ένα αθόρυβο τροφοδοτικό..... (έχω καλομάθει με τον imac όπου δεν ακούγεται κυριολεκτικά τίποτα)

6) για καρτούλα γραφικών τι κοιτάω nvidia ή amd ή κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

 

 

οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή.....ευχαριστώ θερμά.

1) Δες κάποιο LG/SAMSUNG με χαμηλά ms. Τα φτηνά είναι Vfm συνήθως.

2) Αν έχουν γρήγορη απόκριση δε θα έχεις πρόβλημα. Αλλά τα περισσότερα TV Monitors είναι 5ms που είναι σχετικά πολλά για gaming. Εξαρτάται και τα γούστα βέβαια.

3) Εγώ θα πρότεινα τον Core i5-6500 για gaming. Αλλά δεν ξέρω το budget σου.

4) Τα 8 GB είναι το minimum. Θα πρότεινα 16.

5) Δεν έχω άποψη. Υπάρχουν και Fanless, ένα της Silverstone θυμάμαι, αλλά είναι ακριβό.

6) Για Gaming δεν έχει διαφορά. Δώσε όσα περισσότερα χρήματα μπορείς και πάρε όποια νομίζεις. Εξαρτάται πάλι και τι παιχνίδια παίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. θέλω ενα υπολογιστή για τον ανιψιο μου για game το League of Legends συγκεκριμένα:).

τι λέτε για των παρακάτω θα παίζει το παιχνίδι..??

http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=106503&pcode=SHOW_PROD106503

 

Ο συγκεκριμενος δεν ειναι desktop αλλα παλιος tower server της HP. Δεν κανει για να παιζεις παιχνιδια και γενικα δεν κανει για να το χρησιμοποιεις σαν desktop, θα εχεις προβλημα ακομα και με τα windows. Τετοια μηχανηματα ειναι σχεδιασμενα για να δουλευουν με Servers OS και οχι με "οικιακα" λειτουργικα.

 

Δες κατι αλλο που να ειναι desktop.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

1)

2) Αν έχουν γρήγορη απόκριση δε θα έχεις πρόβλημα. Αλλά τα περισσότερα TV Monitors είναι 5ms που είναι σχετικά πολλά για gaming. Εξαρτάται και τα γούστα βέβαια.

 

δηλ. τα 5ms είναι απαγορευτικά για gaming? Σε αυτήν την τιμή εμφανίζονται "σκιές" στα παιχνίδια; Ψάχνοντας λίγο βλέπω ότι η μεγάλη πλειοψηφία των monitor είναι στα 5ms

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

δηλ. τα 5ms είναι απαγορευτικά για gaming? Σε αυτήν την τιμή εμφανίζονται "σκιές" στα παιχνίδια; Ψάχνοντας λίγο βλέπω ότι η μεγάλη πλειοψηφία των monitor είναι στα 5ms

Τι να σου πω, εγώ έχω παρατήσει το Gaming από την εποχή των CRT :lol:

Φαντάζομαι σε παιχνίδια με γρήγορες εναλλαγές και αν είσαι απαιτητικός στο μάτι θα βλέπεις διαφορά. Ίσως κάποιος gamer να έχει ιδία άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, εγώ έχω παρατήσει το Gaming από την εποχή των CRT :lol:

Φαντάζομαι σε παιχνίδια με γρήγορες εναλλαγές και αν είσαι απαιτητικός στο μάτι θα βλέπεις διαφορά. Ίσως κάποιος gamer να έχει ιδία άποψη.

 

και εγώ απο τότε έχω παρατήσει το gaming :lol: άλλα τώρα τα παιδιά μας έχουν αναλάβει να συνεχίσουν την παράδοση.....

 

με την ευκαιρία:

 

κάποιος μου σύστησε

 

για επεξεργαστή Intel Core i5-6400 2.7G 6MB στα 220ευρώ

για κάρτα γραφικών Nvidia Gigabyte GTX 1050 Over Clocked 2GB GDDR5 στα 160ευρώ

 

για αυτά τα δύο, υπάρχει μήπως κάποια πρόταση αντικατάστασης τους με κάτι άλλο (επεξεργαστή ή κάρτα γραφικών) που να είναι αισθητά φθηνότερο χωρίς όμως να υστερεί αισθητά σε επιδόσεις;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...