Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1gb ram και επεξεργαστη celeron στα 2ghz

 

δεν νομιζω να εχεις προβλημα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρόσεξα ότι έχει και το e-shop έτοιμα Desktops. Είδα ότι έχουν και καλό hardware με τους επεξεργαστες i7. Τους έχει δοκιμάσει κανείς ή να ξέρει αν είναι καλοί;;:blink:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι έχω τα παιδιά που είναι τσακάλια,οσα πολλά ξέρω για κινητά,τόσο λίγα ξέρω για τα εντόσθια του pc...

Έχω ένα παλιό pc,το οποίο έχει ένα dual core,αν θυμάμαι καλα τον E300 ,πάντως είναι στα 1600mhz,με 2g ram, κάρτα γραφικών και mb τότε ήταν από τα πολύ ακριβα,η mb είναι msi,και έχει 4 slots για ram,και έχει επάνω δυο μονές μνήμες.

Η χρήση που κάνω είναι σχεδόν αποκλειστικά ίντερνετ και cubase,το οποίο είναι προγραμμα μουσικής,σκεφτείτε το σαν ένα προγραμμα για σχεδίασή πχ,είναι πολύ μνημοβορο γενικά.

Θέλω να ασχοληθώ μονό με τη cpu και τις μνήμες,το pc σέρνεται αυτή τη στιγμή παρόλο που γίνεται πολύ συχνά defragment,καθάρισμα cache και τέτοια...

Ότι πιο οικονομικό ,απλα να ξεκολλησεις,έστω και με μεταχειρισμένα πραγματάκια...

Τοντ λειτουργικό θα είναι σίγουρα xp 32bit.

Θέλω να βρω κανα πιο τούμπανο επεξεργαστή που να ταιριάζει στην ιδία θέση και να μου πειτε τι είναι πιο συμφέρον για να παω τις μνήμες στα 4g . Καμια βοήθεια?

 

ο επεξεργαστης μου,τελικα ειναι ο core 2 6300,καμια προταση?

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι έχω τα παιδιά που είναι τσακάλια,οσα πολλά ξέρω για κινητά,τόσο λίγα ξέρω για τα εντόσθια του pc...

Έχω ένα παλιό pc,το οποίο έχει ένα dual core,αν θυμάμαι καλα τον E300 ,πάντως είναι στα 1600mhz,με 2g ram, κάρτα γραφικών και mb τότε ήταν από τα πολύ ακριβα,η mb είναι msi,και έχει 4 slots για ram,και έχει επάνω δυο μονές μνήμες.

Η χρήση που κάνω είναι σχεδόν αποκλειστικά ίντερνετ και cubase,το οποίο είναι προγραμμα μουσικής,σκεφτείτε το σαν ένα προγραμμα για σχεδίασή πχ,είναι πολύ μνημοβορο γενικά.

Θέλω να ασχοληθώ μονό με τη cpu και τις μνήμες,το pc σέρνεται αυτή τη στιγμή παρόλο που γίνεται πολύ συχνά defragment,καθάρισμα cache και τέτοια...

Ότι πιο οικονομικό ,απλα να ξεκολλησεις,έστω και με μεταχειρισμένα πραγματάκια...

Τοντ λειτουργικό θα είναι σίγουρα xp 32bit.

Θέλω να βρω κανα πιο τούμπανο επεξεργαστή που να ταιριάζει στην ιδία θέση και να μου πειτε τι είναι πιο συμφέρον για να παω τις μνήμες στα 4g . Καμια βοήθεια?

 

Σε 32bitο λειτουργικο αναγνωριζεται μεχρι 3GB για να δει παραπανω πρεπει να βαλεις την εκδοση των 64bit (κατα προτιμηση Win7)

 

O επεξεργαστης που εχεις αν δεν κανω λαθος ειναι στα 1.8GHz με socket 775 οποτε οι επιλογες ειναι περιορισμενες πλεον μιας και δυσκολα βρισκεις στην αγορα. Στη θεση σου θα κοιτουσα να εβρισκα ή εναν Core 2 Duo στα 3GHz ή ενα μεταχειρισμενο (μιας και δεν υπαρχουν στην αγορα) 4πυρηνο Core 2 Quad στα 2.8-3GHz.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

1gb ram και επεξεργαστη celeron στα 2ghz

Χαλαρά win7. Δε θα ΄χεις πρόβλημα.

Αν του βάλεις και μελλοντικά κάνα ssd θα 'σαι άρχοντας!

Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά win7. Δε θα ΄χεις πρόβλημα.

Αν του βάλεις και μελλοντικά κάνα ssd θα 'σαι άρχοντας!

 

 

 

 

 

δεν νομιζω να εχεις προβλημα

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά θα..ίσως βάλω και λίγη μνήμη παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά θα..ίσως βάλω και λίγη μνήμη παραπάνω..

 

Σιγουρα πρεπει να πας στα 2GB RAM τουλαχιστον, απο μονα τους τα windows 7 θελουν 1, αμα ανοιξεις και κανα προγραμμα απο που θα την βρεις? Δεν ειναι λοιπον χαλαρα τα πραγματα.... εκτος και αν δεν σε πειραζουν τα κολληματα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για αγορά 2 κομματιών για το PC που ξεκινάω να στήνω. Το πρώτο είναι αυτός ο επεξεργαστής και το δεύτερο αυτή η κάρτα γραφικών. Θέλω κάτι απλό, μπας και γλιτώσω μερικά χρήματα. Υπάρχει περίπτωση να τα βρω από site εξωτερικού (αξιόπιστο και δοκιμασμένο) σε χαμηλότερη τιμή (συνολική τιμή μαζί με μεταφορικά αν έχει);;
Link to comment
Share on other sites

Το http://www.skroutz.gr είναι φίλος σου...

 

Βρες το φθηνοτερο μαγαζι απο Ελλαδα και καντα μια παραγγελια. Για μενα δεν αξιζει να τα αγορασεις απο εξωτερικο γιατι δεν εχει και μεγαλη διαφορα στην τιμη.

 

Για παράδειγμα η καρτα γραφικών σου με μεταφορικά έρχεται ακριβότερη από ότι την αγοράσεις από Multirama πχ. Ασε που εαν παθει κατι πρεπει να την στελνεις εξω...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα μήπως τα βρω φθηνότερα από skroutz στο εξωτερικό, κάτι παρόμοιο που γίνεται και με τα κινητά. Οπότε απευθύνομαι μόνο skroutz μιας και από ελληνικά πολυκαταστήματα δε ψωνίζω ηλεκτρονικά είδη.. Ευχαριστώ πολύ doganos!
Link to comment
Share on other sites

Το http://www.skroutz.gr είναι φίλος σου...

 

Βρες το φθηνοτερο μαγαζι απο Ελλαδα και καντα μια παραγγελια. Για μενα δεν αξιζει να τα αγορασεις απο εξωτερικο γιατι δεν εχει και μεγαλη διαφορα στην τιμη.

 

Για παράδειγμα η καρτα γραφικών σου με μεταφορικά έρχεται ακριβότερη από ότι την αγοράσεις από Multirama πχ. Ασε που εαν παθει κατι πρεπει να την στελνεις εξω...

 

Διαφωνώ με την λογική σου, εκτός αν το έψαξες και όντως δεν έχει μεγάλη διαφορά.

Μπορείς να βρεις πολλές καλές προσφορές από εξωτερικό σε Ebay ή αγγλικό Αμαζον που δεν έχει μεταφορικά για πάνω από 22 λίρες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή μία σύνθεση desktop μου βγαίνει πάνω απο 1000€ σκέφτομαι σοβαρά την αγορά ενός iMac. Γνώμες;;;;; ;-)
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με την λογική σου, εκτός αν το έψαξες και όντως δεν έχει μεγάλη διαφορά.

Μπορείς να βρεις πολλές καλές προσφορές από εξωτερικό σε Ebay ή αγγλικό Αμαζον που δεν έχει μεταφορικά για πάνω από 22 λίρες.

 

Ίσως έχεις δίκιο. Βρήκα τον Intel Core i5 3570K (o νέος της Intel στα 22nm τον οποίο θα αγοράσω) στα 191 ευρώ από amazon.com ενώ skroutz έχει 221. Αλλά σκέφτομαι την εγγύηση. Οτι αν πάθει κάτι πρέπει να στέλνεται εκεί...

 

Όπως επίσης και η κάρτα γραφικών έχει στο amazon.com 125 ενώ στο skroutz βγαίνει στο 2ο κατάστημα που δεν έχει μεταφορικά 143.. Γλυτώνω δηλαδή από αυτά τα δύο κομμάτια 50 ολόκληρα ευρώ (για εμάς είναι πολύ σημαντικό ποσό)..

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή μία σύνθεση desktop μου βγαίνει πάνω απο 1000€ σκέφτομαι σοβαρά την αγορά ενός iMac. Γνώμες;;;;; ;-)
Για imac θα πρέπει να ρωτήσεις στο σχετικό topic.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα παιδια!!!

σκεφτομαι να φτιαξω ενα mini-itx case για το αυτοκινητο μου!!!

θα μπορουσατε να μου προτεινεται οικονομικα κομματια για την επιτευξη του εγχειρηματος μου?

 

Φιλικα

 

Νικολας

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση κατ' εμε ειναι να εγγραφεις στα μεγαλα κομπιουτεραδικα - και οχι μονο - forum, και να παρακολουθεις τακτικα τις αγγελιες τους!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρει κανείς αν ισχύει ότι η Intel σε βγάζει εκτός εγγύησης αν χρησιμοποιήσεις ηλεκτρικά αγώγιμη (αργύρου) θερμοαγώγιμη πάστα για τον επεξεργαστή; Θέλω να πάρω καινούρια μητρική και επεξεργαστή και είμαι σε δίλημμα να ζητήσω από το κατάστημα να κάνει την εγκατάσταση επεξεργαστή / πάστας / ψύκτρας ή να αγοράσω και πάστα και να τα περάσω εγώ. Πάντως στον υπολογιστή που έχω τώρα τον οποίο πήρα από το e-shop και τα πέρασαν αυτοί, μου βάλαν πάστα αργύρου.
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάποιος στο tomshardware να λέει πως ήταν εκτός εγγύησης γιατί σύμφωνα μάλλον με το manual της Intel (δεν θυμάμαι καλά) με τη χρήση τέτοιας πάστας δεν σε καλύπτει η εγγύηση λόγω της οξείδωσης (αν θυμάμαι καλά) που προκαλεί ο άργυρος. Σύμφωνα με την Intel έγραφε πάντως. Ωστόσο αυτό το είχα διαβάσει πριν από κανένα μήνα και δεν μπορώ να βρω τώρα το post.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιό είναι το thermal compound στο οποίο αναφέρεσαι, πάντως λύσεις όπως η Arctic Silver κάνουν μια χαρά δουλειά και χρησιμοποιούνται χρόνια τώρα χωρίς προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάποιος στο tomshardware να λέει πως ήταν εκτός εγγύησης γιατί σύμφωνα μάλλον με το manual της Intel (δεν θυμάμαι καλά) με τη χρήση τέτοιας πάστας δεν σε καλύπτει η εγγύηση λόγω της οξείδωσης (αν θυμάμαι καλά) που προκαλεί ο άργυρος. Σύμφωνα με την Intel έγραφε πάντως. Ωστόσο αυτό το είχα διαβάσει πριν από κανένα μήνα και δεν μπορώ να βρω τώρα το post.

Ειδικά με την ΙΝΤΕΛ στην μέση δεν νομίζω να υπήρχε περίπτωση κάποια εταιρεία να κυκλοφορεί πάστα που να δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα. Θα είχε φάει κράψιμο από άπειρο κόσμο, αν υπήρχε πρόβλημα με την εγγύηση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Έχω την arctic silver 5 αλλά έχει καθίσει πολύ καιρό (ίσως 2 χρόνια). Είχα διαβάσει όταν την είχα αγοράσει ότι πρέπει να την γυρίζεις που και που γιατί προκαλείται ίζημα και διαχωρίζονται τα υλικά της (επειδή ο άργυρος είναι βαρύτερος από τα άλλα υλικά) και όντως παρατηρώ ότι αρχικά βγάζει ένα πιο λεπτόρρευστο υγρό. Να την χρησιμοποιήσω ή να αγοράσω καινούρια; Επίσης στο tomshardware έχω διαβάσει κάποιοι να ισχυρίζονται πως η arctic silver 5 δεν είναι τόσο καλή όσο η φήμη της και ότι άλλες όπως η arctic cooling mx-2 είναι το λιγότερο εξίσου καλές. Ως κάτοικος επαρχίας δεν έχω και πολλές επιλογές. Αν πρέπει να αγοράσω άλλη, από εδώ ποια θα προτείνατε να πάρω με λογική τιμή;
Link to comment
Share on other sites

AMD FX-6200 3.8GHZ 6-CORE BLACK EDITION vs AMD FX-8120 3.1GHZ 8-CORE BLACK EDITION

ποιον από τους 2 και γιατί; κάτι αντίστοιχο σε επιδόσεις και τιμή από intel;

 

ο AMD FX 8150 3.6GHZ 8-CORE BLACK EDITION αξίζει τη διαφορά των 50€;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Έχω την arctic silver 5 αλλά έχει καθίσει πολύ καιρό (ίσως 2 χρόνια). Είχα διαβάσει όταν την είχα αγοράσει ότι πρέπει να την γυρίζεις που και που γιατί προκαλείται ίζημα και διαχωρίζονται τα υλικά της (επειδή ο άργυρος είναι βαρύτερος από τα άλλα υλικά) και όντως παρατηρώ ότι αρχικά βγάζει ένα πιο λεπτόρρευστο υγρό. Να την χρησιμοποιήσω ή να αγοράσω καινούρια; Επίσης στο tomshardware έχω διαβάσει κάποιοι να ισχυρίζονται πως η arctic silver 5 δεν είναι τόσο καλή όσο η φήμη της και ότι άλλες όπως η arctic cooling mx-2 είναι το λιγότερο εξίσου καλές. Ως κάτοικος επαρχίας δεν έχω και πολλές επιλογές. Αν πρέπει να αγοράσω άλλη, από εδώ ποια θα προτείνατε να πάρω με λογική τιμή;

Είχα καθήσει μέσα σε ντουλάπι, σε θερμοκρασία δωματίου ή σε εξωτερικό χώρο με ζέστη κλπ?

Επίσης, αν όλη βγαίνει σαν τελείως υγρή τότε θέλει πέταμα όπως και να έχει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια σκοπευω να αγορασω σταθερο υπολογιστη...αλλα θελω μονο τον πυργο..θελω να σηκωνει αρκετα παιχνιδια...γενικα ενα καλο μηχανιμα...δινω μεχρι 450 ευρω..θα ηθελα μερικες προτασεις..πιο πολυ τινω να αγορασω απο το internet
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...