Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεχρι ποσα euro διαθετεις?

Οθονη, ηχεια, πληκτρολογιο, ποντικι εχεις?

Κυρια δουλεια του pc θα ειναι τα games? Ή λιγο απ' ολα?

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεχρι ποσα euro διαθετεις?

Οθονη, ηχεια, πληκτρολογιο, ποντικι εχεις?

Κυρια δουλεια του pc θα ειναι τα games? Ή λιγο απ' ολα?

 

Αυτα υπαρχουν, κυρια χρήση

PDF

OFFICE

Games: SC2

Δεν θα εχει καν internet...

 

Τωρα μια και βλέπω μια σχετικη πτώση τιμών, ας παρουμε τις recommended για SC2:

Starcraft 2 Recommended Requirements:

Windows® 7

Dual Core 2.4Ghz Processor

RAM: 2 GB

Graphics Card: 512 MB NVIDIA® GeForce® 8800 GTX or ATI Radeon® HD 3870 or better

 

Ας καταληξουμε αν γινεται, σε μια οικονομικη επιλογη.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Tελικα καταληξαμε:

Μητρική κάρτα-Gigabyte GA-880GMA-UD2H

Επεξεργαστης- AMD Phenom II X4 975 3,6 GHz Black Edition

Μνημες ram Χ2-KINGSTON KHX1600C9AD3/2G 2GB PC3-12800 HYPERX GENESIS XMP

Καρτα γραφικων-SAPPHIRE RADEON HD6570 2GB PCI-E RETAIL

Σκλιρο δισκο-SEAGATE ST3250312AS 250GB BARRACUDA 7200.12 SATA3

Τροφοδοτικο- FORCE 600W PSU

Για χρηση game

Link to comment
Share on other sites

MSI H61M-P21 B3

Intel Celeron G530

TwinTech GT 520

Corsair 4GB DDR3

Καλησπέρα!

Αναρωτιώμουν αν τα παραπάνω αντικείμενα είναι συμβατά μεταξύ τους και αν τους φτάνει ένα απλό τροφοδοτικό των 500W. Από οτι είδα οι συχνότητες για τις μνήμες είναι οκ, και η ο επεξεργαστής είναι συμβατός με την μητρική, αλλά θα το εκτιμούσα αν καποιος που ξέρει με επιβεβαίωνε! Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

MSI H61M-P21 B3

Intel Celeron G530

TwinTech GT 520

Corsair 4GB DDR3

Καλησπέρα!

Αναρωτιώμουν αν τα παραπάνω αντικείμενα είναι συμβατά μεταξύ τους και αν τους φτάνει ένα απλό τροφοδοτικό των 500W. Από οτι είδα οι συχνότητες για τις μνήμες είναι οκ, και η ο επεξεργαστής είναι συμβατός με την μητρική, αλλά θα το εκτιμούσα αν καποιος που ξέρει με επιβεβαίωνε! Ευχαριστω...

 

Και τροφοδοτικό των 400 βατ φτάνει άνετα.

 

Για τις συμβατότητες δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να φτιάξω ένα desktop στα 800€ μόνο το κουτί χωρίς οθόνη ,ηχεία κτλ...

Μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί τώρα άρχισα να ψάχνομαι με αυτά.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιάξω ένα desktop στα 800€ μόνο το κουτί χωρίς οθόνη ,ηχεία κτλ...

Μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί τώρα άρχισα να ψάχνομαι με αυτά.:rolleyes:

 

Βασικα πες μας τι χρηση θες να κανεις! Παιχνιδια, ταινιες, programming?

 

Να μια καλη προταση απο εμενα ειναι αυτη.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τον θελω πιο πολυ για παιχνιδια και ταινιες

 

Νομιζω η προταση μου σε καλυπτει, ισως βαλεις και αλλα 2GB RAM για να εισαι ανετος στα παιχνιδια. Περιμενε να δεις και τις συνθεσεις που θα προτεινουν και τα αλλα παιδια και καταληγεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον φιλο απο πανω ειναι αρκετα..με μια 2αρα μνημη οπως σου ειπε και ο φιλος εισαι κομπλε

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο χώρο των multimedia και έψαχνα να αγοράσω ένα media player. Οι απαιτήσεις μου είναι μόνο μουσική και θέαση αρχείων έως και HD και 3D με υπότιτλους μιας και έχω την panasonic 50st30.

Επίσης θέλω ήχο 5.1 για να τον στείλω μέσω hdmi στην τηλεόραση και από εκεί με οπτική στον ενισχυτή.

(torrents και παίξιμο αρχείων μέσω lan δεν μου είναι αναγκαία αλλά καλοδεχούμενα,).

Μελλοντικά αγορά 3D Bluray player.

 

Κόστος: Το μικρότερο δυνατό για να κάνω αυτά που θέλω!

Κάνοντας την πρώτη έρευνα βλέπω ότι κάθε player έχει άλλα + και άλλα - και ουσιαστικά δύσκολα βρίσκεις ένα player να είναι πλήρες.

 

Σκέφτηκα λοιπόν την εξής εναλλακτική για htpc και περιμένω τη γνώμη σας.

 

Amd Α6-3500 2.1 GHz (~80 ευρώ)

Gigabyte S FM1 GA-A75M-UD2H (~90 ευρώ)

4GB Ram (~20 ευρώ)

Και κάποια htpc case με ενσωματωμένο τροφοδοτικό (δεν έχω καταλήξει ακόμα) (~70 ευρώ)

 

Σύνολο 260 ευρώ + HDD τον οποίο θα τον χρειαζόμουν και στην περίπτωση που αγόραζα media player.

Αξίζει ένα τέτοιο συνολάκι;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο χώρο των multimedia και έψαχνα να αγοράσω ένα media player. Οι απαιτήσεις μου είναι μόνο μουσική και θέαση αρχείων έως και HD και 3D με υπότιτλους μιας και έχω την panasonic 50st30.

Επίσης θέλω ήχο 5.1 για να τον στείλω μέσω hdmi στην τηλεόραση και από εκεί με οπτική στον ενισχυτή.

(torrents και παίξιμο αρχείων μέσω lan δεν μου είναι αναγκαία αλλά καλοδεχούμενα,).

Μελλοντικά αγορά 3D Bluray player.

 

Κόστος: Το μικρότερο δυνατό για να κάνω αυτά που θέλω!

Κάνοντας την πρώτη έρευνα βλέπω ότι κάθε player έχει άλλα + και άλλα - και ουσιαστικά δύσκολα βρίσκεις ένα player να είναι πλήρες.

 

Σκέφτηκα λοιπόν την εξής εναλλακτική για htpc και περιμένω τη γνώμη σας.

 

Amd Α6-3500 2.1 GHz (~80 ευρώ)

Gigabyte S FM1 GA-A75M-UD2H (~90 ευρώ)

4GB Ram (~20 ευρώ)

Και κάποια htpc case με ενσωματωμένο τροφοδοτικό (δεν έχω καταλήξει ακόμα) (~70 ευρώ)

 

Σύνολο 260 ευρώ + HDD τον οποίο θα τον χρειαζόμουν και στην περίπτωση που αγόραζα media player.

Αξίζει ένα τέτοιο συνολάκι;

170€ για cpu+mb είναι πολλά για τέτοια χρήση.

Εφόσον σε ενδιαφέρει το κόστος, θα πήγαινα σε μεταχειρισμένα προϊόντα ή σε ποιο οικονομικές λύσεις για να ρίξω το κόστος.

Εγώ χαρακτηριστικά για το media pc που βλέπω μέχρι 1080HD χωρίς 3D που δεν με ενδιαφέρει, έφτιαξα PC με εξαρτήματα 5 ετίας και παίζει τέζα.Το κόστος, πραγματικά σχεδόν τίποτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ψάχνω να βρω ένα υπολογιστή για ίντερνετ επεξεργασία βίντεο να μπορώ να παίζω κανένα παιχνιδάκι και να μην κάνει θόρυβο. έχω έναν P4 2.4GHZ με 768 μνήμη (sdram pc133) και μου έχει κάψει τον εγκέφαλο, έβαλα ένα σωρό προγράμματα και δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία βίντεο και για παιχνίδια ούτε λόγος.

περίπου στα 500 ευρό θα φτιάξω κάτι αξιόλογο η πεταμένα λεφτά? και κάτι άλλο από τους καινούριους επεξεργαστές δεν έχω ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες...φτου να μην τον ματιάξω τον υπολογιστή μου, παίζει μια χαρά, αλλά νομίζω είναι ώρα να τον ξεμπουκώσω λίγο από τα 2GB μνήμης και να τον πάω στα 4 (ή και στα 8 αν μου βρείτε κάτι καλό) :)

έχω το motherboard της ASUS M2N4-SLI , το οποίο, απ'ότι βρήκα στο δίκτυο, έχει 4 slots για μνήμη με μαξιμουν χωρητικότητα το καθένα τα 2GB.

Οι μνήμες που παίρνει είναι DDR2-800 (PC2-6400)...τα 800 είναι το μαξ, και νομίζω δε λέει να πέσω πιο κάτω..

Τι προτείνετε λοιπόν..?? ένα ντιμάκι στα 4? 2 ντιμάκια από 2GB το καθένα? Μήπως να πάω στα 8?

Προτάσεις με λινκ θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα..:)

thanks..:)

 

p.s: windows 7 ultimate 32-bit

 

 

edit:

Επιπλέον, το ότι το motherboard υποστηρίζει dual channel, σημαίνει ότι είναι καλύτερα να χρησιμοποιηθούν 2 ντιμάκια?

Τώρα έχω 2 ντιμάκια από 1gb το καθένα αλλά έχω δει το εξής περίεργο :

1) Το cpu-z στην καρτέλα memory, μου βγάζει channel single!

2) Στην καρτέλα SPD, και στο slot 1 και στο slot 3 , ενώ δείχνει ότι οι μνήμες είναι PC2-6400, δίπλα σε παρένθεση γράφει 400MHz….Τα PC2-6400 δεν είναι στα 800MHz???

Thanks :)

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε συ Νικο, σε 32bitο λειτουργικο πως θα βαλεις +4GB? Οπως και να εχει εγω προτεινω τις πολυαγαπημενες και πολυχρησιμοποιημενες Kingston Hyper X

 

Οποτε 4GB σε kit των 2 την απλη στα 2 GB

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

εννοούσα 4 στο σύνολο ή 8 στο σύνολο...όχι +4 από τα 2 που έχω..:O

ευχαριστώ για την πρόταση...αν έχει κάποιος άλλος και άλλη καλή ευκαιρία, την αναφέρει..:)

 

p.s: btw..32.40 τα 2...και 67,99 τα 4..?? :worry: λίγο άκυρη η τιμολόγηση? γιατί να μην πάρω 2 σκέτα των 2gb..?? πιο φτηνά θα βγει..:p

 

p.s 2: μιας και έχω ήδη 2 ντιμάκια (1gb το καθένα)...για να μην πάνε χαμένα, δε θα με συνέφερε να βάλω άλλα 2 ντιμάκια του 1gb το καθένα, άρα σύνολο 4gb..? φαντάζομαι δε παίζει ρόλο αν βάλω άλλη μάρκα, έτσι..? πχ. 2 τέτοια

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...!εχω προβλημα με τον υπολογιστη μου...τον τελεφταιο καιρο οταν παιζω απαιτητικα παιχνιδια ο υπολογιστης κανει πολυ θορηβο..!τον καθαρισα μεσα απο σκονες κ.τ.λ. αλλα συνεχιζετε ο θορυβος..επισεις νομιζω οτι ειναι υψηλες οι θερμοκρασιεσ του πηρυνα του επεκσεργαστη...!το συστημα μου ειναι .

intel core2quad Q9550 @2.83 ghz

nvidia Geforce GTS 450 1gb ddr5 cpu clock 850mhz ram clock 4000mhz

ram 4gb (2χ2048 ddr2-sdram)

gygabite p31-ds3l

σκληρος δυσκος, seagate st3500820 AS ATA device 500gb

k 390 watt trofodotiko..overclocking δεν εχω κανει ακομη αν κ θα ηθελα!

δεν εχω αλλαξει την εργοστασιακη Ψυκτρα του επεξεργαστη μηπως θα επραιπε? κ μηπως χρειαζομε κενουριο τροφοδοτικο?

επιπλεον οταν τρεχω το HW monitor οι θερμοκρασιες του επεξεργαστη ειναι απο 38-50 σε κατασταση indle ενω σε full load ειναι περιπου 50-61 κ 1.20v einai max! η καρτα γραφικων ειναι στουσ 35-42 κ 60-72 αντιστοιχα..!!Παρακαλω προτεινετε μου τι αλλαγες χρειζοντε με λιγα χρηματα αν ειναι δυνατον θα ηθελα γυρω στα 50Ε

το πολυ 100Ε...!..ευχαριστω!

Edited by silenoz66
μολις βρηκα προγραμμα π βλεπω αναλυτικα το συστημα μου απο τι αποτελειτε!
Link to comment
Share on other sites

εννοούσα 4 στο σύνολο ή 8 στο σύνολο...όχι +4 από τα 2 που έχω..:O

ευχαριστώ για την πρόταση...αν έχει κάποιος άλλος και άλλη καλή ευκαιρία, την αναφέρει..:)

 

p.s: btw..32.40 τα 2...και 67,99 τα 4..?? :worry: λίγο άκυρη η τιμολόγηση? γιατί να μην πάρω 2 σκέτα των 2gb..?? πιο φτηνά θα βγει..:p

 

p.s 2: μιας και έχω ήδη 2 ντιμάκια (1gb το καθένα)...για να μην πάνε χαμένα, δε θα με συνέφερε να βάλω άλλα 2 ντιμάκια του 1gb το καθένα, άρα σύνολο 4gb..? φαντάζομαι δε παίζει ρόλο αν βάλω άλλη μάρκα, έτσι..? πχ. 2 τέτοια

Δεν θα δεις μεγάλη διαφορά από την ταχύτητα της μνήμης (hyperx κλπ), ούτε και από την ποσότητα, αν αυτή είναι πάνω από ένα συγκεκριμένο όριο.

Γνώμη μου είναι να κρατήσεις τα 2 dimmάκια του 1gb και να βάλεις άλλα δύο με ίδια specs (PC6400, 800 Mhz, CL5) και να τα κάνεις 4. Από τα 2 στα 4 θα δεις διαφορά. Από τα 4 στα 6 ή στα 8 θα δεις διαφορά μόνο αν παίζεις απαιτητικά παιχνίδια, κάνεις CAD, Photoshop, Video editing κλπ. Τέλος, αν έχεις 32bit windows θα βλέπεις μέχρι 3.5gb μνήμη. Επομένως για να δεις και τα 4 πρέπει να βάλεις τα 64άρια (και να έχεις και 64άρη επεξεργαστή προφανώς).

Link to comment
Share on other sites

άρα από το να πάω στην παρακάτω λύση, που μου προτάθηκε και έχει και μια ''μανούρα''...

τί παιδεύεσαι και ξοδεύεσαι με αρχαιολογίες να πούμε; Πόσο κάνουν αυτές οι 800άρες; 65 ευρά, μμμμάιστα. Πούλα το σετάκι που έχεις ένα 60άρι (board-CPU-μνήμες), και πάρε αυτό με άλλα 13 ευρώ. Πάρε και δυό τέτοιες με 25 ευρώ, και βάλε κι άλλα 109 ευρώ και πάρε αυτόν.

Πόσα θα έδινες; 65. Πόσα δίνεις; 12+25+109=146, ένα 80άρι παραπάνω, κι έχεις μηχανή που φυσάει. Μη κάθεσαι και παιδεύεσαι...

...προτείνεις να αγοράσω άλλα 2 ντιμάκια του 1GB και να ησυχάσω..? :O

2 =13025&compare[]=11101"]τέτοια ας πούμε..??

 

thanks

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

άρα από το να πάω στην παρακάτω λύση, που μου προτάθηκε και έχει και μια ''μανούρα''...

 

...προτείνεις να αγοράσω άλλα 2 ντιμάκια του 1GB και να ησυχάσω..? :O

2 =13025&compare[]=11101"]τέτοια ας πούμε..??

 

thanks

 

Εγω αυτο βλεπω σαν την καλυτερη λυση απο ολες τις αποψεις. Βεβαια αμα εκανες και 64bito το λειτουργικο σου ακομα καλυτερα. Γιατι οπως ειπε και ο eLeKtriK EyE και ανεφερα και εγω τα 32bit βλεπουν 3.5GB.

 

Παντως σιγουρα θα δεις διαφορα Νικο, επιχειρησε το. ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!!

Μετά την αγορά κινητού είπα να κάνω και μία αγορά pc για να είμαι comple για τα επόμενα 3-4 χρονάκια απο τέτοια θέματα.Είπα να πάρω και την δική σας γνώμη για gaming pc. Κάπου στα 800 να βγαίνει και λιγότερο δεν μας χαλάει και αν γίνεται χωρίς i5 κτλπ γιατί είμαι fan AMD και ο νέος fx με σκανδαλίζει να τον δοκιμάσω. Δώστε μου τα φώτα σας για ένα όσο γίνεται τούμπανο pc!!! :cool:

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

παιδια που μπορω να ρωτησω για το πωςνα αλλαξω μια μητρικη πλακετα??αν χρειαζεται ρυθμισεις εγκατασταση και τετοια οχι πως να τη βιδωσω...σορυ αν ειναι off topic
Link to comment
Share on other sites

Κάθε motherboard έχει μαζί της manual που εξηγεί τι πρέπει να συνδέσεις και που και το πως θα βάλεις τον επεξεργαστή. Όμως αν δεν το έχεις ξανακάνει καλό θα είναι να σε βοηθήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα καθώς υπάρχουν διάφορα σημεία που θέλουν προσοχή. Αν βάλεις μία ίδια με αυτή που είχες προηγουμένως δεν θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις drivers κλπ. Ωστόσο αν βάλεις άλλη με διαφορετικό chipset ή/και αλλάξεις επεξεργαστή, τότε η καλύτερη λύση είναι να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού, διαφορετικά είναι πιθανό να αντιμετωπίσεις προβλήματα. Αν δηλαδή προσπαθήσεις να εκκινήσεις το μηχάνημα με παλιότερη εγκατάσταση που είχες κάνει για την παλιά motherboard.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια. Το συστημα που εχει το pc του αδερφου μου ειναι αρκετα αδυναμο μπορω να πω και σκεφτομαστε για μια αναβαθμιση. Το συστημα ειναι το παρακατω:

Windows XP 32-bit

Intel® Pentium® 4 CPU 3.20 GHZ

ATI Radeon HD 4650 1GB

FC Gigabyte GA-81PE775-G

και 1GB RAM

 

Σκεφτομαι για αρχη να φτασω τη ram στα 2gb. Θα δουμε καμια διαφορα στις επιδοσεις καποιων παιχνιδιων; Μη νομιζετε οτι παιζουμε και τιποτα ασηκωτα παιχνιδια. Εγω κανενα Pro 12-Football Manager και εκεινος εχει κολλησει τωρα με το Mass Effect. Aν δε εχει καμια διαφορα η αυξηση ram, τι μπορω να κανω για να σηκωσω λιγο το pc;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...