Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ειμαι νεο μελος κ θα ηθελα τη γνωμη σας:) Θελω να αγορασω ενα desktop υπολογιστη (σκετο το κουτι χωρις ηχειο, πληκτρολογιο κλπ) μεχρι 500-550ε.. Η χρηση που κανω ειναι msn, facebook, torrents, μουσικη αλλα κατεβαζω πολλα προγραμματα κ το φορτωνω γενικα :) εχω το λαπτοπ toshiba ld300 κ με καλυπτει, θα ηθελα ομως κατι καλυτερο για σταθερο υπολογιστη.. Αν γνωριζετε να μου προτεινετε κατι..:)

Ευχαριστω!

 

θες σιγουρα 1 τερα δισκο μην σου πω 2...εγω που κατεβαζω κοντευω να τα τελειωσω..επισης...ενας γρηγορος επεξεργαστης καλος θα ηταν...τα αλλα μετρια να ναι δεν θα εχεις προβλημα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια ειμαι νεο μελος κ θα ηθελα τη γνωμη σας:) Θελω να αγορασω ενα desktop υπολογιστη (σκετο το κουτι χωρις ηχειο, πληκτρολογιο κλπ) μεχρι 500-550ε.. Η χρηση που κανω ειναι msn, facebook, torrents, μουσικη αλλα κατεβαζω πολλα προγραμματα κ το φορτωνω γενικα :) εχω το λαπτοπ toshiba ld300 κ με καλυπτει, θα ηθελα ομως κατι καλυτερο για σταθερο υπολογιστη.. Αν γνωριζετε να μου προτεινετε κατι..:)

Ευχαριστω!

Θα χρειαστείς έναν υπολογιστή για απλή χρήση με αρκετά μεγάλο σκληρό καλό επεξεργαστή και μέτρια κάρτα γραφικών.Αυτό που έχω να σου προτείνω είναι http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/PC/Turbo-X-Sphere-E1600.htm

Αυτό έχει επίσης πληκτρολόγιο,ποντίκι και ηχεία

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.αναζητώ μια λύση που μου προέκυψε μετά από την αναβάθμιση του υπολογιστή μου.

Τα προϊόντα που αγόρασα είναι τα εξής:

Επεξεργαστής: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/AMD-Phenom-II-x4-960T-Black-Edition-s-AM3-3-GHz-8MB-HD96ZTWFGRBOX.htm

Μητρική: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Gigabyte-MB-990XA-UD3-sAM3-DDR3-990-X-990-XA-UD3.htm

Κάρτα γραφικών: MSI Radeon 6870 HAWK

Μνήμες: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Value-4GB-DDR3-1333-Ram-Dimm.htm

τροφοδοτικο turbox 650 w

Το πρόβλημα που αντιμετωπίσω είναι όταν συνδέω τη κάρτα γραφικών.Μετά τη σύνδεση λοιπόν ακούγεται το σωστό bip από το πύργο, αλλά στην οθόνη δε δειχνει τίποτα!

με τη παλιά μου κάρτα, nvidia Gforse , δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα και όλα δουλεύουν οκ.

Καμιά ιδέα? παίζει να μην είναι συμβατή η κάρτα?

 

Ευχαριστώ.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή κάνε ένα bios update.... τα ρεύματα τα έβαλες στην κάρτα γραφικών σωστά;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή κάνε ένα bios update.... τα ρεύματα τα έβαλες στην κάρτα γραφικών σωστά;

 

Νομίζω ναι, σωστά τα έβαλα.θα κάνω και αυτό που λες όταν γυρίσω σπίτι.ελπίζω να μην είναι συμβατότητας μόνο...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια σας για να αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου. Δεν έχω καμία εξοικείωση με τον υπολογιστή οπότε η βοήθειά σας μου είναι πολύτιμη:)...Λοιπόν, εγώ τον υπολογιστή τον χρησιμοποιώ πιο πολύ για να βλέπω ταινίες, να ακούω μουσική, να μπαίνω στο facebook και φυσικά να παίζω παιχνίδια. Εκεί όμως αρχίζει το πρόβλημα, μερικά παιχνίδια που αγόρασα πρόσφατα δεν υποστηρίζονται από το σύστημα που έχω τώρα και γι' αυτό αποφάσισα να το αναβαθμίσω! Λοιπόν, τώρα διαθέτω AMD Athlon 3000+ επεξεργαστή, Gigabyte GA-7VA μητρική κάρτα και Νvidia G70 128 ΜΒ κάρτα γραφικών. Θα ήθελα να με βοηθήσετε να αναβαθμίσω τα παραπάνω κομμάτια του υπολογιστή με ένα κόστος γύρω στα 250 ευρώ ή και λιγότερα (γιατί λεφτά δεν υπάρχουν). Επίσης, μου έκαναν δώρο ηχεία 5.1 θα πρέπει να πάρω κάποια συγκεκριμένη κάρτα ήχου για να έχω μια καλύτερη ποιότητα ήχου ή οποιαδήποτε "φθηνή" κάρτα κάνει την δουλειά της; Ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ!!!
Link to comment
Share on other sites

KAΛHΣΠEPA

Πας για ολική αναβάθμιση λόγο του ότι η σύνθεση σου,

Για οικονομική λύση θα δεις σε amd θες μητρική επεξεργαστή μνήμες και κάρτα γραφικών, δε ξέρω τί τροφοδοτικό έχεις ίσως χρειαστεί κι αυτό αλλαγή.

Με λίγα λόγια πας για νέο υπολογιστή.

Από εδώ δε μπορώ να σου προτείνω κάποια σύνθεση. Ίσως κάποιος άλλος φίλος μπορεί.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

KAΛHΣΠEPA

Πας για ολική αναβάθμιση λόγο του ότι η σύνθεση σου,

Για οικονομική λύση θα δεις σε amd θες μητρική επεξεργαστή μνήμες και κάρτα γραφικών, δε ξέρω τί τροφοδοτικό έχεις ίσως χρειαστεί κι αυτό αλλαγή.

Με λίγα λόγια πας για νέο υπολογιστή.

Από εδώ δε μπορώ να σου προτείνω κάποια σύνθεση. Ίσως κάποιος άλλος φίλος μπορεί.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου:)...Έχω 400 GB μνήμη αν εννοείς αυτό και δεν νομίζω αυτήν την στιγμή να είναι απαραίτητο να την αναβαθμίσω και αυτήν. Όσο για το τροφοδοτικό ειλικρινά δεν έχω ιδέα, αν μπορούσες να μου πεις πως το βλέπουμε για να σου απαντήσω; Επίσης, την μουσική και τις ταινίες τις έχω σε έναν άλλο εξωτερικό δίσκο, ώστε να μην "τρώω" χώρο από το pc και να φορτώνω μόνο τα παιχνίδια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω μνήμη εννοώ ραμ και όχι τον σκληρό. Το τροφοδοτικό, αν ανοίξεις το κουτί και διαβάσεις πάνω πόσα βατ είναι.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

όπως αναφέρει και ο andreasomageiras καλύτερα να πας για καινούργιο σε αυτά τα χρήματα....μπες π.χ στο plaisio και δες τι μπορείς να αγοράσεις με αυτά τα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα την γνωμη σας για τα παρακατω. Gigabyte GA-990XA-UD3 - Μητρική κάρτα - ATX - AMD 990X AMD PHENOM II X4 975 3.6GHZ QUAD CORE BLACK EDITION Sapphire Radeon HD 6570 - 2 GB - Κάρτα γραφικών x2

ΜΝΗΜΕΣ RAM KINGSTON KHX1600C9AD3/2G 2GB PC3-12800 HYPERX GENESIS XMP x2

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ/ DEER DR-8600BTX 600W 14CM FAN

ΣΚΛΗΡΟΣ/ SEAGATE ST500DM002 500GB BARRACUDA 7200.14 SATA3

για χρηση GAME.

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by SETER33
απο κεφαλεα σε μηκρα
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα την γνωμη σας για τα παρακατω. Gigabyte GA-990XA-UD3 - Μητρική κάρτα - ATX - AMD 990X AMD PHENOM II X4 975 3.6GHZ QUAD CORE BLACK EDITION Sapphire Radeon HD 6570 - 2 GB - Κάρτα γραφικών x2

ΜΝΗΜΕΣ RAM KINGSTON KHX1600C9AD3/2G 2GB PC3-12800 HYPERX GENESIS XMP x2

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ/ DEER DR-8600BTX 600W 14CM FAN

ΣΚΛΗΡΟΣ/ SEAGATE ST500DM002 500GB BARRACUDA 7200.14 SATA3

για χρηση GAME.

 

2 παρατηρήσεις μόνο.

1ον στην ίδια τιμή με τον 975 μπορείς να προτιμήσεις τον 6πύρηνο 1090Τ ή ακόμα και τον επίσης 6πύρηνο FX 6100 που είναι και ολοκαίνουριος.

2ον ΜΗΝ πάρεις αυτό το τροφοδοτικό. Προτίμησε κάποιο επώνυμο με μεγάλη εγγύηση. Μπορεί να είναι ακριβότερα, μπορεί να πληρώνεις και την φίρμα, αλλά έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει με δαύτα.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια κάνουν. :)
I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα την γνωμη σας για τον

AMD FX-6100 3.3GHZ 6-CORE BLACK EDITION.

Άγνωστη διαθεσιμότητα-AMD Phenom II X4 975 Black Edition - 3.60 GHz

AMD Phenom II X6 1090 Black Edition - 3.20 GHz

AMD Phenom II X6 1100T Black Edition - 3.30 GHz :(

Edited by SETER33
ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Ποσο στοιχιζει ενας υπολογιστης με προδιαγραφές για CofD;

 

ΟS: Windows 7 (32 bit)

CPU: Intel Core2Duo E6600 or AMD Phenom X3 8750 processor

Memory: 2 GB Ram

Graphics: Shader 3.0 - 256 MB GeForce 8600GT ή Radeon X1950

Sound: DirectX 9.0C

 

σε σταθερό και σε λαπτοπ.

 

ευχαριστώ για το χρόνο.

 

Καλές γιορτές!

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Tελικα καταληξαμε:

OS: Windows 7 (32 bit)

CPU: Intel Core2Duo E6600 (50)

mb: (40)

Memory: 2 GB (30)

Graphics: Shader3/256MB 8600GT (30)

Sound: DirectX 9.0C

HDD: SATA 2 320gb (40)

mid tower 500 Watt (30)

dvdrom: (20)

 

Mπορει να δωσει καποιος την συνθεση σε καποιο eshop;

Aν ξεχασαμε κατι ή καναμε λάθος..

 

Καλές γιορτές!..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Tελικα καταληξαμε:

OS: Windows 7 (32 bit)

CPU: Intel Core2Duo E6600 (50)

mb: (40)

Memory: 2 GB (30)

Graphics: Shader3/256MB 8600GT (30)

Sound: DirectX 9.0C

HDD: SATA 2 320gb (40)

mid tower 500 Watt (30)

dvdrom: (20)

 

Mπορει να δωσει καποιος την συνθεση σε καποιο eshop;

Aν ξεχασαμε κατι ή καναμε λάθος..

 

Καλές γιορτές!..

 

Αν καταλαβα καλα θες ενα pc για να παιξεις το call of duty?

Αν ναι τοτε με την 8600 και με 2gb ram δεν πας πουθενα!

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Και λογισμικό 64 μπιτ και όχι 32.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει 2GB μνήμης, άρα δεν χρειάζεται 64bit λειτουργικό. Ωστόσο τα 2GB είναι λίγα πλέον για νέο μηχάνημα.
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον αυτες δινει για ελαχιστες απαιτησεις η εταιρεια..

 

ΔΕΝ θελω 64 Bit

Η μνημη θα ειναι 2 GB

Με καλυπτει..

 

Αν μπορειτε ενα ετοιμο σε σταθερο ή laptop..

 

To ΜW3 λιγο τα εφε θα δω, δεν ειμαι πορωμενος..

 

Βασικα το SC2 the heart of the swarm θα παιξω..

 

Βασικα απο παιχνιδια μονο το StarCraft παιζω..

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει 2GB μνήμης, άρα δεν χρειάζεται 64bit λειτουργικό. Ωστόσο τα 2GB είναι λίγα πλέον για νέο μηχάνημα.

Θεωρώ τα 4GB λίγα, όχι τα 2GB...

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι αποφασισμενος το τι θα εχει το συστημα σου τοτε τι ποσταρεις? :confused:

Πηγαινε στο πλαισιο ή στο e-shop και αγορασε οποιο pc θες με αυτα τα χαρακτηριστικα!

 

EDIT: Συμφωνω με τον soublaki-3, 4gb το μινιμουμ!

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Kαι 4 GB να μπουν, δεν εχω θεμα,

Αρκει να ειναι 32 BIT τα windows.

 

Ποσταρω διοτι αναζητω μια οικονομικη επιλογη για αυτα που ζηταω.

Πρωτευων ειναι η οικονομια.

Δηλαδη το σημειο που καλυπτουμε τις προδιαγραφες με το ελαχιστο κοστος.

 

Πιο απλα, οσο πιο οικονομικο βγει. Τοσο πιο συντομα θα μπορεσω να το αποκτησω..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...