Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Έχω στην κατοχή μου δύο laptop, τα οποία με έχουν ταλαιπωρήσει απίστευτα τώρα με τις ζέστες. Επειδή χρησιμοποιώ επαγγελματικά τον υπολογιστή και δεν θέλω να με «αφήνει» σε στιγμές που δεν πρέπει, σκέφτομαι να πάρω έναν desktop. Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα από επιτραπέζιους, με τους οποίους έχω να ασχοληθώ χρόνια ολόκληρα. Είναι καλύτερο να προτιμήσω κάτι σε dell hp κλπ ή να πάω να φτιάξω καμιά σύνθεση σε κάνα πλαίσιο, multirama ή e-shop; Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα καταστήματα δεν τα έχω βέβαια και πολύ σε εκτίμηση..

 

Σκοπεύω να ξοδέψω γύρω στα 1000-1200 ευρώπουλα και θέλω ένα μηχάνημα αρκετά ισχυρό, για απαιτητικά προγράμματα και παιχνίδια. Σκέφτομαι να πάρω επίσης μια οθόνη 20-24”. Επειδή οι συνθέσεις που βλέπω δεν μου λένε και πολλά, θα ήθελα μερικές προτάσεις σας…

 

Αν μόνο σου κίνητρο για την αγορά είναι η κακή ψύξη του λαπτοπ, γιατί δεν παίρνεις μια βάση με ανεμιστήρα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έκανα αλλά και πάλι πρόβλημα αντιμετωπίζω. Στην τελική, τι να το κάνω το laptop αν είναι "καρφωμένο" πάνω σε βάση; Χάνεται η φορητότητά του έτσι, οπότε καλύτερα να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες των desktop.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έφτιαξα ένα σύστημα και θέλω να μου πείτε άποψη. Δεκτό το κόψε-ράψε αν θεωρείτε ότι υπάρχει κάτι καλύτερο στα ίδια χρήματα ή οποιαδήποτε άλλη αλλαγή. Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε για το τροφοδοτικό αν κάνει ή αν πρέπει να επιλέξω κάτι άλλο. Και φυσικά, αν ξέχασα κάτι, ενημερώστε με... Η τιμή πάει γύρω στα 1050 και με την οθόνη φτάνει κάπου 1300.

 

THERMALTAKE VK60001N2Z ELEMENT S BLACK http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650796

INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366 - BOX http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558269

OCZ OCZ3G1600LV6GK 6GB (3X2GB) DDR3 PC3-12800 GOLD XTC LOW VOLTAGE TRIPLE CHANNEL KIT http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555353

ASUS P6T http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522699

SAPPHIRE RADEON VAPOR-X HD4890 1GB GDDR5 PCI-E RETAIL http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510709

WESTERN DIGITAL 1TB WD1001FALS CAVIAR BLACK SATA2 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303728

LG GH22NS40 SECURE DISC DVD REWRITER BLACK BULK http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.330654

ARCTIC COOLING FUSION 550R http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806216

LG M227WD-PZ LCD-TV Monitor 22'' http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1267280&page=2&Manufacturer=LG&category=69978102&catalog=23

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θέλω να αγοράσω ένα pc αλλά δεν ξέρω πολλά από Hardware, και θα ήθελα να με βοηθήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις.

 

1. Να πάρω κάποια από τα έτοιμα που δίνουν το Πλαίσιο και multirama; π.χ.

Turbo-X M2100

HQ Thunderquad 9094

 

2. Αν όχι, τι υπολογιστή να φτιάξω μόνος μου (κομμάτι κομμάτι);

θέλω να κοστίζει μέχρι 750 ευρώ (με απ'ολα αλλά χωρίς οθόνη, χωρίς ηχεία).

Μπορείτε να μου προτέινετε ένα σύστημα γιατι δεν ξέρω ποιές μάρκες από όλα ναδιαλέξω.

Θα ήθελα να έχει η gpu hdmi για να το συνδεω με την τηλεόραση μου για να βλέπω ταινίες που κατεβάζω, και χρήσιμο θα ήταν να έχει 2 vga εξόδους γιατι σκέφτομαι στο μέλλον να συνδέσω 2 οθόνες ταυτόχρονα.

Θα το χρησιμοποιώ για Internet (συνήθως ανοιχτά και το Ιexplorer και το Firefox με καμια 5αριά tabs ανοιχτά το καθένα), ανοιχτό μόνιμα το mTorrent, και τρέχω τακτικά Photoshop, CorelDraw και Flash (όχι κατ'ανάγκη και τα 3 ταυτόχρονα αλλά πολλές φορές τα 2 μαζί). Αντε να κάνω και κανα video editing για τα προσωπικά videos.

Παιχνίδια δεν παίζω. Επεξεργαστή θέλω intel.

Τέλος θα ήθελα να απο φύγω το e-shop.gr καθώς ακούω πολλά παράπονα.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα πιστωτικο 130€ (αντε και +50€ απο εμενα) απο την επιστροφη για τριτη -και οριστικη- φορα ενος Seagate 1.5TB και σκεφτομαι τι να αγορασω με τα χρηματα αυτα. Ψαχνω κατι μεγαλο για να καλυψω το χαμενο χωρο αλλα θα ηθελα και εναν για OS , κατι καλουτσικο μεχρι να παρω SSD. Εχω και εναν 500αρη baraccuda με 32mb cache. Λετε να βαλω αυτον για OS και να παρω δυο WD Caviar black 1ΤΒ σε RAID 0 για αποθηκη? Αλλες σκεψεις?
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. Θα ηθελα να φτιαξω ενα φθηνο συστημα με αποκλειστικη χρηση να κατεβαζει torrents :ninja: 24/7. Θα το συνδεσω με ethernet με τον κεντρικο pc και θα ηθελα να ειναι οσο πιο οικονομικο απο αποψη καταναλωσης γινεται. Ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλος δισκος στα 1τβ ειναι αυτος της samsung : Samsung 1TB HDD (32MB Buffer, 7200 rpm, Sata, HD103UJ) , ειναι της σειρας spinpoint , πολυ γρηγορος !!!!! και 86 ευρω !!!

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1107399&Manufacturer=Samsung&category=69977741&catalog=20

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή έχω να ασχοληθώ χρόνια με το αντικείμενο, μπορείτε παρακαλώ να μου προτείνεται τον καλύτερο δυνατό συνδυασμό εξαρτημάτων για την δημιουργία υπολογιστή για gaming κυρίως, με στόχο περίπου τα 600 ευρώ.

Μόνιτορ δεν χρειάζομαι, ευχαριστώ εκ τον προτέρων.!

 

http://img232.imageshack.us/img232/3322/sunthesi.jpg

 

 

επειδη εχει αναμενεται συντομα σε τροφοδοτικο και μνημες , μπορεις να βαλεις

 

Enermax PSU EPR425AWT PRO82 + 425W --> 52 ε

Geil B-Dragon 4GB DDR2-800 Ram Kit -->44 *2 = 88ε

 

εχεις τετραπυρηνο amd , με πολυ καλη μητρικη (ειχε 130 ε πριν λιγες μερες) , 8 gb

ram και καλη καρτα γραφικων !!!

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Iσως να αντεξει το τροφοδοτικο γιατι ειναι ποιοτικο αλλα για πιο σιγουρα σε 4850 θα κοιταγα σε 500+ watt. Τις geil τις εχω κ εγω σε 4*1 gb καλες ειναι αλλα αν θες να κανεις overclocking δεν ανεβαινουν κ τοσο :/ Σκληρος στα λεφτα του κορυφη μην τον αλλαξεις!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σας,

θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορειτε να μου προτείνετε ενα σταθερο Η/Υ

για την καφετερια που εχω!

θέλω να εχει μια καλη καρτα ηχου ωστε να μπορω να τον συνδεο με τον ενισχυτη μεσω των τριων καλωδιων και οχι με jack!

ακομα θα ηθλεα ενα αρκετα μεγαλο σκληρο δισκο που να ειναι απο 5400 στροφες και πανω και πανω απο τα 1ΤΒ!

κατα τα αλλα θα ηθελα να εχει τα πιο απλα εξαρτηματα πανω που θα μπορουν να μπουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και από εμένα.

Σήμερα αγόρασα καινούρια μητρική (αλλάζω αυτήν που έχω) και δεν ξέρω πως να βάλω την ψύκτρα στον επεξεργαστή. Τι εννοώ... Ο επεξεργαστής μου είναι ο INTEL CORE 2 DUO E8400 με την εργοστασιακή ψύκτρα. Δεν ξέρω αν η ψύκτρα (εργοστασιακή) κουμπώνει με αυτοκόλλητο ή με θερμοαγώγιμη πάστα πάνω στον CPU. Οπότε δεν ξέρω, τι θα αντιμετωπίσω αφού βγάλω την ψύκτρα από τον CPU, και τι θα χρειαστεί να κάνω για να ξαναβάλω πάνω την ψύκτρα. Φαντάζομαι δεν παίζει το ενδεχόμενο αν έχει αυτοκόλλητο να "ξεκολλήσω" την ψύκτρα και μετά απλά να την ξανατοποθετήσω. Επίσης με την εγγύηση τι θα συμβεί; Την χάνω (αν πχ έχει αυτοκόλλητο και αναγκαστικά χρησιμοποιήσω θερμοαγώγιμη πάστα);

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα κατάφερα. Η εργοστασιακή ψύκτρα δεν "τραβάει" τη θερμότητα με αυτοκόλλητο τελικά. Είχε θερμοαγώγιμη πάστα. Αγόρασα την Arctic Silver 5 που από όσο κατάλαβα ψάχνοντας στο internet έχει καλές κριτικές και ακολούθησα τις οδηγίες που βρήκα στο site της εταιρίας. Από ότι δείχνουν οι ενδείξεις του Lavalys Everest και του λογισμικού της καινούριας μητρικής, η CPU αναπτύσσει τις ίδιες και ελάχιστα χαμηλότερες θερμοκρασίες. BTW η εργοστασιακή ψύκτρα είναι άθλια (μην πω τίποτα άλλο). Η επιφάνεια επαφής με την CPU δεν είναι λεία αλλά τραχεία. Κατά την άποψή μου αυτό δεν είναι καθόλου καλό γιατί δεν βοηθάει στη δημιουργία μεγαλύτερης επιφάνειας επαφής, άρα και καλύτερης αγωγής θερμότητας. Επίσης σίγουρα έτσι θα δημιουργούνται πιο εύκολα κενά αέρος στην πάστα μεταξύ CPU - ψύκτρας.
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως!! γιαυτο πολλοι "lappαρουν" τις ψυκτρες τους ωστε να τις κανουν "καθρεφτη" ! Σε πιο extreme περιπτωσεις κανουν το ιδιο και στον επεξεργαστη! ;) Πολλοι ουτε καν ασχολουνται με την εργοστασιακη και μαζι με τον επεξεργαστη παιρνουν πακετο και μια ψυκτρα!

 

 

ΥΓ: Αυτο με το αυτοκολλητο που το εχεις συναντησει???

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Όταν έβγαλα την ψύκτρα και την γύρισα για να την καθαρίσω έπαθα σοκ βλέποντας μία επιφάνεια σαν γυαλόχαρτο. Πάγωσα για μια στιγμή. Έτοιμος ήμουν να την πετάξω στην άκρη και να αρχίσω να ψάχνω για άλλη, αλλά δεν είχα τέτοια υπομονή. Επίσης με την εγγύηση τι γίνεται; Η Intel λέει ότι η εγγύηση ισχύει μόνο με την εργοστασιακή ψύκτρα. Σε περίπτωση προβλήματος τις αλλάζουν πριν τις στείλουν πίσω; Όταν λες τις lappαρουν;;; Δηλαδή; Τις πάνε σε μηχανουργείο για γυάλισμα/λείανση;

 

Ψύκτρα με αυτοκόλλητο (Cooler Master) αγόρασα πριν από μερικά χρόνια στον AMD του αδερφού μου γιατί η εργοστασιακή του ψύκτρα είχε αρχίσει να κάνει σαν ηλεκτρική σκούπα. Η ψύκτρα είχε από κάτω ένα τετράγωνο αυτοκόλλητο, έβγαζες τη ζελατίνα και χωρίς θερμοαγώγιμη πάστα την έβαζες στην CPU.

Link to comment
Share on other sites

Με την εγγυηση ισχυει οτι αν παθει κατι ο επεξεργαστης θα πρεπει να επιστρεψεις μαζι του και την ψυκτρα! Ναι lappαρισμα ειναι κατα καποιο τροπο η λειανση, να αποκτησει η επιφανεια οψη καθρεφτη!!

Πραγματικα δεν το ηξερα αυτο με το αυτοκολλητο, ισως ειχε απο μονο του καποιου ειδους παστα πανω!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν το ηξερα αυτο με το αυτοκολλητο, ισως ειχε απο μονο του καποιου ειδους παστα πανω!

 

Καταλαβαίνω την σύγχυση γιατί πολύ απλά εγώ δεν θυμόμουν καλά και λέω μα__κίες. Λάθος θυμόμουν, δεν είχε ζελατίνα, απλώς ένα πλαστικό προστατευτικό κάλυμμα με μία τετράγωνη στρώση με (τι άλλο) θερμοαγώγιμη πάστα όπως φαίνεται και εδώ. Απλά δεν είχε ούτε άσπρο χρώμα ούτε ασημί (τα χρώματα που γνωρίζω να έχουν οι πάστες), ήταν ημιδιαφανές και πολύ παχύρρευστο σαν κόλλα. Γι' αυτό το είπα αυτοκόλλητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγγραφή: Ιαν. 2007

Μηνύματα: 28

 

Θέμα: [Off-topic] Microsoft Windows 7

καλησπερα παιδια,

 

Λεω να αλλαξω το κουτακι μου κ σκαιφτομαι μεχρι στιγμης για :

 

quad core στα 2,8 Ghz

4 Gb ram

Μητρικη Asus 5qc (100 eyro)

καρτα γραφικων Palit GTS 250 (512MB, PCI Express) (100 ευρω)

Λέω λοιπον να αγορασω και εγω μια φορα τα windows αυθεντικα να δω κ πως ειναι.Για τα 7 δεν το σκεφτομαι ακομα.

 

 

Microsoft Windows Vista Home Basic 64-bit Ελληνικά DSP ή Microsoft Windows Vista Home Basic 32-bit Ελληνικά DSP??

 

Το μονο που θελω απο το pc να εναι σταθερο, κ να σηκωνει κανενα παιχνιδακι μια στο τοσο...αξιζει να κανω μεταβαση στα 64 bit??? ή ειναι νωρις ακομα???

θα χω προβλημα συμβατοτητας με εφαρμογες??

Link to comment
Share on other sites

Κακως! Θα επρεπε να σκεφτεσαι για τα 7 και πολυ σοβαρα μαλιστα! ;)

Οσο για το υπολοιπο συστημα, ριξε μια ματια στον νεο i5 750 στα 180€ και σε μια μητρικη <=150€

Για vga υπαρχουν οι 4890 κ οι gtx275 σε τιμες προκληση!

 

Θα εχεις ενα παρα πολυ καλο και συγχρονο συστημα με επιπλεον 100€ περιπου επιπλεον απο οτι υπολογιζεις!! Πραγματικα αξιζει!

 

Δωσε μας τον προυπολογισμο σου ομως να μιλησουμε πιο υπεθυνα. Ισως να δουμε κ κατι σε amd μερια!! ;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Κακως! Θα επρεπε να σκεφτεσαι για τα 7 και πολυ σοβαρα μαλιστα! ;)

Οσο για το υπολοιπο συστημα, ριξε μια ματια στον νεο i5 750 στα 180€ και σε μια μητρικη <=150€

Για vga υπαρχουν οι 4890 κ οι gtx275 σε τιμες προκληση!

 

Θα εχεις ενα παρα πολυ καλο και συγχρονο συστημα με επιπλεον 100€ περιπου επιπλεον απο οτι υπολογιζεις!! Πραγματικα αξιζει!

 

Δωσε μας τον προυπολογισμο σου ομως να μιλησουμε πιο υπεθυνα. Ισως να δουμε κ κατι σε amd μερια!! ;)

 

Φιλε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση,

 

έλεγα να μου παει το κουτι κανα 800-850 ευρω.Στην ουσια θα το εχω μονο για εφαρμογες multimedia ,internet και ισως ξεκινησω να παιζω και κανα παιχνηδακι μετα απο χρονια...:)

 

Μέχρι στιγμης ειχα καταλήξει σε αυτα , αλλα όλα ειναι ρευστα κ περιμενω τις συμβουλες σας ..

Link to comment
Share on other sites

ανετα τοτε πας σε νεα τεχνολογια!! και εφοσον δεν εισαι φανατικος gamer δεν σε πειραζει αν παρεις τωρα καρτα αλλα βγουν πιο καινουριες σε κανα μηνα?? με αυτα που σου ειπα πριν εισαι στα 500€ για cpu+mobo+vga. Ποσο σκληρο θες?? θα κατεβαζεις αβερτα? Δεν εισαι τοσο απαιτητικος ωστε να θες SSD για το λειτουργικο σου ετσι? Μνημη νομιζω με 4 gb εισαι παραπανω απο καλα! απαντησε μου και αν θες σου ποσταρω μερικα link! Λιγο πιο μετα ομως ;)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

ανετα τοτε πας σε νεα τεχνολογια!! και εφοσον δεν εισαι φανατικος gamer δεν σε πειραζει αν παρεις τωρα καρτα αλλα βγουν πιο καινουριες σε κανα μηνα?? με αυτα που σου ειπα πριν εισαι στα 500€ για cpu+mobo+vga. Ποσο σκληρο θες?? θα κατεβαζεις αβερτα? Δεν εισαι τοσο απαιτητικος ωστε να θες SSD για το λειτουργικο σου ετσι? Μνημη νομιζω με 4 gb εισαι παραπανω απο καλα! απαντησε μου και αν θες σου ποσταρω μερικα link! Λιγο πιο μετα ομως ;)

 

σκληρο λεω 640 WD 7200 strofes kana 60 ευρω

κουτι κ τροφοδοτικο κανα 120 λεω να δωσω.

καρτα ηχου λεω να αφησω απο το Mobo,μιας κ πρεπει να ειναι μια χαρα αυτες που εχουν πλεον τα mobo.

μνημη ram λεω 4 GB ddr3 (1333) αντι ddr2 γιατι φανταζομαι θα ειναι καλυτερες.

ετσι μου μενουν 600 για καρτα γραφικων +mobo+cpu.

γιατι μου προτεινες το συγκεκριμενο επεξεργαστη??:blink:

Link to comment
Share on other sites

μνημη ram λεω 4 GB ddr3 (1333) αντι ddr2 γιατι φανταζομαι θα ειναι καλυτερες.

An θες ddr3 σε αυτη την ταχυτητα (1333) τοτε θα ειναι χειροτερες απο τις ddr2 στα 800,,,,,αν θες ddr3 να ειναι καλυτερες απο τις ddr2 πρεπει να ειναι απο 1600 και πανω...δηλαδη τα σκας

 

εγω αν δεν μπορουσα να κανω πολλα εξοδα σε μνημες θα επαιρνα ddr2 στα 1000 που πανε τελεια

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

An θες ddr3 σε αυτη την ταχυτητα (1333) τοτε θα ειναι χειροτερες απο τις ddr2 στα 800,,,,,αν θες ddr3 να ειναι καλυτερες απο τις ddr2 πρεπει να ειναι απο 1600 και πανω...δηλαδη τα σκας

 

εγω αν δεν μπορουσα να κανω πολλα εξοδα σε μνημες θα επαιρνα ddr2 στα 1000 που πανε τελεια

 

ειλικρινα αυτο για τι μνημη δεν το ήξερα,δηλαδι η ddr2 στα 1066 ειναι καλυτερη απο τη ddr3 στα 1333??:wacko:

 

αν και αυτο δεν εχει κ πολυ λογικη δεν εχω λογω να μην σε πυστεψω γιατι δεν ασχολουμαι με PCκ hardware εδω και 5 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...