Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας. Σκοπεύω να κάνω μια αναβάθμιση στο pc και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας. Θα αγοράσω τα εξής:

 

-Motherboard : MSI Big Bang Xpower

-CPU : Intel Core i7 3.06GHz

-GPU : MSI N450 GTS 1GB GDDR5 O/C (850Mhz core, 4000Mhz memory)

-RAM : 6GB Kingston 1333MHz

-PSU : 750W (Μάρκα δεν κατέληξα ακόμη)

-HDD: 1TB WD

 

Ε κι ένα κουτί για αλλαγή στην εμφάνιση!

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Θα ήθελα την βοήθειά σας για την σύνθεση υπολογιστή εξ ολοκλήρου σε ένα από ένα από τα παρακάτω καταστήματα: 1) e-shop , 2)πλαίσιο ή 3)multirama όποιο κατά την γνώμη σας είναι προτιμότερο λόγω ποικιλίας, τιμής ή εγγύησης/service. Μόνο κουτί με τα βασικά θέλω συν δίσκο (χωρίς DVD) και μέχρι 799 ευρώ. Ίσως και να υπάρχει κάποιο μικρό περιθώριο για κάτι παραπάνω. Θα ήθελα την πρότασή σας για ότι καλύτερο μπορεί να γίνει με αυτό το ποσό για ένα gaming pc.

Πρόχειρα έκανα την παρακάτω σύνθεση αλλά όπως θα δείτε ξεπέρασα το όριο κατά 52 ευρώ και δεν ξέρω αν πρέπει και από που και τι να κόψω και πάνω από όλα αν κάτι πρέπει να αλλάξει γιατί δεν είναι σωστή επιλογή.

 

CASE: GIGABYTE LUXO M1000

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ: THERMALTAKE TPX-675M TOUGHPOWER XT 675W

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ: GIGABYTE GA-P55A-UD4

CPU: INTEL CORE I5-760 2.8GHZ

ΜΝΗΜΗ RAM: KINGSTON KHX1600C9AD3K2/4G 4GB (2X2GB) PC3-12800 HYPERX GENESIS XMP

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ: GIGABYTE GEFORCE GTX460 GV-N460OC-768I OVERCLOCK 768MB

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ: INTEL X25-V SSDSA2MP040G2K5 2.5'' SSD 40GB MLC

 

Ευχαριστώ.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες και κοπελιές ξέρετε κανένα καλό κατάστημα που μπορώ να βρώ μνήμες για παλιούς υπολογιστές?

 

Από αυτές που δουλεύουν με "ρουλεμάν"

  1. DDR
  2. SDRAM
  3. 133Hz ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΔΛΔ
  4. 2 ΚΕΝΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ
  5. 512MB / 1GB

 

Thanks για τις απαντήσεις εκ των προτέρων αν υπάρχουν

(αν μπορείτε με links ... μπορεί και άλλοι να ενδιαφέρονται)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έχω ένα AMD sempron 3000+(1.8ghz) με 1,5gb ram ddr266 και σκέφτομαι να την αλλάξω σε 2gb ddr400 .Το pc είναι καθαρά για δουλειές γραφείου ίντερνετ κτλ κτλ(k photoshop άνετα λίγο όταν ξεκινάει αργεί πχ) μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα άντε μερικές φορές να καθυστερεί λίγο . θα δω κάποια διαφορά με την αλλαγή η όχι? κόστος αλλαγής(30ε) τώρα έχω 3Χ512mb ενώ θα βαλω 2Χ1gb

 

ευχαριστώ!

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

νομιζω η αλλαγη που θα αισθανθεις θα ειναι θεμα Placebo καθαρα. Αλλα για 30€ γιατι οχι? θα εχεις dual channel και 0.5 gb extra μνημη ;)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

εχω στην κατοχη μου 2 pc..απο τα οποια θελω να κανω ,την καλύτερη σύνθεση..τι θα προτείνατε να βαλω για το 'καλυτερο' απο τα παρακάτω?

PC1     Motherboard:
     CPU Type                                          AMD Athlon 64, 2200 MHz (11 x 200) 3500+
     Motherboard Name                                  MSI K8N SLI Platinum (MS-7100)  (3 PCI, 2 PCI-E x16, 4 DDR DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)
     Motherboard Chipset                               nVIDIA nForce4 SLI, AMD Hammer
     System Memory                                     2560 MB  (PC3200 DDR SDRAM)
     DIMM1: Transcend                                  512 MB PC3200 DDR SDRAM  (3.0-3-3-8 @ 200 MHz)  (2.5-3-3-7 @ 166 MHz)
     DIMM2: M2G9JA8ATT9F081CAD                         512 MB PC3200 DDR SDRAM  (2.5-3-3-8 @ 200 MHz)
     DIMM3: Transcend                                  512 MB PC3200 DDR SDRAM  (3.0-3-3-8 @ 200 MHz)  (2.5-3-3-7 @ 166 MHz)
     DIMM4: A-Data ADNGC1A16                           1 GB PC3200 DDR SDRAM  (3.0-3-3-8 @ 200 MHz)  (2.5-3-3-7 @ 166 MHz)
     BIOS Type                                         Award (10/27/08)

   Display:
     Video Adapter                                     NVIDIA GeForce 6600 GT (Microsoft Corporation - WDDM)  (128 MB)

   Multimedia:
     Audio Adapter                                     Creative SB Live! 24-bit (CA0106) Integrated Audio Processor on MSI motherboard

   Storage:
    
     Disk Drive                                        ST350032 0AS SCSI Disk Device  (500 GB, 7200 RPM, SATA-II)
     Disk Drive                                        WDC WD20 00JS-55NCB1 SCSI Disk Device  (186 GB)
     Optical Drive                                     HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10N  (DVD+R9:10x, DVD-R9:6x, DVD+RW:16x/8x, DVD-RW:16x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
     Optical Drive                                     TSSTcorp DVD-ROM TS-H352A  (16x/48x DVD-ROM)

 

&

PC2     Motherboard:
     CPU Type                                          DualCore AMD Athlon 64 X2, 2000 MHz (10 x 200) 3800+
     Motherboard Name                                  MSI K9N Neo v1.0 (MS-7260)  (3 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
     Motherboard Chipset                               nVIDIA nForce 550, AMD Hammer
     System Memory                                     1024 MB  (DDR2-667 DDR2 SDRAM)
     DIMM1: Kingston                                   512 MB DDR2-667 DDR2 SDRAM  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)  (3-3-3-9 @ 200 MHz)
     DIMM3: Kingston                                   512 MB DDR2-667 DDR2 SDRAM  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)  (3-3-3-9 @ 200 MHz)
     BIOS Type                                         AMI (09/06/07)
    

   Display:
     Video Adapter                                     NVIDIA GeForce 7300 GS  (512 MB)
    
    
   Multimedia:
     Audio Adapter                                     Realtek ALC883 @ nVIDIA nForce 550 (MCP55) - High Definition Audio Controller

   Storage:
     Floppy Drive                                      Μονάδα δισκέτας
     Disk Drive                                        SAMSUNG SP2504C  (250 GB, 7200 RPM, SATA-II)
     Optical Drive                                     Optiarc DVD RW AD-7173A  (DVD+R9:8x, DVD-R9:8x, DVD+RW:18x/8x, DVD-RW:18x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

θελω να στεισω ενα συστημα με amd επεξεργαστη και θελω να ρωτησω.

η μια μητρικη που θελω γραφει 1000 fsb και η αλλη 2600 fsb!

o AMD Phenom II X4 925 που θελω να βαλω πανω στην μητρικη γραφει 4000 mhz fsb!

παρολα αυτα και οι 2 μητρικες μπορουν να δεχτουν τον συγκεκριμενο επεξεργαστη!

ποια διαφορα θα υπαρχει και στις 2 μητρικες?

στην αποδοση?

 

επισης,ο συγκεκριμενος επεξεργαστης γινεται 6πυρινος?

ξεκλειδωνεται ?

η μονο ο Phenom II X2 555 που απο 2πυρινος γινεται 4πυρινος!?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια αναβαθμιση.

λεω να αγορασω αυτον τον επεξεργαστη >> AMD PHENOM II X4 955 QUAD CORE

 

απο μητρικες δεν ξερω να επιλεξω.ποια μου προτεινετε απο τις κατωθι?

 

Asrock Socket AM3 M3N78D GLan Audio Raid

 

Asus Socket AM3 M4N68T-M V2 Vga GLan Audio Raid

 

Asrock Socket AM3 M3A770DE GLan Audio Raid

 

Asrock Socket AM3 M3A UCC GLan Audio Raid

 

δεν θελω ( μπορω) καμια αλλη εκτος απο αυτες που σας παραθετω.

ευχαριστω

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

θέλω να συνθέσω έναν νέο Η/Υ καθαρά για δουλειές γραφείου, ιnternet άντε λίγο photoshop φορά το τρίμηνο.. και επισης θα τον έχω σαν home cinema συνδεδεμένο με projectrora kai οθόνη τηλεόρασης.

για πείτε μου την γνώμη σας.

-- AMD ATHLON II X4 640 3.0GHZ QUAD-CORE BOX(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559593)

---ASUS M4A78LT-M LE RETAIL(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522790)

---KINGSTON KVR1066D3N7/2G DDR3 2GB PC8500 1066MHZ VALUE RAM Χ2

----GIGABYTE RADEON HD4550 GV-R455HM-512I 512MB PCI-E RETAIL(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516397)

----THERMALTAKE W0146 TR2 RX 450W CABLE MANAGEMENT(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650647) η το LC-POWER LC6550 550W PSU(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808594)

----WESTERN DIGITAL WD10EARS 1TB CAVIAR GREEN SATA2(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303617)

 

 

Ευχαριστω!!!!!

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eπεξεργαστης Amd Phenom II X4 965 149.90ε

Μνημη G.Skill DIMM 4 GB DDR3-1333 Kit 54.90ε

Κουτι Cooler Master HAF 912 Plus 79.90ε

Μητρικη Asus Crosshair IV Formula 189.90ε

Τροφοδοτικο Cooler Master GX-550W 69.90ε

Σκληρος Samsung HD103UJ 1 TB 49.90ε

Καρτα γραφικων MSI R5830 Twin Frozr II 149.90

Πληκ. Ποντικι GigaByte Desktop GK-KM7580 20ε

Οθονη LG Flatron W2243T-PF 129ε

Microsoft Windows 7 Home Premium 64-Bit 89ε

 

Πως σας φενεται? Το pc θα ειναι για gaming.Ξεχασα τιποτα?

ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΜΑΓΚΕΣ ΚΡΥΦΤΙΤΕΕΕΕΕΕΕΕ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ....:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Eπεξεργαστης Amd Phenom II X4 965 149.90ε

 

που βρηκες τετοια τιμη τον επεξεργαστη αν επιτρεπεται>?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΜΑΓΚΕΣ ΚΡΥΦΤΙΤΕΕΕΕΕΕΕΕ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ....:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, ειμαι καινουριος εδω, σημερα πρωτη μερα!

Λοιπον η κοπελα μου εχει ενα παλιο υπολογιστη στο οποιον θελω να κανω μια αναβαθμιση. Βασικα σκευτόμουν να αλλαξω επεξεργαστη-μνημη-μητρικη. Τα υπολοιπα νομιζω δεν εχουν κατι.

Δε εχω μεγαλες απαιτήσεις λιγο ιντερνετ, καμια ταινια, αντε κ αν βαλω κανενα παιχνιδι να μπορει να το παιξει απλα. Ε τι απαιτησεις εδω που τα λεμε να εχει μια γυναικα!!

Απλα θα ηθελα να εχει εξοδο HDMI και καρτα ηχου με 6 εξοδους για να συνδεσω και ηχεια 5.1 τα οποια εχω.

 

Εκανα μια μικρη αναζητηση για πειτε γνωμες:

 

ASUS M4A88T-V EVO

 

AMD PHENOM II X2 555 3.2GHZ DUAL CORE BLACK EDITION BOX

 

KINGSTON KHX1600C7D3K2/4GX 4GB (2X2GB) PC12800 1600MHZ HYPERX GENESIS DUAL CHANNEL KIT

 

Αν μπορουσατε να μου εξηγησετε λιγο τα κριτηρια τα οποια διαλεγω μνημη RAM θα σας ημουν υποχρεος!!

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!

 

Ε το budget ειναι γυρω στα 250.

Edited by billis_xania
Link to comment
Share on other sites

Θέλω πάνω σε αυτή την μητρική κάρτα MSI K9N6PGM2-V2 να βάλω μια κάρτα γραφικών και συγκεκριμένα την GIGABYTE NVIDIA GEFORCE 8400GS 512MBTC 128MB 64BIT. Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την σύνδεση? Επειδή γράφει PCI Express 2.0 στην σύνδεση της κάρτας.
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πήρα ένα Laptop sony vaio.Μπορώ να αγοράσω το dual shock 3 από το PS3 (ασύρματο) για τηλεχειριστήριο gaming στο laptop???????
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πολούς φίλους να προτιμούν (φθηνούς)AMD απέναντι στους (ακριβούς) Intel θα ήθελα να μοιραστώ μια εμπειρία δικιά μου που ίσως σας αλλάξει σκεπτικό πριν την αγορά υπολογιστή.Πριν λίγο καιρό λοιπόν,αποφάσισα να καθαρίσω το pc από σκόνες κτλ:wacko:.Αφού έβγαλα και την ψύκτρα(την εργοστασιακή που δε συστήνω με τπτ.) από το cpu και το κάθαρισα με ένα πινέλο,όταν ξάναβαλα την ψύκτρα,ξέχασα να συνδέσω την τροφοδοσία του ανεμιστήρα του επεξεργαστή:cry::cry: με αποτέλεσμα να δουλεύω επι μισή ώρα στον υπολογιστή και μάλιστα να παίζω και dragon age (βαρύ παιχνίδι) χωρίς ανεμιστήρα.Το pc σε κάποια φάση έκανε restart από μόνο του λόγω σφάλματος θερμοκρασίας(126 βαθμούς κελσίου σύμφωνα με το asus probe) αλλά δεν έπαθε απολύτως τίποτα.Μετα από αυτή την περιπέτεια έγινα φανατικός υποστηρικτής intel και για μένα απλα amd δεν υπάρχει.Οπότε σε ποιό hardcore χρήστες προτείνω να μην σκέφτονται καν την αγορά amd έναντι των intel αν η οικονομική διαφορά είναι της τάξης των 100-200 ευρώ στο όλο συστημα

Το CPU είναι το Q9550.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ακριβώς εμπειρία θα είχες και με έναν AMD (είναι συνηθισμένο "λάθος" το να ξεχνάει κάποιος να συνδέσει τον ανεμιστήρα από βιασύνη), όλοι οι επεξεργαστές όταν ξεπεράσουν μια συγκεκριμένη θερμοκρασία κάνουν forced shutdown ώστε να μην καταστραφούν. Επίσης η ψύκτρα λειτουργούσε ως παθητική χωρίς τον ανεμιστήρα, που σημαίνει ότι κάτι κάνει αλλά δεν αρκεί προφανώς, γι'αυτό και δεν έσβησε άμεσα αλλά άντεξε για λίγη ώρα, αφού το dragon age είναι ένα μέτριο σε απαιτήσεις παιχνίδι.

 

Το ότι η AMD έχει πιο φθηνές λύσεις, δε σημαίνει ότι είναι χαμηλότερης ποιότητας τα προϊόντα της - η διαφορά είναι στις επιδόσεις και όχι στην αντοχή. Δεν έχω δει ποτέ συγκριτικό στο οποίο να έχει καταφέρει να δείξει κάποιος ότι η Intel έχει επεξεργαστές μεγαλύτερης αντοχής σε αντίξοες συνθήκες ή το αντίθετο, ο καθένας αγοράζει ανάλογα με τις ανάγκες του.

 

Δεν είναι σωστό να βασιζόμαστε σε τυχαίες εμπειρίες όπως αυτή, ειδικά όταν είναι γνωστό γενικότερα ότι δεν είναι κάτι ασυνήθιστο αυτό που συνέβη (σπάνια θα χαλάσει ένας επεξεργαστής από ένα fan failure). 100-200 ευρώ σε ένα σύστημα αντίστοιχων επιδόσεων είναι αρκετά μεγάλη διαφορά που δικαιολογείται μόνο από συνειδητοποιημένους χρήστες που απαιτούν/χρειάζονται το 5-10% κέρδους στις επιδόσεις ή από χρήστες που έχουν λεφτά για πέταμα.

 

Επειδή πολύς κόσμος διαβάζει τις προτάσεις όλων εδώ, καλό είναι να μην βγάζουμε λοιπόν βιαστικά συμπεράσματα που μπορεί να επηρεάσουν με λάθος τρόπο κάποιον αγοραστή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πολούς φίλους να προτιμούν (φθηνούς)AMD απέναντι στους (ακριβούς) Intel θα ήθελα να μοιραστώ μια εμπειρία δικιά μου που ίσως σας αλλάξει σκεπτικό πριν την αγορά υπολογιστή.Πριν λίγο καιρό λοιπόν,αποφάσισα να καθαρίσω το pc από σκόνες κτλ:wacko:.Αφού έβγαλα και την ψύκτρα(την εργοστασιακή που δε συστήνω με τπτ.) από το cpu και το κάθαρισα με ένα πινέλο,όταν ξάναβαλα την ψύκτρα,ξέχασα να συνδέσω την τροφοδοσία του ανεμιστήρα του επεξεργαστή:cry::cry: με αποτέλεσμα να δουλεύω επι μισή ώρα στον υπολογιστή και μάλιστα να παίζω και dragon age (βαρύ παιχνίδι) χωρίς ανεμιστήρα.Το pc σε κάποια φάση έκανε restart από μόνο του λόγω σφάλματος θερμοκρασίας(126 βαθμούς κελσίου σύμφωνα με το asus probe) αλλά δεν έπαθε απολύτως τίποτα.Μετα από αυτή την περιπέτεια έγινα φανατικός υποστηρικτής intel και για μένα απλα amd δεν υπάρχει.Οπότε σε ποιό hardcore χρήστες προτείνω να μην σκέφτονται καν την αγορά amd έναντι των intel αν η οικονομική διαφορά είναι της τάξης των 100-200 ευρώ στο όλο συστημα

Το CPU είναι το Q9550.

 

το να στησεις ενα συστημα με amd επεξεργαστη και ati καρτα γραφικων,σου βγαινει παρα πολυ φθηνοτερα σε αντιστοιχο με Intel Και nvidia!

οι αποδοσεις ειναι παρα πολυ καλες και η επιλογη amd συστηματος γινεται για οικονομικους λογους!αν ειχαμε ολοι μας μια δουλεια των 1500 ευρω τον μηνα,η εναν μπαμπα που να εκτελει της εντολες των μικρων...σιγουρα θα δοκιμαζαμε και τους ακριβους intel!

με amd 955 black και ati 4850,παιζω τα παντα,και ολους τους τελευταιους τιτλους παιχνιδιων!:D

να ναι καλα η amd!;)

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με συχωρείτε:(:( αν αυτά που έγραψα φάνηκαν να είναι υποτιμιτικά για την amd απλά την αποψη μου είπα.Σε καμμία περίπτωση δεν εννοούσα οτι οι amd είναι για τα σκουπίδια και το τόνισα ότι αν κάποιος είναι hardcore user να προτιμίσει intel.Αλλωστε και γω για κάρτες γραφικών υποστηρίζω τις ATI.Επίσης το dragon age σε τέρμα ρυθμίσεις είναι αρκετα βαρύ(όσο το crysis se high).Ακόμη να αναφέρω οτι χρησιμοποιώ και προγράμματα σχεδιασμού που απαιτούν επεξεργαστική ισχύ και αυτο εμπίπτει στο hardcore που έχω προαναφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα ναι, οι AMD καιγόντουσαν. Υπάρχει και το κλασικό πια βιντεάκι που το αποδεικνύει:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Xf0VuRG7MN4]YouTube - What happens when a CPU heatsink is removed[/ame]

 

Πλέον όλοι οι επεξεργαστές διαθέτουν thermal shutdown και δεν καίγονται. Επίσης, πολλές μητρικές εκπέμπουν ένα προειδοποιητικό ήχο αν έχεις ξεχάσει να συνδέσεις το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή ή αν αυτό έχει μπλοκάρει/χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας

 

Ηρθε μάλλον ο καιρός για την αγορά νέου υπολογιστή.Το πρόβλημά μου είναι ότι χρειάζομαι έναν ισχυρό και δεν ξέρω πως ακριβώς να το κάνω.Θέλω να χρησιμοποιήσω το windows experience index σαν δείκτη αλλά π ρ ι ν το αγοράσω.Δεν βλέπω όμως να υπάρχουν στο internet ιστότοποι που να σε βοηθούν σε τέτοιες επιλογές με αυτό τον δείκτη. Υπάρχει εμπειρία γι'αυτό σε κάποιον? Η καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σας

 

Ηρθε μάλλον ο καιρός για την αγορά νέου υπολογιστή.Το πρόβλημά μου είναι ότι χρειάζομαι έναν ισχυρό και δεν ξέρω πως ακριβώς να το κάνω.Θέλω να χρησιμοποιήσω το windows experience index σαν δείκτη αλλά π ρ ι ν το αγοράσω.Δεν βλέπω όμως να υπάρχουν στο internet ιστότοποι που να σε βοηθούν σε τέτοιες επιλογές με αυτό τον δείκτη. Υπάρχει εμπειρία γι'αυτό σε κάποιον? Η καμμιά ιδέα?

 

Αυτά είναι χαζομάρες! αυτός που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις ένα ισορροπημένο μηχάνημα. Με λίγα λόγια sandy bridge cpu, μητρική asus/gigabyte, μνήμες 4-8 gb στα 1333 με χαμηλά timings, κάρτα γραφικών σίγουρα πάνω από 200 euro και το σημαντικότερο από όοοοολα.. ssd σκληρό με μεγάλο read/write. Αν παραλήψεις κάτι από αυτά, τότε πολύ απλά κάποιο υποσύστημα θα ρίχνει τις επιδόσεις όλου του υπολογιστή.

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...