Jump to content

Πιστωτική Κάρτα Wind Bonus American Express/VISA


emperor69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όποιον ενδιαφέρεται έχει διαθεσιμότητα σε SE W220i στα καταστήματα Wind.

Τώρα πλεον είναι εκτός λίστας bonus.

Εχει αντικατασταθεί απο το T250i το οποίο είναι σε έλλειψη...:lol:

http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/702461_s.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είναι η κλασσική alpha bonus visa, είναι WIND bonus visa, με το λογότυπο wind επάνω. Και σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση, ποτέ δεν χρειαζόταν εκκαθαριστικό για να βγάλεις τις wind κάρτες! Είναι καθαρά προαιρετικό αν θέλεις να πάρεις μεγαλύτερο πιστωτικό όριο από τα 900 ευρώ που δίνει. Αν σου αρκούν τα 900, αρκεί απλά η ταυτότητα!

 

Μου αρκούν τα 900 αλλά θα πρέπει να πείσω τον υπάλληλο ότι δε χρειάζεται το εκαθαριστικό ... αλήθεια ποια είναι η διαφορά της wind bonus visa με την alpha bonus visa; Ποια είναι [υποτίθεται] καλύτερη;

Link to comment
Share on other sites

Μου αρκούν τα 900 αλλά θα πρέπει να πείσω τον υπάλληλο ότι δε χρειάζεται το εκαθαριστικό ... αλήθεια ποια είναι η διαφορά της wind bonus visa με την alpha bonus visa; Ποια είναι [υποτίθεται] καλύτερη;

Υποθέτω δεν έχουν διαφορά! Η μία είναι όπως τη βγάζει η τράπεζα και η άλλη έχει το λογότυπο της wind επάνω! Δεν ξέρω αν παίζει καμιά διαφορά στο επιτόκιο αλλά δεν νομίζω.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω δεν έχουν διαφορά! Η μία είναι όπως τη βγάζει η τράπεζα και η άλλη έχει το λογότυπο της wind επάνω! Δεν ξέρω αν παίζει καμιά διαφορά στο επιτόκιο αλλά δεν νομίζω.

Εγώ τώρα που δεν έχω συμβόλαιο wind στο όνομα μου μπορώ να βγάλω την κάρτα;

Και αν ναι, μπορώ να ζητήσω το δωρεάν Wind Plus non stop να μπει σε κινητό που είναι στο όνομα άλλου;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα που δεν έχω συμβόλαιο wind στο όνομα μου μπορώ να βγάλω την κάρτα;

Και αν ναι, μπορώ να ζητήσω το δωρεάν Wind Plus non stop να μπει σε κινητό που είναι στο όνομα άλλου;

 

Με αυτή την κάρτα, όσους λογαριασμούς wind εξοφλείς με αυτήν μέσω εντολής σου κάθε μήνα, έχεις δωρεάν την υπηρεσία wind plus non stop, καθώς και 10 sms...:O:cool: αν έχεις 1 ή 2 ή και κανένα κατά την ενεργοποίηση, δεν έχεις σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την κάρτα, όσους λογαριασμούς wind εξοφλείς με αυτήν μέσω εντολής σου κάθε μήνα, έχεις δωρεάν την υπηρεσία wind plus non stop, καθώς και 10 sms...:O:cool: αν έχεις 1 ή 2 ή και κανένα κατά την ενεργοποίηση, δεν έχεις σημασία.

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα που το κινητό μου είναι στο όνομα του πατέρα μου, μπορώ να ζητήσω να εξοφλείτε με αυτήν και χώρις να είναι ο ίδιος μπροστά; Με ενδιαφέρει γιατί ο πατέρας μου δεν βρίσκει πολύ χρόνο για τέτοια πράγματα.

http://www.estudents.gr/images/links/8831.JPG Το Νο1 φοιτητικό site!!

Πωλείτε JC777 καινούριο για Θεσσαλονίκη 147€: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=217191

Πληροφορίες για JC777 εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=215460

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
H pizza hutt προσφερει εκπτωση 20% αν πληρωσεις με την καρτα,ανεξαρτητων ποντων.Δεν ξερω αν ισχυει η προσφορα για τηλεφωνικες παραγγελιες

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα που το κινητό μου είναι στο όνομα του πατέρα μου, μπορώ να ζητήσω να εξοφλείτε με αυτήν και χώρις να είναι ο ίδιος μπροστά; Με ενδιαφέρει γιατί ο πατέρας μου δεν βρίσκει πολύ χρόνο για τέτοια πράγματα.

 

Ναι μπορείς να δώσεις πάγια εντολή να εξοφλείς οποιοδήποτε τηλέφωνο, σε όποιον και να ανήκει ( το έχω δοκιμάσει )

Link to comment
Share on other sites

H pizza hutt προσφερει εκπτωση 20% αν πληρωσεις με την καρτα,ανεξαρτητων ποντων.Δεν ξερω αν ισχυει η προσφορα για τηλεφωνικες παραγγελιες

Δεν ισχύει για τηλεφωνικές παραγγελίες... :(

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήγα να την βγάλω και όλα οκ στο κατάστημα wind να με εξυπηρετήσουν. Πήγα χωρίς εκαθαρίστικο αφύ ήξερα ότι γίνετε. Ελά που όμως όταν γύρισα σπίτι μετά από 1 ώρα με πήραν τηλ. και μου είπαν ότι η αιτησή μου δεν έγινε αποδεκτή και πρέπει να ρωτήσω την alpha γι'αυτό γιατί οι ίδιοι δεν ξέρουν τον λόγο. Πήρα στην alpha και δεν μπορούσαν λέει να με πουν από το τηλέφωνο και ότι έπρεπε να πάω σε ένα κατάστημα! Πάω σε ένα κατάστημα και μου είπαν ότι δεν έγινε δεκτή η αίτηση λόγω του ότι δεν έδωσα το καθαριστικό μου! Α επίσης είχα δηώσει ότι έχω και λογαριασμό στην alpha!

 

Είναι δυνατόν να χρειάζετε τέτοια διαδικασία για να μάθεις τον λόγο της απόριψης της αίτησης;

Λέω να τους στείλω e-mail να παραπονεθώ ότι κάνουν διακρίσεις στους πελάτες τους χωρίς λόγο.

Η κοπέλα στην wind έγραψε εισόδημα 3000 ευρώ. Στο site λέει ότι πρέπει να έχω τουλάχιστον 5000 ευρώ εισόδημα. Μήπως φταίει αυτό; Η κοπέλα μου είπε ότι δεν χρειάζετε να γραψουμε παραπάνω.

Αν πράγματι φταίει αυτό μπορώ να πάω να ξανακάνω αίτηση γράφοντας στο εισόδημα όμως αυτή την φορά 5000 η θα νομίζουν ότι τους δουλεύω;

http://www.estudents.gr/images/links/8831.JPG Το Νο1 φοιτητικό site!!

Πωλείτε JC777 καινούριο για Θεσσαλονίκη 147€: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=217191

Πληροφορίες για JC777 εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=215460

Link to comment
Share on other sites

Συμφέρει και η προσφορά με την aegean, με τα τσάμπα εισιτήρια.

 

Αυτό το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά! Είναι όντως τσάμπα, αλλά τον τελευταίο χρόνο έχουν αυξήσει τους πόντους που απαιτούνται για την εξαργύρωση τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα,μόλις πήρα και εγώ την american express bonus.Καθότι ολίγον άσχετος με τις κάρτες :blink: ξέρω οτι αν πληρώνεις τα λίγοτερα στη κάρτα μακροπρόθεσμα πληρώνεις περισσοτερα ενώ εγώ θελω να εξοφλώ άμεσα ότι εχώ αγοράση.Υπάρχει δυνατότητα να καταθέσω ένα ποσό στη κάρτα ωστε να μην χρησιμοποιω την πίστωση κατα τις αγορές μου και να μην πληρώνω τόκους;ενώ παράλληλα να ξέρω τι υπόλοιπο έχω;:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μόλις πήρα και εγώ την american express bonus.Καθότι ολίγον άσχετος με τις κάρτες :blink: ξέρω οτι αν πληρώνεις τα λίγοτερα στη κάρτα μακροπρόθεσμα πληρώνεις περισσοτερα ενώ εγώ θελω να εξοφλώ άμεσα ότι εχώ αγοράση.Υπάρχει δυνατότητα να καταθέσω ένα ποσό στη κάρτα ωστε να μην χρησιμοποιω την πίστωση κατα τις αγορές μου και να μην πληρώνω τόκους;ενώ παράλληλα να ξέρω τι υπόλοιπο έχω;:ninja:

 

Nα κάνεις ολική εξόφληση σε κάθε λογαριασμό που θα σου'ρχεται και θα'σαι οκ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνεις ολική εξόφληση σε κάθε λογαριασμό που θα σου'ρχεται και θα'σαι οκ! ;)

 

Πρόσφατα πολλές μεγάλες και μικρές τράπεζες έφαγαν πρόστιμα (από την τράπεζα της Ελλάδος) γιατί χρέωναν τόκους όχι από την ημερομηνία εξόφλησης του λογαριασμού και μετά (αν δεν τον εξοφλούσες ολόκληρο), αλλά από την ημέρα που εκδιδόταν ο λογαριασμός. Προσοχή με τους λογαριασμούς από τις πιστωτικές, διαβάστε τους όρους και ρωτήστε την τράπεζα και την εξυπηρέτηση πελατών και αν σας χρεώνουν τόκους ενώ εξοφλείτε κανονικά τους λογαριασμούς σας, διαμαρτυρηθείτε και απειλείστε τους για να σταματήσουν να κλέβουν...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν υπηρξε ποτε.

 

Η μονη περιπτωση που χρεωνοσουν αμεσα τοκους ηταν η περιπτωση της χρησιμοποιησης της πιστωτικης για αναληψη μετρητων απο ΑΤΜ.

 

Σε παρακαλω να δωσεις link απο οποιαδηποτε συμβαση πιστωτικης που να επιβεβαιωνεται αυτο που λες αλλιως να ζητησεις συγνωμη.

 

Δε χρειαζομαστε αλλη παραπληροφορηση και τρομοενημερωση σχετικα με τις πιστωτικες.

 

 

Φιλικα.

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν υπηρξε ποτε.

 

Η μονη περιπτωση που χρεωνοσουν αμεσα τοκους ηταν η περιπτωση της χρησιμοποιησης της πιστωτικης για αναληψη μετρητων απο ΑΤΜ.

 

Σε παρακαλω να δωσεις link απο οποιαδηποτε συμβαση πιστωτικης που να επιβεβαιωνεται αυτο που λες αλλιως να ζητησεις συγνωμη.

 

Δε χρειαζομαστε αλλη παραπληροφορηση και τρομοενημερωση σχετικα με τις πιστωτικες.

 

 

Φιλικα.

 

Γιατί να ζητήσω συγνώμη? Επειδή είπα να προσέχουν πολύ με τις πιστωτικές? Το ότι συμβαίνει από τα ΑΤΜ δεν είναι σημάδι κλεψιάς? Προ μερικών μηνών το είχαν αναφέρει οι ειδήσεις το θέμα, αν θες κάτσε και ψάξ' το, δεν είμαι και κανένας δικηγόρος για να στο αποδείξω και νομικά. Η παραπληροφόρηση και η τρομοενημέρωση για μένα είναι καχυποψία η οποία έχει δημιουργηθεί από την πολιτική των τραπεζών τόσα χρόνια οπότε σε παρακαλώ ηρέμησε και άσε τα "φιλικά" κτλ όταν κατηγορείς... "Φιλικά" και κατηγορίες δεν συμβαδίζουν!

Link to comment
Share on other sites

 

Δε χρειαζομαστε αλλη παραπληροφορηση και τρομοενημερωση σχετικα με τις πιστωτικες.

 

Σε αυτο συμφωνω και επαυξανω. Αλλα τα περι συγγνωμης κλπ ειναι και υπερβολικα και αχρειαστα

Link to comment
Share on other sites

Προς LORD BRITISH

Δεν χρειάζετε να σου φέρουμε μαρτυρίες για κάτι που είναι Κοινή πρακτική .

Αν παρόλα αυτά επιμένεις πάρε την σύμβαη της Citibank όπως ακριβώς στην παραπομπή που σου δίνω. http://www.citibank.com/greece/consumer/pdf/visa.pdf

άρθρο 23

 

23. O Λογαριασμός, για τις περιπτώσεις λοιπών συναλλαγών πλην ανάληψης μετρητών, θα χρεώνεται με συμβατικό τόκο στις περιπτώσεις τμηματικών εξοφλήσεων (καταβολών σε δόσεις), ο οποίος υπολογίζεται με κυμαινόμενο ετήσιο επιτόκιο ίσο σήμερα (Ιούλιος 2007) προς 17,95% πλέον 0,6% εισφορά του N. 128/75 για τη Citibank Visa & Citibank Visa Vodafone, προς 16,95% πλέον 0,6% εισφορά του N. 128/75 για τη Citibank Gold Visa & Citibank Visa Vodafone Gold προς 13,50% πλέον 0,6% εισφορά του N. 128/75 για τη Citibank Platinum Visa. O σχετικός τόκος λογίζεται από την ημερομηνία καταχώρισης της κάθε χρέωσης του λογαριασμού, συμπεριλαμβανομένων των χρεώσεων ατόκων δόσεων που έχει συμφωνήσει ο Κάτοχος με την Επιχείρηση, με εξαίρεση τις συναλλαγές που έγιναν μέχρι την έκδοση του πρώτου Λογαριασμού, οπότε και ο τόκος χρεώνεται από την ημερομηνία έκδοσης του Λογαριασμού αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ζητήσω συγνώμη? Επειδή είπα να προσέχουν πολύ με τις πιστωτικές? Το ότι συμβαίνει από τα ΑΤΜ δεν είναι σημάδι κλεψιάς? Προ μερικών μηνών το είχαν αναφέρει οι ειδήσεις το θέμα, αν θες κάτσε και ψάξ' το, δεν είμαι και κανένας δικηγόρος για να στο αποδείξω και νομικά. Η παραπληροφόρηση και η τρομοενημέρωση για μένα είναι καχυποψία η οποία έχει δημιουργηθεί από την πολιτική των τραπεζών τόσα χρόνια οπότε σε παρακαλώ ηρέμησε και άσε τα "φιλικά" κτλ όταν κατηγορείς... "Φιλικά" και κατηγορίες δεν συμβαδίζουν!

 

Ούτε ένας, ούτε δύο αλλά 14 οι καταχρηστικοί όροι των συμβάσεων, όπως έκρινε το Πρωτοδικείο Αθηνών, πολύ περισσότεροι κατά την γνώμη μου.

 

Ανάμεσα στους καταχρηστικούς όρους και εκείνος σύμφωνα με τον οποίο ο χρήστης πιστωτικής κάρτας σε περίπτωση πληρωμής του ποσού ελάχιστης καταβολής οφείλει να καταβάλει τόκους για το υπόλοιπο από την ημέρα της συναλλαγής και όχι από την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού!

 

http://www.enet.gr/online/online_text/c=114,dt=29.06.2008,id=43269280

 

Και ξέρετε ποιό είναι το πιο νόστιμο; Η απόφαση είναι πλέον τελεσίδικη, αλλά οι τράπεζες δεν συμμορφώνονται!

 

Η προσωπική μου άποψη: ΜΑΚΡΙΑ από τις κάρτες. Ή έστω με πολλή προσοχή. Έχω δει πολύ κόσμο να καίγεται από δαύτες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν σου ερχεται ενας μηνιαιος λογαριασμος 100 ευρω και εσυ πληρωνεις λιγοτερο απο 100 ειναι απολυτα λογικο να τοκιζεται εις βαρος σου το υπολοιπο που αφηνεις. Αν εχεις 50 ευρω και ξοδευεις για 100 , ας προσεχες.

 

Προσωπικα εχω κανει σε 15 μηνες 2 ταξιδια δωρεαν με την Aegean απλα και μονο χρησιμοποιωντας τις καρτες bonus της Alpha Bank. Τους λογαριασμους μου το εξοφλω πληρως καθε μηνα και δεν εχω χρεωθει ουτε ενα cent ως τοκο. Αυτη ειναι η αληθεια η οποια ισχυει για καθε ανθρωπο ο οποιος ξερει τι σημαινει πιστωτικη καρτα. Οσοι χρειαζονται εξτρα χρηματα δεν χρειαζονται καρτες αλλα δανειο....

 

 

Φιλικα.

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία λεπτή διαφορά μεταξύ των όρων «απόλυτα λογικό» και «τελεσιδίκως κριθέν ως καταχρηστικό».

 

Οι τράπεζες δεν είναι κοινωφελή ιδρύματα αλλά εμπορικές επιχειρήσεις και ως τέτοιες αποβλέπουν στο κέρδος. Κανείς δεν αμφισβήτησε το ότι οι τράπεζες πρέπει να αμείβονται για τις υπηρεσίες που παρέχουν. Το κρίσιμο όμως σε αυτή την περίπτωση είναι το πόσο και το πώς. Κατά την γνώμη μου, κατά την γνώμη πολλών ανθρώπων αλλά και κατά την τελεσίδικη κρίση της δικαιοσύνης οι τράπεζες έχουν ξεπεράσει κατά πολύ το αναγκαίο μέτρο.

 

Προσωπικά θεωρώ άξιο απορίας, πώς οι τράπεζες βρίσκουν αυτόκλητους υπερασπιστές ανάμεσα στους απλούς καταναλωτές, που μάλιστα θίγονται προσωπικά και μαίνονται όταν κάποιος εκφράζει μία άποψη τόσο βαθιά εμπεδωμένη στην συλλογική συνείδηση, αλλά επί πλέον βεβαιωμένη τελεσίδικα και σε δικαστικές αποφάσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ άξιο απορίας, πώς οι τράπεζες βρίσκουν αυτόκλητους υπερασπιστές ανάμεσα στους απλούς καταναλωτές, που μάλιστα θίγονται προσωπικά και μαίνονται όταν κάποιος εκφράζει μία άποψη τόσο βαθιά εμπεδωμένη στην συλλογική συνείδηση, αλλά επί πλέον βεβαιωμένη τελεσίδικα και σε δικαστικές αποφάσεις.

 

Δεν είναι καθόλου άξιο απορίας... Σου απάντησε πριν καν εσύ έχεις την απορία... Ξεπουλήθηκε η καταναλωτική του συνείδηση επειδή του έκανε δώρο 2 ταξίδια η πιστωτική του...

 

Φιλικά το "ξεπουλήθηκε"...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...