Jump to content

Πιστωτική Κάρτα Wind Bonus American Express/VISA


emperor69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει περίπτωση να μάθουμε περισσότερα για την κάρτα από το Internet; Στο site της ALPHA BANK λέει ότι για περισσότερες πληροφορίες να μπούμε στο site της ΤΙΜ και το site της ΤΙΜ μας προωθεί αυτόματα στο site της ALPHA BANK... Κράτα με να σε κρατώ δηλαδή!!

Επίσης δεν είδα καμιά επίσημη ανακοίνωση της ΤΙΜ (στο media centre).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Siga na mhn einai diathesimh gia tous kartokinhtous....Tha einai terastio lathos ths Tim pou den nomizw na to kanei...

 

Γιατί, θα θίξει τους συνδρομητές συμβολαίου η διάθεση της κάρτας και σε καρτοκινητούς; Είναι τόσο γαλαζοαίματοι και κάτοχοι τίτλων ευγενείας ώστε να θιχτούν με τη διάθεση ενός τόσο μεγάλου προνομίου σε ταπεινούς καρτοκινητούς; Δεν τους χαλάνε όμως τα νούμερά τους, με >50% της συνδρομητικής βάσης καρτοκινητούς, ούτε τα τεράστια έσοδα που έχουν από αυτούς!

Επίσης, αν έγώ ήμουν συνδρομητής με συμβόλαιο στην ΤΙΜ, δεν θα με πείραζε καθόλου να έχει κάτι που έχω και εγώ ένας συνδρομητής καρτοκινητής...

Πλύση εγκεφάλου κάνουν στους κατόχους συμβολαίων ώστε να πιστεύουν ότι είναι οι εκλεκτοί του Θεού πάνω στη γη;;; :p

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποιος να έχει καρτοκινητό και όχι συμβόλαιο, και ταυτόχρονα να θέλει πιστωτική κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποιος να έχει καρτοκινητό και όχι συμβόλαιο, και ταυτόχρονα να θέλει πιστωτική κάρτα;

 

πολυ σωστος

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποιος να έχει καρτοκινητό και όχι συμβόλαιο, και ταυτόχρονα να θέλει πιστωτική κάρτα;

 

Αυτό είναι δική του επιλογή. Δεν θα κρίνει η ΤΙΜ ποιός μπορεί και ποιός όχι με βάση το αν είναι καρτοκινητός ή όχι. Μπορεί κάτοχος καρτοκινητού να έχει πολλαπλάσιο εισόδημα από κάτοχο συμβολαίου αλλά για δικούς του λόγους να θέλει να έχει καρτοκινητό. Δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε παραπάνω...

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει με τους συνδρομητές συμβολαίου ΤΙΜ... Τόσο άσχημα θα νιώσουν άμα δώσουν την πιστωτική κάρτα και στους καρτοκινητούς;

Συμβουλή: Προσοχή στο καλάμι, μακροχρόνιο καβάλημα βλάπτει σοβαρά την υγεία (αν πέσεις)...

 

ΥΓ: Πάντως όσοι αισθάνονται τόσο "ανεβασμένοι" που είναι κάτοχοι συμβολαίου και "τη βρίσκουν" με όσα έχουν αυτοί και δεν έχουν οι καρτοκινητοί, μπορούν να απευθυνθούν στη Βασίλισσα της Αγγλίας για να τους χρίσει Ιππότες. Και μετά να κάνουν και μια αίτηση για τη Βουλή των Λόρδων. Στην αίτηση να αναφέρουν οπωσδήποτε ότι είναι κάτοχοι συμβολαίου ΤΙΜ !!! :p

 

ΥΓ2: Μια και εδώ κάνουμε διάλογο, θα ήθελα να μας αναφέρουν όσοι με ιερό μένος είναι ενάντιοι στην παροχή της κάρτας σε καρτοκινητούς, σε τί πιστεύουν ότι θα βλάψει τα συμφέροντά τους ή τα συμφέροντα της ΤΙΜ αυτή η κίνηση !!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nosferatu δεν έχω συμβόλαιο όπως υπονοείς, αλλά καρτοκινητό. Επομένως τα περί "ανεβασμένων" και "ιπποτών" δεν βρίσκουν αντίκρισμα σε μένα, ούτε και σε κανέναν άλλο νομίζω.

 

Στα των πιστωτικών καρτών τώρα, προσωπικά μισώ τις πιστωτικές κάρτες, τις θεωρώ απάτη για να σου τρώνε τα λεφτά, και κακώς η ΤΙΜ προσπαθεί να σου φορτώσει κάρτες. Και αντί να σχολιάσετε το γεγονός αυτό, κάθεστε και γκρινιάζετε που δεν φορτώνει κάρτες και στους καρτοκινητούς. Που δεν τις χρειάζονται δηλαδή οι περισσότεροι, και που οι περισσότεροι δεν πρέπει και να έχουν.

 

Και αν θέλετε και μια παραπάνω ανάλυση, ορίστε:

Ποιοί έχουν καρτοκινητό;

α) αυτοί που δεν έχουν ΑΦΜ (δεν μπορείς να έχεις πιστωτική)

β) αυτοί που σιχαίνονται τους λογαριασμούς (πιστωτική χωρίς λογαριασμό υπάρχει; )

γ) οι ανήλικοι (επίσης δε μπορούν να έχουν πιστωτική)

δ) αυτοί που το έχουν ως συμπλήρωμα και έχουν και συμβόλαιο (ας βγάλουν πιστωτική στο συμβόλαιο)

ε) αυτοί που χρησιμοποιούν ελάχιστα το κινητό τους (τότε γιατί να βγάλουν την πιστωτική αυτή; το κέρδος τους θα είναι ελάχιστο από τις εκπτώσεις)

 

 

Πιστεύω να έγινα αντιληπτός.

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω οτι ειμαι κατα των πιστωτικων καρτων....

και επισης να σχολιασω οτι το ενδεχομενο,οσο αφορα τις τιμες μεσω πιστωτικης σε καποια απο τα προγραμματα...μηπως θα γινονται ΜΟΝΟ μεσω της καρτας bonus? σας περασε απο το μυαλο αυτο?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nosferatu δεν έχω συμβόλαιο όπως υπονοείς, αλλά καρτοκινητό. Επομένως τα περί "ανεβασμένων" και "ιπποτών" δεν βρίσκουν αντίκρισμα σε μένα, ούτε και σε κανέναν άλλο νομίζω.

 

Στα των πιστωτικών καρτών τώρα, προσωπικά μισώ τις πιστωτικές κάρτες, τις θεωρώ απάτη για να σου τρώνε τα λεφτά, και κακώς η ΤΙΜ προσπαθεί να σου φορτώσει κάρτες. Και αντί να σχολιάσετε το γεγονός αυτό, κάθεστε και γκρινιάζετε που δεν φορτώνει κάρτες και στους καρτοκινητούς. Που δεν τις χρειάζονται δηλαδή οι περισσότεροι, και που οι περισσότεροι δεν πρέπει και να έχουν.

 

Και αν θέλετε και μια παραπάνω ανάλυση, ορίστε:

Ποιοί έχουν καρτοκινητό;

α) αυτοί που δεν έχουν ΑΦΜ (δεν μπορείς να έχεις πιστωτική)

β) αυτοί που σιχαίνονται τους λογαριασμούς (πιστωτική χωρίς λογαριασμό υπάρχει; )

γ) οι ανήλικοι (επίσης δε μπορούν να έχουν πιστωτική)

δ) αυτοί που το έχουν ως συμπλήρωμα και έχουν και συμβόλαιο (ας βγάλουν πιστωτική στο συμβόλαιο)

ε) αυτοί που χρησιμοποιούν ελάχιστα το κινητό τους (τότε γιατί να βγάλουν την πιστωτική αυτή; το κέρδος τους θα είναι ελάχιστο από τις εκπτώσεις)

 

 

Πιστεύω να έγινα αντιληπτός.

 

 

Αν έχεις καρτοκινητό χαίρομαι, έχεις μια αίσθηση αντικειμενικότητας. Δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά, αλλά μια και απάντησες σου απαντώ ότι σε γενικές γραμμές όσα αναφέρεις περί των καρτοκινητών ισχύουν. Αυτό που υποστηρίζω εγώ είναι το δικαίωμα της ΕΠΙΛΟΓΗΣ και στα καρτοκινητά. Εδώ αναφερόμαστε σε μια πιστωτική κάρτα, γενικά όμως η ΤΙΜ έχει στερήσει ΠΟΛΛΕΣ επιλογές από τα καρτοκινητά, με δικαιολογία το συλλογισμό που επικαλείσαι και εσύ. Το σωστό είναι να υπάρχουν οι αντίστοιχες επιλογές και δυνατότητες και στα καρτοκινητά (πρόσεξε ότι δεν θίγω το θέμα του κόστους, δεν διαφωνώ να είναι κάποιες υπηρεσίες λίγο ακριβότερες μια και δεν πληρώνουν πάγιο) και όποιος θέλει ας τις χρησιμοποιήσει.

Δεν μου αρέσει να διαβάζω ότι "αυτό δεν το χρειάζεται ο καρτοκινητός" ή ακόμα χειρότερα "θα ήταν τεράστιο λάθος να δώσει την κάρτα στα καρτοκινητά" κτλ. Με τον τρόπο που διατυπωνονται μοιάζει να προέρχονται από ανθρώπους που δεν θέλουν να έχουν και άλλοι τις υπηρεσίες που έχουν οι ίδιοι..

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου οτι ολα ειναι καθαρα θεμα marketing, δεν υπαρχει καμμια εταιρεια στον κοσμο που ενω θα ειχε την δυνατοτητα να αποκτησει μεγαλυτερο κερδος, δεν θα το εκανε. ιδιως τετοιου βεληνεκους & τζιρου.

αποψη μου: σιγα σιγα η ΤΙΜ κατευθυνει την προσοχη της στα συμβολαια ενω παραλληλα η Q-Telecom στους καρτοκινητους.

Link to comment
Share on other sites

Οι cobranded καρτες δεν ζητουν περισσοτερα δικαιολογητικα απο ταυτοτητα και αφμ συνηθως. Εαν εισαι συμβολαιο τοτε η εταιρια (ΤΙΜ) εχει ηδη ταυτοτητα, εκαθαριστικο ή καποια αποδειξη αφμ σου οποτε μεσω τειρεσια αλλα και απο την οικονομικη σου συμπεριφορα σαν συνδρομητης μπορει να εκτιμησει θετικα/αρνητικα την εγκριση πιστωτικης καρτας. Η πιστωτικη δεν ειναι κοινο αγαθο να την εχει ο οποιοσδηποτε αλλα μονο οσοι εχουν αρτια πιστωληπτικη ικανοτητα. Συνηθως οι καρτοκινητοι ειναι αυτοι που περιγραφει ο elektrik eye πιο πανω. Επισης, συνηθως οι καρτοκινητοι ειναι ανωνυμοι εκ πεποιθησεως οποτε αντε να τους πεις να βγαλουν καρτα. Τα καρτοκινητα ειναι προγραμματα χρησης που αφορουν κατα το μεγαλυτερο μερος ατομα που κανουν περιορισμενη χρηση σε εξερχομενες κλησεις/υπηρεσιες.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Οι cobranded καρτες δεν ζητουν περισσοτερα δικαιολογητικα απο ταυτοτητα και αφμ συνηθως. Εαν εισαι συμβολαιο τοτε η εταιρια (ΤΙΜ) εχει ηδη ταυτοτητα, εκαθαριστικο ή καποια αποδειξη αφμ σου οποτε μεσω τειρεσια αλλα και απο την οικονομικη σου συμπεριφορα σαν συνδρομητης μπορει να εκτιμησει θετικα/αρνητικα την εγκριση πιστωτικης καρτας. Η πιστωτικη δεν ειναι κοινο αγαθο να την εχει ο οποιοσδηποτε αλλα μονο οσοι εχουν αρτια πιστωληπτικη ικανοτητα. Συνηθως οι καρτοκινητοι ειναι αυτοι που περιγραφει ο elektrik eye πιο πανω. Επισης, συνηθως οι καρτοκινητοι ειναι ανωνυμοι εκ πεποιθησεως οποτε αντε να τους πεις να βγαλουν καρτα. Τα καρτοκινητα ειναι προγραμματα χρησης που αφορουν κατα το μεγαλυτερο μερος ατομα που κανουν περιορισμενη χρηση σε εξερχομενες κλησεις/υπηρεσιες.

 

 

στις co-branded καρτες τον πιστωτικο κινδυνο εξακολουθει να τον εχει ΜΟΝΟ η τραπεζα, η οποια ειναι και αυτη που εγκρινει ή απορριπτει την αιτηση χορηγησης. αν χρεοκοπησεις η τραπεζα (ALPHA BANK) θα σε παει δικαστικος οχι η ΤΙΜ. η επιχειρηση εχει την ευθυνη της διαφημησης και φυσικα εισπρατει καποιο τις % του τοκου που ο καθε κατοχος θα καταβαλει.

Link to comment
Share on other sites

Η τραπεζα εγκρινει απορριπτει την χορηγηση ναι αλλα οι οροι ειναι ευνοικοτεροι στις cobranded καρτες π.χ. ΑΒ visa που θελει μονο αστυνομικη ταυτοτητα και το αφμ προφορικα, vodafone citibank. Εννοω οτι σε cobranded ειναι πιο χαλαρες οι τραπεζες. Ο στοχος της ΤΙΜ ειναι να την προσφερει στα συμβολαια γιατι εκτιμα πως οι καρτοκινητοι δεν θα ενδιαφερονται για κατι τετοιο. Ενας λογος που εδωσε το Advantage τοσα χρονια τωρα ενω το TimClub (αν το λεω καλα) στα καρτοκινητα το εδωσε πριν μερικους μηνες. Πιστευει σαν εταιρια (και εν μερει συμφωνω) πως οι καρτοκινητοι ειναι πιο fastfood πελατες/χρηστες και δεν θελουν συμβασεις/λογαριασμους κτλ...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνει η ΤΙΜ να αφήνει τις επιλογές στους καρτοκινητούς της και να αποφασίζουν οι ίδιοι για τον εαυτό τους. Μπορεί να θέλουν, μπορεί και όχι. Καλό είναι να έχουν ΟΛΟΙ το δικαίωμα της επιλογής. Όσο για τους fast food πελάτες, μάλλον προς κάποιους πρωτόγονους που κάνουν 1 συμβόλαιο το χρόνο για να πάρουν μια συσκευή πιο φθηνά πρέπει να κοιτάξουμε...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι δική του επιλογή. Δεν θα κρίνει η ΤΙΜ ποιός μπορεί και ποιός όχι με βάση το αν είναι καρτοκινητός ή όχι. Μπορεί κάτοχος καρτοκινητού να έχει πολλαπλάσιο εισόδημα από κάτοχο συμβολαίου αλλά για δικούς του λόγους να θέλει να έχει καρτοκινητό. Δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε παραπάνω...

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει με τους συνδρομητές συμβολαίου ΤΙΜ... Τόσο άσχημα θα νιώσουν άμα δώσουν την πιστωτική κάρτα και στους καρτοκινητούς;

Συμβουλή: Προσοχή στο καλάμι, μακροχρόνιο καβάλημα βλάπτει σοβαρά την υγεία (αν πέσεις)...

 

ΥΓ: Πάντως όσοι αισθάνονται τόσο "ανεβασμένοι" που είναι κάτοχοι συμβολαίου και "τη βρίσκουν" με όσα έχουν αυτοί και δεν έχουν οι καρτοκινητοί, μπορούν να απευθυνθούν στη Βασίλισσα της Αγγλίας για να τους χρίσει Ιππότες. Και μετά να κάνουν και μια αίτηση για τη Βουλή των Λόρδων. Στην αίτηση να αναφέρουν οπωσδήποτε ότι είναι κάτοχοι συμβολαίου ΤΙΜ !!! :p

 

ΥΓ2: Μια και εδώ κάνουμε διάλογο, θα ήθελα να μας αναφέρουν όσοι με ιερό μένος είναι ενάντιοι στην παροχή της κάρτας σε καρτοκινητούς, σε τί πιστεύουν ότι θα βλάψει τα συμφέροντά τους ή τα συμφέροντα της ΤΙΜ αυτή η κίνηση !!

 

Συγνώμη που το λέω αλλα μου δίνεις την εντύπωση ότι ο ίδιος νιώθεις μειονεκτικά που έχεις καρτοκινητό... αν τον συμφέρον σου είναι να έχεις καρτοκινητό, τότε σου βγάζω το καπέλο γιατί ξέρεις τι θέλεις και τι σε συμφέρει. από εκεί και πέρα, όσα λες για τους κατόχους συμβολαίου (που κι εγώ είμαι ένας από αυτούς) δεν ισχύουν... νομίζεις ότι κάθομαι εγώ ή ο καθένας να ασχολούμαι με τα κινητά του καθενός; εκτός αν οι γύρω σου έχουν τέτοιες αντιλήψεις. ούτε στο myphone έχω καταλάβει να υπάρχουν άτομα που σκέφτονται έτσι.

 

Πίστεψέ με, όταν συστήνομαι σε κάποιον δεν λέω μαζί με το όνομα μου αν έχω συμβόλαιο, ούτε στην κάρτα μου γράφω κάτω από το νούμερο του κινητού μου "ξέρετε έχω συμβόλαιο".

όσο για την πιστωτική, βγάλε από αλλού, τι κόλλημα έχεις με την ΤΙΜ; είναι τόσο καλή; γιατί με αυτή την αντίδρασή σου γίνεσαι ο καλύτερος διαφημιστής της!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που το λέω αλλα μου δίνεις την εντύπωση ότι ο ίδιος νιώθεις μειονεκτικά που έχεις καρτοκινητό... αν τον συμφέρον σου είναι να έχεις καρτοκινητό, τότε σου βγάζω το καπέλο γιατί ξέρεις τι θέλεις και τι σε συμφέρει. από εκεί και πέρα, όσα λες για τους κατόχους συμβολαίου (που κι εγώ είμαι ένας από αυτούς) δεν ισχύουν... νομίζεις ότι κάθομαι εγώ ή ο καθένας να ασχολούμαι με τα κινητά του καθενός; εκτός αν οι γύρω σου έχουν τέτοιες αντιλήψεις. ούτε στο myphone έχω καταλάβει να υπάρχουν άτομα που σκέφτονται έτσι.

 

Πίστεψέ με, όταν συστήνομαι σε κάποιον δεν λέω μαζί με το όνομα μου αν έχω συμβόλαιο, ούτε στην κάρτα μου γράφω κάτω από το νούμερο του κινητού μου "ξέρετε έχω συμβόλαιο".

όσο για την πιστωτική, βγάλε από αλλού, τι κόλλημα έχεις με την ΤΙΜ; είναι τόσο καλή; γιατί με αυτή την αντίδρασή σου γίνεσαι ο καλύτερος διαφημιστής της!!!

Αν και αναφέρεσαι σε άλλο χρήστη να σου πω ότι τέτοιες αντιλήψεις (ίσως όχι τόσο υπερβολικές) υπάρχουν δυστυχώς στο myphone. Γεγονός είναι ότι γενικότερα από την ΤΙΜ υπάρχει ειδική μεταχείριση για τους πελάτες της με συμβόλαιο και αυτό φαίνεται από αρκετά σημεία...

Αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι και οι χρήστες της πρέπει να αισθάνονται αναλόγως!

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντυπωσιακή η νοοτροπία που έχει περάσει αυτή η εταιρεία στους συνδρομητές της!

Για να λύσω την παρεξήγηση: δεν έχω συμβόλαιο ΤΙΜ ούτε σκοπεύω διότι θεωρώ την εταιρεία αναξιόπιστη (όπως και πολλοί άλλοι). Κατά συνέπεια η κουβέντα σε αυτό το θέμα είναι φιλοσοφικού περιεχομένου.

Πιστωτική κάρτα διαθέτω και φυσικά είναι Visa για λόγους συμβατότητας. Κυρίως για αγορές στο internet και για εφεδρεία σε ταξίδια. Σε καμμία περίπτωση δεν θα έβγαζα την ασύμβατη με όλο το γνωστό σύμπαν πλην της απέναντι όχθης AMEX.

Αυτό που προσπάθησα να τονίσω είναι η "λογική" της ΤΙΜ να στερεί δυνατότητες, επιλογές και υπηρεσίες από τα καρτοκινητά θεωρώντας ότι δεν τις χρειάζονται.

Δεν νομίζω να έχασε η vodafone από την Citibank Visa Vodafone που έδωσε και σε καρτοκινητά... Με δόλωμα μια απειροελάχιστη έκπτωση και τη δωρεάν συνδρομή για πάντα (η κάρτα αυτή κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι, κτλ δίνεται χωρίς συνδρομή για πάντα), έχει καταφέρει να "κλειδώσει" πολύ κόσμο στα καρτοκινητά vodafone που έχουν συνδέσει με την κάρτα. Πολύ έξυπνη κίνηση, την οποία θα μπορούσε να εφαρμόσει και η αυτοκαταστροφική ΤΙΜ.

Υπερβολικός δεν είμαι εγώ, αλλά η αφέλεια των διοικούντων στην εν λόγω εταιρεία...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

ποια νοοτροπια εχει περασει η τιμ στους συνδρομητες της;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος nosferatu πιστεύω πως έχει δίκιο σε κάποια θέματα. Αντικειμενικά.

Κι εγώ είμαι υποστηρικτής της TIM, είμαι περίπου 4 χρόνια στο δίκτυο της, γενικά είμαι ευχαριστημένος, αλλά πιστεύω πως έχει κάνει (και δυστυχως συνεχίζει να κάνει) κάποιες πολυ χοντρές μ**κίες, με αποκορύφωμα τους καρτοκινητούς.

Τώρα όσον αφορά την American Express, ναι είναι γεγονός πως σε σχέση με την visa της vodafone υστερεί κατα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι λίγο εκτός θέματος, η όλη νοοτροπία που πέρασε η ΤΙΜ στους συνδρομητές της (συμβολαίου) όταν άρχισε να παίρνει την κάτω βόλτα σε νούμερα συνδρομητών (την εποχή που έτρεχε πίσω από τα εταιρικά και "έφτυνε" τους ιδιώτες, μέχρι που τους πήρε η κοσμοτέ), είναι ότι είναι ένα "ποιοτικό" δίκτυο, μόνο για "εκλεκτούς" συνδρομητές. Και επειδή αυτό το "ποιοτικό" δίκτυο είναι και ευαίσθητο (φιλάσθενο θα έλεγα), "άδειασε" τους καρτοκινητούς του f2g non stop 3μήνες μετά την κυκλοφορία του, διότι οι τρισάθλιοι μίλαγαν συνέχεια (λέει), όπως ακριβώς τους προέτρεπε η διαφήμιση να κάνουν! Για κάποιο παράξενο λόγο μια μεγάλη μερίδα συνδρομητών της ΤΙΜ με συμβόλαιο πιστεύει ότι αποτελούν τους εκλεκτούς της γης (αγαπητοί κύριοι, υπάρχει και η Αγγλία όπου ισχύουν τίτλοι ευγενίας και έχουν και τη Βουλή των Λόρδων)και έχουν και ένα κόμπλεξ με τους καρτοκινητούς-πληβείους, οι οποίοι δεν πρέπει με τίποτα να αποκτήσουν τα ίδια προνόμια! Μάλλον τη βρίσκουν κιόλας με όσα έχουν αυτοί και δεν έχουν οι καρτοκινητοί...

Εδώ μέσα ξεσπάθωσαν κάποιοι ευγενείς κατά της παροχής της πιστωτικής στο πόπολο-καρτοκινητούς, λες και τους είπες ότι θα τους δημεύσεις τα περιουσιακά τους στοιχεία. Το αν τη χρειάζονται ή όχι οι χρήστες καρτοκινητής δεν τους αφορά, είναι θέμα του κάθε καταναλωτή να αποφασίζει τί χρειάζεται και τί όχι, ΕΦΟΣΟΝ η εταιρεία του (ΑΝ είναι σοβαρή) του παρέχει το δικαίωμα της επιλογής!

Μην θυμηθώ εκείνη την αναφορά παράδοσης στα καρτοκινητά που είχε μείνει η μόνη εταιρεία που δεν είχε!

Τώρα κοκορεύεται ότι έβγαλε στον αέρα την 1η βιντεοκλήση και τα καρτοκινητά της δεν έχουν ακόμα, την ίδια στιγμή που ακόμα και η αργοκίνητη κοσμοτέ έδωσε την 3η γενιά στα καρτοκινητά της!

Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβουν κάποιοι ότι, αν δεν έχει κανείς συμβόλαιο ΤΙΜ από παλιά, ΠΟΤΕ δεν θα πήγαινε σε μια εταιρεία που συμπεριφέρεται έτσι στους συνδρομητές της. Μπορεί στο μέλλον να μην χρειαζόσουν συμβόλαιο και να πήγαινες σε καρτοκινητό. Θα ήθελες να είσαι αποδέκτης τέτοιας συμπεριφοράς;;; Όχι μόνο από την εταιρεία σου, αλλά και κάποιους (πολλούς) τσιφλικάδες-κατόχους συμβολαίου !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως η ΤΙΜ εχει μεταφερει καποια τετοια αποψη ουτε στους συνδρομητες συμβολαιου ουτε στους καρτοκινητους. Μονο μερικοι συνδρομητες εχουν ταυτισει το δικτυο που χρησιμοποιουν με την γυναικα τους ή τον αντρα τους (αντιστοιχα) και εαν τους το βρισεις το παιρνουν προσωπικα και γαυγιζουν. Τετοιοι κομπλεξικοι υπαρχουν ομως σε ολα τα δικτυα και δεν ευθυνεται καμια ετιαρια γιαυτο αλλα το μυαλο τους και τα ψυχολογικα τους. Η ΤΙΜ ποτε δεν ηταν το καλυτερο δικτυο. Απλα ειχε τις καλυτερες (οχι απο αποψη ποιοτητας αλλα νεωτερισμου) υπηρεσιες και πιο ευελικτα πακετα και ευελιξια στην εξ. πελατων και στις αλλαγες προγραμματων/υπηρεσιων. Τα τελευταια 5 χρονια τα τιμολογια τοσο σε καρτοκινητη οσο και σε συμβολαια (ειδικα στην 2η) ειναι και στις 3 καρμπον. Γενικα εαν ηθελες δικτυο πηγαινες Κοσμοτε. Εαν ηθελες αξιοπιστια Βονταφον. Αν ηθελες ευελιξια και υπηρεσιες πηγαινες ΤΙΜ. Η ΤΙΜ τα τελευταια χρονια (χρονικα απο οταν εγινε τιμ) εχει βελτιωσει το δικτυο της αρκετα αλλα δεν εχει γινει το ποιοτικο ή ανωτερο δικτυο. Ουτε το μεταφερει αυτο στους συνδρομητες της περισσοτερο απο οσο το κανουν οι αλλες, στα ορια του μαρκετινγκ.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Μην θυμηθώ εκείνη την αναφορά παράδοσης στα καρτοκινητά που είχε μείνει η μόνη εταιρεία που δεν είχε!

Όχι, να μην την θυμηθείς, γιατί θα θυμηθώ κι εγώ ότι τα καρτοκινητά της Cosmote δεν είχαν καν μηνύματα για ένα και πλέον χρόνο, ενώ τα καρτοκινητά της Panafon για πολλά χρόνια χρέωναν κάθε μήνα την αναγνώριση. Μάθε να μην είσαι επιλεκτικός στη μνήμη σου, και να ξέρεις ότι όλα τα δίκτυα κάνουν βλακείες, δεν είναι μόνο η TIM.

 

Τέλος δεν είναι λογική αυτή που λες ότι πρέπει να δώσει την όποια υπηρεσία στους χρήστες και αυτοί ας επιλέξουν. Κάποιες υπηρεσίες/προσφορές κλπ απευθύνονται σε ένα target group και κάποιες άλλες σε άλλο. Απλοί κανόνες marketing είναι αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ξέχασα τις ανοησίες που έκαναν τα άλλα δίκτυα όσον αφορά τα καρτοκινητά τους. Απλά στο σύνολο πιστεύω ότι η ΤΙΜ έχει κάνει τις περισσότερες! Και είναι κρίμα διότι αυτή έφερε πρώτη τα καρτοκινητά!

Για τις υπηρεσίες πιστεύω ότι αυτό είναι το σωστό και υπάρχει και στην πράξη το μοντέλο της vodafone:από τις υπηρεσίες που δίνει, οι περισσότερες είναι διαθέσιμες και στα καρτοκινητά της (σε αρκετά πιο τσουχτερή τιμή αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)... Ακόμα και η πιστωτική κάρτα Citibank Visa Vodafone. Δεν νομίζω ότι έχει χάσει από αυτή την πολιτική και εφόσον είναι επιτυχημένη, θα μπορούσε να την αντιγράψει και η ΤΙΜ.

Χαίρομαι πάντως που έχετε αντιληφθεί αυτό που προσπαθώ να τονίσω, δηλ. ότι δεν είναι σωστό να στερεί τόσες επιλογές από τους συνδρομητές της, διαχωρίζοντάς τους σε υψηλών απαιτήσεων-συμβόλαια και χαμηλών απαιτήσεων-καρτοκινητά.

 

ΥΓ: Δεν έχω καμμία αντίρρηση να ανοίξουμε μέσα στα θέματα της κάθε εταιρείας κινητής τηλεφωνίας, ένα θέμα με τις "έξυπνες" κινήσεις που έχουν κάνει στο παρελθόν και συνεχίζουν ως τώρα!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εμενα με αφηνει αδιαφορο εαν μια υπηρεσια την δινει η ΤΙΜ ή οχι. Οχι επειδη εχω συμβολαιο ή επειδη με ενδιαφερει να υπαρχει καποιο ειδος ρατσισμου σε καρτοκινητα και συμβολαια αλλα επειδη εαν μια εταιρια (οποιαδηποτε) δεν θελει να μου δωσει μια υπηρεσια και εγω την θελω και την εχει ο απεναντι τοτε δεν θελω εγω δεκα να την παρω απο την 1η. Ειμαι της αποψης οτι αφου τους πληρωνω επιλεγω αυτο που θελω εγω και οχι αυτο που μου επιβαλει μια εταιρια. Αμα δεν θελουν να μου δωσουν πιστωτικη στο καρτοκινητο μου αυτοι μια φορα εγω δεν θελω 10! Αφου μια πιστωτικη ειναι κατι ασχετο με την κινητη τηλεφωνια. Συμφωνω να τους κραξουμε που δεν δινουν ακομα 3G στα καρτοκινητα!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντυπωσιακή η νοοτροπία που έχει περάσει αυτή η εταιρεία στους συνδρομητές της!

Για να λύσω την παρεξήγηση: δεν έχω συμβόλαιο ΤΙΜ ούτε σκοπεύω διότι θεωρώ την εταιρεία αναξιόπιστη (όπως και πολλοί άλλοι). Κατά συνέπεια η κουβέντα σε αυτό το θέμα είναι φιλοσοφικού περιεχομένου.

Πιστωτική κάρτα διαθέτω και φυσικά είναι Visa για λόγους συμβατότητας. Κυρίως για αγορές στο internet και για εφεδρεία σε ταξίδια. Σε καμμία περίπτωση δεν θα έβγαζα την ασύμβατη με όλο το γνωστό σύμπαν πλην της απέναντι όχθης AMEX.

Αυτό που προσπάθησα να τονίσω είναι η "λογική" της ΤΙΜ να στερεί δυνατότητες, επιλογές και υπηρεσίες από τα καρτοκινητά θεωρώντας ότι δεν τις χρειάζονται.

Δεν νομίζω να έχασε η vodafone από την Citibank Visa Vodafone που έδωσε και σε καρτοκινητά... Με δόλωμα μια απειροελάχιστη έκπτωση και τη δωρεάν συνδρομή για πάντα (η κάρτα αυτή κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι, κτλ δίνεται χωρίς συνδρομή για πάντα), έχει καταφέρει να "κλειδώσει" πολύ κόσμο στα καρτοκινητά vodafone που έχουν συνδέσει με την κάρτα. Πολύ έξυπνη κίνηση, την οποία θα μπορούσε να εφαρμόσει και η αυτοκαταστροφική ΤΙΜ.

Υπερβολικός δεν είμαι εγώ, αλλά η αφέλεια των διοικούντων στην εν λόγω εταιρεία...

 

συμφωνώ με αυτά που λες, μόνο μια λεπτομέρεια: δεν νομίζω οτι η ΤΙΜ περνάει κάποια νοοτροπία στους συνδρομητές της... ακόμα κι αν το ήθελε δεν θα μπορούσε... μου παρέχει μια υπηρεσία, ύστερα από επιλογή μου, δεν μου καθορίζει και τα κριτήρια επιλογής και αξιολόγησης ανθρώπων. και νομίζω ότι σε αυτό συμφωνούμε όλοι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...