Jump to content

Sony Ericsson K800i


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η διαφορά είναι καθαρά στα 3D παιχνίδια με σαφέστατα καλύτερη και απόλυτη υποστήριξη στο Κ800 χωρίς προβλήματα(πχ.απενεργοποίηση ήχων για να πάιξει το παιχνίδι-ενδεικτικά αναφέρω δύο,1)3D Ducati Extreme,2)Midnight Pool).

Πίστεψε με τα έχω ψάξει πάρα πολύ σε σχέση με τα Series40 3rd edition αφού είχα το 6270 και 6280 και δημιουργησα σχετικό θέμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=90922 ,ήξερα δε ότι τα SE γενικότερα είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά στον συγκεκριμμένο τομέα;) και επιμένω σε αυτό.Οσο για την οθόνη οι απόψεις διίστανται,σίγουρα οι οθόνες των 6270/6280/6131 είναι πολύ καλές,καταπληκτικές,άλλο τόσο είναι όμως και η οθόνη του Κ800 πάρα πολύ καλή,οπωσδήποτε καλύτερη του W900:)

Επειδη εχουμε παιξει με τους φιλους μου δεν υπαρχει καμια διαφορα!!!

Στα ΝΟΚΙΑ πριν μπεις στο παιχνιδι κανεις τα εξης...

Options->Applications Settings->...

1.Sounds (on-off)

2.Vibration (on-off)

3.Application Lights (on-off)

κατι που στα ΣΕ δεν γινεται νομιζω!!!

Asphalt 3D,DoomRPG,Sims2,2Fast2FuriousTokyo3D παιζουν το ιδιο καλα αφου τα εχουμε δοκιμασει... δε νομιζω αυτα που λες να εχουν καμια διαφορα!!!

Δεν ειναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστα απλως κανουν οτι κανει καθε κινητο που εχει JAVA!!!;) :)

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την οθόνη οι απόψεις διίστανται,σίγουρα οι οθόνες των 6270/6280/6131 είναι πολύ καλές,καταπληκτικές,άλλο τόσο είναι όμως και η οθόνη του Κ800 πάρα πολύ καλή,οπωσδήποτε καλύτερη του W900:)

 

Μια και το έφερε η κουβέντα ,2 φώτος που βρήκα:

Screen K800i vs W900i

http://img356.imageshack.us/img356/9151/screenkw640x4802xz3yh.th.jpg http://img356.imageshack.us/img356/2273/themekw640x4800oq2ck.th.jpg

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μια και το έφερε η κουβέντα ,2 φώτος που βρήκα:

Screen K800i vs W900i

http://img356.imageshack.us/img356/9151/screenkw640x4802xz3yh.th.jpg http://img356.imageshack.us/img356/2273/themekw640x4800oq2ck.th.jpg

 

 

:wacko:

Μπερδεύτηκα τώρα.

Στην πρώτη εικόνα φαίνεται καλύτερη η οθόνη του k800(αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος)

Στην δεύτερη εικόνα ,με τη μέλισσα , μου φαίνεται καλύτερο το w900.

Μάλλον θα έπρεπε να δούμε την εικόνα και στην οθόνη ενός pc σαν μέτρο σύγκρισης:O

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

:wacko:

Μπερδεύτηκα τώρα.

Στην πρώτη εικόνα φαίνεται καλύτερη η οθόνη του k800(αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος)

Στην δεύτερη εικόνα ,με τη μέλισσα , μου φαίνεται καλύτερο το w900.

Μάλλον θα έπρεπε να δούμε την εικόνα και στην οθόνη ενός pc σαν μέτρο σύγκρισης:O

 

Εμενα μου φαινονται αναποδα:p Στην πρωτη εικονα το W900 και στην δευτερη το Κ800.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να πω ότι η γραμματοσειρά του K8 είναι σαφώς πιο κομψή από του W9!

 

Τα καταστήματα της ΤΙΜ το έχουν φέρει; Άκουσα ότι το έχουν 430+ κάτι, δε θυμάμαι πόσο ακριβώς. Οι συσκευές τους ξέρουμε αν είναι unbranded?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φαινονται αναποδα:p Στην πρωτη εικονα το W900 και στην δευτερη το Κ800.

 

Για τη δεύτερη έχω να πώ ότι είναι φυσιολογικότερο η μέλισσα να είναι προς το κίτρινο (όπως δείχνει το w900)παρά προς το πρασινοκίτρινο(όπως δείχνει το k800):O

Anyway , εσένα nervous ποιά η άποψή σου?:confused:

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Παντως και στις δυο εικονες, στο Κ800 φαινονται πιο φωτεινες απο το W900.

 

??

 

Μόνο στην πρώτη συμβαίνει αυτό που λες.

Και για να είμαι ειλικρινής , τώρα που τα ξαναείδα , στην πρώτη το w900 φαίνεται πολύ καλύτερο.Έχει πολύ πιο βαθύ χρώμα.

Αυτός είναι και ο λόγος που η οθόνη του k800 φαίνεται πιο φωτεινή.

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Anyway , εσένα nervous ποιά η άποψή σου?:confused:

 

Η γνώμη μου ότι δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα εάν δεν

δούμε απο κοντά τις συσκευές στο ίδιο φωτισμό και στις ίδιες συνθήκες κλπ,

ειδικά και όταν η διαφορά είναι ελάχιστη . Και πάλι όμως θα έχουμε διαφωνίες .:p

 

Τις φώτος τις παρέθεσα για να τονώσω την συζήτηση :kitty:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα αναβάθμισης της συσκευής μέσω ενός απλού μενού και χρήση της 3G ή GPRS σύνδεσης είναι κάτι πρωτοποριακό που πρέπει να τονίσουμε (μην με κατηγορείτε ότι μόνο κατακρίνω τα (φτηνά) πλαστικά) !!! Σκεφτείτε πόσοι θα κάνουν εύκολα και γρήγορα τη δουλειά τους, ειδικά αν δεν έχουν υπολογιστή και γρήγορη σύνδεση!

Η αυτονομία του με αρκετή χρήση και ομιλία,φτάνει τις 3 μέρες. Πολύ καλή...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία του με αρκετή χρήση και ομιλία,φτάνει τις 3 μέρες. Πολύ καλή...

 

 

Δευτερος που το λεει!! Αρα εχει καλη αυτονομια και αν στρωσει και η μπαταρια του ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το πρόβλημα.:rolleyes:

Καταρχήν , το τελικό 'ς" υπάρχει σίγουρα στο t9(νομίζω ότι υπάρχει και σαν σύμβολο στην λίστα συμβόλων)

Και γιατί πρέπει να αλλάζεις συνέχεια από ελληνικά σε αγγλικά?Αυτό δεν το κατάλαβα.:O Στα sms εννοείς?

(Γιατί μπορείς να έχεις σαν γλώσσα αναζήτησης στον τηλ.κατάλογο τα αγγλικά πχ και σαν γλώσσα γραφής τα ελληνικά)

Στην επιλογή γλώσσας, πόσα πχ "Α" είναι διαθέσιμα; Ένα για τα Ελληνικά κι ένα για τα Αγγλικά; Νομίζω πως όχι. Έτσι όταν κάνω αναζήτηση στη λίστα επαφών, μου εμφανίζει μόνον τις επαφές που έχουν το προεπιλεγμένο "Α" πχ το Ελληνικό, ενώ τις επαφές με Αγγλικό "Α" πρέπει να τις αναζητήσεις σε άλλο σημείο της λίστας. Το ίδιο συμβαίνει και με όσες επαφές αρχίζουν με κοινά στις δύο γλώσσες γράμματα όπως Τ, Κ, Ν, Ρ, Ο κλπ.

 

Ξαναλέω πως η Nokia έχει πολύ καλύτερη υλοποίηση στο συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα περιεργάστηκα κι εγώ το πολυσυζητημένο κινητό στο Πλαίσιο του Mall, το οποίο κάθε άλλο παρά μεγάλο μου φάνηκε. ΟΚ, είναι λίγο μεγαλύτερο από το Κ750 αλλά όχι και από το Siemens S65, τουλάχιστον σε ύψος. Επίσης, το πορτάκι για την κάμερα είναι πολύ βολικό που ανοίγει στο πλάι γιατί έτσι δεν υπάρχει κίνδυνος να ανοίξει την ώρα που το βάζει/βγάζει κανείς στην/από την τσέπη του (το έχω πάθει στο Κ750).

 

Τα πλαστικά του μου φάνηκαν ΟΚ, το ίδιο και το πληκτρολόγιό του, με το οποίο συντάσσω πιο γρήγορα ένα sms (πάντα με μέθοδο multitap και πάντα greeklish) από ό,τι στα Κ700 και Κ750 που χρησιμοποιώ τώρα. Το μόνο που με προβλημάτισε είναι η καθυστερημένη εμφάνιση των γραμμάτων στην οθόνη την ώρα της σύνταξης του μηνύματος, κάτι που μου θύμισε έντονα το παλιό καλό Nokia 6100 που πολλές φορές από την ταχύτητα πληκτρολόγησης εμφάνιζε δύο-δύο τους χαρακτήρες στην οθόνη. Επίσης, δεν μπορώ να πω τελικά αν μου άρεσε η καινούρια γραμματοσειρά. Δεν τη βρίσκω άσχημη αλλά ίσως μου φάνηκε «κάπως» έχοντας συνηθίσει την παλιά.

 

Όσον αφορά την κάμερα, πραγματικά δεν ξέρω αν είναι καλύτερη τελικά σε ποιότητα από αυτήν του Κ750, πάντως η λειτουργία BestPic με εξέπληξε ευχάριστα. Επίσης, αν θυμάμαι καλά, στο review της συσκευής αναφέρεται ότι δεν μπορείς να στείλεις άμεσα τη φωτογραφία που τράβηξες με IrDA ή BT (QuickShare), σε αντίθεση με τα παλιότερα μοντέλα που αυτό γινόταν. Μα αυτό δε γίνεται ούτε στο Κ750 ούτε στο Κ700. Πάντα έπρεπε να βρεις τη φωτογραφία στο φάκελο που είναι αποθηκευμένη και να τη στείλεις.

 

Κάτι που παρατήρησα στο stand που βρισκόταν το Κ800 είναι ότι ο φορτιστής που συνδεόταν ήταν από τους καινούριους που έχει και εξτρά υποδοχή για την ταυτόχρονη τοποθέτηση άλλων αξεσουάρ. Αυτόν έχει μέσα η συσκευασία;

 

Overall, θα το χαρακτήριζα μια εξαιρετική επιλογή, η οποία «χαντακώνεται» από την απουσία εξτρά κάρτας μνήμης στο βασικό πακέτο. Τα 450 ευρώ δεν είναι και λίγα βέβαια για την απόκτησή του αλλά ο χρήστης πιστεύω ότι θα αποζημιωθεί και με το παραπάνω.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

1)Το μόνο που με προβλημάτισε είναι η καθυστερημένη εμφάνιση των γραμμάτων στην οθόνη την ώρα της σύνταξης του μηνύματος....

2)Όσον αφορά την κάμερα, πραγματικά δεν ξέρω αν είναι καλύτερη τελικά σε ποιότητα από αυτήν του Κ750, πάντως η λειτουργία BestPic με εξέπληξε ευχάριστα.

3)Αυτόν έχει μέσα η συσκευασία;

 

1)Μήπως επειδή ήταν εκθεσιακό το είχαν γεμίσει ή δε ξέρω τι,πάντως καμμία τέτοια καθυστέρηση δεν παρατηρώ στο δικό μου

2)Δύο εώς τρία κλικ καλύτερη η κάμερα από το Κ750 που είχα πρόσφατα επίσης καινούργιο με R1BC περασμένη.

3)Ναι αυτόν έχει η συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να το γράψω νωρίτερα αλλά το ξέχασα! Μετά τον απαράδεκτο φορτιστή του Κ750, η χρήση του οποίου σε εμπόδιζε να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα το handsfree, ο νέος του Κ800 έχει υποδοχή στο πίσω του μέρος όπου μπορείς να συνδέσεις το handsfree.

Επίσης ο φορτιστής γράφει πάνω "standard charger". Αυτό, σε συνδυασμό με το χρόνο φόρτισης που φτάνει τις 2,5 ώρες, με κάνει να πιστεύω ότι είναι απλός φορτιστής όπως τον παλιό καλό καιρό (άρα δεν θα εξαντλεί την μπαταρία γρηγορότερα) και όχι ταχυφορτιστής. Θέλω τη γνώμη όσων το έχουν στα χέρια τους σχετικά με αυτό το θέμα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα το 3g θα ήταν off.

Αλλά και πάλι ,4 μέρες είναι πάρα πολύ!!

Ο φωτισμός της οθόνης που βρισκόταν?

 

To 3g ήταν on παρότι ήταν δεν μπορούσε να συνδεθεί σωστά :worry:

 

Ο φωτισμός της οθόνης ήταν στο 80% όπως και του w900i που έχω, το οποίο πάνω από 2 μέρες δεν κράτησε ποτέ :p

 

Επίσης το w900i για όσους τα συγκρίνουν, δεν έχει τόσο καθαρή οθόνη και το δικό μου έχει απελπιστικά αργό μενού! :wacko:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Και με ΟΛΑ αυτα, κρατησε 4 μερες? Μηπως κανεις καποιο λαθος?:p

 

Κανένα απολύτως λάθος :up:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πηρα και εγω απο ενα καταστημα Γερμανος... Πολυ ικανοποιημενος μεχρι στιγμης. Σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι πολυ καλο.. χωρις τζογους κ.λ.π. οπως στο Ν80 που ειχα δει... Στιβαρο και με καλα πληκτρα που συνηθιζονται ευκολα... Τα μενου πολυ ευχρηστα, και με αρκετες επιλογες για ενα "απλο" (μη smartphone) κινητο. Η λειτουργεια των RSS feeds για παραδειγμα ειναι παρα πολυ καλη! Οπως και ο browser που εχει μεσα το κινητο με το smart fit για τις σελιδες..

Για μενα ειναι μια πολυ καλη επιλογη για κινητο.. Η μπαταρια μου φαινεται οτι ειναι σαφως καλυτερη του k700 που ειχα παλαιοτερα, και ειδικα αν βαλει καποιος και την φωτεινοτητα στο 50% οπου και παλι ειναι τα παντα αρκετα bright!...

Γενικα το συνιστω ανεπιφυλακτα...

:)

Too many gadgets, too little time...
Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα αναβάθμισης της συσκευής μέσω ενός απλού μενού και χρήση της 3G ή GPRS σύνδεσης είναι κάτι πρωτοποριακό που πρέπει να τονίσουμε (μην με κατηγορείτε ότι μόνο κατακρίνω τα (φτηνά) πλαστικά) !!! Σκεφτείτε πόσοι θα κάνουν εύκολα και γρήγορα τη δουλειά τους, ειδικά αν δεν έχουν υπολογιστή και γρήγορη σύνδεση!

 

Πάντως το W900i που είχε ακριβώς την ίδια δυνατότητα, δεν μπόρεσε ποτέ να ολοκληρώσει την αναβάθμιση :blink:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το W900i που είχε ακριβώς την ίδια δυνατότητα, δεν μπόρεσε ποτέ να ολοκληρώσει την αναβάθμιση :blink:

 

Τότε ελπίζω να το διόρθωσαν στο Κ800. Επί του παρόντος δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν δουλεύει διότι δεν υπάρχει νεότερη έκδοση!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω σε όλους όσους διαμαρτυρονται οτι δεν έχει στην συσκευασία κάρτα μνήμης το εξής

Πόσοι απο σας χρησιμοποιείται τις μικρές καρτες των 32 και 64 μβ της συσκευασίας ?

Εγω προσωπικα τις έχω καταχωνιασμένες απο την στιγμή που πήρα 512 και πάνω δηλαδη σχεδον με το που αγόρασα τις συσκευές...

Αν δεν κάνω λάθος αυξήθηκε η εσωτερική μνήμη κάτι που το θεωρώ σημαντικότερο

Prestigio PAP4500DUO - Vodafone Smart 4 Max - Microsoft Lumia 535 - Honor 4c - Pepsi P1s - Honor 8....
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα από το κέντρο (Αθήνα) μια Μ2 1giga με 53 ευρώ!.

Τώρα για το φορτιστή πιστεύω ότι είναι πολύ πιο γρήγορος από του Κ750 που ήθελε αν θυμάμαι κάπου 4 ώρες να φορτίσει , ενώ τώρα μέσα σε 2,3-3 είσαι full.

Link to comment
Share on other sites

Το τελικό ελληνικό ς (σιγμα) πώς γράφεται. Δηλαδή ποιό πλήκτρο πατάει κανείς όταν γραφει κείμενο....θελω να γράψω παπαδοπουλος και όχι παπαδοπουλοσ....Δεν γράφει τίποτα στο manual...

[sIGPIC][/sIGPIC]

NetFocus.gr

Link to comment
Share on other sites

Το τελικό σίγμα το γράφεις είτε με εναλλαγή σε αγγλικό πληκτρολόγιο και αγγλικό s (πιο γρήγορο), είτε μόλις φτάσεις εκεί και πριν το γράψεις, ενεργοποιείς το Τ9, γράφεις σ και πατάς το κάτω βελάκι του στικ μέχρι να βρεις το τελικό ς (πιο σωστό αλλά πιο χρονοβόρο)...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K800i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...