Jump to content

Sony Ericsson K800i


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ας περάσουμε στο θέμα των λειτουργιών...

 

Μια ερώτηση λοιπόν:

 

Αν βάλουμε ξυπνητήρι και κλείσουμε τη συσκευή, όταν αυτό χτυπήσει και το απενεργοποιήσουμε, κλείνει και η συσκευή?

Γιατί?τι θα έπρεπε να κάνει?:blink:

Αν θέλεις να ενεργοποιηθεί η συσκευή δεν έχεις παρά να πατήσεις το on.

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δε χωρά πάνω από 18-19 χαρακτήρες στη σειρά :(

 

Γιατι, εχεις κανενα φιλο που τον λενε σκουληκομυρμηγκοτρυπα; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορείς να κρίνεις την ποιότητα των πλαστικών , αν δεν είσαι ειδικός?:confused:

όλα τα κινητά νομίζω, έχουν ακριβώς το ίδια πλαστικά (ABS+PC)

Άλλο είναι η αίσθηση που σου δίνει η συσκευή συνολικά.Αυτό είναι κάτι υποκειμενικό ,που μπορεί να εξαρτάται από πολλούς παράγοντες(βάρος , χρώμα , φινίρισμα κλπ).

 

Επιπλέον , όταν το πληκτρολόγιο είναι πλαστικό , είναι πλαστικό.Τι θα πεί εντελώς πλαστικό?:worry:

 

Ακόμα δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου και δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη(σημειωτέον ότι στα θέματα ποιότητας , και όχι μόνο στα κινητά , είμαι πολύ , μα πολύ ψείρας και περίεργος:O ).Απλά παραθέτω τα αντικειμένικά εκείνα στοιχεία που συνθέτουν την ποιότητα ενος προιόντος.:)

 

 

Επειδή το έχω αγοράσει και χωρίς να έχω την παραμικρή πρόθεση να βρεθώ σε αντιπαράθεση με κανένα, θα μου επιτραπεί να έχω άποψη... Οπωσδήποτε πιο αντικειμενική από όσους δεν το έχουν πιάσει στα χέρια τους...

Η ποιότητα των πλαστικών είναι απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ... Δεν έχει λειανθεί πλήρως με αποτέλεσμα σε διάφορα σημεία να έχει σημάδια, σαν γραμμούλες παράλληλες. Δεν ξέρω αν μπορώ να σας το περιγράψω, θα δω μήπως μπορέσω να το φωτογραφήσω.

Από πλαστικά σε πλαστικά υπάρχει διαφορά. Έχετε δει πολύ φθηνά motorola; Κάτι τέτοιο μου θυμίζει. Τα πλαστικά πλήκτρα παίζουν πολύ και αν τα δεις στο πλάι τους (η φαρδιά πλευρά τους που κρύβεται στο εσωτερικό αλλά μπορείς να τη δεις) μερικά πλήκτρα έχουν αγριάδες... Εκτός αν είναι μόνο το δικό μου κομμάτι, κάτι που δεν νομίζω γιατί έχω πιάσει και 2-3 άλλα, αν το παρατηρήσετε προσεκτικά θα δείτε ότι τα πλαστικά του δεν είναι το δυνατό του σημείο. Βιάστηκαν να το ρίξουν στην αγορά και έριξαν αρκετά την ποιότητα... Επαναλαμβάνω ότι όσοι το αγοράσαμε το πήραμε κυρίως για την κάμερα, αλλά όταν έχεις δώσει 450 ευρώ έχεις κάποιες απαιτήσεις όσον αφορά την ποιότητα!

 

ΥΓ: Ναι, δεν τρίζει το πίσω πορτάκι! Αλλά δοκιμάσατε να το ανοίξετε; Δεν γλυστρά με κανένα τρόπο, μόνο με πολύ λεπτό κατσαβίδι μπορείς να το ανοίξεις εύκολα. Αυτό το πλαστικό κυριαρχεί παντού και είμαι σίγουρος ότι θα τραυματίζεται εύκολα με γρατσουνιές...

 

ΥΓ2: Ποιό πτυχίο πρέπει να κατέχω για να έχω μια κρίση ειδικού όσον αφορά τα πλαστικά;;; ;)

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ασγοράσει και χωρίς να έχω την παραμικρή πρόθεση να βρεθώ σε αντιπαράθεση με κανένα, θα μου επιτραπεί να έχω άποψη...

Η ποιότητα των πλαστικών είναι απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ... Δεν έχει λειανθεί πλήρως με αποτέλεσμα σε διάφορα σημεία να έχει σημάδια, σαν γραμμούλες παράλληλες. Δεν ξέρω αν μπορώ να σας το περιγράψω, θα δω μήπως μπορέσω να το φωτογραφήσω.

Από πλαστικά σε πλαστικά υπάρχει διαφορά. Έχετε δει πολύ φθηνά motorola; Κάτι τέτοιο μου θυμίζει. Τα πλαστικά πλήκτρα παίζουν πολύ και αν τα δεις στο πλάι τους (η φαρδιά πλευρά τους που κρύβεται στο εσωτερικό αλλά μπορείς να τη δεις) μερικά πλήκτρα έχουν αγριάδες... Εκτός αν είναι μόνο το δικό μου κομμάτι, κάτι που δεν νομίζω γιατί έχω πιάσει και 2-3 άλλα, αν το παρατηρήσετε προσεκτικά θα δείτε ότι τα πλαστικά του δεν είναι το δυνατό του σημείο. Επαναλαμβάνω ότι όσοι το αγοράσαμε το πήραμε κυρίως για την κάμερα, αλλά όταν έχεις δώσει 450 ευρώ έχεις κάποιες απαιτήσεις όσον αφορά την ποιότητα!

 

ΥΓ: Ναι, δεν τρίζει το πίσω πορτάκι! Αλλά δοκιμάσατε να το ανοίξετε; Δεν γλυστρά με κανένα τρόπο, μόνο με πολύ λεπτό κατσαβίδι μπορείς να το ανοίξεις εύκολα. Αυτό το πλαστικό κυριαρχεί παντού και είμαι σίγουρος ότι θα τραυματίζεται εύκολα με γρατσουνιές...

 

ΥΓ2: Ποιό πτυχίο πρέπει να κατέχω για να έχω μια κρίση ειδικού όσον αφορά τα πλαστικά;;; ;)

 

Φυσικά και μπορείς να έχεις άποψη:).

Εγώ μόνο διευκρινιστικές ερωτήσεις έκανα , επισημαίνοντας μάλιστα , ότι το κινητό μόνο ζωγραφιστό το έχω δεί.:)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα τα πλαστικα του δεν ειναι οτι καλυτερο το ειδα και εγω ....παραδειγμα το w900 που ειχα ειχε φανταστικη ποιοτητα κατασκευης και ας ηταν και αυτο ολο πλαστικο
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Thanks...:)

Εμενα καηκε ο δισκος στον δικο μου φορητο και τωρα εχω εναν αλλον για λιγες μερες...(το τι εκανα για να τον βουτηξω για 3 μερουλες..:lol: :happy: :X )

Δεν αντεχω χωρις υπολογιστη παρα μονο οταν ειμαι διακοπες, τοτε δε με νοιαζει καθολου!!!

ασε δισςκος κι εμενα ηταν,χτες τον αλλαξα κι ολα ok.

παντως εγω με την ποιοτητα του k-800 ειμαι αρκετα ευχαριστημενος,δεν εχω κανενα προβλημα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το πορτακι της μπαταριας λιγη πιεση θελει στην μεση ψηλα και το συρεις προς τα κατω και ανοιγει αμεσως,να διαβαζουμε και κανενα manual:X
Όταν ενας άνθρωπος ειναι περιτυλιγμένος γύρω απο τον εαυτό του,δημιουργεί πολυ μικρό δέμα.
Link to comment
Share on other sites

Το επιασα στα χερια μου για περιπου μιση ωρα (χθες το πηρε φιλος) και απο ποιοτητα μου φανηκε καλο. Δεν παρατηρησα ουτε τριξιματα ουτε κατι το ενοχλητικο. Οταν περασουν 2-3 μερες θα τον ρωτησω να μου πει την γνωμη του.
Link to comment
Share on other sites

Το πορτακι της μπαταριας λιγη πιεση θελει στην μεση ψηλα και το συρεις προς τα κατω και ανοιγει αμεσως,να διαβαζουμε και κανενα manual:X

 

Προφανώς δεν είναι τόσο εύκολο για να το αναφέρω σαν πρόβλημα... Και σίγουρα δεν χρειάζομαι το manual για να ανοίξω ένα πορτάκι μπαταρίας. Απλά η ατυχής επιλογή του πλαστικού έχει σαν αποτέλεσμα να γλυστράνε τα χέρια σου και να είναι μάλλον δύσκολο να ανοίξει χωρίς βοήθεια "λοστού".

Αν υπάρχουν και κομμάτια με πιο χαλαρό πίσω καπάκι είναι ένα άλλο θέμα!

 

Η κάμερα πάντως είναι μπροστά από κάθε άλλο κινητό που έχει κυκλοφορήσει (με εξαίρεση ίσως το Sharp 903). Η οθόνη επίσης εξαιρετική. Ο ήχος λίγο στο φουλ της έντασης κάνει το ηχείο να τρίζει λίγο. Αν είχε και καλύτερης ποιότητας πλαστικά θα ήταν η τέλεια λύση. Δεν κολλάει με κάμερα+οθόνη η ποιότητά τους!

 

ΥΓ: Κανείς δεν είπε ότι "τρίζουν" τα πλαστικά, για να μην παρεξηγούμαστε. Όσοι μιλάμε αρνητικά αναφερόμαστε στην ποιότητα. Με εξαίρεση πλαστικά και πληκτρολόγιο (ίσως και το στικ του) είναι ένα πολύ όμορφο σύνολο!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου πουν αυτοί που έχουν αρνητική αποψη για το κ800 ποιό τηλέφωνο είναι τέλειο. Και όταν λέω τέλειο ενοοώ τέλειο (ούτε τριξίματα, ούτε Bugs, με φοβερή κάμερα και οθόνη κλπ). Ποιό?

Βάζουμε σε μια ζυγαριά λοιπόν τα + και - ενός μοντέλου και τα αναλύουμε αλλα θέλω να αναφέρω οτι δεν μπορώ να δεχθώ συζήτηση με ατομα που δεν έχουν αγοράσει το κινητό και δεν έχουν συμβιώσει μαζί του έστω και 2 μέρες.

Ας είμαστε λιγο ρεαλιστές ώστε να δίνουμε τις σωστές εντυπώσεις σε αυτούς που θέλουν να αγοράσουν κάτι και δεν έχουν αποψη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

NetFocus.gr

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου πουν αυτοί που έχουν αρνητική αποψη για το κ800 ποιό τηλέφωνο είναι τέλειο. Και όταν λέω τέλειο ενοοώ τέλειο (ούτε τριξίματα, ούτε Bugs, με φοβερή κάμερα και οθόνη κλπ). Ποιό?

Βάζουμε σε μια ζυγαριά λοιπόν τα + και - ενός μοντέλου και τα αναλύουμε αλλα θέλω να αναφέρω οτι δεν μπορώ να δεχθώ συζήτηση με ατομα που δεν έχουν αγοράσει το κινητό και δεν έχουν συμβιώσει μαζί του έστω και 2 μέρες.

Ας είμαστε λιγο ρεαλιστές ώστε να δίνουμε τις σωστές εντυπώσεις σε αυτούς που θέλουν να αγοράσουν κάτι και δεν έχουν αποψη.

Το έχω στα χέρια μου 4 μέρες τώρα και ασχολήθηκα παρα πολύ, είναι φανταστική η κάμερά του , καλή λειτουργία τηλεφώνου αλλά η οθόνη του στον ήλιο είναι απαράδεκτη.Δεν βλέπω τίποτα. Πιστεύω αν είχε κανένα θέμα πιο φωτεινό πιθανόν να διορθωνότανε.Πάντως το σοβαρότερο πρόβλημα που έχει είναι αυτό και απορώ πως δεν το θίγει κανείς

Link to comment
Share on other sites

Γιατι, εχεις κανενα φιλο που τον λενε σκουληκομυρμηγκοτρυπα; :lol:

:lol: :lol: :lol: Πολύ καλό. Όχι βρε, απλώς αν προσπαθήσεις να γράψεις την επαφή "Παπαδόπουλος Αντώνης" πάει, σου έφαγε το όνομα. Θα γίνει "Τόνυ" :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου πουν αυτοί που έχουν αρνητική αποψη για το κ800 ποιό τηλέφωνο είναι τέλειο. Και όταν λέω τέλειο ενοοώ τέλειο (ούτε τριξίματα, ούτε Bugs, με φοβερή κάμερα και οθόνη κλπ). Ποιό?

Βάζουμε σε μια ζυγαριά λοιπόν τα + και - ενός μοντέλου και τα αναλύουμε αλλα θέλω να αναφέρω οτι δεν μπορώ να δεχθώ συζήτηση με ατομα που δεν έχουν αγοράσει το κινητό και δεν έχουν συμβιώσει μαζί του έστω και 2 μέρες.

Ας είμαστε λιγο ρεαλιστές ώστε να δίνουμε τις σωστές εντυπώσεις σε αυτούς που θέλουν να αγοράσουν κάτι και δεν έχουν αποψη.

Καλά μην τρελαίνεσαι κιόλας,για κινητό μιλάμε,δεν είναι ζήτημα ζωτικής σημασίας:) .'Οσοι λοιπόν δεν το έχουν λογικά δεν μπορούν να εκφέρουν γνώμη εμπειρικά προφανώς,αλλά μπορούν να κρίνουν το κινητό ως απεικόνιση κατά τα δικά τους υποκειμενικά κριτήρια.Εγώ πλεόν το έχω από την Τετάρτη και μπορώ να πω ότι είναι ακριβώς αυτό που ήθελα να είναι το Κ750 και επαυξάνω:) σε ότι αφορά τις προβλητές και πολυαναμενόμενες λειτουργίες του(κάμερα κλπ.).Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή,όσο για το κάλυμμα της μπαταρίας,λίγη πίεση θέλει στο περιγραφόμενο σημείο περισσότερη και voila,οθόνη πιο φωτεινή,πιο ευκρινής (από ΝΟΚΙΑ 6131/6280 κλπ.) και αποδίδουσα πιστότερα την χρωματική παλέττα των απεικονιζόμεων εικόνων/θεμάτων.

Java μαγική ταχύτατη ανάπτυξη και απόδοση των 3D games κλπ.(έτη φωτός μπροστά η SE:) ).

Και άλλα τόσα υπερθετικά λοιπόν για το Κ800,αν αναρωτιέστε για περιθώρια βελτίωσης,ναι σίγουρα και θα γίνουν (πχ. στο βίντεο ή.....)σύντομα,σκεφτείτε μόνο το εξής: τι σχέση έχει ένα από τα αρχικά Κ750(R1AA008) όταν πρωτοβγήκε με ένα που φοράει την τρέχουσα έκδοση λογισμικού ? σχεδόν καμμία-σαφέστατα όλα είναι πολύ βελτιωμένα και το καλύτερο-το κάνεις μόνος σου με τα Updates είτε μέσω του USB ή πλέον μέσα από την ίδια την συσκευή-μιλάμε για Δίαστημα πλέον(SPACE):) Το μόνο ζητήμα που πρέπει να ζυγίσει ο υποψήφιος αγοραστής είναι η τιμή του,τίποτε άλλο;)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα χέρια μου 4 μέρες τώρα και ασχολήθηκα παρα πολύ, είναι φανταστική η κάμερά του , καλή λειτουργία τηλεφώνου αλλά η οθόνη του στον ήλιο είναι απαράδεκτη.Δεν βλέπω τίποτα. Πιστεύω αν είχε κανένα θέμα πιο φωτεινό πιθανόν να διορθωνότανε.Πάντως το σοβαρότερο πρόβλημα που έχει είναι αυτό και απορώ πως δεν το θίγει κανείς

 

Συμφωνώ για τη φωτεινότητα στον ηλιο.

Κάποιο θέμα πρέπει να βγεί πιο φωτιενό (και όμορφο) για να καλύψουμε το προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

NetFocus.gr

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα χέρια μου 4 μέρες τώρα και ασχολήθηκα παρα πολύ, είναι φανταστική η κάμερά του , καλή λειτουργία τηλεφώνου αλλά η οθόνη του στον ήλιο είναι απαράδεκτη.Δεν βλέπω τίποτα. Πιστεύω αν είχε κανένα θέμα πιο φωτεινό πιθανόν να διορθωνότανε.Πάντως το σοβαρότερο πρόβλημα που έχει είναι αυτό και απορώ πως δεν το θίγει κανείς

θές θέμα πιο φωτεινό για να βλέπεις κάτω από τον ήλιο ???? Πάρτο;) http://rapidshare.de/files/24751296/Fadeblue.thm.html

Link to comment
Share on other sites

Geia sas kai apo emena.

To SaBBato to pira kai ego.Poli kalo(an kai to proto SE kinito).

Exo mia aporia...Brika paixnidia alla trexoun mono stin misi othoni jerei kanenas

kanena kolpo na treksoyn kanonika H poy tha Bro paixnidia gia to K800i kanonika..

Eyxaristo ek ton proteron.

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Geia sas kai apo emena.

To SaBBato to pira kai ego.Poli kalo(an kai to proto SE kinito).

Exo mia aporia...Brika paixnidia alla trexoun mono stin misi othoni jerei kanenas

kanena kolpo na treksoyn kanonika H poy tha Bro paixnidia gia to K800i kanonika..

Eyxaristo ek ton proteron.

Αν δεν σου ανοιγει κανε μια εγγραφη

 

http://www.iphone-forum.org/sonyericsson/t-games-for-se-k800i-112844.html

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: Πολύ καλό. Όχι βρε, απλώς αν προσπαθήσεις να γράψεις την επαφή "Παπαδόπουλος Αντώνης" πάει, σου έφαγε το όνομα. Θα γίνει "Τόνυ" :lol: :lol: :lol:

Τι εννοείς;

Τι περιορισμό έχει στο μήκος του ονόματος των επαφών; Δε με πειράζει αν δεν το δείχνει ολόκληρο το όνομα, απλά να μπορεί να το αποθηκεύσει, καθώς συγχρονίζω παλμ και κινητά με τον μακ μου που έχω οργανωμένο το βιβλίο διευθύνσεών μου.

Link to comment
Share on other sites

Για το πως εμφανίζονται στην οθόνη μιλάνε και όχι το πως αποθηκεύονται.

Ακριβώς. Στην οθόνη του 6280 χωράνε για κάθε επαφή (λίστα) 23-25 χαρακτήρες, ενώ στο Κ800 περιορίζονται στους 18. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από τον simulator του Κ800 που έχει στο site της SE.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί?τι θα έπρεπε να κάνει?:blink:

Αν θέλεις να ενεργοποιηθεί η συσκευή δεν έχεις παρά να πατήσεις το on.

 

Κατα τη γνώμη μου είναι λίγο χάσιμο χρόνου να χτυπά το ξυπνητήρι, να το απενεργοποιείς...να κλείνει το κινητό, να περιμένεις 3-4" και να το ανοίγεις ξανά.

 

Αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια...

 

είδα τον emulator και μπορώ να πω ότι μου άρεσε...θα το δω και απο κοντά και θα αποφασίσω..αλλα έλεγα να περιμένω και το Ν73 που θα κυμένεται (σωστά το έγραψα:worry: ?)στην ίδια τιμή

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K800i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...