Jump to content

Πρόβλημα Οθόνης


Meraklis56
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις πρόσεξα οτι ο firefox και ο ie σε σελίδες με μαύρο φόντο υπάρχει ένα κόκκινο pixel στην οθόνη.Το παράξενο είναι σε σελίδες με οτιδήποτε χρώμα φόντου όλα είναι normal.

Να προσθέσω οτι όταν υπάρχει αυτο το pixel τρεμοσβήνει κόκκινο :(

Τι πρόβλημα υπάρχει και που?

Όθόνη AOC 17' 8ms 1280x1024

Παιδιά βοήθεια :cry:

edit:να και τα χαρακτηριστικά οθόνης http://www.aoc-europe.com/monitors_lm728.html

επίσης δεν έχει ουτε 2μηνο που την αγόρασα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον καμένο sub-pixel είναι, γι' αυτό δεν φαίνεται σε όλα τα χρώματα.

 

Κοίτα την εγγύηση της οθόνης μήπως δικαιούσαι αντικατάσταση λόγω καμμένου sub-pixel.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6680/1.0 (2.04.14) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Kammeno pixel toso grhgora?! An kai oxi..

Εγω ειχα αγορασει μια LG περσυ το καλοκαιρι και απ' τον πρωτο μηνα ειχα 6 καμμενα pixels ;) Δεν ειναι απολυτο επειδη ειναι καινουργια να μην εχει καμμενα pixel :) Τωρα για την AOC δεν ξερω τι παιζει με την εγγυηση.Παντως εμενα η Alman (LG) μου εστειλε νεα οθονη μεσα σε 2-3 μερες. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει "καμμενο pixel" σε CRT?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει "καμμενο pixel" σε CRT?

Τι εννοείς ακριβώς;

 

Καμμένο pixel όπως αυτό που αναφέρει ο meraklis56 δεν νοείται σε CRT. Απ' όσο γνωρίζω μόνο οι LCD TFT έχουν αυτό το μειονέκτημα.

 

Συνήθως ''καμμένο'' (κολλημένο) (sub)pixel έχουμε όταν καίγεται το ηλεκτρονικό κύκλωμα που το ελέγχει και μένει κολλημένο σε μια θέση/κατάσταση που επιτρέπει στο φως της πίσω λάμπας να περνά (οπότε φαίνεται το χρώμα) ή να μην περνά (οπότε δεν φαίνεται το αντίστοιχο χρώμα).

Link to comment
Share on other sites

Meraklis56 για την εγγύηση της AOC κοίτα εδώ: http://www.aoc-europe.com/manuals/Burnt_Pixels_LCD.pdf

 

Δίνει εγγύηση 2 pixel κολλημένων ή 5 sub pixel, οπότε λίγο δύσκολα να στην αλλάξουν.

 

Για να βεβαιωθείς ότι είναι σίγουρα κάποιο sub pixel κολλημένο βρες αν μπορείς κάποιο pixel tester και τρέξ' το.

Link to comment
Share on other sites

βρε δεν ξέρω για την εγγύηση αλλά θα με αλλάξουν.Να δούμε τι θα πει και το πλαίσιο...καλα οταν μπορέσω θα τρέξω και ένα pixel tester να δούμε τι γίνεται
Link to comment
Share on other sites

τελικα είναι χαλασμένο το pixel και δεν γυρίζεται η οθόνη.Αναγκαστικά υπομονή.Όποιος ξέρει κανέναν τρόπο για απαλοιφή αυτου του pixel ας την προτείνει.Ευχαριστώ παιδιά
Link to comment
Share on other sites

κατι είχα ακούσει οτι υπάρχει ένα πρόγραμμα που δίνει περισσότερο ρεύμα στο pixel και μπορει να διορθωθεί.αληθεύει?
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ακριβώς;

 

Καμμένο pixel όπως αυτό που αναφέρει ο meraklis56 δεν νοείται σε CRT. Απ' όσο γνωρίζω μόνο οι LCD TFT έχουν αυτό το μειονέκτημα.

 

Συνήθως ''καμμένο'' (κολλημένο) (sub)pixel έχουμε όταν καίγεται το ηλεκτρονικό κύκλωμα που το ελέγχει και μένει κολλημένο σε μια θέση/κατάσταση που επιτρέπει στο φως της πίσω λάμπας να περνά (οπότε φαίνεται το χρώμα) ή να μην περνά (οπότε δεν φαίνεται το αντίστοιχο χρώμα).

Στην crt μου υπαρχει μια πολυ μικρη μαυρη κουκιδα, δεν ειναι βρωμια.

Τι ειναι αυτο?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Στην crt μου υπαρχει μια πολυ μικρη μαυρη κουκιδα, δεν ειναι βρωμια.

Τι ειναι αυτο?

Κι εμενα το κανει εχει μια μαυρη κουκιδα μικρη.Κανα κολλημενο pixel θα ναι..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κολλημένα pixel σαν την περίπτωση του Meraklis56 στις CRT;

 

Νομίζω ότι οι CRT δεν έχουν καν pixel με την έννοια των LCD. Τα ''pixel'' στις CRT μπορούν να είναι μόνο καμμένα και αυτό όχι λόγω κακού ολοκληρωμένου που κόλλησε σε θέση on ή off αλλά λόγω της τεχνολογίας τους.

 

(αν δεν κάνω λάθος τα προβλήματα που δημιουργούνται έχουν να κάνουν με το ''πολυβόλο'' ή με τον φώσφορο μπροστά)

Link to comment
Share on other sites

Στις οθόνες lcd, το κάθε pixel είναι (περίπου) ένα κύκλωμα. Αν είναι προβληματικό, τότε έχουμε αυτό που λέμε καμμένο pixel. Στις CRT τα pixels δεν υπάρχουν, δημιουργούνται τεχνητά με την πρόσπτωση των ηλεκτρονίων στον φώσφορο.
Link to comment
Share on other sites

To ξερω οτι δεν εχει Pixel, γιαυτο το εγραψα ετσι "καμμενο pixel".

Το θέμα είναι γιατι υπάρχει.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο ibaxevan το πρόβλημα μπορέι να ξεκινάει από το κανόνι ηλεκτρονίων και να σου "έκαψε" την επιφάνεια της οθόνης με την επίστρωση φωσφόρου ή μπορεί η επίστρωση να ήταν προβληματική σε εκείνο το σημείο από κατασκευής της.

Η ουσία είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εχω μια παλια crt οθονη και εχω το εξης προβλημα.Ειχα αφησει τον υπολογιστη ανοιχτο και οταν γυρισα απο εξω η οθονη εχει μικρηνει,και εχει δημιουργησει ενα μαυρο πλαισιο γυρω-γυρω.Προσπαθησα να κανω κατι απο τις ρυθμισεις μα τιποτα..λετε να εχει καει??
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια παλια crt οθονη και εχω το εξης προβλημα.Ειχα αφησει τον υπολογιστη ανοιχτο και οταν γυρισα απο εξω η οθονη εχει μικρηνει,και εχει δημιουργησει ενα μαυρο πλαισιο γυρω-γυρω.Προσπαθησα να κανω κατι απο τις ρυθμισεις μα τιποτα..λετε να εχει καει??

δεν έχει καει αφού σου δείχνει εικόνα.Δες πρώτα αν έχει μαγνητιστεί κάνε έν degauss αν παραμείνει τότε έχεις πρόβλημα στα πυροβόλα και δεν μπορεί να ανοίξει όλη την οθόνη. Το θέμα σε αυτή την περίπτωση είνιι ποιά είναι η οθόνη και αν αξίζει να φτιαχτεί

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...