Jump to content

Νέα επιχείρηση: Internet Cafe


Th3_Rock_is_here
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι περίπου κεφάλαιο χρειάζεται για να ανοίξεις internet cafe?

Έπεσα τυχαία στο site του Gnet και έλεγε κάτι για franchising και ότι οι τιμές ξεκινάνε από 190.000Ευρώ "με το κλειδί στο χέρι"! Αν κατάλαβα καλά δηλαδή αναλαμβάνουν αυτοί να σου στήσουν ολόκληρο το net cafe ή κάτι τέτοιο και θα έχουν και μερίδιο από τα κέρδη! Τι παίζει με αυτό;

Αν δεν συνεργαστείς με κάποια μεγάλη αλυσίδα τι κεφάλαιο χρειάζεσαι για τον εξοπλισμό(20-30pcs) και πόσα θα δίνεις στον ΟΤΕ για την γραμμή;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Τι περίπου κεφάλαιο χρειάζεται για να ανοίξεις internet cafe?

Έπεσα τυχαία στο site του Gnet και έλεγε κάτι για franchising και ότι οι τιμές ξεκινάνε από 190.000Ευρώ "με το κλειδί στο χέρι"! Αν κατάλαβα καλά δηλαδή αναλαμβάνουν αυτοί να σου στήσουν ολόκληρο το net cafe ή κάτι τέτοιο και θα έχουν και μερίδιο από τα κέρδη! Τι παίζει με αυτό;

Αν δεν συνεργαστείς με κάποια μεγάλη αλυσίδα τι κεφάλαιο χρειάζεσαι για τον εξοπλισμό(20-30pcs) και πόσα θα δίνεις στον ΟΤΕ για την γραμμή;

 

 

Μπορεις να υπολογισεις το κοστος των υπολογιστων καθως και τον δικτυακο εξοπλισμο.Οσο για τον οτε εξαρταται τι γραμμη θα βαλεις.Εχει το τιμολογιο στο σιτε του για μισθωμενα κυκλωματα κλπ.

 

 

aggelopas, οι περισσότεροι αν όχι όλοι έχουν υπολογιστή σπίτι τους. Και εγώ ακόμα που έχω dsl πάω σε internet cafe που και πού για να παίξω με τους φίλους μου. Ναι και αυτοί έχουν dsl αλλά η εμπειρία είναι διαφορετική...

 

Το ιδιο λεμε.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο που είχα απορία. Πχ έχουμε 100pcs. Ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να αγοράσει ένα παιχνίδι αυθεντικό για το κάθε pc; Δηλαδή αν ένα παιχνίδι κοστίζει 50Ευρώ, θα πρέπει να πληρώσει 5000Ευρώ για να το περάσει σε όλα τα pc;:O :O

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

To CS συγκεκριμένα και γενικά τα παιχνίδια της valve υπάρχουν και σε εκδόσεις για internet cafes. Από 'κει και πέρα, στα περισσότερα internet cafes στην Ελλάδα, τα παιχνίδια είναι παράνομα... Γι αυτό και δεν μπορείς να παίξεις πουθενά online παρά μόνο σε lan. Στο online ζητά serial.
Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται με άλλα παιχνίδια που δεν είναι της valve, όπως πχ WoW και Call Of Duty, που χρειάζονται serial για να παίξεις online;

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που έγραψα πιο πάνω, γιατί είναι ψιλοάκυρο!

Είχα πάει σε ένα net cafe που είχε περασμένα πάνω από 30 παιχνίδια σε κάθε pc! Δηλαδή 30(παιχνίδια)*100(pc)*50(Ευρώ/game)=150000Ευρώ μόνο για τα παιχνίδια!Σίγουρα τα περισσότερα θα τα έχει αντιγραφή, αλλά τα άλλα;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να υπάρχει δυνατότητα να πάρεις license για μεγάλο αριθμό PCs σε μειωμένη τιμή. Πιθανόν να χρειάζεται να επικοινωνήσεις με την εταιρεία για να σου πει τα περαιτέρω.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

ston agio stefano

 

 

Συμφωνώ!

Στην περιοχή δεν έχει ανοίξει κάτι σχετικό, γενικότερα οι γύρω περιοχές Άνοιξη, Δροσιά και φυσικά ο Άγιος στέφανος έχουν πυκνοκατοικηθεί με συνεχή και ραγδαία άνοδο των κατοίκων!

Link to comment
Share on other sites

Οι μεγάλες αλυσίδες αγοράζουν τόσα παιχνίδια, όσα πιστεύουν ότι θα παίζουν οι πελάτες ταυτόχρονα. Αναφορικά με τα serial, αυτά μοιράζονται τυχαία στον εκάστοτε υπολογιστή που τα ζητάει.
Link to comment
Share on other sites

Οι μεγάλες αλυσίδες αγοράζουν τόσα παιχνίδια, όσα πιστεύουν ότι θα παίζουν οι πελάτες ταυτόχρονα. Αναφορικά με τα serial, αυτά μοιράζονται τυχαία στον εκάστοτε υπολογιστή που τα ζητάει.

 

 

Εισαι απολυτος σωστος!!!Αυτο το πραγμα εκανα στο πρωτο μου net cafe...

Το δευτερο ειναι λιγο δυσκολο....

Αλλα θα ψαξω κι αλλο..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Έχω έναν χώρο ψυχαγωγίας και ενδιαφέρομαι να βάλω γύρω στους 20 υπολογιστές. Με ενδιαφέρει πρώτα η ποιότητα και μετά τα λεφτά. Κυρίως θέλω να ρίξω προσοχή στον τομέα του Gaming. Αυτό που δεν ξέρω είναι το πού να απευθυνθώ. Έχετε να μου προτείνετε εσείς κάποια εταιρία; Με ενδιαφέρει να έχω υποστήρηξη και επαναλαμβάνω κυρίως στον χώρο του gaming. Ευχαριστώ!

 

υ.γ. εχω έρθει σε επικοινωνία μόνο με τη Gnet οπου δέν έμεινα ικανοποιημένος, όχι απο τις υπηρεσίες τους αλλα απο τη συμπεριφορά τους.

Οτι αξίζει πονάει...και ειναι δύσκολο!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/kavatzas7/15839/198921/0/PiracyTras.gif

Link to comment
Share on other sites

me 20 μονο υπολογιστες τι να την κανεις την αλυσιδα...το θεμα ειναι να κοιταξεις τις τιμες σ κ τα πακετα κ να εχει καλες γραμμες ul /dl

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=157120&highlight=internet+cafe

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=156716&highlight=internet+cafe

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=153942&highlight=internet+cafe

σιγουρα θα χει κ αλλα..

Link to comment
Share on other sites

Δέν πήγαινα για να πάρω το franchsize. Έχει ένα πρόγραμμα η Gnet το "Power by Gnet" οπου σου στείνει Internet Cafe χωρίς να είσαι Gnet. Ευχαριστώ πολύ για τα links δεν είχα σκεφτεί να κοιτάξω στο Insomnia :)

Οτι αξίζει πονάει...και ειναι δύσκολο!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/kavatzas7/15839/198921/0/PiracyTras.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στην δημιουργία ενός internet cafe σε μια πολη της περιφερειας.Πρόκειται για μια μικρή πόλη με 10000 μονιμους κατοικους οπου υπαρχουν δυο internet cafe με συνολο 10 υπολογιστες.Ουσιαστικα το ενα λειτουργει ως καφετερια και το αλλο σαν μπιλιαρδα.Το καταστημα που ενδιαφερομαι να φτιαξω θα εχει περιπου 25 pc σε ιδιοκτητο χωρο 90 τμ στον κεντρικοτερο δρομο και 50 μετρα απο τις καφετεριες της πολης και απο δυο σχολεια.Να μην ξεχασω να αναφερω οτι υπαρχει τει στην πολη με 300 εισακτεους καθε χρονο.Σκεφτομουν μια επενδυση της ταξης των 75000 ευρω.Τι λετε?Αξιζει τον κοπο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στην δημιουργία ενός internet cafe σε μια πολη της περιφερειας.Πρόκειται για μια μικρή πόλη με 10000 μονιμους κατοικους οπου υπαρχουν δυο internet cafe με συνολο 10 υπολογιστες.Ουσιαστικα το ενα λειτουργει ως καφετερια και το αλλο σαν μπιλιαρδα.Το καταστημα που ενδιαφερομαι να φτιαξω θα εχει περιπου 25 pc σε ιδιοκτητο χωρο 90 τμ στον κεντρικοτερο δρομο και 50 μετρα απο τις καφετεριες της πολης και απο δυο σχολεια.Να μην ξεχασω να αναφερω οτι υπαρχει τει στην πολη με 300 εισακτεους καθε χρονο.Σκεφτομουν μια επενδυση της ταξης των 75000 ευρω.Τι λετε?Αξιζει τον κοπο?

 

αξιζει αλλα γιατι δε βαζεις λιγοτερα pc και να δεις οτι αν παει καλα η δουλεια βαζεις αλλα 10 δηλαδη για αρχη 15 κομματια καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

για μενα αξιζει τον κοπο!

οχι για internet cafe αλλα για internet place.εφοσον θα ειναι κοντα σε σχολεια και στις καφετεριες και το κυριοτερο στον κεντρικοτερο δρομο,θα "πιασει"!!θα εχεις και τους καινουργιους εισακτεους+τους παροντες φοιτητες.

το μονο αρνητικο ειναι ο αριθμος τον υπολογιστων.25 δεν ειναι λιγοι;νομιζω απο 30 και πανω θα εισαι οκ.βεβαια δεν γνωριζω αν χωρανε σε 90τμ.

οσο για τα χρηματα που θελεις να επενδυσεις δεν μπορω να πω κατι

 

θελεις να πεις σε ποια πολη εισαι;

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

Πως είναι η κατάσταση στα Internet cafe, αυτή την εποχή;

Δεν εννοώ από πλευράς επιχειρηματικής, αλλά... παικτικής!

Τι παιχνίδια παίζονται LAN, έτσι για να θυμηθούμε τις εποχές  πριν το 2010....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 13/9/2021 at 6:53 ΜΜ, BASSstarlet said:

Πως είναι η κατάσταση στα Internet cafe, αυτή την εποχή;

Δεν εννοώ από πλευράς επιχειρηματικής, αλλά... παικτικής!

Τι παιχνίδια παίζονται LAN, έτσι για να θυμηθούμε τις εποχές  πριν το 2010....

Έχω κάτω από το σπίτι μου, ένα μαγαζί που το ενοικιάζω ως internet cafe. Πρωινές ώρες είναι άδειο αν και δουλεύει από 8 το πρωί μέχρι 5-6 το πρωί. Από τις 5 το απόγευμα γεμίζει. Ο ενοικιαστής μου για να μπορεί να παρέχει υπηρεσίες διαδικτύου έχει μισθωμένη γραμμή από ΟΤΕ νομίζω ένα 1,000αρικο τον μήνα με επιφύλαξη μου είχε πει και το καλό είναι ότι έπεσε και αναβάθμιση σε καφαο γραμμές στην περιοχή και πήρα και εγώ γραμμή με χαλκό. Βέβαια το συνδιάζει με καφέδες κλπ για τους πελάτες ή και takeaway. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...