Jump to content

[Επίσημο] Nokia N72


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

bgike nea anabathmisi v 2.0635.3.0.2 29-08-06

rm-180

apo oso eida eftiakse tis epafes

 

Δεν ξέρω τι φτιάχνει αυτή η έκδοση (αύτη έχει και το δικό μου) αλλά απ'οτι βλέπω το φως του κινητού δεν σβύνει στο χρόνο που του λεω εγώ αλλά μάλλον στα 30sec.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι φτιάχνει αυτή η έκδοση (αύτη έχει και το δικό μου) αλλά απ'οτι βλέπω το φως του κινητού δεν σβύνει στο χρόνο που του λεω εγώ αλλά μάλλον στα 30sec.:confused:

 

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στη σελίδα 8 του ίδιου θέματος και θα δείς οτι το πρόβλημα με το φωτισμό είναι αρκετά παλιό.

 

Λυπάμαι πολύ που τελικά όλοι περιμέναμε να είναι ένα από τα προβλήματα που θα έλυνε η πολυαναμενόμενη νέα εκδοση αλλά προς το παρον σύμφωνα με αυτά που διάβασα από όλους σας μάλλον δεν αξίζει να το αναβαθμίσω. Καλά τι κάνουν αυτοί εκεί στη NOKIA; Δουλεύουν καθόλου; Μπορεί κάποιος να μας πεί; Το μόνο πράγμα που ξέρουν να κάνουν είναι να πετάνε στην αγορα νέα μοντέλα (προβληματικά) κάθε τρεις και λίγο;

 

Τέλος το πρόβλημα με τις επαφές ποιό ακριβώς είναι; Αν μπορεί ο φίλος μας να γίνει πιο συγκεκριμένος γιατί το παλιό N72 μου (αυτό που μου άλλαξαν στο πλαίσιο με την εγγύηση 7 ημερών) μερικές φορές κολλούσε στις επαφές και δεν εμπαινε καθόλου (ήθελε επανεκκίνηση για να στρώσει) και φυσικά μου το άλλαξαν χωρίς δεύτερη κουβέντα. Το καινούριο όμως αν και ίδια έκδοση firmware δεν έχει αυτό το πρόβλημα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε οτι σύντομα θα το λύσουν αυτό το πρόβλημα, εξάλλου πέφτει και σχετικά πιο γρήγορα η μπαταρία του κινητού έτσι. Δεν ξέρω το πρόβλημα με τις επαφές πιο είναι (ανοίγουν κανονικά όποτε το επιλέγω), εμένα πάντως ενώ υπάρχουν τα νούμερα μέσα στις επαφές σήμερα π.χ με πήρε ένας φίλος τηλέφωνο και δεν μου εμφάνιζε το όνομα του στην αναγνώριση κλήσης. ΕΛΕΟΣ !!!

 

edit: Γράψτε λάθος. Πριν λίγο μου "κόλησε" και εμένα και δεν άνοιγαν οι επαφές. V. 2.0617.1.0.3 27-04-06 RM-180

 

edit2: Και χάρη στο site, έκανα update online (ας είναι καλά η 2048). 34 mb update δεν είναι και λίγο. TNX παιδιά. Μπράβο σας.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το πρόβλημα με τον φωτισμό που μπορούμε να το "αναφέρουμε" ώστε να βγάλουν (ελπίζω) πιο σύντομα αναβάθμιση ;

 

edit:απάντηση απο Club Nokia σε e-mail μου σχετικά με αυτό το πρόβλημα:

 

Αγαπητε κ.********

 

Σας ευχαριστουμε για την ενηρωση του προβληματος.Θα ενημερωθει η εταιρια αμεσα.

 

Στην διάθεσή σας.

 

Νokia Store Eυοσμου

Καραολη Δημητριου 182

Τηλ. 2310 587 806

Θεσ-νικη

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στη σελίδα 8 του ίδιου θέματος και θα δείς οτι το πρόβλημα με το φωτισμό είναι αρκετά παλιό.

 

Λυπάμαι πολύ που τελικά όλοι περιμέναμε να είναι ένα από τα προβλήματα που θα έλυνε η πολυαναμενόμενη νέα εκδοση αλλά προς το παρον σύμφωνα με αυτά που διάβασα από όλους σας μάλλον δεν αξίζει να το αναβαθμίσω. Καλά τι κάνουν αυτοί εκεί στη NOKIA; Δουλεύουν καθόλου; Μπορεί κάποιος να μας πεί; Το μόνο πράγμα που ξέρουν να κάνουν είναι να πετάνε στην αγορα νέα μοντέλα (προβληματικά) κάθε τρεις και λίγο;

 

Θα πρέπει να περιμένουμε την επόμενη αναβάθμιση για να διορθωθεί αυτό και ίσως και άλλα προβλήματα που εντοπίζουν οι χρήστες. Εγώ αυτό που παρατήρησα είναι οτι όταν πας να "εισάγεις" ένα νούμερο σε καινούργιο sms, υπάρχει σαν προεπιλογή να γράψεις γράμματα, ενώ αν θέλεις να εισάγεις αμέσως νούμερα πρέπει να κρατάς το κάθε πλήκτρο πατημένο για λίγο.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να περιμένουμε την επόμενη αναβάθμιση για να διορθωθεί αυτό και ίσως και άλλα προβλήματα που εντοπίζουν οι χρήστες. Εγώ αυτό που παρατήρησα είναι οτι όταν πας να "εισάγεις" ένα νούμερο σε καινούργιο sms, υπάρχει σαν προεπιλογή να γράψεις γράμματα, ενώ αν θέλεις να εισάγεις αμέσως νούμερα πρέπει να κρατάς το κάθε πλήκτρο πατημένο για λίγο.:blink:
Βασικά αν πατήσεις για λίγη ώρα τη δίεση (#) θα μπορείς να γράφεις νούμερα πατώντας τα πλήκτρα κανονικά... :O
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το Ν72. Απο κινητο ειστε ευχαριστημενοι? Διαβασα για καποια προβληματα αλλα ποιο κινητο δεν εχει προβλημα! Βασικα με ενδιαφερει αυτο το κινητο διοτι ειναι ενα απο τα τελευταια που εχουν symbian 2η γενιας. Ειμαι κατοχος ενος 6600 και ενος 3230 αλλα εχουν προβλημα στην ram και δεν σηκωνουν ευκολα τα n-gage παιχνιδια. Εχει δοκιμασει καποιος να εγκαταστησει τα ανω παιχνιδια στο Ν72? Ποσο ram εχει σε κατασταση αναμονης?

Τα 3ης γενιας symbian κινητα ειναι ελλιπη σε εφαρμογες και παιχνιδια και δεν βλεπω μελλον στο προσκηνιο μιας που στα κινητα της η ΝΟΚΙΑ αλλαζει συνεχως την αναλυση στην οθονη με αποτελεσμα οι εταιρειες εφαρμογων και παιχνιδιων να μην ασχολουνται και ιδιαιτερα.

Τι προτεινετε?

2110,G500,3210,3510,6600,6170,3230,Ν70

Tolis' COROLLA Pics **COROLLA EE80 - 4AGE TVIS 124HP**

[sIGPIC][/sIGPIC]

www.corollaclub.com

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν πατήσεις για λίγη ώρα τη δίεση (#) θα μπορείς να γράφεις νούμερα πατώντας τα πλήκτρα κανονικά... :O

 

Σωστός, πατούσα λάθος πλήκτρο. Αλλά και πάλι, υπάρχει σαν προεπιλογή στα παλιότερα κινητά να γράφεις απευθείας το νούμερο (βασικά αν το θυμάσε).;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ στιβαρο κινητο και ειδα οτι η τιμη του επεσε κοντα στα 320 ευρω αλλα δυστυχως δεν ειναι τριτης γενιας...

 

 

Δεν είναι και τόσο κακό αυτό, αν λάβεις υπόψην οτι τα δίκτυα 3ης γενιάς ακόμα δεν καλύπτουν ούτε μεγάλο μέρος της χώρας. Και εξάλλου και να το καλύψουν, οι κλήσεις 3g είναι ακριβότες με διαφορά (νομίζω), οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να κάνει βίντεο-κλήσεις αν πραγματικά δεν το χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

[camera options] βίντεο), αποκλειστικό πλήκτρο λήψης φωτογραφιών, τοπία (αυτόματο, οριζόμενο από το χρήστη, κατακόρυφο, οριζόντιο, σπορ και νυχτερινό), ισοστάθμιση λευκού (αυτόματο, φως ημέρας, συννεφιά, φως κοινού λαμπτήρα, φως λαμπτήρα φθορισμού), χρωματικός τόνος (κανονικό, σέπια, ασπρόμαυρο ή αρνητικό), ρυθμίσεις (για διόρθωση φωτεινότητας, ποιότητα εικόνας, αυτόματο χρονομετρητή, ισορροπία λευκού και τόνους χρωμάτων)[end camera option]

 

Μπορεί να μου πει κανείς απο τα χαρακτηριστικά της φωτογραφικής αν έχει βρει πως γυρνάει απο οριζόντιο σε κατακόρυφο; Κοντεύω να σκάσω...tnx.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το Ν72. Απο κινητο ειστε ευχαριστημενοι? Διαβασα για καποια προβληματα αλλα ποιο κινητο δεν εχει προβλημα! Βασικα με ενδιαφερει αυτο το κινητο διοτι ειναι ενα απο τα τελευταια που εχουν symbian 2η γενιας. Ειμαι κατοχος ενος 6600 και ενος 3230 αλλα εχουν προβλημα στην ram και δεν σηκωνουν ευκολα τα n-gage παιχνιδια. Εχει δοκιμασει καποιος να εγκαταστησει τα ανω παιχνιδια στο Ν72? Ποσο ram εχει σε κατασταση αναμονης?

Τα 3ης γενιας symbian κινητα ειναι ελλιπη σε εφαρμογες και παιχνιδια και δεν βλεπω μελλον στο προσκηνιο μιας που στα κινητα της η ΝΟΚΙΑ αλλαζει συνεχως την αναλυση στην οθονη με αποτελεσμα οι εταιρειες εφαρμογων και παιχνιδιων να μην ασχολουνται και ιδιαιτερα.

Τι προτεινετε?

 

Η ελεύθερη RAM του N72 σε κατάσταση αναμονής φτάνει μέχρι και 1.8 MB. Το καλό είναι οτι με ένα προγραμματάκι σαν το Y-Browser κάνεις ...format... (!) στη RAM και την αδειάζεις όποτε θέλεις γιατί τη βλέπει σαν drive (το drive d: που βλέπετε είναι η RAM και ... ναί ... είναι formattable!!).

 

Όσο για τις ανησυχίες σου περί 3G προσωπική μου άποψη είναι οτι είναι πολύ νωρίς ακόμη για την Ελλάδα. Εκτός από το N72 έχω και ένα N71 το οποίο το έχω πάντα εκτός λειτουργίας 3G (UMTS) για να κρατάει περισσότερο η μπαταρία του!!!! Τι άλλο να πώ; Έχω τηλέφωνο 3G και δεν το λειτουργώ σα 3G! Για τον απλό χρήστη είναι κάτι τελείως άχρηστο το 3G. Ούτε το ταχύτατο wireless internet χρειαζόμαστε, ούτε τις βίντεο κλήσεις. Έλεος παιδιά με το 3G. Ας προσγειωθούμε λίγο. Αν θέλεις να αποκτήσεις κάποιο τηλέφωνο ανώτερο από το N72 τότε οι λόγοι θα είναι πολλοί και διάφοροι αλλά εκτός του 3G. Το 3G ακόμα δεν είναι λόγος απόκτησης ακριβού κινητού για τον απλό χρήστη (δηλαδή για τους περισσότερους από εμάς). Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Y-Browser ? Κάτι σαν το SeleQ ? Αν κάνεις "format" την μνήμη αυτό δεν έχει συνέπειες το κινητό να κάνει restart ?
Link to comment
Share on other sites

Y-Browser ? Κάτι σαν το SeleQ ? Αν κάνεις "format" την μνήμη αυτό δεν έχει συνέπειες το κινητό να κάνει restart ?

 

Δε βρίσκω το λόγο να κάνει restart το κινητό αν κάνεις format στη μνήμη. Το μόνο σίγουρο είναι οτι άν έχεις κάποιες εφαρμογές στο background (το βλέπεις κρατώντας πατημένο το πλήκτρο menu) θα κλείσουν όλες και θα χαθούν όσα δεδομένα δεν έχεις αποθηκεύσει σε τυχόν εργασίες που έκανες σε αυτές. Το όλο θέμα format της μνήμης μπορεί να ακούγεται λίγο ηλίθιο αλλά το ανέφερα για χρήστες που ασχολούνται με "βαριά" παιχνίδια (n-gage κ.λπ.) όπως αναφέρει και ο φίλος tolisspi λίγο πιο πίσω. Αντί να επανεκκινείς κάθε φορα το τηλέφωνο κάνεις ένα format στη RAM και τελείωσες.

 

Μόλις διαπίστωσα όμως οτι το Y-Browser απλά σου λέει οτι η μνήμη (drive d: είπαμε) είναι formattable αλλά δεν έχει επιλογή να την κάνει format!!!! Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάποιο utility που κάνει αυτή τη δουλειά ας μας πεί. Προσωπικά έχω μεγάλη περιέργεια να το κάνω. Λογικά μετά από κάτι τέτοιο το τηλέφωνο θα συμπεριφέρεται σα να έχει μόλις ανοίξει (αργή πλοήγηση στο menu την πρώτη φορά κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Για να κάνω update το λογισμικό του Ν72 μπορώ να το κάνω και μέσω του USB καλωδίου και μέσα απο το iste της Nokia?

Υπογραφή ? Χμμμμμμ :hunter:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Για να κάνω update το λογισμικό του Ν72 μπορώ να το κάνω και μέσω του USB καλωδίου και μέσα απο το iste της Nokia?

Φυσικά... :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=148056

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα όμως οτι το Y-Browser απλά σου λέει οτι η μνήμη (drive d: είπαμε) είναι formattable αλλά δεν έχει επιλογή να την κάνει format!!!! Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάποιο utility που κάνει αυτή τη δουλειά ας μας πεί. Προσωπικά έχω μεγάλη περιέργεια να το κάνω. Λογικά μετά από κάτι τέτοιο το τηλέφωνο θα συμπεριφέρεται σα να έχει μόλις ανοίξει (αργή πλοήγηση στο menu την πρώτη φορά κ.λπ.).

Δεν υπαρχει εφαρμογη που να κανει format στη μνημη D καθε φορα που κανεις μια επανεκινηση στο κινητο σου αυτη ξανα ανανεονετε (για δοκιμη βαλε κατι μεσα στο D κανε μια επανεκινηση στο κινητο σου και θα δεις οτι αυτο θα εχει χαθει)

Για να κερδισεις μνημη ram πρεπει να βαλεις μεσα το appman και απο την λιστα Processes μπορεις να κλησεις καπια Processes χρησιμοποιωντας την λειτουργια Kill Process και ετσι η μνημ ram του τηλεφονου σου να μεγαλοση μεχρι την επομενη επανεκινηση (αυτη που εχουν ασχοληθει με τα ngage χρισημοποιουν το παρακατο κολπο για να κερδησουν μνημη ram );)

Mεσα απο το appman μπορεις να δεις και ποση μνημη ram εχει το κινητο σου:D

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Cool...

 

Έχω την έκδοση 2.0617.1.0.3. και παρατήρησα και εγώ το ίδιο με το φωτισμό.Κρατάει 30 δευτ. και ας έχω επιλεγμένο το 15.

Έχει βγεί καινούρια έκδοση? Διορθώνει τπτ ή να'χαμε να λέγαμε?

Υπογραφή ? Χμμμμμμ :hunter:
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγεί καινούρια έκδοση? Διορθώνει τπτ ή να'χαμε να λέγαμε?
Αν τρέξεις τον nokia software updater θα σου πεί αν υπάρχει καινούρια έκδοση ;)
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα με το Update...Μου πέρασε την 2.0635.3.0.2 αλλά το πρόβλημα με τον φωτισμό εξακολουθεί.Νομίζω ότι έγινε και κάπως γρηγορότερο...

 

Ευχαριστώ theka_2003 :)

 

Κάτι τελευταίο...Έχουμε βρεί πρόγραμμα που να φτιάχνουμε/αλλάζουμε themes ?

Υπογραφή ? Χμμμμμμ :hunter:
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα με το Update...Μου πέρασε την 2.0635.3.0.2 αλλά το πρόβλημα με τον φωτισμό εξακολουθεί.Νομίζω ότι έγινε και κάπως γρηγορότερο...

 

Ευχαριστώ theka_2003 :)

 

Κάτι τελευταίο...Έχουμε βρεί πρόγραμμα που να φτιάχνουμε/αλλάζουμε themes ?

 

Εγώ έστειλα email στα Nokia Club και μου είπαν οτι θα κοιτάξουν να ενημερώσουν τα κεντρικά για να το διορθώσουν. :confused:

 

Απο themes ακόμα προσωπικά στο ψάξιμο είμαι. Είμαι με τα λίγα που έχει το κινητό μέσα (νομίζω 3).:worry:

Link to comment
Share on other sites

Απο themes ακόμα προσωπικά στο ψάξιμο είμαι. Είμαι με τα λίγα που έχει το κινητό μέσα (νομίζω 3).:worry:

Τα themes που εχουν βγει για τα προηγουμενα μοντελα Ν70, Ν6680 δεν ειναι συμβατα και με το Ν72? :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τα themes που εχουν βγει για τα προηγουμενα μοντελα Ν70, Ν6680 δεν ειναι συμβατα και με το Ν72? :)

Μη σου πώ ότι είναι συμβατά και του 6600 :X

Πέρασα ένα theme που ήταν στην κατηγορία του Ν70 και μπαίνοντας στο μενού πάνω αριστερά έχει το 6600 σε φωτό...Καλό έ ?

 

Αν ξέρει κανείς κανένα theme editor πάντως ας πεί.Thx.

Υπογραφή ? Χμμμμμμ :hunter:
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κανείς κανένα theme editor πάντως ας πεί.Thx.

:)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=10018&page=105

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τα themes που εχουν βγει για τα προηγουμενα μοντελα Ν70, Ν6680 δεν ειναι συμβατα και με το Ν72? :)

 

Του N70 απ'όσο έχω διαβάσει/ψάξει στο δίκτυο, ναι είναι. Για το 6680 δεν ξέρω.;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...