Jump to content

[Επίσημο] Nokia N72


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@roxy μαλον εχει ερθει ο κερος να κανεις ενα hard format στο κινητο σου!!;)

 

Καταρχήν υπάρχουν 2 είδη φορμάτ, το λεγόμενο soft format και το hard format. Το soft απλώς επαναφέρει τις αρχικές ρυθμίσεις που είχε το κινητό όταν το αγοράσατε. Δεν επηρεάζει τα δεδομένα σας. Το hard σβήνει τα πάντα από τη μνήμη τηλεφώνου και το κάνει από κάθε πλευρά όπως όταν το αγοράσατε. Καλύτερα, αρχικά, και εφόσον είστε σίγουροι ότι θέλετε να κάνετε φορμάτ, να κάνετε soft και ύστερα hard αν δε λυθεί το πρόβλημα. Πάντα να κρατάτε back up των δεδομένων σας πρώτα, είτε μέσα από το κινητό, στο μενού Πρόσθετα>Μνήμη>Επιλογές>Δημιουργία Αντιγράφων Ασφαλείας και επαναφορά πάλι από εκεί, είτε από το PC Suite. Επίσης, να ξέρετε ότι αν το πρόβλημα δημιουργείται από κάποιο αρχείο που δεν έπρεπε να είναι εκεί που είναι στη μνήμη τηλεφώνου, τότε πιθανόν το πρόβλημα που έχετε να επαναφερθεί μαζί με την επαναφορά του back up.

Soft format γίνεται πατώντας στην οθόνη αναμονής *#7780#.

Hard format γίνεται πατώντας στην οθόνη αναμονής *#7370#. Επίσης όταν είναι κλειστό το κινητό, πατάτε «3», «*», «πράσινο πλήκτρο κλήσης» και ταυτόχρονα ανοίγετε το κινητό χωρίς να αφήσετε τα πλήκτρα. Δύσκολα πιάνει με την πρώτη, οπότε θέλει υπομονή. Αν σας ζητήσει ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας, τότε έχει πετύχει.

 

το κειμενο πιο πανο ειναι γραμμενο απο τον @nikoskat

 

 

gianpithio ευχαριστώ,

μάλλον θα προχωρήσω στο format γιατί μου την σπάει να βλέπω αυτή την ειδοποίηση.

Δεν απαντήθηκε το ερώτημα μου όμως για το πως μπορω να καθαρίσω το τηλέφωνο από τα σκουπίδια που αφήνουν εφαρμογές που έφυγαν καθώς και πως μπορώ να αφαιρέσω απο το Ε:\system\install αυτές που δεν χρειάζομαι.???

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα που κανει αυτη την δουλια κ καθαριζει σκουπιδια μεσα απο το c αλλα μην περιμενεις και πολα πραγματα ειναι ο appman.

 

Ε:\system\install αυτές που δεν χρειάζομαι[/u].???

 

οσο για αυτο μπορεις να τα σβησεις με ενα fileman;)

 

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ Ν72 ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΕΔΕΙΞΕ Ο ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΟΚΛΟΠΕΣ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΕ ΣΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΤΟ Ν72 ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΦΡΕΣΚΙΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

απο εδω

xxxxxxxxxxxxxxx

αφου προτα κανεις μια ενγραφη :D

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Thks again Gianpithio,

Τελικά έκανα και απλή επαναφορά (χωρίς αποτέλεσμα) αλλά και την ολοκληρωτική (ΟΚ). Τα τηλέφωνα στην μνήμη τα επανέφερα με το pc suite. Το επόμενο που θα ασχοληθώ είναι να βρω τη προβληματική εφαρμογή (Localization greek v.1.41 sis) στην κάρτα μνήμης (δεν της έκανα ακόμα format)

Σε ένα ΝΟΚΙΑ shop που πήγα πριν να τα κάνω αυτά (στο κέντρο της Αθήνας) μου είπαν πως διορθώνεται με αναβάθμιση με καινούργιο λογισμικό (=15€)!!!!!

ΠΟΤΕ ΒΓΗΚΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΓΙΑ Ν72 ??????

ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ 15 € !

Link to comment
Share on other sites

loipon eixa rotisei prin apo kairo an exei kanenas problima me ton ixo sto n72

entasi me hands free to diko tou sta video mp3 ktlp ok stis kliseis den akouo sxedon katholou ton allo!!! mborei na to dokimasei kapoios parakalo poli!!!

me bluetooth hands free ola ok!!

stin nokia eipan problima logismikou!!

an to dokimasei kai allos kai den exei probl na tous to pao piso!!!

thanks paideis!!!:X

drifting is not a crime
Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα που κανει αυτη την δουλια κ καθαριζει σκουπιδια μεσα απο το c αλλα μην περιμενεις και πολα πραγματα ειναι ο appman.

 

 

 

οσο για αυτο μπορεις να τα σβησεις με ενα fileman;)

 

 

 

απο εδω

xxxxxxxxxxxxxx

αφου προτα κανεις μια ενγραφη :D

 

thanks........

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν υπαρχει τίποτα καινούργια-ουτε νέο software για σπιτικί αναβάθμιση από το site της ΝΟΚΙΑ uk.

προσοχή στο τι σας ζητάνε στα nokia shops.

To τηλέφωνο μετά το reset λειτουργεί κανονικότατα.

 

Εάν κάποιος φίλος έχει να μου στείλει τα περιεχόμενα της memory card 128 που σου δίνουν στο πακέτω της αγοράς θα το εκτιμούσα πολύ.:D

Δυστυχώς δεν κράτησα αντίγραφο όταν το πρωτοέβαλα και τώρα που έκανα format δεν έχω κρατήσει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

kaneis den to dokimase na mou pei kai emena na min trexo tsamba sto nokia shop?:cry:

 

Κανείς δεν δοκίμασε τι????????:mad:

Εξήγησε μας τι ενοείς φίλεμου.:!:

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν δοκίμασε τι????????:mad:

Εξήγησε μας τι ενοείς φίλεμου.:!:

exo grapsei pio pano an koitakseis.

apla na glitoso tin talaiporia kai na min mou paroun to kinito gia kana mina opos eixan kanei me to 7710

drifting is not a crime
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να μεταφερω τις επαφες μου απο το παλιο μου 6230i αλλα με συγχονισμο ή απλη μεταφορα των επαφων δεν εχω αποτελεσμα.Μονο τις σημειωσεις καταφερα να μεταφερω.

Δοκιμασα μεσω bluetooth και γινεται αλλα μονο μια-μια και ειναι παρα πολλες!

 

πως μπορω να δω αν ειναι παραεισαγωγη η συσκευη που πηρα??Η συσκευη λεει made in Finland και η μπαταρια made in China.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να μεταφερω τις επαφες μου απο το παλιο μου 6230i αλλα με συγχονισμο ή απλη μεταφορα των επαφων δεν εχω αποτελεσμα.Μονο τις σημειωσεις καταφερα να μεταφερω.

Δοκιμασα μεσω bluetooth και γινεται αλλα μονο μια-μια και ειναι παρα πολλες!

Δοκημασε να της μεταφερεις με συγχρονισμο μεσο outlook

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δοκημασε να της μεταφερεις με συγχρονισμο μεσο outlook

to prospa8isa kai ayto αλλα τπτ!τελικα τις περασαμε την βοηθεια 2 SIM.

 

επισης στο 6230ι μπορουσα να χρησιμοποιησω την καρτα μνημης ως φλασακι κανονικα με το καλωδιο usb αλλα τωρα με το Ν72 δεν μου βγαζει αυτη την επιλογη μολις συνδεσω το καλωδιο.υπαρχει καποιος τροπος χωρις το PC SUite?

 

πως μπορω να δω αν ειναι παραεισαγωγη η συσκευη που πηρα??Η συσκευη λεει made in Finland και η μπαταρια made in China.

 

τελος μου ειχε μεσα στο κουτι μια ΜΜC 128 η οποια ειναι μεν Dual Voltage αλλα 3V και οχι 3.3V ! την εβαλα στο Ν72 και την δουλεψε κανονικα αλλα στο 6230ι το εκανε να σερνεται απελπιστικά μολις προσπαθουσα να την ανοιξω...εχει κανεις ιδεα γιατι εγινε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κυκλοφορεί στην αγορά;Πήγα στο Γερμανό και μου είπαν ότι χρειάζονται ένα με ενάμιση μήνα για να το προμηθευτούν...το ίδιο στη TIM & Voda
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κυκλοφορεί στην αγορά;Πήγα στο Γερμανό και μου είπαν ότι χρειάζονται ένα με ενάμιση μήνα για να το προμηθευτούν...το ίδιο στη TIM & Voda

 

Φιλε μου ρωτησε και εδω

http://www.eml.gr/default.asp?pid=17&la=1&itm=3716&ct=90

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η καμερα του τι λεει; Δεν ειδα να εχει autofocus και μετα την "εκπληκτικη" ποιοτητα της καμερας του Ν80 ειμαι επιφυλακτικος σε καμερες χωρις autofocus.

Host

Link to comment
Share on other sites

bgike nea anabathmisi v 2.0635.3.0.2 29-08-06

rm-180

apo oso eida eftiakse tis epafes

 

Τι είχαν οι επαφές;

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά...μετά απο το 3650, αναβάθμιση (δώρο) στο N72. Δεν διάβασα όλο το νήμα αλλά θα γίνει και αυτό σύντομα. 1η μέρα και φαίνεται οτι η σκόνη μπήκε στο κινητό και καλύπτει ένα pixel (να πάρει). Για αλλαγή πρέπει να περιμένω 20 μέρες και δεν λέει (είπαμε, δώρο).
Link to comment
Share on other sites

Χθες κατά την διάρκεια της πρώτης φόρτισης, ο φορτιστής (αφού "ολοκληρώθηκε" η φόρτιση) έβγαζε έναν υψίσυχνο ήχο. Το έχω ξανασυναντήσει αυτό σε ένα άλλο φορτιστή και μάλιστα μου είχε κάνει ζημιά σε ένα φορητό ασύρματο (vhf). Το έβγαλα λοιπόν έχοντας συμπληρώσει 10 ώρες περίπου φόρτισης. Έχει συμβεί σε κανένα απο εσάς; Φταίει ο φορτιστής ή το ρεύμα; Αμφιβόλου ποιότητος (το ρεύμα) γιατί αυτό το έκανε αρκετές ώρες μετά απο το ξεκίνημα της φόρτισης.

 

Παιδια η καμερα του τι λεει; Δεν ειδα να εχει autofocus και μετα την "εκπληκτικη" ποιοτητα της καμερας του Ν80 ειμαι επιφυλακτικος σε καμερες χωρις autofocus.

 

Μια χαρά την βλέπω (είχα 3650 πριν :rolleyes: ) αλλά όντως δεν πρέπει να έχει autofocus. Κρίμα...;)

 

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ Ν72 ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΕΔΕΙΞΕ Ο ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΟΚΛΟΠΕΣ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΕ ΣΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΤΟ Ν72 ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΦΡΕΣΚΙΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο google υπάρχουν αρκετές σελίδες που όμως τα περισσότερα δεν είναι τζάμπα. Έχω ξεκινήσει την αναζήτηση προγραμμάτων, υποθέτω όπως και οι περισσότεροι χρήστες στο παρών νήμα.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσον αφορά τα προγράμματα για το Ν72, αρκεί να ψάξετε στις σελίδες του myphone για να δείτε τι εφαρμογές υπάρχουν διαθέσιμες, δηλαδή στα threads για εφαρμογές symbian 6 & 7 και εφαρμογές για symbian 8. Από ό,τι ξέρω είναι συμβατό με εφαρμογές για λειτουργικό OS8 (αυτό τρέχει άλλωστε), αλλά αυτές για τα προηγούμενα λειτουργικά (OS6 & OS7). Φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα.

 

Όσον αφορά για δωρεάν εφαρμογές, υπάρχουν τα γνωστά ...e-μαγαζιά ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Χθες κατά την διάρκεια της πρώτης φόρτισης, ο φορτιστής (αφού "ολοκληρώθηκε" η φόρτιση) έβγαζε έναν υψίσυχνο ήχο. Το έχω ξανασυναντήσει αυτό σε ένα άλλο φορτιστή και μάλιστα μου είχε κάνει ζημιά σε ένα φορητό ασύρματο (vhf). Το έβγαλα λοιπόν έχοντας συμπληρώσει 10 ώρες περίπου φόρτισης. Έχει συμβεί σε κανένα απο εσάς; Φταίει ο φορτιστής ή το ρεύμα; Αμφιβόλου ποιότητος (το ρεύμα) γιατί αυτό το έκανε αρκετές ώρες μετά απο το ξεκίνημα της φόρτισης.

συμβαινει εδω και μηνες στον φορτιστη του 6600 μου...

Link to comment
Share on other sites

συμβαινει εδω και μηνες στον φορτιστη του 6600 μου...

 

Εκτός του οτι είναι σπαστικό να το κάνει, αυτό που φοβάμε είναι μην κάνει κανένα "απότομο" και πάρουμε το κινητό στο χέρι.:confused:

 

Ας μην το κακο-μελετώ όμως, γιατί είμαι και ολίγον τι...ατυχούλης.:X

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνωντας φωτογραφίες του N72 & N73 (flickr.com), βλέπω οτι οι νυχτερινές λήψεις δεν είναι και τόσο καλές ούτε στο μεν ούτε στο δε κινητό. Εν ελείψη σοβαρού flash δεν νομίζω οτι χάνουμε και τίποτα σ'αυτή τη διαφορά. Οι φωτογραφίες σε φως μάλλον έχουν μια σχετική διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...