Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, TakeOverNet said:

Φίλος μετέτρεψε το καρτοκινητο σε συμβόλαιο. Δεν είχε ειδική προφορά, πήγε σε κατάστημα . Αλλά πήρε το red με τα 8GB στα 13,5. 

Τέλεια θα του πω να πάει να δοκιμάσει.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Με το unlimited, σε roaming, τζάμπα κλήσεις & sms προς Ελλάδα φυσικά, αλλά και τζάμπα κλήσεις & sms προς σταθερά και κινητά της χώρας που επισκέπτεσαι. Εντός ΕΕ. Διπλοτσεκαρισμένο.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, memoriesradio said:

Με το unlimited, σε roaming, τζάμπα κλήσεις & sms προς Ελλάδα φυσικά, αλλά και τζάμπα κλήσεις & sms προς σταθερά και κινητά της χώρας που επισκέπτεσαι. Εντός ΕΕ. Διπλοτσεκαρισμένο.

Νομίζω ότι μπορείς να καλέσεις με το ίδιο καθεστώς σε όλες τις χώρες της Ε.Ε. όταν βρίσκεσαι σε χώρα της Ε.Ε. πχ. βρίσκεσαι Γερμανία, καλείς Γαλλία σαν να καλείς Γερμανία ή Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kalitexnis_g said:

Νομίζω ότι μπορείς να καλέσεις με το ίδιο καθεστώς σε όλες τις χώρες της Ε.Ε. όταν βρίσκεσαι σε χώρα της Ε.Ε. πχ. βρίσκεσαι Γερμανία, καλείς Γαλλία σαν να καλείς Γερμανία ή Ελλάδα.

Δεν το δοκίμασα και δεν ξέρω, ώστε να το έβλεπα μετά και στον λογαριασμό ότι ισχύει. Ίσως κάποιος άλλος που το έχει δοκιμάσει και ελέγξει στον λογαριασμό ότι ισχύει να μας πει.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2023 at 10:06 ΜΜ, duckino said:

Λοιπόν παιδιά σήμερα έκανα μέτρηση στο σημείο ακριβώς που θα μπει το router και μου έβγαλε download 240Mbs🤪 στο speedtest σε Cosmote κινητό βέβαια με ένδειξη 4G+.Σίγουρα πρέπει να βρω ένα κινητό της Vodafone για το test αλλά φάτσα κάρτα είναι το βουνό που είναι οι κεραίες όλων των εταιριών πάνω.Πόσο διαφορά να χει πια;

 

Ενώ από cosmote κινητό εξακολουθώ να έχω ταχύτητες 220-240Gb ,  με μια demo καρτούλα της vodafone στο speedtest βλέπω στην καλύτερη 110Gb(στη χειρότερη 30)ανάλογα το σημείο που βρίσκομαι.Είναι βέβαια καλύτερο απ' το 20-25Gb που έχω τώρα(με τις αποσυνδέσεις πάντα) αλλά είναι και μεγάλη η διαφορά από cosmote.

Λογικά με router μπορεί να δω και λίιιιγο καλύτερα νούμερα απ' ότι με το κινητό;Από vodafone που ρώτησα, μου είπαν ότι μάλλον θα μου δώσουν ένα router oxygen ή κάτι τέτοιο.Θέματα αποσυνδέσεων θα έχω λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ενώ από cosmote κινητό εξακολουθώ να έχω ταχύτητες 220-240Gb ,  με μια demo καρτούλα της vodafone στο speedtest βλέπω στην καλύτερη 110Gb(στη χειρότερη 30)ανάλογα το σημείο που βρίσκομαι.Είναι βέβαια καλύτερο απ' το 20-25Gb που έχω τώρα(με τις αποσυνδέσεις πάντα) αλλά είναι και μεγάλη η διαφορά από cosmote.
Λογικά με router μπορεί να δω και λίιιιγο καλύτερα νούμερα απ' ότι με το κινητό;Από vodafone που ρώτησα, μου είπαν ότι μάλλον θα μου δώσουν ένα router oxygen ή κάτι τέτοιο.Θέματα αποσυνδέσεων θα έχω λέτε;
Έχει να κάνει με το πόσες μπάντες μπορεί να συνδυάσει το ρουτερ. Τι κινητό χρηαιμοποιησες για τις μετρήσεις; καλημέρα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johnny_htc said:

Έχει να κάνει με το πόσες μπάντες μπορεί να συνδυάσει το ρουτερ. Τι κινητό χρηαιμοποιησες για τις μετρήσεις; καλημέρα

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχω το Samsung A52s

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και εγώ που εχω το ultra  unlimited πρόγραμμα...καλώ σχεδόν κάθε μέρα το φιλαράκι μου σε κινητό στην Γερμανία...και δεν εχω χρεωθεί ούτε ενα cent. Είναι το πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα .

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και εγώ που εχω το ultra  unlimited πρόγραμμα...καλώ σχεδόν κάθε μέρα το φιλαράκι μου σε κινητό στην Γερμανία...και δεν εχω χρεωθεί ούτε ενα cent. Είναι το πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα .

Το έχουν όλες σαν add on, κάποιες φορές με κόστος κι άλλες δωρεάν...
Το χω σε cosmote δωρεάν.
b16a18f00a8bee326e9dbb3c37982f6a.jpg
Στη nova έχει κόστος 3.3 για ΕΕ και ΗΒ

Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όλα αυτά στο αντίστοιχο θέμα. Για όποιον ταξιδεύει και όλας πολύ Ευρώπη μόνο βονταφον που έχει και απεριόριστα δεδομένα στο unlimited και στην extrasim.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cmvr said:

Υπάρχουν όλα αυτά στο αντίστοιχο θέμα. Για όποιον ταξιδεύει και όλας πολύ Ευρώπη μόνο βονταφον που έχει και απεριόριστα δεδομένα στο unlimited και στην extrasim.

Μονόδρομος...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2022 at 12:51 ΜΜ, makisg4 said:

εχουμε κανενα τηλεφωνο για τμημα διακοπης συμβολαιου;

Μάλιστα, και σου κλείνουν πολύ καλές προσφορές, μου έκλεισαν Vodafone Giga Business Unlimited Ultra (όλα απεριόριστα, χωρίς πολιτική χρήση και επιπλέον 500' ομιλίας εκτός Ε.Ε) + κάρτα internet 4 sharing (χωρίς πολιτική χρήση) με 19,91€!

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2106702595 (τμήμα φορητότητας+αποσυνδέσεων)

Το τμήμα λειτουργεί 10-6. Να ρωτήσεις άμα σε έχει πετάξει στο συγκεκριμένο τμήμα επειδή υπάρχει περίπτωση να σε πετάξει στην εξυπηρέτηση!

Edited by alkis_arg
Link to comment
Share on other sites

Το κρατάω. Μου δώσανε προσφορά κανονικά για Ultra στα 33€, σε αριθμό που είναι στο δίκτυο 15 χρόνια…

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Samsung A52s
Δεν έχεις το 5G, αλλά το απλό 4G, έτσι; δεν ξέρω πόσες μπάντες υποστηρίζει ca, πιθανολογώ όσες και το 5G το δικό μου. Δλδ 4 μπαντο. Και αυτό το λέω γτ πρέπει να προσέξεις το ρουτερακι που σου δίνουν να κάνει 3 ca τουλάχιστον, να μπορείς να φτάσεις μια καλή ταχύτητα αξιοπρεπή. Γενικά ρώτα τους να σου στείλουν περισσότερες πληροφορίες. Δεν το έψαξα και πολύ, αλλά δεν κατάφερα να βρω κάποιο pdf με τα χαρακτηριστικά του. Δεν ξέρω αν έχεις

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, johnny_htc said:

Δεν έχεις το 5G, αλλά το απλό 4G, έτσι; δεν ξέρω πόσες μπάντες υποστηρίζει ca, πιθανολογώ όσες και το 5G το δικό μου. Δλδ 4 μπαντο. Και αυτό το λέω γτ πρέπει να προσέξεις το ρουτερακι που σου δίνουν να κάνει 3 ca τουλάχιστον, να μπορείς να φτάσεις μια καλή ταχύτητα αξιοπρεπή. Γενικά ρώτα τους να σου στείλουν περισσότερες πληροφορίες. Δεν το έψαξα και πολύ, αλλά δεν κατάφερα να βρω κάποιο pdf με τα χαρακτηριστικά του. Δεν ξέρω αν έχεις

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το 5G έχω κι εγώ

Από τη Vodafone είπαν ότι μπορούν να μου δώσουν αυτό το oxygen για δοκιμή πριν το συμβόλαιο.Το ca τι ακριβώς είναι ρε συ;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, duckino said:

Το 5G έχω κι εγώ

Από τη Vodafone είπαν ότι μπορούν να μου δώσουν αυτό το oxygen για δοκιμή πριν το συμβόλαιο.Το ca τι ακριβώς είναι ρε συ;

Carrier Aggregration…

Συνδυασμοί για μπάντες σε 4G. 
Δηλαδή όταν έχεις 4G+ έχεις Primary Band 20+3+1+7. Αυτό σημαίνει 4CA.

Αν έχεις 20+3+7 έχεις 3CA

Αν έχεις 20+3 έχεις 2CA

Αν έχεις μόνο 20 είναι απλό 4G. 

Οσο περισσότερες μπάντες και συνδυασμούς ενώνει τόσο το καλύτερο για εσένα=μεγαλύτερες ταχύτητες. 
Αυτο το βλέπεις και από τα LTE Category (Cat.). 
Αν έχεις το Α52s σε 5G θα έπρεπε να έχει μια χαρά ταχύτητες.
Ζητα από την εξυπηρετηση να ανοίξουν το 5G αν δεν έχει γίνει ήδη. 
 

 

 

On 13/5/2023 at 11:11 ΠΜ, duckino said:

Ενώ από cosmote κινητό εξακολουθώ να έχω ταχύτητες 220-240Gb ,  με μια demo καρτούλα της vodafone στο speedtest βλέπω στην καλύτερη 110Gb(στη χειρότερη 30)ανάλογα το σημείο που βρίσκομαι.Είναι βέβαια καλύτερο απ' το 20-25Gb που έχω τώρα(με τις αποσυνδέσεις πάντα) αλλά είναι και μεγάλη η διαφορά από cosmote.

Λογικά με router μπορεί να δω και λίιιιγο καλύτερα νούμερα απ' ότι με το κινητό;Από vodafone που ρώτησα, μου είπαν ότι μάλλον θα μου δώσουν ένα router oxygen ή κάτι τέτοιο.Θέματα αποσυνδέσεων θα έχω λέτε;

Λοιπόν μην περιμένεις να έχεις την ίδια ταχύτητα με Vodafone όπως με κοσμοτε σε επαρχία ΑΛΛΑ στη περίπτωση σου θα είναι σταθερή. Είχα 7Mbps Σταθερο που έφτανε τα 4-5 με αποσυνδέσεις και το εκοψα. Η Cosmote έπιανε 130 και η Vodafone 30-40 σε 4G. 
Για μεγάλο διάστημα εκανα τη δουλειά μου χωρίς πρόβλημα και με καλές ταχύτητες για βασική χρήση. Για εμένα η σταθερή γραμμή είναι η καλύτερη αλλά αν δεν μπορείς να λύσεις το θέμα αποσυνδέσεις ούτε με νέα εσωτερική καλωδίωση αλλά ούτε και από το απερχόμενο που προσωπικα θα το έψαχνα. 
Κανε δοκιμές αναλυτικά στο σπίτι, υπολόγισε ότι το βράδυ θα έχεις ένα κλικ καλυτερες ταχύτητες από ότι την ημέρα λόγω μειωμένης κίνησης και βρες ένα καλό ρουτερ 4G+ ή 5G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το 5G έχω κι εγώ
Από τη Vodafone είπαν ότι μπορούν να μου δώσουν αυτό το oxygen για δοκιμή πριν το συμβόλαιο.Το ca τι ακριβώς είναι ρε συ;
Σου απάντησε και ο φίλος από κάτω πολύ όμορφα, περιεκτικά και ωραία. Παρε και ένα λινκ αμα θες να το ψάξεις περισσότερο να πληροφορηθεις για αυτήν την τεχνολογία: https://www.3gpp.org/technologies/101-carrier-aggregation-explained


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το router της vodafone και σε αυτήν την κατάσταση(φωτογραφία με το κόκκινο φωτάκι) μου βγάζει speedtest από 13-15Mbs και μια φορά 25.Τραγικούλι!!!

Με το Archer τι νούμερα λέτε να δω;

20230515_111226.jpg

20230515_121111.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ρουτερακι. Δοκίμασες σε μπόλικα σημεία μέσα στο σπίτι να υποθέσω και αυτά είναι τα καλύτερα νούμερα;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2023 at 11:25 ΠΜ, alkis_arg said:

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2106702595 (τμήμα φορητότητας+αποσυνδέσεων)

Update: είναι μόνο για εταιρικούς 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, johnny_htc said:

Ωραίο ρουτερακι. Δοκίμασες σε μπόλικα σημεία μέσα στο σπίτι να υποθέσω και αυτά είναι τα καλύτερα νούμερα;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Καταρχήν μάλλον ξέχασα ν' αναφέρω ότι πρόκειται για κατάστημα εστίασης κι όχι για σπίτι οπότε το δοκίμασα εκεί που είναι όλα τα τσιμπράγγαλα(hub,switchκλπ) του συστήματος παραγγελιοληψίας γιατί κάπου εκεί θα τοποθετηθεί.Εκεί ακριβώς νέτρησα με το κινητό μου(A52S 5G) και μου βγαλε 80Mbps με vodafone και 240 με cosmote.

Το TP-link Archer δεν θα χει καλύτερα νούμερα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξεκίνησε η καλοκαιρινή προσφορά με τα απεριόριστα για ένα μήνα από την βονταφον με 10.90€ στην καρτοκινητη. Ξεκινάει το τεσταρισμα του διαδικτύου.

https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/summer-offer-me-unlimited-data-gia-1-mina


Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

 
Καταρχήν μάλλον ξέχασα ν' αναφέρω ότι πρόκειται για κατάστημα εστίασης κι όχι για σπίτι οπότε το δοκίμασα εκεί που είναι όλα τα τσιμπράγγαλα(hub,switchκλπ) του συστήματος παραγγελιοληψίας γιατί κάπου εκεί θα τοποθετηθεί.Εκεί ακριβώς νέτρησα με το κινητό μου(A52S 5G) και μου βγαλε 80Mbps με vodafone και 240 με cosmote.
Το TP-link Archer δεν θα χει καλύτερα νούμερα;

Εξαρτάται πιό Archer. Με το MR600 v2 η v3 θα έχεις όπως το κινητό σου.Εγώ αυτό έχω και είμαι ευχαριστημένος απόλυτα.Είναι 4G+ και αν η πράσινη έχει μεγαλύτερες ταχύτητες αυτήν να βάλεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

 
Καταρχήν μάλλον ξέχασα ν' αναφέρω ότι πρόκειται για κατάστημα εστίασης κι όχι για σπίτι οπότε το δοκίμασα εκεί που είναι όλα τα τσιμπράγγαλα(hub,switchκλπ) του συστήματος παραγγελιοληψίας γιατί κάπου εκεί θα τοποθετηθεί.Εκεί ακριβώς νέτρησα με το κινητό μου(A52S 5G) και μου βγαλε 80Mbps με vodafone και 240 με cosmote.
Το TP-link Archer δεν θα χει καλύτερα νούμερα;
Α οκ, κατάλαβα. Αυτό τώρα το θες για να κάνεις μόνο τη δουλειά των παραγγελιών ή θες και να μοιράζεις σε πελάτες, προσωπικό κλπ ίντερνετ. Γτ αν είναι μόνο το πρώτο, η ταχύτητα είναι οκ για μια τέτοια απλή τυπική δουλειά. Αλλιώς μετά θα σερνεται το σύμπαν και καλύτερα να πας Κοσμοτε αφού παίζει καλύτερα. Το TP-LINK ίσως είναι καλύτερο ναι (έχει διαφορα versions είδα). Το δίνουν 6και αυτό ως εναλλακτικό αν κατάλαβα καλά;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...