Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 ώρες πριν, Mobileras said:

Με μισθους Μάλτας κ Γερμανίας δεν με χαλάει και πακέτο 20 ημερών... 

Ο βασικός μισθός της Ελλάδος είναι μεγαλύτερος από τον Βασικό μισθό της Μάλτας σε ετήσια βάση.

Αλήθεια είναι αυτό.

https://www.e-nomothesia.gr/law-news/katotatos-misthos-demosieutheke-sto-fek-i-apofasi.html

 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

17 ώρες πριν, EllinikoNisi said:

Στη Γερμανία 3-4 είναι τα δίκτυα κινητής (όχι τα εικονικά). Εδώ με πληθυσμό 11εκ. προσπαθούμε να κρατήσουμε στη ζωή ότι κρατάνε οι άλλοι με 83εκ. 

2 δίκτυα και πολλά μας είναι. Η Vodafone θα πρέπει να εξαγοραστεί 30/70 από cosmote και nova. 

Η εμπειρία από τις αγορές έχει δείξει ότι καλό για τον καταναλωτή είναι >3.  Έχω μία περιέργεια πώς κατέληξες στο 2, και ακόμα περισσότερο στη "μοιρασιά" της Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία από τις αγορές έχει δείξει ότι καλό για τον καταναλωτή είναι >3.  Έχω μία περιέργεια πώς κατέληξες στο 2, και ακόμα περισσότερο στη "μοιρασιά" της Vodafone.

Fact is: οσο πιο λίγοι, τόσο θα τον πίνουμε πικρό.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Χρειάζομαι τη γνώμη σας.

Τον Δεκέμβρη έκανα συμβόλαιο με το γνωστό unlimited της Vodafone στα 29.90.

Η περιοχή μου είχε μέχρι το Φεβρουάριο ~60mbps download ταχύτητες και γενικώς μια χαρά κάλυψη για τις απαιτήσεις μου.

Από τον Φεβρουάριο και μετά ξαφνικά πήγαμε στα ~5mbps με τραγική διείσδυτικοτητα σήματος και χαλια σήμα στις κλήσεις.

Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν πως όντως υπάρχει θέμα με τις κεραίες και για αυτο άλλαξε τόσο δραματικά η ταχύτητα στην περιοχή μου και ότι δεν γνωρίζουν πότε θα επιδιορθωθεί γιατί δεν είναι "στο χέρι τους".

Παρόλα αυτά εργάζονται πάνω στην αποκατάσταση και μόλις θα έχουν νέα θα με ενημερώσουν.

Πέρασαν 3 μήνες χωρίς καμία αλλαγή ή επιδιόρθωση του σηματος και σήμερα μετα από επικοινωνία με ενημέρωσαν πως μπορώ να φύγω χωρίς να πληρώσω ρήτρα και θέλω τη γνώμη σας για το πώς θα πρέπει να κινηθώ.

Γνωριζω πως δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή αντίστοιχη προσφορά σε κανένα δίκτυο.

Απλώς από τη μια λέω είναι καλή προσφορά που δεν μπορώ να πετύχω αυτή τη στιγμή αλλού, αλλά από την άλλη επί της ουσίας δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου όπως θα ήθελα.

Να φύγω;

 

Θα ήθελα την άποψη σας.

Σας ευχαριστω.

Edited by YarnPoochy
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, YarnPoochy said:

Καλησπέρα σε όλους.

Χρειάζομαι τη γνώμη σας.

Τον Δεκέμβρη έκανα συμβόλαιο με το γνωστό unlimited της Vodafone στα 29.90.

Η περιοχή μου είχε μέχρι το Φεβρουάριο ~60mbps download ταχύτητες και γενικώς μια χαρά κάλυψη για τις απαιτήσεις μου.

Από τον Φεβρουάριο και μετά ξαφνικά πήγαμε στα ~5mbps με τραγική διείσδυτικοτητα σήματος και χαλια σήμα στις κλήσεις.

Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν πως όντως υπάρχει θέμα με τις κεραίες και για αυτο άλλαξε τόσο δραματικά η ταχύτητα στην περιοχή μου και ότι δεν γνωρίζουν πότε θα επιδιορθωθεί γιατί δεν είναι "στο χέρι τους".

Παρόλα αυτά εργάζονται πάνω στην αποκατάσταση και μόλις θα έχουν νέα θα με ενημερώσουν.

Πέρασαν 3 μήνες χωρίς καμία αλλαγή ή επιδιόρθωση του σηματος και σήμερα μετα από επικοινωνία με ενημέρωσαν πως μπορώ να φύγω χωρίς να πληρώσω ρήτρα και θέλω τη γνώμη σας για το πώς θα πρέπει να κινηθώ.

Γνωριζω πως δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή αντίστοιχη προσφορά σε κανένα δίκτυο.

Απλώς από τη μια λέω είναι καλή προσφορά που δεν μπορώ να πετύχω αυτή τη στιγμή αλλού, αλλά από την άλλη επί της ουσίας δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου όπως θα ήθελα.

Να φύγω;

 

Θα ήθελα την άποψη σας.

Σας ευχαριστω.

Εγώ στη θέση σου θα έβλεπα εαν μεσα στον Ιουνιο οι καρτοκινητες θα δώσουν όπως περσι απεριόριστο ιντερνετ με 10€/μηνα και θα εφευγα. Από Σεπτεμβρή βλέπεις... Μεγάλη ευκαιρία να φυγεις χωρίς πεναλτι. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα έβλεπα εαν μεσα στον Ιουνιο οι καρτοκινητες θα δώσουν όπως περσι απεριόριστο ιντερνετ με 10€/μηνα και θα εφευγα. Από Σεπτεμβρή βλέπεις... Μεγάλη ευκαιρία να φυγεις χωρίς πεναλτι. 

Και αυτό η να δει μήπως τσιμπήσει κανα unlimited αν όχι στα ίδια εστω στα 30κάτι.
Οκ νομίζω το μείνεις και να πληρώνεις και να μην εχεις Ίντερνετ της προκοπής δέν είναι λύση.
Εγώ πάντως με ίντερνετ να σέρνεται εκεί που το χρειάζομαι θα είχα φύγει τρέχοντας χωρίς ρήτρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση, μου δόθηκε η ίδια απάντηση όμως και εναλλακτική να μείνω με μείωση στο πάγιο (περίπου στα 25€) για το "απεριόριστα" μιλάω.

Δε κάνεις μια δοκιμή, πόσο κάτω μπορείς να κατεβάσεις το πάγιο; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, minast said:

Η εμπειρία από τις αγορές έχει δείξει ότι καλό για τον καταναλωτή είναι >3.  Έχω μία περιέργεια πώς κατέληξες στο 2, και ακόμα περισσότερο στη "μοιρασιά" της Vodafone.

Ναι, αυτό ισχύει όταν όλοι είναι στα ίδια μέτρα και ανταγωνίζονται μεταξύ τους. 

Στην δικιά μας περίπτωση ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις.

Δυστυχώς έχει παγιωθεί το προβληματικό δίκτυο των wind και Vodafone οπότε παίζουν μπάλα πάνω σε αυτό. Δεν υπάρχει καν ανταγωνισμός σε ποιότητα.

Προφανώς οι Γερμανοί ξέρουν περισσότερα από εμάς, εννοώντας ότι γιατί από 4 να γίνουν 3 και όχι 5 παράδειγμα? Βλέπουν και οι ίδιοι ότι ο πρώτος πρέπει να ανταγωνιστεί με ισάξιους. Ένας τρόπος να δημιουργήσεις ισάξιους είναι να ενωθούν οι δεύτερο- τρίτες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό ισχύει όταν όλοι είναι στα ίδια μέτρα και ανταγωνίζονται μεταξύ τους. 
Στην δικιά μας περίπτωση ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις.
Δυστυχώς έχει παγιωθεί το προβληματικό δίκτυο των wind και Vodafone οπότε παίζουν μπάλα πάνω σε αυτό. Δεν υπάρχει καν ανταγωνισμός σε ποιότητα.
Προφανώς οι Γερμανοί ξέρουν περισσότερα από εμάς, εννοώντας ότι γιατί από 4 να γίνουν 3 και όχι 5 παράδειγμα? Βλέπουν και οι ίδιοι ότι ο πρώτος πρέπει να ανταγωνιστεί με ισάξιους. Ένας τρόπος να δημιουργήσεις ισάξιους είναι να ενωθούν οι δεύτερο- τρίτες εταιρίες.

Μόνο που στην Γερμανία η εξαγορά της ο2 και της e plus δηλαδή 2 δικτυων και η δημιουργια της ο2 telefonica Germany δεν έφερε τα πάνω κάτω.Τα πάνω κάτω τα έφερε η vodafone η οποία ξεπέρασε τους συνδρομητές κινητής της Telekom και τα στατιστικά ανα 3 μηνο στη σελίδα της γερμανικής υπηρεσίας τηλέπικοινωνιων δίνουν τα στατιστικά πολυ αναλυτικά χρονιά χρονιά και ανα τρίμηνο!
Ενδιαφέρον οτι μέχρι το 2015 η τελεκομ πρώτη και στο 2016 η Vodafone περνάει πρώτη με την ο2 πάλι τρίτη και χωρίς μεγάλες διαφορές στην συνδρομητική της βαση στην κινητή.

https://www.bundesnetzagentur.de/DE/Fachthemen/Telekommunikation/Marktdaten/Mobilfunkteilnehmer/artikel.html

de2455637f3f41abb552eb16d345dd89.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2022 at 10:29 ΜΜ, andreasomageiras said:

Σε παρόμοια περίπτωση, μου δόθηκε η ίδια απάντηση όμως και εναλλακτική να μείνω με μείωση στο πάγιο (περίπου στα 25€) για το "απεριόριστα" μιλάω.

Δε κάνεις μια δοκιμή, πόσο κάτω μπορείς να κατεβάσεις το πάγιο; 

η εναλλακτικη σου δοθηκε ΑΦΟΥ εκανες φορητοτητα σε αλλο δικτυο?

 

Ρωτω γιατι εχω παρει επανειλλημένα και εχω ζητησει επικοινωνια με το αρμοδιο τμημα αλλα συνεχως "θα με καλεσουν αυριο".

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, YarnPoochy said:

η εναλλακτικη σου δοθηκε ΑΦΟΥ εκανες φορητοτητα σε αλλο δικτυο?

 

Ρωτω γιατι εχω παρει επανειλλημένα και εχω ζητησει επικοινωνια με το αρμοδιο τμημα αλλα συνεχως "θα με καλεσουν αυριο".

 

Ευχαριστω πολυ.

Όχι, η προσφορά μου έγινε όταν "ελέγχθηκε το αίτημα μου" για αδύναμο σήμα και αποφάνθηκε το τεχνικό τμήμα ότι όντως υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή μου (μεγάλο ή μικρό). Μετά από αυτό μου δόθηκε "το ελεύθερο" να ακυρώσω ατελώς το συμβόλαιο ή να παραμείνω με 25€ και "κάποια επιδότηση ίσως"... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, andreasomageiras said:

Όχι, η προσφορά μου έγινε όταν "ελέγχθηκε το αίτημα μου" για αδύναμο σήμα και αποφάνθηκε το τεχνικό τμήμα ότι όντως υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή μου (μεγάλο ή μικρό). Μετά από αυτό μου δόθηκε "το ελεύθερο" να ακυρώσω ατελώς το συμβόλαιο ή να παραμείνω με 25€ και "κάποια επιδότηση ίσως"... 

Μαλιστα.

Στη δικη μου περιπτωση δεν μου εκαναν καμια αντιπροσφορα.

Απλως οτι μπορω να φυγω ατελως αφου επιβεβαιώθηκε το προβλημα.

Μετα απο σημερινη επικοινωνια μου ειπαν στο 13830 οτι μονο αν κανω φορητοτητα ΙΣΩΣ δεχτω αντιπροσφορα. 

Το σκεφτομαι τοσες μερες λογω χαμηλης τιμης αλλα νομιζω οτι θα φυγω.

Δεν μου αρεσει να "παρακαλαω" να επικοινωνησουν μαζι μου ειδικα μετα απο 5 προσπαθειες που εκανα και ειδικα οταν προτρεπουν τους πελατες να μπαινουν σε διαδικασιες "κανε φορητοτητα και ΙΣΩΣ σε κρατησουμε".

Aς ειναι καλα τα καρτοκινητα.

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση

Edited by YarnPoochy
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.
Στη δικη μου περιπτωση δεν μου εκαναν καμια αντιπροσφορα.
Απλως οτι μπορω να φυγω ατελως αφου επιβεβαιώθηκε το προβλημα.
Μετα απο σημερινη επικοινωνια μου ειπαν στο 13830 οτι μονο αν κανω φορητοτητα ΙΣΩΣ δεχτω αντιπροσφορα. 
Το σκεφτομαι τοσες μερες λογω χαμηλης τιμης αλλα νομιζω οτι θα φυγω.
Δεν μου αρεσει να "παρακαλαω" να επικοινωνησουν μαζι μου ειδικα μετα απο 5 προσπαθειες που εκανα και ειδικα οταν προτρεπουν τους πελατες να μπαινουν σε διαδικασιες "κανε φορητοτητα και ΙΣΩΣ σε κρατησουμε".
Aς ειναι καλα τα καρτοκινητα.
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση

Πας καρτοκινητό κοσμοτέ και είσαι μια χαρά.
Οχι να παρακαλάς και την vf που δεν έχει σήμα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και της Αθήνας.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Μεχρι πριν λίγο καιρό χρησιμοποιούσα το παρακάτω λινκ για να βλέπω τα υπόλοιπα σε ομιλία sms και Data (μιας και έχω εταιρικό πρόγραμμα) το οποίο όμως τον τελευταίο καιρό δεν δουλεύει... 

http://pos.vodafone.gr/MCareFeed/pages/index.jsp

Υπάρχει κάποιο άλλο λινκ (όχι το app ούτε κλήση στο 1284) για ενημέρωση υπολοίπου;; 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το app, ή το 1284. Νομίζω και SMS Υ στο 1284.

Μπορεις να συνδεθείς στην εφαρμογή για να βλέπεις μόνο το υπόλοιπο σου, με κωδικό μιας χρήσης. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με τον διακόπτη των δεδομένων; Σε Samsung ενώ είχε 4G μέχρι χθές (το τηλέφωνο το κλείνω κάποιες ώρες γιατί είναι εταιρικό) όταν το άνοιξα δεν είχε καθόλου το σήμα των 4G δεδομένων. Ούτε Ε, ούτε Η. Το πατάω, το ξαναπατάω δεν μπαίνουν ποτέ τα δεδομένα..Δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μόνο γραμμές σήματος για κλήσεις.🤨

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο στις ρυθμίσεις αν είναι σωστό το όνομα σημείου πρόσβασης και κάνε και μία επανεκκίνηση της συσκευής.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με τον διακόπτη των δεδομένων; Σε Samsung ενώ είχε 4G μέχρι χθές (το τηλέφωνο το κλείνω κάποιες ώρες γιατί είναι εταιρικό) όταν το άνοιξα δεν είχε καθόλου το σήμα των 4G δεδομένων. Ούτε Ε, ούτε Η. Το πατάω, το ξαναπατάω δεν μπαίνουν ποτέ τα δεδομένα..Δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μόνο γραμμές σήματος για κλήσεις.
Επανεκκίνηση συσκευής και αν δεν, βγάλε και βάλε πάλι τη sim. Πιθανότατα κόλλησε και δεν την "διαβάζει"

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει κανείς υπόψη πώς μπορώ να κάνω ανανέωση συμβολαίου στο κινητό, αλλά με χαμηλότερο πάγιο;
Από τη Vodafone που είμαι τώρα ζητάνε από 45€ (ανανέωση στο υπάρχον πρόγραμμα) εώς 47€ (ανανέωση στο Unlimited).
Στο μεταξύ ανταγωνιστής, μου δίνει με 35€ το αντίστοιχο Unlimited.
Να πάω στον άλλο πάροχο;
Σημειωτέον ότι έχω και το σταθερό στην κόκκινη (triple play).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Nikonn
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Nikonn said:

Στο μεταξύ ανταγωνιστής, μου δίνει με 35€ το αντίστοιχο Unlimited.

Μπορείς να το βρεις σε εκείνον πάροχο και με 30€. Δοκίμασε να τους πεις αυτό στην Vodafone και βλέπεις αν θα το δώσουν και αυτοί εκεί κοντά.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Arinos said:

Μπορείς να το βρεις σε εκείνον πάροχο και με 30€. Δοκίμασε να τους πεις αυτό στην Vodafone και βλέπεις αν θα το δώσουν και αυτοί εκεί κοντά.

Το έκανα, αλλά δεν ίδρωσε το αυτί τους. Αν πάω σε κάτάστημα πάιζει να αλλάξει κάτι;
Με το υπάλληλο από το τμήμα ανανεώσεων που μιλούσα που είπε πως όχι και ότι τα προγράμματα βγαίνουν από το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Nikonn said:

Το έκανα, αλλά δεν ίδρωσε το αυτί τους. Αν πάω σε κάτάστημα πάιζει να αλλάξει κάτι;
Με το υπάλληλο από το τμήμα ανανεώσεων που μιλούσα που είπε πως όχι και ότι τα προγράμματα βγαίνουν από το σύστημα.

Θεωρούν ότι σε έχουν σίγουρο, γιατί έχεις εκεί το σταθερό...
Στη θέση σου θα έκανα φορητότητα, αλλά μπορείς να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις με τμήμα διακοπών μήπως σου κάνουν καλύτερη προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikonn said:

Έχει κανείς υπόψη πώς μπορώ να κάνω ανανέωση συμβολαίου στο κινητό, αλλά με χαμηλότερο πάγιο;
Από τη Vodafone που είμαι τώρα ζητάνε από 45€ (ανανέωση στο υπάρχον πρόγραμμα) εώς 47€ (ανανέωση στο Unlimited).
Στο μεταξύ ανταγωνιστής, μου δίνει με 35€ το αντίστοιχο Unlimited.
Να πάω στον άλλο πάροχο;
Σημειωτέον ότι έχω και το σταθερό στην κόκκινη (triple play).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πολλά ζητάει η κόκκινη. Για εμένα αν έχουν λήξει όλα ζητά μια συνδυαστική προσφορά από κοσμοτε και προχωρά σε φορητότητα. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θεωρούν ότι σε έχουν σίγουρο, γιατί έχεις εκεί το σταθερό...
Στη θέση σου θα έκανα φορητότητα, αλλά μπορείς να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις με τμήμα διακοπών μήπως σου κάνουν καλύτερη προσφορά.

Αυτό άκριβώς.Πας οπου βρείς φτηνότερα τα ίδια έκανε και η κοσμοτέ σε μένα και τελικά και πέταξα το σταθερό και πήρα 2 unlimited ultra στη vf με 28€ και i feel good.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...