Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να κανεις κανονικά hotspot. Αν είναι το unlimited με τα 2mbps, προσωπικά θεωρώ τη ταχύτητα γελοία.

Αν είναι κάποιο από τα άλλα, τότε ναι.

 

Αν αξιζει να φύγεις από Cosmote; Σε θέμα παροχών, ναι. Σε θέμα κάλυψης, εξαρτάται από τη περιοχή. Στις περισσότερες περιοχές η Cosmote υπερτερεί σε κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν θες να απολαμβάνεις το αργό ίντερνετ, πήγαινε στη βονταφον. Δε θα σε απογοητεύσει...

:lol::lol::lol::lol::lol:

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να απολαμβάνεις το αργό ίντερνετ, πήγαινε στη βονταφον. Δε θα σε απογοητεύσει...

 

Facts

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Άλλαξα το συμβόλαιο μου σε καρτοπρογραμμα και στη συνέχεια στις 20/07 τηλεφωνικά αιτήθηκα αλλαγή σε καρτοκινητο. Μου είπαν για τέλος αποσύνδεσης 20 ευρώ.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ο μόνος τρόπος να μη το πληρώσεις, είναι να κανεις αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

Μου δίνουν το Start (απεριόριστη ομιλία και μηνύματα και 8 GB) με 17.20/μήνα. Να το πάρω ή θα σκάσω που θα είμαι δύο χρόνια με 10 Mbps και δίπλα μου τα What's Up με 1000 Mbps;;; Ή εγώ με κάνα Ε και οι άλλοι με 5G;;; Mεγάλο δίλημμα.

 

Τι μας ρωτάς τώρα ρε παιδί μου? Περιμένεις να σου πούμε πήγαινε στο προβληματικό δίκτυο? Να ψάχνεις να μας βρεις μετά να σου πληρώσουμε τα σπασμένα? Ελα τώρα...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μου δίνουν το Start (απεριόριστη ομιλία και μηνύματα και 8 GB) με 17.20/μήνα. Να το πάρω ή θα σκάσω που θα είμαι δύο χρόνια με 10 Mbps και δίπλα μου τα What's Up με 1000 Mbps;;; Ή εγώ με κάνα Ε και οι άλλοι με 5G;;; Mεγάλο δίλημμα.
Εντάξει 8 γκιγκα δεν είναι τίποτα. Σε γρήγορο δίκτυο θα τελειώσουν γρήγορα. Αλλά αν μιλάς πολύ (πολύ όμως), θα σε εξυπηρετήσει και θα αξίζει τα λεφτά του. Έχω 2 φίλους που ταξιδεύουν και μιλάνε όλη την ώρα και με κλήσεις τηλεδιάσκεψης. Σκέψου το.

Οι ταχύτητες έχουν αξία στα απεριόριστα, αλλά από την άλλη μεριά αν μιλάς πολύ δεν θα έχεις χρόνο να βλέπεις ταινίες.:lol:

Αν έχεις εταιρεία θα ενημερώνεις τους πελάτες με ΣΜΣ για οτιδήποτε με ομαδικές αποστολές. Τι σε νοιάζουν οι ταχύτητες?

Και με 10 μία χαρά βλέπεις ταινία.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ο όγκος των δεδομένων που καταναλώνει κάποιος ΔΕΝ έχει σχέση με την ταχύτητα του δικτύου αλλά με το περιεχόμενο.
Λάθος. Αν έχει μεγάλυτερη ταχύτητα προφορτώνει ολόκληρο το βίντεο γρήγορα ακόμα και αν δεις λίγο. Δηλαδή τα 8γκιγκα στο 5 χάνονται σε μισή ώρα αν βλέπεις βιντεάκια στο γιουτιούμπ να περάσει η ώρα. Ψαχτο λίγο.

Ειδικά αν ανιχνευθεί γρήγορη σύνδεση φορτώνει υψηλές αναλύσεις και άστα να πάνε.

Αν βέβαια το ρυθμίσεις στο 240 για οικονομία τότε τι το θέλεις το γρήγορο δίκτυο.:lol:

Ένα speed test στο 5 μπορεί να φάει και ένα Γκίγκα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Σε τι είδους σημεία εσύ "περνάς την ώρα" σου, που ΔΕΝ έχουν WiFi;;; Εκεί που περνάω εγώ την ώρα μου έχει ΠΑΝΤΟΥ Wifi και επιπλέον δεν πάω για να δω βιντεάκια. Για καφεδάκια και ουισκάκια πάω. Το ίδιο και στα σπίτια.

 

 

 

Επίσης, αν κατάλαβα καλά, υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν να κάνουν speedtest ΔΩΡΕΑΝ!!! Ψαξ'το λίγο!!!

 

Φίλε μου έκανες μία ερώτηση και σου απάντησα θέλοντας να βοηθήσω. Δεν πουλάω τίποτα.

Επίσης για να κάνεις σωστή μέτρηση πρέπει να δοκιμάσεις 2-3 διαφορετικούς σέρβερς στο Speed Test.

Οπότε έρχεσαι στα λόγια μου ότι αφού δε χρειάζεσαι γρήγορο ίντερνετ, γιατί όπου πας βρίσκεις Γουάιφάι, τότε τα δεδομένα δεν είναι ο λόγος να διαλέξεις ένα πρόγραμμα. Αν λοιπόν μιλάς πολύ και χρειάζεται επικοινωνία με ΣΜΣ, τότε καλή είναι η προσφορα και το επιβεβαιώνεις και εσύ.

Συγνώμη που ενόχλησα, απλώς ήθελα να δώσω την γνώμη μου γιατί διαβάζουν και άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

ο αδερφος μου εφυγε απο voda για cosmote τον Ιουνιο του 2020 απο τοτε η cosmote του εκανε 2 φορες προσφορα για καλυτερο προγραμμα μεχρι που εφτασε με 33 ευρω να εχει το unlimited της cosmote. Η voda απο την αλλη σου κλεινει ενα συμβολαιο και δεν κανει ποτε καμια προσφορα και ας εχω και σταθερο στην vodafone πληρωνω red plus στα 31,26. το συμβολαι μου ληγει τον ιουνιο του 2022
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Μου δίνουν το Start (απεριόριστη ομιλία και μηνύματα και 8 GB) με 17.20/μήνα. Να το πάρω ή θα σκάσω που θα είμαι δύο χρόνια με 10 Mbps και δίπλα μου τα What's Up με 1000 Mbps;;; Ή εγώ με κάνα Ε και οι άλλοι με 5G;;; Mεγάλο δίλημμα.

 

Δεν θα το έκανα,έκανα καρτοσυμβολαιο περυσι και το μετάνιωσα στο θέμα καλυψης.

Κεφαλονια χάλια είναι,ειδικά εκτος Αργοστολίου. Θεσσαλονίκη που μένω μόνιμα μενω σε προβληματική περιοχή για αυτούς γιατί λίγο πιο πάνω και λίγο πιο κάτω έχει πάνω από 20Mbps ενώ εγώ έχω 5 και στο ισόγειο δεν πιάνει.

Το καλύτερο ήταν το Σάββατο που είχα απεριόριστα δεδομένα στο κινητό και η Vodafone είχε ένα πολύ ωραίο Edge στην παραλία Αντίσαμος,που είναι μαζί με τον Μυρτο οι πιο πολυσύχναστες παραλίες της Κεφαλονιάς.

Στο Μυρτο επίσης έχει 3G/4G αλλά όχι τόσο καλά

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έκανα,έκανα καρτοσυμβολαιο περυσι και το μετάνιωσα στο θέμα καλυψης.

 

Κεφαλονια χάλια είναι,ειδικά εκτος Αργοστολίου. Θεσσαλονίκη που μένω μόνιμα μενω σε προβληματική περιοχή για αυτούς γιατί λίγο πιο πάνω και λίγο πιο κάτω έχει πάνω από 20Mbps ενώ εγώ έχω 5 και στο ισόγειο δεν πιάνει.

 

Το καλύτερο ήταν το Σάββατο που είχα απεριόριστα δεδομένα στο κινητό και η Vodafone είχε ένα πολύ ωραίο Edge στην παραλία Αντίσαμος,που είναι μαζί με τον Μυρτο οι πιο πολυσύχναστες παραλίες της Κεφαλονιάς.

 

Στο Μυρτο επίσης έχει 3G/4G αλλά όχι τόσο καλά

Παιδιά το πακέτο αυτό έχει δύναμη στην απεριόριστη ομιλία και ΣΜΣ. Το ίντερνετ είναι βοηθητικό μόνο.

Αν κάποιος έχει ανάγκες ομιλίας και ΣΜΣ δεν υπάρχει κάτι καλύτερο. Εννοείται πως μιλάει πολύ για επαγγελματικούς λόγους και στέλνει μυνήματα στους πελάτες του. Είναι ειδικό πακέτο και έτσι πρέπει να το δει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Μου δίνουν το Start (απεριόριστη ομιλία και μηνύματα και 8 GB) με 17.20/μήνα. Να το πάρω ή θα σκάσω που θα είμαι δύο χρόνια με 10 Mbps και δίπλα μου τα What's Up με 1000 Mbps;;; Ή εγώ με κάνα Ε και οι άλλοι με 5G;;; Mεγάλο δίλημμα.

 

Μου είχαν δώσει αυτό ακριβώς το πακέτο στην ίδια τιμή για επαναφορά από Cosmote σε Vodafone, αλλά τελικά κατέληξα και πήρα το Family Start στα 32 με επιστροφή της ρητρας που πλήρωσα στην Cosmote λόγω πρόωρης διακοπής. Προσωπικά εγώ δεν θα το έκανα γιατί πλέον το δίκτυο τους έχει καταντήσει προβληματικό μέχρι αηδίας τουλάχιστον στην περιοχή μου αλλά και σε άλλες από όσο διαβάζω. Τωρα αν μιλάς μόνο τότε ναι αν δεν κάνεις βαριά χρήση ίντερνετ ίσως το H+ σε καλύψει (λολ) αλλά αν είσαι active ψάξε κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Μου είχαν δώσει αυτό ακριβώς το πακέτο στην ίδια τιμή για επαναφορά από Cosmote σε Vodafone, αλλά τελικά κατέληξα και πήρα το Family Start στα 32 με επιστροφή της ρητρας που πλήρωσα στην Cosmote λόγω πρόωρης διακοπής. Προσωπικά εγώ δεν θα το έκανα γιατί πλέον το δίκτυο τους έχει καταντήσει προβληματικό μέχρι αηδίας τουλάχιστον στην περιοχή μου αλλά και σε άλλες από όσο διαβάζω. Τωρα αν μιλάς μόνο τότε ναι αν δεν κάνεις βαριά χρήση ίντερνετ ίσως το H+ σε καλύψει (λολ) αλλά αν είσαι active ψάξε κάτι άλλο

 

 

Πως πήρες την ρήτρα που πλήρωσες στην κοσμοτε απο την vodafone?

Γιατί και γω λόγω σήματος και μόνο θέλω να φύγω

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Πως πήρες την ρήτρα που πλήρωσες στην κοσμοτε απο την vodafone?

Γιατί και γω λόγω σήματος και μόνο θέλω να φύγω

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Είχε έρθει η ώρα ανανέωσης συμβολαίου και μου είχαν κάνει προσφορά το Red Plus στα 37.10, εγώ τότε είχα το προς όλους 400 στα 32,67. Δεν μου έκαναν κάτι καλύτερο και πήγα Cosmote στο GIGAMAX 1 M με 25 ευρώ. Μόλις ενεργοποιηθηκε η σύνδεση στην Cosmote με πήραν τηλέφωνο και μου έκαναν την προσφορά που έκαναν στον φίλο παραπάνω στα 17.20 και το family Start στα 32,20, τελικά έκανα το family και μου είπαν θα μου επιστρέψουν τα 62 ευρώ που είναι η ρήτρα που θα πληρώσω στην Cosmote στον λογαριασμό σαν πιστωτικό υπόλοιπο . Για δύο ή και τρεις μήνες δεν θυμάμαι δεν πλήρωσα λογαριασμό κινητής. Τα 62 ευρώ τα έδωσαν σε δυο "δόσεις" μια στα 53 ευρώ και μια στα 9 και κάτι ψιλά. Όλα έγιναν τηλεφωνικά και νομίζω ότι έχω ακόμα το τηλέφωνο και το ονοματεπώνυμο του πωλητή, αν το βρω θα σε ειδοποιήσω

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πακέτο αυτό έχει δύναμη στην απεριόριστη ομιλία και ΣΜΣ. Το ίντερνετ είναι βοηθητικό μόνο.

Αν κάποιος έχει ανάγκες ομιλίας και ΣΜΣ δεν υπάρχει κάτι καλύτερο. Εννοείται πως μιλάει πολύ για επαγγελματικούς λόγους και στέλνει μυνήματα στους πελάτες του. Είναι ειδικό πακέτο και έτσι πρέπει να το δει κάποιος.

 

Αν θες κυρίως ομιλία και sms,χωρίς απαιτήσεις στο Ίντερνετ μια χαρά είναι.

Αλλά ξαναλέω,το θέμα είναι να πιάνει στη περιοχή σου.Όχι να εχεις 4G,και στη κλήση επάνω να σε γυρνάει σε 2G με αποτέλεσμα να μην εχεις Ίντερνετ.

Γιατί αυτό συμβαίνει σε μένα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κυρίως ομιλία και sms,χωρίς απαιτήσεις στο Ίντερνετ μια χαρά είναι.

 

Αλλά ξαναλέω,το θέμα είναι να πιάνει στη περιοχή σου.Όχι να εχεις 4G,και στη κλήση επάνω να σε γυρνάει σε 2G με αποτέλεσμα να μην εχεις Ίντερνετ.

 

Γιατί αυτό συμβαίνει σε μένα.

Όχι αν θες ομιλία και ΣΜΣ.... μόνο αν θέλεις αυτά αγοράζεις αυτό το πακέτο. Είναι στην ουσία επαγγελματικό πακέτο για συγκεκριμένες ανάγκες. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις 4g και στην κλήση να πέφτει σε 2 αν έχεις συσκευή με volte.

Αν έχεις απλή συσκευή βεβαίως θα κόβει τα δεδομένα για να δεχτεί την κλήση.

Βάλε 3G να μην έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το 3g σε λίγους μήνες θα αποτελεί παρελθόν.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το 3g σε λίγους μήνες θα αποτελεί παρελθόν.
Καλά μην παίρνεις όρκο. Και μπορεί να κάνει την δουλειά του τώρα. Το είπα γιατί προφανώς η συσκευή του δεν υποστηρίζει volte.
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην παίρνεις όρκο. Και μπορεί να κάνει την δουλειά του τώρα. Το είπα γιατί προφανώς η συσκευή του δεν υποστηρίζει volte.

 

Έχω συσκευή με VoLTE,αυτό είναι το θέμα.

Και συγκεκριμένα ως βασική συσκευή έχω iPhone SE 2020.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην παίρνεις όρκο. Και μπορεί να κάνει την δουλειά του τώρα. Το είπα γιατί προφανώς η συσκευή του δεν υποστηρίζει volte.

Οι σχετικές ανακοινώσεις από τις εταιρείες έχουν βγει και είναι δρομολογημενη η κατάργηση της τρίτης γενιάς. Έτσι θα απελευθερωθει επιπλέον φάσμα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι σχετικές ανακοινώσεις από τις εταιρείες έχουν βγει και είναι δρομολογημενη η κατάργηση της τρίτης γενιάς. Έτσι θα απελευθερωθει επιπλέον φάσμα.
Όπου ακούς πολλά κεράσια κράταγε μικρό καλάθι. Θα αργήσει αυτό γιατί δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. Το 5 δεν τραβάει όπως θέλουν. Θα δείξει.
Link to comment
Share on other sites

εδω δεν τραβαει το 5g ειναι εικονικο σε πολλες περιπτωσεις ουσιαστικά ειναι σαν H+ σε ταχυτητες όπως και το 4G+.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...