Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την vdsl δεν την φοβάμαι, υπάρχει εγγυηση γραμμής + ότι είχα vdsl50 χωρίς κανενα πρόβλημα.

 

Αυτό που φοβάμαι είναι το mobile internet εκτός σπιτιού, εξοχικού και γραφείου, εκεί είναι δοκιμασμένο.

GATE 13...TILL THE END OF THE WORLD...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υποθέτω, οτι ο ενδοιασμος αφορα στην σταθερή συνδεση, που δυστυχως δεν εχει τροπο να δοκιμάσει πριν συνδεθει. Μονο γνώμες γειτονικών συνδέσεων μπορει να παρει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

Για την κινητή εννούσα συγκεκριμένα.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω παλαιό red 2 με 9giga και πληρώνω 42€ τελική με όλα μέσα.

Έχω ανανέωση αρχές Μαρτίου. Ο Σύμβουλος της Vodafone που μιλάω μου είπε ότι θα μου κάνουν πρόταση για πακέτο unlimited..

Δεν τα γνωρίζω.

Παρακαλώ θέλω βοήθεια, ποιό να διαλέξω (αν υπάρχουν πολλά..) και ποιά θεωρείται καλή τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Έχω παλαιό red 2 με 9giga και πληρώνω 42€ τελική με όλα μέσα.

Έχω ανανέωση αρχές Μαρτίου. Ο Σύμβουλος της Vodafone που μιλάω μου είπε ότι θα μου κάνουν πρόταση για πακέτο unlimited..

Δεν τα γνωρίζω.

Παρακαλώ θέλω βοήθεια, ποιό να διαλέξω (αν υπάρχουν πολλά..) και ποιά θεωρείται καλή τιμή;

 

Υπάρχουν 3, τα 2 από αυτά είναι για τα σκουπίδια και μόνο το ένα αξίζει αυτό που δίνει απεριόριστη ταχύτητα (τα αλλά 2 δίνουν 2mbps και 10mbps). Εσύ θα επιμένεις για το πρόγραμμα με την απεριόριστη ταχύτητα στην ίδια ή και χαμηλότερη τιμή με τα 42€ που πληρώνεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν για ανανέωση συμβολαίου με αύξηση περίπου 3€ και δεν έχω ακόμη απαντήσει. Είμαι πολύ κοντά στο να τους ζητήσω διακοπή μπας και γίνει καμμιά καλύτερη προσφορά. Παίζει ακόμη αυτό ή την έχουν δει σκληροί?

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν για ανανέωση συμβολαίου με αύξηση περίπου 3€ και δεν έχω ακόμη απαντήσει. Είμαι πολύ κοντά στο να τους ζητήσω διακοπή μπας και γίνει καμμιά καλύτερη προσφορά. Παίζει ακόμη αυτό ή την έχουν δει σκληροί?

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακόμη καλύτερο είναι το "χαρτί" της φορητοτητας.

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη καλύτερο είναι το "χαρτί" της φορητοτητας.

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

Δεν προλαβαίνεις πλέον να την ακυρώσεις. Κάνουν την αίτηση φορητότητας στο νέο πάροχο την 15 ημέρα.

GATE 13...TILL THE END OF THE WORLD...
Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν για ανανέωση συμβολαίου με αύξηση περίπου 3€ και δεν έχω ακόμη απαντήσει. Είμαι πολύ κοντά στο να τους ζητήσω διακοπή μπας και γίνει καμμιά καλύτερη προσφορά. Παίζει ακόμη αυτό ή την έχουν δει σκληροί?

 

Η εμπειρία μου από τον περασμένο μήνα είναι ότι λειτουργεί μια χαρά. Γράφεις στο chat ότι θέλεις να κάνεις διακοπή και σε καλεί κάποιος από το αντίστοιχο τμήμα και κάνει καλές προσφορές γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση στον τελευταίο λογαριασμό, δεν υπάρχει στο site:

Α. Μεταβολές σε Προγράμματα Συμβολαίου για Ιδιώτες & Vodafone Home Telephony για Ιδιώτες. Από 12/04/2021, αυξάνεται η ονομαστική τιμή του παγίου των παρακάτω εμπορικά και μη εμπορικά διαθέσιμων προγραμμάτων για όλους τους νέους και υφιστάμενους συνδρομητές, εφόσον έχει παρέλθει η ορισμένη διάρκεια του χρόνου της σύμβασής τους, ως εξής: Κατά €1,60 στα: VF2+, Vodafone προς όλους 200,Vodafone προς όλους 200 (διάθεση έως 11/10/2016),Vodafone προς όλους 400,Vodafone προς όλους 400 (διάθεση έως 11/10/2016),Vodafone προς όλους 700,Vodafone προς όλους 700 (διάθεση έως 11/10/2016),Vodafone University,Vodafone Βασικό,Vodafone Ελεύθερα 35 Plus.Κατά €2,00 στα:Vodafone Home telephony basic 1,Vodafone Home telephony για το εξοχικό, Vodafone Home telephony basic 3,Vodafone Home telephony basic 2,Σταθερά 330 Ελλάδα&Εξωτερικό, Προπ.χρόνος 500,Προπ.χρόνος 500+ 60 Κινητά,Προπ.χρόνος 500+ VF 200,Προπ.χρόνος 500+, Vodafone για το Σπίτι 1.500,Σταθερά,Προπ.χρόνος 150 Ελλάδα&Αλβανία,Προπληρωμένος χρόνος 500+VF200 Κατά €2,62 στα:Vodafone Ελεύθερα 20,Vodafone Ελεύθερα 25,Vodafone Ελεύθερα 50,Vodafone Ελεύθερα 60,Vodafone Family RED 1 (1o μέλος),Vodafone RED 1,Vodafone RED 1 Old,Vodafone RED Pass 1,Vodafone RED Pass 2,Vodafone Οικονομικό 60,Vodafone 1000,Vodafone 1000 Exclusive. Κατά €5,71 στα:Vodafone RED 2,Vodafone RED 2 Premium,Vodafone RED 3,Vodafone RED 4,Vodafone Family RED 2 (1o μέλος),Vodafone Family RED 3 (1o μέλος),Vodafone RED Pass 3,Vodafone Ελεύθερα 20 old,Vodafone Ελεύθερα 30,Vodafone Ελεύθερα 30 old,Vodafone Ελεύθερα 35 old,Vodafone Ελεύθερα 35Π,Vodafone Ελεύθερα 35+Fixed old,Vodafone Ελεύθερα 45Π,Vodafone Ελεύθερα 45 Plus,Vodafone Ελεύθερα 50 old,VF10,VF600+ Parent,Vodafone Ελεύθερα 75,Vodafone Οικονομικό 30.

Β. Κατάργηση Μη εμπορικά διαθέσιμων Προγραμμάτων Συμβολαίου για Ιδιώτες Από 12/04/2021, με ημερομηνία ισχύος για κάθε συνδρομητή την αντίστοιχη ημερομηνία μηνιαίας τιμολόγησης της σύνδεσής του, καταργούνται τα παρακάτω μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα Συμβολαίου για Ιδιώτες. Οι υφιστάμενοι συνδρομητές των προγραμμάτων αυτών θα μεταφερθούν, χωρίς καμία περαιτέρω ενέργεια εκ μέρους τους, σε εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα με αναβαθμισμένες παροχές υπηρεσιών. Πιο συγκεκριμένα, τα προγράμματα με ονομαστική τιμή παγίου κατά περίπτωση: Vodafone 200 52,63€,Vodafone Φίλοι 21,39€,VF 10+ 21,39€,VF 1+ 20,26€,Vodafone Ελεύθερα 15 24,75€ καταργούνται και οι συνδρομητές μεταφέρονται στο πρόγραμμα Vodafone RED Start με ονομαστική τιμή παγίου 50,59€.Τα προγράμματα με ονομαστική τιμή παγίου κατά περίπτωση:VF 500 επιπρ. μέλους_Ενδοοικ. 30,35€,iPhone basic 30,35€,VF300 επιπρ. μέλους_Ενδοοικ. 34,83€,VF150 επιπρ. μέλους_Ενδοοικ. 32,58€,Vodafone 100 34,3€,Vodafone 100 35,94€,VF 120+ Parent 34,83€,Vodafone Ευέλικτο 20 33,71€,Vodafone Ελεύθερα 15 old 29,22€,Vodafone Οικονομικό 20 30,35€,Vodafone Οικονομικό 25 35,94€ καταργούνται και οι συνδρομητές μεταφέρονται στο πρόγραμμα Vodafone RED Plus με ονομαστική τιμή παγίου 64,70€.Τα προγράμματα με ονομαστική τιμή παγίου κατά περίπτωση: Vodafone 100 & SMS 150 51,52€,Vodafone Best Friends 61,04€,VF 240+ Parent 49,27€,VF 180+ Parent 62,15€,VF 500+ Κύρια Σύνδεση 98,90€,Vodafone 300 Κύρια Σύνδεση 69,43€,Vodafone 150 Κύρια Σύνδεση 43,11€,VF 120+ SMS50 40,43€,VF 60+ Parent 34,83€,Vodafone Ελεύθερα 25 old 40,43€,Vodafone Ευέλικτο 25 39,30€,Vodafone Οικονομικό 35 50,39€,Vodafone Οικονομικό 45 62,15€ καταργούνται και οι συνδρομητές μεταφέρονται στο πρόγραμμα Vodafone RED Max με ονομαστική τιμή παγίου 88,24€.Τα προγράμματα με ονομαστική τιμή παγίου κατά περίπτωση: Vodafone Ελεύθερα 100 old 140,29€,Vodafone Ελεύθερα 100 129,94€ καταργούνται και οι συνδρομητές μεταφέρονται στο πρόγραμμα Vodafone Silver με ονομαστική τιμή παγίου 99,99€. Για τους συνδρομητές με σύμβαση εντός της ορισμένης διάρκειάς της, δεν θα τροποποιηθεί η τελική τιμή χρέωσης του παγίου ή/και των επιπρόσθετων πακέτων που είχαν πριν την κατάργηση του προγράμματός τους και μέχρι τη λήξη της ορισμένης διάρκειας της σύμβασης τους. Μετά τη λήξη της ορισμένης διάρκειας της σύμβασης θα εφαρμόζεται η χρέωση παγίου του νέου προγράμματος βάσει Τιμοκαταλόγου της εταιρείας ( https://www.vodafone.gr/vodafone-ellados/timokatalogoi/ ).Όλοι οι συνδρομητές των ανωτέρω προγραμμάτων θα λάβουν εξατομικευμένη ενημέρωση.

Γ. Τροποποίηση υπηρεσίας Αυτομάτου Τηλεφωνητή Από 12/04/2021 για όλους τους συνδρομητές Συμβολαίου, Καρτοκινητής και Καρτοπρογράμματος (Ιδιώτες και Επαγγελματίες) η χρέωση του τηλεφωνητή για την ακρόαση μηνυμάτων ( κλήση στο 121 από την Ελλάδα) αυξάνεται από 0,50€ σε 0,70€/κλήση.

Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών (Α,Β,Γ), οι συνδρομητές που επηρεάζονται έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως (εξαιρούνται τυχόν επιδοτήσεις), εντός δύο μηνών από την ημερομηνία εφαρμογής τους.

 

Δηλαδή όλοι οι πελάτες κινητής συμβολαίου και καρτοπρογράμματος, από 12/04 και για 2 μήνες μπορούν να σπάσουν το συμβόλαιό τους χωρίς να πληρώσουν ποινή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι όλοι, "Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών (Α,Β,Γ), οι συνδρομητές που επηρεάζονται". Άρα θα πρέπει να είναι στα προγράμματα που αναγράφονται στα Α και Β, και για το Γ θα πρέπει να έχουν τηλεφωνητή.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ο τηλεφωνητής ομως είναι ενεργός από προεπιλογή και μπορεί να ενεργοποιηθεί εύκολα.

Κατά 99% δεν θα ελέγξουν καν αν είναι ενεργός στη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ο τηλεφωνητής ομως είναι ενεργός από προεπιλογή και μπορεί να ενεργοποιηθεί εύκολα.

Κατά 99% δεν θα ελέγξουν καν αν είναι ενεργός στη γραμμή.

 

Όντως, απλά το είπα για όσους ενδιαφέρονται να κάνουν χρήση αυτού του δικαιώματος και δεν είναι στο Α ή Β, ας βάλουν πρώτα τηλεφωνητή να έχουν, καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

Το Α και το Β καλύπτουν αυτούς που είναι εκτός δέσμευσης, αλλά αυτοί δεν έχουν λόγο να καταγγείλουν τη σύμβασή τους.

Το Γ καλύπτει όλους όσους έχουν ενεργό τον τηλεφωνητή, ανεξάρτητα με το πρόγραμμα ή τη δέσμευσή τους.

Link to comment
Share on other sites

Το Α και το Β καλύπτουν αυτούς που είναι εκτός δέσμευσης, αλλά αυτοί δεν έχουν λόγο να καταγγείλουν τη σύμβασή τους.

Το Γ καλύπτει όλους όσους έχουν ενεργό τον τηλεφωνητή, ανεξάρτητα με το πρόγραμμα ή τη δέσμευσή τους.

 

Μπορεί δηλαδή να αποδεσμευτεί κάποιος από το τρέχον συμβόλαιο με μια αίτηση, αποκλειστικά και μόνο με την αύξηση του κόστους της υπηρεσίας τηλεφωνητή, κατάλαβα σωστά? Από 12/04/2021.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, απλά για να είναι σίγουρος ενεργοποιεί τον τηλεφωνητή 11/4 και στην συνέχεια ξεκινάει τη διαδικασία, μέσα από τη φόρμα παραπόνων.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, απλά για να είναι σίγουρος ενεργοποιεί τον τηλεφωνητή 11/4 και στην συνέχεια ξεκινάει τη διαδικασία, μέσα από τη φόρμα παραπόνων.

 

Και για αυτούς που έχουν έκπτωση παγίου στο συμβόλαιο; Αυτό λογίζεται ως επιδότηση και θα πρέπει να πληρώσουν κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Και για αυτούς που έχουν έκπτωση παγίου στο συμβόλαιο; Αυτό λογίζεται ως επιδότηση και θα πρέπει να πληρώσουν κάτι;

 

Η έκτπωση παγίου δεν είναι επιδότηση και δεν απαιτείται επιστροφή της όταν η διακοπή συμβολαίου γίνεται αζημίως.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο όταν με την επιδότησή σου αγοράσεις συσκευή, πρέπει να την εξοφλήσεις (αναγράφεται και αυτή στο πινακακι πρόωρης διακοπής στο έντυπο του συμβολαίου σου).
Link to comment
Share on other sites

Η έκτπωση παγίου δεν είναι επιδότηση και δεν απαιτείται επιστροφή της όταν η διακοπή συμβολαίου γίνεται αζημίως.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα συμβόλαια μου έχουν μια πολύ μικρή διαφορά ημερών με πήραν τηλέφωνο για να ανανεώσω το σταθερό εκκρεμεί ακόμα η προσφορά τους, πλήρωνα 22,80 για το 24+360' και 32.67 για το προς όλους 400. Η υπάλληλος μου είπε ότι αν διακόψω το πρόγραμμα του κινητού η έκπτωση στο σταθερό δεν χάνεται, ισχύει κάτι τέτοιο? γιατί λόγω συνδυασμού γλυτώνω 19 ευρώ στο σταθερό και μου φάνηκε περίεργο. Επίσης ξέρουμε τι παίζει σε τιμές family Red start ή plus για υφιστάμενους πελάτες γιατί να μην πληρώνει η σύντροφος μου τζάμπα 10 ευρώ κάρτα ενώ θα μπορούσε να είναι σε πρόγραμμα μαζί μου. Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται λόγω συνδυασμού να κόβουν 19€. 3€ κόβουν από το πάγιο της σταθερής και 10% από το πάγιο της κινητής.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη λάθος μου 1,61 ευρώ γλυτώνω λόγω συνδυαστικής προσφοράς 19€ γλυτώνω λόγω ανανέωσης συμβολαίου(50%) για 24 μήνες
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το συμβόλαιο μου λήγει σε μια βδομάδα και δεν έχει επικοινωνήσει κάποιος εκπρόσωπος μαζί μου για προσφορά.

Μόνο στο app μου έχει έρθει ειδοποίηση να ανανεώσω απο κει αλλά δεν με καλύπτει η προσφορά τους.

Τι πρέπει να κάνω για να το διαπραγματευτω;

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...