Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.press-news.gr/2130393120-tilefono-prichtis-se-pion-aniki/

 

όντως δεν σκέφτηκα να το googlaro αν και μου έβγαλε ότι είναι από Αθήνα το τηλέφωνο. τεσπα, ελπίζω να μην με ενοχλήσουν ξανά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θέλω να κάνω διακοπή στο Red1 που έχω και μου λένε απο την εξυπηρέτηση ότι υπάρχει τέλος αποσύνδεσης 20€ είτε σε διακοπή του αριθμού μου είτε σε μετατροπή σε καρτοκινητό. Ισχύει το γνώριζετε;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω διακοπή στο Red1 που έχω και μου λένε απο την εξυπηρέτηση ότι υπάρχει τέλος αποσύνδεσης 20€ είτε σε διακοπή του αριθμού μου είτε σε μετατροπή σε καρτοκινητό. Ισχύει το γνώριζετε;

 

 

 

Ναι ισχύει. Μπορείς να κάνεις φορητότητα όμως όποτε δεν πληρώνεις τίποτα

Άσε που αν το κάνεις καρτοκινητά ίδιας εταιρίας θα μπλέξεις . Θέλει 1 μήνα περίπου

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει. Μπορείς να κάνεις φορητότητα όμως όποτε δεν πληρώνεις τίποτα

Άσε που αν το κάνεις καρτοκινητά ίδιας εταιρίας θα μπλέξεις . Θέλει 1 μήνα περίπου

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Α πολύ ωραία ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά η οδηγία της ΕΕΤΤ, όπου αφορά νόμους του κράτους...Όπως και να έχει αν τους πεις οτι θα κινηθείς δικαστικός δεν νομίζω να το θέλουν...

 

Λοιπόν, εγώ την καταγγελία μου την έκανα με fax προς την ΕΕΤΤ στις 14/02, αφού πρώτα τους πήρα τηλέφωνο (την ΕΕΤΤ) με το απλό ερώτημα "Τελικά έχει δίκιο η Vodafone η εσείς όταν λέτε ότι δεν πρέπει να πληρώσω την έκπτωση παγίου;" και μου είπαν "Εμείς".

 

Παρόλα αυτά, μπαίνω σήμερα στον λογαριασμό μου στην Vodafone και βλέπω ότι βγήκε λογαριασμός 320 ευρώ. Προφανώς όταν μου λέγαν ότι θα πληρώσω τα 265 ευρώ δεν βάζαν μέσα και το ΦΠΑ.

 

Οπότε αυτή την στιγμή φαίνομαι "χρεωμένος" και περιμένω απάντηση από ΕΕΤΤ.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο περίπου κάνει να επεξεργαστεί τις καταγγελίες των καταναλωτών;

Να περιμένω λίγο ακόμα ή να απευθυνθώ στον συνήγορο του καταναλωτή;

Edited by alnotas
Link to comment
Share on other sites

Κατω απο 100€ δεν τους νοιαζει και στα πανω απο 200€ κανουν μαγκιες ? :whistle:

αφού πρώτα τους πήρα τηλέφωνο (την ΕΕΤΤ)

Καλα πως καταφερες και τους βρηκες στο τηλεφωνο? Εγω δεν τους πετυχα ποτε!

Να προσέξεις μόνο γιατί πάνω απο 90 μέρες με ληξιπρόθερμο άνω των 200 ευρώ σε γράφουν στην εταιρία Τηλεγνούς..

Αυτο τι σημαινει στην πραξη? Οτι θα μεινει το χρεος στην vodafone ή θα ακολουθει καποιον σε οποια εταιρεια και να παει? Μπορει να γινει χρεος στην εφορια ?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Κατω απο 100€ δεν τους νοιαζει και στα πανω απο 200€ κανουν μαγκιες ? :whistle:

 

Καλα πως καταφερες και τους βρηκες στο τηλεφωνο? Εγω δεν τους πετυχα ποτε!

 

Αυτο τι σημαινει στην πραξη? Οτι θα μεινει το χρεος στην vodafone ή θα ακολουθει καποιον σε οποια εταιρεια και να παει? Μπορει να γινει χρεος στην εφορια ?

 

Πλεον υπαρχει κοινη εταιρια των παροχων που ειναι σαν Τειρεσιας για χρεη προς τις εταιριες σταθερης και κινητης.Σε αυτη την εταιρια περνανε προσωπικα δεδομενα για χρεη πανω απο 200ε.Ουσιαστικα σημαινει οτι αν καποιος χρωσταει σε μια εταιρια και κανει φορητοτητα σε τοτε θα χτυπησει στο συστημα οτι χρωστας.

Σε περιπτωση που δεν πληρωσεις,τα στοιχεια μεταφερονται σε δικηγορικη εταιρια και σε ενημερωνει να κανεις διακονισμο κτλ.Σε απειλουν με εξωδικα,οτι θα πληρωσεις δικαστικα εξοδα και οτι θα μπεις στον Τειρεσια.

Παντως για οσους πουν σιγα μην ασχολειθουν μαζι μου και στειλουν εξωδικο που κοστιζει 100ε για υπολοιπο 150ε(ενα ποσο λεω),το δικηγορικο γραφειο χρεωνει σχεδον flat.

Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά μας περίπτωση βέβαια θα αποφασίσει η ΕΕΤΤ άρα δεν νομίζω ότι θα μπούμε σε όλη αυτή την διαδικασία,σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά μας περίπτωση βέβαια θα αποφασίσει η ΕΕΤΤ άρα δεν νομίζω ότι θα μπούμε σε όλη αυτή την διαδικασία,σωστά;

 

Χωρις να ειμαι ειδικος ή δικηγορος, πιστευω αφου αποφασισει η εεττ και κάποια στιγμη θα παρει μπρος η διαδικασία.

Να διευκρινισω οτι η περιπτωση μου αφορα τελος αποσυνδεσης στο σταθερο, τα γνωστα 120ε και τους πηρε κανα χρονο για να εμπλακει δικηγορο γραφειο.Τελικα τα πληρωσα γιατι δεν θελω να χρωσταω.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο τι σημαινει στην πραξη? Οτι θα μεινει το χρεος στην vodafone ή θα ακολουθει καποιον σε οποια εταιρεια και να παει? Μπορει να γινει χρεος στην εφορια ?

 

Όχι φυσικά. Δε μπορεί να μπει χρέος στην εφορία για χρέος προς ιδιώτη. Ούτε και προσωποκρατηση -φυλακιση επιτρέπεται για χρέη απο ιδιωτη ή ιδιωτική εταιρία. Απλά θα σε μαυρίσουν στη λίστα . Και έτσι για όσο διάστημα παραμένεις δε θα μπορείς να κάνεις νέα σύνδεση σε όλες τις εταιρίες κινητής ή αν κάνεις θα σου ζητήσουν να πληρώσεις μπροστά ένα ποσό σαν εγγύηση (πχ να προπληρώσεις 200 ευρώ που θα στα δώσουν πίσω στη λήξη του συμβολαίου κτλ). Επίσης το χρέος φυσικά τοκίζεται και αν θέλουν μπορούν να κυνηγήσουν το χρέος και δικαστικά (αρκετά ακραίο αλλά έχει γίνει) με διαταγή πληρωμής και σε ακραίες περιπτώσεις υπάρχει το δικαίωμα και σε πλειστηριασμό κτλ.. Αυτό βέβαια μόνο αν αναγνωριστεί και είναι νόμιμο. Αλλά ακόμα και να μην είναι νόμιμο καλό είναι από μεριάς σου να το κυνηγήσεις ώστε να διαγραφεί αρκετά γρήγορα η οφειλή με τη βοηθεια πχ ΕΕΤΤ ή συνηγορο καταναλωτη κτλ πριν φτάσει και γίνει εγγραφή στην εταιρία Τηλεγνους.

 

Συνοψίζοντας για να μην παρεξηγηθώ εννοώ φυσικά και πάντα να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας και έτσι πρέπει αλλά με προσοχή και να βρίσκουμε λύσεις και όχι να αφήνουμε χρέη και να τα διαγράφουμε μόνο μονομερώς από μέρους μας και να τα αφήνουμε χωρίς την παραδοχή και της εταιρίας ή κάποιας κρατικής υπηρεσίας

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Ναι ισχύει. Μπορείς να κάνεις φορητότητα όμως όποτε δεν πληρώνεις τίποτα

Άσε που αν το κάνεις καρτοκινητά ίδιας εταιρίας θα μπλέξεις . Θέλει 1 μήνα περίπου

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Έχω ακούσει όμως ότι αν κανεις φορητοτητα πληρωνεις 30 ευρω στον νέο παροχο,η Vodafone τα ζητα σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.press-news.gr/2130393120-tilefono-prichtis-se-pion-aniki/

 

όντως δεν σκέφτηκα να το googlaro αν και μου έβγαλε ότι είναι από Αθήνα το τηλέφωνο. τεσπα, ελπίζω να μην με ενοχλήσουν ξανά.

Αν και είναι κάποιες μέρες αργότερα από τότε που το έγραψες

 

Το βάζω για ενημερωτικούς λόγους και μόνο σε όποιον ξανά τύχη και τον καλέσουν

 

http://i67.tinypic.com/2iqnz2p.jpg

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά. Δε μπορεί να μπει χρέος στην εφορία για χρέος προς ιδιώτη.

Ναι αυτο εχω καταλαβει και εγω.

Αλλα στην δικη μας περιπτωση απο την στιγμη που εχουν δικαιωθει 2 παιδια εγω στο forum, με ποιο σκεπτικο δεν θα δικαιωθουμε ολοι οι υπολοιποι?

Ειχα μιλησει με εκπροσωπο της Vodafone και οταν την ρωτησα ισχυουν αυτα που γραφει η vodafone ή η ΕΕΤΤ μου ελεγε αερολογιες και δεν μου εδινε μια απαντηση. Αυτο πιστευω κατι λεει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω...

Μετά την καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ., σήμερα το πρωί απέστειλα ταχυδρομικώς πλήρη αναφορά/καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή επισυνάπτωντας τις καταγγελίες μου προς την Vodafone, προς την E.E.T.T. και τους 2 τελευταίους λογαριασμούς. Τον ένα με το αναπόσβεστο που μου ζητούνε και τον προτελευταίο ως απόδειξη ότι δεν είχα αφήσει ποτέ χρέος, ανεξόφλητα ποσά κτλ.

 

ΔΕΝ είμαι "τζαμπατζής"...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω...

Μετά την καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ., σήμερα το πρωί απέστειλα ταχυδρομικώς πλήρη αναφορά/καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή επισυνάπτωντας τις καταγγελίες μου προς την Vodafone, προς την E.E.T.T. και τους 2 τελευταίους λογαριασμούς. Τον ένα με το αναπόσβεστο που μου ζητούνε και τον προτελευταίο ως απόδειξη ότι δεν είχα αφήσει ποτέ χρέος, ανεξόφλητα ποσά κτλ.

 

ΔΕΝ είμαι "τζαμπατζής"...

 

Νομίζω πολύ καλά κινήθηκες. Να είσαι ένα βήμα μπροστά, μην σε τρέχουν τελευταία στιγμή

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες! ανανεωσα πριν μια βδομαδα τα συμβολαια μου αλλα για διαφορους λογους θελω να παω σε αλλη εταιρια. ποσο καιρο μετα μπορω να φυγω μετα απο την ανανεωση χωρις να εχω κυρωσεις;

δεν εχω παρει επιδοτηση η κινητο!

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
καλησπερα παιδες! ανανεωσα πριν μια βδομαδα τα συμβολαια μου αλλα για διαφορους λογους θελω να παω σε αλλη εταιρια. ποσο καιρο μετα μπορω να φυγω μετα απο την ανανεωση χωρις να εχω κυρωσεις;

δεν εχω παρει επιδοτηση η κινητο!

 

Φεύγεις,απλα αν σου έχουν έκπτωση ψάξε τι ποσο πρέπει να πληρωσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχες Μαρτιου εληγε το συμβολαιο μου για 2 γραμμες RED1 old με τιμη περιπου 52€. Σε συζητηση για ανανεωση από την εταιρεια "δεν ηξεραν τιποτα" σχετικα με τις επερχόμενες αυξησεις. Ετσι και εγω δεν δεχτηκα καμια προσφορα τους και απευθυνθηκα στην κοσμοτε οπου εχω και το σταθερο μου μαζι με τηλεοραση. Μου προτειναν το Cosmote M με 400' 40μηνυματα και 300ΜΒ στα 39 για τις 2 γραμμες. Επειδή μετα από ερευνα σχετικα με τη χρηση που κανω ειδα ότι οι παροχες μου αρκουν δεχτηκα. Μονη περιπτωση να εχω πρόβλημα ηταν τα ΜΒ οπου ισως καποιες φορες χρειαζομουν λιγα περισσοτερα αλλα οκ δεν τρελλαινομαι κι'ολας.

Μετα την εναρξη της διαδικασίας φορητοτητας από πλευρας κοσμοτε μου τηεφωνει το τμημα φορητοτητας της Βονταφον. Αφου μου αρχιζουν τα γνωστα περι μακροχρόνιας συνεργασίας κλπ και τους τα εχωσα που κανουν τους ανήξερους για τις επερχόμενες αυξησεις ηρθαμε στο ζουμι. Μου πρότειναν το προς όλους 400 στα 33,48€ για δύο γραμμές με επιπλέον παροχές 500' προς Βονταφον και 500ΜΒ ιντερνετ ανά γραμμή. Νομίζω είναι αρκετά καλή τιμή και τώρα περιμένω την εφαρμογή των αυξήσεων για να δω που θα φτάσει τελικά η τιμή. Αν δω καμιά περίεργη χρέωση οσο είναι νωρις την κάνω το πολύ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Μου πρότειναν το προς όλους 400 στα 33,48€ για δύο γραμμές με επιπλέον παροχές 500' προς Βονταφον και 500ΜΒ ιντερνετ ανά γραμμή. Νομίζω είναι αρκετά καλή τιμή και τώρα περιμένω την εφαρμογή των αυξήσεων για να δω που θα φτάσει τελικά η τιμή.

 

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα, για 2 γραμμές με 500ΜΒ ανά γραμμή, σε τιμή 28 ευρώ πριν 3 χρόνια και μετά από 2+1 έφτασε στα 32 κάτι ευρώ.

Μη νομίζεις δλδ ότι σου κάναν καμιά "ειδική μεταχείριση".

Πολύ προσοχή, στον επόμενο λογαριασμό που θα πάρεις, να δεις αν οι εκπτώσεις που σου δώσαν, ισχύουν μέχρι συγκεκριμένη ημερομηνία.

Γιατί εμένα η π0υ$τ1ά που μου κάναν πέρσυ τον Μάρτιο ήταν να μου πούνε "Συνεχίζετε στην ίδια τιμή", έχοντας ήδη αυξήσει τον τιμοκατάλογό τους από τις αρχές του μήνα, και μου βάλαν μια έκπτωση με ημερομηνία λήξης 6 μήνες μετά.

 

Οπότε, αν τελικά κάνεις το συμβόλαιο, στον λογαριασμό δες τα "ψιλά γράμματα" για ημερομηνία λήξης έκπτωσης.

 

Και στην τελική σκέψου...

Θα δίνεις 17ευρώ για 400 λεπτά και 500ΜΒ ενώ με μια καρτοκινητή (δεν λέω όνομα για να μην θεωρηθεί διαφήμηση) μπορείς να κάνεις αναναίωση 12 ευρώ κάθε μήνα και να παίρνεις 3 πακέτα των 120' λεπτών και να έχεις, λόγω bonus, 1 Giga data.... ;)

Και δεν θα κοιτάς, όπως έκανα εγώ, έντρομος κάθε μήνα τα ψιλά γράμματα των λογαριασμών για να δεις αν αποφάσισαν, έτσι απλά, από τον επόμενο μήνα να αυξήσουν τα πάγια, όπως τους καπνίσει..

Ελευθερία!

Edited by alnotas
Link to comment
Share on other sites

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα, για 2 γραμμές με 500ΜΒ ανά γραμμή, σε τιμή 28 ευρώ πριν 3 χρόνια και μετά από 2+1 έφτασε στα 32 κάτι ευρώ.

Μη νομίζεις δλδ ότι σου κάναν καμιά "ειδική μεταχείριση".

Πολύ προσοχή, στον επόμενο λογαριασμό που θα πάρεις, να δεις αν οι εκπτώσεις που σου δώσαν, ισχύουν μέχρι συγκεκριμένη ημερομηνία.

Γιατί εμένα η π0υ$τ1ά που μου κάναν πέρσυ τον Μάρτιο ήταν να μου πούνε "Συνεχίζετε στην ίδια τιμή", έχοντας ήδη αυξήσει τον τιμοκατάλογό τους από τις αρχές του μήνα, και μου βάλαν μια έκπτωση με ημερομηνία λήξης 6 μήνες μετά.

 

Οπότε, αν τελικά κάνεις το συμβόλαιο, στον λογαριασμό δες τα "ψιλά γράμματα" για ημερομηνία λήξης έκπτωσης.

 

Και στην τελική σκέψου...

Θα δίνεις 17ευρώ για 400 λεπτά και 500ΜΒ ενώ με μια καρτοκινητή (δεν λέω όνομα για να μην θεωρηθεί διαφήμηση) μπορείς να κάνεις αναναίωση 12 ευρώ κάθε μήνα και να παίρνεις 3 πακέτα των 120' λεπτών και να έχεις, λόγω bonus, 1 Giga data.... ;)

Και δεν θα κοιτάς, όπως έκανα εγώ, έντρομος κάθε μήνα τα ψιλά γράμματα των λογαριασμών για να δεις αν αποφάσισαν, έτσι απλά, από τον επόμενο μήνα να αυξήσουν τα πάγια, όπως τους καπνίσει..

Ελευθερία!

 

Επειδή η κύρια χρήση που κάνω είναι σε τηλεφωνήματα μικρής διάρκειας ο δωρεάν χρόνος των καρτοκινητων με ελάχιστο χρόνο τα 3 λεπτά δεν με βολεύει. Και δεν έχω και την διάθεση να ψάχνομαι συνεχώς πόσο υπόλοιπο έχω και να τρέχω για ανανεώσεις κλπ. Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κύρια χρήση που κάνω είναι σε τηλεφωνήματα μικρής διάρκειας ο δωρεάν χρόνος των καρτοκινητων με ελάχιστο χρόνο τα 3 λεπτά δεν με βολεύει. Και δεν έχω και την διάθεση να ψάχνομαι συνεχώς πόσο υπόλοιπο έχω και να τρέχω για ανανεώσεις κλπ. Ευχαριστώ πάντως!

 

Είχα 2 γραμμές στο προς όλους 400 και δώρο 500' προς vodafone με 16 ευρώ η καθεμία(οικογενειακό και σταθερό μέσα). Έληγαν τώρα τέλος του μήνα και η προσφορά που μου έκαναν ήταν να παραμείνουν στην ίδια τιμή. Όταν τους έλεγα για τις αυξήσεις που ανακοίνωσαν προσπαθούσαν να με βγάλουν τρελό! Τελικά τα έβαλα κάτω είδα τη χρήση που κάνω και πήγα Q. Με 10 ευρώ ανανέωση σε κατάστημα 1GB δώρο και με 3.5 ευρώ 150' προς όλους και 150' προς wind/q με χρέωση ανά δευτερόλεπτο.

Link to comment
Share on other sites

έκανα την διαδικασία καταγγελίας της σύμβασης μέσω φορητότητας στην Κοσμοτέ σε 2 γραμμές που είχα στην vodafone. Μία δική μου και μία της αδερφής μου. Σε καμία δεν είχαμε πάρει επιδότηση συσκευής παρά μονο έκπτωση παγίων.

Στις πρώτες συνομιλίες και στις 2 περιπτώσεις μου έλεγαν ότι πρέπει να πληρώσω το αναπόσβεστο. Εγώ τους ανέφερα τον κανονισμό της ΕΕΤΤ και ζητούσα fax για να καταγγείλω τη σύμβαση. Έστελνα το παρακάτω κείμενο στο φαξ που μου έδιναν ( 2104276895 ) και τις επόμενες μέρες με καλούσαν και μου έλεγαν ότι η μετάβαση μου στο νέο δίκτυο θα γίνει χωρίς να πληρώσω κάποιο αναπόσβεστο καθώς κατήγγειλα την σύμβασή μας εμπρόθεσμα όπως έχω δικαίωμα να κάνω.

Stigmiotypo2017-02-245.04.32mm.png

 

όποιος θέλει μπορεί να χρησιμοποιήσει το έντυπο που έφτιαξα, το δίνω και σε word, κατεβάστε το από εδώ https://www.sendspace.com/file/orjb88

Link to comment
Share on other sites

Για τί αναπόσβεστο ποσό μιλάμε φίλε;

 

Τελικά μόνο εμένα βρήκαν να "χρεώσουν"; :mad:

Δεν πειράζει όμως. Έχω ΉΔΗ πάρει αριθμό πρωτοκόλλου από τον Συνήγορο του Καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...