Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

εχω απο το καλοκαιρι το red 3. Πλεον το προγραμμα μου φαινεται υπερβολικο, δε χρειαζομαι τοσα λεπτα & sms και να πληρωνω καθε μηνα μια 100ρα ειναι θεμα. Ειδα προσφατως αυτη τη προσφορα http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=11675 .

 

Σκεφτομαι λοιπον μηπως κανω τον αριθμο μου καρτοκινητο & μετα περασω στο συγκεκριμενο προγραμμα, το οποιο με δελεαζει γιατι δινει αρκετα gb. θα θελα να ρωτησω, αν κατι τετοιο ειναι εφικτο, και ποσο καιρο θελουν οι μετατροπες σε καρτα & μετα σε συμβολαιο?

 

Το θεμα ειναι αν μπορεις να αλλαξεις προγραμμα και τι penalty θα εχεις για αυτη σου την κινηση. Επισης αν εισαι φοιτητης γιατι να μην πας σε cu φοιτητικο; Νομιζω ειναι καλυτερο απο το φοιτητικο συμβολαιο. Παντως η μετατροπη απο συμβολαιο σε καρτα της ιδιας εταιρειας θελει ενα μηνα απο τη στιγμη που κανεις την αιτηση.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπερα,

εχω απο το καλοκαιρι το red 3. Πλεον το προγραμμα μου φαινεται υπερβολικο, δε χρειαζομαι τοσα λεπτα & sms και να πληρωνω καθε μηνα μια 100ρα ειναι θεμα. Ειδα προσφατως αυτη τη προσφορα http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=11675 .

 

Σκεφτομαι λοιπον μηπως κανω τον αριθμο μου καρτοκινητο & μετα περασω στο συγκεκριμενο προγραμμα, το οποιο με δελεαζει γιατι δινει αρκετα gb. θα θελα να ρωτησω, αν κατι τετοιο ειναι εφικτο, και ποσο καιρο θελουν οι μετατροπες σε καρτα & μετα σε συμβολαιο?

 

Πρέπει να διαβάσεις τη σύμβαση που έχεις υπογράψει και συγκεκριμένα τι προβλέπεται για τροποποίηση ή διακοπή συμβολαίου. Ανεξάρτητα από αυτό, μπορείς να διαπραγματευτείς και μαζί τους - συνήθως είναι διατεθιμένοι να σε κατεβάσουν σε φτηνότερο συμβόλαιο που σε εξυπηρετεί με δέσμευση νέας ανανέωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα unlimited & περασα στο red το καλοκαιρι, αφου το αλλο ειχε "ληξει". Βασικα εγινε τηλεφωνικη συνεννοηση, δεν υπεγραψα κατι. Πριν ενα μηνα περιπου τους ειχα ρωτησει μεσω twitter αν μπορω να κατεβω απο το red 3 στο 2 & αφου ελεγξαν τον αριθμο μου, απαντησαν οτι ναι μπορει να γινει και χωρις καποιο χρηματικο πεναλντι. Φανταζομαι λογω του οτι η αλλαγη εγινε τηλεφωνικα και δεν υπεγραψα κατι.

 

Το ειδα το cu το φοιτητικο αλλα δινει πολυ λιγα mb

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα unlimited & περασα στο red το καλοκαιρι, αφου το αλλο ειχε "ληξει". Βασικα εγινε τηλεφωνικη συνεννοηση, δεν υπεγραψα κατι. Πριν ενα μηνα περιπου τους ειχα ρωτησει μεσω twitter αν μπορω να κατεβω απο το red 3 στο 2 & αφου ελεγξαν τον αριθμο μου, απαντησαν οτι ναι μπορει να γινει και χωρις καποιο χρηματικο πεναλντι. Φανταζομαι λογω του οτι η αλλαγη εγινε τηλεφωνικα και δεν υπεγραψα κατι.

 

Το ειδα το cu το φοιτητικο αλλα δινει πολυ λιγα mb

 

To CU φοιτητικό δίνει 1524MB με κάθε online ανανέωση 10 ευρώ ( σε συνδιασμό με surf Bonus), και με 5 από αυτά αγοράζεις 1GB ακόμα με αυτόματη μηνιαία ανανέωση , + 600 ΜΒ δωρεάν κάθε μήνα Σύνολο 2124 με μία ανανέωση και 3124 με μία αγορά ακόμα ,.... ε δεν τα λές και λίγα.

ή με 7 από αυτά έχεις 1200 λεπτά προς όλους +600 ΜΒ σύνολο 2724.

 

+++ μέχρι 500 τον μήνα από τo πάρε νάχεις

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα unlimited & περασα στο red το καλοκαιρι, αφου το αλλο ειχε "ληξει". Βασικα εγινε τηλεφωνικη συνεννοηση, δεν υπεγραψα κατι. Πριν ενα μηνα περιπου τους ειχα ρωτησει μεσω twitter αν μπορω να κατεβω απο το red 3 στο 2 & αφου ελεγξαν τον αριθμο μου, απαντησαν οτι ναι μπορει να γινει και χωρις καποιο χρηματικο πεναλντι. Φανταζομαι λογω του οτι η αλλαγη εγινε τηλεφωνικα και δεν υπεγραψα κατι.

 

Το ειδα το cu το φοιτητικο αλλα δινει πολυ λιγα mb

 

Μετά από κάποιους μήνες δέσμευση μπορείς να κατέβεις πρόγραμμα. Όχι να το διακόψεις. Ρώτα συγκεκριμένα για μετατροπή σε κάρτα να δεις τι θα σου πουν. Μακάρι να μπορείς να το κάνεις.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό έχει παρατηρηθεί άλλο ένα "σφάλμα συστήματος" της Vodafone, εξακριβωμένο σε δύο τουλάχιστον αξιόπιστες περιπτώσεις στον κύκλο μου: μετά τη διακοπή συμβολαίου, εκδίδει κανονικά ένα λογαριασμό -στη μία εκ των δύο περιπτώσεων και δεύτερο- πάντα χρεωστικό, χωρίς να είναι ο εκκαθαριστικός και αν πάρει ο συνδρομητής τηλέφωνο του λένε επί τόπου την εκκαθάριση την οποία ζητούν να πληρώσει, χωρίς όμως να στείλουν τελικά τον εκκαθαριστικό. Νομίζω ότι έχει ξεπεράσει κάθε όριο η ασυδοσία του συγκεκριμένου δικτύου...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό έχει παρατηρηθεί άλλο ένα "σφάλμα συστήματος" της Vodafone, εξακριβωμένο σε δύο τουλάχιστον αξιόπιστες περιπτώσεις στον κύκλο μου: μετά τη διακοπή συμβολαίου, εκδίδει κανονικά ένα λογαριασμό -στη μία εκ των δύο περιπτώσεων και δεύτερο- πάντα χρεωστικό, χωρίς να είναι ο εκκαθαριστικός και αν πάρει ο συνδρομητής τηλέφωνο του λένε επί τόπου την εκκαθάριση την οποία ζητούν να πληρώσει, χωρίς όμως να στείλουν τελικά τον εκκαθαριστικό. Νομίζω ότι έχει ξεπεράσει κάθε όριο η ασυδοσία του συγκεκριμένου δικτύου...

 

Ακριβώς το ίδιο επιβεβαιώνω και εγώ, συνεβει σε μένα πριν κάποιες μέρες. Βγήκε και δεύτερος λογαριασμός κ δεν ήταν εκκαθαριστικος, πήρα τηλέφωνο και μετά από λιγο μου ήρθε μήνυμα με το πόσο που έπρεπε να πληρώσω! Αν δεν έρθει εκκαθαριστικος δεν πληρώνω τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο επιβεβαιώνω και εγώ, συνεβει σε μένα πριν κάποιες μέρες. Βγήκε και δεύτερος λογαριασμός κ δεν ήταν εκκαθαριστικος, πήρα τηλέφωνο και μετά από λιγο μου ήρθε μήνυμα με το πόσο που έπρεπε να πληρώσω! Αν δεν έρθει εκκαθαριστικος δεν πληρώνω τίποτα!

Σωστος, αυτο ειχα κανει και εγω οταν το εκανα καρτοκινητο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι στο ‘προς όλους 400’ και έχω συσκευή 4g. Για να το ενεργοποιήσω πρέπει να βάλω υποχρεωτικά internet 4sharing με 10ευρω επιπλέων το μήνα? Κατάλαβα καλά? Ευχαριστώ.
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε Red λαβατε το sms για το απεριοριστο (χωρις πολιτικη ορθης χρησης) χρονο και sms για το τριημερο???? :cool:
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε Red λαβατε το sms για το απεριοριστο (χωρις πολιτικη ορθης χρησης) χρονο και sms για το τριημερο???? :cool:

 

Ω ναι, το ελαβα σημερα το πρωι. Καλη φαση!

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό έχει παρατηρηθεί άλλο ένα "σφάλμα συστήματος" της Vodafone, εξακριβωμένο σε δύο τουλάχιστον αξιόπιστες περιπτώσεις στον κύκλο μου: μετά τη διακοπή συμβολαίου, εκδίδει κανονικά ένα λογαριασμό -στη μία εκ των δύο περιπτώσεων και δεύτερο- πάντα χρεωστικό, χωρίς να είναι ο εκκαθαριστικός και αν πάρει ο συνδρομητής τηλέφωνο του λένε επί τόπου την εκκαθάριση την οποία ζητούν να πληρώσει, χωρίς όμως να στείλουν τελικά τον εκκαθαριστικό. Νομίζω ότι έχει ξεπεράσει κάθε όριο η ασυδοσία του συγκεκριμένου δικτύου...

 

το ίδιο συμβαίνει και σε μένα. Τους έχω στείλει mail και περιμένω απάντηση.

 

Λοιπόν μετά από το mail που τους έστειλα ζητώντας διευκρινήσεις σχετικά με την εκκαθάριση του λογαριασμού μου, ήρθε σήμερα απάντηση με το ύψος της πίστωσης και την επισήμανση ότι θα φανεί στον επόμενο λογαριασμό... Κάλιο αργά παρά ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς σε ποια μαγαζιά μπορώ να χρησιμοποιήσω την επιδότηση μου από τη vodafone ? Από ότι έχω δει μόνο πλαίσιο,κωτσοβολο και καταστήματα βοντα.

Γνωρίζει κανείς κάποιο άλλο;

Θέλω να πάρω μια συσκευή που δεν την έχουν αυτά τα μαγαζιά....

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Για κοιτα στα puplic , multirama και οπου κανουν συνδεσεις

 

Στο Πλαισιο και μονο μπορεις την επιδοτηση να την κανεις πιστωτικο και να παρεις ότι άλλο θελεις εκτος από κινητο

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτά έχουν μόνο wind...

Κανένα skroutz-ο-μαγαζο;

Θέλω το Moto g και οι μεγάλες αλυσίδες δεν το έχουν...

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό έχει παρατηρηθεί άλλο ένα "σφάλμα συστήματος" της Vodafone, εξακριβωμένο σε δύο τουλάχιστον αξιόπιστες περιπτώσεις στον κύκλο μου: μετά τη διακοπή συμβολαίου, εκδίδει κανονικά ένα λογαριασμό -στη μία εκ των δύο περιπτώσεων και δεύτερο- πάντα χρεωστικό, χωρίς να είναι ο εκκαθαριστικός και αν πάρει ο συνδρομητής τηλέφωνο του λένε επί τόπου την εκκαθάριση την οποία ζητούν να πληρώσει, χωρίς όμως να στείλουν τελικά τον εκκαθαριστικό. Νομίζω ότι έχει ξεπεράσει κάθε όριο η ασυδοσία του συγκεκριμένου δικτύου...

 

το ίδιο συμβαίνει και σε μένα. Τους έχω στείλει mail και περιμένω απάντηση.

 

Κι εμένα το ίδιο είχε συμβεί όταν έκανα φορητότητα από Voda. Μάλλον είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση...

 

Ακριβώς το ίδιο επιβεβαιώνω και εγώ, συνεβει σε μένα πριν κάποιες μέρες. Βγήκε και δεύτερος λογαριασμός κ δεν ήταν εκκαθαριστικος, πήρα τηλέφωνο και μετά από λιγο μου ήρθε μήνυμα με το πόσο που έπρεπε να πληρώσω! Αν δεν έρθει εκκαθαριστικος δεν πληρώνω τίποτα!

 

Μάλλον, προσθέστε και εμένα. Το συμβόλαιο μου τελείωνε 28/2 και η έκπτωση ξεκίνησε τον Μάρτη του 13.

01/03 έγινε η μετατροπή σε καρτοκινητό. Έχω την εντύπωση ότι αντί να βγεί ένας εκκαθαριστικός λογαριασμός, βγάλανε νέο(!), ο οποίος φυσικά δεν έχει την έκπτωση του 55% οπότε βγαίνει ένα 70αρι :dizzy:

 

http://i60.tinypic.com/24pgk02.jpg

 

Και ερωτώ, αυτό εγώ το πληρώνω; Το πάγιο δεν το προπληρώνουμε για τον μήνα που έρχεται; Γιατί λέει περίοδος παροχής υπηρεσιών τον Φλεβάρη, και από κάτω λέει για πάγιο τον Μάρτιο; Πάντα με μπέρδευε αυτό :oops: Θυμάμαι σε παλαιότερη παρόμοια ανάρτηση-απορία, κάποιος συμφορουμίτης μου είχε πεί ότι απλά θα έβγαινε ένα μικρό επιπλέον ποσό ίσως, όχι ολόκληρος λογαριασμός.

Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμος εχει προπληρωμη του παγιου για το Μαρτιο, οπως και λεει, αλλα ολες οι υπολοιπες χρεωσεις αφορουν στη χρηση του Φεβρουαριου (1/2-28/2).

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Άλλες χρεώσεις; Δεν έχω κάτι εκτός παγίου για τον μήνα Φεβρουάριο...
Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Αν ειχες καποιες αλλες χρεωσεις εκτος παγιου (ενδεχομενως sms/mms κλπ) για το μηνα Φεβρουαριο θα αναγραφοντουσαν στο 2ο μερος του λογαριασμου και σε αυτες αφορα η περιοδος χρησης του Φεβρουαριου. Για αυτο καμια εγγραφη δεν εχει πανω της ημερομηνια, γιατι αφορα στη περιοδο χρησης Φεβρουαριου, οπως λεει και ο λογαριασμος πανω πανω. Αντίθετα το παγιο που αφορα σε αλλη περιοδο λεει ρητα σε ποια αναφερεται.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, προσθέστε και εμένα. Το συμβόλαιο μου τελείωνε 28/2 και η έκπτωση ξεκίνησε τον Μάρτη του 13.

01/03 έγινε η μετατροπή σε καρτοκινητό. Έχω την εντύπωση ότι αντί να βγεί ένας εκκαθαριστικός λογαριασμός, βγάλανε νέο(!), ο οποίος φυσικά δεν έχει την έκπτωση του 55% οπότε βγαίνει ένα 70αρι :dizzy:

 

http://i60.tinypic.com/24pgk02.jpg

 

Και ερωτώ, αυτό εγώ το πληρώνω; Το πάγιο δεν το προπληρώνουμε για τον μήνα που έρχεται; Γιατί λέει περίοδος παροχής υπηρεσιών τον Φλεβάρη, και από κάτω λέει για πάγιο τον Μάρτιο; Πάντα με μπέρδευε αυτό :oops: Θυμάμαι σε παλαιότερη παρόμοια ανάρτηση-απορία, κάποιος συμφορουμίτης μου είχε πεί ότι απλά θα έβγαινε ένα μικρό επιπλέον ποσό ίσως, όχι ολόκληρος λογαριασμός.

 

Εάν το καρτοκινητό ενεργοποιήθηκε 01/03, εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ο λογαριασμός ήδη είχε προλάβει να εκδοθεί πριν γίνει η μετατροπή και σε χρεώνει κλασικά για ένα μήνα μπροστά. Θα πρέπει να σου επιστραφεί όλο το πάγιο, μην πληρώσεις το λογαριασμό. Καλό είναι να το αναφέρεις για να κάνουν από τώρα την εκκαθάριση.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το καρτοκινητό ενεργοποιήθηκε 01/03, εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ο λογαριασμός ήδη είχε προλάβει να εκδοθεί πριν γίνει η μετατροπή και σε χρεώνει κλασικά για ένα μήνα μπροστά. Θα πρέπει να σου επιστραφεί όλο το πάγιο, μην πληρώσεις το λογαριασμό. Καλό είναι να το αναφέρεις για να κάνουν από τώρα την εκκαθάριση.

 

Ο λογαριασμος δεν μπορει να εκδόθηκε πριν τη 1/3 καθώς περιλαμβάνει περίοδο χρεώσεων μεχρι την 28/2. Το οποίο σημαίνει πως η έκδοσή του μπορεί να έχει γίνει από την αμέσως επόμενη ημέρα, δηλαδή την 1/3.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...