Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει με την επιδότηση όταν θες να αλλάξεις δίκτυο μέσα στο συμβόλαιο ?

Πιο συγκεκριμένα, τον Μάρτιο έκανα χρήση επιδότησης της Vodafone 234 €. Αν φύγω τώρα για να πάω Cosmote , τι θα πρέπει να πληρώσω ? Όλο το ποσό ?

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν φύγεις πριν περάσουν 6 μήνες σε 12μηνο συμβόλαιο πληρώνεις όλο το ποσό της επιδότησης
Link to comment
Share on other sites

Όλα μια χαρά χθες με τις δωρεάν κλήσεις προς Βόντα όταν παίζει η Εθνική. Κανένα πρόβλημα με το δίκτυο. :)

 

Ναι όντως δούλευε αλλά νομίζω ότι είναι δύσκολο να υπάρξει πρόβλημα γιατί οι περισσότεροι δεν θέλουν να μιλούν από το κινητό τους όταν βλέπουν αγώνα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως δούλευε αλλά νομίζω ότι είναι δύσκολο να υπάρξει πρόβλημα γιατί οι περισσότεροι δεν θέλουν να μιλούν από το κινητό τους όταν βλέπουν αγώνα...

 

Νομίζω αυτή είναι η ιδέα... Στατιστικά το δίκτυο είναι λιγότερο φορτωμένο, άρα δεν τους ενοχλεί να σου δώσουν λίγο τσάμπα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτή είναι η ιδέα... Στατιστικά το δίκτυο είναι λιγότερο φορτωμένο, άρα δεν τους ενοχλεί να σου δώσουν λίγο τσάμπα χρόνο.

 

Δεν διαφωνώ... Και τα προβλήματα κάλυψης σε συνδυασμό με το μερίδιο αγοράς τους το οποίο θέλουν με κάθε θυσία να διατηρήσουν, οδηγούν σε μεγάλης κλίμακας εκπτώσεις στο πάγιο της τάξης του 45-55% ακόμα και σε συμβόλαια των 25€.

Αν οι περισσότερες επαφές σου έχουν Vodafone και δεν έχεις προβλήματα δικτύου εκεί όπου κινείσαι, είναι μια πολύ συμφέρουσα οικονομικά επιλογή...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να τους πάρεις; 31-5 έγινε η φορητότητα, άρα χρησιμοποιήσες επί 1 ημέρα το κινητό σου, οπότε χρεώθηκες στον 1ο λογαριασμό αναλογία παγίου από την 1 αυτή ημέρα συν το πάγιο του 2ου μήνα.

 

μου ειπαν οτι ειναι μονο το παγιο κτλ. τον επομενο μηνα θα ερθει κ η χρεωση των κλησεων κ οτι αλλο εχω κανει...

λεω κ εγω,μου βαλανε μεχρι 30-6 χωρις να εχει κλεισει ο μηνας...:D

Keep The Scene UP...
Link to comment
Share on other sites

Παντα ετσι γινεται. Κάθε μηνα σε χρεωνουν προκαταβολικα το παγιο του επομενου και αν διακοψεις τη συνδεση σου το επιστρεφουν.

Εγω εκανα φορητοτητα μεσω e-shop που ειχε προσφορα - 25% στο παγιο και για τον πρωτο λογαριασμο μου ειχαν βαλει ολοκληρο το παγιο. Τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι θα μου πιστωσουν το ποσο της εκπτωσης στον επομενο λογαριασμο. Μου εστειλαν και μηνυμα που ελεγε το ακριβες ποσο

Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εμένα μου είπαν ότι η έκτπωση αντί επιδότησης θα αρχίσει από την ημέρα που τους πήρα (2 ημέρες μετά την έκδοση του λογαριασμού) και όταν πήρα να τους βρίσω όταν έλαβα τον επόμενο λογαριασμό και περίμενα πιστωτικό που δεν υπήρχε, μου είπαν "ε προφανώς από τον επόμενο μήνα ξεκινάει".

Θα μου πεις γιατί πήρες 2 μέρες μετά την έκδοση του λογαριασμού? Γιατί όταν τους έπαιρνα νωρίτερα, μου έλεγαν "δε μπορούμε να την εφαρμόσουμε ακόμα, να πάρετε μετά την έκδοση του λογαριασμού"

Και τους είναι αυτονόητο ότι θα έχω έκπτωση για έναν μήνα περισσότερο απ' όσο διαρκεί το συμβόλαιό μου... Του χρόνου φορητότητα Cosmote...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως επεσες σε υπαλληλο που δεν ηξερε; εμενα μου ειπαν οτι ειναι δικο τους το λαθος που δεν μπηκε η εκπτωση από τον πρωτο μηνα και γι'αυτο θα το πιστωσουν στον επομενο
Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εμένα μου είπαν ότι η έκτπωση αντί επιδότησης θα αρχίσει από την ημέρα που τους πήρα (2 ημέρες μετά την έκδοση του λογαριασμού) και όταν πήρα να τους βρίσω όταν έλαβα τον επόμενο λογαριασμό και περίμενα πιστωτικό που δεν υπήρχε, μου είπαν "ε προφανώς από τον επόμενο μήνα ξεκινάει".

Θα μου πεις γιατί πήρες 2 μέρες μετά την έκδοση του λογαριασμού? Γιατί όταν τους έπαιρνα νωρίτερα, μου έλεγαν "δε μπορούμε να την εφαρμόσουμε ακόμα, να πάρετε μετά την έκδοση του λογαριασμού"

Και τους είναι αυτονόητο ότι θα έχω έκπτωση για έναν μήνα περισσότερο απ' όσο διαρκεί το συμβόλαιό μου... Του χρόνου φορητότητα Cosmote...

 

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα... Η διάρκεια συμβολαίου αν είναι 12μηνη μένεις για 12 μήνες. Αν για κάποιο μήνα από δικό τους λάθος δεν αποδοθεί η έκπτωση μπαίνει στον επόμενο λογαριασμό σαν διπλή. Δεν μπορεί να σε αναγκάσει κάποιος να μείνεις 13 μήνες.

Στείλε γραπτά το αίτημά σου, αν έπερεπε να μπει και δεν μπήκε η έκπτωση, να αφαιρεθεί από το επόμενο λογαριασμό!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πέσει σε 3 διαφορετικούς υπαλλήλους, των οποίων μάλιστα έχω κρατήσει και τα ονόματα. Ο καθένας μου έχει πει κάτι διαφορετικό. Η εξυπηρέτηση πελατών μου έχει αφήσει τις χειρότερες εντυπώσεις...και είμαι χρόνια συνδρομητής.
Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εμένα μου είπαν ότι η έκτπωση αντί επιδότησης θα αρχίσει από την ημέρα που τους πήρα (2 ημέρες μετά την έκδοση του λογαριασμού) και όταν πήρα να τους βρίσω όταν έλαβα τον επόμενο λογαριασμό και περίμενα πιστωτικό που δεν υπήρχε, μου είπαν "ε προφανώς από τον επόμενο μήνα ξεκινάει".

Θα μου πεις γιατί πήρες 2 μέρες μετά την έκδοση του λογαριασμού? Γιατί όταν τους έπαιρνα νωρίτερα, μου έλεγαν "δε μπορούμε να την εφαρμόσουμε ακόμα, να πάρετε μετά την έκδοση του λογαριασμού"

Και τους είναι αυτονόητο ότι θα έχω έκπτωση για έναν μήνα περισσότερο απ' όσο διαρκεί το συμβόλαιό μου... Του χρόνου φορητότητα Cosmote...

 

Το να έχεις έκπτωση για ένα μήνα περισσότερο είναι το ευχάριστο σενάριο... Φοβάμαι όμως ότι δεν θα την έχεις με επίκληση της λήξης του 12μηνου. Είναι μανούλα σε τέτοιες πρακτικές η vodafone. Αν δεν σου κάνει κόπο μπες σε ένα χρόνο να μας πεις τί έγινε...

Σε μένα όταν "ξέχναγαν" να περάσουν την έκπτωση από τη citibank visa vodafone (σχεδόν μήνα παρά μήνα), όταν και μόνον όταν έκανα αμφισβήτηση λογαριασμού (κοινώς αν δεν έκανα, το κορόιδο η εταιρεία, ποιός ξέρει πόσοι την πατάνε επειδή δεν ψάχνουν το λογαριασμό τους), μετά πό κανένα δίμηνο μου πέρναγε τη χρωστούμενη έκπτωση αλλά... όχι την τρέχουσα και ξανά τηλέφωνα κτλ... Είτε το billing τους είναι για πέταμα είτε ....:X

 

ΥΓ: Σε πιο πολιτισμένες χώρες αυτά τα "λάθη συστήματος", με τον τρόπο που συμβαίνουν δηλ πάντα μα πάντα εις βάρος του συνδρομητή και ποτέ της εταιρείας, καθώς και με τη συχνότητα με την οποία συμβαίνουν, θα αποτελούσαν ήδη αντικείμενο έρευνας....

Edited by Nosferatu

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Απο την ημερομηνια που ενεργοποιεις την εκπτωση παγιου και μεσα σε 3 εργασιμες το μεγιστο ενεργοποιειτε η εκπτωση παγιου. Αρκει σε αυτες τις 3 μερες να μην υπαρχει εκδοση λογαριασμου. Σε περτιπτωση τετοια επισκεψου ενα καταστημα και καντε ενα εντυπο αμφισβητησης για μη αποδοση εκπτωσης και θα περαστει στο επομενο λογαριασμο.
Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Παντα ετσι γινεται. Κάθε μηνα σε χρεωνουν προκαταβολικα το παγιο του επομενου και αν διακοψεις τη συνδεση σου το επιστρεφουν.

Εγω εκανα φορητοτητα μεσω e-shop που ειχε προσφορα - 25% στο παγιο και για τον πρωτο λογαριασμο μου ειχαν βαλει ολοκληρο το παγιο. Τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι θα μου πιστωσουν το ποσο της εκπτωσης στον επομενο λογαριασμο. Μου εστειλαν και μηνυμα που ελεγε το ακριβες ποσο

 

κ εμενα μου ηρθε πρωτα το σμς.

απλα ειχα συνηθίσει να ερχετε ολο μαζι-κινησεις λογαριασμου κ παγιο-γιαυτο

Keep The Scene UP...
Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εμένα μου είπαν ότι η έκτπωση αντί επιδότησης θα αρχίσει από την ημέρα που τους πήρα (2 ημέρες μετά την έκδοση του λογαριασμού) και όταν πήρα να τους βρίσω όταν έλαβα τον επόμενο λογαριασμό και περίμενα πιστωτικό που δεν υπήρχε, μου είπαν "ε προφανώς από τον επόμενο μήνα ξεκινάει".

Θα μου πεις γιατί πήρες 2 μέρες μετά την έκδοση του λογαριασμού? Γιατί όταν τους έπαιρνα νωρίτερα, μου έλεγαν "δε μπορούμε να την εφαρμόσουμε ακόμα, να πάρετε μετά την έκδοση του λογαριασμού"

Και τους είναι αυτονόητο ότι θα έχω έκπτωση για έναν μήνα περισσότερο απ' όσο διαρκεί το συμβόλαιό μου... Του χρόνου φορητότητα Cosmote...

Aσε φιλε μου,μεγαλη απατη σε αυτο το θεμα.Σου δινουν και καλα εκπτωσεις στα παγια και δεν τις βλεπεις ποτε.Παντα σου λενε οτι θα ξεκινησουν απο τον επομενο μηνα και τον επομενο μηνα σου ξαναλενε απο τον μεθεπομενο..ο καιρος να περναει μεχρι να γινει γαργαρα δηλαδηΤο ιδιο επαθα κι εγω στη wind

Ειδα εχθες στο site της voda εκπτωσεις για νεες συνδεσεις και φορητοτητες 4,5 παγια.Μαλον εχουν αρχισει και κλονιζονται ασχημα.Πρεπει να χανουν πολλους συνδρομητες καθημερινα λογω στενοτητας οικονομικων του κοσμακη(κι οχι μονο η voda)

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν είδες , είναι ότι οι 4,5 μήνες αφορούν 18μηνη σύνδεση .

Το τυρί το είδες , την φάκα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν είδες , είναι ότι οι 4,5 μήνες αφορούν 18μηνη σύνδεση .

Το τυρί το είδες , την φάκα;

Οχι και δεν με ενδιεφερε βασικα να το ψαξω,ημουν 9 χρονια συνδρομητης τους με 3 γραμμες και τα 3 τελευταια χρονια εχω παει στην wind,δεν θελω να ξαναγυρισω σε αυτους.Απλα το ανεφερα γιατι μεχρι πριν λιγο καιρο εβλεπα οτι εδιναν 2,5 παγια και τωρα το πηγαν στα 4,5,πραγμα που δειχνει οτι τραβανε ζορια.Αξιολυπητοι ειναι και στην wind και δεν ειναι οτι καλυτερο,αλλα αυτοι εδω παρα ειναι!!!:p
Link to comment
Share on other sites

Απλα το ανεφερα γιατι μεχρι πριν λιγο καιρο εβλεπα οτι εδιναν 2,5 παγια και τωρα το πηγαν στα 4,5,πραγμα που δειχνει οτι τραβανε ζορια.

Το ειχε 2,5 παγια και οταν το πηγε η κοσμοτε 4,5 τοτε το πηγε και η βονταφον.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει κανονικά αυτό με την έκπτωση "4,5 πάγια" σε 12μηνο πάγιο. Το γνωρίζω γιατί έκανε νέα σύνδεση ο πατέρας μου, χωρίς συσκευή. Αρκεί να την κάνετε από την ειδική φόρμα που έχουν.

 

Σου κάνουν έκπτωση 25% κάθε μήνα για 1 χρόνο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει κανονικά αυτό με την έκπτωση "4,5 πάγια" σε 12μηνο πάγιο. Το γνωρίζω γιατί έκανε νέα σύνδεση ο πατέρας μου, χωρίς συσκευή. Αρκεί να την κάνετε από την ειδική φόρμα που έχουν.

 

Σου κάνουν έκπτωση 25% κάθε μήνα για 1 χρόνο. :)

Κατσε για να καταλαβω,τα 4.5 παγια στα κλεινουν αφαιρωντας 25% καθε μηνα??Γιατι ετσι δεν βγαινουν τα κουκια.Αν πχ κανω μια συνδεση με 100 ευρω παγιο,συμφωνα με τα λεγομενα τους θα πρεπει να μου αφαιρεσουν 4,5 παγια δηλαδη 4,5x100=450 ευρω,ενω αν αφαιρουν 25% το μηνιαιως,που σημαινει -25 ευρω καθε μηνα,ειναι 25χ12=300 ευρω :blink:.Εκτος αν κατι δεν εχω καταλαβει εγω Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει κανονικά αυτό με την έκπτωση "4,5 πάγια" σε 12μηνο πάγιο. Το γνωρίζω γιατί έκανε νέα σύνδεση ο πατέρας μου, χωρίς συσκευή. Αρκεί να την κάνετε από την ειδική φόρμα που έχουν.

 

Σου κάνουν έκπτωση 25% κάθε μήνα για 1 χρόνο. :)

 

25 % εκπτωση για ένα χρόνο σημαίνει 3 πάγια δεν σημαίνει 4,5

12* 0,25 = 3

Αν το ψάξεις θα δείς ότι τα 4,5 πάγια είναι για 18 μήνες.

18*0,25 = 4,5

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Κατσε για να καταλαβω,τα 4.5 παγια στα κλεινουν αφαιρωντας 25% καθε μηνα??Γιατι ετσι δεν βγαινουν τα κουκια.Αν πχ κανω μια συνδεση με 100 ευρω παγιο,συμφωνα με τα λεγομενα τους θα πρεπει να μου αφαιρεσουν 4,5 παγια δηλαδη 4,5x100=450 ευρω,ενω αν αφαιρουν 25% το μηνιαιως,που σημαινει -25 ευρω καθε μηνα,ειναι 25χ12=300 ευρω :blink:.Εκτος αν κατι δεν εχω καταλαβει εγω

 

25 % εκπτωση για ένα χρόνο σημαίνει 3 πάγια δεν σημαίνει 4,5

12* 0,25 = 3

Αν το ψάξεις θα δείς ότι τα 4,5 πάγια είναι για 18 μήνες.

18*0,25 = 4,5

 

Έχετε δίκιο, δεν το είχα υπολογίσει σωστά.:wacko:

Και πάλι όμως 25% έκπτωση το μήνα είναι αρκετά καλή οπότε προσωπικά νιώθω ικανοποιημένος.:)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο, δεν το είχα υπολογίσει σωστά.:wacko:

Και πάλι όμως 25% έκπτωση το μήνα είναι αρκετά καλή οπότε προσωπικά νιώθω ικανοποιημένος.:)

 

Σε αυτό πρόσθεσε και τις εκπτώσεις λόγω HOL και οικογενειακού πακέτου (αν υπάρχουν σταθερό HOL και 2ο συμβόλαιο στο ίδιο ΑΦΜ) και σου βγαίνει π.χ. το UL 60 στα 32.50 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Μα βέβαια!! Τα έχω ενεργοποιημένα :p

 

Παρομοίως! Και με έκπτωση 45% (αντι 25% που δίνει τώρα), βγαίνει τελική τιμή το UL 60 στα 15.5 ευρώ....;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...