Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι όροι του συμβολαίου είναι καλοί και θέλησα να τους καπαρώσω για όσο γίνεται περισσότερο. Και η επιδότηση ήταν καλή, οπότε είπα να επωφεληθώ. Όπως και να έχει, ακόμη και αν δεν αγοράσω συσκευή, ή θα πουλήσω την επιδότηση ή θα αγοράσω μία συσκευή και θα την πουλήσω άθικτη. Μάλλον θα είμαι πιο κερδισμένος έτσι, παρά με μία μείωση παγίου.

 

Απλώς πολλές φορές το παραπάνω ποσό που δικαιολογούν στην επιδότηση είναι σαν να δίνεις μετά το 12μηνο άλλο ένα ή δυο πάγια σαν κόστος...Δηλαδή αν είναι για να μου δώσουν +100euro να μείνω 24m αντί για 12 και ενώ το μηνιαίο πάγιο μου είναι π.χ 50euro τότε δεν συμφέρει....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σεπτεμβριο 2010 εκανα 18μηνο και πηρα υπερεπιδοτηση. Εκανα Unlimited 30 + ενα πακετο Internet περιπου 15 euro παγιο. Στο myaccount μετα απο 14+ μηνες δεν με αφηνει να αλλαξω παγιο και ουτε να πηραξω τιποτα. Στο τηλεφωνο μου λενε οτι πρεπει να συμπληρωθει το 18μηνο για να κατεβασω παγιο. Ισχυουν ολα αυτα ή παιζει κατι διαφορετικο. Το λεω γιατι εχω και δευτερο νουμερο και σε εκεινο μου ελεγαν απο το τηλεφωνο οτι δεν μπορω να το πειραξω και το επομενο λεπτο κατεβασα το παγιο μεσω myaccount...???
....
Link to comment
Share on other sites

Απ'τα λεγόμενά σου, έχεις το Unlimited 30 old + mobile internet medium, σωστά; Την υπερεπιδότηση στην έδωσε το πακέτο mobile internet. Λογικά, πρέπει να επιστρέψεις την έξτρα επιδότηση αυτού του πακέτου, ώστε να σου δοθεί η δυνατότητα να αλλάξεις σε κάποια απ'τα εμπορικά διαθέσιμα πακέτα. Αν κοιτάξεις στο συμβόλαιο, θα δεις πόση επιπλέον επιδότηση πήρες απ'αυτό το πακέτο μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Απ'τα λεγόμενά σου, έχεις το Unlimited 30 old + mobile internet medium, σωστά; Την υπερεπιδότηση στην έδωσε το πακέτο mobile internet. Λογικά, πρέπει να επιστρέψεις την έξτρα επιδότηση αυτού του πακέτου, ώστε να σου δοθεί η δυνατότητα να αλλάξεις σε κάποια απ'τα εμπορικά διαθέσιμα πακέτα. Αν κοιτάξεις στο συμβόλαιο, θα δεις πόση επιπλέον επιδότηση πήρες απ'αυτό το πακέτο μόνο.

 

Ναι αυτο πρεπει να ειναι, κατι τετοιο μου ειπε (απλα τα ελεγε οπως να' ναι). Αρα ισχυει οτι δεν μπορω να αλλαξω...

Ευχαριστω!

....
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις πρόγραμμα, αλλά μόνο αν επιστραφεί η επιδότηση του ιντερνετ πακέτου.
Link to comment
Share on other sites

**UPDATE

 

Αλλαγές προγραμμάτων για Vodafone

 

Διάρκεια συμβολαίου Διάστημα υποχρεωτικής παραμονής

12 μήνες 8 μήνες

18 μήνες 14 μήνες

24 μήνες 18 μήνες

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Τώρα στα γεράματα ήρθε η στιγμή που για πρώτη φορά θα κάνω ένα σοβαρό συμβόλαιο με εταιρία κινητής. Έχω μία προσφορά μέσω της εταιρίας μου και, για να μην τα πολυλογώ, θα κάνω 2 διετή συμβόλαια (για εμένα και την γυναίκα μου) με συνολική επιδότηση για συσκευες στα €420. Έχω λοιπόν τις εξής απορίες.

-Η επιδότηση είναι €300 για το ένα και €120 για το άλλο συμβόλαιο. Μπορώ να τις ενώσω και να αγοράσω μία συσκευή;

-Επειδή αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποια συσκευή που να μου γυαλίζει, για πόσο καιρό έχω δικαίωμα να κρατήσω την επιδότηση από την στιγμή ενεργοποίησης του συμβολαίου; Μπορώ δηλαδή να μην αγοράσω τίποτα τώρα και να την χρησιμοποιήσω σε 6 μήνες ας πούμε;

-Στην προέκταση του παραπάνω. Από την στιγμή που δεν ενδιαφέρομαι για συσκευή, μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το ποσό για να ρίξω το πάγιό μου;

-Την επιδότηση αυτή μπορώ να την χρησιμοποιήσω για αγορά κινητού από κάπου αλλού εκτός των vodafone shops; Να ψάξω δηλαδή στο skroutz, να βρω μία καλή τιμή και εκεί να κολλήσω την επιδότηση;

-Κάτι άλλο που θα έπρεπε να προσέξω;

Ευχαριστώ!

 

ΥΓ. Τώρα είδα το επισημασμένο για τα συμβόλαια vodafone, αν οι moderators νομίζουν ότι το topic χρειάζεται μεταφορά, ας το κάνουν.

 

1. Ναι μπορείς να τις ενώσεις , δεν έχεις θέμα

2. Αναλόγως, αν η επιδότηση σου δοθεί σε μορφή κουπονιού, τότε ναι, μπορείς να το κρατήσεις για ένα διάστημα 4μηνών, αντιθέτως αν περαστεί μέσα στο συμβόλαιο σου τότε αναγκαστικά πρέπει να πάρεις την επιδότηση σου μαζί με την ενεργοποίηση του συμβολαίου σου

3. Ναι, αλλά δεν πάει σύμφωνα με το πόσο! Δηλαδή 420€/12μήνες=-35€/μήνα στο πάγιο σου. Η έκπτωση παγίου πάει σύμφωνα με το πρόγραμμα χρήσης που έχεις. Τις περισσότερες φορές σε αυτές τις περιπτώσεις, συμφέρει να το πάρεις σαν συσκευή.

4. Άμεση εξυπηρέτηση για αυτή την επιδότηση έχεις μόνο σε καταστήματα ΠΛΑΙΣΙΟ αλλά μόνο για ανανέωση συμβολαίου. Καλό ειναι να ρωτήσεις τον εκπρόσωπο της Vodafone να έχει την δυνατότητα να στο δώσει.

5.Η προσφορά που σου δίνουν να προσέξεις και να σιγουρέψεις για ποίο διάστημα αφορα? 12μηνες/18μήνες/24μήνες?

 

Εσύ έχεις κάτι άλλο να ρωτήσεις?

Edited by noodlah
Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

**UPDATE

 

Αλλαγές προγραμμάτων για Vodafone

 

Διάρκεια συμβολαίου Διάστημα υποχρεωτικής παραμονής

12 μήνες 8 μήνες

18 μήνες 14 μήνες

24 μήνες 18 μήνες

 

πρακτικα αυτο τι σημαινει..?οτι μετα απ αυτους τις μηνες μπορεις να κατεβεις παγιο ή και να κανεις φορητοτητα χωρις αποζημιωση..?

Link to comment
Share on other sites

πρακτικα αυτο τι σημαινει..?οτι μετα απ αυτους τις μηνες μπορεις να κατεβεις παγιο ή και να κανεις φορητοτητα χωρις αποζημιωση..?

Εσύ τι λες; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο..:p

 

correct, ανεξαρτητα αμα έχεις υπερεπιδοτηθεις με την αλλαγή του προγραμματος, φορητότητα κανεις οταν συμπληρωθει το απαραιτητο διαστημα, αλλαγη προγραμματος κανεις οπως ανεφερα :)

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Χθες ανανέωσα το συμβόλαιό μου.. vodafone unlimited 45 - 24μηνο και συνολική επιδότηση 470 ευρώ

 

για να παρεις το μηλοφωνο φανταζομαι ε?:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έκανε πριν την αναβάθμιση μια πρόταση η βοντα στην οποία για το πρώτο απο τα δυο χρόνια μου κάνει 15% έκπτωση στο unlimited 45 και 45% στο οικονομικό 26. Μου είπαν ότι δε είναι σίγουροι ακόμα αν και για το δεύτερο χρόνο θα ισχύσουν οι εκπτώσεις. Εμπειρικά κάποιος απο σας έχει επιτύχει τη συνέχιση της έκπτωσης το δεύτερο χρόνο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έκανε πριν την αναβάθμιση μια πρόταση η βοντα στην οποία για το πρώτο απο τα δυο χρόνια μου κάνει 15% έκπτωση στο unlimited 45 και 45% στο οικονομικό 26. Μου είπαν ότι δε είναι σίγουροι ακόμα αν και για το δεύτερο χρόνο θα ισχύσουν οι εκπτώσεις. Εμπειρικά κάποιος απο σας έχει επιτύχει τη συνέχιση της έκπτωσης το δεύτερο χρόνο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Να σου πω την αληθεια αρκετα δυσκολο και τον δευτερο χώρο, σιγουρα θα σου κανουν καποια προσφορα αλλα σιγουρα οχι ιδια !

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Απείλησε να φυγεις ή να γίνεις καρτοκινητός και trust me μόνο τα πόδια δεν θα σου γλύψουν με μεγάλες προσφορές για να μείνεις!:lol:
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά το είπα πριν είναι 24μηνο το συμβόλαιο. τι να φύγω;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιά διαδικασία μπορεί κάποιος να ακολουθήσει για απειλή φορητότητας?

 

Κανεις τηλεφωνικα αιτηση φορητοτητας σε αλλο παροχο.Σιγουρα θα σε παρουν απο vodafone την επομενη μερα για ...παζαρι και καλυτερη προσφορα

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά διαδικασία μπορεί κάποιος να ακολουθήσει για απειλή φορητότητας?

Θα πάς σε μία άλλη εταιρεία και θα κάνεις αίτηση φορητότητος . Την επόμενη ημέρα θα σε πάρουν τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησαν στη βόντα πάλι τα "κρυφά παιχνίδια" των προσφορών με πίστωση του λογαριασμού μετά την πάροδο 7 μηνών, λόγω ανταγωνισμού !!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, έχω επιδότηση vodafone 420 ευρώ. Κοιτώντας τις τιμές όμως στο site τους, είδα ότι οι τιμές τους είναι ληστρικές, χρεώνουν το Galaxy S II 600 ευρώ, όταν στο skroutz το βρίσκεις 423!..

Το είχα ρωτήσει και πιο πάνω, αλλά για πείτε μου με περισσότερες λεπτομέρειες αν ξέρετε. Υπάρχει περίπτωση να πάρω την επιδότησή μου και να την εξαργυρώσω σε άλλο μαγαζί;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, έχω επιδότηση vodafone 420 ευρώ. Κοιτώντας τις τιμές όμως στο site τους, είδα ότι οι τιμές τους είναι ληστρικές, χρεώνουν το Galaxy S II 600 ευρώ, όταν στο skroutz το βρίσκεις 423!..

Το είχα ρωτήσει και πιο πάνω, αλλά για πείτε μου με περισσότερες λεπτομέρειες αν ξέρετε. Υπάρχει περίπτωση να πάρω την επιδότησή μου και να την εξαργυρώσω σε άλλο μαγαζί;

 

στο πλαισιο σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...