Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λεει πατα το 8 για τα unlimited. Πατα το 2 για λογαριασμους, το 3 για υπηρεσιες κτλ

 

Ναι, από πότε στο λέει αυτό?? :worry: Εμένα ποτέ δεν μου έχει βγάλει πάτα αυτό για λογαριασμους, 8 για unlimited κτλ.. Με το που παίρνω το 13830 με συνδέει κατευθείαν με υπάλληλο.. :blink::ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μηπως εχεις cosmote ? αχαχαχαχα. Γιατι εκει ετσι ειναι! :P

 

Όχι vodafone έχω από το 2004.. Aλλά είχα cu και από αρχές Δεκέμβρη το χω γυρίσει σε πρόγραμμα συμβολαίου unlimited.. Δεν είχα ποτέ άλλη εταιρία.. Και πάντα συνδέομαι κατευθείαν.. Τι να πω ... περίεργο :ninja::ninja:

 

Λοιπόν ξαναπήρα τώρα μόλις το 13830.. Μου λέει '' Vodafone, ευχαριστούμε που καλέσατε το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών η χρέωση είναι τάδε ανα κλήση'' μετά μου το λέει στα Αγγλικά, και με συνδέει αυτόματα με κάποιον χωρίς να μου λέει τίποτα άλλο... :blink::blink:

Μήπως έχει να κάνει ότι η sim είναι καινούρια? (τον Δεκέμβρη που το έκανα συμβόλαιο μου δωσαν άλλη sim) .. πραγματικά περίεργο :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Τον περασμενο Αυγουστο ειχα επιδοτηση (συνδεση vodafone) αλλα αλαξα εταιρια κρατοντας τον ιδιο αριθμο. Τωρα 6 μηνες μετα η vodafone μου ζηταει 35 ευρω επειδη λεει διεκοψα το συμβολαιο πριν κλεισει χρονο. Χρονο ομως ειχε κλεισει γιατι ειχε ερθει η ωρα της επιδοτησης την οποια και δεν χρησιμοποιησα ομως. Τι γινετε σε αυτη την περιπτωση. Εχει συμβει σε κανεναν και τι εκανε?
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το πότε σου βγήκε η επιδότηση και άλλο το πότε λήγει το συμβόλαιό σου. Για παράδειγμα, πες πως πήρες επιδότηση τον Οκτώβριο του 2008 και η Vodafone σου έδωσε επιδότηση τον Αύγουστο του 2009 και εσύ αντί για επιδότηση αποφάσισες να φύγεις από το δίκτυο. Καλά σου λένε. Η ημερομηνία λήξης του συμβολαίου σου είναι τον Οκτώβριο του 2009 (ακολουθώντας πάντα το παράδειγμα που έδωσα). Με το να δώσει η Vodafone επιδότηση, δεν σημαίνει ότι αυτομάτως έληξε και το συμβόλαιό σου.
Link to comment
Share on other sites

Και τωρα το πληρωνω δηλάδη? Εχει τυχει κατι παρομοιο σε κανεναν?

δεν έχεις το χαρτί του συμβολαίου να δεις πότε το έκανες; δε θυμάσαι ακριβώς ή στο περίπου μήνα αν ήταν τον αύγουστο του 2008 ή πιο μετά; αν ήτα πιο μετά φυσικά και θα πληρώσεις ουσιαστικά δε πρόκειται για πρόστιμο είναι ένα μέρος της επιδότησης που είχες πάρει όταν έκανες το συμβόλαιο

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να ειμαι νομικα καλυμενος. Η συνδεση υπαρχει 3 χρονια και δυστιχως δεν θυμαμαι ποτε την ειχα κανει ωστε να ξερω αν διεκοψα το συμβολαιο πριν την ωρα του.
Link to comment
Share on other sites

Εσυ ποια επιλογη πατας ;

 

Εγω πατησα το 8 για "τα νεα προγραμματα Unlimited".

 

7:30 -8 η ωρα το απογευμα...

 

Και την πρωτη φορα επεσε η γραμμη...

 

Εγώ πάλι όποια στιγμή της ημέρας κι αν πάρω τηλ συνδέομαι μετά από 10 δεύτερα που θα ανοίξει η γραμμή και θα με καλωσορίσει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι όποια στιγμή της ημέρας κι αν πάρω τηλ συνδέομαι μετά από 10 δεύτερα που θα ανοίξει η γραμμή και θα με καλωσορίσει

 

Σου λέει και σένα τις επιλογές που αναφέρει ο άλλος? Δηλάδη πάτα 1 για θέματα σχετικά με λογαριασμούς, 8 για τα προγράμματα unlimtied κτλ.. Ή μόνο εγώ συνδεομαι κατευθείαν χωρίς να πατήσω τίποτα (μιας και δεν μου λέει καθόλου τέτοιες επιλογές... ) :wacko:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..λοιπον θελω την γνωμη σας,σκεφτομαι να κανω συνδεση βονταφονε για να παρω to iphone 3gs 16gb με το προγραμμα iphone100lite οπου δινω 35 ευρω το μηνα παγιο..ετσι θα παρω την συσκευη στα 350 ευρω με 18μηνη δεσμευση...τι εχετε να μου προτεινετε...εχω ακουσει απο πολλους οτι ειναι κλεφτες ολοι,σου χρεωνουν κλησεις κλπ που δεν εχεις κανει και οτι δεν προκειται οσο και αν προσεχω να πληρωνω μονο το παγιο καθε μηνα...ισχυει?εγω θελω συνδεση για επιδοτηση και κυριως για το ιντερνετ..αλλα αν ειναι να πληρωνω ταντερα μου καλυτερα να παρω σκετη συσκευη!!!περιμενω για αποψεις!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..λοιπον θελω την γνωμη σας,σκεφτομαι να κανω συνδεση βονταφονε για να παρω to iphone 3gs 16gb με το προγραμμα iphone100lite οπου δινω 35 ευρω το μηνα παγιο..ετσι θα παρω την συσκευη στα 350 ευρω με 18μηνη δεσμευση...τι εχετε να μου προτεινετε...εχω ακουσει απο πολλους οτι ειναι κλεφτες ολοι,σου χρεωνουν κλησεις κλπ που δεν εχεις κανει και οτι δεν προκειται οσο και αν προσεχω να πληρωνω μονο το παγιο καθε μηνα...ισχυει?εγω θελω συνδεση για επιδοτηση και κυριως για το ιντερνετ..αλλα αν ειναι να πληρωνω ταντερα μου καλυτερα να παρω σκετη συσκευη!!!περιμενω για αποψεις!!!

δεν υπάρχει αυτό το ''μου χρεώνουν τηλέφωνα που δεν έχω κανει''. Αν σε καλύπτει το πρόγραμμα τότε προχωρα. Δες και τα unlimited προγράμματα αν έχεις πολλούς φίλους με Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εδω και δυο μηνες εκανα αιτηση φορητοτητας σε δυο αριθμους COsmote για μεταφορα σε Vodafone. Το προγραμμα που εχω ειναι το Οικονομικο 25 που ειναι στα 25ευρω παγιο με 140 λεπτα χρονο ομιλιας. Εδω και δυο μηνες ομως ερχονται λογαριασμοι και αντι να κυμενονται στα 50 ευρω οπως θα επρεπε δηλαδη απο τα δυο νουμερα 25 ευρω το ενα και 25 το αλλο, ο ενας εχει φτασει 75 και ο αλλος 66 ευρω.... Παρολο που δεν ξεπερνιεται ο χρονος ομιλιας χρεωνει καποιες κλησεις οπως να 'ναι. Μπορει καποιος να μου εξηγησει αν γνωριζει γιατι συμβαινει αυτο? Ειναι τοσο κλεφτρονια και τοσο ξεφτιλες που ουτε τα 140 λεπτα που υποτιθεται οτι λεει το συμβολαιο δε σου δινουν?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εδω και δυο μηνες εκανα αιτηση φορητοτητας σε δυο αριθμους COsmote για μεταφορα σε Vodafone. Το προγραμμα που εχω ειναι το Οικονομικο 25 που ειναι στα 25ευρω παγιο με 140 λεπτα χρονο ομιλιας. Εδω και δυο μηνες ομως ερχονται λογαριασμοι και αντι να κυμενονται στα 50 ευρω οπως θα επρεπε δηλαδη απο τα δυο νουμερα 25 ευρω το ενα και 25 το αλλο, ο ενας εχει φτασει 75 και ο αλλος 66 ευρω.... Παρολο που δεν ξεπερνιεται ο χρονος ομιλιας χρεωνει καποιες κλησεις οπως να 'ναι. Μπορει καποιος να μου εξηγησει αν γνωριζει γιατι συμβαινει αυτο? Ειναι τοσο κλεφτρονια και τοσο ξεφτιλες που ουτε τα 140 λεπτα που υποτιθεται οτι λεει το συμβολαιο δε σου δινουν?

 

Δεν είναι έτσι... Θες να μας πεις τι αριθμοί είναι αυτοί που σε χρεώνουν ? και είναι σίγουρο ότι δεν έχεις ξεπεράσει τα 140 λεπτά?? Το έχεις ελέγχει από το λογαριασμό σου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ενδιαφερομαι για το προγραμμα με το μηδενικο παγιο ωστε να του κολλησω καποιο προγραμμα με data, πχ το Surf & Mail 500 (παγιο 17.5 ευρω για 1gb data;).

Αρα πληρωνω τη συσκευη (δινουν και επιδοτηση;), πχ 570 ευρω για το 3GS 16gb, και μετα μονο το παγιο του Surf & Mail καθε μηνα;

Υπαρχει καποια παγιδα ή κατι που πρεπει να προσεξω;

OLYMPIAKOS
Link to comment
Share on other sites

Σου λέει και σένα τις επιλογές που αναφέρει ο άλλος? Δηλάδη πάτα 1 για θέματα σχετικά με λογαριασμούς, 8 για τα προγράμματα unlimtied κτλ.. Ή μόνο εγώ συνδεομαι κατευθείαν χωρίς να πατήσω τίποτα (μιας και δεν μου λέει καθόλου τέτοιες επιλογές... ) :wacko:

 

Όχι, δεν πατάω κάτι! Με το που ανοίγει η γραμμή, με καλωσορίζει, μου λέει το κόστος κλήσης και μετά συνδέεται απευθείας. Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε σχετικά με τις διαφορετικές κατηγορίες πελατών όπως προαναφέρθηκε :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι... Θες να μας πεις τι αριθμοί είναι αυτοί που σε χρεώνουν ? και είναι σίγουρο ότι δεν έχεις ξεπεράσει τα 140 λεπτά?? Το έχεις ελέγχει από το λογαριασμό σου?

 

Αριθμοι κινητων ειναι κανονικοτατοι.... Δεν εχω ξεπερασει τα λεπτα περιμενε να δω τον τελευταιο λογαριασμο αναλυτικα να σου πω.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Αριθμοι κινητων ειναι κανονικοτατοι.... Δεν εχω ξεπερασει τα λεπτα περιμενε να δω τον τελευταιο λογαριασμο αναλυτικα να σου πω.

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν τα έχεις ξεπεράσει?? Κάτσε προσεχτικά και δες στο λογαριασμό σου.. Άθροισε τα λεπτά να δεις σίγουρα.. Δεν χρειάζεται να γίνεσαι τόσο επιθετικός.. Αν έχει γίνει κάποιο λάθος που δεν είναι και απίθανο.. λάθη γίνονται, απλά κάνεις μια αμφισβήτηση του λογαριασμού, κι αν είναι πράγματι έτσι, θα σου πιστώσουν τα λεφτά 100%, δεν χρειάζεται να φοβάσαι..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στον εναν αριθμο λεει συνολικη διαρκεια κλησεων 1:59:21 και απο αυτα συνολο μου χρεωνει κινητα Vodafone 1,0800€ ΟΤΕ και αλλα σταθερα 0,3600€ αλλα κινητα 1,0920€ που δεν δικαιολογειται να μου χρεωνει ολα αυτα.... Το μονο φυσιολογικο ειναι τα SMS 1,0140€....

 

Στο αλλο νουμερο συνολικη διαρκεια κλησεων ακριβως πανω στο οριο των 140 λεπτων ειναι. 2:19:46

κινητα vodafone χρεωνει 0,9240€, αλλα κινητα 2,4360€ σταθερα 0,5119€.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στον εναν αριθμο λεει συνολικη διαρκεια κλησεων 1:59:21 και απο αυτα συνολο μου χρεωνει κινητα Vodafone 1,0800€ ΟΤΕ και αλλα σταθερα 0,3600€ αλλα κινητα 1,0920€ που δεν δικαιολογειται να μου χρεωνει ολα αυτα.... Το μονο φυσιολογικο ειναι τα SMS 1,0140€....

 

Στο αλλο νουμερο συνολικη διαρκεια κλησεων ακριβως πανω στο οριο των 140 λεπτων ειναι. 2:19:46

κινητα vodafone χρεωνει 0,9240€, αλλα κινητα 2,4360€ σταθερα 0,5119€.

 

Και ο λογαριασμός πώς ήρθε τόσο φουσκωμένος ?? Δεν είναι και πολύ υψηλές οι χρεώσεις που λες πάντως..

 

Μήπως μιλαγες με κινητά που ήταν σε περιαγωγή??

Ψάξε στην ανάλυση του λογαριασμού σου, και δες ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ σε ποιους αριθμούς σε έχει χρεώσει , και θυμήσου τι αριθμοί είναι αυτοί.. Μήπως ήταν στ εξωτερικό πχ??

Link to comment
Share on other sites

Οι αριθμοι ειναι εντως Ελλαδος και μπορεις να δεις οτι πχ εναν αριθμο σε μια κληση τον χρεωνει ενω σε αλλη κληση τον ιδιο αριθμο δεν τον χρεωνει....

 

Εντωμεταξυ στην πρωτη σελιδα καθε αριθμου λεει τα εξης:

Α) Παγια τελη και χρεωσεις επικοινωνιας

παγια τελη οικονομικο 25 ---- 21,01€

τελη επικοινωνιας ---- 3,97 (ακυρο τελειως)

 

Β) Αλλες πιστωσεις 0€

 

Γ) Συνολα/ χρεωσεις πιστωσεις που δεν υποκεινται σε τελος συδρομητων κινητης τηλεφωνιας

Συνολο Α) Β) ---- 24,98€

Τελος συν/των κιν. τηλ. ---- 3€ (τι στο καλο ειναι αυτο?)

ΦΠΑ ---- 5,32€

 

Και τελικα στο συνολικο αυτο ποσο των 27,98€ βαζει κι αλλο ΦΠΑ και εκτοξευεται στα 33,30€ αντι στα 25€ που ηταν το συμβολαιο......

 

Το ιδιο κανει και στον αλλο αριθμο.

Link to comment
Share on other sites

Οι αριθμοι ειναι εντως Ελλαδος και μπορεις να δεις οτι πχ εναν αριθμο σε μια κληση τον χρεωνει ενω σε αλλη κληση τον ιδιο αριθμο δεν τον χρεωνει....

 

Εντωμεταξυ στην πρωτη σελιδα καθε αριθμου λεει τα εξης:

Α) Παγια τελη και χρεωσεις επικοινωνιας

παγια τελη οικονομικο 25 ---- 21,01€

τελη επικοινωνιας ---- 3,97 (ακυρο τελειως)

 

Β) Αλλες πιστωσεις 0€

 

Γ) Συνολα/ χρεωσεις πιστωσεις που δεν υποκεινται σε τελος συδρομητων κινητης τηλεφωνιας

Συνολο Α) Β) ---- 24,98€

Τελος συν/των κιν. τηλ. ---- 3€ (τι στο καλο ειναι αυτο?)

ΦΠΑ ---- 5,32€

 

Και τελικα στο συνολικο αυτο ποσο των 27,98€ βαζει κι αλλο ΦΠΑ και εκτοξευεται στα 33,30€ αντι στα 25€ που ηταν το συμβολαιο......

 

Το ιδιο κανει και στον αλλο αριθμο.

 

Δεν είναι άκυρα αυτά... Τέλη επικοινωνίας όλοι πληρώνουμε πια.. Και στα συμβόλαια και στα καρτοκινητά.. Άρα αφού το πάγιό σου είναι 25 ευρώ αν βάλεις και τα τέλη που είναι 12%, πρέπει να βγαίνει γύρω στα 27 ευρώ οι πάγιες χρεώσεις.

Η αξία που έχει στην ανάλυση αν δεν κάνω λάθος είναι χωρίς ΦΠΑ... καθαρή αξία.. Το ΦΠΑ το προσθέτει στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...