Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το είδα μετά το topic.......

Φυσικά αλλάζοντας συμβόλαιο πηγαίνοντας απο το παλιό των 4€ σε συμβόλαιο με ιντερνετ 40€.

sorry δεν το πιασα αυτό.. Τι εννοείς?? Είχες συμβόλαιο με 4ευρώ και το πήγες 40 ?? :O

 

Δεν δικαιούσε πάντως τίποτα άλλο αν κάνεις ανανέωση συμβολαίου... Μόνο την επιδότηση που έχεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Απλά έιχα το παλίο πρόγραμμα με 10 λεπτά δωρεάν χρόνο ομιλίας με πάγιο 7€ που έπεσε στα 4€ με τον καιρό.

Θα κάνω ανανέωση συμβολαίου με ταυτόχρονη αλλαγή συμβολαίου φυσικά για να έχει Internet .και στο πλαίσιο μου είπαν το ίδιο μου είπε την τιμή για την συσκευή ,φυσικά του διευκρίνησα ότi ειμαι συνδρομητής που θα αλλάξω πρόγραμμα και θα πάρω νέα συσκευή και μου έιπε βγαίνει στα 420€ απο 569€ η συσκευή και ότι επιδότηση έχω θα μειώσει την τιμη περατέρω.

Σε έναν φίλο μου το ίδιο έγινε με ενα iPhone 3GS είχε επιδότηση 150€ και πήρε την συσκεή με αναέωση συμβολαίου 150€ πιο κάτω απο την προσφορά που βγαέινει το iPhone για 18 μήνες!!!!!εκτός και αν ποια αυτό ισχύει μόνο για iphone !!!!

Edited by Utrion
Link to comment
Share on other sites

Δευτερα πρωι να πας στο καταστημα και να τους μιλησεις με ταπεινωτικο και εξευτελιστικο τροπο.

Ετσι τους αξιζει.

Φυσικα και βλεπει το ποσο στον υπολογιστη και φυσικα κανεις διακοπη οτι ωρα θελεις.

Σιγουρα θα γελαει νομιζοντας οτι σε κοροιδεψε αλλα δευτερα πρωι δωστου να καταλαβει.

Και δεν εχεις λογο να περιμενεις να σε καλεσει καποιος απο το cc.

Αυτα απο μενα για να μην γελανε μαζι μας.

 

Κλασσικη Ελληνικη Συμπεριφορα.

 

Ενημερωτικα, δεν τον ενημερωσαν λαθος. Σε οποιο καταστημα και να παει η διαδικασια ειναι η ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Δευτερα πρωι να πας στο καταστημα και να τους μιλησεις με ταπεινωτικο και εξευτελιστικο τροπο.

 

Θα καταφερεις πολλα δειχνοντας τους, ποσο καφρος μπορεις να γινεις...

 

Δεν πρόκειται να μου δώσουν επιδότηση μιας το ποσό που τους καταβάλλω κάθε μήνα δεν ξεπερνάει τα 5 ευρώ. Οπότε η δικαιολογία της επιδότησης απορρίπτεται.

Δεν εχει να λεει, απλα η προσφορα τους θα ειναι μικροτερη σε σχεση με καποιον που κανει μεγαλους λογαριασμους. Βεβαια θα πρεπει να αναφερεις και τον καταλληλο λογο...;)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα σ'ένα κατάστημα Vodafone να ακυρώσω το συμβόλαιό μου και να το μετατρέψω σε καρτοκινητό και ο υπάλληλος μου είπε ότι αυτό δεν είναι εφτικό μιας και υπάρχει έξτρα χρέωση λόγω επιδότησης. Εγώ του ξεκαθάρισα από την αρχή ότι δεν έχω πρόβλημα με το πόσο και ότι θέλω να το πληρώσω για το κάνω καρτοκινητό. Όμως, αντί να προχωρήσει σε ακύρωση κάλεσε το cc της Vodafone, τους είπε μερικά και μου είπε ότι πρέπει να περιμένω μέχρι τη Δεύτερα για να με καλέσει το cc της Vodafone για να με ρωτήσει γιατί θέλω να διακόψω τη σύνδεση! :blink: Ερώτηση προς τους υπαλλήλους καταστήματων Vodafone: Το ποσό που πρέπει να πληρώσει κάποιος που θέλει να διακόψει το συμβόλαιό του φαίνεται στον υπολογιστή; Ο υπάλληλος στον οποίο είχα την τύχη (:p) να πέσω μου είπε ότι το ποσό είναι 8 ευρώ, αλλά δεν είναι και 100% σίγουρος! :lol: Έλεος!!

 

Συμφωνώ με τους άλλους..

 

Έλεος.... θες να γελάνε μαζί σου?? Όποτε γουστάρεις κάνεις διακοπή και απλά πληρώνεις αυτά που πρέπει για την επιδότηση..

Αυτό μπορείς να το δεις και από το συμβόλαιό σου.. Γράφει ανάλογα με το μήνα που είσαι τι ποσό τους οφείλεις .. Νομίζω το αναφέρουν σαν απόσβεση.. ή κάπως έτσι.. Μην περιμένεις τηλέφωνο.. Για ποιο λόγο??? Έλεος.... :mad:

 

Εξάλλου και στο συμβόλαιο το λέει.. Όποτε θες κάνεις διακοπή, απλά καταβάλοντας το ανάλογο ποσό αν δεν έχουν περάσει 11 μήνες..

Aν συνεχίσουν τα δικά τους, τράβα τους μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ, και πήγαινε σε άλλο κατάστημα.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να λεει, απλα η προσφορα τους θα ειναι μικροτερη σε σχεση με καποιον που κανει μεγαλους λογαριασμους. Βεβαια θα πρεπει να αναφερεις και τον καταλληλο λογο...;)

Τον λόγο για τον οποίο διακόπτω το συμβόλαιο τον είπα και στον υπάλληλο του καταστήματος. Πρέπει να το λέω παντού; :confused:

Συμφωνώ με τους άλλους..

 

Έλεος.... θες να γελάνε μαζί σου?? Όποτε γουστάρεις κάνεις διακοπή και απλά πληρώνεις αυτά που πρέπει για την επιδότηση..

Αυτό μπορείς να το δεις και από το συμβόλαιό σου.. Γράφει ανάλογα με το μήνα που είσαι τι ποσό τους οφείλεις .. Νομίζω το αναφέρουν σαν απόσβεση.. ή κάπως έτσι.. Μην περιμένεις τηλέφωνο.. Για ποιο λόγο??? Έλεος.... :mad:

 

Εξάλλου και στο συμβόλαιο το λέει.. Όποτε θες κάνεις διακοπή, απλά καταβάλοντας το ανάλογο ποσό αν δεν έχουν περάσει 11 μήνες..

Aν συνεχίσουν τα δικά τους, τράβα τους μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ, και πήγαινε σε άλλο κατάστημα.

Το πολύ-πολύ πάω σε άλλο κατάστημα και το θέμα λήγει εδώ. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να κρατήσω το συμβόλαιο, αλλά το ότι θα πρέπει να πληρώσω 50 ευρώ σε περίπτωση που δεν το χρησιμοποιώ δεν μου αρέσει. Καλύτερα να είμαι στο "Νέο Καρτοκινητό"/CU που δεν έχει και χρέωση σε περίπτωση αδράνειας του λογαριασμού. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τον λόγο για τον οποίο διακόπτω το συμβόλαιο τον είπα και στον υπάλληλο του καταστήματος. Πρέπει να το λέω παντού; :confused:

 

Το πολύ-πολύ πάω σε άλλο κατάστημα και το θέμα λήγει εδώ. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να κρατήσω το συμβόλαιο, αλλά το ότι θα πρέπει να πληρώσω 50 ευρώ σε περίπτωση που δεν το χρησιμοποιώ δεν μου αρέσει. Καλύτερα να είμαι στο "Νέο Καρτοκινητό"/CU που δεν έχει και χρέωση σε περίπτωση αδράνειας του λογαριασμού. :cool:

 

Απλά κατεβαίνεις πάγιο αν εννοείς αυτό :) Μετά από 8 μήνες μπορείς.

 

Επίσης δες τώρα που θα σε πάρουν αύριο, ίσως σου κάνουν κάποια καλή προσφορά ή επιδότηση για να μη προχωρήσεις σε διακοπή :D

Link to comment
Share on other sites

Απλά κατεβαίνεις πάγιο αν εννοείς αυτό :) Μετά από 8 μήνες μπορείς.

 

Επίσης δες τώρα που θα σε πάρουν αύριο, ίσως σου κάνουν κάποια καλή προσφορά ή επιδότηση για να μη προχωρήσεις σε διακοπή :D

Είμαι στο "Χωρίς Πάγιο". Τα 50 ευρώ που ανέφερα πριν τα πληρώνει κάποιος που είναι στο "Χωρίς Πάγιο" και δεν κάνει χρήση του αριθμού του. :down: Θα τους πάρω εγώ τηλέφωνο να δω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα συμβαίνει το εξής:

 

Την προηγούμενη βδομάδα έκανα μετάβαση σε πρόγραμμα iphone.

Πηρα την την επόμενη να δω αν ενεργοποιησανε το internet για να μη χρεώνομαι και μου είπαν οτι αυτό ενεργοποιηθηκε αλλά οχι τα δωρεάν λεπτά και τα μηνυματα του νεου προγραμματος που επέλεξα.

 

Εν τω μεταξυ στο myaccount δειχνει ακόμη το παλιό πρόγραμμα.

Και το 1284 αν παρω τηλ. μου λεει τον υπολοιπομενο χρονο του παλιου προγράμματος.

 

Αλλά πριν λιγο ηρθε μηνυμα απο το 1283 οτι εχετε υπολοιπο τοσα λεπτά και τοσα sms. Λεω θα ενεργοποιηθηκαν και αυτά αλλά ακομα αν στειλω μηνυμα στο 1284 μου με ενημερωνει για το παλιο προγραμμα.

 

Μια λεπτομερια που φανταζομαι παιζει καποιο ρολο ειναι οτι ο λογαρισμός μου εκδίδεται καθε 1 του μηνος που ειναι σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα συμβαίνει το εξής:

 

Την προηγούμενη βδομάδα έκανα μετάβαση σε πρόγραμμα iphone.

Πηρα την την επόμενη να δω αν ενεργοποιησανε το internet για να μη χρεώνομαι και μου είπαν οτι αυτό ενεργοποιηθηκε αλλά οχι τα δωρεάν λεπτά και τα μηνυματα του νεου προγραμματος που επέλεξα.

 

Εν τω μεταξυ στο myaccount δειχνει ακόμη το παλιό πρόγραμμα.

Και το 1284 αν παρω τηλ. μου λεει τον υπολοιπομενο χρονο του παλιου προγράμματος.

 

Αλλά πριν λιγο ηρθε μηνυμα απο το 1283 οτι εχετε υπολοιπο τοσα λεπτά και τοσα sms. Λεω θα ενεργοποιηθηκαν και αυτά αλλά ακομα αν στειλω μηνυμα στο 1284 μου με ενημερωνει για το παλιο προγραμμα.

 

Μια λεπτομερια που φανταζομαι παιζει καποιο ρολο ειναι οτι ο λογαρισμός μου εκδίδεται καθε 1 του μηνος που ειναι σημερα.

 

Eπίσης το 1284 μπορεί να έχει καθυστέρηση 1-2 ημέρες μέχρι να ενημερωθεί

Link to comment
Share on other sites

10 χρονια συνδρομητης τις vodafone με εταιρικό πακέτο τριών γραμμών κ μετά από επανεξέταση κιόλας μου βγάλανε το τεράστιο ποσο τον 178 euro και στις 3 γραμμές.:lol:

Περιμένω πως και πως να ξημερώσει για να παω για διακοπή.

 

Βρε ουστ λαμόγια δε σεβαστήκατε τα 10 χρονια που σας τα σκάω :mad:.

Link to comment
Share on other sites

10 χρονια συνδρομητης τις vodafone με εταιρικό πακέτο τριών γραμμών κ μετά από επανεξέταση κιόλας μου βγάλανε το τεράστιο ποσο τον 178 euro και στις 3 γραμμές.:lol:

Περιμένω πως και πως να ξημερώσει για να παω για διακοπή.

 

Βρε ουστ λαμόγια δε σεβαστήκατε τα 10 χρονια που σας τα σκάω :mad:.

 

Aπλά τώρα που θα κάνεις διακοπή ή φορητότητα θα σε πάρουν τηλέφωνο και θα σου αυξήσουν κατα πολύ το ποσό.. :cool:

Link to comment
Share on other sites

178e 3 συνδέσεις? Έλεος πια πρέπει να φτάσω στα άκρα δηλαδή?

 

Βασικά και μενα μου έδωσαν μικρή επιδότηση έκανα αίτηση φορητότητας σε κατάστημα cosmote και με πήραν τηλ απο την voda και μου αυξήσαν απο 100 σε 180 ευρω και ίσως παίρνει λίγο παραπάνω ακόμα. Ερώτηση πως γίνεται να ακυρώσω την αίτηση φορητότητας γιατί έχω υπογράψει κατι χαρτια που δε θυμάμαι και τι έγραφαν.

Link to comment
Share on other sites

soublaki-3 είναι σίγουρο αυτό ότι μπορείς να το ακυρώσεις? όχι ότι με χαλάει η cosmote αλλα αν μου τα σκάσουν χοντρά από τη vodafone θα το ξανασκεφτώ
Link to comment
Share on other sites

Και δε θα σου πουν μεγάλε υπέγραψες δε γίνετε να το ακυρώσουμε?

 

Λέω εγώ τώρα μήπως θα ήταν καλύτερα να πω στη cosmote δε θέλω συμβόλαιο θέλω καρτοκινητό?

Να μη μπλέξω με υπογραφές και τέτοια?

 

Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που δεν έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα και δεν έχεις παραλάβει την καρτα sim μπορείς να ακυρώσεις όποτε θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γινεται να συναδυασω το vodafone καρτοσυμβολαιο με τα vodafone mobile internet???λεει οτι το μονο που χρειαζεσαι ειναι συμβολαιο στη vodafone
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γινεται να συναδυασω το vodafone καρτοσυμβολαιο με τα vodafone mobile internet???λεει οτι το μονο που χρειαζεσαι ειναι συμβολαιο στη vodafone

 

Όχι δεν μπορείς. Τα mobile internet είναι μόνο για συμβόλαια. Το καρτοπρόγραμμα παίρνει τα ίδια πακέτα με τα καρτοκινητά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, λένε ότι το mobile internet για τα προγράμματα συμβολαίου, ανανεώνεται κάθε 1η του μηνός.. Δηλαδή από χθες υποτίθεται.. Ποια ώρα όμως?? Από τα μεσάνυχτα της προηγούμενης? (το βράδυ δηλαδή της 31ης Ιανουαρίου??) Ή άσχετα??
Link to comment
Share on other sites

Απλά έιχα το παλίο πρόγραμμα με 10 λεπτά δωρεάν χρόνο ομιλίας με πάγιο 7€ που έπεσε στα 4€ με τον καιρό.

Θα κάνω ανανέωση συμβολαίου με ταυτόχρονη αλλαγή συμβολαίου φυσικά για να έχει Internet .και στο πλαίσιο μου είπαν το ίδιο μου είπε την τιμή για την συσκευή ,φυσικά του διευκρίνησα ότi ειμαι συνδρομητής που θα αλλάξω πρόγραμμα και θα πάρω νέα συσκευή και μου έιπε βγαίνει στα 420€ απο 569€ η συσκευή και ότι επιδότηση έχω θα μειώσει την τιμη περατέρω.

Σε έναν φίλο μου το ίδιο έγινε με ενα iPhone 3GS είχε επιδότηση 150€ και πήρε την συσκεή με αναέωση συμβολαίου 150€ πιο κάτω απο την προσφορά που βγαέινει το iPhone για 18 μήνες!!!!!εκτός και αν ποια αυτό ισχύει μόνο για iphone !!!!

 

Ακουσε να δεις φιλε, γιατι ατα που λες ειναι μπερδεμενα. Ας δουμε τα δεδομενα :

1)Οταν κανεις μια νεα συνδεση σου δινουν μια επιδοτηση και σε δεσμευουν για 12 μηνες.

2)Οταν εχεις ηδη συνδεση και τελειωνει το 12μηνο, προκειμενου να σε δεσμευσουν με νεο 12μηνο σου δινουν μια επιδοτηση....(σαν να εκανες νεα συνδεση ας πουμε με το ιδιο νουμερο)

 

Λοιπον εδω υπαρχει μια "τρυπα" κατα τη γνωμη μου (αν εχω λαθος ας με διορθωσει καποιος). Η επιδοτηση που σου δινουν στην πρωτη περιπτωση ειναι αναλογη και του προγραμματος στο οποιο θα πας, δηλαδη σε οσο μεγαλυτερο παγιο θα δεσμευτεις, θα παρεις και πιο πολλα λεφτα επιδοτηση (και θα δεσμευτεις φυσικα να τους δωσεις πιο πολλα λεφτα με το περας του χρονου). Αυτο φαινεται λογικο!

Το περιεργο ειναι ομως οτι στην δευτερη περιπτωση, το ποσο επιδοτησης βγαινει με βαση τη χρηση του ετους που περασε και οχι του τι θα κανεις αποκει και περα. Δηλαδη σου λενε πχ οπως εμενα "δικαιουσαι 89 ευρω".....τους λεω "ναι ΟΚ αλλα ημουνα σε παγιο των 30 ευρω και θελω να παω σε παγιο των 50, παλι 89 μου δινετε?" και η απαντηση ειναι "ναι". Ηλιθιο γενικα....

Επισης ηλιθιο το συστημα τους ειναι οταν στο σεναριο 2 σου δινουν επιδοτηση μικροτερη αποτι να εκανες νεα συνδεση στο ιδιο προγραμμα. Δηλαδη πχ στο παραδειγμα που ειπαμε παραπανω, αμα μεινεις στα 30 ευρω παγιο σου δινουν τα 89 ευρω....αμα ομως εκανες νεα συνδεση απο την αρχη, για το παγιο των 30 ευρω η επιδοτηση αντιστοιχει σε 120 ευρω πχ (δε το εχω κοιταξει, αλλα παραπανω σιγουρα...).....αρα γιατι θελουν να με αναγκασουν να κανω διακοπη και ξανα συνδεση απο την αρχη για να παρω τα 120? Χαζο δεν ειναι?

 

Αν καταλαβες τα παραπανω, στο δικο σου παραδειγμα αποτι καταλαβαινω, αν ησουνα σε προγραμμα με 4 ευρω παγιο που ειναι ελαχιστο, πρεπει τελειωνοντας ο χρονος να σου δωσανε καμια αστεια επιδοτηση 30 ευρω πχ.... Εφοσον θες να πας σε προγραμμα με 40 ευρω παγιο, αν εκανες νεα συνδεση απο το 0 θα ειχες πολυ καλη επιδοτηση, πχ 200 ευρω...αρα προς θεου μη δεχτεις να ανανεωσεις με τα 40... κανε διακοπη, θα σε παρουν τηλεφωνο μετα να σε ρωτησουν γιατι διεκοψες και θα τους εξηγησεις, και τελικα θα σου δωσουν τουλαχιστον τα 200 (ή οσα αντιστοιχουν τελος παντων στο παγιο των 40 ευρω). Δυστυχως η διαδικασια πρεπει αν γινει ετσι και δε μπορεις να κανεις κουβεντα σε καταστημα vodafone γιατι οι υπαλληλοι δεν εχουν τετοιες διακιοδοσιες να μιλησουν για αναπροσαρμογες επιδοτησεων κλπ. Τωρα δε ξερω αν μπορεις αν παρεις και κατευθειαν στη vodafone και να μιλησεις με το αντιστοιχο τμημα πρωτου κανεις καν διακοπη...αλαλ ετσι με τη διακοπη γινεται σιγουρα.

 

Παντως σε αυτο που λες για το mediamarkt/πλαισιο κλπ, αν εγω τα εχω καταλαβει σωστα, η τιμη που σου ειπανε στο παγιο των 40 ευρω ειναι με την επιδοτηση μεσα, και δεν πεφτει αλλο με βαση την επιδοτηση που ηδη εχεις.....1 επιδοτηση παιρνεις, ή θα παρεις οσα σου εχουν προτεινει τωρα, ή θα ανεις νεα συνδεση απο την αρχη και θα παρεις αυτη που σου λενε στο mediamarkt/πλαισιο, ή (και αυτο προτεινω) θα μιλησεις με τη vodafone ειτε μετα απο διακοπη ειτε πριν, και θα σου αναδιαμορφωσει την υπαρχουσα επιδοτηση σε αυτην που αντιστοιχει στο παγιο των 40 ευρω (ή και μεγαλυτερη) και θα πας μετα στο mediamarkt/πλαισιο και θα τη χρησιμοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...