Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα ειχα κανει πριν ενα χρονο συμβολαιο 12 μηνο οταν πριν τελειωσει ο 12 ος μηνας πηγα να κανω διακοπη μου ειπαν οτι θα κοπει σε ενα μηνα η συνδεση(13 ο παγιο) και οτι επειδι o λογαριασμος εκδιδεται στης 10 του μηνα και τι διακοπη την εκανα στις 12 θα πληρωνα κι αλλο παγιο (14 ο) αμα δεν τους τα πληρωσω τι? θα με παιρνουν καθε τρις και λιγο στο σταθερο και θα με πριζουν? γιατι να τους χαρισω λεφτα δεν παιζει ;)

Το παγιο θα είναι αναλογικό για τις ημέρες που θα παραμείνεις, δηλαδή αν μείνεις για 2 ημέρες θα πληρώσεςις πάγιο 2 ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Το παγιο θα είναι αναλογικό για τις ημέρες που θα παραμείνεις, δηλαδή αν μείνεις για 2 ημέρες θα πληρώσεςις πάγιο 2 ημερών.

 

Σωστο και αυτο, αλλα θελω να συμπληρωσω και κατι αλλο...

 

Όταν εκανες την συνδεση στον πρωτο λογαριασμό είχες προπληρώσει ενα πάγιο....

Η αποσύνδεση πραγματοποιητε 1 μηνα απο την ημερομηνια αιτήσης.... και ο λογος ειναι οτι ετσι σου επιστρεφετε το παγιο... αν αυτο το διαστημα εχεις ξεπερασει τον χρονο ομιλιας θα λαβεις κ το παραπανω ποσο με την ενδειξη "ΤΕΛΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω το οικονομικο 20 μαζι με 5 Ευρω για 500λ. προς vodafone. Το συνολο του λογαριασμου μαζι με τα τελη ειναι περιπου 28 Ευρω το μηνα και το 12μηνο μου συμπληρωνεται στις 18 Ιουλιου 2010 (σε περιπου 2 μηνες).

Εκανα αιτηση μεταφορας στην cosmote γιατι διαπιστωσα πως στο απεριοριστο 35 πληρωνω τα ιδια χρηματα ανα μηνα αλλα εχω αρκετα μεγαλυτερους χρονους δωρεαν ομιλιας,δωρεαν μηνυματα,κτλ ΚΑΙ δωρεαν το LG Mini !!!

Δεδομενου οτι απο οτι μου ειπαν η διαδικασια μεταφορας θα διαρκεσει περιπου 10 ημερες, μηπως γνωριζετε αν η vodafone θα μου επιβαλει καποιου ειδους προστιμο (και ποσο ?) για την νωριτερη αναχωρηση ?

Στο Γερμανο μου ειπαν οτι ισως αφου προκειται για μικρο χρονικο διαστημα να μην επιβαλουν καμμια ποινη, αλλα αμφιβαλω αν αφηνουν εστω και μια ημερα αχρεωτη.

Η επιδοτηση που πηρα περυσι για την ανανεωση του συμβολαιου ηταν περιπου 100+ Ευρω (δεν θυμαμαι ακριβως) και την συμψηφισα με την αγορα καποιας συσκευης (που μου βγηκε δωρεαν).

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσεις γύρω στα 15 € για να σπάσεις το συμβόλαιο.

 

Ευχαριστω για την απαντηση σου. Αν ισχυει το ποσο που αναφερεις δεν εχω κανενα ενδοιασμο καθως ειναι ολοφανερο πως με συμφερει η αλλαγη.

 

Ακουσα οτι υπαρχει μια υπηρεσια που την καλεις και σου λεει ακριβως το ποσο που προκειται να επιβαρυνθεις.

 

Γνωριζεις αν ισχυει κατι τετοιο?

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζεις αν ισχυει κατι τετοιο?

Δεν γνωρίζω. Θα σου πρότινα να επικοινωνήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών και να τους ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στις τιμές που αναφέρει εδώ για unlimited προγράμματα συμβολαίου http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1531 μου είπαν απο κατάστημα vodafone ότι αν δε θέλω επιδότηση συσκευής ειναι -10 ευρώ.Ισχύει;Για παράδειγμα το unlimited 35 από 25.59 θα γίνει 15.59;

 

Επίσης,είναι τελικές τιμές αυτές για το μήνα ή υπάρχουν τίποτα φόροι και ανεβαίνει το πάγιο;

 

Και τέλος,εδώ http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8361 που αναφέρει τις συνδυαστικές λύσεις vodafone hellas online που ξεκινάνει όταν το πάγιο τηλεφώνου ειναι απο 30 ευρώ και πάνω,πιάνει και το unlimited 35 που όμως τώρα με την έκπτωση έχει πάει στα 25.59;

Edited by ladybirda
Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσεις γύρω στα 15 € για να σπάσεις το συμβόλαιο.

 

Καλημερα,

 

Επικοινωνησα σημερα και μου ειπαν πως ειναι περιπου 38+ Ευρω. Μου εξηγησαν πως το ποσο της επιδοτησης (119 Ευρω) δεν διαιρειται δια 12 αλλα παραμενει χωρις αποσβεση το πρωτο 6μηνο ??? και εν πασει περιπτωση ειναι 16% του ποσου το μηνα =19Ε/μηνα ???

Προσθεσε δε οτι για αποχωρηση 20 μερες πριν την συμπληρωση του 12μηνου δεν υπαρχει επιβαρυνση και οτι καλο θα ηταν να ξανακαλεσω σε λιγες ημερες που θα εχουν αλλαξει ημερολογιακα τα πραγματα.

 

Ετσι λοιπον θα περιμενω μεχρι να με ειδοποιησουν οτι εγκριθηκε η φορητοτητα και πριν δωσω το οκ θα τους ξανακαλεσω για να μαθω το ακριβες ποσο της επιβαρυνσης.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εχω μια ερωτηση:αν θελω μπορω να χρησιμοποιησω την επιδοτηση και να την αφαιρουν απτο λογαριασμο μου καθε μηνα αντι για αγορα συσκευης.σωστα?η ερωτηση ειναι αν το ποσο των χρηματων που θα μου αφαιρεσουν θα ειναι το ιδιο με το συνολικο ποσο της επιδοτησης.(ειμαι στη vodafone)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Επικοινωνησα σημερα και μου ειπαν πως ειναι περιπου 38+ Ευρω. Μου εξηγησαν πως το ποσο της επιδοτησης (119 Ευρω) δεν διαιρειται δια 12 αλλα παραμενει χωρις αποσβεση το πρωτο 6μηνο ??? και εν πασει περιπτωση ειναι 16% του ποσου το μηνα =19Ε/μηνα ???

Προσθεσε δε οτι για αποχωρηση 20 μερες πριν την συμπληρωση του 12μηνου δεν υπαρχει επιβαρυνση και οτι καλο θα ηταν να ξανακαλεσω σε λιγες ημερες που θα εχουν αλλαξει ημερολογιακα τα πραγματα.

 

Ετσι λοιπον θα περιμενω μεχρι να με ειδοποιησουν οτι εγκριθηκε η φορητοτητα και πριν δωσω το οκ θα τους ξανακαλεσω για να μαθω το ακριβες ποσο της επιβαρυνσης.

 

Οντως για τους πρωτους 6 μηνες ειναι το 100% της επιδοτησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω το οικονομικο 20 μαζι με 5 Ευρω για 500λ. προς vodafone. Το συνολο του λογαριασμου μαζι με τα τελη ειναι περιπου 28 Ευρω το μηνα και το 12μηνο μου συμπληρωνεται στις 18 Ιουλιου 2010 (σε περιπου 2 μηνες).

Εκανα αιτηση μεταφορας στην cosmote γιατι διαπιστωσα πως στο απεριοριστο 35 πληρωνω τα ιδια χρηματα ανα μηνα αλλα εχω αρκετα μεγαλυτερους χρονους δωρεαν ομιλιας,δωρεαν μηνυματα,κτλ ΚΑΙ δωρεαν το LG Mini !!!

Δεδομενου οτι απο οτι μου ειπαν η διαδικασια μεταφορας θα διαρκεσει περιπου 10 ημερες, μηπως γνωριζετε αν η vodafone θα μου επιβαλει καποιου ειδους προστιμο (και ποσο ?) για την νωριτερη αναχωρηση ?

Στο Γερμανο μου ειπαν οτι ισως αφου προκειται για μικρο χρονικο διαστημα να μην επιβαλουν καμμια ποινη, αλλα αμφιβαλω αν αφηνουν εστω και μια ημερα αχρεωτη.

Η επιδοτηση που πηρα περυσι για την ανανεωση του συμβολαιου ηταν περιπου 100+ Ευρω (δεν θυμαμαι ακριβως) και την συμψηφισα με την αγορα καποιας συσκευης (που μου βγηκε δωρεαν).

 

Με πηραν τηλεφωνο απο τη vodafone το μεσημερι......

Για να μη φυγω μου δινουν επισης ΔΩΡΕΑΝ το LG Mini.

Σαν προγραμμα μου προσφερουν το unlimited 50 με 50% εκπτωση που θα μου κοστιζει μηνιαια 28.47 Ευρω συμπεριλαμβανομενων και των τελων κινητης τηλεφωνιας.

Αναλυτικα μου ειπαν:

300λ προς αλλα κινητα

1500 προς σταθερα

1500 προς VF

1500 μηνυματα.

Θελω αυριο να διευκρινησω το αν ο αριθμος μηνυματων ειναι προς ολους η μονον προς VF. Αν καταφερω δε να προσθεσω και ιντερνετ (οποιουδηποτε μεγεθους), νομιζω οτι τελικα θα μου εχουν κανει μια πολυ καλη αντιπροταση.

Εσεις τι λετε ???

 

Οντως για τους πρωτους 6 μηνες ειναι το 100% της επιδοτησης.

 

Εννοεις, οτι για τους πρωτους 6 δεν αποσβαινεται καθολου το ποσο της επιδοτησης. Δηλαδη, αν πας να φυγεις τον 7ο θα επιβαρυνθεις με ολοκληρο (100%) το ποσο της επιδοτησης που πηρες.

 

ΥΓ. Παλι καλα,που δεν το ζητανε και εντοκα.....:lol:

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση!
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Με πηραν τηλεφωνο απο τη vodafone το μεσημερι......

Για να μη φυγω μου δινουν επισης ΔΩΡΕΑΝ το LG Mini.

Σαν προγραμμα μου προσφερουν το unlimited 50 με 50% εκπτωση που θα μου κοστιζει μηνιαια 28.47 Ευρω συμπεριλαμβανομενων και των τελων κινητης τηλεφωνιας.

Αναλυτικα μου ειπαν:

300λ προς αλλα κινητα

1500 προς σταθερα

1500 προς VF

1500 μηνυματα.

Θελω αυριο να διευκρινησω το αν ο αριθμος μηνυματων ειναι προς ολους η μονον προς VF. Αν καταφερω δε να προσθεσω και ιντερνετ (οποιουδηποτε μεγεθους), νομιζω οτι τελικα θα μου εχουν κανει μια πολυ καλη αντιπροταση.

Εσεις τι λετε ???

Ναι τα μηνυματα ειναι προς vodafone. Μπορεις να τους ζητησεις να πας σε unlimited με ιντερνετ. Δε χανεις τιποτα να ρωτησεις.

Εννοεις, οτι για τους πρωτους 6 δεν αποσβαινεται καθολου το ποσο της επιδοτησης. Δηλαδη, αν πας να φυγεις τον 7ο θα επιβαρυνθεις με ολοκληρο (100%) το ποσο της επιδοτησης που πηρες.

 

ΥΓ. Παλι καλα,που δεν το ζητανε και εντοκα.....:lol:

Στον 7ο μπορει να γλυτωνεις κατι, νωριτερα ομως πληρωνεις ολο το ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω οτι το 1 τριμηνο, ειχε -533.000 νεες συνδεσεις. :blink: Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

εχω με την vodafone ενα προγραμμα iphone.

 

με καποια δωρεαν λεπτα,μνμ,gb

 

σε πιο νουμερο πρεπει να στειλω sms για να δω ποσα λεπτα , mb κτλ

εχω ακομα διαθεσιμα για αυτον το μηνα.?

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αποστέλεις δωρεάν ένα κενό μήνυμα στο 1284.

 

Επίσης, καλείς πάλι δωρεάν το 1284. Ό,τι απ'τα 2 σε βολεύει.

 

Ενημέρωση υπάρχει μόνο για ομιλία/ sms.

 

Για υπολειπόμενα mb καλείς 13830.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση 1

διαβασα τις τελευταιες 5 σελιδες ( βιαστικα ειναι η αληθεια ) και δεν καταλαβα τελικα αν οι νεες τιμες για τα unlimited προγραμματα θα ισχυσουν και για τις παλιες συνδεσεις ..

τι θα λαχει ?

 

ερωτηση 2

απο τον ιανουαριο εχω unlimited και λογαριασμους στο 50 ευρω , ενω στη βοντα ειμαι 6-7 χρονια .. επιδοτηση γελοια της ταξης των 140 ευρω με κανει να σκεφτομαι φορητοτητα .. απο ποτε μπορω να φυγω ?

 

ευχαριστω ..

απαντηστε σημερα .. αυριο απεργια ;-))

Link to comment
Share on other sites

εχω κλεισει 4-5 μηνες που εκανα το συμβολαιο .... μπορω σιγουρα ?

 

Φυσικά.. απλώς υποτίθεται ότι θα πρέπει να πληρώσεις το ποσό της επιδότησης.. Βασικά μπορείς να κάνεις κάτι απλό. Μπορείς να πάρεις τώρα στο 13830 και να ρωτήσεις να σου πουν τι ποσό χρωστάς γιατί θέλεις να φύγεις με φορητότητα.. Κάνε τέτοιο αίτημα και περίμενε να σε πάρουν να σου πουν το ποσό.. Θα σου προτείνουν σίγουρα έκπτωση στο πάγιό σου 30% (αυτό κάνουν σε όλους) και μετά όταν είναι η εποχή να πάρεις επιδότηση ξανακάντο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν παιρνεις κινητο με επιδοτηση και πας απο αλλο καταστημα (οχι της vodafone) η τιμη που θα το παρεις ειναι αυτη του καταστηματος που επιλεξες και οχι του τιμοκαταλογου της vodafone, σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Οταν παιρνεις κινητο με επιδοτηση και πας απο αλλο καταστημα (οχι της vodafone) η τιμη που θα το παρεις ειναι αυτη του καταστηματος που επιλεξες και οχι του τιμοκαταλογου της vodafone, σωστα?

 

Για Πλαισιο που ξερω ειναι η τιμη του καταστηματος.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Για Πλαισιο που ξερω ειναι η τιμη του καταστηματος.

 

νομιζω οτι και για τα υπολοιπα καταστηματα το ιδιο ισχυει!

Link to comment
Share on other sites

Αντιθετα για cosmote σε Πλαισιο ισχυει η τιμη καταλογου cosmote.Αρα ειναι θεμα συμβασης με καθε εταιρια.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά.. απλώς υποτίθεται ότι θα πρέπει να πληρώσεις το ποσό της επιδότησης.. Βασικά μπορείς να κάνεις κάτι απλό. Μπορείς να πάρεις τώρα στο 13830 και να ρωτήσεις να σου πουν τι ποσό χρωστάς γιατί θέλεις να φύγεις με φορητότητα.. Κάνε τέτοιο αίτημα και περίμενε να σε πάρουν να σου πουν το ποσό.. Θα σου προτείνουν σίγουρα έκπτωση στο πάγιό σου 30% (αυτό κάνουν σε όλους) και μετά όταν είναι η εποχή να πάρεις επιδότηση ξανακάντο.

 

οκ ... και η εποχη να παρω επιδοτηση θα ερθει με τη συμπληρωση 12 μηνου ή νωριτερα ?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η επιδότηση βγαίνει στο 9μηνο ή 10μηνο. Αλλά, άσχετα από πότε θα υπογράψεις το συμβόλαιο, ισχύει για ένα χρόνο από την αρχική σύνδεση ή από προηγούμενη ανανέωση.

 

Αν δηλαδή, συμπληρώνεις χρόνο π.χ. στις 12 Ιουλίου και ανανεώσεις το συμβόλαιο , π.χ. στις 30 Μαίου, τότε η ανανέωση αρχίζει να μετράει από τις 12 Ιουλίου 2010 μέχρι και τις 12 Ιουλίου 2011, και όχι από τις 30 Μαίου.:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...