Jump to content

Ψωνίζετε δικτυακά;


ivassilis
 Κοινοποίηση

Ψωνίζετε δικτυακά;  

80 members have voted

  1. 1. Ψωνίζετε δικτυακά;

    • Ναι, αλλά σπάνια.
      22
    • Ναι, συχνά.
      50
    • Οχι, ποτέ (λόγοι ασφάλειας συναλλαγών)
      3
    • Οχι, ποτέ (απλά δεν έτυχε)
      5


Recommended Posts

Αγορές μέσω νετ πάρα πολλές κ κυρίως cd μουσικά... Αλλά τις αγορές αυτές τις έκανα μέσω της κάρτας ενός φίλου μου... Και για να μην τον ζαλίζω πήγα και έβγαλα και εγώ κάρτα και θα αρχίσω να κάνω τις αγορές μου... Τα ρούχα δν είναι λίγο ρίσκο? Για τα μεγέθη εννοώ... Αν το πάρεις και δν σου κάνει τότε...?:O
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα ρούχα δν είναι λίγο ρίσκο? Για τα μεγέθη εννοώ... Αν το πάρεις και δν σου κάνει τότε...?:O

 

εγώ μερικές φορές ψώνισα ρούχα. αν υπάρχει πρόβλημα απλά τα στέλνεις πίσω με χρέωση της εταιρίας χωρίς πρόβλημα. γενικά πάντως ψωνίζω απευθείας στην αγορά γιατί το απολαμβάνω εκτός και αν πρόκειται για κανένα κομμάτι που δεν το βρίσκω στην αγορά παρά μόνο στο διαδύκτιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συχνά κυρίως από ελβετία και δύο φορές από σουηδία, είμαι φαν των ποιοτικών προϊόντων και κάποια δυστυχώς δεν εισάγονται ελλάδα.

Από ελβετία κυρίως ρολόγια, σουγιαδάκια της Victorinox και στυλούς Caran d'Ache.

Από σουηδία ένα outodoor μαχαίρι Fallkniven και πριόνι Bahco.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συχνά κυρίως από ελβετία και δύο φορές από σουηδία, είμαι φαν των ποιοτικών προϊόντων και κάποια δυστυχώς δεν εισάγονται ελλάδα.

Από ελβετία κυρίως ρολόγια, σουγιαδάκια της Victorinox και στυλούς Caran d'Ache.

Από σουηδία ένα outodoor μαχαίρι Fallkniven και πριόνι Bahco.

exiun diafora se timh apo oti sthn ellada? dld einai pio fthna h aplos den kukloforoun edo?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πάμπολες αγορές μικροπραγμάτων κυρίως, όπως καλώδια βίντεο,είδη υπολογιστών,εκτυπωτές,φωτογραφικές μηχανές,καρτες μνήμης κτλ πριν 2 μήνες προχώρησα και σε μια μεγάλη αγορά , μια lcd 32' Samsung.Ήρθε κανονικά μέσα σε 2 μέρες από Γαλλία στην πόρτα του σπιτιόυ μου χωρίς κανένα πρόβλημα.Η διαφορά στην τιμή με τα καταστήματα εδώ ήταν 350 ευρω!!
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Ψωνίζω συχνά απο το νετ!Τις περισσότερες φορές για τον υπολογιστή,αλλά και άλλα πράγματα!:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ψωνίζω συχνά. Κανένα cd και αξεσουάρ για το κινητό μου.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μόνο αγόρασα ένα Ipod nano και μία ξυριστική μηχανή. :)

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω ψωνίσει αρκετές φορές διάφορα είδη από σελίδες της Ελλάδας, με τη διαδικασία της αντικαταβολής...

 

Αποφάσισα να αγοράσω αντικείμενα (βιβλία αρχικά) και από το Amazon.co.uk...

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος έμπειρος την όλη διαδικασία; Χρεώσεις, πιστωτικές, παράδοση, ΦΠΑ, πληρωμή, καθυστερήσεις κτλ;

...It does not do to dwell on dreams and forget to live...
Link to comment
Share on other sites

όχι. δεν εμπιστεύομαι ακόμα να ψωνίσω από το νετ, όχι τόσο για τους τρόπους πληρωμής αλλά για το ποιότητα του αγαθού, τον χρόνο παράδοσης αλλά και τυχών προβλήματα κατά την διεκπεραίωση.
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

όχι. δεν εμπιστεύομαι ακόμα να ψωνίσω από το νετ, όχι τόσο για τους τρόπους πληρωμής αλλά για το ποιότητα του αγαθού, τον χρόνο παράδοσης αλλά και τυχών προβλήματα κατά την διεκπεραίωση.

 

Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο νομίζεις! Ίσα - Ίσα που μέσω του net μπορείς να αγοράσεις πράγματα που δεν υπάρχουν στην Ελληνική αγορά! :)

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

όχι. δεν εμπιστεύομαι ακόμα να ψωνίσω από το νετ, όχι τόσο για τους τρόπους πληρωμής αλλά για το ποιότητα του αγαθού, τον χρόνο παράδοσης αλλά και τυχών προβλήματα κατά την διεκπεραίωση.

 

Καλημέρα...

Γιατί να είσαι έτσι όμως?:confused: μήπως έχεις κάνει αγορά στο παρελθόν και "την εχεις πατήσει" ?

Π.Χ. μου έτυχε κάποια στιγμή να αγοράσω online απο Πλαίσιο ένα dvd-rw κατά τη μεταφορά έγινε ζημιά απο κούριερ την οποία ανέλαβε η προαναφερθέν εταιρία να μου αντικαταστήσει...:rolleyes:

Τα προιόντα αν βέβαια είναι απο επώνυμες εταιρίες νομίζω πως είναι αξιόπιστα πάντως...:worry:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο χρόνο έχω ψωνήσει 10-12 φορές, τις περισσότερες από ebay. Δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Μια φορά μόνο μου ήρθε ένα cd το οποίο ήταν μια καλοφτιαγμένη κόπια, ωστόσο το κατάλαβα αμέσως, το είπα στον πωλητή, ο οποίος μου επέστρεψε τα χρήματα της αγοράς.

Γενικά το εμπιστεύομαι πολύ, και σε κάθε αγορά ρίχνω και μια ματιά στο ebay μήπως πετύχω κάτι αντίστοιχο σε πιο συμφέρουσες τιμές. :)

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο χρόνο ψωνίζω πολυ συχνά και όχι μονο απο το e shop ή απο το εξωτερικό, όπως έκανα παλαιότερα.

Την τελευταία αγορά την έκανα προχτές, όπου πήρα ένα θερμόμετρο που μετρά τη θερμοκρασία απο το αυτί και οπου (το συγκεκριμένο θερμόμετρο) το εισάγει μόνο ένα φαρμακείο.

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα, γιατί και τα προιόντα που είτε ειναι ελλατωματικά είτε τα "εξαφανίζουν" απο την πολυκατοικία (μου έτυχε κι αυτο μ΄ενα cd), τα αντικαθιστουν και στη μια και στην άλλη περίπτωση.;)

Link to comment
Share on other sites

τα τελευταια πεντε χρονια εχω κανει πολλες αγορες απο net... Τις ποιο πολλες φορες απο ebay αλλα και από αλλού. Υπήρξαν μερικές φορες μικροπροβληματα αλλα γενικα θα ελεγα .. ειμαι ευχαριστημενος.
ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω οτι αξιζει να ψωνιζεις απο το νετ καθως βρισκεις οτιδηποτε θελεις και σε πολυ καλυτερες τιμες απο οτι στα μαγαζια.Προχθες αγορασα απο το ebay ενα memory stick 2giga πουστα μαγαζια το βρηκα στα 100-110 ευρω και εγω το πηρα μολις 20.Μ ηρθε σπιτι μετα απο μια βδομαδα οκ.....
Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω οτι αξιζει να ψωνιζεις απο το νετ καθως βρισκεις οτιδηποτε θελεις και σε πολυ καλυτερες τιμες απο οτι στα μαγαζια.Προχθες αγορασα απο το ebay ενα memory stick 2giga πουστα μαγαζια το βρηκα στα 100-110 ευρω και εγω το πηρα μολις 20.Μ ηρθε σπιτι μετα απο μια βδομαδα οκ.....

 

Να ξέρεις βέβαια ότι το stick που πήρες είναι αντιγραφή (όχι αυθεντικό sony), αλλά συνήθως δουλεύουν και αποδίδουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε δν ξερω αν ειναι αντιγραφη η οχι εμενα μ ηρθε με το κουτακι του και το card adaptor που το πουλανε και εδω στα μαγαζια και το εχω τωρα κοντα 1μηνα και μ λειτουργει μια χαρα!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναί, έχω αγοράσει ολόκληρο τον υπολογιστή που χρησιμοποιώ αυτή την στιγμή!

 

Δεν βρίσκω τον λόγο να μην κάνει κάποιος τις αγορές του μέσω internet!

 

Εγώ σύγκρινα την τιμή που θα πλήρωνα αν αγόραζα ένα - ένα τα κομάτια του υπολογιστή από το κατάστημα, με την τιμή που θα πλήρωνα αν τα αγόραζα μέσω internet.

 

Προέκυψε διαφορά 200 ευρώ!

 

Μόλις μου τα παρέδωσαν στο σπίτι, συμπέρανα ότι έκανα λάθος υπολογισμούς.

 

Τελικά το κέρδος μου ήταν ακόμα μεγαλύτερο!

 

Δεν υπολόγισα:

 

1.Την ταλαιπωρία που γλύτωσα από το να τρέχω στο κατάστημα (άντε να βρέις να παρκάρεις κάπου κοντά για να φορτώσεις τα πράγματα...)

 

2.Το κουβάλημα.

 

3.Σε ιδανικές συνθήκες θα πήγαινα σε ένα μόνο κατάστημα. Φανταστείτε να μην υπήρχαν όλα, όσα χρειαζόμουν σε ένα και να έπρεπε να τρέχω και αλλού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
ψωνιζω αρκετα συχνα απο ebay

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Και γω ψωνιζω αρκετα συχνα.Εχω παρει και υπολογιστη μεσω ιντερνετ.Κυριως ψωνιζω απο ελληνικα e-shops.Απο εξωτερικο ακομα οχι.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι εγω ψωνιζω αντιθετα οτι μπορω να βρω εδω αλλα στο 1/4 της τιμης για να μην πω στο 1/5!!(π.χ τηλεκ.ελικοπτερακι απο τα ouaou poy ειχε 36 ευρω με τα εξοδα μεταφορας 29+7 απο το διαδικτιο το βρηκα 1.90 +14 εξοδα δλδ 15.90);)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...