Jump to content

[Επίσημο] HTC Ρ3600 (Trinity)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα κ από μένα. Εχω διαβάσει πολλές φορές να γράφονται άσχημα σχόλα για το GPS του P3600 και αν και δεν είχα ποτέ εξωτερικό GPS ή SirfStarIII πρέπει να σας πώ πως είμαι πολύ ευχαριστημένος με το σήμα του P3600 και ποτέ μα ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει χρόνους κλειδώματος πάνω από δύο λεπτά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια παμε ολοι να δωσουμε μια ψηφο μπας κ μας δοσουνε κ στο trinity wm6.

 

Μην ενωχλειστε που ζηταει λεφτα απλα μην δωσετε τιποτα,

η ψηφος σας θα καταχωρηθη ετσι κ αλλιως κ μπορειτε να την

δείτε κανωντασ ενα click στο tab που λεει Signatures.

 

http://www.ipetitions.com/petition/P3600UpgradetoWM6/index.html

 

:)

Link to comment
Share on other sites

εγω επιμενω παντως με το 3600 μολις ανοιξω το dest ειναι ηδη κλειδωμενο το σημα με 1-2 δορυφορους ηδη και μεσα σε 30 δευτερα περιπου ειναι ετοιμο για πλοηγηση:!:

 

δεν ξερω ποιος κανει μαγικα (εσεις η εγω :rolleyes:)

 

αλλα μου δουλευει τελεια...:!:

 

μαιστα !!:mad:

 

:D:D:D

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα παίζει άψογα....

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα μιας και μιλάμε για το GPS...

Στο Destinator, κάτω απο το COM Port που έχει έναν αριθμό, το Baud Rate, τί είναι αυτό και ποιά τιμή πρέπει να έχει;;;

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
τελικα μαλλον βρηκα τι φταιει που αργει το gps μου να δωσει στιγμα,η αλουμινενια θηκη!!!!αν ειναι δυνατον ρε γαμωτο!!!!οταν το εχω σκετο βρισκει αμεσως,οταν το βαζω στη θηκη με @@@@@@@ κριμα ρε γαμωτο
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλοι μου! Μόνο μια ερώτηση ακόμα! Το Ρ3600 έχει βύσμα για εξωτερική κεραία GPS? Το FSC Loox N560 μου με εξωτερική έχει το καλύτερο GPS, όμως χωρίς την εξωτερική κεραία είναι σαν να μην έχει GPS. Πάντως το βύσμα για κεραία του Ν560 είναι ολόιδιο με του G500 kai toy X500
Link to comment
Share on other sites

Έχει βύσμα για εξωτερική κεραία GPS, αλλά δεν το χρειάζεσαι. Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 4 ημέρες, βρίσκει το σήμα σε λιγότερο από 30 sec και κλειδώνει αμέσως. Δεν έχει τύχει μέχρι τώρα να το χάσει καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βύσμα για εξωτερική κεραία GPS, αλλά δεν το χρειάζεσαι. Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 4 ημέρες, βρίσκει το σήμα σε λιγότερο από 30 sec και κλειδώνει αμέσως. Δεν έχει τύχει μέχρι τώρα να το χάσει καθόλου.

 

Ευχαριστώ Γιώργο! Μάλλον θα το παραγγείλω την δευτέρα το πρωί! Ελπίζω μόνο η ακουστική του σαν κινητό να μην έχει τα χάλια της ΕΤΕΝ και ειδικά του Μ600 που είχα!

Link to comment
Share on other sites

Έχει βύσμα για εξωτερική κεραία GPS, αλλά δεν το χρειάζεσαι. Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 4 ημέρες, βρίσκει το σήμα σε λιγότερο από 30 sec και κλειδώνει αμέσως. Δεν έχει τύχει μέχρι τώρα να το χάσει καθόλου.

 

 

Δεν εχει βυσμα για εξωτερικη κεραια GPS το trinity...

 

Το βύσμα που εχει ειναι για εξωτερικη κεραια GSM κ μονο..

Link to comment
Share on other sites

τελικα μαλλον βρηκα τι φταιει που αργει το gps μου να δωσει στιγμα,η αλουμινενια θηκη!!!!αν ειναι δυνατον ρε γαμωτο!!!!οταν το εχω σκετο βρισκει αμεσως,οταν το βαζω στη θηκη με @@@@@@@ κριμα ρε γαμωτο

 

γιαννη αυτο αναφερεται και στις οδηγιες των εξωτερικων receiver....

 

""μακρια απο μεταλλα για να αποφευχθει προβλημα στο σημα"":)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια θετικότατη ψήφο για το gps του p3600 μας, το εχω απο την παρασκευή, οπως λετε εδω οι περισσότεροι δουλεύει αψογα κ μεσα σε 30δευτ ειναι ready!!! Επίσης μου εχει κάνει εντυπωση η πολύ γρήγορη κ σωστή απόκριση που έχει στην ταχύτητα!!! δεν το περίμενα μιας κ οπως εγραψα μερικες σελίδες πριν, ενα ΕΤΕΝ που δοκίμασα με την μηχανή μου στην εθνική (με SirfStar) ηταν χάλι μαύρο, ετρεχα με 120 για πολύ ωρα κ αυτό ήταν κολημένο στα 56χλμ κ πιο πανω δεν πήγε ποτε σε 45 λεπτα διαδρομη... :(

 

Επι του παρόντως, ρίχτε μια ματιά εδω:

http://www.efficasoft.com/gpsutilities.html

μου αρέσει παρα πολυ, το δοκίμασα σήμερα, υποστηρίζει το να περασεις χάρτη απο jpg κτλ, θα τραβήξω screenshot απο google earth κ θα το δοκιμάσω αύριο!

Na pernate kala...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιώργο! Μάλλον θα το παραγγείλω την δευτέρα το πρωί! Ελπίζω μόνο η ακουστική του σαν κινητό να μην έχει τα χάλια της ΕΤΕΝ και ειδικά του Μ600 που είχα!

 

Η ακουστική του είναι στα επίπεδα ενός κινητού τηλεφώνου και όχι σαν ενός pocket pc που υποστηρίζει και λειτουργίες τηλεφώνου.

 

Το GPS του σίγουρα δεν είναι τραγικό αλλά και σίγουρα δεν φθάνει στα επίπεδα του Sirf III.

Link to comment
Share on other sites

Η ακουστική του είναι στα επίπεδα ενός κινητού τηλεφώνου και όχι σαν ενός pocket pc που υποστηρίζει και λειτουργίες τηλεφώνου.

 

Το GPS του σίγουρα δεν είναι τραγικό αλλά και σίγουρα δεν φθάνει στα επίπεδα του Sirf III.

 

Η πρώτη τίμια κατοτοπιστικότατη απάντηση. Ευχαριστώ! Για κάποιο λόγο οταν ακουω μονο καλα δεν τα πιστευω! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!

 

Σε λίγο έχοντας επιδότηση, λέω να αγοράσω το πρώτο ppc και λόγω του ότι πρέπει να επιλέξω ανάμεσα σε κάπιο HTC (΄δεν ξέρω αν πρέπει να το σκεφτώ για κάτι άλλο) αρχικά ήμουν ανάμεσα στο Ρ3300(που μου άρεσε με την πρώτη ματιά) και το Ρ3600 αλλά διαβάζοντας τα σχόλια των έμπειρων κατέληξα πως μαλλον δεν τίθεται θέμα για το ποιό είναι καλύτερο!

Επειδή όμως όπως ανέφερα θα είναι το πρώτο ppc θα ήθελα μια προκαταρκτική βοήθεια αν σας είναι εύκολο!

 

Το θέμα με το gps λύνεται εύκολα? Η εγκατάσταση και η καλή του λειτουργία αλλά και το θέμα με τα ελληνικά που έχει αναφερθεί.

Είναι εύκολη η προσαρμογή στη λειτουργία του?

Το 3600 εμφανίζει προβλήματα με τη memory card όπως έχει αναφερθεί για τα 3300?

Σαν κινητό έχει εξαρχής τις κλασσικές επιλογές για κινητό? Αντιστοίχηση ήχου και φωτογραφίας, εύκολη εύρεση ονομάτων, εύχρηστη λειτουργία SMS.

Υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να με προβληματίσει για την αγορά του?

Ξέρω πως είναι πολύ αρχάριες οι ερωτήσεις αλλά τώρα ξεκινάω να σχοληθώ με το ζήτημα και επειδή είναι αρκετά και τα χρήματα, είπα να το σιγουρέχω!!

Σας ευχαριστώ!!

Υ.Γ : Διάβασα όσες περισσότερες σελίδες, όλες δεν γινόταν! Οπότε προκαταβολικά συγγνώμη για ότι έχει ξαναειπωθέι!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου eltsele,

 

Το gps ενεργοποιείται πολύ εύκολα εγκαθιστώντας το καινούργιο του λογισμικό (firmware), ακολουθώντας τις οδηγίες από το ελληνικό site της qtek.

Τα προβλήματα εμφανίζονται σε αυτή την συσκευή (όπως και σε οποιαδήποτε άλλη που έχει Win2005) με κάρτες μνήμης με μέγεθος μεγαλύτερο των 2GB.

Όλα αυτά που γράφεις (και πολλά περισσότερα...) υπάρχουν και μπορεί να γίνουν χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη τίμια κατοτοπιστικότατη απάντηση. Ευχαριστώ! Για κάποιο λόγο οταν ακουω μονο καλα δεν τα πιστευω! :rolleyes:

 

Δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Απλά τυχαίνει πολλές φορές κάποιος να έχει χρησιμοποιήσει τη μία συσκευή ή την άλλη κάτω υπό συγκεκριμένες καταστάσεις και στη συνέχεια άθελά του (ελπίζω...) να γενικεύει συμπεράσματα. Η μόνη λύση είναι να τα βάζεις όλα σε μια ζυγαριά και να κρίνεις μόνος σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα εμφανίζονται σε αυτή την συσκευή (όπως και σε οποιαδήποτε άλλη που έχει Win2005) με κάρτες μνήμης με μέγεθος μεγαλύτερο των 2GB.

Όλα αυτά που γράφεις (και πολλά περισσότερα...) υπάρχουν και μπορεί να γίνουν χωρίς προβλήματα.

Κανένα πρόβλημα δεν έχει με τις μεγάλες κάρτες...

Εχω μια 4GB απο τότε που το πήρα και δεν έχει κάνει κανένα πρόβλημα...:)

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο δοκίμασα το P3600 ενός φίλου και έπιασε πολύ πιο γρήγορα δορυφόρους από ότι πιάνει συνήθως το ΜΙΟ350 που είναι πιο εξειδικευμένη για gps συσκευή

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

RX8Club.GR

Επίσημα Αναγνωρισμένο

Σωματείο Φίλων & Ιδιοκτητών RX8 Ελλάδος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!Θα με βοηθήσετε στο να επιλέξω μια εκ των δύο συσκευών:ETEN x800 ή 3600?Έχω αγχος λίγο για το 3600 λόγο GPS.Άδικα?Τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνω ταξίδια λόγο δουλειάς οπότε...Χρειάζομαι οδούς,δρόμους κτλ
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνω ταξίδια λόγο δουλειάς οπότε...Χρειάζομαι οδούς,δρόμους κτλ

 

Κατά την προσωπική μου άποψη και εμπειρία (έχω P3600 με ενεργοποιημένο το GPS, αλλά και εξωτερικό Bluetooth GPS receiver), γι' αυτήν τη δουλειά που το θέλεις, το P3600 είναι μια χαρά.

Δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.

Τις διαφορές με το E-TEN θα τις δεις σε πιο απαιτητικά, για GPS, πράγματα, που χρειάζεται ακρίβεια στο στίγμα σου και ευαισθησία λήψης σήματος.

Στον ανοιχτό δρόμο και με χρήση προγραμμάτων πλοήγησης (που έτσι και αλλιώς και απόκλιση από το δρόμο να υπάρχει σε τοποθετούν πάνω σε αυτόν) δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Έχω την συσκευή σχεδόν μία εβδομάδα. Με την βοήθεια του φίλου cddara, μπόρεσα και την έστεισα λίγο και τον ευχαριστώ για αυτό.

 

Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής...

 

Σαν PDA, απίστευτη ευκολία χρήσης και πρακτικότητα (όταν μάθεις τα κολπάκια) αν σκεφτεί κανείς ότι είναι η πρώτη μου επαφή με windows mobile τα οποία όπως είδα έχουν αρκετά κενά και διαφορές με τα windows που ξέρουμε όλοι μας.

 

Σαν Media Player κατέβασα μεγάλα αρχεία μουσικής έκανα συγχρονισμό της βιβλιοθήκης να τα βρει από την κάρτα και έχω ένα πολύ καλό και με ωραίο ήχο (ειδικά αν βάλεις τα ακουστικά της συσκευής) MP3 και Video player.

 

Σαν τηλέφωνο, απλά υπέροχο, εύκολο στην χρήση έχει τα πάντα, αν θέλεις να βρεις κάτι βάζοντας τα γράμματα στο χώρο αναζήτησης των επαφών (δηλαδή ψάχνεις για Γιώργο και σου δείχνει όλες τις λέξεις που έχουν αυτό που ψάχνει μέσα στον κατάλογο σου...τρομερή ευκολία). Ο ήχος πολύ καλός και επίσης όταν το σύνδεσα με το Jabra(το πιο φθηνό της αγοράς) bluetooth ακουστικό μου αμέσως το βρήκε και μάλιστα δουλεύει ακόμα και η φωνητική κλήση μέσω ακουστικού....απλά υπέροχο.

 

Τέλος στο θέμα που όλους τους καίει......σαν GPS. Εμένα έχει μία μικρή δυσκολία αν είμαι σε κλειστό χώρο να κλειδώσει σήμα, αλλά δεν αργεί τραγικά, Από την άλλη έξω και μέσα στο αυτοκίνητο, τοποθετημένο χαμηλά στην κονσόλα και όχι φάτσα κάρτα στο παρμπριζ, βρίσκει σήμα αμέσως. Όταν ανεβαίνουν οι ταχύτητες (180+) δυσκολεύεται λίγο και συχνά χρειάζεται να κάνει επαναπροσδιορισμό ταχύτητας κλπ, αλλά πολύ γρήγορα σε επανατοποθετεί. Η απόκλιση του με το ταχύμετρο του αυτοκινήτου είναι περίπου 7 χλμ/ώρα που είναι λογικό μιας και τα ταχύμετρα των περισσοτέρων αυτοκινήτων έχουν μία απόκλιση αυτής της μορφής. Όσον αφορά την απόσταση, όταν φτάνω για παράδειγμα σπίτι μου μου αναγγέλει άφιξη περίπου δύο μέτρα πριν την κεντρική μου είσοδο, αλλά νομίζω ότι είναι λογικό για να σου δώσει και τον χρόνο να σταματήσεις. (όλα αυτά με destinator 6.1)

 

Ελπίζω να βοήθησα στις απορίες σας και τους ενδοιασμούς σας, το μηχάνημα είναι πολύ καλό και μακάρι αν ακούν οι διαχειριστές να υπάρξει ένα υπόμνημα στην αρχή του θέματος με όλα τα κολπάκια που μπορεί να κάνεις κανείς στο τηλέφωνο, μιας και στις 80 σελίδες μέχρι στιγμής έχουν αναφερθεί πολλά και ωραία πράγματα.

 

Την καλημέρα μου

Σ.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένα δυο σχόλια σχετικά με το GPS (μια και τελικά δεν θα πάρω P3600 δεν θα σχολιάσω τα άλλα παρά θα συμφωνήσω ότι είναι άριστο σαν μηχάνημα).

 

Όντας αρχαίος στα PocketPC (τότε που ακόμα με κοίταγαν και κουφαίνονταν να κρατάω "μια μικρή οθονούλα και να γράφω επάνω της"), χαίρομαι που αρχίζει κόσμος να ανακαλύπτει το τι εστί WM (και PocketPC) έστω μέσω του trojan horse "τηλεφωνία". Βέβαια εγώ δεν σταματώ να διαλαλώ στο να μην περιορίζεστε σε αυτό - αυτό που κρατάτε στα χέρια σας μπορεί να κάνει ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ περισσότερα από το να είναι ένα "έξυπνο τηλέφωνο" (στο κάτω κάτω στα WM μέχρι πρόσφατα το τηλέφωνο ήταν "τσόντα").

 

Στο θέμα μου...

 

Φαίνεται ότι πολύ από εσάς έρχονται σε πρώτη επαφή εκτός απο WM και με GPS - δεν το λέω με κακία και υπεροψία, απλά το λέω βλέποντας τα σχόλια σας.

 

Τα GPS δεν είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν σε κλειστό χώρο. Εννοώ καθόλου, ούτε καν λίγο. Ένα GPS θέλει δυο δορυφόρους για να καταλάβει περίπου που είναι (χωρίς να στο πει απλά για να βοηθηθεί να βρει κι άλλους), τρεις για να σου πει δισδιάστατα που είσαι (στο επίπεδο δηλαδή) και τέσσερις και πάνω για να σου πει τρισδιάστατα που είσαι (δηλ. και υψόμετρο και συνήθως ΟΧΙ πολύ αξιόπιστα). Ότι τα πρόσφατα chipset (SS3, Qualcom, Nemerix κλπ.) μπορούν ΜΕΣΩ ΑΝΑΚΛΑΣΕΩΝ ΟΟΟΟΟΤΑΝ μπορούν να δουν κάποιους δορυφόρους μέσα σε ένα δωμάτιο (με παράθυρο κοντά και περιβάλλον κατάλληλο για ανακλάσεις απ'έξω -πχ. ανοιχτό χώρο ή κάθετους τοίχους σε κάποια απόσταση) και κάποια στιγμή να ψιλοκλειδώσουν και να σου πουν που είσαι, δεν είναι χαρακτηριστικό που απαιτείται και φυσικά καν δεν "δηλώνεται" ως χαρακτηριστικό πώλησης του chipset. Είναι απλά ένα "bonus" που μπορεί να γίνει, μπορεί όχι, εξαρτάται από το που είσαι, τι κεραία έχεις, πόσο θα κάτσεις εκεί που είσαι κλπ.

 

Μέχρι πρόσφατα (αφού όπως φαίνεται δεν το ξέρετε - είπαμε δεν κατηγορώ, απλά εξιστορώ), τα προηγούμενης γενιάς chipset (πχ. SS2) δεν μπορούσαν καθόλου να λοκάρουν όχι μόνο σε κλειστό χώρο, αλλά ούτε καν σε δύσκολα περιβάλλοντα (πχ. "urban canions" δηλ. σε δρόμους ανάμεσα σε ψηλές πολυκατοικίες... για να μην πω ούτε καν κάτω από μια τέντα σε ανοιχτό χώρο) και χρειάστηκε αρκετό firmware "στρώσιμο" (πχ. Xtrac) για να αποδώσουν έστω εκεί - και πάλι με περιορισμούς.

 

Ένα πράγμα που βοήθησε στο να ψιλοδουλεύει αυτό με τα τελευταία chipsets, είναι ότι αυτά είναι "multitasking", ενώ τα παλιά ήταν σειριακά στην αναζήτηση δεδομένων από τους δορυφόρους. Οπότε απλά ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ και λοκάρουν ενώ τα άλλα δεν προλάβαιναν (πχ. υπάρχει μια μικρή πιθανότητα και ένα SS2 να λοκάρει εκεί που λόκαρε το δικό σου, αλλά να θέλει 2 ώρες για να το κάνει οπότε μάλλον δεν θα το μάθεις ποτέ).

 

Και μόνο ότι ΠΙΑΝΕΙ όποτε πιάνει το Qualcomm σε κάποιους "κλειστούς" χώρους είναι κάτι που αξίζει μπράβο μια και μιλάμε για ένα chipset που ΔΕΝ είναι dedicated GPS (όπως το SS3) αλλά είναι "GPS-μεταξύ-άλλων".

 

Υπόψη ότι ΔΕΝ αναμένω βελτίωση στο θέμα αυτό (όχι στο Qualcomm αλλά σε κανένα), γιατί πολύ απλά εκεί που δεν "βλέπεις" δορυφόρο, έστω από ανάκλαση, ε πολύ απλά πάντα δεν θα τον βλέπεις. Δεν υπάρχει κάτι να βελτιωθεί στο πρωτόκολλο σε αυτό το θέμα, εκτός ίσως ελαφρώς η ακόμα καλύτερη αξιοποίηση αυτών των ανακλάσεων.

 

Η δυσκολία στις μεγάλες ταχύτητες δεν είναι πραγματική (δηλ. θέμα πρωτοκόλλου), αλλά έγκειται και στο ότι το έχεις σε δύσκολο μέρος (δεν βλέπει απ' ευθείας όλους τους δορυφόρους που έχει λοκάρει) αλλά και στον ρυθμό που ενημερώνονται τα δεδομένα μεταξύ chipset και τελικού software - πράγμα που συνήθως δεν ρυθμίζεται.

 

Η απόκλιση είναι αυτό που λες. Το κλέψιμο του ταχύμετρου. Και λίγα είναι. Πιστεύω ότι θα βρεις διαφορετική απόκλιση σε διαφορετικά χιλιόμετρα.

 

Η απόσταση δεν έχει απλά σχέση με το "να σου δώσει χρόνο" αλλά πολύ απλά κάθε σημείο ενδιαφέροντος (συμπεριλαμβανόμενου και του σημείου αφίξεως) έχει μια "ακτίνα δράσης" και αρκεί απλά να μπεις σε αυτή για να θεωρηθεί ότι είσαι εκεί. Στο destinator αυτό ρυθμίζεται, όμως διαβάζοντας ότι στα... δυο μέτρα σου λέει ότι έφτασες (δηλ. ήδη ΠΑΡΑ πολύ κοντά), τότε πρέπει απλά να σε παραπέμψω πάλι σε θέμα "χαρακτηριστικών GPS γενικώς". Κανένα καταναλωτικό GPS δεν έχει πραγματική ακρίβεια μικρότερη των δυο μέτρων (για να μην πω πέντε και επαναστατήσουν κάποιοι). Οπότε ακόμα και η ακρίβεια των δυο μέτρων που σε φέρνει από την πόρτα είναι θέμα άξιο ενθουσιασμού από μέρους σου (ή απλά θέμα τύχης του GPS). Πιστεύω ότι αν το δοκιμάσεις 10 φορές, πολλές φορές θα σου πει ότι έφτασες όταν θα είσαι στα 4 μέτρα, άλλες όταν... φτάσεις (και δεν θα είναι επειδή είναι σωστό, αλλά επειδή το offset του θα είναι κατά σύμπτωση λίγο πίσω από την πόρτα σου) και μερικές φορές ακόμα και στα 6. Πάντως βοηθά και το "διάνυσμα" της κίνησης σου μην ξεχνάς. Δηλ. το πρόγραμμα βλέπει ότι πας ΠΡΟΣ την πόρτα, οπότε σε κάποια ικανή απόσταση (ακόμα και αν το σήμα του δεν συμφωνεί εκείνο το δευτερόλεπτο) σου λέει ότι έφτασες. Αυτό είναι θέμα software και διορθώνει πολλά λάθη που θα έβλεπες αν έπαιρνες "ξερά" τα NMEA data.

 

Αυτά. Ίσως η ανάλυση μου θεωρηθεί off-topic εδώ, οπότε μπορεί να μεταφερθεί σε κατάλληλο topic.

 

Άσχετο, τι αυτοκίνητο έχεις;

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...