Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts



Όχι ακριβώς. Το μήνα που θα κάνεις skip την ανανέωση, θα χαθεί το rollover των συσσωρευμένων μη αναλωθέντων bonus που δίνονται κατά την ανανέωση υπολοίπου. Πιο απλά, θα χαθεί ό,τι έχει μαζευτεί από cu shake, just surf bonus κ ίσως κι από πάρε νά'χεις (αν το κάνεις συγχρόνως σε 3 δικές σου συνδέσεις).
Όμως, όλο και κάπου θα χρησιμοποιηθεί το (χωρίς skip) πλεονάζον πόσο. Κάνα έξτρα πακετάκι, καμμιά ψήφο σε κάνα τηλεπαιχνίδι , καμμιά μεταφορά υπολοίπου, κανα smart wallet, ε και καμμιά δωρεά...


Εξαρτάται. Αν έχεις πολύ μεγάλο όγκο mb που μεταφέρεται από όλα αυτά, μάλλον σημαίνει ότι δεν τα τρως. Εγώ δηλαδή στον έναν από τους δικούς μου που έχει τύχει να του το κάνω αυτό πριν μερικούς μήνες(να παραλείψω ανανέωση λόγω επαρκούς υπολοίπου) ούτε που το σκέφτηκα αυτό. Και αυτή τη στιγμή που το τσεκάρω, ναι έχει 7gb σε σχέση με 20 που έχει ο άλλος, αλλά αυτό δείχνει ότι και ο δεύτερος δεν τα καταναλώνει. 8,5gb είναι από το shake.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2022 at 10:42 ΠΜ, bbbb said:

Η δικιά σου λύση ποια είναι? Το να το πάνε και οι άλλοι 12€ αλλά να μην προσφέρουν κάτι παραπάνω σε υπηρεσίες, δε μου λέει κάτι προσωπικά. Και η βενζίνη πχ κοντεύει τα 2€. Ποια η λύση?
 

Δεν προτείνω κάποια λύση ούτε αναφέρομαι στην αύξηση των τιμών. Την αντιμετώπιση της κατάργησης της 10ευρης κάρτας σχολιάζω, ως νοοτροπία.

Ο άλλος κάθισε και μου έφερε ως επιχείρημα ότι δε χάνεις τίποτα γιατί κάποια στιγμή θα γλιτώσεις μία ανανέωση από το υπόλοιπο που θα μαζευτεί. Ε τότε να πάμε την ελάχιστη ανανέωση στα 24€. Αφού έτσι κι αλλιώς ξοδεύεις 12€ το μήνα δε χάνεις κάτι, και άλλωστε δε θα χρειαζεται να βάζεις κάθε μήνα κάρτα αλλά κάθε δύο μήνες. Logic?!

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Λογικό. 24 ευρώ το δίμηνο. Μια χαρά. Εμένα δεν με χαλάει.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα που έχω εγγραφεί από 15/1 στο μητρώο απαλλαγής τελών κινητής, ήρθε σήμερα SMS ότι μου δίνουν δώρο 5GB για 15 μέρες. Το αστείο είναι ότι τα 5GB πιστώθηκαν την Τρίτη και οι 15 μέρες μετράνε από την Τρίτη 😛

Link to comment
Share on other sites

Δεν προτείνω κάποια λύση ούτε αναφέρομαι στην αύξηση των τιμών. Την αντιμετώπιση της κατάργησης της 10ευρης κάρτας σχολιάζω, ως νοοτροπία.
Ο άλλος κάθισε και μου έφερε ως επιχείρημα ότι δε χάνεις τίποτα γιατί κάποια στιγμή θα γλιτώσεις μία ανανέωση από το υπόλοιπο που θα μαζευτεί. Ε τότε να πάμε την ελάχιστη ανανέωση στα 24€. Αφού έτσι κι αλλιώς ξοδεύεις 12€ το μήνα δε χάνεις κάτι, και άλλωστε δε θα χρειαζεται να βάζεις κάθε μήνα κάρτα αλλά κάθε δύο μήνες. Logic?!
Αυτό που λες είναι ακραίο και δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Αλλά ακόμη και να ανέβει και άλλο η ελάχιστη (που δεν έχει και κανένα νόημα μιας και ακολουθούν τα πακέτα - πχ τώρα όσο θες 10€ για ένα πακέτο δεν υπάρχει λόγος να σου δίνει ανανέωση που σου αφήνει λιγότερα από 10), υπάρχουν και άλλοι τρόποι να μην σε επηρεάσει. Όπως να βάλει ένας μεγάλο ποσό και με μεταφέρει σε άλλον. Εφόσον επιτρέπει την μεταφορά.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το μηνιαίο πακετο ομιλίας των 7,06€ που δίνει 200' προς Ελλάδα κ ΕΕ.

Βασικά όλα τα προγραμματα ομιλίας έχουν αχρηστευτει μετά την χθεσινή έκπληξη του F2G. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω αυτό. Το να σου δίνει ακριβότερα απεριόριστα χωρίς να σου χρειάζονται δεν το κάνει καλύτερο για όλους, μόνο για όσους μπορούν να αξιοποιήσουν τα απεριόριστα. Βρίσκω πως το πακέτο του CU με τα 10€ και τα 600' προς όλους που μεταφέρονται με την επόμενη ενεργοποίηση, δεν έχει ακόμη αντίπαλο για πολύ μεγάλη μερίδα κόσμου.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Mark_K said:

Αυτό που λες είναι ακραίο και δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Αλλά ακόμη και να ανέβει και άλλο η ελάχιστη (που δεν έχει και κανένα νόημα μιας και ακολουθούν τα πακέτα - πχ τώρα όσο θες 10€ για ένα πακέτο δεν υπάρχει λόγος να σου δίνει ανανέωση που σου αφήνει λιγότερα από 10), υπάρχουν και άλλοι τρόποι να μην σε επηρεάσει. Όπως να βάλει ένας μεγάλο ποσό και με μεταφέρει σε άλλον. Εφόσον επιτρέπει την μεταφορά.

Sent from my Galaxy S10e
 

Η μεταφορά υπολοίπου στη Vodafone δεν επεκτείνει τη διάρκεια του χρόνου ομιλίας.

4 ώρες πριν, Mark_K said:

 

4 ώρες πριν, Mark_K said:

 

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Mark_K said:

Δεν το νομίζω αυτό. Το να σου δίνει ακριβότερα απεριόριστα χωρίς να σου χρειάζονται δεν το κάνει καλύτερο για όλους, μόνο για όσους μπορούν να αξιοποιήσουν τα απεριόριστα. Βρίσκω πως το πακέτο του CU με τα 10€ και τα 600' προς όλους που μεταφέρονται με την επόμενη ενεργοποίηση, δεν έχει ακόμη αντίπαλο για πολύ μεγάλη μερίδα κόσμου.

Sent from my Galaxy S10e
 

Απλά προτιμοτερο για μένα 12,90€ και απεριόριστα λεπτά, παρα 600' (200 Χ 3λεπτες κλήσεις) με 10€.

Μόλις τελειώσω την καβατζα λεπτών που έχω στον βάτραχο (και δεν έχει δώσει παρομοιο πακετο το CU), θα το σκεφτώ πολυ σοβαρά να συνεχίσω στην εταιρία του ανέμου (ενώ σκόπευα να παω στα 600 του CU). 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites





Η μεταφορά υπολοίπου στη Vodafone δεν επεκτείνει τη διάρκεια του χρόνου ομιλίας.


Δεν σε νοιάζει αυτό. Αν πχ έχεις 2 νούμερα να ταΐζεις, και υποθετικά αν υπάρχει ανάγκη να εφαρμόσεις αυτό το σενάριο βάζεις 20 στο ένα για να μπορείς να μεταφέρεις και στέλνεις ότι χρειάζεται στο άλλο. Τον επόμενο μήνα αντίστροφα.

Απλά προτιμοτερο για μένα 12,90€ και απεριόριστα λεπτά, παρα 600' (200 Χ 3λεπτες κλήσεις) με 10€.
Μόλις τελειώσω την καβατζα λεπτών που έχω στον βάτραχο (και δεν έχει δώσει παρομοιο πακετο το CU), θα το σκεφτώ πολυ σοβαρά να συνεχίσω στην εταιρία του ανέμου (ενώ σκόπευα να παω στα 600 του CU). 


Αν σου χρειάζονται παραπάνω από 600, πολύ καλά θα κάνεις. Αν όμως σε καλύπτει το πακέτο του cu είναι προτιμότερο να πληρώνεις 12 από 15. Στα νούμερα των δικών μου που διαχειρίζομαι βλέπω πως με το πακέτο των 600' προς όλους έχουν βολευτεί. Δηλαδή ενώ παλιότερα επειδή η μάνα μου ειδικά μιλάει σχετικά πολύ (σε χρόνο όχι σε πλήθος 3λεπτων κλήσεων) δεν έφτανε κάποιες φορές ένα μεικτό πακέτο(που είχε κάποια λεπτά προς όλους και κάποια προς cu). Τώρα παρατηρώ πως έχει μαζέψει αρκετά λεπτά και δεν έχει κανένα πρόβλημα, μόνο μην ξεχαστώ και τα χάσουν. Τους έκανα ανανέωση εχθές και έδωσα 24€. Δεν είναι τεράστια διαφορά, αλλά να χρειαζόταν να δώσω 30€ θα φαινόταν λιγάκι. Χώρια που η wind δεν μας καλύπτει για σήμα ειδικά στο σπίτι. Ο ένας έχει και ανάγκη από twin SIM , οπότε δεν έχει επίσης νόημα η wind.



Sent from my Galaxy S10e



Link to comment
Share on other sites

"Τα 12 μας κάνουν, τα 10 δε μας κάνουν. Τα 12 μας κάνουν, τα 15 δε μας κάνουν"!!

 

Όταν το μότο μας (μας φτάσουν με την τακτική τους) να γίνει:

"Τα 15 μας κάνουν, τα 12 δε μας κάνουν. Τα 15 μας κάνουν, τα 20 δε μας κάνουν" , θα είμαστε σε "πολύ καλό δρόμο" σα καταναλωτές.

 

Ποιοί φταίνε;

Και έχει δρόμο ακόμα ως το "Τα 20 μας κάνουν, τα 15 δε μας κάνουν. Τα 20 μας κάνουν, τα 30 δε μας κάνουν".

 

Πάντα ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ θα βρίσκουμε το αφήγημα.

Link to comment
Share on other sites

Μείωση της τιμής στα πακέτα megabyte με αύξηση παροχών. Το surf and email γράφει στην επόμενη σελίδα με τις λεπτομέρειες ότι ισχύει μέχρι 1/6/2022 και πρακτικά γίνεται το πρώτο καρτοκινητό που δίνει για όλους (εξαιρω φυσικά τις προσωπικές προσφορές που μπορεί να έρθουνε σε κάποιον όπως επίσης και περιπτώσεις εορτών κτλ Μιας και τώρα είμαστε σε σχετικά "νεκρή" περίοδο) κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή έστω και για μία φορά μέσα σε αυτό το 4μηνο (με χρήση του cu button) απεριόριστα με 8.5€ αντί 10 που ήταν μέχρι τώρα... πλέον από δω και πέρα προσωπικά δεν θα ζητάω απεριόριστα στα 10 ευρώ αλλά θα θέλω ακόμα παρακάτω!!9c03088ce01fae4b100094e2a38738f5.jpg

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, bbbb said:

πλέον από δω και πέρα προσωπικά δεν θα ζητάω απεριόριστα στα 10 ευρώ αλλά θα θέλω ακόμα παρακάτω!!
 

Για να δούμε πως θα το "διαχειριστούνε" το παραπάνω που εύλογα "επάγεται" σε αρκετούς (ειλικρινείς εννοείται, χωρίς συμφέροντα από τις εταιρίες, πχ εργαζόμενούς της που γράφουν στο forum) οι εταιρίες και αν θα "αποβεί" προς όφελός μας:
Εννοείται, εάν το ξέρουμε ποιό είναι και δε μας "πείσουν" για το ποιό πρέπει να είναι και αναπαράγουμε και εδώ στο forum το "αφήγημα":
"Μα δε μπορούμε κι αλλιώς!!"

Κι όμως: Μπορούμε.....

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Pppe said:

Για να δούμε πως θα το "διαχειριστούνε" το παραπάνω που εύλογα "επάγεται" σε αρκετούς (ειλικρινείς εννοείται, χωρίς συμφέροντα από τις εταιρίες, πχ εργαζόμενούς της που γράφουν στο forum) οι εταιρίες και αν θα "αποβεί" προς όφελός μας:
Εννοείται, εάν το ξέρουμε ποιό είναι και δε μας "πείσουν" για το ποιό πρέπει να είναι και αναπαράγουμε και εδώ στο forum το "αφήγημα":
"Μα δε μπορούμε κι αλλιώς!!"

Κι όμως: Μπορούμε.....

Αυτό το παραμύθι με τους "εργαζόμενους της που γράφουν στο forum" έχει κουράσει πια!!
Μέχρι και εμένα με "κατηγόρησαν" ότι είμαι εργαζόμενος στην Vodafone, και εγώ δεν έχω υπάρξει ούτε πωλητής στον τομέα της κινητής τηλεφωνίας, άσχετα αν ασχολούμαι ερασιτεχνικά από το 1995.
Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Δυο νουμερα απο την προσφορα με τα ακουστικα, εγινε απο λαθος ανανεωση στο Β αντι για το Α...υπαρχει περιπτωση να μου το αντιστρεψουν αν το ζητησω; 
Να αφαιρεθουν δλδ και να μεταφερθουν στο αλλο

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Δυο νουμερα απο την προσφορα με τα ακουστικα, εγινε απο λαθος ανανεωση στο Β αντι για το Α...υπαρχει περιπτωση να μου το αντιστρεψουν αν το ζητησω; 
Να αφαιρεθουν δλδ και να μεταφερθουν στο αλλο
ρώτα στο chat εδώ δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, apVga said:

Δυο νουμερα απο την προσφορα με τα ακουστικα, εγινε απο λαθος ανανεωση στο Β αντι για το Α...υπαρχει περιπτωση να μου το αντιστρεψουν αν το ζητησω; 
Να αφαιρεθουν δλδ και να μεταφερθουν στο αλλο

Όχι, όμως δοκίμασε μήπως μπορείς να τα στείλεις μέσω Vodafone Sharing

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, paanos said:

Όχι, όμως δοκίμασε μήπως μπορείς να τα στείλεις μέσω Vodafone Sharing

Το ένα από τα δύο νούμερα δεν πληρούσε τις προυποθέσεις για sharing :)
Μίλησα με τσατ, θα ακυρωθεί η συναλλαγή τελικά.

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2022 at 3:59 ΜΜ, Mark_K said:

Δεν το νομίζω αυτό. Το να σου δίνει ακριβότερα απεριόριστα χωρίς να σου χρειάζονται δεν το κάνει καλύτερο για όλους, μόνο για όσους μπορούν να αξιοποιήσουν τα απεριόριστα. Βρίσκω πως το πακέτο του CU με τα 10€ και τα 600' προς όλους που μεταφέρονται με την επόμενη ενεργοποίηση, δεν έχει ακόμη αντίπαλο για πολύ μεγάλη μερίδα κόσμου.

Sent from my Galaxy S10e
 

Είσαι σίγουρος ότι τα λεπτά προς όλους μεταφέρονται με την επόμενη ενεργοποίηση; Διάβασα στις πληροφορίες του πακέτου ότι δεν μεταφέρονται. 

Ρωτάω γιατί πριν κάποιες μέρες μετέτρεψα σε cu την σύνδεση ενός θείου μου και πραγματικά θα είναι το ιδανικό πακέτο για μας εφόσον ισχύει αυτό με την μεταφορά του υπολειπόμενου χρόνου ομιλίας.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι σίγουρο. Αρκεί να αγοραστεί ακριβώς το ίδιο πακέτο πριν την λήξη του πακέτου. 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το παραμύθι με τους "εργαζόμενους της που γράφουν στο forum" έχει κουράσει πια!!
Μέχρι και εμένα με "κατηγόρησαν" ότι είμαι εργαζόμενος στην Vodafone, και εγώ δεν έχω υπάρξει ούτε πωλητής στον τομέα της κινητής τηλεφωνίας, άσχετα αν ασχολούμαι ερασιτεχνικά από το 1995.
Αυτά!
έχει και τι έγινε δεν κατάλαβα αναφορά θα μας δώσουν η κακό είναι ? ίσα ίσα ίσως ξέρουν δύο πράγματα παραπάνω να πουν και σε μας
η παραπληροφόρηση ναι είναι κακή αλλά δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο εδώ μέσα,άλλωστε με το chat λύνονται σχεδόν όλες οι απορίες μας
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό το πρόβλημα είναι η παραπληροφόρηση. Θυμίζω πχ ότι ένα μέλος έλεγε ότι έρχεται η κατάργηση του ημερήσιου ορίου gb στο ιντερνετ στο cu, για το οποίο γκρινιάζαμε πολλοί και όντως ήρθε. Χρήσιμη πληροφορία. Αλλά..... όταν λέμε κάτι για την ποιότητα του δικτύου, τότε οι ίδιοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι φταίμε εμείς που το δίκτυο δεν τραβάει, ότι ανεβάζουμε παραπλανητικά speedtests κτλ...

Καλή λοιπον η ενημέρωση απο τους εργαζόμενους,αρκεί όμως να μην γίνεται φανατισμός και παραπληροφόρηση

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό το πρόβλημα είναι η παραπληροφόρηση. Θυμίζω πχ ότι ένα μέλος έλεγε ότι έρχεται η κατάργηση του ημερήσιου ορίου gb στο ιντερνετ στο cu, για το οποίο γκρινιάζαμε πολλοί και όντως ήρθε. Χρήσιμη πληροφορία. Αλλά..... όταν λέμε κάτι για την ποιότητα του δικτύου, τότε οι ίδιοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι φταίμε εμείς που το δίκτυο δεν τραβάει, ότι ανεβάζουμε παραπλανητικά speedtests κτλ...
Καλή λοιπον η ενημέρωση απο τους εργαζόμενους,αρκεί όμως να μην γίνεται φανατισμός και παραπληροφόρηση
δεν χρειάζεται να είσαι εργαζόμενος πάντως,την παραπληροφόρηση μπορεί να την κάνει ο καθένας μας,καλα για ταχύτητες μπορώ να σου ανεβάσω ότι ταχύτητα θες
αλλά ποιο το νόημα? το δίκτυο θέλει αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με hotspot από το πρωί.

Το netflix και το twitch στο CU έχει και σε εσάς όριο 3.5Mbit?

Αν βάλω vpn πιάνει κανονικά 60 (up και down) χωρίς vpn το download είναι capped στα 3.5Mbit.

Είναι έτσι γενικά η vodafone ή είναι κάτι τοπικό σε εμένα;

 

Να πω ότι από cosmote δεν το έχω αυτό το όριο (αλλά δεν έχω MB στην cosmote :classic_angry:)

 

Όλα αυτά με 4G

Edited by user2163
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...