Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 minutes ago, aektzhs 1 said:

Και σε εμένα,εγώ μίλησα όμως αποκλειστικά για Vodafone Shake it

Και κάτι άλλο λένε Shake it για ανανέωση των 9€ και εμένα δεν μου εμφανίζεται κάπου το ποσό των 9€ για ανανέωση του χρόνου ομιλίας μου 

8 οχι 9

Link to comment
Share on other sites

Στο cu πλέον έχουμε 4 διαφορετικά shake

  • 1) Των 8 ευρω 
  • 2) Των 12 ευρω 
  • 3) Των 13 -15 -16 ευρω που δίνουν ίδιο shake
  • 4) Των 20-30 ευρω οπου επίσης δίνουν ίδιο shake

ΚΑΝΕΝΑ από τα 4 δεν γίνεται roll over με το άλλο, ούτε με τα παλιά που είχαμε !! μόνο με το ίδιο .

Με κάθε shake προς το παρόν μας δίνουν και 8 gb δώρο ... (εκανα 2 ανανεωσεις 13 ευρω και έχω 21 GB)  αγνωστο αν θα συνεχίσουν και μετά η θα τα χάσουμε ξανα όταν σταματήσουν τα 8ρια.

4shake.thumb.png.7781688f058f9f30f6afc936d80eaa25.png

 

ΥΓ Εκανα και 12 ευρω ανανέωση με cashback (είχα πάρει κάτι φτηνά προιόντα που έδιναν από 3 ευρω το ένα παλια) και μου έδωσε το shake των 12 ευρω και το πάρε ναχεις δουλεψε και το σμαρτ ποκετ κανονικά που ειχε σταματήσει - δεν θυμάμαι αν αυτό γινόταν παλιά (αν και δεν το εμφάνισε στην λιστα τελευταίων top up)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το shake των 12€ του cashback δεν ενώθηκε με το shake των 13€ που ήδη είχες? Αν ισχύει αυτό,ξενέρωμα γιατί ουσιαστικά σε δεσμεύει ώστε να βάζεις πάντα ίδιο ποσό κάρτας για να μεταφέρεις τα mb του shake..

Link to comment
Share on other sites

Nαι, λογικά να επιλέγεις για πάντα ίδια ανανέωση .. πχ την 13 ευρω που είναι η καλύτερη και θα μπορείς να βάλεις και 15 ευρω με το ίδιο shake (δεν το έχω δοκιμάσει αλλά επειδή είναι ίδιο υποθέτω θα κάνει roll over κανονικά)

Επίσης δεν δοκίμασα ταυτόχρονα 12 και 13 ευρω σε μια σιμ (εβαλα 2 φορές από 13 σε μια σιμ και 12 σε αλλη) αλλά είμαι 99% σίγουρος και από το την περιγραφή, τα νεα ειναι χωρις  ¨¨ , το ενα δεν εχει το "μηνιαίο" οπότε φαίνεται είναι διαφορετικά. 

Πχ αριστερά το παλιό shake...  στο κέντρο τα 12 ευρω (cashback) ... και δεξιά εκει που έβαλα 2 φορές 13 ευρω ... κανένα από τα 2 δεν ενώθηκε με το παλιό (για 8 ευρω ειπε και αλλο παιδί ότι δεν ενώθηκε και ειναι και 20 ημερών ...τα 20 ευρω μονο μένουν αλλά δεν πιστέυω να έχουμε κάτι διαφορετικό) 

 

shaaaake3.png

 

Εδώ λέει για τα 8 εχτρα GB , μέχρι 18 Ιουνίου - πάντως τα έδωσε και στην δέυτερη ανανεωση οχι μόνο στην πρώτη - λογικά θα γίνουν σωστά rollover τουλάχιστον αυτα.

186.png

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια παιδια τα αρχικα CU τι σημενουν καπου στην βικιπεδια διαβασα οτι σημενει Creative Users αλλα δεν βρηκα καπια πηγη να το επιβεβεωσω τη μπρει να σημενει. Το see you που ειναι πιο λογικο γιατι υπαρχει και το cu around που ακουγεται σαν see you around και οταν κανεις αιτιμα να σε καλεσει η CU ομαδα οταν ειναι διαθεσημη σου λει CU (see you). Εσεις τι πιστευετε;

Link to comment
Share on other sites

2πλά νοήματα για όσους επιθυμούν/προτιμούν/βολεύονται (λογικά ή συναισθηματικά) να τα "βλέπουν" ως "έτσι"....Μπορεί και 3πλα ή 4πλα προκειμένου να "αισθάνονται" καλύτερα για την επιλογή της (κάθε) εταιρίας, νοηματοδοτώντας οι ίδιοι (ή η ίδια η εταιρία να τους αφήνει διάχυτο το πλαίσιο/βαθμούς ελευθερίας) να το "δουν" ως "έτσι",

την ουσία που είναι οικονομική:

"Θέλουμε περισσότερα κέρδη για τους επενδυτές μας": δλδ a.b-c

όπου

a: πλήθος συνδρομητών

b: μέσο έσοδο ανά συνδρομητή

😄 έξοδα, φόροι κλπ αφαιρούμενα ανάλογα με το πλαίσιο που "δρα" η (κάθε) εταιρία.

Ανάλογα με τη νοηματοδότηση του σήματος από το % της Νοοτροπίας των συνδρομητών επηρεάζονται (εμμέσως ή αμέσως) οι παραπάνω μεταβλητές.

Αλλά τα παραπάνω είναι πανάρχαια, δεν εμπίπτουν στο "πλαίσιο" της εποχής του Διαφωτισμού που ζούμε:

https://monoskop.org/images/e/e4/Latour_Bruno_We_Have_Never_Been_Modern.pdf

Άλλωστε δε πρέπει να υπολογίζονται τέτοιες παράμετροι: Αγνοείστε αυτό το post μου:

http://fyletika.blogspot.com/2018/07/blog-post_23.html

η περίφημη ρήση του Ναπολέοντα:...

"Τον έξυπνο και τεμπέλη τον κάνεις αρχηγό, τον έξυπνο και εργατικό τον κάνεις επιτελάρχη, τον βλάκα και τεμπέλη τον κάνεις στρατιώτη, τον βλάκα και εργατικό τον εκτελείς επί τόπου."

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2023 at 1:47 ΠΜ, blizard said:

Nαι, λογικά να επιλέγεις για πάντα ίδια ανανέωση .. πχ την 13 ευρω που είναι η καλύτερη και θα μπορείς να βάλεις και 15 ευρω με το ίδιο shake (δεν το έχω δοκιμάσει αλλά επειδή είναι ίδιο υποθέτω θα κάνει roll over κανονικά)

Επίσης δεν δοκίμασα ταυτόχρονα 12 και 13 ευρω σε μια σιμ (εβαλα 2 φορές από 13 σε μια σιμ και 12 σε αλλη) αλλά είμαι 99% σίγουρος και από το την περιγραφή, τα νεα ειναι χωρις  ¨¨ , το ενα δεν εχει το "μηνιαίο" οπότε φαίνεται είναι διαφορετικά. 

Πχ αριστερά το παλιό shake...  στο κέντρο τα 12 ευρω (cashback) ... και δεξιά εκει που έβαλα 2 φορές 13 ευρω ... κανένα από τα 2 δεν ενώθηκε με το παλιό (για 8 ευρω ειπε και αλλο παιδί ότι δεν ενώθηκε και ειναι και 20 ημερών ...τα 20 ευρω μονο μένουν αλλά δεν πιστέυω να έχουμε κάτι διαφορετικό) 

 

shaaaake3.png

 

Εδώ λέει για τα 8 εχτρα GB , μέχρι 18 Ιουνίου - πάντως τα έδωσε και στην δέυτερη ανανεωση οχι μόνο στην πρώτη - λογικά θα γίνουν σωστά rollover τουλάχιστον αυτα.

186.png

Καλησπέρα, το cu shake κάνει rollover με το επόμενο? Αν το ενεργοποιήσω πρίν λήξει το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

@Pppe  😄

22 ώρες πριν, eridion25 said:

Εχω μια απορια παιδια τα αρχικα CU τι σημενουν καπου στην βικιπεδια διαβασα οτι σημενει Creative Users αλλα δεν βρηκα καπια πηγη να το επιβεβεωσω τη μπρει να σημενει. Το see you που ειναι πιο λογικο γιατι υπαρχει και το cu around που ακουγεται σαν see you around και οταν κανεις αιτιμα να σε καλεσει η CU ομαδα οταν ειναι διαθεσημη σου λει CU (see you). Εσεις τι πιστευετε;

Δε σημαίνει τίποτα. Μια πρωτοτυπία (σχήμα λόγου) της τότε εποχής που πάλιωσε. 
Αλλά και creative users να θέλουν να λέγονται δεν είναι αφού τα πακέτα είναι καθορισμένα από τη vf. 
 

 

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Alexandros201285 said:

Καλησπέρα, το cu shake κάνει rollover με το επόμενο? Αν το ενεργοποιήσω πρίν λήξει το προηγούμενο.

Ναι, εγώ μάλιστα εβαλα 2 φορές από 13 ευρω και πήρα 10.5gb την κάθε φορά, που ενώθηκαν σε 21 gb 30 μέρες λήξης από το δέυτερο 13αρι ... (αλλά ΔΕΝ ανανεώνεται με 12 , 8 , 20 η 30 ευρω, θέλει από 13 ως 16 σε εμενα που είναι ίδιο shake ολα αυτα)

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από ότι είδα όπως είχα προβλέψει ότι κάποια στιγμή κάποια εταιρία  θα έδινε τριψήφιο αριθμό δεδομένων  και απεριόριστη ομιλία ώστε να μην τα κάνει άμεσα ανταγωνιστικά με τα απεριόριστα σε δεδομένα συμβόλαια, έγινε πράξη 🤣🤣🤣🤣🤣

CU MeApOla 27 στα 27 €, 200 GB, Απεριόριστα λεπτά προς όλους, 300 SMS προς όλους, Ενεργοποίησε το ξανά πριν λήξει & ότι περισσεύει παρατείνεται

Δηλαδή με το φόρο 29,7 €. Ένα 30αρι σύνολο. Για κάποιον που δεν θέλει δεσμεύσεις not bad. Τα 200gb υπερκαλύπτουν το 90% των χρηστών για τα πάντα.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cmvr said:

 

Δηλαδή με το φόρο 29,7 €. Ένα 30αρι σύνολο. Για κάποιον που δεν θέλει δεσμεύσεις not bad. Τα 200gb υπερκαλύπτουν το 90% των χρηστών για τα πάντα.

Γιατί 29.7€? Αφού 27 είναι με όλους τους φόρους!Τον φόρο 10% τον πληρώνεις στην αξία ανανέωσης 

Edited by AlexM2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, AlexM2 said:

Γιατί 29.7€? Αφού 27 είναι με όλους τους φόρους!Τον φόρο 10% τον πληρώνεις στην αξία ανανέωσης 

Για να αγοράσεις αυτό το πακέτο άμα ήσουν συμβόλαιο θα πλήρωνες από την τσέπη σου και τον φόρο δηλαδή συνολικά 30ευρουλάκια

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, spyrosfra said:

Για να αγοράσεις αυτό το πακέτο άμα ήσουν συμβόλαιο θα πλήρωνες από την τσέπη σου και τον φόρο δηλαδή συνολικά 30ευρουλάκια

Mιλαμε για το πακέτο του cu! Μιας και αναφέρεται σε αυτό!

Edited by AlexM2
Link to comment
Share on other sites

Για να αγοράσεις το πακέτο με τα 27 ευρώ, πρέπει να κάνεις ανανέωση 30 ευρώ. Άρα για το πακέτο 30 ευρώ δίνεις από την τσέπη σου. Αυτό εννοεί ο cmvr. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dasnowy said:

Για να αγοράσεις το πακέτο με τα 27 ευρώ, πρέπει να κάνεις ανανέωση 30 ευρώ. Άρα για το πακέτο 30 ευρώ δίνεις από την τσέπη σου. Αυτό εννοεί ο cmvr. 

Ναι έτσι συμφωνώ ότι θέλει 30€ ανανέωση για να σου μείνουν τα 27 να το αγοράσεις 

Link to comment
Share on other sites

Σε cu υπάρχει υπηρεσία που να σου βγάζει extra sim για data όπως στα συμβόλαια της vodafone και της cosmote ή υποχρεωτικά βγαίνει twin sim και άμα λειτουργεί η μία δεν λειτουργεί ή άλλη;

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, spyrosfra said:

Σε cu υπάρχει υπηρεσία που να σου βγάζει extra sim για data όπως στα συμβόλαια της vodafone και της cosmote ή υποχρεωτικά βγαίνει twin sim και άμα λειτουργεί η μία δεν λειτουργεί ή άλλη;

Νομίζω ότι δίνει μόνο Dual Sims για τα CU.
Αν γνωρίζει κάτι διαφορετικό κάποιος άλλος ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spyrosfra said:

Σε cu υπάρχει υπηρεσία που να σου βγάζει extra sim για data όπως στα συμβόλαια της vodafone και της cosmote ή υποχρεωτικά βγαίνει twin sim και άμα λειτουργεί η μία δεν λειτουργεί ή άλλη;

Δυστυχώς όχι. Αν έδινε και extra sim με κάνα 2-3€ θα ήταν σούπερ αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, cmvr said:

Πάντως από ότι είδα όπως είχα προβλέψει ότι κάποια στιγμή κάποια εταιρία  θα έδινε τριψήφιο αριθμό δεδομένων  και απεριόριστη ομιλία ώστε να μην τα κάνει άμεσα ανταγωνιστικά με τα απεριόριστα σε δεδομένα συμβόλαια, έγινε πράξη 🤣🤣🤣🤣🤣

CU MeApOla 27 στα 27 €, 200 GB, Απεριόριστα λεπτά προς όλους, 300 SMS προς όλους, Ενεργοποίησε το ξανά πριν λήξει & ότι περισσεύει παρατείνεται

Δηλαδή με το φόρο 29,7 €. Ένα 30αρι σύνολο. Για κάποιον που δεν θέλει δεσμεύσεις not bad. Τα 200gb υπερκαλύπτουν το 90% των χρηστών για τα πάντα.

Αν το ρίξουν στο μισό, εστω σε προσφορά τον Οκτώβρη κάνει ανταγωνισμό η όχι ? 🙂   

Μεχρι τότε  έχουμε 12 ευρω απεριόριστη ομιλια και 12 ιντερνετ ...  στο liquid 15 ευρω τα ίδια εκτός σμσ και περισέυουν 3 ευρω .. σε νέους 12 ευρω ολα απεριόριστα μέχρι Σεπτέβρη επίσης , και γενικά το τελευταιο 6 μηνο έτσι παει, δεν θα έχουν πρόβλημα αφου έτσι και αλλιως έχεις το big bang 200 με το 0.0065 του liquid, δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα το δίκτυο . 

 

2 ώρες πριν, spyrosfra said:

Σε cu υπάρχει υπηρεσία που να σου βγάζει extra sim για data όπως στα συμβόλαια της vodafone και της cosmote ή υποχρεωτικά βγαίνει twin sim και άμα λειτουργεί η μία δεν λειτουργεί ή άλλη;

Εισερχόμενα δέχεται αυτή που άνοιξες τελευταία ....  μπορείς να έχεις μια σε "χαζο" παλιο κινητό και μια για ιντερνετ σε καποιο android  και δουλευουν μαζι, αλλά οχι το ιντερνετ και στα 2 ,και δεν εχεις επιλογή για αυτό . τηλέφωνα  ομως μπορεις να παρεις και απο τις 2 κανονικα

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2023 at 12:22 ΠΜ, eridion25 said:

Εχω μια απορια παιδια τα αρχικα CU τι σημενουν καπου στην βικιπεδια διαβασα οτι σημενει Creative Users αλλα δεν βρηκα καπια πηγη να το επιβεβεωσω τη μπρει να σημενει. Το see you που ειναι πιο λογικο γιατι υπαρχει και το cu around που ακουγεται σαν see you around και οταν κανεις αιτιμα να σε καλεσει η CU ομαδα οταν ειναι διαθεσημη σου λει CU (see you). Εσεις τι πιστευετε;

Το CU λανσαρίστηκε σαν καρτοκινητή για νέους , και είναι μία συντομογραφία χεραιτισμού , ακριβώς όπως και το (μεταγενέστερο ) whats Up , μία δηλαδή επικοινωνιακή προσπάθεια προώθησης της καρτοκινητής για νέους. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2023 at 12:22 ΠΜ, eridion25 said:

Εχω μια απορια παιδια τα αρχικα CU τι σημενουν καπου στην βικιπεδια διαβασα οτι σημενει Creative Users αλλα δεν βρηκα καπια πηγη να το επιβεβεωσω τη μπρει να σημενει. Το see you που ειναι πιο λογικο γιατι υπαρχει και το cu around που ακουγεται σαν see you around και οταν κανεις αιτιμα να σε καλεσει η CU ομαδα οταν ειναι διαθεσημη σου λει CU (see you). Εσεις τι πιστευετε;

Μπορεί το CU να ακούγεται σαν το "See You", καθώς θέλει να περάσει αυτό το νεανικό όπως λέει παραπάνω κι ο Βασίλης, αλλά όντως, το CU σημαίνει αυτό που βρήκες, Creative Users Only, κι αυτό ήταν το μότο του απ'όταν λανσαρίστηκε από εποχές PANAFON. (κατί αντίστοιχο του "The Youth Tool" που είχε το Whats Up)

Edited by ParafronGR

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, έβαλα το κινητό μου σε liquid πριν 15 μέρες και αφού έκανε την δωρεάν ανανέωση πήγα να αλλάξω μετά 2 εβδομάδες την μπάρα και να πάει η επόμενη ανανέωση 15/6 και η χρέωση εφεξής 15€ και δεν το δέχεται...
Βγάζει μήνυμα να μιλήσω με το chat ή με το 13830. Καμία ιδέα; Πρέπει υποχρεωτικά να μείνω στα 30 € ανανέωση;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να την αλλάζει

Κάντο τμηματικά, αλλάξε πρώτο την ημερομηνία και σε δεύτερη φάση το ποσό

Αλλιώς κανε αυτό που λέει και μίλησε μαζί τούς

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, sgatzo said:

Ερώτηση, έβαλα το κινητό μου σε liquid πριν 15 μέρες και αφού έκανε την δωρεάν ανανέωση πήγα να αλλάξω μετά 2 εβδομάδες την μπάρα και να πάει η επόμενη ανανέωση 15/6 και η χρέωση εφεξής 15€ και δεν το δέχεται...
Βγάζει μήνυμα να μιλήσω με το chat ή με το 13830. Καμία ιδέα; Πρέπει υποχρεωτικά να μείνω στα 30 € ανανέωση;

Επίσης να καθαρίσεις cashe και storage της εφαρμογής, σβήσε και κατέβαζε ξανα ,  κάτι έχει κολλήσει δεν είναι κανονικό.

Εχω παρατηρήσει οτι μερικές φορές όταν αλλάξεις την μπάρα ή πατήσεις έξοδο από το liquid, αντί να σου βγάλει το "επεξεργασία" φαίνεται σαν να μην έγινε τίποτα... η μπορεί να το βγάλει αλλά αν ξαναμπείς σε μισό λεπτό είναι όπως ήταν στην αρχή ...  εκει θα σου βγάλει "μιλήστε με εξυπηρέτηση" αν δοκιμάσεις πάλι να κάνεις την αλλαγή . Θυμάμαι 1-2 φορές σε εμενα εγινε έτσι και απλά εκανε την αλλαγή κανονικά λιγες ώρες μετά ... μια φορά που πάτησα για έξοδο 2 φορές σε σύντομο διάστημα γιατι είχε αργήσει λίγο να με βγάλει κόλλησε και έμεινα liquid για πάνω από 24 ώρες . Αν έγινε κάτι τέτοιο σε εσένα  και πάτησες 2 φορές γιατι η 1η δεν έκανε τίποτα  ,  άστου λίγο χρόνο .

Υπάρχει και η περίπτωση του bbb που δεν ξεκόλαγε για πολύ καιρό ... νομίζω όταν έβαλε χρήματα εφτιαξε και δεν βοήθησε ουτε το chat .  Εκεί πάνε υπομονή, δοκίμασε έξοδο από το liquid πριν χρεωθείς και αφού ξοδέψεις τα δώρα , ή τέλος βάλε φραγή στην κάρτα αν μπορείς εφόσον έχεις μέχρι τότε θέμα. Ενημέρωσέ μας κιόλας τι έγινε

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...