Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι "δεύτερες sim" μαζί με την πληρωμένη είναι ήδη ταυτοποιημένες ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ.

Θα το διαπίστωνες εάν την άφηνες (τη 2η sim) για πολλούς μήνες (πχ 5 μήνες από τώρα) "στο συρτάρι": Θα της είχε μπει φραγή.

Δε γίνεται πια ΜΟΝΟ ταυτοποίηση χωρίς να γίνει ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ (άρα και να "τρέχει ο χρόνος") σε καμιά εταιρία κινητής.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, HEO said:

Κρίμα που δεν αφήνουν τα λεφτά να τα φας στο liquid

Sent from my Power 3 using Tapatalk
 

Μα εμείς κάναμε την παραγγελία για τα απεριόριστα, όχι για το liquid.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kalitexnis_g said:

Μα εμείς κάναμε την παραγγελία για τα απεριόριστα, όχι για το liquid.

Απ'το πληκτρολόγιο μου το πήρες! 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Σωστα παίδες μην βαρατε :)

Για μένα το έλεγα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με το liquid.

Εάν το ενεργοποιήσω, τα mb's από τα "πάρε να χεις", "shake" και "just surf bonus" που έχω θα συνεχίσουν να παρέχονται ή θα χαθούν;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, FrV said:

Ερώτηση σχετικά με το liquid.

Εάν το ενεργοποιήσω, τα mb's από τα "πάρε να χεις", "shake" και "just surf bonus" που έχω θα συνεχίσουν να παρέχονται ή θα χαθούν;

Παρε να χεις συνεχιζεις να λαμβανεις και ενοσω εισαι liquid οταν φιλος, που σε εχει δηλωσει στους 3 επιλεγμενους αριθμους του, βαζει καρτα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pppe said:

Παρε να χεις συνεχιζεις να λαμβανεις και ενοσω εισαι liquid οταν φιλος, που σε εχει δηλωσει στους 3 επιλεγμενους αριθμους του, βαζει καρτα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση/βοήθεια.

Δυστυχώς αν δεν συνεχίζουν και τα υπόλοιπα δεν με εξυπηρετεί.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν πρόσεξα και μου εδωσε το δώρο.

απο την καρτα δεν μπορεί να τραβήξει λεφτά τον άλλο μήνα γιατί έχω βάλει όριο ένα ευρώ.

τι να κανω τα χρήματα όμως?

να πάρω πακέτο απεριόριστα για τον επόμενο μήνα γίνεται γιατί δεν ξέρω αν αξιοποιούνται αλλιώς μοιάζει και οι ανανεώσεις μου 20 σεντ με Cashback

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dasnowy said:

Έβαλα την 2η κάρτα στο κινητό και την ενεργοποίησα. Ήρθε sms για δωρεάν 15gb με την πρώτη ανανέωση κάθε μήνα για 3 μήνες. Για τον διπλασιασμό δεν έστειλαν κάτι. Δεν έχω σκοπό να την ανανεώσω προς το παρών. 

Εγω που έχω την προσφορά 9 μηνες απεριόριστα λεπτα και δεδομενα, στην 2η sim θα ισχυει ;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dasnowy said:

Έβαλα την 2η κάρτα στο κινητό και την ενεργοποίησα. Ήρθε sms για δωρεάν 15gb με την πρώτη ανανέωση κάθε μήνα για 3 μήνες. Για τον διπλασιασμό δεν έστειλαν κάτι. Δεν έχω σκοπό να την ανανεώσω προς το παρών. 

Εγώ ρώτησα στο τσατ και μου είπανε ότι διπλασιάζουν την αξία της κάρτας ανανέωσης ουσιαστικά. Και γίνεται για τους πρώτους 3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, blizard said:

Τα μικρά ναι, το shake OXI , πρέπει να βάζεις χρήματα εκτός liquid  και να κάνεις ξανά εγγραφή αφού το πάρεις αν θές να συνεχίσει.

Αυτό (απεγγραφή/εγγραφή) θέλω να αποφύγω.

Αν μπορείς να νε βοηθήσεις σε κάτη ακόμα. Έστω ότι βγαίνω από το liquid βάζω χρήματα και παίρνω το shake.

Όταν ξαναμπώ στο liquid τα χρήματα που ζητά (νομίζω 12 ευρώ) θα τα τραβήξει από το υπάρχον υπόλοιπο;

Edited by FrV
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, FrV said:

Αυτό (απεγγραφή/εγγραφή) θέλω να αποφύγω.

Αν μπορείς να νε βοηθήσεις σε κάτη ακόμα. Έστω ότι βγαίνω από το liquid βάζω χρήματα και παίρνω το shake.

Όταν ξαναμπώ στο liquid τα χρήματα που ζητά (νομίζω 12 ευρώ) θα τα τραβήξει από το υπάρχον υπόλοιπο;

Οχι θα τα τραβήξει απο την κάρτα σου. Γιαυτό όταν θα ξαναμπεις θα προσαρμόσεις ανάλογα την μπάρα. Για παράδειγμα

Εστω ότι σήμερα 18/3/2023 9.01πμ είχες την μπάρα να σου κάνει την αυτόματη ανανέωση το liquid στα 12€ μετά τον πρώτο μήνα δηλαδή θα σε χρεώσει κανονικά την κάρτα σου.  Αυτη η ανανέωση χρημάτων θα έχουν λήξη 18/5/2023 δηλαδή 2 μήνες

Αφου γινει η ανανέωση 12€ τότε πας και κάνεις απεγγραφή απο το liquid. Περιμένεις τα sms της απεγγραφής. Κλείνεις και ξαναμπαίνεις στο cu app και θα σου εμφανίσει να κάνεις το shake it. Το κάνεις και μετά ξανακάνεις εγγραφή στο liquid. Κατά την εγγραφή θα σου ζητήσει πότε θέλεις να χρεώνει η συνδρομή σου. Αν εσύ την βάλεις πχ 19/3 τότε θα σε χρεώσει αύριο πρωι 09,01 άλλα 12€.

Γιαυτό θα βάλεις την μπάρα πχ 17/4 ώστε η επόμενη ανανέωση να γίνει τότε. Αν εσύ έχεις ακόμη χρήματα μέσα που θεωρείς ότι θα σου φτάσουν μέχρι τις 18/5 (αφου άλλωστε τότε λήγουν τα χρήματα που σου πήρε σήμερα 18/3) όταν θα έχουμε πχ 14/4 ή 15/4 δηλαδή 2-3 ημέρες πριν την χρέωση του επόμενου μήνα, θα πας στην μπάρα και θα την βάλεις 14/5 ή 15/5. Ετσι για τον μήνα Απρίλιο δε θα σου πάρει νέα χρήματα και με την ανανέωση του Μαρτίου θα έχεις παροχές μέχρι τον Μαϊο. Φυσικά αυτό συνεπάγεται ότι για τον μήνα Απρίλιο δε θα πάρεις νέο shake

Eπίσης υπόψιν ότι αυτό συμφέρει μόνο για τις ανανεώσεις 12 και 13€. Με την 15αρα ανανέωση αν απεγγραφείς για να πάρεις τα mb του shake,όταν ξαναεγγραφείς δε θα έχεις την απεριόριστη ομιλία δώρο

Επίσης εννοείται ότι μπορεις να βγεις απο το liquid να κάνεις κανονικά την ανανέωση σου (μετά τον πρώτο μήνα δωρεάν πάντα αλλιως όταν βγεις τα χάνεις τα χρήματα τα δωρεάν πριν λήξουν) χειροκίνητα, να κάνεις shake κτλ και μετά να ξαναμπεις κάνοντας τις προσαρμογές στην μπάρα όπως ήδη αναφέρω. Υπάρχουν συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις για το μέγιστο κέρδος. Απλά πρέπει να μπεις λίγο στην όλη φιλοσοφία

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, bbbb said:

Οχι θα τα τραβήξει απο την κάρτα σου. Γιαυτό όταν θα ξαναμπεις θα προσαρμόσεις ανάλογα την μπάρα. Για παράδειγμα

Εστω ότι σήμερα 18/3/2023 9.01πμ είχες την μπάρα να σου κάνει την αυτόματη ανανέωση το liquid στα 12€ μετά τον πρώτο μήνα δηλαδή θα σε χρεώσει κανονικά την κάρτα σου.  Αυτη η ανανέωση χρημάτων θα έχουν λήξη 18/5/2023 δηλαδή 2 μήνες

Αφου γινει η ανανέωση 12€ τότε πας και κάνεις απεγγραφή απο το liquid. Περιμένεις τα sms της απεγγραφής. Κλείνεις και ξαναμπαίνεις στο cu app και θα σου εμφανίσει να κάνεις το shake it. Το κάνεις και μετά ξανακάνεις εγγραφή στο liquid. Κατά την εγγραφή θα σου ζητήσει πότε θέλεις να χρεώνει η συνδρομή σου. Αν εσύ την βάλεις πχ 19/3 τότε θα σε χρεώσει αύριο πρωι 09,01 άλλα 12€.

Γιαυτό θα βάλεις την μπάρα πχ 17/4 ώστε η επόμενη ανανέωση να γίνει τότε. Αν εσύ έχεις ακόμη χρήματα μέσα που θεωρείς ότι θα σου φτάσουν μέχρι τις 18/5 (αφου άλλωστε τότε λήγουν τα χρήματα που σου πήρε σήμερα 18/3) όταν θα έχουμε πχ 14/4 ή 15/4 δηλαδή 2-3 ημέρες πριν την χρέωση του επόμενου μήνα, θα πας στην μπάρα και θα την βάλεις 14/5 ή 15/5. Ετσι για τον μήνα Απρίλιο δε θα σου πάρει νέα χρήματα και με την ανανέωση του Μαρτίου θα έχεις παροχές μέχρι τον Μαϊο. Φυσικά αυτό συνεπάγεται ότι για τον μήνα Απρίλιο δε θα πάρεις νέο shake

Eπίσης υπόψιν ότι αυτό συμφέρει μόνο για τις ανανεώσεις 12 και 13€. Με την 15αρα ανανέωση αν απεγγραφείς για να πάρεις τα mb του shake,όταν ξαναεγγραφείς δε θα έχεις την απεριόριστη ομιλία δώρο

Επίσης εννοείται ότι μπορεις να βγεις απο το liquid να κάνεις κανονικά την ανανέωση σου (μετά τον πρώτο μήνα δωρεάν πάντα αλλιως όταν βγεις τα χάνεις τα χρήματα τα δωρεάν πριν λήξουν) χειροκίνητα, να κάνεις shake κτλ και μετά να ξαναμπεις κάνοντας τις προσαρμογές στην μπάρα όπως ήδη αναφέρω. Υπάρχουν συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις για το μέγιστο κέρδος. Απλά πρέπει να μπεις λίγο στην όλη φιλοσοφία

Κατατοπιστικότατος. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, FrV said:

Κατατοπιστικότατος. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Aπλα να προειδοποιήσω κάτι. Σε εμένα (δεν έχω δει κανέναν άλλο να το αναφέρει στο φόρουμ μέχρι στιγμής) και μόνο εμένα από ότι φαίνεται, άφησα το liquid να κάνει την αυτόματη ανανέωση (12€) και μετά βγήκα για να πάρω το shake it. Το πήρα, ξαναμπήκα κανονικά liquid και μετά απο κάποιες ώρες και ενώ όλα πήγαιναν καλά, έγινε μπάχαλο. Αυτό που περιγράφω εδω

https://myphone.gr/forum/topic/196181/?do=findComment&comment=7162298

 

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, FrV said:

Κατατοπιστικότατος. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Πέρα από όσα σωστά σου είπαν οι φίλοι, να σου πω και το παρακάτω:

Μπορείς να αντιλαμβάνεσαι το Liquid ως  μια "κατάσταση" του CU. Αντί να σκέφτεσαι ότι είσαι Liquid που μπαινοβγαίνεις σε CU, σκέψου ότι είσαι CU που μπαινοβγαίνεις, "παρκάρεις" κατά κάποιο τρόπο στο liquid.

Πχ αν οι μηνιαίες ανάγκες σου σε data είναι ας πούμε 5gb και γι'αυτό δεν θες να χάσεις το shake, μπορείς να συνεχίσεις να κάνεις κάθε μήνα ανανεώσεις 12 ή 13€ ως απλό CU, να ενεργοποιείς το shake, να παίρνεις τα bonus σου και, χωρίς να αγοράζεις πακέτο, να μπαίνεις/εγγράφεσαι/'παρκάρεις'  στο liquid (βάζοντας τη μπάρα στην απώτερη δυνατή ημερομηνία), και εν τω μεταξύ, αφενός θα αναλώνεις δεδομένα από shake κλπ που θα έχουν διατηρηθεί και αφετέρου ό,τι μιλήσεις & ό,τι sms στείλεις θα τα χρεωθείς με τιμές liquid (0,0065€). Επίσης, αν θες συμπλήρωμα, μπορείς να πάρεις κάνα πακέτο από bigbang (αν παίζεις το game για κρυστάλλους), τα οποία είναι διαθέσιμα και στο liquid.

Όταν με το καλό λήξει το shake (ο μήνας), βγαίνεις/ απεγγράφεσαι/'ξεπαρκάρεις' (βάφτισε το όπως θες), ανανεώνεις μόνος σου ως CU  κ.ο.κ. Με τον τρόπο αυτό δεν χρειάζεσαι ούτε το δωρεάν μήνα του liquid, ούτε την απεριόριστη ομιλία της συνδρομής των 15€.

Αν δεν μιλάς υπερβολικά και δεν χρειάζεσαι και πάρα πολλά sms, γρήγορα θα διαπιστώσεις ότι θα σου περισσεύουν χρήματα στο υπόλοιπό σου, που θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις αλλιώς. 😉 (βλ smart pocket)

Όταν με το καλό έχεις εξοικειωθεί με αυτή τη διαδικασία κι έχεις δει τι ποσά εξοικονομείς και αξιοποιείς σε κουπόνια smart pocket, τότε πλέον μπορείς να "εγκατασταθείς" στο liquid, να αξιοποιήσεις και το δωρεάν μήνα, να χαίρεσαι και την απεριόριστη ομιλία με συνδρομή 15€ (για όσο υπάρχουν βέβαια αυτές οι προσφορές). Και πάλι, αν δεις ότι δεν σε εξυπηρετεί, δεν σε κρατάει δέσμιο κανείς κι όποτε θες απεγγράφεσαι από το Liquid.

Edited by johndouk
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα τον δωρεάν μήνα του Liquid στο κινητό του γιου μου, και βλέπω περίπου €17,50 υπόλοιπο.

Το μπορώ να κάνω με αυτά πριν λήξουν, σε περίπου 15 ημέρες; Από ότι βλέπω δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο Smart Pocket.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, geoponer said:

Ενεργοποίησα τον δωρεάν μήνα του Liquid στο κινητό του γιου μου, και βλέπω περίπου €17,50 υπόλοιπο.

Το μπορώ να κάνω με αυτά πριν λήξουν, σε περίπου 15 ημέρες; Από ότι βλέπω δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο Smart Pocket.

Ναι τα δωρεάν δεν γίνονται κουπόνι. Πακέτα bigbang ή απλά mb κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, geoponer said:

Ενεργοποίησα τον δωρεάν μήνα του Liquid στο κινητό του γιου μου, και βλέπω περίπου €17,50 υπόλοιπο.

Το μπορώ να κάνω με αυτά πριν λήξουν, σε περίπου 15 ημέρες; Από ότι βλέπω δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο Smart Pocket.

Όταν το ενεργοποίησες, τι ποσό συνδρομής επέλεξες;

Επίσης η σύνδεση αυτή απαλλάσσεται από τα τέλη κινητής;

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ενεργοποίησες, τι ποσό συνδρομής επέλεξες;
Επίσης η σύνδεση αυτή απαλλάσσεται από τα τέλη κινητής;
Όχι δεν απαλλάσσεται από τέλη κινητής



Ενεργοποίησα τον δωρεάν μήνα του Liquid στο κινητό του γιου μου, και βλέπω περίπου €17,50 υπόλοιπο.
Το μπορώ να κάνω με αυτά πριν λήξουν, σε περίπου 15 ημέρες; Από ότι βλέπω δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο Smart Pocket.


Μπορείς να διαλέξεις κάποιο πακέτο big bang, εγω αυτό θα κάνω

Έβαλα στο μάτι ένα που δίνει 1000 λεπτά ομιλίας και ένα άλλο που δίνει 250 γιγα

Α και κάτι άλλο στα δωρεάν καλύτερα να βάζετε το μεγαλύτερο ποσό 30€ αφού δεν θα σας χρεώσει και κάτι :)

Ευτυχώς έχω αρκετούς κρυστάλλους

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, HEO said:

Όχι δεν απαλλάσσεται από τέλη κινητής

Κάτσε διότι μάλλον κάπου έχασα κάτι ... Ρώτησα για τη σύνδεση που ανέφερε ο geoponer (του γιου του) 🙄

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση .Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί.

Έχω liquid και στις 27 του προηγούμενου μήνα έκανα ανανέωση 12 ευρώ.

Είχα και κάτι ψιλά ακόμα και τώρα έχω 12 και κάτι.

Στο smart pocket με αφήνει να βγάλω κουπόνι μέχρι 10,5 ευρώ.

Γνωρίζω ότι αν μετακινήσω την μπάρα ανανέωσης και περάσει ο μήνας χωρίς ανανέωση ,τότε δεν θα μπορώ να έκδοσω κουπονι.

Το θέμα είναι, αν το αφήσω ως έχει και μου προσθεσει άλλα 10,9 ευρώ ,το smart pocket μέχρι πόσα ευρώ θα με αφήσει να κάνω κουπόνια.

Μετρανε και τα υπόλοιπο του προηγούμενου μήνα ή μόνο του τρέχοντος;;;

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτοντας νέα χρήματα όλα σου τα χρήματα θα μεταφερθούν για λήξη 2 μήνες μετά οπότε θα έχεις ως υπόλοιπο τα 12 κατι συν τα 10,90 που θα είναι όλα μαζί ένα σύνολο. Απο ότι λέει στους όρους του smart pocket μπορεις να εκδοσεις κουπονια πληρωμης μεχρι 20€/ημερα και 100€/μηνα και μέχρι 100 κουπόνια/μήνα

Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει καλύφθηκα με τις απαντήσεις.Ευχαριστω.

Δεν με νοιάζει να έχω 40 και να με αφήνει να κάνω κουπόνια τα 36 για παράδειγμα.

Απλά φοβόμουν μήπως σου επιτρέπει να κάνεις κουπόνια μόνο την ανανέωση του τρέχοντος μήνα και όχι από όλο το ποσό 

Link to comment
Share on other sites

Την προσφορά με τα 25€ στη Revolut μπορω να την πάρω 2 φορες από 2 διαφορετικά νούμερα CU στο ιδιο ΑΦΜ;

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...