Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, paanos said:

Πάντως το δωρεάν bonus της πρώτης ενεργοποίησης συνεχίζει να είναι στη γραμμή, 36 μέρες μετά την ενεργοποίηση του liquid 

Οι 33 μέρες δεν υπολογίζονται από την είσοδο στο liquid, αλλά από τη μέρα που θα μπει το δώρο στο λογαριασμό,  όπως το περιέγραψε άψογα ο bbbb λίγο πιο πάνω:

Screenshot_20230306-024233_Chrome.jpg

Να επαναδιατυπώσω την tricky λεπτομέρεια που έχει γράφει από πολλούς χρήστες και με πολλούς τρόπους: τη μπάρα μπορείς, αφού έχεις μπει στο liquid, να την ξαναμετακινείς σε (ακόμα) μεταγενέστερη ημερομηνία. 😉

Edited by johndouk
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johndouk said:

Οι 33 μέρες δεν υπολογίζονται από την είσοδο στο liquid, αλλά από τη μέρα που θα μπει το δώρο στο λογαριασμό

Σωστά, από τότε μετράω 🙂

Ουτε μήνυμα έχει έρθει. Δε με χαλάει, εννοείται. Δεν έχω πειράξει τη μπαρα 

Link to comment
Share on other sites

Αρα, 37 μερες μετα την αποδοση της δωρεαν συνδρομης σου, και ενω δεν εχεις μεταφερει τη μπαρα ημερομηνιας,

Αρα: Θα εχεις πληρωσει κανονικα μια συνδρομη πριν λιγες μερες.

Τα υπολογισες, σιγουρα, σωστα υπολογιζοντας το -10% στο φορο κινητης σε ολες τις πιστωμενες συνδρομες;

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

27/1 ενεργοποιήθηκε και πήρα το δώρο. 27/2 ανανεώθηκε η συνδρομή. Δεν έχω πειραξει την ημερομηνία, τα 10,91€ που μπήκαν δώρο έχουν παραμείνει. Τώρα έχει 19,8€. Το pocket εμφανίζει υπόλοιπο 11,4 αλλά δεν με αφήνει γιατί εμφανίζει σφαλμα για ενεργό διπλασιασμό 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τη συζήτηση σχετικά με το Liquid και σκέφτομαι να το δοκιμάσω στο κινητό του γιου μου, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει σωστά τη διαδικασία.

Δεδομένα: 

- Το πακέτο Combo M του γιού μου λήγει στις 9/3/2023

- Η κάρτα του έχει υπόλοιπο €3,97

Αν στις 10/3 που θα έχει λήξει το πακέτο του Combo M και δεν θα έχει καμία παροχή εκτός από το υπόλοιπο της κάρταςμ επιλέξω να μπω στο liquid και να μην ενεργοποιήσω πάλι το Combo M:

1. Από πού θα τρώει για χρόνο ομιλίας, SMS και δεδομένα?

2. Πότε θα μπει ο δωρεάν μήνας?

3. Τι θα πρέπει να προσέξω για τη μπάρα; Τι ημερομηνία να βάλω για να κερδίσω τον δωρεάν μήνα?

Συγγνώμη αν έχουν απαντηθεί τα παραπάνω, αλλά είμαι πλέον κάποιας ηλικίας και δυσκολεύομαι να καταλάβω κάποια πράγματα 😞

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geoponer said:

Καλησπέρα σε όλους,

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τη συζήτηση σχετικά με το Liquid και σκέφτομαι να το δοκιμάσω στο κινητό του γιου μου, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει σωστά τη διαδικασία.

Δεδομένα: 

- Το πακέτο Combo M του γιού μου λήγει στις 9/3/2023

- Η κάρτα του έχει υπόλοιπο €3,97

Αν στις 10/3 που θα έχει λήξει το πακέτο του Combo M και δεν θα έχει καμία παροχή εκτός από το υπόλοιπο της κάρταςμ επιλέξω να μπω στο liquid και να μην ενεργοποιήσω πάλι το Combo M:

1. Από πού θα τρώει για χρόνο ομιλίας, SMS και δεδομένα?

2. Πότε θα μπει ο δωρεάν μήνας?

3. Τι θα πρέπει να προσέξω για τη μπάρα; Τι ημερομηνία να βάλω για να κερδίσω τον δωρεάν μήνα?

Συγγνώμη αν έχουν απαντηθεί τα παραπάνω, αλλά είμαι πλέον κάποιας ηλικίας και δυσκολεύομαι να καταλάβω κάποια πράγματα 😞

1 Απο τα 3.97€

2. Οποτε του πεις με την ρυθμιση της μπαρας

3. Αδιαφορο για αυτο που ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

27/1 ενεργοποιήθηκε και πήρα το δώρο. 27/2 ανανεώθηκε η συνδρομή. Δεν έχω πειραξει την ημερομηνία, τα 10,91€ που μπήκαν δώρο έχουν παραμείνει. Τώρα έχει 19,8€. Το pocket εμφανίζει υπόλοιπο 11,4 αλλά δεν με αφήνει γιατί εμφανίζει σφαλμα για ενεργό διπλασιασμό 

Αν δεις τι υπόλοιπο εμφανίζει στο shop στην εφαρμογή BigBang και το αφαιρέσεις από το συνολικό σου (19,8€), θα δεις πόσο ακριβώς είναι το υπολοιπόμενο δώρο, το οποίο αφού αναλωθεί θα ξεμπλοκάρει το smart pocket. 

Περίεργο πάντως το >33ημ... 🙄 (...αλλά σωστά δεν σε χαλάει! 😎)

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, blizard said:

Επίσης μπορείς κάθε μήνα να βγαίνεις από το  liquid για λίγο, ώστε να πάρεις το δωρεαν shake από την ανανεωση (η τα 6 gb) , και αμεσως  μετα να ξαναμπαίνεις,

 

Σωστά αλλά εδώ πρέπει να γίνεται με τρόπο αυτό.. Δηλαδή πρέπει να βγεις πριν έρθει η ημερομηνία της αυτόματης ανανέωσης (το βγεις πάντα μετά τον πρώτο μήνα γιατι αλλιως χάνεις το υπόλοιπο των δωρεάν) και αφού κάνεις την χειροκίνητη ανανέωση ως κανονικό cu,να πάρεις το shake it και μετά να ξαναμπείς πηγαίνοντας την μπάρα όσο πιο μακριά σε πάει,ώστε να μην χρεώσει και την αυτόματη συνδρομή και να το κάνεις αυτό κάθε μήνα, τις σωστές ημερομηνίες με την μπάρα μπες-βγες? Η εχω καταλάβει κάτι λάθος?

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το πιο φτηνό για τον καθενα είναι ποσα χρήματα δίνει κάθε μήνα. Σίγουρα το liquid συμφέρει από την άποψη ότι τα χρήματα μπορείς να τα ξοδέψεις αλλιώς, αλλά για κάποιον που βολευεται με 1 ανανέωση κάθε 2 μήνες, το liquid δεν το βλέπει ελκυστικό. Έπρεπε κάθε 2 μήνες να τραβάει λεφτά από την κάρτα, όπως μπορεί ο κόσμος να κάνει σε όλα τα υπόλοιπα καρτοκινητα. Ξέρω, υπάρχει το κόλπο με την μπάρα, αλλά εάν 1 φορά το ξεχάσει καποιος, ή εάν σταματήσει η εταιρία να δίνει αυτήν την δυνατότητα, τσουπ η δευτερη ανανέωση τον επόμενο μήνα. 

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, blizard said:

Α) "..τα άλλα καρτοκινητά ειναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ..." 

Β) "...γιατι να πρεπει να στο έχουν αυτοι στους 2 μηνες δλδ ?... "

Α) Το "καταστροφή" να δίνεις 12€/2μηνο από το να δίνεις 24€/2μηνο δεν βγάζει λογική. 

Β) Διότι υποτίθεται ότι είναι καρτοκινητο και σε κάθε καρτοκινητο έχεις περιθωριο να βάζεις κάρτα κάθε 2 μηνες. Γιατί δεν το κάνουν κάθε 2 μήνες αυτοί;

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, blizard said:

Το δώρο ΔΕΝ το παίρνεις με την ενεργοποίηση αλλά με την πρώτη ανανέωση της μπάρας όπως είπαν τα παιδιά, δλδ 27/2

Το δώρο το πήρα 27/1, την ημέρα που είχα διαλέξει την ανανεωση. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Mobileras said:

Β) Διότι υποτίθεται ότι είναι καρτοκινητο και σε κάθε καρτοκινητο έχεις περιθωριο να βάζεις κάρτα κάθε 2 μηνες. Γιατί δεν το κάνουν κάθε 2 μήνες αυτοί;

Να προσθέσω επίσης σε όσα έγραψε παραπάνω ο blizard ότι, όπως έχει γραφεί ήδη πολλές φορές, στους όρους του Liquid γράφει:

  • Εφόσον η αυτόματη χρέωση της κάρτας σου αποτύχει για δύο συνεχόμενους μήνες , θα απεγραφεις αυτόματα από το CU Liquid, διατηρώντας το υπόλοιπό σου και παροχές από ενεργές προσφορές.

Η έμφαση στο συνεχόμενους. Μπορείς λοιπόν απλά να φροντίζεις μήνα πάρα μήνα να μην έχει διαθέσιμο υπόλοιπο η τραπεζική κάρτα που θα συνδέσεις. 😉

Έτσι όπως το γράφει, έχεις λοιπόν και στο Liquid το περιθώριο που αναφέρεις.

Edited by johndouk
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω υπόλοιπο χρημάτων στο CU, το liquid για την ανανέωση που θα δηλώσω θα τα τραβήξει από εκεί ή από θα χρεώσει τη κάρτα της τράπεζας που έχω δηλώσει;

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vassar said:

Αν έχω υπόλοιπο χρημάτων στο CU, το liquid για την ανανέωση που θα δηλώσω θα τα τραβήξει από εκεί ή από θα χρεώσει τη κάρτα της τράπεζας που έχω δηλώσει;

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα χρεώσει την κάρτα αλλά το υπόλοιπο που έχεις ήδη μέσα,χρησιμοποιείται κανονικά ως liquid. Γιαυτό λέμε (για όσο μας το επιτρέπει το σύστημα) ότι θέλει μια έξυπνη διαχείριση στην μπάρα για μέγιστο κέρδος

3 ώρες πριν, blizard said:

AN ΔΕΝ σε ενδιαφέρουν τα δώρα (λεφτα και απεριοριστη ομιλία) βγαίνεις όποτε γουστάρεις ... ακόμα και αν ξεχαστείς και ανανεωσει αυτόματα έχεις 7 μέρες για να βγεις και το shake υπάρχει ακόμα. Τωρα αν θές τα δώρα γίνεται δύσκολο... σωστά τα κατάλαβες, θέλει σύστημα η θα βάλεις πιο πολλά λέφτα.

 

Ειχες και πάλι δίκιο για το shake αλλά και τα δωρεάν χρήματα που συμψηφίζονται με τα κανονικά ως απάντηση στην ερώτηση αυτή που είχα κάνει πριν κάποιες ημέρες. Ειχα κάνει μια κανονική ανανέωση 12€ εντός liquid 1/3 και σήμερα αγόρασα το 200αρι bigbang με συνδυασμό των δωρεάν χρημάτων και των δικών μου της αυτόματης ανανέωσης.Τώρα τα δικά μου χρήματα λήγουν 30/4 δηλαδή κανονικά 2μηνο και η μπάρα θα πάει εκεί που πρέπει για να μην ξαναχρεωθώ και Απρίλη αφού τα χρήματα τα δικά μου φτάνουν για νέα ενεργοποίηση του bb πακέτου που θέλω. Μετά βγήκα απο το liquid 6 μέρες μετά την ανανέωση (η αγορά του νέου 200αριου bb πακέτου έγινε εντός liquid ώστε να μην χαθούν τα δωρεάν χρήματα αν έβγαινα πριν τα καταναλώσω) και είχα κανονικά το shake it το οποίο και έκανα και μπήκα πάλι liquid μετά απο αυτό. Απλά με την 12αρα ανανέωση αυτόματη που έγινε εντός liquid έδωσε 1gb δώρο για ένα μήνα και όχι 2 όπως γίνεται με το κανονικό cu. Με +2€ έδινε 4gb για 30 ημέρες αλλά δεν είχα λόγο να το επιλέξω. Oπότε συμφέρει να κάνεις χειροκίνητη ανανέωση online εκτός liquid και μετά να ξαναμπείς αν θες το shake it.

Επίσης εδώ να σημειώσω ότι (αν και το λέει και στους όρους) αν βγουμε απο το liquid αν έχουμε απεριόριστη ομιλία (απο 15€ ανανέωση και άνω δηλαδή ανεξαρτήτως αν είμαστε στον δωρεάν μήνα ή στο κανονικό μας) αυτή χάνεται επειδή πρακτικά λογίζεται ως δώρο. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει και να χαθεί στο συγκεκριμένο νούμερο αλλά αυτό υπόψιν για το βγες-μπες στους liquid χρήστες των 15+ ευρώ που τους ενδιαφέρει η δωρεάν ομιλία.. Δηλαδή πρακτικά αν είσαι εντός liquid με αυτόματη συνδρομή 15€ και βγεις να πάρεις το shake it,οταν ξαναμπεις δε θα έχεις το δώρο της απεριόριστης ομιλίας... Οπότε για κάποιον που θέλει "δώρο" την απεριόριστη ομιλία στο liquid κάνοντας αυτόματη ανανέωση 15€, αν βγει για να πάρει και τα mb του shake it,δεν... Οταν ξαναμπεί δε θα έχει την απεριόριστη ομιλία. Προσοχή λοιπόν σε όσους θέλουν κάτι τέτοιο..

Ξεκάθαρα για όσο υπάρχει όλο αυτό, ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει στην ελληνική καρτοκινητή

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, blizard said:

Σωστός .... αλλά έχω βάλει χρήματα με πολλούς τρόπους και 1 gb shake μου εδωσε μόνο με την κάρτα "περιπτέρου" μεσο vod app  και πουθενά αλλου. Ολοι οι άλλοι δίνουν τα 2gb . Και από vodafone.gr , και το vofadonecu.gr , και μέσα απο το cu app του  liguid αλλά και το αυτόματο πριν 10 μερες , φτάνει να βγεις μετα ...βέβαια όπως είπες αν σε ενδιαφέρει το δώρο απεριοριστης ομιλίας δεν γίνεται . Ειχα πάντως 15 ευρω οχι 12, αλλά αυτό δεν επιρεάζει , πολύ περίεργο να σου δώσει 1 gb για οτιδήποτε άλλο έκτος κάρτα περιπτέρου

Ναι με την αυτόματη ανανέωση του liquid των 12€ έδινε 4gb με +2€, 1gb για 30 ημέρες, 2gb για 7 ημέρες

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι χαζή η ερώτηση, αλλά δεν καταλαβαίνω... Με 15€ έχω απεριόριστη ομιλία αλλά με το liquid πεπερασμένη. Γιατί συμφέρει το liquid?

P.S τώρα είδα ότι από 15€ και πάνω δίνει απεριόριστα λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα γιατί φαίνεται too good to be true.
Έστω ότι κάνω ανανέωση 15€ παίρνω απεριόριστη ομιλία και μου περισσεύουν 13,60 περίπου, αυτό το υπόλοιπο σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιώ data ή SMS μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο smart pocket;

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites



Μια ερώτηση ακόμα γιατί φαίνεται too good to be true.
Έστω ότι κάνω ανανέωση 15€ παίρνω απεριόριστη ομιλία και μου περισσεύουν 13,60 περίπου, αυτό το υπόλοιπο σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιώ data ή SMS μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο smart pocket;

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Ναι κανονικά

Στάλθηκε από το G8141 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vassar said:

Μια ερώτηση ακόμα γιατί φαίνεται too good to be true.
Έστω ότι κάνω ανανέωση 15€ παίρνω απεριόριστη ομιλία και μου περισσεύουν 13,60 περίπου, αυτό το υπόλοιπο σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιώ data ή SMS μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο smart pocket;

Για μη δωρεάν ανανέωση ναι, περίπου τα 11€ από αυτά. (Χωρίς δηλ το ΦΠΑ που αντιστοιχεί στο  υπόλοιπο.)

Screenshot_20230307-040131_My CU.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια με 15€ παίρνεις απεριόριστη ομιλία και το ποσό της ανανέωσης το χρησιμοποιείς όπως θέλεις, ακόμα και για να ψωνίσεις διάφορα αγαθά, σωστα τα λεω;

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, johndouk said:

Για μη δωρεάν ανανέωση ναι, περίπου τα 11€ από αυτά. (Χωρίς δηλ το ΦΠΑ που αντιστοιχεί στο  υπόλοιπο.)

 

Δηλαδη το ΦΠΑ το πληρωνεις 2 φορες; Μια μειωνοντας τα 13.60 σε 11 και μετα στο καταστημα του efood ξανα;

Πως ακριβως γινεται;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jsimeo said:

Δηλαδη το ΦΠΑ το πληρωνεις 2 φορες; Μια μειωνοντας τα 13.60 σε 11 και μετα στο καταστημα του efood ξανα;

Πως ακριβως γινεται;

Στα 13.60€ κατεβαίνει λόγω του φόρου. Όχι ΦΠΑ

Αν είσαι κάτω από 29, το γλιτώνεις

Edited by GREGORYMO
Συμπληρώμα
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, GREGORYMO said:

Στα 13.60€ κατεβαίνει λόγω του φόρου. Όχι ΦΠΑ

Αν είσαι κάτω από 29, το γλιτώνεις

Απο 13.60 παει 11 ειπε. Δεν καταλαβες. Δεν ρωτησα για το 13.60.

Link to comment
Share on other sites

Από μεθαύριο που λήγει το Combo M που έχω, γίνομαι και εγώ liquid. Τελικά φαίνεται ότι συμφέρει πάρα πολύ!

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...