Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μας χάρισαν έναν γάιδαρο και κάποιοι τον κοιτάνε στα δόντια και δεν τον θέλουν :)

Μάγκες να σκέφτεστε σαν γατονια και άστε τους άλλους να πληρώνουν

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kouerti said:

Εάν δεν βαριέσαι να μπαινοβγαίνεις, την καλύτερη δουλειά έκανες. Εάν δεν υπήρχε και ειρωνεία στο τέλος, θα ήταν καλύτερα. Απλά επιβεβαιώθηκα ότι για να ισχυει το 2μηνο χρειάζεται κάθε μήνα να βγαίνεις σε CU, να κάνεις ανανέωση, να ξαναμπαινεις σε liquid κλπ... 

Όπως έγραψα και πιο πάνω, ακόμα τουλάχιστον, δεν επιβεβαιώθηκε τίποτα. Με λίγη υπομονή ακόμα θα μάθουμε και όλα όσα δεν είναι τόσο προφανή.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ενθουσιάστηκα με τις πολυ χαμηλές χρεώσεις ομιλίας, αλλά με προβληματισε το "αν σου μείνει υπόλοιπο πριν την επόμενη ανανέωση αυτό θα μένει στην κάρτα σου και οι παροχές σου θα είναι ακόμα περισσότερες τον επόμενο μήνα."

 

Θα επρεπε να λέει "τους επόμενους 2 μήνες" ή "μέχρι την ημερομηνία λήξης των χρημάτων".

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, kouerti said:

Και εγώ ενθουσιάστηκα με τις πολυ χαμηλές χρεώσεις ομιλίας, αλλά με προβληματισε το "αν σου μείνει υπόλοιπο πριν την επόμενη ανανέωση αυτό θα μένει στην κάρτα σου και οι παροχές σου θα είναι ακόμα περισσότερες τον επόμενο μήνα."

 

Θα επρεπε να λέει "τους επόμενους 2 μήνες" ή "μέχρι την ημερομηνία λήξης των χρημάτων".

Μα αν μείνει ποσό διαθέσιμο και για τον επόμενο μήνα, αυτό σημαίνει ότι το αξιοποιείς για 2 μήνες, όχι για έναν.

Επιπλέον, μπορεί στο μέλλον να αποδειχθεί ότι θα εξακολουθεί να γίνεται rollover. 

Edited by johndouk
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, johndouk said:

Μα αν μείνει ποσό διαθέσιμο και για τον επόμενο μήνα, αυτό σημαίνει ότι το αξιοποιείς για 2 μήνες, όχι για έναν.

Επιπλέον, μπορεί στο μέλλον να αποδειχθεί ότι θα εξακολουθεί να γίνεται rollover. 

Όταν γράφει "τον επόμενο μήνα", δεν μεταφράζεται "τους επόμενους 2 μήνες" όπως λες. Προφανώς τρολαρεις. Nice played.... 

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί το κινητό του κάθε μήνα για κλήσεις/ιντερνετ και όχι μόνο για να το καλούν, την 12αρα ανανέωση δεν την γλιτώνεις. Απλά στο liquid μας κακοφαίνεται που σου τα παίρνει αυτόματα μια προκαθορισμένη ημερομηνία (και η οποία προς το παρόν μεταφέρεται) ενώ στην καρτοκινητή με τα πακέτα έχουμε την ψευδαίσθηση ότι είμαστε ελεύθεροι επειδή ανανεώνουμε όποια ημερομηνία θέλουμε. Βέβαια δεν ανανεώνεις,δεν έχεις ολόκληρες παροχές..

Το πακέτο ομιλίας που αγοράζεις πχ με 10.90€ ισχύει για 2 μήνες? Αν ξανανεώσεις,προφανώς και ναι και έχεις τις νέες παροχές συν τις εναπομείνασες. Στο liquid έχεις τα νέα χρήματα συν τα εναπομείναντα. Απλά το να σου λένε θα σου παίρνουμε τα χρήματα σου την χ ημερομηνία μας χαλάει ως νοοτροπία ενώ πχ το να σε "αναγκάζουν" κάθε μήνα να αγοράζεις πάλι το πακέτο για να μεταφέρεις τις παροχές σου που σου περίσσεψαν (ή απλά αν δε σε ενδιαφέρει να μεταφέρονται να τους χαρίζεις πχ απο το πακέτο των 700' τα 300) δε μας ενοχλεί

Για εμένα προσωπικά το ιδανικό liquid θα ήταν να έλεγαν πχ ανανέωση απο 1€ με τις τιμές που δίνει τώρα. Αλλά δυστυχώς αυτό δε θα συμβεί

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το liquid δεν σου παίρνει τιποτα αν μετακινείς την μπάρα,

εμένα ένα μήνα+ δεν μου πήρε τίποτα και ούτε θα το αφήσω να μου πάρει :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kouerti said:

Όταν γράφει "τον επόμενο μήνα", δεν μεταφράζεται "τους επόμενους 2 μήνες" όπως λες. Προφανώς τρολαρεις. Nice played.... 

Ένας ο πρώτος κι ένας ο επόμενος κάνει δύο. Όχι δύο επόμενους. Ούτε τρολάρω ούτε επιχειρώ να εξαπατήσω κανέναν. Την πιο απλή αριθμητική πράξη κάνω. Τι άλλο να πω... 🙄 

1 hour ago, bbbb said:

Αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί το κινητό του κάθε μήνα για κλήσεις/ιντερνετ και όχι μόνο για να το καλούν, την 12αρα ανανέωση δεν την γλιτώνεις. Απλά στο liquid μας κακοφαίνεται που σου τα παίρνει αυτόματα μια προκαθορισμένη ημερομηνία (και η οποία προς το παρόν μεταφέρεται) ενώ στην καρτοκινητή με τα πακέτα έχουμε την ψευδαίσθηση ότι είμαστε ελεύθεροι επειδή ανανεώνουμε όποια ημερομηνία θέλουμε.

Άριστα το έθεσες. Πρόκειται περί ψευδαίσθησης ελευθερίας!

Στην πράξη για να έχεις έστω λίγο χρόνο και λίγα sms, το βάζεις κάθε μήνα. 

Screenshot_20230219-115442_My CU.jpg

1 hour ago, HEO said:

Το liquid δεν σου παίρνει τιποτα αν μετακινείς την μπάρα,

εμένα ένα μήνα+ δεν μου πήρε τίποτα και ούτε θα το αφήσω να μου πάρει 🙂

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


 

...αν δεν έχεις ήδη πάρει τον δωρεάν 1ο μήνα. Αλλιώς μετά από 2 ανεπιτυχείς απόπειρες θα σε βγάλει αυτόματα έξω.

(...και φαντάζομαι ότι σκεπεύεις μετά να ξαναμπείς... 😉)

Link to comment
Share on other sites

...αν δεν έχεις ήδη πάρει τον δωρεάν 1ο μήνα. Αλλιώς μετά από 2 ανεπιτυχείς απόπειρες θα σε βγάλει αυτόματα έξω.
(...και φαντάζομαι ότι σκεπεύεις μετά να ξαναμπείς... )
Δεν σκοπεύω να το αφήσω να προσπαθήσει μου πάρει οπότε δεν θα έχει ανεπιτυχείς προσπάθειες :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Από λίγο πρόχειρα που διάβασα σχετικά με το liquid αυτό που κατάλαβα είναι ότι συμφέρει αν το χρησιμοποιείς περισσότερο για ομιλία, αν θέλεις και αρκετά data έρχεται το ίδιο με κάποιο πρόγραμμα του CU.
Δωρεάν data αν κατάλαβα καλά με τις ανανεώσεις δε παίρνεις σωστά;

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, vassar said:

Από λίγο πρόχειρα που διάβασα σχετικά με το liquid αυτό που κατάλαβα είναι ότι συμφέρει αν το χρησιμοποιείς περισσότερο για ομιλία, αν θέλεις και αρκετά data έρχεται το ίδιο με κάποιο πρόγραμμα του CU.
Δωρεάν data αν κατάλαβα καλά με τις ανανεώσεις δε παίρνεις σωστά;

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Περίπου έτσι αλλά όχι ακριβώς. Αν θες αρκετά data κάθε μήνα και λίγη ομιλία συμφέρει liquid αλλά σε συνδυασμό με το bigbang. Βάζεις 12€ μέσω liquid και παίρνεις 200gb απο το bigbang (εφόσον φυσικά έχεις και τους απαιτούμενους κρυστάλλους) και με το υπόλοιπο 0,91€ μπορείς να μιλάς περίπου 2 ώρες ή για μπόλικα sms. Αν βάλεις 15€ μέσω liquid με 10€ παίρνεις πάλι το BB 200αρι αλλά ταυτόχρονα σου δίνει και απεριόριστη ομιλία. Οπότε τα 3,63€ που περισσεύουν απο την 15αρα ανανέωση-"συνδρομή" liquid τα έχεις μόνο για sms και για κουπόνια smart pocket

Για τόσα gb + έστω και λίγα λεπτά ομιλίας/sms εκτός liquid θες τουλάχιστον 20αρα ανανέωση (αν βέβαια σου φτάνουν τα λίγα data που δίνουν τα πακέτα ομιλίας που για σένα μπορεί να είναι αρκετά) ενώ στο liquid+ΒΒ (με τα τωρινά δεδομένα πάντα) τα έχεις με 12€. Για τα bonus κτλ έχει ξαναγραφτεί ότι μετά τον πρώτο δωρεάν μήνα, με τα τωρινά δεδομένα πάντα, μπορείς να κάνεις βγες-μπες και να τα παίρνεις κανονικά.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βγες-μπες με έχει μπερδέψει και προσπαθώ να καταλάβω τι παραπάνω προσφέρει
Τα υπόλοιπα τα εξήγησες πολύ ωραία, σε ευχαριστώ πολύ.
Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Κάτι ακόμα να πάω στο liquid, ότι MB είναι μαζεμένα από CU πάρε να έχεις και shake χάνονται;

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το παρε να έχεις, νομίζω όχι. Αλλά ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος. Το shake it ναι και εκει θα χρησιμεύσει πρακτικά το μπες-βγες μιας και όσο είσαι liquid δεν το παίρνεις. Εκει λοιπόν θέλει λίγο "μαεστρία" με την μπάρα μετά τον 1ο μήνα τον δωρεάν Βέβαια ακόμη και στον δωρεάν μήνα αν δεν κάνεις κανονική ανανέωση δε θα πάει πιο πέρα το shake it και θα το χάσεις όταν λήξει.. Γιαυτό λοιπόν τα ζυγίζεις και βλέπεις τι σε συμφέρει.. Και εγώ προσωπικά το βασικό μου νούμερο επειδή έχω αρκετά gb απο shake και παρε να εχεις δεν το έχω κάνει ακόμη liquid,. Αλλά το νούμερο του σπιτιού-(hotspot σε κινητό) το έχω κάνει και με ένα 12αρι το μήνα έχω και κλήσεις και 200gb/μηνα (τα οποια φυσικά μεταφέρονται με το ίδιο πακέτο) ενώ πρώτα είχα μόνο δεδομένα..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, johndouk said:

 

Μια ένδειξη πάντως θα ήταν να ξέραμε αν δοκίμασε ήδη κάποιος να κάνει χειροκίνητη ανανέωση υπολοίπου κάποιες μέρες μετά τη 2η τη χρεωμένη συνδρομή (όχι την 1η τη δωρεάν) και αν μετά από αυτή εμφανίζεται το συνολικό υπόλοιπο με ημερομηνία λήξης μεταγενέστερη των 30 ημερών από τη χρέωση της 2η συνδρομής. 


Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά έκανα χειροκίνητη ανανέωση μετά την 1η την δωρεάν.
15/1 πήρα τα 15€ δωρεάν, 3/2 έκανα χειροκίνητη ανανέωση 12€.
Τα χρήματα της χειροκίνητης ανανέωσης φαίνονταν στο ΒΒ, Τα δωρεάν όχι.
Αγόρασα στο ΒΒ το πακέτο 200GB/10€. Τράβηξε από τα δωρεάν
Η ημερομηνία της χειροκίνητης ανανέωσης φαίνεται στο cu 2 μήνες μετά -4/4- αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη. Στην εφαρμογή της vodafone φαίνονται σωστά οι ημερομηνίες λήξης. Προσπάθησα να γυρίσω σε απλό cu για να το δω αλλά δεν γυρνάει.
Μου έχουν κολλήσει όλα. Δεν μπόρεσα να μετακινήσω την μπάρα για να αποφύγω την ανανέωση, ούτε δέχετε να με ξαναγυρίσει σε απλό cu. Έχω κάνει 2 αιτήματα τις τελευταίες 5 ημέρες αλλά τπτ. 
Προσπάθησε 3 φορές να τραβήξει χρήματα (9πμ 3μμ  9 μμ χοντρικά) αλλά δε βρήκε χρήματα κ συνεχίζω κανονικά σαν ρευστός.
Θα καλέσω στο chat για το πρόβλημα αργότερα καθώς ήθελα να βγω μόνο για να δω από το app Vodafone τη λήξη κ να ξαναμπώ καθώς με συμφέρει στις κλήσεις το ρευστό.

Edit:Αφού όμως προεκτάθηκε η ημερομηνία λήξης που είχα πριν την 12€ συμπερένω ότι είναι 2μηνη η επέκταση .

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη έκανες χειροκινητη ανανεωση στο liquid και η μπάρα δεν αλλαξε μηνα για την επομενη ανανεωση, αλλά πηγαινε με βαση το δωρο. Ασχημο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kouerti said:

Δηλαδη έκανες χειροκινητη ανανεωση στο liquid και η μπάρα δεν αλλαξε μηνα για την επομενη ανανεωση, αλλά πηγαινε με βαση το δωρο. Ασχημο αυτο.

Ναι αλλά αυτό δεν το έχει αναφέρει άλλος. Ίσως είναι άλλο το πρόβλημα και να μην έχει σχέση με την ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, kouerti said:

Δηλαδη έκανες χειροκινητη ανανεωση στο liquid και η μπάρα δεν αλλαξε μηνα για την επομενη ανανεωση, αλλά πηγαινε με βαση το δωρο. Ασχημο αυτο.

Γιατί; γράφει κάπου στους όρους ότι αν κάνεις χειροκίνητη ανανέωση πρέπει να παρακάμψει την αυτόματη; ή δυνατότητα της χειροκίνητης ανανέωσης προσφέρεται πρόσθετα, όχι εναλλακτικά. 

39 minutes ago, balkos said:

Τα χρήματα της χειροκίνητης ανανέωσης φαίνονταν στο ΒΒ, Τα δωρεάν όχι.

Σωστά. Τα δωρεάν δεν εμφανίζονται στο BB, ωστόσο μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αγορές πακέτων. Το έχουν γράψει κι άλλοι χρήστες.

Επίσης τα δωρεάν δεν εμφανίζονται ούτε στο smart pocket, όπου και πράγματι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν. (Αναφέρεται στους όρους liquid.)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johndouk said:

Γιατί; γράφει κάπου στους όρους ότι αν κάνεις χειροκίνητη ανανέωση πρέπει να παρακάμψει την αυτόματη; ή δυνατότητα της χειροκίνητης ανανέωσης προσφέρεται πρόσθετα, όχι εναλλακτικά. 

Μα υποτίθεται ότι προωθει την οικονομία, οχι 2 ανανεώσεις το μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2023 at 9:34 ΠΜ, johndouk said:

Επειδή διακρίνω προκατάληψη, δεν ξέρω αν έχει νόημα, ωστόσο θα προσπαθήσω.

Ως χρήστης απλού CU έβαζα κάθε μήνα 12€ κι έπαιρνα το Combo M με 10,90€ συν τα bonus gb (shake κλπ).

Πριν 1 μήνα έκανα 15€ ανανέωση ( με rollover το shake) και αμέσως το γύρισα σε liquid, βάζοντας τη μηνιαία συνδρομή στα 15€ και τη μπάρα όσο πιο μακριά μπορούσα. Στο μήνα αυτό, χωρίς να αλλάξω τίποτα από τη συνήθη χρήση μου, έφαγα data από αυτά που είχα μπαίνοντας, καθώς και μόνο 1,06€ από το υπόλοιπό μου για ομιλία & sms. Επίσης πήρα και χρησιμοποίησα 4 κουπόνια smart pocket των 2€ το καθένα.

Χθες, 1 μέρα πριν ενεργοποιηθεί η 1η (δωρεάν) συνδρομή, βγήκα από liquid, έκανα 15€ ανανέωση, πήρα τα bonus & rollover τα shake, εξέδωσα και 8€ ακόμα κουπόνια smart pocket για να έχω και αμέσως ξαναμπήκα στο liquid, χωρίς να πειράξω τη μπάρα, αναμένοντας την ενεργοποίηση του δωρεάν μήνα (στις 9 το πρωί). Από τα κουπόνια smart pocket συνολικά πήρα και 16gb data.

Σήμερα το πρωί, 09:01, ενεργοποιήθηκε ο δωρεάν μήνας liquid, έχω πλέον απεριόριστη ομιλία και προστέθηκαν και 13,6€ (=15/1.1) στο υπόλοιπο μου, το οποίο δείχνει ότι λήγει 19/4.

Προφανώς όμως, όπως προκύπτει από όλα τα παραπάνω, πιάστηκα κορόιδο, διότι "είναι καρτοσυμβόλαιο"...

Screenshot_20230219-032347_My CU.jpg

Screenshot_20230219-032606_My CU.jpg

ΥΓ. Να σημειώσω βεβαίως ότι είχα διαβάσει όσα (ευτυχώς για μένα) μοιράστηκαν οι blizard, HEO, powerful, Pppe, bbbb αλλά και άλλοι.

Screenshot_20230219-094931_My CU.jpg

Screenshot_20230219-094956_My CU.jpg

Να ενημερώσω πως το δώρο ισχύει για περίπου 36 ημέρες, όπως διαπίστωσα, οπότε κατανάλωσε το δώρο των €15 μέχρι 24/03 (όπως τα υπολογίζω εγώ).

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα καταργήσουν το cu combo m με τα 10.9??

Αν γίνει αυτό θα πρέπει να ενεργοποιούμε τα πακέτα με 13,5;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι φαίνεται δυστυχώς.

23 minutes ago, akis8607 said:

Δηλαδή θα καταργήσουν το cu combo m με τα 10.9??

Αν γίνει αυτό θα πρέπει να ενεργοποιούμε τα πακέτα με 13,5;;

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bbbb said:

Ναι έτσι φαίνεται δυστυχώς.

 

κάτι θα το αντικαταστήσει πιστεύω. αλλά πιθανότατα με υψηλότερη τιμή ή λιγότερες παροχές. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, akis8607 said:

Δηλαδή θα καταργήσουν το cu combo m με τα 10.9??

Αν γίνει αυτό θα πρέπει να ενεργοποιούμε τα πακέτα με 13,5;;

Επειδή το έχασα λίγο, από πού προκύπτει αυτό;

Με ενδιαφέρει επειδή είναι το πακέτο που ενεργοποιώ κάθε μήνα στο CU του γιού μου, και δεν θέλουμε τίποτα περισσότερο ή πιο ακριβό 😞

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, geoponer said:

Επειδή το έχασα λίγο, από πού προκύπτει αυτό;

Με ενδιαφέρει επειδή είναι το πακέτο που ενεργοποιώ κάθε μήνα στο CU του γιού μου, και δεν θέλουμε τίποτα περισσότερο ή πιο ακριβό 😞

σε ανακοίνωση της η βονταφον, από 10\5 καταργείται. 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...