Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και μερικές μέρες δεν λειτουργούν τα μηνύματα rcs.Εχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;Έχει να κάνει με την vodafone;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, glofiish said:

Εδώ και μερικές μέρες δεν λειτουργούν τα μηνύματα rcs.Εχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;Έχει να κάνει με την vodafone;

Από χθες έχω κι εγώ το ίδιο θέμα και νόμιζα ότι φταίει το κινητό μου... 😪

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ.

Στη Vodafone υπάρχουν διαρκώς διάφορα προσωρινά προβλήματα που λύνονται μετά από λίγο χρονικό διάστημα (πχ κάποιες μέρες) σε σχέση με μια άλλη που δε λύνονται ποτέ. Όσοι είναι "εδώ" ας το ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Giorgos295 said:

Από χθες έχω κι εγώ το ίδιο θέμα και νόμιζα ότι φταίει το κινητό μου... 😪

Εγώ έχω δοκιμάσει τα πάντα.Στην Vodafone έστειλα στο chat αλλά δεν βοήθησαν .Πρέπει να είναι θέμα δικό της γιατί σε κινητό φίλου που έχει cosmote μια χαρά ενεργοποιήθηκαν.

Είναι μερικές μέρες τώρα .Δεν είναι σημερινό 

Just now, Pppe said:

Κι εγώ.

Στη Vodafone υπάρχουν διαρκώς διάφορα προσωρινά προβλήματα που λύνονται μετά από λίγο χρονικό διάστημα (πχ κάποιες μέρες) σε σχέση με μια άλλη που δε λύνονται ποτέ. Όσοι είναι "εδώ" ας το ξέρουν.

Ας το έλεγαν στο chat μην καθόμαστε και κάνουμε πειράματα 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, glofiish said:

Ας το έλεγαν στο chat μην καθόμαστε και κάνουμε πειράματα 

Ξαναεπικοινωνησε μαζί τους αύριο ή μεθαύριο που θα το έχουν δει ότι το γράφουμε εδώ και θα το ξέρουν.

Σε μια άλλη εταιρία και χρόνια να το γράφεις στο topic τους , τίποτα δε διορθώνουν.

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2023 at 12:55 ΜΜ, CaptainNickGR said:

Σε iOS φαίνεται κανονικά , μπορεί να έγινε κάποιο λάθος στον κώδικα, δεν πιστεύω πως στόχος τους είναι να μην δείχνουν τα βασικά. 

95E8A36D-CDF8-492F-84F6-711492062E53.png

Σε μενα δουλευει και σε android, βλεπω κανονικα ημερομηνια ληξης, δεν ειχα προβλημα ποτε, ουτε τις τελευταιες ημερες. Δεν ξερω γιατι δεν δουλευει σε μερικους βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, jsimeo said:

Σε μενα δουλευει και σε android, βλεπω κανονικα ημερομηνια ληξης, δεν ειχα προβλημα ποτε, ουτε τις τελευταιες ημερες. Δεν ξερω γιατι δεν δουλευει σε μερικους βεβαια.

Αν κάνεις το update μέσω του Google play μπορεί να εξαφανιστεί και σε σένα. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, CaptainNickGR said:

Αν κάνεις το update μέσω του Google play μπορεί να εξαφανιστεί και σε σένα. 

Εννοειται, αλλα "ευχαριστω δεν θα παρω"! 🙂 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, glofiish said:

Εδώ και μερικές μέρες δεν λειτουργούν τα μηνύματα rcs.Εχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;Έχει να κάνει με την vodafone;

Ναι φίλε μου της Vodafone είναι το θέμα αλλά δεν το παραδέχεται. Έχω κάνει κάποιες ενέργειες που δείχνουν στο YouTube αλλά τίποτα.αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το ""προσωρινο""" προβλημα για τη vodafone αν ξεπερασει τα 2 χρονια γινεται μονιμο........!!!!!!

OptoStyle



9e09d94493f9f78aa2050d46c7934447.jpg

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Νέες προσφορές. 
 

F7EEF4CD-479E-4A49-BB1A-EB49236E8466.jpeg

Για το liquid δεν ισχύει, οπότε σβήνεται το 2) παρακάτω.

Κρίμα:

Το liquid απαιτεί 12Ε το 2μηνο εφόσον 2-3 μέρες πριν την ημερομηνία πληρωμής της επιλεγμένης συνδρομής 12Ε μεταφέρεις την μπάρα ημερομηνίας πληρωμής στον επόμενο μήνα, όπως όλοι οι καρτοκινητάκηδες δε το "αφήνουν" το κινητό τους και ό,τι λάχει, αλλά το "επιτηρούν", αλλιώς είναι "συμβολαιάκηδες".

Με:

1) Τις χαμηλότατες χρεώσεις σε ομιλία και sms (0,0065Ε/λεπτό κλήσης και ανά sms)

2) Τη δυνατότητα να ενεργοποιείς τις κατά περιόδους προσφορές του CU (πχ unlimited data για 22 μέρες με -4,9Ε που είχε την Πρωτοχρονιά ή την Αγίου Βαλεντίνου που θα βάλει ή τις καλοκαιρινές προσφορές) με το υπόλοιπό σου ευρώ.

3) Ό,τι περισσεύει σε ευρώ από 1,2Ε και πάνω μπορούν κάποια στιγμή (πχ ανά 4-5 μήνες) να το μετατρέψουν σε κουπόνι Smart Pocket.

Εάν δε πληρωθεί πραγματικά η συνδρομή 12Ε για πάνω από 2 μήνες διαγράφεσαι αυτόματα από το liquid με αυτές τις χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάθε τρεις και λίγο (πχ κάθε 20 μέρες) πας την μπάρα ημερομηνίας όλο και πιο μετά (πχ ακόμα 20 μέρες πιο μετά), δε θα διατηρείς για ΠΑΝΤΑ αυτές τις ομολογουμένως χαμηλότατες χρεώσεις ομιλίας και sms. Μόλις περάσουν οι 2 μήνες (ΚΑΤΑ ΜΕΓΙΣΤΟ) από την αρχική εγγραφή σου στο liquid, εάν δε πληρώσεις την επιλεγμένη συνδρομή (έστω 12Ε το 2μηνο) ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα σε "πετάξει" έξω από τις χαμηλότατες χρεώσεις ομιλίας και sms (ας το πούμε έτσι).....

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι φάουλ εάν πχ στους liquidίστας δε μπορούν πχ το καλοκαίρι να βάζουν τα unlimited data προσφοράς όπως θα μπορούν όλοι οι CUίστας. Ελπίζω κι εγώ να είναι ξεχασιάρηδες και να το διορθώσουν. Τουλάχιστον , ως αποδεικνύεται χρόνια τώρα , αυτή η εταιρία διορθώνει όσα δε την συμφέρουν (αφού εξαρτάται απ΄τους πελάτες της) και ρισκάρει ("τραβώντας" μαζί της όσους εμπνέονται από τη δημιουργικότητά της όπως το Liquid) , σε σχέση με μια άλλη εταιρία κινητής στη χώρα μας που "κοιμάται ολόρθα" (άρα "τραβώντας" τους αντίστοιχους πελάτες, ουκ ολίγοι ομολογουμένως στη χώρα μας, άρα "καλά κάνει" αφού την παίρνει).

Η ημερομηνία λήξης υπολοίπου ευρώ ΜΟΝΟ στο liquid διορθώθηκε και όχι στα κανονικά CU και ας ελπίσουμε ότι δεν έγινε στοχευμένα από την εταιρία , άρα να "προσπαθεί" να "τραβήξει" τους ανάλογους πελάτες (δλδ που "δε θέλουν να ξέρουν" που παν τα τέσσερα! , όπως στη διαφήμιση της πράσινης).

Μακάρι να'ναι όπως τα λες στην πρώτη παράγραφό σου για μας τους πελάτες. Δε συμφέρει την εταιρία ομως και κάποια στιγμή (πχ το καλοκαίρι) θα το "διορθώσει": Δεν είναι "λογικό".

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο: Το διόρθωσαν μέσα σε λίγες μέρες την εμφάνιση της ημερομηνίας λήξης υπολοίπου στο CU app, τώρα που το ξανείδα είναι ΟΚ όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εικόνα για τα rcs στη Vodafone? Δεν χρησιμοποιώ viber και με είχε βολέψει πάρα πολύ. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω για το αν θα το σταματήσουνε ή απλά έχει βλάβη; Πως γίνεται να μην ασχολούνται να το φτιάξουν;

ΔΙάβασα αυτό, μήπως σχετίζεται με το δικό μας πρόβλημα; Μήπως τελικά μας το σταματάνε και εδώ; 

https://www.mondomobileweb.it/249612-vodafone-servizio-di-messaggistica-rcs-annunciata-la-dismissione-dal-1-febbraio-2023/

Vodafone, υπηρεσία ανταλλαγής μηνυμάτων RCS: ανακοινώθηκε η διακοπή από την 1η Φεβρουαρίου 2023

Από την 1η Φεβρουαρίου 2023 , για τους πελάτες του δικτύου κινητής τηλεφωνίας Vodafone , η υπηρεσία ανταλλαγής μηνυμάτων που βασίζεται στην τεχνολογία RCS (Rich Communication Services) θα καταργηθεί σταδιακά , κλείνοντας οριστικά μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα.

Η ανακοίνωση έγινε τις τελευταίες ώρες στην επίσημη ιστοσελίδα του κόκκινου χειριστή, ιδίως με νέα στοιχεία που δημοσιεύτηκαν στη σελίδα «Vodafone Informa» , στην ενότητα «Ενημερώσεις» .

Σύμφωνα με όσα αναφέρονται στην παρούσα ανακοίνωση, εκτός οποιωνδήποτε αλλαγών, η διακοπή της υπηρεσίας θα έχει ουσιαστικά ολοκληρωθεί έως τις 31 Μαρτίου 2023 .

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, pickup said:

Έχει κανείς εικόνα για τα rcs στη Vodafone? Δεν χρησιμοποιώ viber και με είχε βολέψει πάρα πολύ. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω για το αν θα το σταματήσουνε ή απλά έχει βλάβη; Πως γίνεται να μην ασχολούνται να το φτιάξουν;

Έλα μου ντε. Είναι απίστευτη βέβαια υπάρχει ένα βιντεακι που δείχνει πώς το ενεργοποιείς. Θα το κάνω να δω τι παίζει 

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα θα πετύχεις κάτι...έχω κάνει τα πάντα, εφόσον έχει να κάνει με δικούς τους servers είναι προφανές πως δεν μπορούμε εμείς να κάνουμε κάτι. Το θέμα είναι πως αν δεν το παραδέχονται, δεν θα το φτιάξουν. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν τους άρεσε η ιδέα της δωρεάν αποστολής “SMS”. Ελεος ρε βοντα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Αυτό δεν το διάβασε κανείς σας;;

Screenshot_2023-02-07-09-07-43-19_dc00545bd3b8828f033a02ac25b2d36d.jpg

Αυτό σήμερα πρέπει να το βάλανε.Εγω χθες που είχα μπει δεν έλεγε τίποτα.Προχθες στο chat που είχα στείλει ούτε λέξη δεν είπαν για κατάργηση 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, blizardbill said:

 Hταν δωρεαν εντελώς ? από ότι κατάλαβα υπάρχει στην cosmote αλλά έχω την εντύπωση ότι πληρώνεις ... και μάλιστα αν ο παραλήπτης δεν εχει δυνατότητα παραλαβής rcs θα λάβει πολλά sms που θα τα πληρώσεις εσυ κανονικά .

Σε κάθε περίπτωση περίεργο, το είχαν διαφημίσει ώς η συνέχεια του  σμσ.

Άμα ηταν και οι 2 πλευρές χρήστες RCS ανεξάρτητου παρόχου, τότε τα μηνύματα ήταν δωρεάν γιατί πρακτικά είχαν την λογική που έχει και το iMessage.

Edited by tasosathan
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, στα υπόλοιπα νέα της ημέρας, είναι γεγονός ότι αναβαθμίστηκε η εφαρμογή cu και πλέον μπορούμε να έχουμε τα ποτηράκια του liquid (για όσους είναι εγγεγραμμένοι) στο widget.

Edited by glofiish
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...