Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλοσοφικά:
Με εντυπωσιάζει που μια εταιρία "σκαρφίστηκε" ένα τέτοιο πολύπλοκο στις λεπτομέρειές του "αφήγημα" (ας το πούμε έτσι), τελείως διαφορετικό ΚΑΙ από τα πακέτα (ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ, με τα γνωστά χαρακτηριστικά και οφέλη για τις εταιρίες) ΚΑΙ από τα πάρα πολύ παλιά (90's) "μιλάς 1΄? => -5 δραχμές" ή "τα ΣΚ μιλάς 1΄ =>-2 δραχμές". Αν ψάξει κανείς τις λεπτομέρειές του (τουλάχιστον αυτές τις πρώτες 50 μέρες από την "άφιξή" του στην Ελληνική αγορά καρτοκινητής), ξεφεύγει από όλους τους ορισμούς των "συμβόλαιο" ή "καρτοσυμβόλαιο" που έχουμε μάθει.
Ερώτηση: Εδώ δε κατανοεί ο "κλασικός" Έλληνας τι είναι όταν του τηλεφωνάνε για promotion "ΚΑΡΤΑΣ" (δλδ καρτοσυμβολαιο), θα κατανοήσει αυτό το νέο προϊόν;
Απαιτείται πάρα πολύς χρόνος (πολλά έτη δλδ) μπας και διεισδύσει στην Ελληνική αγορά: Και δε ξέρω εάν υπάρχει στο εξωτερικό και το ξεπατίκωσαν και οι δικοί μας! Αν είναι ξεπατικοσούρα , σίγουρα "κάπου το πάνε" δλδ να παρασύρουν τον κόσμο: Δε γίνονται έτσι τυχαία τα νέα "αφηγήματα" στο εξωτερικό εάν δεν εξυπηρετούν τους δημιουργούς τους> Λίγο με ενδιαφέρει πως το προβάλουν οι myphonίστας (με τα χαρακτηριστικά τους). Εάν όμως είναι επινόηση στιγμής κάποιων "σαϊνιων" από την Voda Ελλάδος, το βλέπω να καταρρέει σα "διάτοντας αστέρας" οσονούπω.
Ότι ad hoc διορθώσεις μπορεί να γίνονται στην πορεία των ετών, εννοείται, όλα τα προϊόντα κάνουν τέτοιες διορθώσεις, πχ σε λεπτομέρειες τους (ΥΠΕΡ ποιών; Εννοείται!! ) η στο promotion τους (πχ "εύκολα κατανοητό", μόνο που ΔΕΝ είναι!!! ή το καρτοσυμβόλαιο που το προμοτάρουν: "Μα απλά κάρτα είναι"!!!)
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
Πολλοί έχουν να "πάθουν" και πάλι εάν μπλέξουν με αυτό το προϊόν. Αν από περιέργεις το δοκιμάσουν ( και ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΣΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΟ topic): ΟΚ το δοκιμ΄ζουν απλά και μετά "ξεκολλάνε".
"Το πάθημα ΠΑΝΤΑ γίνεται ΜΑΘΗΜΑ", αρκεί να μπορεί να "κατανοήσουν" οι χρήστες: ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ για τη συντριπτική πλειοψηφία % των Ελλήνων καταναλωτών κινητής.
Σε γενικές γραμμές Συμφωνώ μαζί σου επίσης να θυμίσω ότι κάποτε ήταν πρωτοπόρο και το Big Bang όταν σε άφηνε να ενεργοποιήσεις δωρεάν όσα πακέτα ήθελες ανά ημέρα αναλόγως τους κρυστάλλους που είχες και μετά το έκαναν τέσσερις φορές το μήνα... το συμπέρασμα που προκύπτει από όλο αυτό είναι ότι τώρα τουλάχιστον που είναι αρχη συμφερει. Στο μελλον και ανάλογα την αποδοχή που θα έχει θα δείξει πως θα πάει το ζητούμενο εδώ είναι αν και όταν και εφόσον οι όροι πάνε προς το χειρότερο να υπάρξει σωστή ενημέρωση προς τους υπόλοιπους που δεν το ψάχνουν τόσο πολύ ότι πλέον δεν συμφέρει όσο συνέφερε στην αρχή και να μην ευλογούμε Απλά τα γένια μας ακόμα και όταν οι όροι γυρνάνε 100% υπέρ της εταιρείας
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Το sms στο cu (χωρίς πακέτο), πόσο κοστίζει?

€0,29 το SMS και €2,00 η ελάχιστη κλήση (αναπάντητη που τελικά απάντησαν για 1 δευτερόλεπτο).

Τσεκαρισμένα προχθές από την κίνηση του CU του γιου μου που έμεινε χωρίς πακέτο και συνέχιζε να χρησιμοποιεί το κινητό 😞

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Το sms στο cu (χωρίς πακέτο), πόσο κοστίζει?

https://www.vodafonecu.gr/eksipiretisi-pelatwn/timokatalogos/

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε σχετικά; συζήτηση πριν καιρό,

Σε κινητό που χρησιμοποιώ ελάχιστα

Εμφανίστηκε το παρακάτω μήνυμα

Με Cashback έφαγα πόρτα
7ffcf35cfeb6b6124d4778eef918c9b0.jpg

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η παίζουν πολλές προσφορές και αλλού περνάει και αλλού όχι

Η μας πήραν χαμπάρι

Πάντως βρήκα σε τοπικό σούπερ το απορρυπαντικό πιάτων με τα 80+ λεπτά που δίνει Cashback, αυτό που είχες ποσταρει :)

Sent from my Power 3 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια να δοκιμάσω και στις 16 (έχω cashback) αλλά νομίζω θα πάρω τα απιδια μου.... :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Με Cash Back 1 μέρα πριν την λήξη δυνατότητας (10/1) ΔΕΝ έδωσε τίποτα.

Σε άλλη sim με κανονική κάρτα (15Ε) τα έδωσε κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, HEO said:

Είχαμε σχετικά; συζήτηση πριν καιρό,

Σε κινητό που χρησιμοποιώ ελάχιστα

Εμφανίστηκε το παρακάτω μήνυμα

Με Cashback έφαγα πόρτα
7ffcf35cfeb6b6124d4778eef918c9b0.jpg

Sent from my Power 3 using Tapatalk
 

Είχα ανεβάσει ένα post στο σχετικό θέμα με το cashback. 
Όταν αρχίζει η προσφορά "Δώρο ...." δεν μου το έχει δώσει ποτέ
Αντίθετα όταν αρχίζει  "Με μια κάρτα...."    και "Βάλε κάρτα..." μου τα δίνει.

On 7/1/2023 at 6:09 ΜΜ, Pppe said:

Άρα παίζει:

Ή "κάτι" να άλλαξαν στους νέους liquidάδες που εγγράφονται με το νέο έτος (και όχι μόνο όσον αφορά τη δυνατότητα χρήσης του My Vodafone app) και να αλλάζουν και άλλα (να τα "μοντάρουν" δλδ ανάλογα: Με τα συμφέροντα τους εννοείται) όσο περνά ο καιρός.

Ή σε όσους δεν δίνει τις παροχές (την επιλεγμένη συνδρομή και την απεριόριστη ομιλία με επιλογή συνδρομής >15Ε) ΑΠΑΞ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ να τους δίνει τη δυνατότητα χρήσης του My Vodafone app ταυτόχρονα χωρίς "απεγγραφή" {"Μπες-βγες" κατά blizard} από το liquid.....Και όταν τους τα δώσει (την επιλεγμένη συνδρομή και την απεριόριστη ομιλία με επιλογή συνδρομής >15Ε) την επιλεγμένη ημερομηνία από την μπάρα να τους αποκλείει ΤΟΤΕ από τη δυνατότητα χρήσης του My Vodafone app!

Για δες HEO, σου ανοίγει άλλα app της Vodafone και τι σου εμφανίζει; Πχ Big Bang app....Επίσης, όταν πατάς πάνω στους κρυστάλους σου ΜΕΣΑ ΑΠΌ ΤΟ CU app (όχι από το BB app) σου τους βγάζει να αγοράσεις πακέτα BB;

Γράφτηκα χθες. Δεν λειτουργεί το vodafone app.
Υπάρχει και ένα bug εδώ καθώς δε μου δίνει τη δυνατότητα να μπω στους άλλους λογαριασμούς που έχω στο Vodafone app.
Αναγκάστηκα να κάνω διαγραφή από το ρευστό αλλαγή στον αρχικό λογαριασμό του Vodafone app και επανεγγραφή στο ρευστό.

Link to comment
Share on other sites

πότε δεν ίσχυσε σε μένα τουλάχιστον με δώρο η με βάλε κάρτα το δώρο της προσφοράς με cash back,μόνο με ανανέωση χρόνου ομιλίας


Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, akalos said:

πότε δεν ίσχυσε σε μένα τουλάχιστον με δώρο η με βάλε κάρτα το δώρο της προσφοράς με cash back,μόνο με ανανέωση χρόνου ομιλίας


Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

Όλο το καλοκαίρι (Μάη ως και Σεπτέμβρη) διαρκώς μου τα έδινε με Cash Back .Δεν είχα τι να τα κάνω και μοίραζα sim σε φίλους! Τα είχα "σιχαθεί" μετά και δεν έβαζα Cash back μέχρι το 60ήμερο να ξαναβάλω. Έχει γραφτεί ότι τα έδινε έτσι και στο αντίστοιχο topic και σε άλλους. Τότε το δώρο είχε διάρκεια 20 ημερών, όχι 30 ημερών όπως τα τωρινά. Είχες δοκιμάσει από το καλοκαίρι ή αναφέρεσαι στα πρόσφατα (Δεκέμβρη-Γενάρη 2023) ;

Link to comment
Share on other sites

πότε δεν ίσχυσε σε μένα τουλάχιστον με δώρο η με βάλε κάρτα το δώρο της προσφοράς με cash back,μόνο με ανανέωση χρόνου ομιλίας


Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


Πολλές φορές το πήρα (έχω 5 Βόδα)

Η τελευταία πριν ένα μήνα και εληξε 07 Ιανουαρίου

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι συνδρομητής q και θέλω να κάνω φορητότητα σε cu με τον ίδιο αριθμό. Μπορώ; Πρέπει να πάω σε κατάστημα; 

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα ότι από τον επόμενο μήνα η χρέωση sms θα γίνει 0,35€ για όλους τους συνδρομητές ισχύει; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι συνδρομητής q και θέλω να κάνω φορητότητα σε cu με τον ίδιο αριθμό. Μπορώ; Πρέπει να πάω σε κατάστημα; 
Μπορείς και online και σε κατάστημα

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές το πήρα (έχω 5 Βόδα)

Η τελευταία πριν ένα μήνα και εληξε 07 Ιανουαρίου

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

είπαμε εσύ είσαι περίπτωση

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sakis077 said:

Έμαθα ότι από τον επόμενο μήνα η χρέωση sms θα γίνει 0,35€ για όλους τους συνδρομητές ισχύει; 

Ναι, αν δεν έχεις ενεργό κάποιο πακέτο sms.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, aplos73 said:

Χμ. Online μεταφορά αριθμού δίνει καλό bonus. Θα ρωτήσω και σε κατάστημα και ανάλογα θα πράξω.

Φορητότητα εννοείς;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχει ήδη γράψει.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Φορητότητα εννοείς;

Ναι θέλει να φυγει από την Q και να πάει στη Vodafone. Παρόλο που η NOVA θα επενδύσει 2 δισ και θα κάνει φοβερό δίκτυο. Περίεργοι άνθρωποι.. 😉

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kalitexnis_g said:

Ναι θέλει να φυγει από την Q και να πάει στη Vodafone. Παρόλο που η NOVA θα επενδύσει 2 δισ και θα κάνει φοβερό δίκτυο. Περίεργοι άνθρωποι.. 😉

Πού είναι το περίεργο;

Ελεύθερη αγορά έχουμε, ο καθένας πάει όπου θέλει.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πού είναι το περίεργο;
Ελεύθερη αγορά έχουμε, ο καθένας πάει όπου θέλει.
ο καθένας ανακοινώνει ότι θέλει επίσης

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Χμ. Online μεταφορά αριθμού δίνει καλό bonus. Θα ρωτήσω και σε κατάστημα και ανάλογα θα πράξω.
μην το κάνεις σε κατάστημα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε χρεώσουν εν άγνοια σου άχρηστο πακέτο!!! κάνε το ον λάιν πάρε τα μπόνους πρώτα και μετά αποφασίζεις ....

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Φορητότητα θέλω να κάνω. Και ο λόγος είναι η καλύτερη κάλυψη δικτύου εκεί που είμαι. Έχει η υπόλοιπη οικογένεια vodafone και η διαφορά σε σήμα είναι η μέρα με τη νύχτα. Συν το vowifi και volte που στην q είναι μια πονεμένη ιστορία. Τώρα για τα 2 δις ευρώ και την αναβάθμιση του δικτύου που γράφει ένας φίλος παραπάνω καλώς να έρθουν. Η αναβάθμιση υποδομών είναι προς το συμφέρον όλων. Όταν γίνει το βλέπουμε και αναλόγως πράτουμε 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...